PDA

View Full Version : Σκέψεις για tubeless.



gefr
12/02/2013, 10:05
Το ξαναλέω: Σ Κ Ε Ψ Ε Ι Σ ....

Ο indianos950 μετέφερε την ιδέα από παλιό λαστιχά:
Τοποθετούμε μία σαμπρέλα από ποδήλατο -την οποία έχουμε σκίσει κατά μήκος από την έξω περιφέρεια- επάνω στη ζάντα με τη βαλβίδα να βγαίνει από την τρύπα της ζάντας. Βάζουμε το λάστιχο και βγάζουμε τη σαμπρέλα μεταξύ λάστιχου και ζάντας σε όλο το μήκος της ζάντας και από τις δύο πλευρές. Φουσκώνουμε το λάστιχο και αυτό μαγκώνει τη σαμπρέλα επάνω στη ζάντα. Πώς σας φαίνεται;

Υπ'όψιν δεν θέλω να ακούσω για ομαδικά κλαταρίσματα στο δρόμο...

sapila racing
12/02/2013, 10:21
Πώς σας φαίνεται;



Πολύ επικίνδυνο, για να μην πω τιποτα χειρότερο. :nono:

πυξιδας990
12/02/2013, 10:44
επικινδυνο πολυ.αφου πιασαμε τις πατεντες,προτεινω σιλικονη σε καθε ακτινα

PalLoukiLuke
12/02/2013, 12:33
εγω επειδη εχω φαει κλαταρισμα μπροστινου στην εθνικη σε στροφη, λεω να κατσετε στα αυγουλακια σας... (εκλ@σα μεντες μου φτασαν στο πατζακι κτλ. > πιστευω λογω 21' δεν επεσα...)


οι alpina με τα 990 αγγλικα φλουρια ειναι tubeless?? εδω δεν ειχα δει το θρεντ??

ggs
12/02/2013, 12:38
υπαρχει και η λυση της tubliss , αλλα δεν ξερω κοστος και ποσο καλη ειναι...


http://www.off-road.gr/article1536.html

http://www.nuetech.com/tubliss.shtml

http://www.makan.gr/index.php?option...emid=1&lang=el


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=88271&highlight=tubliss

OldMan
12/02/2013, 12:39
Ο λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο..??:confused:

πυξιδας990
12/02/2013, 12:58
εγω επειδη εχω φαει κλαταρισμα μπροστινου στην εθνικη σε στροφη, λεω να κατσετε στα αυγουλακια σας... (εκλ@σα μεντες μου φτασαν στο πατζακι κτλ. > πιστευω λογω 21' δεν επεσα...)


οι alpina με τα 990 αγγλικα φλουρια ειναι tubeless?? εδω δεν ειχα δει το θρεντ??

οι alpina ειναι tubeless

GiannisBlessed
12/02/2013, 14:54
αυτο που λετε το κανουν εδω και καιρο στα ποδηλατα σε συνδιασμο με ενα υγρο μεσα που το λενε slime η κατι τετοιο το οποιο κλεινει οτι τρυπα ανοιξει και κολλαει γενικα το ολο συνολο.
ψαξτε για "ghetto tubeless"

DrBig
12/02/2013, 15:36
Το ξαναλέω: Σ Κ Ε Ψ Ε Ι Σ ....

Ο indianos950 μετέφερε την ιδέα από παλιό λαστιχά:
Τοποθετούμε μία σαμπρέλα από ποδήλατο -την οποία έχουμε σκίσει κατά μήκος από την έξω περιφέρεια- επάνω στη ζάντα με τη βαλβίδα να βγαίνει από την τρύπα της ζάντας. Βάζουμε το λάστιχο και βγάζουμε τη σαμπρέλα μεταξύ λάστιχου και ζάντας σε όλο το μήκος της ζάντας και από τις δύο πλευρές. Φουσκώνουμε το λάστιχο και αυτό μαγκώνει τη σαμπρέλα επάνω στη ζάντα. Πώς σας φαίνεται;

Υπ'όψιν δεν θέλω να ακούσω για ομαδικά κλαταρίσματα στο δρόμο...

Εμενα μου φαινεται πανεξυπνο. Αν λειτουργει κιολας, τοτε θα το δοκιμασω. Προς τον παρον δεν εχω σκεφτει κανενα λογο γιατι να μη λειτουργει.

sapila racing
12/02/2013, 16:14
Εμενα μου φαινεται πανεξυπνο. Αν λειτουργει κιολας, τοτε θα το δοκιμασω. Προς τον παρον δεν εχω σκεφτει κανενα λογο γιατι να μη λειτουργει.

Στο America αυτό το κόλπο το κανουν στα ποδήλατα που πανε χώμα, και το αποτέλεσμα ειναι παντα διαφορετικό αναλόγως πως το εκτελεί κανείς.
Εννοείται οτι βαζουν και ενα κολλώδες παρασκεύασμα για ν ακολλήσουν την κομμένη σαμπρέλλα στην ζάντα.

Εγώ προσωπικά σε μοτοσυκλέτα δεν θα το έκανα ποτέ.

OldMan
12/02/2013, 16:47
Τον λόγο που θέλετε να κάνετε κατι τέτοιο, δεν μου τον λέτε (δικαίωμά σας..)

Τον τρόπο που θα ζανταριστεί το λάστιχο πάνω στην κολλημένη στο στεφάνι της ζάντας σαμπρέλα χωρίς αυτή να "δαγκωθεί" σε διάφορα σημεία, έχετε την ευγενή καλωσύνη να μας τον πείτε..??

virus
12/02/2013, 17:32
Τον λόγο που θέλετε να κάνετε κατι τέτοιο, δεν μου τον λέτε (δικαίωμά σας..)



αληθεια ποιος ο λογος για τοση μανουρα;εγω δυο φορες κλαταρισμα με σαμπρελα και προειδοποιουσε και συμπληρωνα αερα. δεν εχω ακουσει ποτε για κλαταρισμα με σαμπρελα στο ξαφνικο ωστε να υπαρξει ατυχημα.

gefr
12/02/2013, 19:58
Τον λόγο που θέλετε να κάνετε κατι τέτοιο, δεν μου τον λέτε (δικαίωμά σας..) Τα tubless θεωρείται οτι δεν χάνουν απότομα τον αέρα

Τον τρόπο που θα ζανταριστεί το λάστιχο πάνω στην κολλημένη στο στεφάνι της ζάντας σαμπρέλα χωρίς αυτή να "δαγκωθεί" σε διάφορα σημεία, έχετε την ευγενή καλωσύνη να μας τον πείτε..??

Η σαμπρέλα δεν κολιέται στη ζάντα. Απλώνεται αφού προσαρμοστεί η βαλβίδα στην τρύπα της σαμπρέλας και μετά στρώνεται μεταξύ ελαστικού και ζάντας. το ελαστικό φουσκώνει και στεγανώνει τη σαμπρέλα. Όσο το σκέφτομαο όλο και πιό λογικό μου φαίνεται...

DrBig
12/02/2013, 20:20
Η σαμπρέλα δεν κολιέται στη ζάντα. Απλώνεται αφού προσαρμοστεί η βαλβίδα στην τρύπα της σαμπρέλας και μετά στρώνεται μεταξύ ελαστικού και ζάντας. το ελαστικό φουσκώνει και στεγανώνει τη σαμπρέλα. Όσο το σκέφτομαο όλο και πιό λογικό μου φαίνεται...

Νομιζω πως ο,τι θεμα προκυψει θα ειναι κατα την τοποθετηση και οχι την λειτουργια.
Αρκει στο ζανταρισμα να μπορει το λαστιχο να περασει πανω απο την σαμπρελα καθως αυτη ειναι γυρω απο την ζαντα. Με μπολικο σαπουνακι φανταζομαι....

mikes
12/02/2013, 21:05
οι ζαντες τυπου tubeless εχουν δοντι που κουμπονει το λαστιχο, πραγμα που δεν υπαρχει στις ακτινωτες! επισης ακριβως επιδη πανω στο σημειο που θα πρεπει να κατσει το χειλος του ελαστικου θα καθεται και η σαμπρελα, το ολο συνολο δεν προκειται να κουμπωσε σωστα! μπορει να φαινεται ενταξει οταν θα εχετε τον τροχο στο χερι, αλλα μολις θα φορτιστει με το βαρος της μηχανης και του/των αναβατη/των, τοτε θα γινει το σωσε!!! ασε που μια τετοια πατεντα δεν προκειτε ποτε να ζυγοσταθμιστει σωστα! σαν λαστιχας συμβουλευω να ΜΗΝ το επιχειρησετε! και μην παιρνετε και πολυ στα σοβαρα αυτα που λενε οι (ποοολυ) παλιοι λαστιχαδες! καποτε οι περισσοτεροι λαστιχαδες και μηχανικοι καναν ΤΑ αισχη.....