PDA

View Full Version : ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΤΜ 990



papa4jim
13/02/2013, 11:39
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω... Πως μπορω να του δώσω λιγο ύψος στο πισω μερος του 990 γιατι μου ειναι κοντο; Μπορώ να αλλάξω μονο το ελατήριο ή χρειάζεται όλη η ανάρτηση (βάζοντας απο 990 R εννοώ). Κ αν γνωρίζει κάποιος κ απο κόστος. Ευχαρηστώ :wave2:

DrBig
13/02/2013, 13:02
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω... Πως μπορω να του δώσω λιγο ύψος στο πισω μερος του 990 γιατι μου ειναι κοντο; Μπορώ να αλλάξω μονο το ελατήριο ή χρειάζεται όλη η ανάρτηση (βάζοντας απο 990 R εννοώ). Κ αν γνωρίζει κάποιος κ απο κόστος. Ευχαρηστώ :wave2:

Νομιζω οτι ειναι ιδια με του R με εξαιρεση εναν αποστατη που εχει μεσα η κοντη. Οποτε το μονο που χρειαζεται ειναι να ανοιχτει για να βγει ο αποστατης. Αν εχω δικιο, τοτε το κοστος ειναι οσο για μια συντηρηση, δηλαδη καπου 80-100 ευρω (που θα την κανεις ετσι κι αλλιως αφου θα ανοιχτει το αμορτισερ)

Το δυσκολο (ακριβο) να ψηλωσεις ειναι το μπροστα.

gefr
13/02/2013, 13:56
Προσπάθησε να βρείς να κάνεις ανταλλαγή.

Lioulios
13/02/2013, 15:22
+ 1 .
Aνταλλαγή θα βρεις πιο εύκολα . Πολοί θα ήθελαν να χαμηλώσουν τα ψηλά τους .

spyro
13/02/2013, 15:33
άν βρεις κάποιον ενημερώνεις και μένα.

εγώ πάντως δεν έχω βρει

όλοι να το ψηλώσουν θέλουν

:look:

Lioulios
13/02/2013, 15:54
Nαι ε ;

Είχα την εντύπωση πως κάποιοι που τους έκατσε κανα ψηλό θα ήθελαν να το χαμηλώσουν ...Άλη εντύπωση θα είχα .

spyro
13/02/2013, 16:21
Nαι ε ;

Είχα την εντύπωση πως κάποιοι που τους έκατσε κανα ψηλό θα ήθελαν να το χαμηλώσουν ...Άλη εντύπωση θα είχα .

αυτοί που πήραν το R ξέραν γιατι το πήραν.

αυτούς που αναφέρεσαι εσύ πήραν το χαμηλό αλλά παρόλαυτά του βγήκε "ψηλό" για τα γούστα τους.
:wave2:

Lioulios
13/02/2013, 16:28
Για τα μπλέ 990 λέω .¨οχι για το R . Tώρα που το θυμήθηκα ...Υπάρχει ένα λυμένο μπλέ 990 και πουλιέται κομάτι-κομάτι από έμπορο στην Αθήνα . Δείτε στο καρ . Δε νομίζω να τον χάλαγε μια ανταλλαγή +κάποια διαφορά από μέρους σας στην εποχή που δυανύουμε .

spyro
13/02/2013, 16:32
Για τα μπλέ 990 λέω .¨οχι για το R . Tώρα που το θυμήθηκα ...Υπάρχει ένα λυμένο μπλέ 990 και πουλιέται κομάτι-κομάτι από έμπορο στην Αθήνα . Δείτε στο καρ . Δε νομίζω να τον χάλαγε μια ανταλλαγή +κάποια διαφορά από μέρους σας στην εποχή που δυανύουμε .

R ή στη προκειμένη περίπτωση το "S" που αναφέρεσαι εσύ, το ίδιο και το αυτό είναι με τις διαδρομές

βέβαια το tip σου για το car είναι βοηθητικό και θα το κοιτάξω ;)

Lioulios
13/02/2013, 17:06
To R όπως λες είναι αυτό που το πήραν αυτοί που ήκεραν τί έπαιρναν . Το S όμως πολλοί το αγόρασαν και λόγο χρώματος (άλλες αποχές) και επειδή όπως λες οι διαδρομές του είναι όπως του R για αυτό το λέω .

Το μπλέ το S που λέω είναι αυτό . http://www.car.gr/parts/view/3023822/

Με μια γρήγορη ματιά από τον έμπορο θα δεις ότι το μηχανάκι το έχει σπάσει κομάτια και τα πουλάει .

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως γιατί σε επικοινωνία μαζί του ....Ζητάει τη μάνα του και τον πατέρα του . Παζαρέψτε τις τιμές . (για τα μαύρα προστατευτικά πλαστικά στο τεπόζιτο και 4 φλασάκια ήθελε 150 ευρώ)

Καλή τύχη

gefr
13/02/2013, 17:57
Το R υπάρχει η πιθανότητα να το πήραν για τα παραπάνω άλογα. Πάντως και ψήλωμα γίνεται και του Σπανού τα γένια...

http://www.ktm950.info/how/Farkels/adventure/suspension/05_s_conv.html

http://www.ktm950.info/how/Suspension%20Shop/Suspension_shop.html

MiltiadisK.D
13/02/2013, 23:57
Nαι ε ;

Είχα την εντύπωση πως κάποιοι που τους έκατσε κανα ψηλό θα ήθελαν να το χαμηλώσουν ...Άλη εντύπωση θα είχα .

Ναι,ε?Ετοιμασου τωρα και εσυ να το ψιλωσεις:p

papa4jim
14/02/2013, 00:02
Το R υπάρχει η πιθανότητα να το πήραν για τα παραπάνω άλογα. Πάντως και ψήλωμα γίνεται και του Σπανού τα γένια...

http://www.ktm950.info/how/Farkels/adventure/suspension/05_s_conv.html

http://www.ktm950.info/how/Suspension%20Shop/Suspension_shop.html

Να σας πω την αληθεια μου αρεσε η ιδεα που ειδα στο κτμ950.info, πιστευετε όμως οτι θα αλλαξει η γεωμετρια κλπ κλπ...;

gefr
14/02/2013, 01:29
Άν το ψηλώσεις και μπροστά καί πίσω, όχι.

Lioulios
14/02/2013, 09:23
Δηλαδή λςε πως τα απλά από τα S ή τα R έχουν την ίδια γεωμετρία ; Δεν το νομίζω .

gefr
14/02/2013, 13:13
Φυσικά και υπάρχει διαφορά: Η ανάρτηση είναι πιό ψηλή άρα και το μεταξόνιο θα είναι πιό μακρύ, και οι διαδρομές. Αλλά οι γωνίες είναι οι ίδιες.

spyro
14/02/2013, 15:40
Φυσικά και υπάρχει διαφορά: Η ανάρτηση είναι πιό ψηλή άρα και το μεταξόνιο θα είναι πιό μακρύ, και οι διαδρομές. Αλλά οι γωνίες είναι οι ίδιες.

λές να σε βρήκαμε και μια φορά λάθος?

:lol:

ιστορικές στιγμές

δεν είναι η γεωμετρία τους η ίδια γιατι δεν είναι ίδιες οι γωνίες κάστερ και τρειλ. Του S/R είναι πιο επιθετικές απο το απλό.

Επιπλέον εάν ψηλώσεις το μπροστινό ισόποσα με το πίσω σε οποιοδήποτε μηχανάκι τότε δε θα χεις πια την ίδια γεωμετρία. ο λόγος μεταξύ τους πρέπει να διατηρηθεί ο ίδιος για να έχεις την ίδια γεωμετρία. Περισσότερα στον Bigoula, εμένα οι ημιτελείς γνώσεις μου φτάνουν μέχρι εδώ :p

OldMan
14/02/2013, 16:19
Η ανάρτηση είναι πιό ψηλή άρα και το μεταξόνιο θα είναι πιό μακρύ..
Αν με τον όρο "μεταξόνιο" εννοείς την απόσταση μεταξύ των κέντρων των 2 τροχών, μπορείς να ψηλώσεις όσο θέλεις το μηχανάκι σου χωρίς αυτό να μεταβληθεί στο ελάχιστο .. ;)

gefr
14/02/2013, 22:19
Συγγνώμη αλλά ο μπροστινός τροχός αν κατέβει κατά 5εκ θα φύγει και μπροστά εξ αιτίας της γωνίας "rake"=26.6 μοίρες, ο πίσω αν κατέβει 5 εκ θα κινηθεί επάνω στο τόξο με κέντρο τη βάση του ψαλιδιού. Οι κατάλογοι δεν έχουν διαφορές στη γωνία "rake" ούτε στην απόσταση "trail" = 119χιλ. που τα δύο αυτά αποτελούν τη γωνία caster σύμφωνα με τη wikipedia. H μόνη διαφορά που δίνουν είναι στο μήκος διαδρομής (210/245χιλ) ίδια για μπρός και πίσω, την απόσταση από το έδαφος (261/301χιλ) και το ύψος της σέλας (880/905χιλ). Αυτοί δεν δίνουν διαφορά ούτε στο μεταξόνιο (1570χιλ) που δεν νομίζω να είναι σωστό. Πουθενά πάντως δε βρίσκω κάτι για πιό επίθετική γεωμετρία. Όποιος βρεί κάτι, ας μας παραπέμψει. Η αλλαγή που θα έχει το μεταξόνιο δεν ξέρω αν θεωρείται διαφορετική γεωμετρία;

OldMan
15/02/2013, 12:31
H μόνη διαφορά που δίνουν είναι στο μήκος διαδρομής (210/245χιλ) ίδια για μπρός και πίσω...Αυτοί δεν δίνουν διαφορά ούτε στο μεταξόνιο (1570χιλ) που δεν νομίζω να είναι σωστό.
Πολύ σωστά κάνουν γιατί, εφόσον η μεταβολή του ύψους είναι ίδια και στα 2 άκρα της μηχανής (ψηλώνει παράλληλα με το έδαφος) το "άνοιγμα" του μπροστινού τροχού εξισορροπείται από το "μάζεμα" του πίσω, λόγω ψαλιδιού..
(όλα αυτά βέβαια εφόσον μιλάμε για μεταβολές μέσα στα όρια λειτουργείας του ψαλιδιού..)

Όσο για την αλλαγή στο μεταξόνιο, όταν συμβαίνει, σαφώς και θεωρείται διαφορετική γεωμετρία..!!:beer:

virus
15/02/2013, 17:56
καλα ολα αυτα ομως εγω θελω να μαθω το εξης.

γιατι να θελει καποιος να ψηλωσει το μηχανακι του; ο ενας λογος η εμφανιση το look; η η βελτιωση στο στροφιλικι;

:)

Lioulios
15/02/2013, 19:04
Tα S και R μοντέλα με τον ίδιο αναβάτη στις ίδιες συνθήκες πάνε πιο πολεμικά παντού . Και στην άσφαλτο και στο χώμα . Του τέστιν . μπαίνουν καλύτερα .

MiltiadisK.D
15/02/2013, 19:26
Tα S και R μοντέλα με τον ίδιο αναβάτη στις ίδιες συνθήκες πάνε πιο πολεμικά παντού . Και στην άσφαλτο και στο χώμα . Του τέστιν . μπαίνουν καλύτερα .

Στο χωμα φυσικα και πανε καλυτερα τα S/R γιατι δεν κοπανανε απο κατω λογου υψους,μεγαλυτερης διαδρομης της αναρτησης(η μοναδικη διαφορα που εχουν)τα καταπινουν ολα:lol:,ενω τα απλα βρισκουν ας το πουμε ετσι πιο ευκολα απο κατω(αν εχεις και καμποσα κιλα παραπανω).Στην ασφαλτο Γιαννη τα απλα μπαινουν καλυτερα απο τα S/R(η τουλαχιστον το ιδιο) γιατι το κεντρο βαρους απλα ειναι πιο χαμηλα,με χωρις να σημαινει βεβαια οτι δεν μπαινουν τα S/R τεζα στην ασφαλτο,τωρα τι πολεμικα και μη λες εσυ?,πρωτα απο ολα ειναι θεμα οδηγου,αυτα.:p:wave2:

MiltiadisK.D
15/02/2013, 19:31
καλα ολα αυτα ομως εγω θελω να μαθω το εξης.

γιατι να θελει καποιος να ψηλωσει το μηχανακι του; ο ενας λογος η εμφανιση το look; η η βελτιωση στο στροφιλικι;

:)

Κατ"εμε μονο αν μπαινεις αρκετες φορες χωμα,η εισαι ψηλος αναβατης χρειαζεσαι το S η το R(το οποιο εχει περισσοτερα αλογα απο τα απλα)δεν μπαινουν καλυτερα τα ψηλα απο τα χαμηλα.Προφανως αυτοι που τα ψηλωνουν μπαινουν χωμα.:wave2:

gefr
15/02/2013, 19:43
Η εμφάνιση είναι ένας λόγος αν μπορεί κανείς να την καβαλήσει. Ο άλλος είναι η απόσταση από το έδαφος και η μεγαλύτερη διαδρομή. Άν πηγαίνει σε κακοτράχαλους χωματόδρομους με πέτρες και βράχια, η ανάρτηση μπορεί να τερματίσει ξαφνικά (μεγάλο ζόρισμα στη ζάντα και τα ελαστικά) ή να χτυπήσει η κοιλιά σε βράχο.

virus
15/02/2013, 19:58
sory δεν το ειπα σωστα. κι ενοουσα για την ασφαλτο.

στο χωμα προφανης ο λογος.

:)

Lioulios
15/02/2013, 20:10
Μίλτε , παντού πάνε καλύτερα τα ψηλά .

MiltiadisK.D
15/02/2013, 20:35
Μίλτε , παντού πάνε καλύτερα τα ψηλά .

Σα να μου φαινεται πως με κοροιδευεις:hmm:,τοτε γιατι δεν πηρες S?

Allst@rf
15/02/2013, 20:39
Αν σας αρέσουν τα ψηλά, έχουμε κάτι ωραιους βραχοκηπους εδώ να ρθειτε να τα δοκιμασετε...

:tooth:

:p

Lioulios
15/02/2013, 20:48
Eγώ δεν πήρα ψηλό γιατί είχα την εντύπωση πως πως θα μου έπεφτε ψηλό . Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει αυτό που λέω ;

Πως δηλ τα ψηλά μοντέλα μπαίνουν παντού καλύτερα απο τα κανόνικά . Το διάβαζα στο Adv rider και τα τυπάκια είχαν εμπεριστατωμένη άποψη .
Τώρα τί ακριβώς ισχύει δεν με πολυαπασχολεί .Απλά για την ιστορία και μιας και το καταπιάσαμε .

Ταρίφα ...Σήμερα άρχισα ...και τελείωσα ένα βραχόκηπο στην αυλή και ξύνεις πληγές . Πονάω παντού .

MiltiadisK.D
15/02/2013, 20:54
Και εμενα ψηλο μου πεφτει,τι να κανουμε ομως δεν μπορεις να τα εχεις και ολα LIOULIE!!!Κυριακη ισως παμε βολτουλα,μετα το μεσημερακι.ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕ S :a9::a22::a015::a016::a015::pipila:

MiltiadisK.D
15/02/2013, 20:56
Αν σας αρέσουν τα ψηλά, έχουμε κάτι ωραιους βραχοκηπους εδώ να ρθειτε να τα δοκιμασετε...

:tooth:

:p

Αμην και ποτε θα παρουμε την αποφαση(οι τρεις μεραμπελιωτες):pipila:

Lioulios
15/02/2013, 20:57
.ΠΟΥΛΑ ΤΟ: Δε μπαίζω καλύτερα μια μ@λ@κι@ !!!

Allst@rf
16/02/2013, 02:42
Δε πάμε καλά...








ΠΟΥ ΝΑ ΠΆΤΕ ΣΕ ΒΡΑΧΟΚΗΠΟ ΜΕ ΤΑ ΜΑΣΤΟΔΟΝΤΑ ΡΕ ΣΥΝΤΕΚΝΟΙ,ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ...










τι τρέλα μου μέσα...


:tooth:

spyro
16/02/2013, 09:36
έχω οδηγήσει το S και θα ορκιζόμουν οτι είναι διαφορετικά τα μεγέθη ρε Gefr. θα βαζα και στοιχημα που λένε.

όταν το είχα οδηγήσει τα πάντα ήταν διαφορετικά. όχι μονο το ύψος και η σέλα. πιθανών το συγκεκριμένο που οδήγησα να εχει τη τιμονόπλακα πιο χαμηλά. γιατι δεν μπορω να δεχθω με τίποτα οτι είχαν την ίδια γωνία.

αλλα τελικά τα χαρτιά με διαψεύδουν.

26,6 γωνία λένε οτι έχουν και το S και το απλό και το R :confused:

πάντως για το ίσοποσο ψήλωμα μπρος πίσω επιμένω οτι θα σε βγάλει εκτός απο τα αρχικά μεγέθη.

DrBig
16/02/2013, 12:46
έχω οδηγήσει το S και θα ορκιζόμουν οτι είναι διαφορετικά τα μεγέθη ρε Gefr. θα βαζα και στοιχημα που λένε.

όταν το είχα οδηγήσει τα πάντα ήταν διαφορετικά. όχι μονο το ύψος και η σέλα. πιθανών το συγκεκριμένο που οδήγησα να εχει τη τιμονόπλακα πιο χαμηλά. γιατι δεν μπορω να δεχθω με τίποτα οτι είχαν την ίδια γωνία.

αλλα τελικά τα χαρτιά με διαψεύδουν.

26,6 γωνία λένε οτι έχουν και το S και το απλό και το R :confused:

πάντως για το ίσοποσο ψήλωμα μπρος πίσω επιμένω οτι θα σε βγάλει εκτός απο τα αρχικά μεγέθη.

Παντως το σιγουρο ειναι οτι αποκλειεται το χαμηλο και το ψηλο να εχουν ταυτοχρονα και ιδιο rake και ιδιο trail (αν το δευτερο προκυπτει απο το πρωτο με παραλληλο ψηλωμα μπρος/πισω)

MiltiadisK.D
16/02/2013, 13:27
Δε πάμε καλά...








ΠΟΥ ΝΑ ΠΆΤΕ ΣΕ ΒΡΑΧΟΚΗΠΟ ΜΕ ΤΑ ΜΑΣΤΟΔΟΝΤΑ ΡΕ ΣΥΝΤΕΚΝΟΙ,ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ...










τι τρέλα μου μέσα...


:tooth:

Ε,εμεις ειμαστε παγκοσμιοι:plaf:και παμε παντου,:lol::wave2:

gefr
17/02/2013, 09:49
έχω οδηγήσει το S και θα ορκιζόμουν οτι είναι διαφορετικά τα μεγέθη ρε Gefr. θα βαζα και στοιχημα που λένε.



Μπορεί η ρύθμιση της ανάρτησης να είναι τέτοια που να κάθεται πιό πολύ μπροστά από ότι πίσω και έτσι να γινόταν η γεωμετρία πιό επιθετική με το βάρος του αναβάτη. Μήπως κανένα tank bag βοηθούσε σε αυτό;