PDA

View Full Version : Εξατμιση με ή χωρις PC?



hornettrela
09/02/2013, 09:51
Εχω διαβασει πολλα στο internet σχετικα με το θεμα εξατμιση. Το μηχανακι μου ειναι hornet 600 '07. Με τελικο εξατμισης μονο θα χρειαστω power commander ή οχι? Αλλοι λενε οτι θα φτιαξει τρυπα γυρω στις 5000 στρ/λ αλλοι λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα. τελικα τι ισχυει?

DrBig
09/02/2013, 10:16
Εχω διαβασει πολλα στο internet σχετικα με το θεμα εξατμιση. Το μηχανακι μου ειναι hornet 600 '07. Με τελικο εξατμισης μονο θα χρειαστω power commander ή οχι? Αλλοι λενε οτι θα φτιαξει τρυπα γυρω στις 5000 στρ/λ αλλοι λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα. τελικα τι ισχυει?

Αν βαλεις ταπωμενη μαλλον δεν χρειαζεται PC, αν ειναι ελευθερη τοτε σε γενικες γραμμες θα ανοιξουν αρκετες περισσοτερες τρυπες απ'οσες θα κλεισουν. Καποιες μπορει να ειναι επικινδυνες, καποιες οχι. Αν εισαι περφεκτιονιστ βαλε και PC. Αν οχι, τοτε αστο οπως ειναι.
Αν κατεβασεις χαρτες απο την dynojet θα δεις σε γενικες γραμμες οτι υπαρχουν αρκετες αλλαγες στο μιγμα.

Προσωπικα, θα εβαζα ελευθερη εξατμιση σε μηχανη μονο αν ημουν προετοιμασμενος να σκασω και 600 ευρω για PCV+autotune.

Ακομα, η 'τρυπα' στην οποια αναφερεσαι, ειναι πιο πιθανο να οφειλεται στον ψεκασμο παρα στην εξατμιση.

Dant3
09/02/2013, 12:51
Εγω εχω και φιλτρο k&n και σκεφτομια αργοτερα να βαλω ενα ζευγαρι εξατμισεις.δεν το κανω τοσο για την αποδοση.το φιλτρο το εβαλα για να το πλενω πιο πολυ οταν χρειαζεται ενω τις εξατμισεις για τον ηχο.αν μου αρεσει και ταπωμενες ο ηχος θα τις αφησω ετσι.αλλα ξεταπωτες και με το φιλτρο τι γινεται?θα φτωχυνει πολυ το μειγμα και παιζει να εχω θεμα?

DrBig
10/02/2013, 00:53
Εγω εχω και φιλτρο k&n και σκεφτομια αργοτερα να βαλω ενα ζευγαρι εξατμισεις.δεν το κανω τοσο για την αποδοση.το φιλτρο το εβαλα για να το πλενω πιο πολυ οταν χρειαζεται ενω τις εξατμισεις για τον ηχο.αν μου αρεσει και ταπωμενες ο ηχος θα τις αφησω ετσι.αλλα ξεταπωτες και με το φιλτρο τι γινεται?θα φτωχυνει πολυ το μειγμα και παιζει να εχω θεμα?

Ναι.

hornettrela
10/02/2013, 14:14
μου ακουγεται ολο το θεμα πολυ περιεργο, μπορει ολοι αυτοι που το λενε να εχουν δικιο, αλλα συνεχιζω να ειμαι δυπιστος γιατι δεν ειναι και τοση ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα ενα τελικο...

Dant3
10/02/2013, 17:58
Ναι.

Οι v stromαδες που πανω κατω εχουν το ιδιο μοτερακι με μενα εχω διαβασει οτι με φιλτρο-τελικο απλα συνδεουν στον εγκεφαλο και δινουν 3-5% παραπανω βενζινη.φανταζομαι και εγω με κατι τετοιο θα ειμαι οκ?
power commander κτλ δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω.

DrBig
10/02/2013, 21:28
μου ακουγεται ολο το θεμα πολυ περιεργο, μπορει ολοι αυτοι που το λενε να εχουν δικιο, αλλα συνεχιζω να ειμαι δυπιστος γιατι δεν ειναι και τοση ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα ενα τελικο...

1) καλα κανεις και εισαι δυσπιστος, μονο αν καυσαναλυσεις την δικη σου μηχανη πριν και μετα θα ξερεις στα σιγουρα
2) αφου δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα, τοτε γιατι να αλλαξεις το τελικο?

Dant3
10/02/2013, 22:08
αληθεια,δυναμομετρηση μαζι με καυσαναλυση ποσο παει?
κανουν και σκετη καυσαναλυση?και αν ναι ποσο παει?
χοντρικα μια τιμη για να ξερουμε που παιζει.

hornettrela
10/02/2013, 22:12
1) καλα κανεις και εισαι δυσπιστος, μονο αν καυσαναλυσεις την δικη σου μηχανη πριν και μετα θα ξερεις στα σιγουρα
2) αφου δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα, τοτε γιατι να αλλαξεις το τελικο?

1) στην καυσαναλυση τι afr πρεπει να δω? γινεται και με ενα απλο wideband βαζοντας το λ στην εξατμιση? και αν ναι πως μετραω? με φορτιο τερμα γκαζι μεχρι τον κοφτη?

2) το κανω καθαρα για λογος αισθητικης και ηχου. δεν με ενδιαφερει η αποδοση... ΟΧΙ να χασω βεβαια...

DrBig
10/02/2013, 23:49
1) στην καυσαναλυση τι afr πρεπει να δω? γινεται και με ενα απλο wideband βαζοντας το λ στην εξατμιση? και αν ναι πως μετραω? με φορτιο τερμα γκαζι μεχρι τον κοφτη?

2) το κανω καθαρα για λογος αισθητικης και ηχου. δεν με ενδιαφερει η αποδοση... ΟΧΙ να χασω βεβαια...

AFR 12.8 με 13.2, γκαζι απο 50% μεχρι 100%, μεχρι τον κοφτη, 4η, 5η, 6η για υδροψυκτο μοτερ. Οι συνθηκες αυτες θα εξασφαλισουν οτι δεν υπαρχει καποιος κινδυνος. Αν εχεις Ram Air, τοτε ξεχνα το δυναμομετρο, μονο στο δρομο ειναι μονοδρομος.

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην χασεις καπου, θαυματα δεν γινονται, ειδικα χωρις προσαρμογη του μιγματος.

Αν το κανεις με wideband, το probe πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο καθετο στο εδαφος και σε σημειο του λαιμου περιπου 50 με 75 εκατοστα αποσταση απο την εξαγωγη του κυλινδρου.

Αν υπαρχει συστημα εγχυσης αερα στα καυσαερια πρεπει να απομονωθει κατα την μετρηση.

Καυσαναλυση σε δυναμομετρο πρεπει να πηγαινει κανα 50ρικο.