PDA

View Full Version : Jaket Μακρυ ή Κοντό???



kotsos84
29/09/2005, 21:43
Hello guys, είμαι καινουριος στο forum και στον χώρο της μοτοσυκλέτας. Θα ήθελα τις γνώμες σας σαν πιο έμπειροι. Τώρα που αρχίζει να χειμωνιάζει ψάχνομαι για κανά cordura. Δεν ξέρω όμως να πάρω μακρύ ή κοντό. Τι διαφορές έχουν πρακτικά? :confused:

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κανά οικονομικό μαγαζί να πάω να ρίξω καμιά ματιά.

mikeSF
29/09/2005, 22:26
Το μακρύ, 3/4 είναι σαφώς καλύτερο στα κρύα. Πρώτον γιατί καλύπτει μεγαλύτερη επιφάνεια, δευτερον σκεπάζει το παντελόνι και τρίτον δεν περάνει αέρας απο τους στρβιλισμούς στην πλάτη σου. Έχει δεί κάτι κάγκουρες με ΣΣ και φανελάκι καλοκαίρι που η πλάτη όλη είναι έξω? Το κοντό με μία ζώνη μέσης παλεύεται δεν παλευεται...

The Animal
30/09/2005, 08:57
Θα συμφωνήσω και εγώ...σου μιλάω εκ πείρας....στα μεγάλα κρυα θα πρέπει σε κάθε φανάρι να φτιάχνεις το jacket σου (εκτός αν έχεις ανάλογο παντελόνι και εφαρμόζει στο jacket). Αλλα Θα σου πρότεινα να πας σε μαγαζιά και να δοκιμάσεις και από τα δύο,ανέβα επανω στη μηχανή σου για να δεις αν σου αφήνει τη μέση έξω στη θέση οδήγησης.

adam_tsouk
30/09/2005, 11:11
Άμα έχεις street δεν βολεύει το μακρύ γιαστί όταν σκύβεις θα σακουλιάζει υπερβολικά μπροστά. Άσε που δεν θα βολεύει.


Αν έχεις on-off, turing κτλ κτλ τότε το μακρύ είναι ό,τι καλύτερο.



:wave2:

OldMan
30/09/2005, 11:36
:wave2: :wave2: :wave2:

Gentlemen, ανάλογα τι εννοούμε με το "κοντό" και το "μακρύ"....

Τα jackets 3/4 είναι σχεδιασμένα για On-Off χρήση, που σημαίνει ότι θα οδηγείς και ΟΡΘΙΟΣ για αρκετή ώρα (άσχετα πόσοι on-offάδες το κάνουν ....).

Αν πρόκειται για street μηχανάκι, τότε πάμε αποκλειστικά στο "κοντό" (δεν σακουλιάζει, μπάζει λιγότερο από τα μακρύ, κολλάει περισσότερο στο σώμα, δεν επιβαρύνει την μέση στους χειρισμούς και είναι πιο "αεροδυναμικό" από το μακρύ).

:wave2: :beer: :wave2:

kotsos84
30/09/2005, 12:15
Ευχαριστώ παιδιά για τισ άμεσες απαντήσεις. Ένα KLE 500 έχω οπότε με βλέπω για κανά 3/4 όπως με συμβουλεύσατε. Απο καταστήματα γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποιο?

AFTER
30/09/2005, 12:21
colori dylan

Αψογο :a013:

makis206
30/09/2005, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
colori dylan

Αψογο :a013:


Και +1 από μένα. :a013:

kotsos84
30/09/2005, 13:14
Για τα Storm και Thunder της Colori τι λέτε?

Έχεται κανά link να δω κανά Dainese γιατί δεν βρίσκω ???

$py
30/09/2005, 14:39
Yparxoun kai kontes cordures pou denoun kala sti mesi kai den exeis provlima. Rikse mia matia sta Bering.



Ante na mazeuomaste ta KLE siga siga


:beer:

Tropeas
30/09/2005, 16:55
Όταν έχεις την οικονομική ευκαίρεια πάρε και τα δύο, αλλά με την παρακάτω προτεραιότητα ανάλογα τον τύπο της μηχανης που διαθέτεις:
Μακρυά Cordura - Βλέπε βροχές κλπ - onoff μηχανη
Κοντό Δερμάτινο + κουστούμι βροχής πάνω κάτω - sport street μηχανή

adam_tsouk
30/09/2005, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Yparxoun kai kontes cordures pou denoun kala sti mesi kai den exeis provlima. Rikse mia matia sta Bering.
:beer:


bering, συμφωνώ για κατι πιο οικονομικό.

τα dainese είναι λίγο τσιμπιμένα στη τιμή αλλά πολύ καλής ποιότητας. (αν και εγώ προτιμώ spidi) :D

McGyver
30/09/2005, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
...αν και εγώ προτιμώ spidi...

Και 'γώ μαζί σου adam_tsouk...

kotsos84
30/09/2005, 20:21
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο γνωστό μαγαζί, για Αθήνα, να πάω να ρίξω μια ματιά? Δεν έχω ιδέα που να κοιτάξω:confused:

McGyver
30/09/2005, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kotsos84
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο γνωστό μαγαζί, για Αθήνα, να πάω να ρίξω μια ματιά? Δεν έχω ιδέα που να κοιτάξω:confused:

Για Spidi πήγαινε στο Motomarket στη Μιχαλακοπούλου (στο τέρμα της, λίγο πριν βγεις στη Μεσογείων, στο αριστερό σου χέρι δίπλα στο συνεργείο Yamaha του Παπαγεωργίου)...
Ζήτα τον Παναγιώτη και πες πως σε έστειλε ο Θωμάς με το Varaderάκι...
Είναι εξυπηρετικότατος και θα σε βοηθήσει να βρεις κάτι που θα σε ικανοποιήσει...

Xlitos
30/09/2005, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Αν πρόκειται για street μηχανάκι, τότε πάμε αποκλειστικά στο "κοντό" (δεν σακουλιάζει, μπάζει λιγότερο από τα μακρύ, κολλάει περισσότερο στο σώμα, δεν επιβαρύνει την μέση στους χειρισμούς και είναι πιο "αεροδυναμικό" από το μακρύ).

:wave2: :beer: :wave2:

Έχω ένα Dainese Gore-tex 3/4.Η αλήθεια είναι ότι μπάζει λίγο από τον λαιμό(έχω CBR) αλλά δεν με έχει προβληματίσει ποτέ γιατί έτσι κι αλλιώς βάζω μπαλακλάβα(έτσι δεν λέγεται;) για να προστατεύεται ο λαιμός μου οπότε δεν περνάει τίποτα.Διάλεξα αυτό γιατί όσους έχω δει με σκυφτό μηχανάκι και ''κοντό'' τζακετ μπάζουν απο την πλάτη.Αεροδυναμικά δεν υπάρχει πρόβλημα,γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. :beer:


25077

webman
05/10/2005, 16:06
Εγώ έχω μακρύ σακάκι (Hebo), το είχα αγοράσει και το κυκλοφορούσα με ένα scooter και όλα ήταν μια χαρά!
Τώρα με το Kawasaki Z είναι γάμησε τα! Δεν βολεύει καθόλου στην οδήγηση, με πνίγει και δεν έχω άνεση κινήσεων πάνω στη μηχανή, άσε που με την αντίσταση του αέρα νοιώθω πως μπορεί να πετάξω καμια μέρα και να προσγειωθώ σε κανα μπαμπρίζζΖζΖΖΖ!! :D :D

Είναι και ολοκαίνουργιο το ρημάδι και δεν ξέρω τι να κάνω, θέλω να πάρω μικρό σακάκι αλλά δεν παίζουν money τώρα. Πουλιέται λέτε κάπου αυτό; Είναι ολοκαίνουργιο πάντως!