PDA

View Full Version : συνχρονισμος καρμπυρατερ ιδιοκατασκευη



thomas tuning
14/02/2013, 14:04
αυτο κατασκευασα εγω για να συνχρονισω τα καρμπυρατερ 2 εχω εγω στη μοτο μου εσεις απλα βαλτε αλλα 2 μπουκαλακια ακομα
τωρα πως λειτουργει ισως ρωτησει καποιος
λοιπον περα απο τη συνδεση σε καθε καρμπυρατερ αυτο που μας ενδιαφερει ειναι να μην υπαρχει μετακινηση υγρου απο το ενα μπουκαλακι στο αλλο αν συμβαινει αυτο τοτε σημενει πως το μπουκαλακι ππου ανεβαινει η σταθμη του υγρου εχει πιο ανοιχτη πεταλουδα επειδη δημιουργει μεγαλυτερη αναροφηση για αυτο κ ζηταει υγρο απο τα αλλα., αρα αν η σταθμη του υγρου παραμενη στο ιδιο υψος χωρις να μεταβλεται τοτε ειναι συνχρονισμενα δεν μας ενδιαφερει να φερουμε το υγρο στο ιδιο υψος μετακινηση απο το ενα στο αλλο να μην υπαρχει
οσο για το κοστολογιο? 2 η' 4 μπουκαλακια νερο .................. συν 3 μετρα περιπου λαστιχακι καντε τον υπολογισμο
και πρεπει να γινει μια ρυθμιση στο ρελαντι κ μια περιπου στις 2500 με 3000 στροφες
αν υπαρχει καποια απορια ..............

OldMan
14/02/2013, 15:44
Εφόσον όμως έχουμε ρυθμίσει σωστά τουλάχιστον μια πεταλούδα και είμαστε σίγουροι για το "αεροστεγές" της όλης κατασκευής..;)

Corvo
14/02/2013, 16:51
εδω τα εκλεισες με σιλικονη τα μπουκαλια απο πανω;

thomas tuning
14/02/2013, 17:42
τα μπουκαλια σφραγιστηκαν με ζεστη σιλικονη κ αμεσως εσφιξα τα καπακια κ ξαναεβαλα μετα παλι ο ελενχος ειναι πανευκολος απλα κλεινεισ το ενα σωληνακι κ ρουφας-φυσας απο το αλλο κ φαινεται αμεσα αν εχεις διαρροη

sernodas2
14/02/2013, 23:47
ωραιος:beer::beer::beer:



βαλέ καλύτερα γυάλινα μπουκάλια γιατί με τα πλαστικά κ τις υπό πιέσεις ίσως έχεις μικρο φούσκωμα η ρούφηγμα των μπουκαλιών με αποτέλεσμα να παίρνεις λάθος <<μετρήσεις>>

με αυτο το τροπο ρυθμίζεις μονο της πεταλουδες, μεταξη των καρμπ ετσι θα τα φερεις και τα δυο σε μια τιμη mmHg :confused::confused:που δεν ξερεις αν ειναι η σωστη :hmm::hmm:

OldMan
15/02/2013, 12:11
Η λογική είναι σωστή αλλά η υλοποίησή της σηκώνει αρκετό σχετικό σφάλμα γιατί όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια του υγρού, τόσο μικρότερη είναι η μεταβολή της στάθμης του ...
Μια καλύτερη λύση θα ήταν η παρατήρηση της στάθμης μέσα στα σωληνάκια (ίσως με κάποιο χρωματιστό υγρό) και ακόμη καλύτερα η "παγίδευση" μιας μικρής ποσοτητας υγρού στο πάνω σημείο της "γέφυρας", ώστε να είναι εύκολα ορατή η μετακίνησή του...
(αν πάρεις σωληνάκι ορού με πεταλούδα απο κάποιο φαρμακείο, γίνεται πανεύκολα..) :wave2:

GiannisBlessed
15/02/2013, 15:48
αρα αν η σταθμη του υγρου παραμενη στο ιδιο υψος χωρις να μεταβλεται τοτε ειναι συνχρονισμενα δεν μας ενδιαφερει να φερουμε το υγρο στο ιδιο υψος μετακινηση απο το ενα στο αλλο να μην υπαρχει

ωραιο η πατεντουλα αλλα εχω μια ενσταση με αυτο.αν το νερο ανεβει απο το ενα μπουκαλι και φτασει στο αλλο κανοντας εξαερωση στην σωληνα επικοινωνιας των δυο μπουκαλιων τοτε εχουμε ενα συστημα 2 συγκοινωνουντων δοχειων.
αρα αν πχ το ενα μπουκαλι ειναι μεχρι απανω ενω το αλλο ειναι σχεδον αδειο και εχουν ισοροπησει εκει τοτε με την διαφορα μαζας του νερου μπορεις να υπολογισεις την διαφορα των δυο κυλινδρων σε καμια περιπτωση δεν ειναι συγχρονισμενοι.
απλα η μαζα του νερου εξισοροπει αναλογα με την διαφορα υποπιεσης του καθε κυλινδρου.

εγω ειχα φτιαξει και για 2κ και 4κ με σωληνες και "τ".ακριβως σαν αυτο.
282110

οσο πιο μικρη η διατομη τοσο πιο μεγαλη η αναλυση και η ακριβεια.
πιο απλα αν σε ενα δοχειο με μεγαλη διαμετρο η διαφορα ειναι μολις 1 mm και ειναι δυσδιακριτη σε μια σωληνα μικρης εσωτερικης διαμετρου μπορει να ειναι και 10cm
αλλα πανε ολα πανω κατω σαν τρελα μεχρι να το φερεις και ειναι πολυ ευκολο να ρουφηξει οτι υγρο εχεις βαλει μεσα.(για αυτο και βαζω καποιο λαδι)
πιο πολυ μου αρεσε αυτη η εκτελεση.282111
αλλα σιγουρα εχει μειωμενη ακριβεια.
ισως χρειαζεται δυο ενα να κανεις τα χοντρα χοντρα και να το φερεις στο περιπου και μετα ενα να κανεις τις λεπτομερειες.

μου αρεσε η δικια σου ιδεα αρκετα αλλα θα εκανα αυτο για να εχω μεγαλυτερη ακριβεια και πολυ μικροτερο κινδυνο να ρουφηξει η μηχανη τπτ.
ετσι εχεις δυο σε ενα.282113
στην περιπτωση Β η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη και αμεσως υγρο περναει απο το ενα δοχειο στο αλλο και σταθεροποιειται.
ρυθμιζεις μεχρι να φερεις τα 2 δοχεια οσο πιο κοντα γινεται.
μετα πρεπει να αδειασεις την σωληνα επικοινωνιας.εχω βαλει μια βαλβιδα στο πανω πανω μερος.
ανοιγωντας την βαλβιδα μπαινει αερας μεσα και το ζουμι κατεβαινει στα δοχεια.
μετα κλεινεις την βαλβιδα και βαζεις μπροστα.θα εχεις κατι σαν την περιπτωση στο σχημα A.
ρυθμιζεις μεχρι η σταθμη στις σωλυνες να ειναι ιδια.
ενα συν ειναι οτι ισως ο χωρος με τον αερα μεσα στα δοχεια θα λειτουργει και λιγο σαν αποσβεση των παλμων υποπιεσης που εχει σαν αποτελεσμα να ανεβοκατεβαινουν πανω κατω οι ενδειξεις.

thomas tuning
15/02/2013, 16:34
σαν πρωτη φορα που το χρησημοποιησα εδειξε πολυυυυυ καλη συμπεριφορα σιγουρα θα κανω με γυαλινα μπουκαλια για πιο ακριβεια
οσον αφορα τη λεπτομερια ρυθμισης κατα την αποψη μου ειναι πολυυυυυ ακριβειας μιας κ αν του δωσεις λιγο χρονο βλεπεις την παραμικρη μεταβολη στη σταθμη υγρου βελτιωση σιγουρα σηκωνει κ θα το βελτιωσω (γυαλλινα μπουκαλια-δοχεια) αυτο μονο
αλλωστε πρεπει να βγουν ξανα τα καρμυρατερ για γενικο καθαρισμα κ ζιγκλερωμα μιας κ μπηκαν χοανες οποτε ανμενεται -οχι συντομα παντως λογο δουλειας νεες φωτο κ ισως κ βιντεο κατα την ρυθμιση