PDA

View Full Version : Αγορά παπιού



pathanb
13/02/2013, 03:12
Καλησπέρα σας.

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα, αλλά η κατάσταση του καθενός έχει τις ιδιαίτερότητες της, οπότε ανεχτείτε και το δικό μου θέμα σας παρακαλώ. :)

Ιστοριούλα

Μετά το σοκ με τη διαφθορά όταν έδωσα για δίπλωμα αυτοκινήτου, τελικά ανέβαλα επ' αόριστον το δίπλωμα μοτοσυκλέτας.

Κάποια στιγμή πήρα ένα Astrea Supra 98cc (με ταμπούρο). Οδηγούσα χωρίς δίπλωμα, πλην πάντα πολύ προσεκτικά, νόμιμα, με πλήρη εξοπλισμό, και (πέραν του διπλώματος) κατά τ' άλλα νόμιμα και με όλα τα έγγραφα. Δεν είχα τρακάρει ποτέ παρότι πολλοί προσπάθησαν να με πετύχουν, και η μετακίνηση στην Αθήνα ήταν πάμφτηνη και πανεύκολη, αν εξαιρέσεις τις περιστασιακές κατσάδες από αστυνομικούς για το δίπλωμα. (Αν διαβάζει κάποιος απ' αυτούς, ευχαριστώ που δε με γράψατε ποτέ! :wave2: )

Το παπάκι μου το έκλεψαν κάποια στιγμή, κι επειδή όλα πήγαιναν καλά τότε, αγόρασα ένα αυτοκίνητο για... να υπάρχει κι ένα απ' αυτά στην οικογένεια.

Πλέον όμως έχω καταντήσει άνεργος καριέρας, το αυτοκίνητο άρχισε να μένει πίσω στα σέρβις, και κάθε φορά που σκέφτομαι να μετακινηθώ φαντάζομαι το 70ευρο ντεπόζιτο να αδειάζει στο μποτιλιάρισμα και το αναβάλλω αν δεν είναι μεγάλη ανάγκη.


Στο θέμα μας

Σκέφτομαι, παρότι το έχω καθυστερήσει 15 χρόνια, να πάρω τελικά το δίπλωμα μοτοσυκλέτας και κάτι φτηνό σε κόστος αγοράς, συντήρησης και κατανάλωσης για να μετακινούμαι χωρίς να κλαίγομαι μετά. Bonus αν μπορώ να κάνω βασικά μαστορέματα μόνος μου. Ίσως ψάξω να θυμηθώ και τις εποχές delivery αν συνεχίσουν έτσι τα εργασιακά. Μάλλον παπί λοιπόν.

Τα ζητήματα μου είναι:
1) Η προηγούμενη εμπειρία μου με το μπροστινό ταμπούρο μου λέει... δισκόφρενο.
2) Λόγω... σωματικής διάπλασης (1.95, κοιλίτσα γραφείου), πιο αδύναμοι κινητήρες απ' του Supra δε με παλεύουν.
3) Μ' ενδιαφέρει η ελαστικότητα του κινητήρα περισσότερο απ' την ωμή ιπποδύναμη, προτιμώ να οδηγώ σε χαμηλές στροφές, παρά να το "πατάω".
4) Δε θα έπρεπε να είναι τόσο μεγάλο ζήτημα μέσα στη φωτορύπανση της Αθήνας, αλλά έχω ένα κόλλημα με τα καλά φώτα. Όλο και σε κάποιο στενάκι βρίσκεσαι και ξαφνικά δε βλέπεις που πας.
5) Μπορώ να διαθέσω γύρω στα 800 ευρώ.

Στα λεφτά που βρίσκομαι έχω δει Innova 10ετίας, Supra (με δισκόφρενο εμπρός) και παλιότερα Kaze R. Τα Crypton συνεχίζουν να αρχίζουν γενικά από χιλιάρικο, και παρότι το έχω ψάξει αρκετά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με τις μικρότερες μάρκες όπως Modenas, Kymco κλπ, οπότε δεν ξέρω ποια να ψάξω απ' αυτά. Σε κάποιο άλλο θέμα διάβασα ότι το Modenas Kriss έχει πολύ αναιμικά φώτα, οπότε μάλλον δε μου κάνει το 115 που είναι στα λεφτά μου - εκτός κι αν υπάρχει κάποια εύκολη πατέντα βελτίωσης. Απ' ότι ξέρω από ηλεκτρολογικά δεν το νομίζω όμως.

Έχετε κάποια άποψη;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

dimmie_72
13/02/2013, 03:29
και μόνο για τον τρόπο που γράφεις, προσφέρω δωρεάν μετακίνηση αρκεί να μένεις κοντά,,,,,,

notakos600
13/02/2013, 07:26
και μόνο για τον τρόπο που γράφεις, προσφέρω δωρεάν μετακίνηση αρκεί να μένεις κοντά,,,,,,

+όσα θες

pathanb
13/02/2013, 08:06
Καλημέρα ξανά.

Ευχαριστώ για την καλή κουβέντα, ειλικρινά μετράει.

Όσο για τις δωρεάν μετακινήσεις, ο Βόλος με την Αθήνα δεν είναι ιδιαίτερα κοντά, αλλά είμαι και κατά της τράκας επί της αρχής. Αν όμως έχεις καμιά δουλειά ειδικευμένη/ανειδίκευτη το συζητάμε να ανέβω, και αν κατέβεις ποτέ εσύ κερνάω μπύρα για την καλή πρόθεση. :D

Sapadak
13/02/2013, 08:37
Απο εμπειριες φιλων γνωστων για το ινοβα και απο προσωπικη εμπειρια του Αστρεα θα εψαχνα για αστρεα οχι κανιβαλισμένο σε αυτά τα λεφτα

TROOPER
13/02/2013, 08:47
αν καταλαβα καλα λοιπον ψαχνουμε για παπι κατω του 1000ρικου, με δισκοφρενο μπροστα.

γνωμη μου ειναι (και αφου μιλαω με εναν συνηδειτοποιημενο ανθρωπο) οτι δεν αξιζει παπι καινουργιο!αρα πας για μεταχειρισμενο.

εγω θα κοιτουσα:
crypton,modenas,kazeR,address και οχι απαραιτητα με αυτη τη σειρα.το ινοβα ουτε που θα το κοιτουσα.

καλη τυχη :wave2:

indianos950
13/02/2013, 17:13
Φιλε μου καλησπέρα . Λοιπον την εμπειρία μου απο παπακια καθώς 15 χρονια τα χρησιμοποιώ καθημερινά. Εχω ενα 50αρι με σήμερινα 94500χιλ και μετατροπη σε κστοσταρι για να πηγαίνει 70χιλ άνετα. Παλιοσε πλεον θελει τακτικα λεφτακια γιατι η δεκαπενταετια φαίνεται πανω του και θελει 18ε η αδεια με 55 ασφάλεια τον χρόνο. Ενα μοντενας κρις το εχει 2 χρονια ο αδερφός στην αθηνα τελευταία όμως ειναι τρομερο παπι γιατι: αλλαζει ολα τα πλαστικα με 120 ευρω, στα 50, 000 χιλ αλλαξα πιστονι βαλβιδες δισκακια τεντοτηρα με 140ευρω ενω μέχρι τοτε αλλαξα λαδια καθε 2, 000 και φίλτρο μπουζι καθε 5, 000 τίποτα άλλο μονος μου. Αλυσίδα έβαλε φέτος ο αδερφός στα 70, 000 εχω κανει και ταξιδια 100 χιλ άνετα με μια καλη λαμπα μπροστα σε καλυπτει πιστεύω μιας και ενα καλοκαίρι το ειχα σε νησι που δουλευα νύχτα κ εκανα 40χιλ σε ερημια. Στο συνηστω χωρίς δισταγμο. Σκέφτομαι να παρω ενα ιδιο κιόλας γιατί ειναι παλια και δεν τα κλέβουν

BELZEBOYLIS
13/02/2013, 17:57
Pathanb καλησπέρα ! Θα σου πρότεινα την λύση που έδωσα για τις δικές μου καθημερινές μετακινήσεις . kazeR μεταχειρισμένο . Στα χρήματα που διαθέτεις θα το βρεις σε αξιοπρεπέστατη κατάσταση . :wave2:

yannis24
13/02/2013, 18:33
Kriss star....πάπι σκυλι.....υπάρχει κα μια σχετικα εύκολη πατέντα για τα φωτα και είσαι έτοιμος !!!

giovani64
13/02/2013, 20:32
Kriss star....πάπι σκυλι.....υπάρχει κα μια σχετικα εύκολη πατέντα για τα φωτα και είσαι έτοιμος !!!
για πες, για πες. εχω το συγκεκριμενο και απο φωτα ειναι ενα ματσο χάλια.

yannis24
13/02/2013, 20:38
για πες, για πες. εχω το συγκεκριμενο και απο φωτα ειναι ενα ματσο χάλια.

Δεν το έχω κάνει εγω μιας και συνήθως μονο μέρα το χρησιμοποιω...
Αλλα κάπου το είχα διαβάσει...μπορει και εδω μέσα.....

paramedic
13/02/2013, 21:39
Για τα Daytona Sprinter 125 δεν έχουν ακουστεί καλά λόγια ή λάθος είμαι? Φτηνό σε αγορά,συντήρηση και αν σου χαλάσει κάτι στον κινητήρα καινούργιος κάνει 280€. Εχει και αξιοπρεπείς επιδόσεις και λογική έως μικρή κατανάλωση απ'ότι έχω διαβάσει.

pathanb
14/02/2013, 05:51
Καλημέρα σας.

Trooper, το Innova γιατί το αποκλείουμε; Έχει κακό ιστορικό;

Το Address κάπως είχε καταφέρει να μου ξεφύγει. Οι τιμές του σαν μεταχειρισμένο ξεκινούν από γύρω στα 800, αλλά από την άλλη είναι παπιά πενταετίας και όχι δεκαετίας όπως άλλα στα ίδια λεφτά (KazeR, Innova). Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία απ' αυτό; Ανταλλακτικά; Αξιοπιστία; Φώτα;

Τα Daytona δεν τα ήξερα, και τώρα που τα έψαξα φαίνονται ενδιαφέροντα λόγω της προέλευσης τους: Απ' ότι κατάλαβα απ' αυτά που διαβάζω, είναι το brand name του Γκοργκόλη. Κατασκευάζονται κατά παραγγελία της Γκοργκόλης Α.Ε. από σύμπραξη μιας κινέζικης εταιρίας βιομηχανικών προϊόντων που παράγει και δικά της παπιά (μέχρι 110cc όμως), και μίας ιταλικής εταιρίας μηχανολογικού σχεδιασμού και design. Αν σκεφτείτε ότι ακόμα και οι μεγάλες εταιρίες μοτοσυκλετών φτιάχνουν τα προϊόντα τους σε μεγάλο ποσοστό με υπεργολαβίες, ουσιαστικά μιλάμε για ελληνική μάρκα.

Έχει κάποιος σας εμπειρία απο Daytona; Θα μου άρεσε να υποστηρίξω μια εγχώρια πρωτοβουλία, αλλά μόνο αν είναι ανταγωνιστική. Μην πληρώσω εγώ τελικά τη νύφη, δε με παίρνει οικονομικά!


Υ.Γ. Δεν απαντάω μέσα στη μέρα γιατί εκτελώ χρέη butler στους γονείς μου μια που "κάθομαι", η μητέρα μου είναι και φρεσκοεγχειρισμένη από καρκίνο. Παρακαλώ για την κατανόηση σας. :)

indianos950
14/02/2013, 07:22
Το κρις και το καβασακι έλεγαν πως είναι τα ίδια με το πρώτο να έχει φθηνα ανταλλακτικά και αναλώσιμα. Κρις δαγκωτο με 3/100 κατανάλωση

TROOPER
15/02/2013, 09:39
Καλημέρα σας.

Trooper, το Innova γιατί το αποκλείουμε; Έχει κακό ιστορικό.........

περαστικα στη μητερα σου!

το daytona μετα απο λιγο καιρο αρχιζει να τριζει ολοκληρο.δεν θα το προτεινα.
το ιννοβα ειναι κατα κοινη ομολογια μια αθλια κατασκευη.τριζει ολοκληρο,προβληματα βγαζει.απλα δεν θα το σκεφτομουνα ποτε.
το αντρες ειναι το ριγμενο της κατηγοριας.αν βρεις καθαρο με 800 ευρω παρτο.

AristidisZ
15/02/2013, 09:43
Φίλος μου εντελώς κάφρος όσον αφορά στη συντήρηση των διτρόχων, έχει κάνει 100,000 χλμ με ένα modenas και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη συμπεριφορά της πάπιας...
Κρίνοντας μόνο και μόνο από το συγκεκριμένο μηχανάκι, θα έλεγα +1000 για τα modenas :)

Aνεμος
15/02/2013, 10:10
περαστικα στη μητερα σου!

το daytona μετα απο λιγο καιρο αρχιζει να τριζει ολοκληρο.δεν θα το προτεινα.
το ιννοβα ειναι κατα κοινη ομολογια μια αθλια κατασκευη.τριζει ολοκληρο,προβληματα βγαζει.απλα δεν θα το σκεφτομουνα ποτε.
το αντρες ειναι το ριγμενο της κατηγοριας.αν βρεις καθαρο με 800 ευρω παρτο.

+1000
Καταρχήν περαστικά στην μητέρα σου και απο μένα
Το ινόβα είναι απο τα πιό άθλια παπιά που έχουν κατασκευαστεί έβερ.Πολλά προβλήματα.




Φίλος μου εντελώς κάφρος όσον αφορά στη συντήρηση των διτρόχων, έχει κάνει 100,000 χλμ με ένα modenas και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη συμπεριφορά της πάπιας...
Κρίνοντας μόνο και μόνο από το συγκεκριμένο μηχανάκι, θα έλεγα +1000 για τα modenas :)

Κάποτε είχα 2 modenas kriss σε χρήση κούριερ.Οι άνθρωποι που τα καβάλαγαν δεν φημίζονταν για τα φιλομηχανικά τους αισθήματα, παρ'όλα αυτά τα μηχανάκια ζουν με λίγα μαζέματα ακόμα και σήμερα.Και μιλάμε οτι το φόρτωμα που έτρωγαν συναγωνιζόταν φορτηγό (υπερβολή αλλα you get the point) και η χρήση τους ήταν επιεικώς βάναυση.Πριν τέσσερα χρόνια που αποχώρησα απο την συγκεκριμένη επιχείρηση τα παπιά είχαν 100.000+ χλμ.
Και απο οδική συμπεριφορά,για παπί,άψογη.Και δεν είμαι και ο πιο φιλήσυχος αναβάτης, ακόμα και με παπί.Μιλάμε για κατεβάσματα και πλασαρίσματα supermoto style με το παπί....:tooth:
και δεν έκαναν κιχ...
+όσα για modenas και απο μένα

paramedic
16/02/2013, 08:58
περαστικα στη μητερα σου!

το daytona μετα απο λιγο καιρο αρχιζει να τριζει ολοκληρο.δεν θα το προτεινα.
το αντρες ειναι το ριγμενο της κατηγοριας.αν βρεις καθαρο με 800 ευρω παρτο.
Αν τρίζουν μόνο τα πλαστικά δεν το λες πρόβλημα μιας και τρίζουν και σε πολύ πιο ακριβά μηχανάκια και λύση υπάρχει εύκολη . Αν τρίζει αλλού οκ τότε μακρια.
Το Suzuki δεν έβγαζε ένα θέμα στον συμπλέκτη?? Διορθώθηκε προφανώς ε? Αν βρεθεί στα 800 είναι πολύ καλή ευκαιρία όμως.

kostas100
29/04/2013, 19:54
Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ.:)

Επαναφέρω το θέμα γιατί αναζητώ και εγώ παπί για τις καθημερινές μετακινήσεις μου μέσα στην πόλη και διαθέτω περίπου ίδιο μπάτζετ με τον φίλο γύρω στα 700 ευρώ.
Έχω κρατήσει από τις προτάσεις σας τα crypton, kriss και τα διαχρονικά πλέον astrea.
Ενδεικτικά κάποιες επιλογές αν και δεν ξέρω αν αξίζουν τα παρακάτω μοντέλα.

Astrea
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3623772/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3629170/

Crypton
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3602924/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3630614/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3622918/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3585508/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3523533/

Kriss
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3486020/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3614906/

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή.;)

harris_x
29/04/2013, 20:23
απο αυτά που έβαλες αν είναι καθαρό θα επέλεγα το http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3523533/
κατα τα άλλα όλα είναι μια χαρά.
τα κριτήριά μου θα ήταν: κατάσταση, ηλικία, χλμ.

efialtis666
15/07/2013, 17:16
Παιδιά σας χαιρετώ είμαι νέος στο forum και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος αλλά θα ήθελα να αγοράσω ένα παπί έχω πάει ήδη 18 χρονών και πήρα και το δίπλωμα και είμαι ανάμεσα σε 2 παπιά το crypton x 135 και το modenas gt 135 το θέλω να πάει λίγο γρήγορα και να σηκώσω και καμία σούζα η τσέπη μου σηκώνει μέχρι 3 χιλιάρικα αλλά να είναι και λίγο σκυλί...

Άλλες προτάσεις δεκτές ...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...:)

Bowleno
15/07/2013, 21:20
Παιδιά σας χαιρετώ είμαι νέος στο forum και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος αλλά θα ήθελα να αγοράσω ένα παπί έχω πάει ήδη 18 χρονών και πήρα και το δίπλωμα και είμαι ανάμεσα σε 2 παπιά το crypton x 135 και το modenas gt 135 το θέλω να πάει λίγο γρήγορα και να σηκώσω και καμία σούζα η τσέπη μου σηκώνει μέχρι 3 χιλιάρικα αλλά να είναι και λίγο σκυλί...

Άλλες προτάσεις δεκτές ...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...:)

Mόλις πήρες το δίπλωμα ε; και θελεις σούζες; χμ..... δεν ξεκινάς καλά.....
και για να είμαι στο θέμα εγώ θα προτιμούσα το κρύπτον, ελαφρύτερο από το μοντένας και μακράν ομορφότερο.
ότι και να διαλέξεις καλούς δρόμους να έχεις και τα μυαλά (όσο μπορεί ένας 18χρονος....) ΜΕΣΑ στο καύκαλο....

Α, και αν αποφασίσεις να μείνεις, καλώς ήρθες :beer:

efialtis666
16/07/2013, 16:14
Άμα έχεις καμία άλλη πρόταση δεν έχω πρόβλημα...

Και καλός σας βρήκα:wave2:

nixori
16/07/2013, 20:15
Κατοχος Modenas Kriss 125

22.500 χλμ, κανενα πρόβλημα. Το παπί είναι οικονομικό στα ανταλακτικα, εαν ειδικά η συντηρηση γίνεται απο τον/την ιδιοκτήτη/τρια. Οι επιδόσεις του ειναι μέτριες προς καλές θα έλεγα. Εχεις σχετικά μακρύ γρανάζωμα κ ειδικα δικάβαλο σε ανηφόρα δε τραβάει (εννοω οτι θα αναγκαστει ο οδηγος να χρησιμοποιεί την 3η σχέση).

Απο το θέμα τρίξιμο για όσους / όσες ενδιαφέρουν ναι έχει τρίξιμο κ κραδασμους σαν μοτέρ αλλα ενα innova (ακόμη κ το i), κατα την αποψη μου κ παρατηρωντας μηχανακι φιλικο με 10,000 χλμ, έχει περισσότερους ... κ ο νοων νοείτο.

Η σέλα είναι σκληρή, η δικιά μου είναι φτιαγμένη σε γνωστό σελά.

Τέλος για τα φώτα δοκίμασα τη πρόταση ενος ιδιοκτήητη κ εβαλα μια λαμπα Trifa S2 35 Watt.... θεωρώ οτι τα 2 ευρω που έγινα φτωχότερος... (ε συγνωμη 4 γτ πηρα 2 τεμαχια) αξιζουν.

Αυτά

TROOPER
17/07/2013, 08:24
Άμα έχεις καμία άλλη πρόταση δεν έχω πρόβλημα...

Και καλός σας βρήκα:wave2:

να περιμενεις να σε καλυψει το διπλωμα και πριν να το φερεις στη μια ροδα να μαθεις τι γινεται αν εχει και τις 2 κατω.