PDA

View Full Version : Πάσχα στη Βιέννη



Verde
10/02/2013, 04:12
Καλησπέρα σε όλους!
Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.
Το Πάσχα που μας έρχεται σκοπεύω να το περάσω στη Βιέννη.Έχω γνωστούς και φίλους εκεί και θα με βολέψουν με σπίτια κλπ.

Αποφάσισα λοιπόν να πάω μέχρι τη Βιέννη με το MT-03 που θα έχω (αν πάνε όλα καλά) μέσα στη βδομάδα που ακολουθεί.
Αρχικά σκεφτόμουν η οδική να γίνει ως εξής: Πάτρα-Γιάννενα-Θεσσαλλλονίκη-Σόφια-Βελιγράδι-Βουδαπέστη->Βιέννη. Η εν λόγω διαδρομή είναι και ένα "μικρό" όνειρο για μένα εδώ και 2-3 χρόνια.Όμως τα ζύγισα και αποφάσισα ότι ίσως να μην είναι ένα ταξίδι που πρέπει να κάνω τώρα με το mt-03 αλλά αργότερα, σε 1 ή 1,5 χρόνο εαν και εφόσον έχω πάρει το πολυπόθητο GS :D

Αλλαγή σχεδίων λοιπόν και χάραξη νέας πορείας, μέσω Ιταλίας αυτή τη φορά.
Έχω κατασταλάξει ότι η διαδρομή που θα ακολουθήσω θα είναι μέσω Ιταλίας αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα είναι καλύτερα να ξεκινήσω από Bari, Ancona ή Βενετία. Νομίζω πάντως ότι από Ανκόνα είναι η καλύτερη περίπτωση να ξεκινήσω να οδηγώ.Από Βενετία δεν έχει και πολύ νόημα γιατί δεν θα προλάβω να δω πολλά από Ιταλία, ενώ από Bari είναι πάρα πολλά τα χλμ και θα μπορούσα κάλλιστα να πήγαινα και από βαλκάνια.

Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω μία λίστα και με βάση τα θέματα που διάβασα στις πληροφορίες θέλω να αρχίσω να υπολογίζω και το κόστος του ταξιδίου στο σύνολο.

Καταρχήν θα χρειαστώ συνοπτικά:

-Εξοπλισμό Α' βοηθειών (έχω το τσαντάκι από το αυτοκίνητό μου, νομίζω αρκεί)
-Πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική μου (έκλεισε και η evima, πρέπει να πάω να κάνω καινούρια :evil: ) - Κόστος 0
-Οδική βοήθεια (σκέφτομαι την ADAC)
-Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης - Κόστος 0
-Άδεια-δίπλωμα-service manual-Ταυτότητα.(Διαβατήριο δε πιστεύω να χρειαστώ.)
-Ρούχα για 10 μέρες
-GPS(και σταντ για το τιμόνι) - Κόστος 175ε http://www.motoraid.eu/travel-equipment/gps/garmin-2455-europe & βάση υπολογίζω κανα 20ρικο αλλά θα ψάξω να βρω ποια ταιριάζει καλύτερα στο mt..
-Tankbag - Κόστος 63 + 10 = 73ε http://www.motorshop.gr/p.SAKOS-REZERVOUAR-3D601-TPH02-GIVI.407485.html & http://www.motorshop.gr/p.TANKLOCK-TANK-BAGS-BF-GIVI.407501.html

-Πλαινές softbags - Κόστος 92ε http://www.motorshop.gr/p.SAKOI-PLAINOI-EASY-RANGE-T493-GIVI.638805.html
-Βάσεις softbags - Κόστος 33ε http://www.motorshop.gr/p.VASEIS-PLAINON-SAKON-YAMAHA-MT03-T129-GIVI.579623.html
-Τσάντα πλάτης - Κόστος 64ε http://www.motorshop.gr/p.SAKOS-PLATIS-ADIAVROCHOS-WP403-TW03-GIVI.590827.html
-Τσαντάκι μηρού (έχω)
-Γενικό check up της μηχανής και λογικά αλλαγή λαδιών και φίλτρου - Κόστος λογικά γύρω στο 90άρι;
-Κιτ επισκευής ελαστικών - Κόστος 24ε
-Ζελατίνα μικρή για το MT-03 - Κόστος 75ε http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=BARRACUDA_WindScreen-MT03&cat=173

Σύνολο μέχρι στιγμής: 655ε

Προαιρετικά:
-Κάμερα κράνους contour roam 2 hd - 200e
-Καινούρια λάστιχα

Φυσικά ίσως προκύψουν και άλλα έξοδα εξοπλισμού τα οποία θα καταγράφω όσο περνούν οι μέρες.
Τώρα για το κομμάτι της διαδρομής:
Στο viamichelin.com μου βγάζει τη διαδτομή 930χλμ. εγώ θα υπολογίσω 1000 γιατί μπορεί να παρεκκλίνω σε κάποια σημεία.
1.000 χλμ λοιπόν και 40ε σε διόδια μου υπολογίζει.εγώ για να είμαι καλυμμένος 100% θα υπολογίσω σύνολο για διόδια και βενζίνες 200ε.
Άρα 350-400 μετ'επιστροφής.
Τα εισητήρια μετ'επιστροφής πάτρα-ανκόνα για εμένα και τη μηχανή, με μονόκλινη εσωτερική καμπίνα είναι 420ε.
Συνολικό κόστος μεταφορικών βγαίνει γύρω στα 800ε λοιπόν.

Αυτά για απόψε.Αν έχω κάνει κάποια μεγάλη παράλειψη πείτε μου.
Από αύριο θα αρχίσω να ασχολούμαι με το τι υπάρχει να δω στον δρόμο προς Βιέννη!
Επίσης το πρόγραμμα όσο θα είμαι Βιέννη περιλαμβάνει εκδρομή προς Πράγα.

Εννοείται, αν κάποιος θέλει μπορεί να με ακολουθήσει στο ταξίδι!Και ίσως να μπορέσω να του κανονίσω κάποιες μέρες - άν όχι όλες- να μείνει σε σπίτι και να γλιτώσει το ξενοδοχείο.

akis_trevor
10/02/2013, 15:04
2 πραγματακια:
1)μονος σου θα ταξιδεψεις;
2)μαρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι(που λεει και το ανεκδοτο) και ευχομαι να το πραγματοποιησεις το ταξιδι..οσο για την πραγα,αν μπορεσεις πηγαινε!!!!:beer:

MG-KTiNoS
10/02/2013, 17:37
Κατ αρχήν το να πας οδικός δεν είναι και τόοοοοσο τρομερό όσο ακούγεται.
Μόλις βγεις από Ελλάδα τελικές… Τέλος, οπότε μια χαρά πας και με το μηχανάκι σου
(το οποίο δε χαλάει κι όλας)
Αν το κάνεις ντύσου καλά που θα έλεγε και η μαμά σου, κάνει ψω…ο.
Αν πας με καράβι ως Βενετία Ανκόνα δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.
Ούτε τζι πι ες θες ούτε τίποτα. ΟΛΑ είναι γραμμένα στις πινακίδες άψογα
(κράτα λ7 να τα φας εκεί)
Από Ανκόνα θα δεις πέντε πράγματα αρκεί να μην βγεις αουτοστράντα.
Πρόσεχε τα όρια ταχύτητας
Από πρώτες βοήθειες μη κουβαλάς πολλά πράγματα, ένα ντεπόν και ένα ιμοντιουμ (κωλοστούμπι) φτάνουν.
Εξ άλλου γεμάτο φαρμακεία είναι αν χρειαστείς κάτι θα βρεις.
Ούτε τανκ μπαγκ χρειάζεσαι
Βάλε μια μεγάλη τσάντα στη θέση του συνοδηγού με χταπόδι και άμα βρέξει βαλε όλη τη τσάντα σε μια σακούλα σκουπιδιών μαύρη χοντρή.
Ούτε πλαϊνές βάσεις και τσάντες θα χρειαστείς.
Δεν θα πας στο Έβερεστ.
(Φρόντισε μόνο να έχεις 8 σώβρακα 8 κάλτσες και 8 φανελάκια. Τα άλλα παλεύονται.)
Ούτε ζελατίνα μικρή θες. Σαχλαμάρα είναι έτσι κι αλλιώς !
Θα χρειαστείς όμως σίγουρα
Καλό αδιάβροχο (με επιγάντια) Καλές μπότες αδιάβροχες, Καλές κάλτσες και καλά Γάντια.
Ίσως και μακριά σώβρακα.
:)

Cpt. Haddock
10/02/2013, 17:59
Καλησπέρα.

Ειναι χοντρικα όπως τα λέει ο απΑπΑν'

Δεν ξερω τι χρονο έχεις αλλα το κομματι απο Ανκόνα εως πιο βόρεια δε λεει και πολλα. Ακομα και εκτος αουτοστραντα. Ετσι κι αλλιως, για να βγεις Βιεννη δε θα πας απο Μπολτζανο-Ιννσμπρουκ αλλα απο Βενετια-Ουντινε-Βιλαχ-Γκρατζ.

Δες τις ωρες των πλοιων για καθε λιμανι. GPS δε θα χρειαστεις, παρα ενα καλο χαρτη τον οποιο θα εχεις μελετησει απο πριν. Για Α' βοηθειες το κουτι του αυτοκινητου δεν κανει, λόγω σχηματος και ογκου. Παρε ενα μικροτερο. Εχε υποψη σου οτι θα περασεις απο Αλπεις ακομα και στα χαμηλα, οποτε βροχη και πιθανο χιονακι θα τα συναντησεις. Καλα ρουχα και καλα αδιαβροχα απαραιτητα. Η γνωμη μου ειναι να επεξεργαστεις μια κυκλικη διαδρομη, δηλαδη να γυρισεις απο αλλο δρομο.

Καλο ταξιδι.

Ichigo
10/02/2013, 18:25
Xόρεψε κι ένα Waltz για εμάς :D (http://www.youtube.com/watch?v=2gG9YSaf4Mg)

281677

Verde
10/02/2013, 20:52
2 πραγματακια:
1)μονος σου θα ταξιδεψεις;
2)μαρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι(που λεει και το ανεκδοτο) και ευχομαι να το πραγματοποιησεις το ταξιδι..οσο για την πραγα,αν μπορεσεις πηγαινε!!!!:beer:

ναι μόνος.ευχαριστώ πολύ!!

notes taken από τις συμβουλές και των υπολοίπων!!Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Verde
11/02/2013, 03:16
Cpt. Haddock σκέφτηκα αυτό που είπες για κυκλική διαδρομή και μου φαίνεται σαν καλή περίπτωση το εξής:
Στο πήγαινε, Ancona-Ravenna-Chioggia-Venezia-Udine-Wien..δηλαδή να κάνω όλο τον παραλιακό δρόμο μέχρι τη Βενετία.
Βέβαια δε ξέρω τι δρόμος είναι αυτός..Αν κρίνω από την άσφαλτο που είχανε ρίξει οι ιταλοί σε κάτι νησιά δικά μας στον πόλεμο και ακόμα έχει μείνει, λογικά καλός δρόμος θα είναι :D

Στον γυρισμό, Salzburg-Innsbruck-Milano-Parma-Modena-Bologna-Ancona.


Έτσι ο γυρισμός θα βγει γύρω στα 1.400χλμ ενώ το πήγαινε (παραλιακά) θα βγεί γύρω στα 900χλμ.
Σύνολο 2.500 ας πούμε με κάποιες αλλαγές ίσως για να δω μέρη.
Νομίζω είναι φρόνιμο να θεωρήσω μία μέση κατανάλωση της τάξεως των 5λτ/100χλμ. (δεν σκοπεύω να το σκίσω..δεν είναι το στύλ μου έτσι και αλλιώς)
Άρα 25x5= 125λτ.. περίπου 220-230ε αν βάζω και 100αρα που και που. σύν 82ε που μου βγάζει για διόδια...
Γενικό σύνολο βενζίνης-διοδίων ΤΟ ΠΟΛΥ 350ε.

GPS λοιπόν το αφήνω γιατί έτσι κ αλλιώς θα έχω χάρτες τμηματικούς αλλά στην ανάγκη έχω και το iphone.
το tank bag νομίζω αξίζει.γιατί για 10 μέρες θα θέλω όσα λες από σώβρακα και κάλτσες αλλά προσωπικά θα θέλω και 1 τζην, 1 καλό παντελόνι, 2 πουκάμισα, 3-4 μπλούζες, δεύτερο μπουφάν δερμάτινο..συν όλα τα απαραίτητα οδοντοβουρτσοκολόνιες κλπ..σύν 2 πετσέτες μπάνιου (δε θα κάτσω να χρησιμοποιήσω των άλλων..)
σύν ένα κατωσέντονο κ ένα πανωσέντονο και μια μαξιλαροθήκη..(δε θέλω να επιβαρύνω πολύ τα φιλαράκια γιατί οκ, της ηλικίας μου είναι και εκείνοι δεν τους καλοπέφτει να κάθονται να μαζεύουν και να πλένουν μετά).

Άρα μάλλον θα χρειαστώ tankbag. Και πολύ καλή η λύση με την τσάντα πίσω και την εύκολη αδιαβροχοποίηση..παίζει να γλιτώσω τα έξοδα πλαϊνών βαλιτσών και βάσης δηλαδή.

mg-ktinos είσαι σίγουρος ότι δε θα κάνει διαφορά η ζελατίνα; είμαι και ψηλός και θα με ξυλοκοπάει ο αέρας..ακόμα και μικρή διαφορά να έχει για μένα κάτι θα είναι..

Τέλος έχω αδιάβροχο μπουφάν αλλά μάλλον θα πάρω καινούριο με προστασίες.Επίσης έχω ισοθερμικό μπλουζάκι και από κάτω σαν κολάν, γάντια αδιάβροχα και μπότες.
Θέλω να ελπίζω ότι μάη μήνα δε θα βρέχει πάντως για να απολαύσω περισσότερο και τη διαδρομή!

Ichigo
11/02/2013, 10:02
Γιατί επιμένεις στην Αncona; :confused: Θες να ξοδέψεις τα λ7 σου στην πανάκριβη autostrada με τις πανάκριβες βενζίνες; Σκέφτεσαι να το κάνεις από επαρχιακούς το Ancona-Venezia; Στα έξοδα σου έχει βγει ακριβότερο το Πατρα-Venezia σε σχέση με το Ancona-Venezia από autostrada;

Cpt. Haddock
11/02/2013, 10:06
Κοιτα η παραλιακη Ιταλια δε λεει πολλα, ειδικα εαν εισαι στην αουτοστραντα δε βλεπεις τιποτα. Εαν παλι πας απο τις SS (Superstrada) να εχεις υποψη σου οτι τα ορια πρεπει να τα τηρεις και οτι, ειδικα στο παραλιακο κομματι θα πετυχεις μπόλικο φορτηγο. Γενικως το κομματι Μπολονια-Ανκονα (και αναποδα) εγω το θεωρω μια βαρετη διεκπεραιωση.

Προφανως με το που βγαινεις απο Ελλαδα δεν έχει νόημα να συζητας για ποιοτητα δρομων.

Κατοσταρα βενζινη δε χρειαζεται να βαζεις, μια χαρα ειναι και η κανονικη μην επιβαρυνεσαι χωρις λογο.

Απο εκει και πέρα αν καταλαβα καλα μπουφαν μηχανης δεν εχεις. Παρε οπωσδηποτε, καθως και σετ αδιαβροχα πανω-κατω. Η βροχη εκει πανω δεν εχει να κανει με την εποχη. Εχω φαει χιονι στον St Anton στην Αυστρια (λιγο μετα το Ιννσμπρουκ), Αυγουστο μηνα.

Καλο ταξιδι

latris mixanis
11/02/2013, 10:13
σύν 2 πετσέτες μπάνιου (δε θα κάτσω να χρησιμοποιήσω των άλλων..).
Μπορείς να πάρεις πετσέτες microfiber, οι οποίες καταλαμβάνουν μικρό όγκο και στεγνώνουν αρκετά γρήγορα. Επίσης



Άρα μάλλον θα χρειαστώ tankbag. Και πολύ καλή η λύση με την τσάντα πίσω και την εύκολη αδιαβροχοποίηση..παίζει να γλιτώσω τα έξοδα πλαϊνών βαλιτσών και βάσης δηλαδή.
Ένα λουκάνικο αδιάβροχο από τον Luis θα σου κάνει την δουλειά που θέλεις. Αναλόγως τα litra που θα πάρεις ίσως να μην χρειαστεί να πάρεις νέο tankbag αν έχεις.



Τέλος έχω αδιάβροχο μπουφάν αλλά μάλλον θα πάρω καινούριο με προστασίες.Επίσης έχω ισοθερμικό μπλουζάκι και από κάτω σαν κολάν, γάντια αδιάβροχα και μπότες.
Θέλω να ελπίζω ότι μάη μήνα δε θα βρέχει πάντως για να απολαύσω περισσότερο και τη διαδρομή!
Το μπουφάν μπορεί να έχει αδιαβροχοποίηση αλλά καλό θα ήταν να έχεις μαζί σου και αδιάβροχα. Αν τρως συνεχόμενες μέρες νερό ίσως να μην κρατήσει. Επίσης πάρε 2 ζευγάρια γάντια για καλό και για κακό.

:wave2:

Verde
11/02/2013, 11:05
Γιατί επιμένεις στην Αncona; :confused: Θες να ξοδέψεις τα λ7 σου στην πανάκριβη autostrada με τις πανάκριβες βενζίνες; Σκέφτεσαι να το κάνεις από επαρχιακούς το Ancona-Venezia; Στα έξοδα σου έχει βγει ακριβότερο το Πατρα-Venezia σε σχέση με το Ancona-Venezia από autostrada;
'Ακυρα όλα τα σχέδια μέχρι στιγμής για Ancona καθώς διαπίστωσα ότι η Minoan έχει γραμμή Πάτρα-Trieste με 377e!
Προφανώς και θα πάω με minoan λοιπόν..


Κοιτα η παραλιακη Ιταλια δε λεει πολλα, ειδικα εαν εισαι στην αουτοστραντα δε βλεπεις τιποτα. Εαν παλι πας απο τις SS (Superstrada) να εχεις υποψη σου οτι τα ορια πρεπει να τα τηρεις και οτι, ειδικα στο παραλιακο κομματι θα πετυχεις μπόλικο φορτηγο. Γενικως το κομματι Μπολονια-Ανκονα (και αναποδα) εγω το θεωρω μια βαρετη διεκπεραιωση.

Προφανως με το που βγαινεις απο Ελλαδα δεν έχει νόημα να συζητας για ποιοτητα δρομων.

Κατοσταρα βενζινη δε χρειαζεται να βαζεις, μια χαρα ειναι και η κανονικη μην επιβαρυνεσαι χωρις λογο.

Απο εκει και πέρα αν καταλαβα καλα μπουφαν μηχανης δεν εχεις. Παρε οπωσδηποτε, καθως και σετ αδιαβροχα πανω-κατω. Η βροχη εκει πανω δεν εχει να κανει με την εποχη. Εχω φαει χιονι στον St Anton στην Αυστρια (λιγο μετα το Ιννσμπρουκ), Αυγουστο μηνα.

Καλο ταξιδι
'Εχω μπουφάν αλλά είναι διάτρητο καλοκαιρινό..Οπότε πρέπει να πάρω καινούριο.


Μπορείς να πάρεις πετσέτες microfiber, οι οποίες καταλαμβάνουν μικρό όγκο και στεγνώνουν αρκετά γρήγορα. Επίσης


Ένα λουκάνικο αδιάβροχο από τον Luis θα σου κάνει την δουλειά που θέλεις. Αναλόγως τα litra που θα πάρεις ίσως να μην χρειαστεί να πάρεις νέο tankbag αν έχεις.


Το μπουφάν μπορεί να έχει αδιαβροχοποίηση αλλά καλό θα ήταν να έχεις μαζί σου και αδιάβροχα. Αν τρως συνεχόμενες μέρες νερό ίσως να μην κρατήσει. Επίσης πάρε 2 ζευγάρια γάντια για καλό και για κακό.

:wave2:
Θα το τσεκάρω σαν λύση!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους...!
Μετά την ανακάλυψη της γραμμής της Minoan αλλάζει και η ρότα τουλάχιστον στο πήγαινε..
Πλέον από Trieste θα περάσω μέσα από Ljubljana, Maribor και Graz!
Χονδρικά μόνο 500χλμ, κάτι που μου εξοικονομεί και χρόνο αλλά και χρήμα για να κάνω περαιτέρω περιηγήσεις στα πέριξ της Βιέννης αλλά και στην Τσεχία!

Cpt. Haddock
11/02/2013, 11:07
'Εχω μπουφάν αλλά είναι διάτρητο καλοκαιρινό..Οπότε πρέπει να πάρω καινούριο.

Δεν εχεις μπουφαν :lol:

Παντελονι μηχανης, μποτες κλπ υπαρχουν? Τωρα πώς κυκλοφορεις με το διατρητο?

yianyian
11/02/2013, 11:11
Μην ξοδεύεις χρόνο και κούραση για την Κεντρική Ιταλία, τα ~200km μετά την αποβίβαση στη Ανκόνα είναι το απόλυτο τίποτα σε σχέση με αυτά που θα δεις βορειότερα.
Για εμένα βγες με το καράβι όσο πιο βόρεια μπορείς..

Πρόσεχε τον καιρό, καμία σχέση με την Ελλάδα κυρίως από θέμα βροχών...δεν είναι τυχαίο ότι το υπερβολικό πράσινο που θα δεις πρέπει και να ποτίζεται με κάποιο τρόπο όλους τους μήνες του χρόνου:smokin:
Όσο για το κρύο παλεύεται αν είσαι προετοιμασμένος. Για να καταλάβεις, ήπια και 1-2 ζεστές σοκολάτες στα Gas stations σε νυχτερινό πέρασμα στα βόρεια της Αυστρίας μήνα Αύγουστο..

Verde
11/02/2013, 11:21
Δεν εχεις μπουφαν :lol:

Παντελονι μηχανης, μποτες κλπ υπαρχουν? Τωρα πώς κυκλοφορεις με το διατρητο?
Ναι παντελόνι υπάρχει όπως και μπότες αλλά και γάντια.
Δεν φοράω το καλοκαιρινό, φοράω ένα χοντρό δερμάτινο γιατί έτσι και αλλιώς κινούμαι μόνο μέσα στην Πάτρα.Δεν κάνει με την καμία όμως για ταξίδι..!


Μην ξοδεύεις χρόνο και κούραση για την Κεντρική Ιταλία, τα ~200km μετά την αποβίβαση στη Ανκόνα είναι το απόλυτο τίποτα σε σχέση με αυτά που θα δεις βορειότερα.
Για εμένα βγες με το καράβι όσο πιο βόρεια μπορείς..

Πρόσεχε τον καιρό, καμία σχέση με την Ελλάδα κυρίως από θέμα βροχών...δεν είναι τυχαίο ότι το υπερβολικό πράσινο που θα δεις πρέπει και να ποτίζεται με κάποιο τρόπο όλους τους μήνες του χρόνου:smokin:
Όσο για το κρύο παλεύεται αν είσαι προετοιμασμένος. Για να καταλάβεις, ήπια και 1-2 ζεστές σοκολάτες στα Gas stations σε νυχτερινό πέρασμα στα βόρεια της Αυστρίας μήνα Αύγουστο..
Τελικά αυτό θα κάνω, θα βγω Τεργέστη και θα το κόψω από κει!
Θα είμαι σίγουρα προετοιμασμένος με ισοθερμικά και αδιάβροχα πάνω-κάτω.
Είναι ψιλοπακέτο που το καράβι δένει Τεργέστη 01:30 το Βράδι, οπότε ίσως να διανυκτερεύσω εκεί..

pipe_smoker
11/02/2013, 12:53
...ένα ιμοντιουμ (κωλοστούμπι)...


:lol::lol::lol::lol:

Κι όμως πόσο δίκιο έχεις...




στην ανάγκη έχω και το iphone.

Δεν ξέρω πώς το εννοείς αυτό. Αν σκοπεύεις να βασιστείς στους μαμά χάρτες του για πλοήγηση, be prepared to be dissapointed. Μπορεί να σε κρεμάσουν και να μην αναγνωρίζουν κάποια περιοχή και να σου ζητήσουν να κατεβάσεις third party εφαρμογή.
Αν δε θες πλοήγηση και θες να το χρησιμποιήσεις καθαρά και μόνο σα χάρτη τότε οκ. Και οι μαμά του λογικά σε καλύπτουν, και στο νετ μπορείς να μπεις να δεις που πατάς και πού βρίσκεσαι. Κι αφού θα έχεις και χάρτες κανονικούς μαζί σου θα είσαι υπερκομπλέ.



mg-ktinos είσαι σίγουρος ότι δε θα κάνει διαφορά η ζελατίνα; είμαι και ψηλός και θα με ξυλοκοπάει ο αέρας..ακόμα και μικρή διαφορά να έχει για μένα κάτι θα είναι..


Αφού είναι γυμνό, είτε ψηλός είτε κοντός το ξύλο σου θα το έτρωγες. Το θέμα είναι από τη στιγμή που είσαι ψηλός κατά πόσο θα σε καλύψει μια μικρή ζελατίνα (πόσο ψηλός κιόλας? Άμα είσαι 2 μέτρα χέσ'το).
Να μην κάνει απολύτως τίποτα δεν το νομίζω. Εσένα σου αρέσει στο μάτι? Θα την έβαζες ούτως ή άλλως στη μηχανή ανεξαρτήτως ταξιδίου? Αν τη βάλεις θα του την αφήσεις γυρνώντας για να γλιτώνεις και το ξύλο στις καθημερινές μετακινήσεις ή θα τη βγάλεις γιατί τη βλέπεις κι ανακατεύεσαι? (εγώ πχ τις σιχαίνομαι οπτικά τις ζελατίνες στα γυμνά)
Αν σου αρέσει και σκόπευες να του τη βάλεις ούτως ή άλλως κλπ τότε κατ'εμέ βάλ'την.

Verde
11/02/2013, 12:57
:lol::lol::lol::lol:

Κι όμως πόσο δίκιο έχεις...




Δεν ξέρω πώς το εννοείς αυτό. Αν σκοπεύεις να βασιστείς στους μαμά χάρτες του για πλοήγηση, be prepared to be dissapointed. Μπορεί να σε κρεμάσουν και να μην αναγνωρίζουν κάποια περιοχή και να σου ζητήσουν να κατεβάσεις third party εφαρμογή.
Αν δε θες πλοήγηση και θες να το χρησιμποιήσεις καθαρά και μόνο σα χάρτη τότε οκ. Και οι μαμά του λογικά σε καλύπτουν, και στο νετ μπορείς να μπεις να δεις που πατάς και πού βρίσκεσαι. Κι αφού θα έχεις και χάρτες κανονικούς μαζί σου θα είσαι υπερκομπλέ.



Αφού είναι γυμνό, είτε ψηλός είτε κοντός το ξύλο σου θα το έτρωγες. Το θέμα είναι από τη στιγμή που είσαι ψηλός κατά πόσο θα σε καλύψει μια μικρή ζελατίνα (πόσο ψηλός κιόλας? Άμα είσαι 2 μέτρα χέσ'το).
Να μην κάνει απολύτως τίποτα δεν το νομίζω. Εσένα σου αρέσει στο μάτι? Θα την έβαζες ούτως ή άλλως στη μηχανή ανεξαρτήτως ταξιδίου? Αν τη βάλεις θα του την αφήσεις γυρνώντας για να γλιτώνεις και το ξύλο στις καθημερινές μετακινήσεις ή θα τη βγάλεις γιατί τη βλέπεις κι ανακατεύεσαι? (εγώ πχ τις σιχαίνομαι οπτικά τις ζελατίνες στα γυμνά)
Αν σου αρέσει και σκόπευες να του τη βάλεις ούτως ή άλλως κλπ τότε κατ'εμέ βάλ'την.

Τις βλέπω και ανακατεύομαι και γω στα γυμνά :D
Θα την είχα μόνο για κανα ταξιδάκι!
Κοντά στα 2,00μ είμαι πάντως..οπότε μάλλον θα είναι δώρον άδωρον.
Έτσι κ αλλιώς σκοπεύω να πηγαίνω με cruising speed εκεί γύρω στα 120-130 σταθερά.ΠΟΟΟΟΣΟ ξύλο πια να φάω;
Όσο για το Iphone θα έχω 3rd party εφαρμογή με κατεβασμένους τους χάρτες ήδη.

pipe_smoker
11/02/2013, 13:35
Τις βλέπω και ανακατεύομαι και γω στα γυμνά :D
Θα την είχα μόνο για κανα ταξιδάκι!
Κοντά στα 2,00μ είμαι πάντως..οπότε μάλλον θα είναι δώρον άδωρον.

Ε τότε χέσ'τη. Εκτός κι αν σκόπευες να έβγαζες όλη τη διαδρομή σκυμμένος να δίνεις φιλάκια στο ντεπόζιτο:lol:

Κομπλέ θα είσαι κι άνευ. No worries. Απόλαυσέ το και απλά το βάρος ρίξ'το στο θέμα εξοπλισμού από πλευράς ρούχων όπως σου είπαν τα παιδιά. Μην πας να τη βγάλεις με κανά ισοθερμικό nike από αυτά που φοράνε στην προπόνηση οι ποδοσφαιριστές.

Verde
12/02/2013, 09:34
Ναι, αυτό θα γίνει τελικά.Πιστόλι λοιπόν η ζελατίνα :D

Να πω για όσους μπορεί να τους ενδιαφέρει ότι η Minoan έχει early booking έκτπωση 20% για όλο το 2013 αν κλείσετε τα εισητήριά σας μέχρι τις 28/02!
Γιατί έτσι τα βρήκα εγώ τόσο φτηνά και συμφέρει ΠΑΡΑ πολύ.

Verde
12/02/2013, 23:53
...Update, σήμερα τακτοποιήθηκαν τα διαδικαστικά για την ανταλλαγή του ninja με το mt-03 συν μετρητά!
Απίστευτη σύμπτωση: τα νούμερα και στα 2 μηχανάκια είναι . . . - 777 !!Σα να φώναζε το mt ότι είναι δικό μου..
Πέμπτη θα κατατεθούν τα χαρτιά.Παρασκευή να υποθέσω ότι θα το έχω ε;

Ξεκινάει η έρευνα σιγά σιγά για tankbag, κράνος καινούριο και μπουφάν.
Ρίχτε καμιά ιδέα..
Το κράνος δεν με ενδιαφέρει να είναι ανοιγόμενο.Θα προτιμούσα να μην είναι και πολύ βαρύ αλλά οκ.

Επίσης πωλείται και αυτό το κράνος σε πολύ καλή κατάσταση (θα το βάλω και στις αγγελίες) :http://motorcycleindustry.co.uk/press/wp-content/uploads/2012/05/7286014126_d1454336e6_b.jpg στα 100ε.

Για tankbag μάλλον συγκλίνω προς της Givi με το tanklock system..μου φαίνεται αρκετά καλό.

Για μπουφάν δεν έχω ιδέα και είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση, απλά θα προτιμούσα να είναι με αφαιρούμενη επένδυση για να μπορεί να φοριέται και άνοιξη-φθινόπωρο

MikeG
13/02/2013, 01:51
...Update, σήμερα τακτοποιήθηκαν τα διαδικαστικά για την ανταλλαγή του ninja με το mt-03 συν μετρητά!
Απίστευτη σύμπτωση: τα νούμερα και στα 2 μηχανάκια είναι . . . - 777 !!Σα να φώναζε το mt ότι είναι δικό μου..
Πέμπτη θα κατατεθούν τα χαρτιά.Παρασκευή να υποθέσω ότι θα το έχω ε;

Ξεκινάει η έρευνα σιγά σιγά για tankbag, κράνος καινούριο και μπουφάν.
Ρίχτε καμιά ιδέα..
Το κράνος δεν με ενδιαφέρει να είναι ανοιγόμενο.Θα προτιμούσα να μην είναι και πολύ βαρύ αλλά οκ.

Επίσης πωλείται και αυτό το κράνος σε πολύ καλή κατάσταση (θα το βάλω και στις αγγελίες) :http://motorcycleindustry.co.uk/press/wp-content/uploads/2012/05/7286014126_d1454336e6_b.jpg στα 100ε.

Για tankbag μάλλον συγκλίνω προς της Givi με το tanklock system..μου φαίνεται αρκετά καλό.

Για μπουφάν δεν έχω ιδέα και είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση, απλά θα προτιμούσα να είναι με αφαιρούμενη επένδυση για να μπορεί να φοριέται και άνοιξη-φθινόπωρο

Δες αν σε ενδιαφέρει αυτό : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133581

dimmie_72
13/02/2013, 04:07
Μέσα εγώ με προτιμητέα διαδρομή μέσω Βαλκανίων με το γυιό μου οι 2 σε aprilia caponord, αυστηρώς επιλεγμένες διανυκτερεύσεις σε αξιοπρεπή και budget ξενοδοχεία, υποστηρικτικός εξοπλισμός gps, φαρμακεία που αναφέρεις αλλά και σετ επισκευής ελαστικών, εργαλεία κλπ από μένα -μόνο αναλώσιμα δικά μας ο καθένας - αλλά απαραίτητη προϋπόθεση σε καλό καιρό κάνα - δυό κοντινά ταξιδάκια μαζί να μάθουμε να μιλάμε και οι 3 την ίδια γλώσσα (μεταφορικά).

Προσωπικά έχω συνυπάρξει και με αγνώστους και κοινές τουαλέτες, αλλά θέλω οι υπόλοιποι να αισθάνονται άνετα.

1η συμμετοχή λοιπόν γιατί ούτως η άλλως είναι μια καλή πρόταση

dimmie_72
13/02/2013, 04:23
Μαρέσει το μηχανάκι σου για το συγκεκριμένο ταξίδι γι αυτό κι ακολουθώ, έχοντας φάει το κολωκάραβο και τη βαρεμάρα με το κουτάλι στο κατάστρωμα, νομίζω έχουμε τις λύσεις να περάσουμε καλά σε τόσο σύντομο ταξίδι.

daz
13/02/2013, 11:13
Δεν ξέρω πώς το εννοείς αυτό. Αν σκοπεύεις να βασιστείς στους μαμά χάρτες του για πλοήγηση, be prepared to be dissapointed. ...

Εγώ θα έλεγα be prepared to be surprised. Θα δες πράγματα που δεν τα είχες προγραμματίσει. :D


Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως η τσάντα πλάτης είναι ολίγον τι μεγάλη. Θα είναι κουραστική, ακόμα και αν ακουμπάει στην σέλα και μάλλον άβολη.

Α ναι! Και δυο τρία εργαλεία για βασικές εργασίες στη μηχανή σου (δες αντίστοιχο section) και σετ επισκευής ελαστικών.

Cpt. Haddock
13/02/2013, 11:26
Για μπουφάν δεν έχω ιδέα και είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση, απλά θα προτιμούσα να είναι με αφαιρούμενη επένδυση για να μπορεί να φοριέται και άνοιξη-φθινόπωρο

Δες στο αντιστοιχο σεξιον του φορουμ ( http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=35 ) και δες και τις αγγελιες, εχει συζητηθει το θεμα πολλες φορες, για να μη βγαινουμε εκτος θεματος εδω.

:beer:

Verde
13/02/2013, 11:56
Δες αν σε ενδιαφέρει αυτό : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133581
δυστυχώς small δεν μου κάνει με την καμία.

Μέσα εγώ με προτιμητέα διαδρομή μέσω Βαλκανίων με το γυιό μου οι 2 σε aprilia caponord, αυστηρώς επιλεγμένες διανυκτερεύσεις σε αξιοπρεπή και budget ξενοδοχεία, υποστηρικτικός εξοπλισμός gps, φαρμακεία που αναφέρεις αλλά και σετ επισκευής ελαστικών, εργαλεία κλπ από μένα -μόνο αναλώσιμα δικά μας ο καθένας - αλλά απαραίτητη προϋπόθεση σε καλό καιρό κάνα - δυό κοντινά ταξιδάκια μαζί να μάθουμε να μιλάμε και οι 3 την ίδια γλώσσα (μεταφορικά).

Προσωπικά έχω συνυπάρξει και με αγνώστους και κοινές τουαλέτες, αλλά θέλω οι υπόλοιποι να αισθάνονται άνετα.

1η συμμετοχή λοιπόν γιατί ούτως η άλλως είναι μια καλή πρόταση
Σε λίγη ώρα έχεις ΠΜ :D

Εγώ θα έλεγα be prepared to be surprised. Θα δες πράγματα που δεν τα είχες προγραμματίσει. :D


Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως η τσάντα πλάτης είναι ολίγον τι μεγάλη. Θα είναι κουραστική, ακόμα και αν ακουμπάει στην σέλα και μάλλον άβολη.

Α ναι! Και δυο τρία εργαλεία για βασικές εργασίες στη μηχανή σου (δες αντίστοιχο section) και σετ επισκευής ελαστικών.
ναι τα εργαλεία τα είχα υπόψην..όσο για την τσάντα θα πάω να δοκιμάσω κανα δυο στο motoraid που το έχω και σχετικά κοντά!

Δες στο αντιστοιχο σεξιον του φορουμ ( http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=35 ) και δες και τις αγγελιες, εχει συζητηθει το θεμα πολλες φορες, για να μη βγαινουμε εκτος θεματος εδω.

:beer:

no problem, πάω :D

blackbusa
14/02/2013, 03:08
para ma para poly kala gantia...i vroxi einai ena thema ontws alla kai to kryo twn Alpewn einai ena allo...idios Maio mina...

p.s. ena kalo farmakeio prepei na exeis anta mazi sou...oxi mono gia esena alla gia periptwsi pou tha xreiastei na voithiseis kanenan allo...opws kai vevea kit episkevis elastikwn...

airmav
14/02/2013, 13:04
μπραβο ρε φιλε καλο ταξιδι. να μας ενημερωνεις κ εμας τους προς το παρων ονειρευομενους για τετοιες εξορμησεις

Verde
14/02/2013, 19:26
para ma para poly kala gantia...i vroxi einai ena thema ontws alla kai to kryo twn Alpewn einai ena allo...idios Maio mina...

p.s. ena kalo farmakeio prepei na exeis anta mazi sou...oxi mono gia esena alla gia periptwsi pou tha xreiastei na voithiseis kanenan allo...opws kai vevea kit episkevis elastikwn...
θα τα φροντίσω όλα αυτά, δεν είναι και κανα τρελό έξοδο έτσι και αλλιώς

μπραβο ρε φιλε καλο ταξιδι. να μας ενημερωνεις κ εμας τους προς το παρων ονειρευομενους για τετοιες εξορμησεις
να'σαι καλά..!θα ενημερώνω όσο μπορώ για ό,τι εξέλιξη υπάρχει

spyrakos35
14/02/2013, 20:15
θα τα φροντίσω όλα αυτά, δεν είναι και κανα τρελό έξοδο έτσι και αλλιώς

τα γάντια? θα εκπλαγείς.....

Verde
14/02/2013, 21:50
όλα μαζί :D

Update! Σήμερα παρέλαβα το MT..Τσίμπησα και μπουφανάκι με αφαιρούμενο αδιάβροχο ΚΑΙ αφαιρούμενη επένδυση ζεστή.

έχω να πω 2 λέξεις : ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΣΟΚ. αυτό έπαθα όταν άνοιξα μία δευτέρα στην παραλιακή της πάτρας (κωλοάσφαλτος) με βροχή. πέταγε κώλους με το καλημέρα.
Περιττό να πω ότι μετά πήγαινα σα χεσμένος, νιώθω λες και δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου μηχανή :D. Πρέπει να μάθω πως στρίβει, ΠΟΣΟ στρίβει κλπ.σε κάτι διασταυρώσεις φανάρια έστριβα με 10 από το χ..σιμο...
Άμα δε γράψω χιλιόμετρα μέχρι το πάσχα δε πάω πουθενά :D

tai
14/02/2013, 23:11
δες και αυτο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=74646 θα σε βοηθήσει πολυ.

Verde
14/02/2013, 23:14
με βάση αυτό έφτιαξα τη λίστα μου αρχικά, ευχαριστώ πολύ όμως !

Verde
14/03/2013, 21:04
lock μέχρι νεωτέρας..τα οικονομικά δε με βγάζουν για το καράβι και προέκυψε οικογενειακό πρόβλημα υγείας.. :(
καλό καλοκαίρι τώρα για το ταξίδι