PDA

View Full Version : Shell V-Power Racing.



g_m900
11/02/2013, 08:18
ποια η γνωμη σας για τη συγκεκριμενη βενζινη?
ξεκινησα να βαζω στο TDM πριν κανα 4μηνο και μετρησα μεχρι την περιοδο αποχης λογω της τρακας κανα 10αρια γεμισματα.
Δηλαδη κοντα στα 2500 χλμ

η διαφορα ηταν στο +3-5€ αναλογα το γεμισμα αλλα αμεσως μολις την εβαλα διαπιστωσα τα εξης.

1. Σιγουρα εβαζα απο μαπα βενζιναδικο
2. Γεμισανε οι μεσαιες στροφες απο δυναμη οταν πριν με προβληματιζε η πτωση στην αποδοση
3. Καλυτερη αυτονομια απο 10-20 χλμ/Γεμισμα
4. Πιο στρωτη λειτουργια στο ρελαντι
5. Ισως το πιο σημαντικο που δειχνει την καθαροτητα της βενζινης. οταν ξεκινησα να βαζω το ρελαντι ηταν 1200 στροφες. Μετα απο ολα τα φουλαρισματα που προηγηθηκαν το ρελαντι ανεβηκε στις 1600 στροφες και χρειστηκε να το ρυθμισω παλι πραγμα που δειχνει οτι οντως καθαριζει βαλβιδες και μπεκ οπως υποσχεται.

Λογω παπιας πλεον...θα ειναι η μονη βενζινη που θα μπαινει στο μηχανακι και ξεκιναω να βαζω και στην παπια για να δω τι θα κανει και εκει.
Πειτε το ψυχολογικο αλλα ετσι καταλαβα και ισως ισχυει το ''οτι πληρωνεις περνεις''.

εχει παρατηρησει καποιος κατι αναλογο η τσαμπα τη διαφημισω την Shell ? :D:D:D

Ichigo
11/02/2013, 08:46
Έχοντας κάνει εκτεταμένες δοκιμές με ΕΚΟ και SHELL V-Power 100αρες με το βενζινά κάθε φορά να έχει χαμόγελα μέχρι τ αυτιά μόλις με βλέπει έχω να πω τα εξής στα points σου:

1. Το να πετύχεις καλό βενζινάδικο θέλει και τύχη-άμα το βρεις παίξε και λόττο. Προτίμησε για τη συγκεκριμένη βενζίνη κάποιο βενζινάδικο που να είναι στη λίστα της Coral με την επωνυμία ΕΡΜΗΣ ΑΕ η ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ, να είναι σε κεντρικό σημείο ώστε να έχει κατανάλωση και να μην έχει βρωμίσει τίποτα για πάρτη του -ακόμα κι εκεί βέβαια πολλές φορές με franchise ιδιώτης μπορεί να το έχει οπότε παίζει και να μη γλιτώσεις.

2. Το ίδιο παρατήρησα κι εγώ με λιγότερο σκορτσάρισμα χαμηλά και ποιο "γρήγορο" άνοιγμα. Στις ψιλές δεν έχω αντιληφθεί κάποια σπουδαία διαφορά

3. Ισχύει

4. Καμία διαφορά με 95αρα η 100αρα

5. Εδώ δεν είχα πρόβλημα και καμία διαφορά με 95αρες η 100αρες ποτέ. Τώρα για τις επικαθίσεις δεν έχεις παρά ν ανοίξεις μοτερ από κάποιες 1000δες χμ να μας πεις κι εμάς :D

Achtung achtung! Πρόσεχε γιατί τα καύσιμα αυτά θεωρούνται "οξυγονωμένα" λόγω προσθήκης ΜΤΒΕ ΕΤΒΕ ΤΑΜΕ (13-15%) και άλλων οξυγονούχων κοκταίηλ. Δες στο manual αν επιτρέπονται τα "οξυγονωμένα" καύσιμα αλλιώς μπορεί αυτά τα πρόσθετα να σου δημιουργήσουν διάβρωση στα συστήματα ψεκασμού. Επίσης με την προσθήκη οξυγόνου στις βενζίνες αυτές έχεις ποιο "φτωχό" μίγμα οπότε μπορεί να έχεις και τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που περίμενες ;). Ίσως στα μεγάλα υψόμετρα να βοηθά περισσότερο αυτή η βενζίνη όμως (όπως και στα αεροπλάνα που φτωχαίνουμε το μίγμα βάση του υψομέτρου για να έχει maximum ισχύ ο κινητηρας). Γενικότερα οι διαφορές τιμής σε κάθε γέμισμα με μηχανή δεν σου πολυφαίνονται στην τσέπη αλλά δεν σε καλύπτουν όμως και στην αυτονομία σε σχέση με την απλή 95αρα οπότε η τσέπη σου είναι αυτή που αποφασίζει. Αν δικάβαλος φορτωμένος ακόμα και με 95αρα δεν έχεις καθόλου "pinging" που λένε και οι Αμερικ(λ)άνοι βάζε 95αρα.

Ο πολυχρονεμένος μας Γκουρού ακούει; :D

arhs
11/02/2013, 09:11
Προτίμησε για τη συγκεκριμένη βενζίνη κάποιο βενζινάδικο που να είναι στη λίστα της Coral με την επωνυμία ΕΡΜΗΣ ΑΕ η ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ

να σε πω βρε καμαρι μου... τι τουτο?

Ichigo
11/02/2013, 09:17
να σε πω βρε καμαρι μου... τι τουτο?

MotorOil της γνωστής οικογενείας ;)

g_m900
11/02/2013, 09:22
http://www.coralenergy.gr/pratiriaDetails.aspx?a_id=205&pr_id=73
http://www.coralenergy.gr/pratiriaDetails.aspx?a_id=205&pr_id=94

Σε αυτα τα 2 βαζω.

Νομιζω εχει να κανει με το οτι δεν μπορουν να κανουν μ@λ@κι@ με νοθευση γιατι τους περνει το πρατηριο η ιδια η shell.

παντως απο φτωχο μειγμα και τετοια δεν εχω παρατηρησει κατι.
οταν κανω σερβις...που θα αργησει κομματακι...το ξαναμιλαμε.
απλα μιλαω για τις εντυπωσεις που πραγματικα με παραξενεψανε.

Sapadak
11/02/2013, 09:22
να σε πω βρε καμαρι μου... τι τουτο?

Τα ΙΧ πρατηρια της εταιρίας

arhs
11/02/2013, 09:51
σας ευχαριστω κ τους 3! να 'ταν τετοια η εξυπηρετηση κ στο δημοσιο! :D

Sapadak
11/02/2013, 09:54
σας ευχαριστω κ τους 3! να 'ταν τετοια η εξυπηρετηση κ στο δημοσιο! :D

Και εκειπέρα θελεί τα καταλληλα λιπαντικα :lol: :lol:

arhs
11/02/2013, 10:00
Και εκειπέρα θελεί τα καταλληλα λιπαντικα :lol: :lol:

:D

λοιπον, επανερχομαι: στα αποτελεσματα για αργυρουπολη, το πρατηριο της κυπρου ειναι σταμπαρισμενο απο πολλους τουρμπισιους αργυρουπολιτες (ναι ξερω, δεν εχουν καλο προγραμματιστη! :D). προσωπικα βαζω απο 'κει καθως ειναι το πιο φθηνο της αργυρουπολης (και οχι μονο!).
για explain τωρα...

AristidisZ
11/02/2013, 10:01
http://www.coralenergy.gr/pratiriaDetails.aspx?a_id=205&pr_id=73
http://www.coralenergy.gr/pratiriaDetails.aspx?a_id=205&pr_id=94

Σε αυτα τα 2 βαζω.

Νομιζω εχει να κανει με το οτι δεν μπορουν να κανουν μ@λ@κι@ με νοθευση γιατι τους περνει το πρατηριο η ιδια η shell.

παντως απο φτωχο μειγμα και τετοια δεν εχω παρατηρησει κατι.
οταν κανω σερβις...που θα αργησει κομματακι...το ξαναμιλαμε.
απλα μιλαω για τις εντυπωσεις που πραγματικα με παραξενεψανε.

πάντα με έμπλεκαν οι βενζίνες της SHELL (έχει 3 νομίζω, έτσι δεν είναι ?)
για ποια μιλάμε τώρα ?

το ένα από τα 2 που λες είναι 500 μέτρα από το σπίτι μου, i think i'll give it a shot
θυμάμαι πάντως ότι όσο είχα το 116 ενώ γενικά δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα με το κάρο, είχα αλλάξει 4 φορές πολλαπλασιαστή λόγω βενζινών...


:D

λοιπον, επανερχομαι: στα αποτελεσματα για αργυρουπολη, το πρατηριο της κυπρου ειναι σταμπαρισμενο απο πολλους τουρμπισιους αργυρουπολιτες (ναι ξερω, δεν εχουν καλο προγραμματιστη! :D). προσωπικα βαζω απο 'κει καθως ειναι το πιο φθηνο της αργυρουπολης (και οχι μονο!).
για explain τωρα...

πάντως για το συγκεκριμένο (αν λέμε το ίδιο) δεν έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια από Αργυρουπολίτες που είναι μαμίσιοι με 1000αράκια ;)

arhs
11/02/2013, 10:17
πάντως για το συγκεκριμένο (αν λέμε το ίδιο) δεν έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια από Αργυρουπολίτες που είναι μαμίσιοι με 1000αράκια ;)

φαντασου με τα τουρμπισια τι γινεται! προσωπικα με το ταπεινο μου 750 δεν εχω παρατηρησει κατι (καλα, μην κραξετε ξερω οτι τα ζ δεν πανε τοσο ωστε να δω διαφορα με χαλια μπενζινα :D). βεβαια δεν εχω δουλεψει ποτε 100αρα για να κρινω αν υφαρχει διαφορα

Bradipous
11/02/2013, 10:24
Ρε παιδια γιατι εμενα μου βγαζει κατι περιεργα στην αναζητηση της Coral?
Τα βαζω ολα κανονικα, περιοχη ΤΚ και νομο και μου βγαζει αυτα:

Server Error in '/' Application.
Input string was not in a correct format.

:confused:

sniper
11/02/2013, 10:25
Ρε παιδια γιατι εμενα μου βγαζει κατι περιεργα στην αναζητηση της Coral? Τα βαζω ολα κανονικα, περιοχη ΤΚ και νομο και μου βγαζει αυτα: Server Error in '/' Application. Input string was not in a correct format. :confused: Γιατί το ΙΤ τους είναι για τα μπάζα

g_m900
11/02/2013, 10:28
πρεπει να κανεις καθε αναζητηση πρατηριου απο την αρχη

OldMan
11/02/2013, 10:38
είχα αλλάξει 4 φορές πολλαπλασιαστή λόγω βενζινών...
Αχααα..

Στο είπαν, το συμπέρανες ή το διάβασες κάπου ..??

AristidisZ
11/02/2013, 10:42
Αχααα..

Στο είπαν, το συμπέρανες ή το διάβασες κάπου ..??

αυτό ευαγγελιζόταν η ίδια η BMW
προφανώς και το τουτού είχε θέμα, δηλαδή τόσα άλλα αυτοκίνητα στην Ελλάδα βάζουν την ίδια βενζίνη, μόνο εκείνο δηλαδή έβγαζε θέμα ?
δεν ασχολήθηκα και πολύ με το ζήτημα, καθώς με τα μπινελίκια που ακούγαν τους αλλάζαν τσάμπα :D

chr1s_86
11/02/2013, 10:46
αυτό ευαγγελιζόταν η ίδια η BMW
προφανώς και το τουτού είχε θέμα, δηλαδή τόσα άλλα αυτοκίνητα στην Ελλάδα βάζουν την ίδια βενζίνη, μόνο εκείνο δηλαδή έβγαζε θέμα ?


Είναι που δεν βγάζει αυτοκίνητα η Triumph :p

sapila racing
11/02/2013, 11:48
Είναι που δεν βγάζει αυτοκίνητα η Triumph :p

Οχι πια, έβγαζε παλιότερα όμως.
Επρεπε να έβγαζε ακόμα να βλεπες τι θα γινόταν. :lol:

byron
11/02/2013, 12:26
θυμάμαι πάντως ότι όσο είχα το 116 ενώ γενικά δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα με το κάρο, είχα αλλάξει 4 φορές πολλαπλασιαστή λόγω βενζινών...


μπούρδες της BMW...
ενα 318 στη δουλειά έχει αλλάξει 5 μέχρι στιγμής, ενώ την δικαιολογία της βενζίνης την χρησιμοποιούν και στα FΙΑΤ για να εξηγήσουν τον λόγο που τα παρτάλια τους μένουν στα καλά καθούμενα από τρόμπα βενζίνης.

sniper
11/02/2013, 12:27
μπούρδες της BMW... ενα 318 στη δουλειά έχει αλλάξει 5 μέχρι στιγμής, ενώ την δικαιολογία της βενζίνης την χρησιμοποιούν και στα FΙΑΤ για να εξηγήσουν τον λόγο που τα παρτάλια τους μένουν στα καλά καθούμενα από τρόμπα βενζίνης. A, νόμιζες ότι το panda ήταν το μοντέλο; :bawl:

AristidisZ
11/02/2013, 12:31
μπούρδες της BMW...
ενα 318 στη δουλειά έχει αλλάξει 5 μέχρι στιγμής, ενώ την δικαιολογία της βενζίνης την χρησιμοποιούν και στα FΙΑΤ για να εξηγήσουν τον λόγο που τα παρτάλια τους μένουν στα καλά καθούμενα από τρόμπα βενζίνης.

δεν αντιλέγω...
και η Opel το κάνει πάντως, και η VW (έχω προσωπικά παραδείγματα...)
α ρε Σταρλετάκι, τι πήγα και σε πούλησα, βενζίνες και λάδια μόνο, πραγματικά...

byron
11/02/2013, 12:51
A, νόμιζες ότι το panda ήταν το μοντέλο; :bawl:

Θα έπρεπε να το λένε Parta :moutza: που το αγόρασες...

byron
11/02/2013, 12:54
δεν αντιλέγω...
και η Opel το κάνει πάντως, και η VW (έχω προσωπικά παραδείγματα...)
α ρε Σταρλετάκι, τι πήγα και σε πούλησα, βενζίνες και λάδια μόνο, πραγματικά...

Η καραμέλλα είναι για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Σαν τους ταξι που όταν βγάζουν περισσότερο καπνό απ΄τη Χαλυβουργική σου λένε οτι φταίνε τα πετρέλαια. :a31:

MG-KTiNoS
11/02/2013, 13:06
ποια η γνωμη σας για τη συγκεκριμενη βενζινη?
ξεκινησα να βαζω στο TDM πριν κανα 4μηνο και μετρησα μεχρι την περιοδο αποχης λογω της τρακας κανα 10αρια γεμισματα.
Δηλαδη κοντα στα 2500 χλμ

η διαφορα ηταν στο +3-5€ αναλογα το γεμισμα αλλα αμεσως μολις την εβαλα διαπιστωσα τα εξης.

1. Σιγουρα εβαζα απο μαπα βενζιναδικο
2. Γεμισανε οι μεσαιες στροφες απο δυναμη οταν πριν με προβληματιζε η πτωση στην αποδοση
3. Καλυτερη αυτονομια απο 10-20 χλμ/Γεμισμα
4. Πιο στρωτη λειτουργια στο ρελαντι
5. Ισως το πιο σημαντικο που δειχνει την καθαροτητα της βενζινης. οταν ξεκινησα να βαζω το ρελαντι ηταν 1200 στροφες. Μετα απο ολα τα φουλαρισματα που προηγηθηκαν το ρελαντι ανεβηκε στις 1600 στροφες και χρειστηκε να το ρυθμισω παλι πραγμα που δειχνει οτι οντως καθαριζει βαλβιδες και μπεκ οπως υποσχεται.

Λογω παπιας πλεον...θα ειναι η μονη βενζινη που θα μπαινει στο μηχανακι και ξεκιναω να βαζω και στην παπια για να δω τι θα κανει και εκει.
Πειτε το ψυχολογικο αλλα ετσι καταλαβα και ισως ισχυει το ''οτι πληρωνεις περνεις''.

εχει παρατηρησει καποιος κατι αναλογο η τσαμπα τη διαφημισω την Shell ? :D:D:D

Πάρε αμπάριζα όλα τα βενζινάδικα της γειτονιάς σου και μέτρα πόσα χλμ κάνεις.
Έτσι (μόνο)θα καταλάβεις ποιος είναι ο καλύτερος.
(και θα του το πεις να το ξέρει ότι μετράς)


Στο guzzi (V2 air head) βάζω 100 και δουλεύει πιο καλά. Στο ΤΔΜ δε βλέπω διαφορά.
:cool:

AristidisZ
11/02/2013, 13:10
Πάρε αμπάριζα όλα τα βενζινάδικα της γειτονιάς σου και μέτρα πόσα χλμ κάνεις.
Έτσι (μόνο)θα καταλάβεις ποιος είναι ο καλύτερος.
(και θα του το πεις να το ξέρει ότι μετράς)

Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να κάνεις τις ίδιες διαδρομές, με τις ίδιες συνθήκες κτλ...
εγώ έχω δει (από το ίδιο βενζινάδικο) διαφορά μεγαλύτερη του 30%, αναλόγως του τι έκανα και πως το έκανα, άρα (δυστυχώς) είναι πάρα πολύ δύσκολο να οδηγηθείς σε συμπεράσματα από αυτή την "τακτική"...

DrIoannis
11/02/2013, 14:38
Για διαβάστε...
Ο Δρ. Ulrich Pfistener εκπλήσσει με τις απαντήσεις του!!

Ο Δρ. Ulrich Pfistener είναι ένας επιστήμονας από το ερευνητικό κέντρο της ΒΡ στην Γερμανία, που όμως έχει πάθος με τους Αγώνες Αυτοκινήτου και Μοτοσυκλέτας. Άλλωστε πριν εργαστεί για την ΒΡ, ήταν σε υπεύθυνη τεχνική θέση στους Αγώνες GT.

Πρόσφατα ήλθε στην χώρα μας για την παρουσίαση της νέας βενζίνης BP ultimate 95 και εξέπληξε τους παρευρισκομένους στην σχετική συνέντευξη τύπου με το βάθος των γνώσεών του στο θέμα.

Έτσι το site μας δεν έχασε την ευκαιρία και μέσω του υπευθύνου μάρκετινγκ και στρατηγικής της εταιρίας Ελληνικά Καύσιμα Νίκου Σαρδέλλη, είχε την ευκαιρία να έχει μια μίνι-συνέντευξη με τον Δόκτωρα!



Ε: Στην Ελλάδα πολλοί κάτοχοι μεγάλου κυβισμού και μεγάλης ιπποδύναμης μοτοσυκλετών, χρησιμοποιούν βενζίνη 100 οκτανίων, αν τώρα χρησιμοποιήσουν τη νέα βενζίνη που μας παρουσιάσατε, πόσο θα χάσουν σε απόλυτη δύναμη;



Δρ. U.P.: Δεν θα χάσουν καθόλου, γιατί η βενζίνη 100 οκτανίων δεν προσφέρει παραπάνω σε ιπποδύναμη στις 4κύλινδρες μοτοσυκλέτες 1000, ακόμη και 1200cc! Με τη μικρή διάμετρο των πιστονιών και σε συνδυασμό με τις πολλές στροφές σε αυτούς τους κυβισμούς η 100αρα βενζίνη δεν προλαβαίνει να αποδώσει αυτό που προσφέρουν τα περισσότερα οκτάνια. Κάναμε μετρήσεις με μια R6 4κύλινδρη 600cc και δεν υπάρχει διαφορά με την βενζίνη των 95 οκτανίων. Επίσης με μια BMW S1000RR ισχύει το ίδιο πράγμα. ΟΙ κινητήρες που “αγαπούν” την 100αρα BP ultimate είναι οι μεγάλοι μονοκύλινδροι από 500cc και πάνω, όπως και οι αντίστοιχοι 2κύλινδροι.



Ε: Τότε γιατί στους αγώνες οι περισσότεροι βάζουν 100αρα βενζίνη;



Δρ. U.P.: Οι ομάδες που αποφασίζουν να χρησιμοποιήσουν 100αρα το κάνουν για άλλα χαρακτηριστικά της βενζίνης, που μπορεί να προστατεύουν περισσότερο έναν αγωνιστικό κινητήρα και όχι για την καύση από αυτήν την βενζίνη. Όπως σας είπα δεν προλαβαίνει στην ουσία με τις πολλές στροφές και τη μικρή διάμετρο να γίνει έτσι η καύση ώστε να εκμεταλλευτεί ένας τέτοιος κινητήρας τα παραπάνω οκτάνια. Τώρα όμως με τη νέα βενζίνη, φέραμε τα άλλα χαρακτηριστικά της ultimate και στα 95 οκτάνια, οπότε για τους κινητήρες μοτοσυκλέτας – τους περισσότερους 4κύλινδρους – αυτή η βενζίνη μπορεί να είναι ιδανική. Για τη νέα Ducati 1199 Panigale, με τη μεγάλη διάμετρο των δύο τεράστιων πιστονιών θα έλεγα ότι η 100αρα είναι η ιδανική! Αντίστοιχα οι αγωνιστικές μεγάλες μονοκύλινδρες Enduro αρέσκονται στην 100αρα, ενώ οι μοτοσυκλέτες πίστας και ιδίως αυτές που κάνουν track day (στην μεγάλη τους πλειοψηφία 4κύλινδρες) αποδίδουν το ίδιο καλά με την 95αρα.



Με τις απαντήσεις αυτές καταρρίπτεται ένας μύθος που είχαμε και εμείς εδώ στο site, ότι δηλαδή πρέπει στις μοτοσυκλέτες υψηλών επιδόσεων να βάζουμε 100αρα και από δω και πέρα την χρησιμοποιούμε μόνο σε μοτοσυκλέτες με μεγάλη διάμετρο πιστονιού! Έτσι και οικονομία κάνουμε και δεν χάνουμε κάτι σε επιδόσεις!



Σημ.: Στις φωτογραφίες ο Δρ. Pfistener δίπλα στο ειδικά διαμορφωμένο Audi A8 με τον 8κυλινδρο V8 4.2 λίτρων κινητήρα που έκαψε για πολλά χιλιόμετρα κοινή 95αρα στη μια σειρά των 4 κυλίνδρων και 95 ultimate στην άλλη σειρά, ώστε να διαπιστωθεί στην πράξη η ικανότητα καθαρισμού των βαλβίδων από τη νέα βενζίνη με τα πρόσθετα της τεχνολογίας ultimate!

Από το motograndprix.gr (http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=9800)

g_m900
11/02/2013, 14:53
αν ειναι ετσι οπως τα λεει για τους 2κυλινδρους....

Μην τυχει και πετυχω κανα Hayabusha ....

θα του ριξω στα αυτια αν κανει και σταματησει για κατουρημα ...:lol:

Κανονικα σταματημενο θα τον περασω!
Μετα θα εκμεταλλευτω την μεγαλυτερη αυτονομια και μεχρι να με ξαναπερασει θα ...μεινει απο 100αρα.

Καλα τα λεει λοιπον ο Προφεσορας-Μανατζερ...:D

chr1s_86
11/02/2013, 15:08
Οχι πια, έβγαζε παλιότερα όμως.
Επρεπε να έβγαζε ακόμα να βλεπες τι θα γινόταν. :lol:


:a013::p







Δρ. U.P.: Οι ομάδες που αποφασίζουν να χρησιμοποιήσουν 100αρα το κάνουν για άλλα χαρακτηριστικά της βενζίνης, που μπορεί να προστατεύουν περισσότερο έναν αγωνιστικό κινητήρα και όχι για την καύση από αυτήν την βενζίνη. Όπως σας είπα δεν προλαβαίνει στην ουσία με τις πολλές στροφές και τη μικρή διάμετρο να γίνει έτσι η καύση ώστε να εκμεταλλευτεί ένας τέτοιος κινητήρας τα παραπάνω οκτάνια.



Δεν μας ενδιαφέρει πια η συμπίεση του κινητήρα ; Να τα εκμεταλλευτεί είναι το θέμα ή ότι τα χρειάζεται τα παραπάνω οκτάνια ;

sniper
11/02/2013, 15:13
:a013::p Δεν μας ενδιαφέρει πια η συμπίεση του κινητήρα ; Να τα εκμεταλλευτεί είναι το θέμα ή ότι τα χρειάζεται τα παραπάνω οκτάνια ; τεχνικά δεν ξέρω αλλά είτε 95ρα είτε 100ρα στη ζμπίστα τους ίδιους χρόνους κάνουμε.. άρα... τρίχες.

chr1s_86
11/02/2013, 15:20
τεχνικά δεν ξέρω αλλά είτε 95ρα είτε 100ρα στη ζμπίστα τους ίδιους χρόνους κάνουμε.. άρα... τρίχες.


Ναι γιατί ως γνωστόν εξαρτάται άμεσα από τη βενζίνη ο χρόνος μας :lol:

sniper
11/02/2013, 15:23
Ναι γιατί ως γνωστόν εξαρτάται άμεσα από τη βενζίνη ο χρόνος μας :lol: Αν η μπενζίνα δίνει άλογα ναι. Αν όχι, όχι. Σίμπλ.

sapila racing
11/02/2013, 15:40
:a013::p

Δεν μας ενδιαφέρει πια η συμπίεση του κινητήρα ; Να τα εκμεταλλευτεί είναι το θέμα ή ότι τα χρειάζεται τα παραπάνω οκτάνια ;

Tα παραπανω οκτάνια τα χρειάζεται αν εχουμε προαναφλεξη/αυταναφλεξη.
Αυτό δεν εξαρταται μόνο απο την συμπίεση, παίζουν κι αλλοι παράγοντες ρόλο, ενας απο αυτούς είναι και η θερμοκρασία.
Ετσι ενα αερόψυκτο μονοκύλινδρο που στο ματι φαίνεται αρχαιολογία το καλοκαίρι θα το βοηθήσει η 100ρα που στο CBRRRR κλπ δεν χρειάζεται. ;)

Sapadak
11/02/2013, 15:40
Αν η μπενζίνα δίνει άλογα ναι. Αν όχι, όχι. Σίμπλ.

Εχεις εξαντλησει ολα τα περιθωρια δηλαδης και σου λειπουν τα Χ,ΧΧΧΧΧ αλογα απο τη μπετζίνα?
Αμολα μια τα φρένα στη Κ1 και εισαι κομπλες :lol:

sniper
11/02/2013, 15:44
Εχεις εξαντλησει ολα τα περιθωρια δηλαδης και σου λειπουν τα Χ,ΧΧΧΧΧ αλογα απο τη μπετζίνα? Αμολα μια τα φρένα στη Κ1 και εισαι κομπλες :lol: Είσαι χιουμορίστας, Α-σχετος κι Α-μήχανος κι Α-χρηστος. Τι ν' αμολύσεις αν δεν πιάσεις πρώτα; Μην σπαμάρεις!

Sapadak
11/02/2013, 16:02
Είσαι χιουμορίστας, Α-σχετος κι Α-μήχανος κι Α-χρηστος. Τι ν' αμολύσεις αν δεν πιάσεις πρώτα; Μην σπαμάρεις!

Πιασε οσα πιανεις, και τσιμπα τα φρενα 10-20 μετρα αργοτερα, sortie :)

chr1s_86
11/02/2013, 16:23
Tα παραπανω οκτάνια τα χρειάζεται αν εχουμε προαναφλεξη/αυταναφλεξη.
Αυτό δεν εξαρταται μόνο απο την συμπίεση, παίζουν κι αλλοι παράγοντες ρόλο, ενας απο αυτούς είναι και η θερμοκρασία.
Ετσι ενα αερόψυκτο μονοκύλινδρο που στο ματι φαίνεται αρχαιολογία το καλοκαίρι θα το βοηθήσει η 100ρα που στο CBRRRR κλπ δεν χρειάζεται. ;)


ΟΚ thanks ! :)

GiannisBlessed
11/02/2013, 21:03
ρε μαγκες εμενα το κειμενο του τυπου μου φανηκε οτι να ναι.
τι μας νοιαζει η διαμετρος του πιστονιου;
δεν προλαβαινει λεει να εκμεταλευτει (αξιοποιησει) τα παραπανω οκτανια;ποιος ηρθε;
δλδ ενα παπι 125ρι φτιαγμενο με τερμα συμπιεση λογο μικρης διαμετρου πρεπει να παιρνει 90ρα
ενω ξερω γω κανα χτ 500 με συμπιεση 8:1 ειναι καλυτερα με 100ρα...
πολυ χοντρα, ο αρθμος των οκτανιων δηλωνει την ικανοτητα της βενζινης να αντιστεκεται στην συμπιεση της και να μην αυταναφλεγεται.
οσο μεγαλυτερος τοσο πιο μεγαλη η αντοχη αλλα μικροτερη θερμικη ικανοτητα.
δλδ απλα απλα οσο πιο πολλα οκτανια τοσο πιο “αδυναμη“ η βενζινη.

McGyver
12/02/2013, 06:29
Για διαβάστε και λίγο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14837)...

:wave2:

SF
17/02/2013, 20:40
Εύγε μαγκάιβερ! Είσαι διαβαστερός παιδί μου :)

Να συμπληρώσω, προς προβληματισμό όσων αισθάνονται καλύτερα με τις 100άρες, ότι:
- Το π.χ. Ηayabusa (ένα μεγάλο μηχανάκι επιδόσεων είναι αυτό) έχει προδιαγραφές για 92 RON, ούτε καν 95. Δείτε τα δικά σας τι έχουν. Και το 1300 μου επίσης 92, αλλά θα μου πείτε είναι μόλις 100 άλογα κα με χαμηλή συμπίεση, οπότε δε μας νοιάζει(?)
- Στην Ευρώπη για να βρείτε πρατήριο με 100άρα θα πρέπει να ιδρώσετε πάρα πολυ! Aντιθέτως, θα βρείτε κάτι που εδώ δεν έχετε δει ποτέ στη ζωή σας: πρατήριο με 92άρα! Γιατί άραγε...

Το θέμα δεν έχει πάψει να με απασχολεί (και το περι 100 και το περι LRP) και έχω συγκεντρώσει λίγες ακόμα πληροφορίες. Περιμένω πως και πως μια πριβέ συνάντηση με έναν πρωην mixmaster του ενος εκ των 2 μεγαλων διυλιστηρίων της χώρας να μου λύσει απορίες με κάθε λεπτομέρεια. (Περιμένω πολλούς μήνες, αλλά έχω υπομονή.)

Πάντως για τους παραπάνω συνάδελφους, θα έλεγα με ελάχιστες επιφυλάξεις ότι όλα όσα παρατηρούν είναι περιστασιακά, ψυχολογικά και οφείλονται στη νοθεία και όχι στα οκτάνια.

Ichigo
17/02/2013, 21:40
Εύγε μαγκάιβερ! Είσαι διαβαστερός παιδί μου :)

Να συμπληρώσω, προς προβληματισμό όσων αισθάνονται καλύτερα με τις 100άρες, ότι:
- Το π.χ. Ηayabusa (ένα μεγάλο μηχανάκι επιδόσεων είναι αυτό) έχει προδιαγραφές για 92 RON, ούτε καν 95. Δείτε τα δικά σας τι έχουν. Και το 1300 μου επίσης 92, αλλά θα μου πείτε είναι μόλις 100 άλογα κα με χαμηλή συμπίεση, οπότε δε μας νοιάζει(?)
- Στην Ευρώπη για να βρείτε πρατήριο με 100άρα θα πρέπει να ιδρώσετε πάρα πολυ! Aντιθέτως, θα βρείτε κάτι που εδώ δεν έχετε δει ποτέ στη ζωή σας: πρατήριο με 92άρα! Γιατί άραγε...

Το θέμα δεν έχει πάψει να με απασχολεί (και το περι 100 και το περι LRP) και έχω συγκεντρώσει λίγες ακόμα πληροφορίες. Περιμένω πως και πως μια πριβέ συνάντηση με έναν πρωην mixmaster του ενος εκ των 2 μεγαλων διυλιστηρίων της χώρας να μου λύσει απορίες με κάθε λεπτομέρεια. (Περιμένω πολλούς μήνες, αλλά έχω υπομονή.)

Πάντως για τους παραπάνω συνάδελφους, θα έλεγα με ελάχιστες επιφυλάξεις ότι όλα όσα παρατηρούν είναι περιστασιακά, ψυχολογικά και οφείλονται στη νοθεία και όχι στα οκτάνια.

Οι πληροφορίες σας μετά από τόσα χρόνια αγαπητέ συμπάσχοντα τείνουν να είναι πλέον obsolete, για να μπείτε λίγο στην πρίζα οι πάλιουρες σεβάσμιοι χημειολάγνοι γέροντες... :smokin:


:DΣύμφωνα με ότι ξετρύπωσα στο γούγλη για την ΕΚΟ έχουμε:

95αρα
http://i1051.photobucket.com/albums/s439/diaggkateniko/f8e60e3c.jpg

282408

100αρα

Παρατηρούμε όμως ότι η 100αρα στην επόμενη εικόνα ότι δεν πληροί την διαφορά του 10 σε RON-MON άρα έχουμε R+M/2 94 πραγματικά οκτάνια. Δεν αξίζει και πολύ κατ εμέ η διαφορα 3 οκτανίων μόνο. Βέβαια σίγουρα θα παίζουν διαφορές από παρτίδα σε παρτίδα. Πάντως το λιγότερο βενζόλιο και το λιγότερο θείο της κατοστάρας σίγουρα δείχνει ότι ρυπαίνει λιγότερο. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο η υψηλότερη συγκέντρωση οξυγονούχων μαντζουνιών MTBE-ETBE-TAME μας τα χαλάει. Στην Αμερική επί Μπους το αντικατέστησαν με ένα ποσοστό αιθανόλης λόγω του ότι βρέθηκαν αυτά τα πρόσθετα σε υψηλές συγκεντρώσεις στον υδροφόρο ορίζοντα (οι μη κοιμισμένοι ΑμερικΛάνοι διαμαρτύρονται ότι ήταν μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να αυξηθεί η τιμή στην αντλία και να ευνοηθούν τα λόμπυ τον καλαμποκάδων) :look:

http://i1051.photobucket.com/albums/s439/diaggkateniko/6d8f52e8.jpg

SF
18/02/2013, 19:01
Αγαπητέ νεαρέ μας φίλε :a024:
Τα 94 οκτάνια που υπολόγισες παραπάνω είναι το PON, το οποίο είναι και η νόρμα των αμερικάνων (ως γνωστόν). Δεν μας αφορά. Λοιπές συγκρίσεις με αμερική δεν μας αφορούν, γιατί όπως αναφέρεις κι εσύ τα λόμπυ τον παίζουν διαφορετικά εκεί. Θυμίζω ότι εκεί κάθε πολιτεία έχει τα δικά της κόλπα, και βρίσκεις και βενζίνες αρκετά κάτω των 90 (PON).

Το πιστοποιητικό της ΕΚΟ δεν μας λέει κάτι, πλην του ότι το συγκεκριμένο δείγμα δεν ήταν νοθευμένο.
Η 95 είναι 95 και η 100 είναι 100 (RON), ok. Αφήνεις αιχμές ως προς το σενσιτίβιτι του καυσίμου... Δεκτόν, αλλά έτερον ξέτερον. Και έχει αναφερθεί στην παλιά κουβέντα.

Τα μεγάλα -πρακτικά- ερωτήματα παραμένουν... Θα απαντηθούν αργά ή γρήγορα όμως!
Τα ψυχολογικά racing ερωτήματα των χρηστών δεν θα απαντηθούν ποτέ όμως.
Η βαρεμάρα αρκετών να κοιτάξουν τι λέει το user manual είναι εντυπωσιακή επίσης.

Α!! Kαι μια που τ' αναφέραμε, ο MTBE (κυρίως αυτός νομίζω, αλλά ίσως και κάποια από τα άλλα σουπερ επικίνδυνα ματζούνια) είναι αυτά που έρχονται με ειδικά βυτία από το εξωτερικό (Γαλλία για εμάς ως επί το πλείστον).
*Όχι* οι 100αρες και οι "racing" βενζίνες όπως πολλοί πιστεύουν.

Ichigo
18/02/2013, 23:41
Aκόμα ψάχνεις το αντικροτικό της LRP ωρέ SFη; Aυτό μας τελείωσε :D Ταμπέλες LRP πάντως στα τα μεγάλα βενζινάδικα της γειτονιάς και της δουλειάς δεν βλέπω πια.

Όσον αφορά τις βενζίνες - για το δικό μου της σειράς μοτόρι τουλάχιστον - θα έλεγα ότι οι γκουρού στο Χαμαμάτσου είναι αρκετά σαφείς:

91 or higher RON Ευρώπη
(R+M)/2 87 PON minimum για Αμερική/Καναδά

Eπίσης επιτρέπεται χρήση πάσης φύσεως οξυγονωμένων καυσίμων, αρκεί να τηρούν κάποιες αναλογίες:

α)Gasoline/ΜΤΒΕ μέχρι 15%
β)Gasoline/Ethanol (grain alcohol aka gasohol) μέχρι 10%
γ)Gasoline/Methanol (wood alcohol aka ξυλόπνευμα) μέχρι 5%

Η 100αρα της Shell πάντως λανσάρεται στην αντλία ως "προϊόν εισαγωγής". Οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε ότι η μίξη γίνεται εδώ άλλοι ότι έρχεται εξ ολοκλήρου από εξωτερικό :confused:. Τα ΕΛΠΕ ισχυρίζονται -πέρα από τις πρόσφατες σε εξοπλισμό αναβαθμίσεις τους- ότι στον Ασπρόπυργο φτιάχνουν την 100αρα τους.

RaGe_Raptor
19/02/2013, 06:15
GSXR1000 K6 το manual προτείνει βενζίνη με αριθμό οκτανίων τουλάχιστον 95

SF
19/02/2013, 10:31
Aκόμα ψάχνεις το αντικροτικό της LRP ωρέ SFη; Aυτό μας τελείωσε :D Ταμπέλες LRP πάντως στα τα μεγάλα βενζινάδικα της γειτονιάς και της δουλειάς δεν βλέπω πια.
...
Η 100αρα της Shell πάντως λανσάρεται στην αντλία ως "προϊόν εισαγωγής". Οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε ότι η μίξη γίνεται εδώ άλλοι ότι έρχεται εξ ολοκλήρου από εξωτερικό :confused:. Τα ΕΛΠΕ ισχυρίζονται -πέρα από τις πρόσφατες σε εξοπλισμό αναβαθμίσεις τους- ότι στον Ασπρόπυργο φτιάχνουν την 100αρα τους.

LRP παίζει ακόμα αρκετά. Αλλά και όταν σταματήσει, το ερώτημα (για μένα) παραμένει. 12+ χρόνια LRP εδώ, ~0 στην Ευρώπη.
Όσο για τη μίξη, ναι γίνεται εδώ. Απλά δε μπορώ να κάνω ένορκη κατάθεση :)

Sapadak
19/02/2013, 12:34
Ultimate(BP) και Racing(Shell) ερχονται απο οξω

chr1s_86
19/02/2013, 15:51
Ultimate(BP) και Racing(Shell) ερχονται απο οξω


Μπορούμε να ζητήσουμε να φέρνουν και λίγη Ιταλική 95άρα ;;; :D

eko
19/02/2013, 15:54
Ultimate(BP) και Racing(Shell) ερχονται απο οξω

Μην πάρεις και ορκο. Μονο στην αρχη γινοταν αυτο, απο τοτε που η 100σταρα παραγεται εδω δεν εφεραν ξανα

Sapadak
19/02/2013, 15:56
Μην πάρεις και ορκο. Μονο στην αρχη γινοταν αυτο, απο τοτε που η 100σταρα παραγεται εδω δεν εφεραν ξανα

Μεχρι πριν 3 χρονια ετσι ηταν
Αν αλλαξε κατι εδω και 3 χρονια πασο ;)

sniper
19/02/2013, 16:04
Μην πάρεις και ορκο. Μονο στην αρχη γινοταν αυτο, απο τοτε που η 100σταρα παραγεται εδω δεν εφεραν ξανα

Εσύ είσαι ΕΚΟ... η sapadak μιλάει για BP & Shell.

power hornet
19/02/2013, 16:46
Μπορούμε να ζητήσουμε να φέρνουν και λίγη Ιταλική 95άρα ;;; :D

συμφωνο,αλλα θα προτιμουσα γερμανικη,μακραν καλυτερη και απο την ιταλικη.

πυξιδας990
19/02/2013, 18:26
οταν αρχισε το 990 τα κολπα με τα φιλτρα βενζινας,η κατοσταρα shell με γυρισε σπιτι κουτσου-κουτσου βεβαια.εννοω οτι μολις του εριξα 100αρα ανεβασε λιγες στροφες και πηγα ,πριν ευτηχως που ειχαμε κατηφορα.

g_m900
27/07/2015, 08:11
Να επανελθω μετα 2ετιας μια και κινηθηκα σε 4ψηφια χλμ ταξιδιωτικα μετα απο πολυυυυυυυυυ καιρο και ειχα ευκαιρια να τεσταρω καταναλωση με 100αρα.

Πραγματικα εμεινα εκπληκτος οταν ειδα στο TDM900 τον δεικτη βενζινης να πεφτει στις 2 μπαρες...στα 270χλμ.
Μπα...θα κολλαει το φλοτερ σκεφτηκα.
Ελα ομως που δεν κολλαγε.
Καρδιτσα-Λαρισα-Βελικα και πισω.
Οι ταχυτητες ηταν μεχρι 130-140 Καρδιτσα-Λαρισα (60χλμ) και μετα μεχρι την Βελικα λογω κινησης με χαλαρη οδηγηση 90-130...αναλογα.
Στην επιστροφη φουλαρα 100αρα με 311 χλμ στον χλμετρητη και πηρε 13 lt. ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 4.2 lt/100km

Για Αθηνα κινηθηκαμε μεχρι Δομοκο μα ξανα 100-130 και Δομοκο-Λαμια...ε...το εστριψα λιγακι.
Στην εθνικη οι ταχυτητες ηταν 140-160 μονιμα.
Μου εβγαλε ολη τη διαδρομη με ενα τεποζιτο και σπιτι μου εφτασα με με ρεζερβα.
Την αλλη μερα φουλαρα 100αρα και με τον χλμετρητη στα 325χλμ εβαλα 18lt. ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 5.5 lt/100km.

Με απλη βενζινη και χωρις επιλογη πρατηριου κοιτωντας απλα την πιο οικονομικη...δεν εβλεπα τετοια νουμερα.
Αυτο που θα παρατηρησω για αλλη μια φορα ειναι η ανοδος στο ρελαντι μια και καθαριζει καπως το σωμα ψεκασμου απο την μακα που μαζευει.

Μιλαμε για μηχανακι με 130.000 χλμ οποτε κατι καλο κανει κι αυτη η ρημαδα η 100αρα κι ας την χρυσοπληρωνω.
Αν ηταν καθημερινο μεσο μετακινησης το 900 θα το πηγαινα σιγουρα μισο μισο το απλη-100αρα.

Το σκουτερ παντως βλεπει διακρισεις να γινονται υπερ της μεγαλης...γιαυτο μου βγαλε μπιελα το μπ@υρδ@λ@ !!!!!

RaGe_Raptor
27/07/2015, 09:13
Ένα γέμισμα 100άρα super-duper Racing V-power wow καθαρά για ψυχολογικούς λόγους μετά και τις τελευταίες εικόνες τις αντλίας μου.....

Υπ'όψιν ,δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου...!!!!! :p

g_m900
27/07/2015, 09:26
Ένα γέμισμα 100άρα super-duper Racing V-power wow καθαρά για ψυχολογικούς λόγους μετά και τις τελευταίες εικόνες τις αντλίας μου.....

Υπ'όψιν ,δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου...!!!!! :p

Φαντασου να δουλευα κι για τη SHELL τι θα...ζωγραφιζα εδω μεσα...!!! :lol::lol::bawl:

RaGe_Raptor
27/07/2015, 09:36
Εταιρικό ξεσκισμένο reanault kangoo με κινητήρα βενζίνης δούλευε μόνο με v-power...με οποιαδήποτε άλλη βενζίνη δεν έπαιρνε μπρος..!!!! Ιδού η απόδειξις... :p

OldMan
27/07/2015, 11:23
Την κοβετε την δουλεια να λέμε καθε χρόνο (τουλαχιστον) ότι η θερμογόνος απόδοση της βενζίνης δεν έχει καμια σχεση με τον βαθμό αντικροτικότητας...???:smokin:

sapila racing
27/07/2015, 11:36
Την κοβετε την δουλεια να λέμε καθε χρόνο (τουλαχιστον) ότι η θερμογόνος απόδοση της βενζίνης δεν έχει καμια σχεση με τον βαθμό αντικροτικότητας...???:smokin:

Δηλαδή ρε μαστορα δεν κερδίζω τίποτα αν βαλω την racing στο εργαλείο? :D
Περσι στην Rijeka που εβαζα 100ρα στο R75 αναγκαστικά γιατί δεν ειχε απλή δεν ειδα καμμια βελτίωση. :(

RaGe_Raptor
27/07/2015, 11:42
Την κοβετε την δουλεια να λέμε καθε χρόνο (τουλαχιστον) ότι η θερμογόνος απόδοση της βενζίνης δεν έχει καμια σχεση με τον βαθμό αντικροτικότητας...???:smokin:

Επανάληψις μητήρ μαθήσεως εστί..... :tooth:

Panos76
27/07/2015, 11:56
Μύθοι και θρύλοι που ξέρω για την 100άρα:

Εισάγεται από Γαλλία
Τα οκτάνια της χάνονται ακόμα κ από το πέρασμα στη σωλήνα (της αντλίας) για να καταλήξει στο ρεζερβουάρ
Κάνει μόνο για κομπρέσσορες κ τούρμπο μοτέρ
Στα ατμοσφαιρικά δεν προσφέρει τίποτα.
Σε πολύχρονη χρήση ''στεγνώνει'' τον κινητήρα.

Ισχύουν;

OldMan
27/07/2015, 11:58
Δηλαδή ρε μαστορα δεν κερδίζω τίποτα αν βαλω την racing στο εργαλείο? :D
Περσι στην Rijeka που εβαζα 100ρα στο R75 αναγκαστικά γιατί δεν ειχε απλή δεν ειδα καμμια βελτίωση. :(
Ναφθαλίνη εβαλες για..???

OldMan
27/07/2015, 11:59
Τα οκτάνια της χάνονται ακόμα κ από το πέρασμα στη σωλήνα (της αντλίας) για να καταλήξει στο ρεζερβουάρ

Μαλακες, κανονίστε γιατί έχει ζεστη....:D

Panos76
27/07/2015, 12:00
χαχα, είπαμε μύθοι και θρύλοι, για αυτό θέτω ερωτήματα :whiteflag:

OldMan
27/07/2015, 12:03
Η αληθεια ειναι ότι τα οκτανια αν δεν τα βαλεις στην θεση τους, μετακινούνται...
(Σκαραβαίος..)

nickald
27/07/2015, 12:30
Οι βενζίνες όπως και τα βρακια θελουν τους αντιστοιχους κ@λους για να "λειτουργησουν"

morpheus
27/07/2015, 15:54
WHY YOU SHOULDN’T USE TOO HIGH AN OCTANE

There is a technical definition for octane which this article will ignore; but for purposes of this article, think of octane as the speed of burning of the fuel. THE HIGHER THE OCTANE, THE SLOWER THE FUEL BURNS! Octane says nothing about the available energy in the fuel. If your engine does not have sufficient compression or timing, some (or a lot) of the fuel will go unburned. This can lead to idle issues, as well as LOWER fuel economy. Thus using too high an octane will cost you at the pump, may cost you with reduced fuel mileage, and may create engine-running issues, especially rough idle.

το τελευταίο το είχα ψιλιαστεί και μου το έβγαλαν και σαν παρατήρηση στο service σε yamaha fazer 600 (S2) οπότε αναγκαστικά τη σταμάτησα.

για το αν χάνονται τα οκτάνια, ισχύει αν έχουν ανέβει με αιθανόλη (αρκετά πτητική)
One other consideration is that some of the higher-octane fuel is higher octane because of the addition of ethanol rather than more costly refining. Ethanol has a RON of 129 and a MON of 102. This gives an AKI of 116. But ethanol has a much lower energy content than gasoline, so the ethanol fuel of the same octane will produce less power and poorer fuel economy than gasoline without the ethanol.

για τα αυτοκίνητα που παίρνουν μπροστά μόνο με τέτοια βενζίνη μια long-shot υπόθεση είναι πως είτε έχουν πρόβλημα στην ένταση του σπινθήρα και η αιθανόλη βοηθάει, είτε έχουν θέμα με το πλούσιο μίγμα.

bros400pgm
27/07/2015, 17:01
Αυτο που λενε παντως με τα οκτανια κ το αβανς ισχυει. Στο sxv επρεπε να αλλαξουμε μεχρι κ την γωνια που ξεκιναει να ψεκαζει για να δουλεψει με υψηλα οκτανια (αγωνιστικες παπαριες στν τζινα).
Ειχε σοβαρο θεμα ακομα κ να κρατησει ρελαντι στις 2000rpm

toyar
27/07/2015, 20:18
αν το μοτερ ειναι ρυθμισμενο να δουλευει με 95 οκτανια τα 100 δεν του κανουν διαφορα
διαφορα μπορει να του κανουν τα καθαριστικα προσθετα που εχουν οι 100αρες κι αυτο σε βαθος χρονου
την ιδια διαφορα μπορει να κανει και ενα καθαριστικο που μπαινει στο τεποζιτο μαζι με 95αρα
στα group vw με τουρμπο και υψηλες συμπιεσεις ο κινητηρας αυτορυθμιζεται αναλογα με τα οκτανια αλλα για να αποδωσει το μεγιστο ζηταει 100αρα
αν βαλεις 95αρα παλι λειτουργει αλλα με πτωση ισχυος