PDA

View Full Version : Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής..



Topalikaraki
11/02/2013, 15:51
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Όπως νέος στο forum έτσι και στον χώρο της μοτοσυκλέτας.. Από παλιά μου άρεσε η προοπτική της μηχανής απλά ποτέ δεν το είχα πάρει θερμά. Πλέον όμως, σφίγγοντας το ζωνάρι όσο δεν πάει μπόρεσα να εξοικονομήσω ένα ποσό για την αγορά μιας αξιοπρεπούς μεταχειρισμένης μηχανής. Το ερώτημα όμως που με βασανίζει τώρα είναι προς ποια κατεύθυνση να κινηθώ. Το μέγιστο ποσό που θα μπορούσα να διαθέσω είναι γύρω στα 2.500 €. Λόγω μεγέθους η κατηγορία on/off πιστεύω πως θα ήταν η καλύτερη επιλογή, χωρίς να αποκλείω βέβαια και κάτι σε Honda CB ή CBF..
Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας....

pipe_smoker
11/02/2013, 16:53
....Το ερώτημα όμως που με βασανίζει τώρα είναι προς ποια κατεύθυνση να κινηθώ....

... Λόγω μεγέθους η κατηγορία on/off πιστεύω πως θα ήταν η καλύτερη επιλογή....


Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Εσύ προς ποια κατέυθυνση θες να κινηθείς? Αυτό δεν μπορεί να το απαντήσει άλλος για σένα.

Κι επίσης τί εννοείς "λόγω μεγέθους"? Λόγω δικού σου μεγέθους, της μηχανής, τι?

Όσο προσωπικό και διαφορετικό κι αν είναι για τον καθένα το ζήτημα επιλογής πρώτης μοτοσικλέτας, έχουν ανοιχτεί αμέτρητα thread που αν τους ρίξεις μια ματιά θα σου δώσουν μια ιδέα.
Κάνε καμιά αναζήτηση ή κοίτα λίγο στα γενικά περί μοτοσικλετών (εκεί νομίζω μπαίνουν αυτά τα thread) και θα βρεις πράμα.

Topalikaraki
11/02/2013, 19:06
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Κι επίσης τί εννοείς "λόγω μεγέθους"? Λόγω δικού σου μεγέθους, της μηχανής, τι?




Λόγω μεγέθους δικού μου... (1,95 ύψος)
Γενικότερα απ' ότι έχω ρίξει μια ματιά τον τελευταίο μήνα που είμαι στο ψάξιμο προσανατολίζομαι σε Transalp του 2003-2005. Υπάρχουν αρκετά στη τιμή που ψάχνω, απλά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το εάν και από ποιας χρονιάς μοντέλο η Transalp βγαίνει injection και όχι καρμπιρατέρ...

Επίσης έχω δει και CBF 250 σχετικά πιο πρόσφατο και σε καλύτερη τιμή, απλά για το τελευταίο επιφυλάσσομαι αν θα με βολεύει στην οδήγηση.

MikeG
11/02/2013, 19:17
Ξέχνα το cbf 250, καλά κοιτάς για Transalp για το ύψος σου.

est
11/02/2013, 20:44
Injection μόνο τα 700άρια Transalp έχουν, ήτοι από 2008 και μετά.

Τα 250άρια γενικότερα τα κοιτάς μόνο αν η μετακίνησή σου είναι αυστηρά εντός πόλης και μια στο τόοοσο να πας μέχρι τη Νέα Μάκρη.. ή αν η οικονομία καυσίμου είναι το ζητούμενο.

Billymuse
11/02/2013, 20:46
για δες και για Kle500

pipe_smoker
11/02/2013, 21:50
Συμφωνώ με MikeG.

Translatoras
11/02/2013, 21:58
.........
.................
.........Το μέγιστο ποσό που θα μπορούσα να διαθέσω είναι γύρω στα 2.500 €.
...............

Αυτό είναι το μέγιστο ποσό που διαθέτεις γενικά ή μόνο για το μηχανάκι;

Φαντάζομαι δεν έχεις κράνος και κανένα μπουφάν-γάντι-πατούμενο, δηλαδή εξοπλισμό αναβάτη.
Δεν μιλάω για σούπερ-ντούπερ εξοπλισμό, αλλά για αποδεκτά και οικονομικά πραγματάκια που θα σε βολέψουν και θα δουλέψουν πάνω σου.
Αυτά υπολόγισέ τα κοντά στο 250άρι.
Επίσης θα χρειαστεί να πάρεις κανένα λουκετάκι-πεταλάκι-κλειδαρίτσα-κουκουλίτσα για να προστατεψεις την καλή σου.

Μη λησμονείς τα λειτουργικά έξοδα μιας μηχανής.
Ασφάλιση, κανένα σερβισάκι που μπορεί να χρειαστεί, βενζινούλες φυσικά και
ίσως να χρειαστεί να πληρώσεις σηματάκι (αν έχει καταθέσει πινακίδες ο προηγούμενος).

Εκτός από αυτά τα εξοδάκια η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να έχεις και κανένα 200-300 ευρουλάκια ΚΑΒΑΤΖΑ.
Πολλές φορές τα μεταχειρισμένα κρύβουν εκπλήξεις. Τις καλές εκπλήξεις τις αντιλαμβάνεσαι αργά, τις κακές πολύ γρήγορα.

Ακόμα και τίποτα να μην χρειάζεται το μηχανάκι εσύ πρέπει να έχεις 2 φράγκα στη μπάντα για παν ενδεχόμενο.
Μην πάει το μυαλό σου στο κακό (τράκο κλπ.)

Σκέψου να πατήσεις κάτι και να σου αχρηστέψει ένα λαστιχάκι.
Μλκ δεν θα είναι να είσαι στεγνός και να τρέχεις αριστερά και δεξιά να βρεις 100 ευρώ;

Καλές αγορές.

pipe_smoker
11/02/2013, 22:04
Φαντάζομαι δεν έχεις κράνος και κανένα μπουφάν-γάντι-πατούμενο, δηλαδή εξοπλισμό αναβάτη.
Δεν μιλάω για σούπερ-ντούπερ εξοπλισμό, αλλά για αποδεκτά και οικονομικά πραγματάκια που θα σε βολέψουν και θα δουλέψουν πάνω σου.
Αυτά υπολόγισέ τα κοντά στο 250άρι.


Κράνος μπουφάν και γάντια (χέσ'τα πες τα υπόλοιπα) με 250 ευρώ?:uplate:
Από το jumbo θα τα πάρει?

Bradipous
11/02/2013, 22:17
Εκτος απο ΤΑ, θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια και για bmw f650 (βρησκεις και αρκετα φθηνοτερα απο 2500€)

Drake Ramore
11/02/2013, 22:48
Με 1.95 το ον οφ ειναι μονοδρομος σχεδόν, αν θέλεις μηχανη για να κάνεις τα πάντα (από πόλη ως διεθνές ταξίδι)
Απο Ον οφ νομίζω προτάθηκαν οι βασικοί μνηστήρες σε αυτά τα λεφτά.
Τρανσαλπ 600/650
KLE 500
BMW F650 GS

Παίζουν επίσης και ΧΤ, Dominator, Freewind σε αυτά τα λεφτά. Καλά μηχανάκια, σχετικά αξιόπιστα και ιδανικά για πρώτη μηχανή.

Μεταξύ όλων των παραπάνω εγώ θα ξεχώριζα Τρανσαλπ και BMW για διαφορετικούς λόγους το καθένα.

Στον εξοπλισμό κοίτα αρχικά για καλό κράνος. Μετά για καλό (όχι απαραίτητα ακριβό ή επώνυμο) μπουφάν. Να έχει καλές προστασίες. Και τέλος για γάντια (όχι ακριβά, αλλά με "κόκκαλά" στις αρθρώσεις). Υπολόγισε κάπου 200 για ένα καλό με όλη την σημασία της λέξης, κράνος, και 150 για μπουφάν και γάντια.

Καλοτάξιδος και καλωσόρισες στους εραστές των δύο τροχών!:wave2:

TROOPER
12/02/2013, 08:16
+1 sto transalp

VaradEric
12/02/2013, 08:23
Λόγω ύψους , και με τα λεφτά που διαθέτεις για να πάρεις κάτι αξιόπιστο διαχρονικό και εμπορεύσιμο έχεις 2 μόνο επιλογές

Αφρικα 96-2002
και Βαραντέρο ΜΚ1 1999-2003

Το BMW ούτε να το σκεφτείς
το ΚΛΕ αξιόπιστο μέν...κακάσχημο δε

Sapadak
12/02/2013, 08:50
και Βαραντέρο ΜΚ1 1999-2003

Και να δινει το μεροκάματο στις μπετζινες? :lol:

Translatoras
12/02/2013, 15:51
Κράνος μπουφάν και γάντια (χέσ'τα πες τα υπόλοιπα) με 250 ευρώ?:uplate:
Από το jumbo θα τα πάρει?

Όχι, από το Μοτομάρκετ :) (παράδειγμα φέρνω)
Πέρα από τις προσφορές που έχει σε συγκεκριμένα μοντελάκια Shark (70% κάτω),
μπορεί να πάρει και αξιοπρεπέστατο κρανάκι Givi και μπουφανάκι και γαντάκια και να μην υπερβεί τα 250 ('ντάξει με πατούμενο ξεφεύγει).

Ας μην πάρει ακριβά πραγματάκια στην αρχή μέχρι να δει τι τον βολεύει.

Όσον αφορά το μηχανάκι δεν μπορώ να προτείνω μέχρι να πει για το πραγματικό διαθέσιμο ποσό.

Η ψήφος μου πάντως θα πήγαινε σε τρανσάλπ 600 ή Φριγουίντ 650 (αυτά είχα αυτά ξέρω!!)

AUFGEBRACHT
12/02/2013, 19:05
Το BMW ούτε να το σκεφτείς

Βαρούμ;;;

harris_x
12/02/2013, 21:12
Ας μην πάρει ακριβά πραγματάκια στην αρχή μέχρι να δει τι τον βολεύει.

+675

Topalikaraki
13/02/2013, 18:20
Παιδιά το ποσό των 2.500 € προορίζεται αποκλειστικά για την αγορά της μηχανής. Από κει και πέρα και γω είχα υπολογίσει γύρω στο 500αρι γιούρα για κράνος-μπουφάν-γάντια-τυχόν σέρβις που θα χρειάζεται η μηχανή.
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τις προτάσεις σας. Το ψάξιμο συνεχίζεται...

mikepap
13/02/2013, 19:03
στα χρηματα που λες ,νομιζω οτι υπαρχει κ το XTR660 εντουρακι,πανευκολο σερβις,κινειται αξιοπρεπως μεσα κ εξω,μεχρι σημερα ιδιο,5 με 7 λιτρα τα 100,αναλογα το πως κινεισαι.οποσδηποτε μπουφαν-κρανος- γαντια-περικνημιδες[χειμωνα κακοκαιρι].