PDA

View Full Version : Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)



SnakeMJK
29/09/2005, 21:01
Σήμερα μόλις γύρισα από σχολή (με την μηχανή), ανέβηκα λίγο πάνω σπίτι για να φάω και ξανακατέβηκα για να φύγω... Με το που πάω να βάλω μπροστά ακούγεται ένας μικρός κρότος. Πατάω μιζιές, τίποτα... Δώσε και λίγο γκάζι... τίποτα! Ανοίγω τσοκ, ΤΙΠΟΤΑ!!! Εδώ και ένα τέταρτο δεν παίρνει με τίποτα μπροστά!!! Ούτε σε κατηφόρα με ταχύτητα. Τι μπορεί να έχει γίνει; Το μηχανάκι έχει 2.500χλμ, του βάζω πάντα vpower, και το κινώ καθημερινά, ως τώρα χωρίς πρόβλημα.

mikeSF
29/09/2005, 22:27
Κωλοβενζίνα, ή βραχυκυκλωμένο μπουζί.

johnpan
30/09/2005, 02:25
κουνημένη επαφή στο λεγόμενο μπουτόν της μίζας. Ακολούθησε από το θετικό πόλο της μπαταρίας το καλώδιο. Είναι κοντό, γύρω στα 15-20 εκατοστά και πηγαίνει σε ένα άλλο κουτάκι που έχει μέσα μερικές επαφές. Βγάλτες και ξαναβάλτες και θα δουλέψει μάλλον. Το είχε κάνει και σε εμένα. Το έκανε και το παλαιότερο ΑΧ, και τα dominator 250. Πιάνουν άλατα αυτές οι επαφές...

Χμ, μόνο που δε μπορώ να εξηγήσω τον κρότο.... Ελπιζω να είναι αυτό πάντως

oulas
30/09/2005, 02:34
Επειδη εχω δουλεψει το θεμα κατηφορα, ετσι για εξασκηση, πρεπει να εχει καποια φορα, φυρω στα 30 χλμ για να παρει στα σιγουρα. Βαλε μια 2α, και οταν πιαση την μεγιστη ταχυτητα ασε σιγα σιγα τον συνπλεκτη, και σταδια ανοιξε λιγακι το γκαζι. Θελει καποια φορα παντος! Επειδη εχω κατηφορα εξω απο το σπιτι μου το βαζω πολλες φορες ετσι μπροστα.

Καλη τυχη; Μηπως εχει τπτ προβληματα με την Μπαταρια; Σου εκανε κολπα να μην περνει ευκολα με την μπαταρια τελευταια;

oulas
30/09/2005, 02:37
Το ηλεκτρονικο με τα οργανα εχει ρευμα η ειναι νεκρο; Αν ειναι νεκρο οταν γυρνας τον διακοπτη παει να πει οτι δεν εχεις μπαταρια. Σε αυτην την περιπτωση μπορει να παρει στην κατηφορα. Επισης αν η μπαταρια ειναι αδια και πατας την μιζα, κανει εναν πολυ περιεργο θορυβο!

SnakeMJK
30/09/2005, 11:36
Ο ήχος της μίζας είναι σαν να μην έχει βενζίνη. Το μηχανάκι βέβαια είναι σχεδόν γεμάτο με vpower, από πρατήριο που βάζω τα τελευταία 4 χρόνια! Πήρα τηλ το συνεργείο, μάλλον μπούκωμα λέει είναι. Θα τους το πάω σε μισή ώρα. Θα ποστάρω αργότερα τι ήταν τελικά...!

OldMan
30/09/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
...του βάζω πάντα vpower...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Συγγνώμη, αλλά γιατί ??

SnakeMJK
30/09/2005, 12:52
Επειδή με τις "βελτιωμένες" βενζίνες (και κυρίως με την ultimate) βλέπω σημαντική διαφορά! Το μηχανάκι έτσι και αλλιώς δεν καίει πολύ, οπότε... Καλύτερα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Απ την άλλη μεριά..... Μόλις γύρισα απ το μηχανικό. Πιθανότατα λέει σκουπίδι στο καρμπυρατέρ. Έτοιμη από Δευτέρα - Τρίτη... :cry:

Rezeguet
30/09/2005, 19:58
σε αλλο θρεντ ειχε ειπωθει οτι η vpower κια γενικα οι 100αρες ειναι συνηθως νοθευμενες, γιατι μπορουν να νοθευτουν χωρις να το καταλαβει αμεσα ο οδηγος/αναβατης αντιθετα με την 95-98αρα. Συμβουλη μου ασε την 100αρα γιατι ειναι πιασοκωλια και πιθανως χειροτερη απο την 95αρα πολλες φορες. Επισης το οτι εν βενζιναδικο ειναι 4 χρονια αξιοπιστο (?) δεν παει να πει οτι μπορει να παιξει πουστια καποια ωραια πρωια... την εχω παθει και γω ετσι

:wave2:

SnakeMJK
04/10/2005, 18:39
Από βενζίνη τελικά την έπαθα....

Συνολικό κόστος σε εξουσιοδοτημένο... 37 ευρά. Καλά είναι...!