PDA

View Full Version : ohlins vs wilbers vs nitron



spyrakos35
07/02/2013, 09:03
ναι, καλά το καταλάβατε, η φαγούρα που έχω δεν έχει περάσει......

δεδομένα
μοτό fjr 1300
οδηγικό στυλ τουριστικό το οποίο μπορεί να γίνει και ψευτο-σπορ (δεν ξύνουμε και αυτια)
χρήση 90% εκτός αθηνών, 10% εντός (μην τρέχουμε για μπαταρίες παλι)
φόρτωμα 70% μονοκάβαλος, 30% δικάβαλος, δύο ή τρεις βαλίτσες σπάνια, συνήθως μία (κεντρική) και αυτή όχι τίγκα φορτωμένη

οι ανταγωνιστές
α. ohlins πλήρως ρυθμιζόμενη με υδραυλική προφόρτιση και ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου (1000 - 1100 €)
β. wilbers πλήρως ρυθμιζόμενη με αργή και γρήγορη συμπίεση, υδραυλική προφόρτιση, ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου και ρυθμιστή ύψους (950€)
γ. nitron με υδραυλική προφόρτιση, αποσβεση επαναφοράς και ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου (900 €)


τι συνιστάτε? πάσα άποψη δεκτή....

sapila racing
07/02/2013, 09:21
ναι, καλά το καταλάβατε, η φαγούρα που έχω δεν έχει περάσει......

δεδομένα
μοτό fjr 1300
οδηγικό στυλ τουριστικό το οποίο μπορεί να γίνει και ψευτο-σπορ (δεν ξύνουμε και αυτια)
χρήση 90% εκτός αθηνών, 10% εντός (μην τρέχουμε για μπαταρίες παλι)
φόρτωμα 70% μονοκάβαλος, 30% δικάβαλος, δύο ή τρεις βαλίτσες σπάνια, συνήθως μία (κεντρική) και αυτή όχι τίγκα φορτωμένη

οι ανταγωνιστές
α. ohlins πλήρως ρυθμιζόμενη με υδραυλική προφόρτιση και ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου (1000 - 1100 €)
β. wilbers πλήρως ρυθμιζόμενη με αργή και γρήγορη συμπίεση, υδραυλική προφόρτιση, ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου και ρυθμιστή ύψους (950€)
γ. nitron με υδραυλική προφόρτιση, αποσβεση επαναφοράς και ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου (900 €)


τι συνιστάτε? πάσα άποψη δεκτή....

Δεν ξέρω για wilbers και nitron, αλλά σε δύο μοτο που εχω Ohlins, είναι άψογα.
Μάλιστα για την χρήση που θα κάνεις ισως το χωριστό τεπόζιτο να ειναι και υπερβολή. Επίσης τα Ohlins αντέχουν πολλά χλμ χωρίς service, στο Hornet (χωρίς χωριστό τεπόζιτο) έχει κάνει πανω από 50.000 χλμ χωρίς service κι εχει κανει και καμπόσα track day χωρίς σημαντική πτώση στην απόδοση.

πυξιδας990
07/02/2013, 09:21
γκουγκλαρε fg-gubellini,εχει καλα πραγματα και ποιοτητα κορυφαια,επισης πολυ καλες τιμες και υπαρχει αντιπροσωπος ελλαδα.

spyrakos35
07/02/2013, 09:26
γκουγκλαρε fg-gubellini,εχει καλα πραγματα και ποιοτητα κορυφαια,επισης πολυ καλες τιμες και υπαρχει αντιπροσωπος ελλαδα.

στα ίδια λεφτά παίρνω την αντίστοιχη ohlins.... ;)

spyrakos35
07/02/2013, 09:29
Δεν ξέρω για wilbers και nitron, αλλά σε δύο μοτο που εχω Ohlins, είναι άψογα.
Μάλιστα για την χρήση που θα κάνεις ισως το χωριστό τεπόζιτο να ειναι και υπερβολή. Επίσης τα Ohlins αντέχουν πολλά χλμ χωρίς service, στο Hornet (χωρίς χωριστό τεπόζιτο) έχει κάνει πανω από 50.000 χλμ χωρίς service κι εχει κανει και καμπόσα track day χωρίς σημαντική πτώση στην απόδοση.

ναι, στο v strom είχα ohlins και ξέρω πως είναι.....

σε ότι αφορά στο ξεχωριστό δοχείο αζώτου, θεωρώ οτι μιάς και το φουζουρού είναι 300 κιλά πλήρων υγρών + όποιο βάρος αναβάτη, συνεπιβάτη, αποσκευών καλό είναι να υπάρχει προκειμένου να έχει καλύτερη (από όλες τις απόψεις) απόδοση το αμορτισερ....

βέβαια, οι γνώσεις μου επί του θέματος είναι αστείες οπότε και αν κάνω λάθος επανέφερέ με σε τάξη....

sapila racing
07/02/2013, 09:46
ναι, στο v strom είχα ohlins και ξέρω πως είναι.....

σε ότι αφορά στο ξεχωριστό δοχείο αζώτου, θεωρώ οτι μιάς και το φουζουρού είναι 300 κιλά πλήρων υγρών + όποιο βάρος αναβάτη, συνεπιβάτη, αποσκευών καλό είναι να υπάρχει προκειμένου να έχει καλύτερη (από όλες τις απόψεις) απόδοση το αμορτισερ....

βέβαια, οι γνώσεις μου επί του θέματος είναι αστείες οπότε και αν κάνω λάθος επανέφερέ με σε τάξη....

Σιγουρα το βάρος παίζιε ρόλο αλλά το ξεχωριστό δοχείο έχει σκοπό να κρατήσει σωστή την απόδοση σε δυσκολες συνθήκες, πχ πίστα που τρώει το απίστευτο ζόρι.
Στο Hornet 900 εχω το απλό και δεν εχει μασήσει ούτε στην πίστα.

Τα Gubellini ειξαι κι αυτα πολύ καλά απ οτι ξέρω και βλέπω ενα που ειναι μια χαρά στον κατάλογο.

Bike: YAMAHA FJR 1300 - Year: 2004/2012
Rear shock type FQE31 with 3 external adjuster: lenght (9mm), hydraulic rebound (35 click), spring initial (hydraulic)
NO ABS
871,20 € - 784,08 € (-10%)

spyrakos35
07/02/2013, 10:02
η απουσία υδραυλικής προφόρτισης δεν είναι μείον???

θα πρέπει κάθε φορά που ανεβάζω δεύτερο ατομο και βαλίτσες να βάζω γάντζο να προφορτίσω?

τα gubellini έχουν ελαφρώς καλύτερες τιμές από τα αντίστοιχα ohlins.... αυτή που μου δείχνεις άρη υπάρχει σε ohlins με 800 € (με εξωτερικό μπουκαλάκι αζώτου αλλά χωρίς ρυθμιστή ύψους).....
πιστεύω οτι και εσύ θα επελεγες ohlins...

sapila racing
07/02/2013, 10:09
η απουσία υδραυλικής προφόρτισης δεν είναι μείον???

θα πρέπει κάθε φορά που ανεβάζω δεύτερο ατομο και βαλίτσες να βάζω γάντζο να προφορτίσω?

τα gubellini έχουν ελαφρώς καλύτερες τιμές από τα αντίστοιχα ohlins.... αυτή που μου δείχνεις άρη υπάρχει σε ohlins με 800 € (με εξωτερικό μπουκαλάκι αζώτου αλλά χωρίς ρυθμιστή ύψους).....
πιστεύω οτι και εσύ θα επελεγες ohlins...

Ισως.
Παντως η Gubellini παραπάνω εχει υδραυλική προφόρτιση. Αυτό χρειάζεσαι νομίζω.
Αλλο ο ρυθμιστής ύψους κι άλλο η υδραυλική προφόρτιση!
Στα Ohlins για να το εχεις αυτό παίρνεις το τούμπανο υποχρεωτικά νομίζω.

Επίσης και τα WP ειναι κι αυτά top, αλλά δεν ξερω αν εχουν με υδραυλική προφόρτιση που θέλεις εσυ.

DrBig
07/02/2013, 10:33
Κατ'αρχας, οπωσδηποτε υδραυλικη προφορτιση, δευτερον, το δοχειο αζωτου προσφερει κυριως την δυνατοτητα ξεχωριστης ρυθμισης αποσβεσης συμπιεσης που βολευει. Επισης, βαλε στα υπ'οψιν και τις 'yacugar'
http://www.yacugar.com/

edit
και κατι αλλο, η wilbers οταν παραγειλεις αναρτηση σε βαζει να συμπληρωσεις ενα ερωτηματολογιο με το στυλ οδηγησης σου, τα κιλα σου, τη χρηση της μηχανης κλπ ωστε να σε σαξει αναρτηση tailor-made.
Αν αυτο εχει καποια ουσια περαν του προφανους της επιλογης του ελλατηριου, δεν γνωριζω.
Φουλ ρυθμιζομενη με τα παντα ολα, κοστιζει 1050 ευρω.

spyrakos35
11/02/2013, 13:52
λοιπόν....

mail στην nitron (τι συνιστάτε ρε παιδιά?) με δεδομένα (στυλ οδήγησης, φόρτωμα κλπ) και προτιμήσεις (ανεξάρτητο μπουκαλάκι αζώτου και υδραυλική προφόρτιση) και απάντηση για ανάρτηση με υδραυλική μεν προφόρτιση χωρίς μπουκαλάκι αζώτου....
δευτερο mail για το μπουκαλάκι...... αρτίδια απάντηση (σο φαρ) :(

mail στην yacugar (όπως παραπάνω), κατευθείαν αρτίδια απάντηση (σο φαρ πάλι) :moutza:

βρήκα όλινς φτηνές, μάλλον θα παραγγείλω, και οι άλλοι να παρουντ@ρχιδι@ μου.....




btw αν κάποιος ενδιαφέρεται για ομαδική OHLINS, να το δούμε.... μέχρι παρασκευή αν είναι θα έχω παραγγείλει....

DrBig
11/02/2013, 14:20
btw αν κάποιος ενδιαφέρεται για ομαδική OHLINS, να το δούμε.... μέχρι παρασκευή αν είναι θα έχω παραγγείλει....

Βαλτος εισαι συ....
Ποσο παει το μαλλι?

p@nos
11/02/2013, 14:25
ολινς μη σκεφτεσαι καν για κατι αλλο

οσο καλες και να ειναι οι αλλες για ολινς βρισκεις ανταλλακτικα παντου...επισης σου κανουν σερβις παντου...οποτε απο το να βριζεις οταν ερθει η ωρα πηγαινε στην ασφαλη επιλογη να σαι σιγουρος

ποπαϋ
11/02/2013, 14:25
για πες απο που και πόσο εκπτωση θα κάνει;

spyrakos35
11/02/2013, 14:59
Βαλτος εισαι συ....
Ποσο παει το μαλλι?


βρήκα την δική μου από 1285 ευραίους στον επίσημο, 1015 ευραίους...... δεν είναι κακό.....

για το δικό σου
- su 841 1150 euros
- su 406 1250 euros

Translatoras
11/02/2013, 15:53
Έχει και για εμάς θείε Σπύρο;;;;;;;;;

spyrakos35
11/02/2013, 16:35
Έχει και για εμάς θείε Σπύρο;;;;;;;;;

κάτσε στα αυγα σου ρε..... αφού το πουλάς εσύ..... :p

endopandou
11/02/2013, 17:45
Σπύρο η υδραυλική προφόρτιση είναι ότι πρέπει για τον χαρακτήρα του FJR και τα χρυσούλια θα βοηθήσουν και στην μεταπολιτική αξία. Για το αν είναι τα καλύτερα δεν γνωρίζω. (αργές-γρήγορες αποσβέσεις σε τούρινγκ μοτοσακό...? Νταξ είπαμε :a21:)

άσχετο on
Οταν το πουλήσει ο τρανσλάτωρ να οργανώσουμε συνάντηση να τον κεράσουμε :beer: μεγάλη χαρά :tooth::tooth:
άσχετο off

spyrakos35
11/02/2013, 19:20
......
άσχετο on
Οταν το πουλήσει ο τρανσλάτωρ να οργανώσουμε συνάντηση να τον κεράσουμε :beer: μεγάλη χαρά :tooth::tooth:
άσχετο off

πάλι μπεμβέ θέλει να πάρει ο σάχλας..... :cry:

spyrakos35
11/02/2013, 19:25
λοιπόν

επειδή η προσφορά είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα, όποιος μπορεί να ενδιαφέρεται, μου λέει κωδικό ανάρτησης μέσα από το site της ohlins (πχ για το δικό μου είναι ΥΑ 707), το κοιτάω αν υπάρχει και σε ποια τιμή και το κοιτάμε....

η παραγγελία θα πρέπει να γίνει μέχρι την παρασκευή (είπαμε, περιορισμέονο χρονικό διάστημα) οπότε και μέχρι τότε θα πρέπει να έχουν τακτοποιηθεί τα οικονομικά θέματα κλπ κλπ....

αν μέχρι την τετάρτη το απόγευμα έχουμε μαζευτεί 5-6 θα επιχειρήσω για περαιτέρω έκπτωση.....

δύσκολοι καιροί, πολλά τα λεφτά, να πα να γ@μηθεί, τώρα που τσουλάει......

:beer:

montechristo
12/02/2013, 10:00
Αν και χλωμο, δες αν δεν ειναι προβλημα το HO 645 για την Africana μου..

spyrakos35
12/02/2013, 10:13
Αν και χλωμο, δες αν δεν ειναι προβλημα το HO 645 για την Africana μου..

στα 1050 ευρά το δείχνει.....

spyrakos35
20/02/2013, 13:47
delivered.... ohlins στα 1015€ σπίτι μου....

από 1285€ μιά χαρά είναι.....

Λευκάδιος
20/02/2013, 14:23
αντε,καλες βολτες!:beer:

endopandou
20/02/2013, 16:18
Μεγειές :beer:

spyrakos35
20/02/2013, 16:41
μερσί παίδες.... αυριο πρώτες εντυπώσεις.....

DrBig
20/02/2013, 17:59
μερσί παίδες.... αυριο πρώτες εντυπώσεις.....

Αντε τυχερουκλη!

Μια συμβουλη....αφου σεταρεις το πισω συμφωνα με τις οδηγιες της ολινς (οποτε υποθετουμε οτι ειναι σωστες), ρυθμισε το μπροστα χαλαρα αρχικα και σφιγγε (αντι το αντιστροφο), μεχρι να το δεις να συνεργαζεται με το πισω οσο το δυνατον καλλιτερα.

spyrakos35
20/02/2013, 18:53
Αντε τυχερουκλη!

Μια συμβουλη....αφου σεταρεις το πισω συμφωνα με τις οδηγιες της ολινς (οποτε υποθετουμε οτι ειναι σωστες), ρυθμισε το μπροστα χαλαρα αρχικα και σφιγγε (αντι το αντιστροφο), μεχρι να το δεις να συνεργαζεται με το πισω οσο το δυνατον καλλιτερα.

αυτά θα τα κάνει ο μάστορας
θα μου δώσει και τις ρυθμίσεις που έβαλε
και μετά θα τους πετάξω τα ματάκια όξω και θα γκρινιάζω οτι οι ολινς είναι ρημάδια :bawl:

chr1s_86
20/02/2013, 22:14
Καλές αποσβέσεις ! :beer:



(όπως λέμε καλές βόλτες στα καινούργια μηχανάκια ;) )

πυξιδας990
21/02/2013, 08:45
Αντε τυχερουκλη!

Μια συμβουλη....αφου σεταρεις το πισω συμφωνα με τις οδηγιες της ολινς (οποτε υποθετουμε οτι ειναι σωστες), ρυθμισε το μπροστα χαλαρα αρχικα και σφιγγε (αντι το αντιστροφο), μεχρι να το δεις να συνεργαζεται με το πισω οσο το δυνατον καλλιτερα.

+το αυτο

Μaggellanos
09/01/2014, 10:38
Φιλε spyrakos35 κανενα νεοτερο σε οτι αφορα την συμβιωση με τα χρυσουλια που εβαλες..?Συμπεριφορες,εντυπωσεις..?

Ριξε κανα ινφο μπας και ξεστραβωθουμε και οι απο εδω...:a014:

spyrakos35
09/01/2014, 11:14
ναι, να σε πω....

καταρχάς να ξεκινήσουμε οτι η μαμά ανάρτηση έχει τις εξής ρυθμίσεις:
- απόσβεση επαναφοράς
- προφόρτιση δύο θέσεων (μονοκάβαλο - δικάβαλο)
ευκολα καταλαβαίνεις οτι η ναυαρχίδα της γιαμάπα είναι σκέτη αρχίδα σε ότι αφορά στις επιλογές που σου δίνει για την ρύθμιση της ανάρτησής σου...

το χρυσούλι έχει όλες τις ρυθμίσεις με εξωτερικό δοχείο αζώτου....
αυτό σημαίνει οτι έχεις επιλογές, πολλές επιλογές.... καλό, αλλά όχι πάντα, μιας και ως άσχετος (εγώ) σε ότι αφορά στην ρύθμιση αναρτήσεων, πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις τα θεωρητικά, να τα δοκιμάσεις στον δρόμο και να καταλήξεις ποια ρύθμιση σου ταιριάζει... αν σε αυτό βάλεις οτι είναι το πρώτο μου στριτ μηχανάκι και επιπλέον παπόρι, καταλαβαίνεις οτι μου πηρε παααααααρα πολύ καιρό να καταλήξω κάπου.... τολμώ να πω δε, οτι απόλυτα σίγουρος δεν είμαι..... ένα κλικ έτσι, ένα κλικ αλλιώς, πάντα το κάνω..... βέβαια σε αυτή την μη σταθεροποίηση, βοηθάει και το γεγονός οτι οι δρόμοι μας είναι για τον Μπέο καβάλα..... εκεί που τα έχεις βρει καλά, στριβεις στην γωνία με "άλλη" ποιότητα δρόμου και γίνονται ποτάνα όλα....
βοηθάει να βάλεις στο μυαλό σου οτι "οκ πήρες το χρυσούλι, μπράβο σου, αλλά στο λέει και το μανιουαλ: δεν είναι δυνατόν να είναι το ίδιο καλή σε όλους τους δρόμους" (αναφερόμενο στην ποιότητα)....
επιπλέον καλό είναι να βάλεις στο μυαλό σου οτι καλή η θεωρία αλλά το πως νοιώθεις εσύ την ανάρτηση μετράει πιο πολύ (και αυτό το λέει το μανιουαλ)

κατά τα άλλα.... η κάθε της ρύθμιση κλικ με κλικ έχει διαφορά.... και όταν λέω έχει διαφορά, δεν εννοώ στην ψυχολογία σου (όπως το παθαίνουμε πολλοί από εμάς) αλλά στην ουσία.... αν αυτό είναι καλό ή όχι δεν το ξέρω.... ίσως να ήταν ακόμα καλύτερη αν είχε παραπάνω κλικ με λιγότερη διαφορά ανά κλικ....

αυτό που με ευχαριστεί είναι οτι έχω καταφέρει να την ρυθμίσω με τρόπο τέτοιο που ποτε να μην έχω νοιώσει το πίσω μέρος να συμπεριφέρεται μαλακισμένα... βέβαια, μπορεί να το οδηγήσει κάποιος άλλος και να πει "τι είναι αυτός ο χάρος ρε?", αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και μπορεί να ισχύσει και αν οδηγήσει κάποιος το μοτόρι του μαρκεζ....

αυτό που μάλλον θα έπρεπε/πρέπει κάποια στιγμή να κάνω, είναι να αλλάξω ελατήρια και στα μπροστινά.... έγινε σερβις και αλλαγή λαδιών μεν, αλλά, έχω την αίσθηση οτι αν είχα αλλάξει και στα μπροστινά τα ελατήρια να μπορούσα πιο ευκολα να καταλήξω σε μία ρύθμιση και της χρυσούλας (σημειωτέον οτι τα μπροστινά είναι πλήρως ρυθμιζόμενα ας γουέλ).... εν καιρώ, ίδωμεν...

εν κατακλείδι, όλινς και πάλι όλινς.... δεν το μετανοιωσα στο ελάχιστο.... :D

iliasfyntanidis
09/01/2014, 12:41
Η συμβίωση με ohlins σε 1100xx πολυ πολυ θετική οπως ειπώθηκε.Δεν θέλουν σέρβις γρήγορα,ακούνε σε όλα τα κλικ και μοναδικό μείον τους,οτι η υδραυλική προφορτιση η οποία δινει μικρα περιθώρια ρύθμισης.Εαν καποιος θέλει να μεταβάλει την προφορτιση περισσοτερο απο αυτο που σου επιτρέπει ο ρυθμιστής πρεπει να βγαλεις την ανάρτηση και να την πας σε ενα μαγαζί που ασχειται με αυτήν τη δουλεια πχ k-shock
Τα wp για παράδειγμα έχουν τεράστιο εύρος στον ρυθμιστή τους.Εαν δηλαδή πας δικάβαλος και φορτωμένος η Απλα δικαβαλος εκει το λιγότερο sag που θα αναζητήσεις δεν στο δινει η ohlins(απο την υδραυλική) ενώ η wp στο δινει.
Στα συν των wp o Τασουλης ο οποίος ειναι απο τους καλύτερους ανθρωπους στον χώρο.
Και ειναι σπάσιμο έστω και μια φορά στο τοσο να βγάζεις αμορτισέρ για να μειώσεις το sag.

spyrakos35
09/01/2014, 12:47
Η συμβίωση με ohlins σε 1100xx πολυ πολυ θετική οπως ειπώθηκε.Δεν θέλουν σέρβις γρήγορα,ακούνε σε όλα τα κλικ και μοναδικό μείον τους,οτι η υδραυλική προφορτιση η οποία δινει μικρα περιθώρια ρύθμισης.Εαν καποιος θέλει να μεταβάλει την προφορτιση περισσοτερο απο αυτο που σου επιτρέπει ο ρυθμιστής πρεπει να βγαλεις την ανάρτηση και να την πας σε ενα μαγαζί που ασχειται με αυτήν τη δουλεια πχ k-shock
Τα wp για παράδειγμα έχουν τεράστιο εύρος στον ρυθμιστή τους.Εαν δηλαδή πας δικάβαλος και φορτωμένος η Απλα δικαβαλος εκει το λιγότερο sag που θα αναζητήσεις δεν στο δινει η ohlins(απο την υδραυλική) ενώ η wp στο δινει.
Στα συν των wp o Τασουλης ο οποίος ειναι απο τους καλύτερους ανθρωπους στον χώρο.
Και ειναι σπάσιμο έστω και μια φορά στο τοσο να βγάζεις αμορτισέρ για να μειώσεις το sag.

ο τασούλης έχει και τις ohlins τωρα πια....

DrBig
09/01/2014, 14:18
Και ειναι σπάσιμο έστω και μια φορά στο τοσο να βγάζεις αμορτισέρ για να μειώσεις το sag.

Ο υδραυλικος προφορτιστης δεν ειναι βιδωτος?

iliasfyntanidis
09/01/2014, 15:40
Ο υδραυλικος προφορτιστης δεν ειναι βιδωτος?
Βίδωτος πρεπει να ειναι.Δεν εχω το μηχανακι μπροστα για να σου πω την αλήθεια.
Για να ταιριαξεις απο WP λες;

DrBig
09/01/2014, 17:06
Βίδωτος πρεπει να ειναι.Δεν εχω το μηχανακι μπροστα για να σου πω την αλήθεια.
Για να ταιριαξεις απο WP λες;

Οχι, το λεω γιατι συνηθως μπορεις να περιστρεψεις ολον τον προφορτιστη χωρις να χρειαστει να βγαλεις την αναρτηση, ωστε να αυξησεις το ευρος της προφορτισης. Χρειαζεται ομως κεντρικο σταντ και μπρατσα.

iliasfyntanidis
09/01/2014, 18:37
Το θεωρώ αρκετά δύσκολο.Πρεπει να υπερνικησεις την αντίσταση του ελατηριου(αδύνατο) και να περιστρεφεις το μαραφετι της προφορτισης γύρω απο το αμορτισερ.
Δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που θα πω αλλα εχω την εντύπωση οτι ο δακτύλιος που ειναι ο μηχανισμός της υδραυλικης δεν περιστρέφεται αλλα συμπιέζεται.
Εξάλλου πως θα γινόταν αυτο(να περιστρέφεται)εφόσον το μαρκουτσι της υδραυλικής παραμένει στην ίδια θεση κατα την διάρκεια της προφορτισης.
Εαν δείτε το αμορτισέρ θα καταλαβετε τι εννοώ.

DrBig
09/01/2014, 19:42
Το θεωρώ αρκετά δύσκολο.Πρεπει να υπερνικησεις την αντίσταση του ελατηριου(αδύνατο) και να περιστρεφεις το μαραφετι της προφορτισης γύρω απο το αμορτισερ.
Δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που θα πω αλλα εχω την εντύπωση οτι ο δακτύλιος που ειναι ο μηχανισμός της υδραυλικης δεν περιστρέφεται αλλα συμπιέζεται.
Εξάλλου πως θα γινόταν αυτο(να περιστρέφεται)εφόσον το μαρκουτσι της υδραυλικής παραμένει στην ίδια θεση κατα την διάρκεια της προφορτισης.
Εαν δείτε το αμορτισέρ θα καταλαβετε τι εννοώ.

Το ιδιο ακριβως αμορτισερ δεχεται η δαχτυλιδι συσφιξης η μηχανισμο υδρ. προφορτισης. Ο τελευταιος βιδωνει οπως ακριβως το δαχτυλιδι και μετα εκτεινεται υδραυλικα. Οποτε σιγουρα βιδωνει, αλλα πιθανοτατα δεν ειναι δυνατον με το χερι.

spyrakos35
10/01/2014, 13:32
μιας και βρέθηκαν δύο μαούνες με ολινς πίσω αλλά διαφορετικό τρόπο μετάδοσης της κίνησης (αλυσίδα - άξονας) μου δημιουργήθηκε μια απορία....

είναι δυνατόν η μια μηχανή να συμπεριφέρεται διαφορετικά από την άλλη λογω της διαφοράς τους αυτής?

ή πιο σωστά...

αν μία μηχανή εβγαινε και με άξονα αλλά και με αλυσίδα, είναι δυνατό να έχει η (ίδια) πίσω ανάρτηση διαφορετική συμπεριφορά στις ίδιες ρυθμίσεις και συνθήκες?

DrBig
10/01/2014, 13:49
μιας και βρέθηκαν δύο μαούνες με ολινς πίσω αλλά διαφορετικό τρόπο μετάδοσης της κίνησης (αλυσίδα - άξονας) μου δημιουργήθηκε μια απορία....

είναι δυνατόν η μια μηχανή να συμπεριφέρεται διαφορετικά από την άλλη λογω της διαφοράς τους αυτής?

ή πιο σωστά...

αν μία μηχανή εβγαινε και με άξονα αλλά και με αλυσίδα, είναι δυνατό να έχει η (ίδια) πίσω ανάρτηση διαφορετική συμπεριφορά στις ίδιες ρυθμίσεις και συνθήκες?

Η ιδια μηχανη με αξονα θα εχει μεγαλυτερο μη αναρτωμενο βαρος, οποτε η ιδια αναρτηση σιγουρα θα παιζει διαφορετικα.
Απο την αλλη οι αξονες εχουν διαφορετικο torque reaction στο γκαζι (σηκωνουν ελαφρα το πισω μερος) που ειναι επισης σημαντικη διαφορα.

stefanos
10/01/2014, 13:58
Το ιδιο ακριβως αμορτισερ δεχεται η δαχτυλιδι συσφιξης η μηχανισμο υδρ. προφορτισης. Ο τελευταιος βιδωνει οπως ακριβως το δαχτυλιδι και μετα εκτεινεται υδραυλικα. Οποτε σιγουρα βιδωνει, αλλα πιθανοτατα δεν ειναι δυνατον με το χερι.

Απ ότι βλέπω στο δίκτυο ο δακτύλιος υδραυλικής προφόρτισης είναι περαστός και από πίσω έχει τα κλασικά δαχτυλίδια οπότε ένα γαντζόκλειδο αρκεί.

DrBig
10/01/2014, 14:02
Απ ότι βλέπω στο δίκτυο ο δακτύλιος υδραυλικής προφόρτισης είναι περαστός και από πίσω έχει τα κλασικά δαχτυλίδια οπότε ένα γαντζόκλειδο αρκεί.


Σωστα.

spyrakos35
10/01/2014, 14:53
Απο την αλλη οι αξονες εχουν διαφορετικο torque reaction στο γκαζι (σηκωνουν ελαφρα το πισω μερος) που ειναι επισης σημαντικη διαφορα.

Αυτο δεν το χω δει.....

spyrakos35
10/01/2014, 14:55
Η ιδια μηχανη με αξονα θα εχει μεγαλυτερο μη αναρτωμενο βαρος, οποτε η ιδια αναρτηση σιγουρα θα παιζει διαφορετικα.

Αν το τελικο πακετο αναρτωμενου βαρους ειναι ιδιο?

stefanos
10/01/2014, 15:01
Αν το τελικο πακετο αναρτωμενου βαρους ειναι ιδιο?

Στην υποθετική περίπτωση (με την καμία, εφόσον έχουμε επιπλέον άξονα κορωνα πηνίο) παραμένει η διαφορετική αντίδραση του άξονα στο γκάζι.

DrBig
10/01/2014, 17:03
Αυτο δεν το χω δει.....

Για να το λες κατι ξερεις. Απο φωτο ομως εγω παρατηρω οτι το ψαλιδι ειναι τελειως οριζοντιο (ιδιο υψος αξονα τροχου με αξονα ψαλιδιου), πραγμα που κατι ισως λεει γι αυτο που μιλαμε. Δηλαδη, για να ελαχιστοποιηθει το φαινομενο του αξονα μαλλον εχει ειδικη γεωμετρια το ψαλιδι-μοχλικο.

sapila racing
10/01/2014, 17:52
Για να το λες κατι ξερεις. Απο φωτο ομως εγω παρατηρω οτι το ψαλιδι ειναι τελειως οριζοντιο (ιδιο υψος αξονα τροχου με αξονα ψαλιδιου), πραγμα που κατι ισως λεει γι αυτο που μιλαμε. Δηλαδη, για να ελαχιστοποιηθει το φαινομενο του αξονα μαλλον εχει ειδικη γεωμετρια το ψαλιδι-μοχλικο.

Ακριβώς έτσι είναι.
Για την ακρίβεια ο άξονας του ψαλιδιού είναι πολύ χαμηλά και το αποτέλεσμα είναι να μην έχει την συνηθισμένη αντίδραση στα ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού, χωρίς να χρησιμοποιεί ειδικά συστήματα όπως στα BMW και τα Guzzi.

'"In simple terms the engineers, after extensive development and testing, achieved a reduction in the torque reaction of the shaft drive due to the unique low positioning of the swingarm pivot."

spyrakos35
10/01/2014, 21:20
Ακριβώς έτσι είναι.
Για την ακρίβεια ο άξονας του ψαλιδιού είναι πολύ χαμηλά και το αποτέλεσμα είναι να μην έχει την συνηθισμένη αντίδραση στα ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού, χωρίς να χρησιμοποιεί ειδικά συστήματα όπως στα BMW και τα Guzzi.

'"In simple terms the engineers, after extensive development and testing, achieved a reduction in the torque reaction of the shaft drive due to the unique low positioning of the swingarm pivot."

simplicity is genius..... για μία ακόμη φορά....

αυτή η διαφορετική διάταξη ενδεχομένως μπορεί να έχει κάποιον αντίκτυπο στην όλη συμπεριφορά της ανάρτησης συγκρινόμενη πάντα με αντίστοιχο μηχανάκι με αλυσίδα?

το λέω γιατί σε δοκιμή που έκανα στο ίδιο σαμαράκι με μπάντιτ 1250ς, η όλη λειτουργία και αίσθηση μεταξύ των δύο ήταν εντελώς διαφορετική.....

ρε άγη, πρέπει να κάνουμε αυτή τη βόλτα που λέγαμε.......

DrBig
10/01/2014, 22:12
simplicity is genius..... για μία ακόμη φορά....

αυτή η διαφορετική διάταξη ενδεχομένως μπορεί να έχει κάποιον αντίκτυπο στην όλη συμπεριφορά της ανάρτησης συγκρινόμενη πάντα με αντίστοιχο μηχανάκι με αλυσίδα?

το λέω γιατί σε δοκιμή που έκανα στο ίδιο σαμαράκι με μπάντιτ 1250ς, η όλη λειτουργία και αίσθηση μεταξύ των δύο ήταν εντελώς διαφορετική.....

ρε άγη, πρέπει να κάνουμε αυτή τη βόλτα που λέγαμε.......

Εγω απο χρονο αλλο τιποτα, στειλε μηνυμα οποτε θελεις και μπορεις :)