PDA

View Full Version : Βοηθεια!Ζητηση πριτσινωτη αλυσιδας



Dant3
14/02/2013, 10:46
Αφου παλευα προχθες να αλλαξω την αλυσιδα μου μιας και μετα απο track day και αφου την ειχα σφιξει πριν 3-4 βδομαδες και ξεχειλωσε τελειως,πηρα αλλη(η μαμα ηταν μουφα,για οποιον μου πει πως γινεται και γιατι δεν αλλαξα και γραναζια.η μηχανη εχει 11000χλμ.και ειχε πιασει και σκουρια) η οποια ομως ειναι πριτσινωτη...
εγω νομιζα πως ειναι με ασφαλεια (και οι οδηγιες της πανω με ασφαλεια δειχνουν αλλα τελος παντων) και εχω μεινει με την αλυσιδα στο χερι...
Ειμαι απο αθηνα και θα μου εκανε μεγαλη εξυπηρετηση καποιος που εχει πριτσινωτη αλυσιδας να μου τον δανεισει η να περασει απο δω να τον κερασω καφε και τυροπιτα και να του φαω 10 λεπτα να τη πριτσινωσουμε,μιας και η μηχανη ειναι με την αλυσιδα και το κρικο πανω και θελει μονο πριτσινωμα και τεντωμα η αλυσιδα.
Ειμαι κατεχακη και μεσογειων.αν μπορει καποιος ας μου στειλει πμ.
Ευχαριστω!


ΥΓ.να σημειωσω οτι δε θελω να το κανω με τη λυση της βαριοπουλας.εχω ρωτησει και σε συνεργεια εδω κοντα και δεν εχουν.μακρια προφανως τσουλητο 200 κιλα μηχανη δε μπορω να το παω.

sapila racing
14/02/2013, 11:15
Με ασφάλεια δεν παίζει πια εκτός παπιών και ισως και αλλων μικρών μοτο.
Κι εσυ δεν θα ηθελες να φυγει η ασφάλεια στον δρόμο, ναι φευγουν.

Το να σου δανείσει καποιος το εργαλείο προυποθέτει να σε ξέρει (για να το παρει και πίσω) και να συναντηθείτε καπου κάτι που προυποθέτει και χρόνο.
Αν δεν βρείς άκρη πας στον Αλεξοπουλο η οπου αλλού, παιρνεις ενα κρικο με ασφάλεια, τον βαζεις προσωρινά και πας σε συνεργείο να στην φτιάξουν.
Αν δεν ξερεις χρησιμοποιήσεις σωστά το εργαλείο, ειναι ευκολο να χαλασεις τον κρικο σφιγγοντας παραπανω.

Dant3
14/02/2013, 11:23
Το ξερω οτι δεν δανειζονται αυτα για αυτο ειπα εαν θελει να ερθει να το κανουμε μαζι ,ετσι και αλλιως δεν ειναι χρονοβορα διαδικασια.μια εξυπηρετηση ειναι...
το σκεφτηκα και εγω αυτο με το κρικο αλλα ελα που με x-ring ο κρικος με ασφαλεια κανει και 10Ε.και μου παει καπως τωρα για μισο χιλιομετρο δουλεια να τα δωσω.προτιμω να τα κερασω σε καποιον που θα με βοηθησει.αλλα αν δεν εχω αλλη λυση,τι να κανω...
ενταξει με το εργαλειο πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα.

Dant3
14/02/2013, 12:38
Ασφαλεια δε βγαζουν για την αλυσιδα,μιλησα και με αλεξοπουλο.η μονη προχειρη λυση ειναι να παρω απο did ,αν ταιριαζει κιολας,που κανει 8Ε.αλλα αυτο μου ειπε και το παλικαρι,να την παρεις και μετα να σου μεινει?

Dant3
14/02/2013, 15:12
Τελικα βρηκα ενα παλικαρι σε ενα συνεργειο και μου το εκανε.παλι καλα γιατι ειχα αρχισει και αγχωνομουν με το θεμα