PDA

View Full Version : ερωτηση για αγορα συναγερμου meta def com 3



GiannisBlessed
16/02/2013, 19:50
μπορειται να μου πειτε αν αξιζει αυτος εδω?
ειναι πολυ χαμηλη η τιμη του λετε να παιζει τπτ.
και μαλιστα ο ιδιος πωλητης πουλαει τον ιδιο συναγερμο και πιο ακριβα...
τι παιζει??
συν οτι τα χειριστηριακια ειναι διαφορετικα απο αυτο το κλασικο μπλε-γκρι.

λινκ του φτηνου.
http://www.ebay.co.uk/itm/Brand-New-Remote-Controlled-Meta-DEF-COM-3-Motorcycle-ATV-Scooter-alarm-Self-F-/200859627267?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2ec42aaf03&_uhb=1

λινκ του ιδιου αλλα με περισοτερα χρημματα.
http://www.ebay.co.uk/itm/Brand-New-Remote-Controlled-Meta-DEF-COM-3-Motorcycle-ATV-Scooter-alarm-Self-F-/190682816727?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2c6594e0d7&_uhb=1

και εδω ενα λινκ που γραφει καποιες πληροφορειες...κατι για thatcham κτλ...εχω μπερδευτει.
http://www.abacuscaralarms.co.uk/alarmshop/index.php?act=viewProd&productId=428

πειτε παιδια μπας και παρω επιτελους εναν συναγερμο για την καλη μου.δεν θελω να μου ξανακλεψουν μηχανη ποτε!!(εχω ηδη αλυσιδα και κλειδαρια δισκοφρενου.)

GiannisBlessed
16/02/2013, 19:57
παρατηρησα οτι η ακριβη αγγελεια ειναι last updated 08 Nov, 2012
ενω η φτηνη 12 Feb, 2013

McGyver
16/02/2013, 20:08
Στα γρήγορα που το κοίταξα, φαίνεται (από τα χειριστήρια) για παλιό stock το οποίο θέλει να διώξει.

Μια χαρά είναι οι Meta, απλά έχουν κάποιους περιορισμούς στην τοποθέτησή τους.
Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=116090) για λεπτομέρειες.

Το Thatcham που πληρώνεις έξτρα είναι ουσιαστικά η πιστοποιημένη εγκατάσταση από ηλεκτρολόγους στην Αγγλία και μόνο.
Νομίζω έχει και κάποιες μικρές τεχνικές διαφοροποιήσεις, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόχειρα τα σχετικά άρθρα.
Ρίξε μια ματιά αν έχεις όρεξη στο site της Thatcham, αλλά μην τρελαίνεσαι κιόλας.
Στην Αγγλία, το χρησιμοποιούν για να έχουν έκπτωση στα ασφάλιστρα.

:wave2:

GiannisBlessed
16/02/2013, 20:35
τα χειριστηρια ειναι παλιο ντιζαϊν?
αυτο ειναι κατι που με παραξενεψε γιατι παντου τον εβρισκα με τα αλλα.
δλδ πιστευεις οτι δεν ειναι μουφα.
ο τυπος λεει οριτζιναλ κτλ.
και εχει και 100% feedback
απλα λεω μηπως υπαρχει καποια παγιδα καθως η τιμη ειναι κοντα στο ποσο κανουν καινουριοι οι "καλοι" κινεζικοι...

McGyver
16/02/2013, 21:05
τα χειριστηρια ειναι παλιο ντιζαϊν?
αυτο ειναι κατι που με παραξενεψε γιατι παντου τον εβρισκα με τα αλλα.
δλδ πιστευεις οτι δεν ειναι μουφα.
ο τυπος λεει οριτζιναλ κτλ.
και εχει και 100% feedback
απλα λεω μηπως υπαρχει καποια παγιδα καθως η τιμη ειναι κοντα στο ποσο κανουν καινουριοι οι "καλοι" κινεζικοι...

Αυτά που δίνει τώρα η Meta είναι όπως αυτό στην παρακάτω φωτό.
Δεν πιστεύω πως είναι μούφα, ειδικά εφ' όσον ο πωλητής είναι με καλό feedback.
Βέβαια δε χάνεις τίποτα να του στείλεις μια ερώτηση για να βεβαιωθείς.

282241

GiannisBlessed
16/02/2013, 21:55
βρηκα αυτο....
http://www.ktmforum.co.uk/rc8-superbike/146058-meta-alarm-fitting-diy-write-up.html


the MetaDefCom3 Euro is also available in the UK from a few suppliers. Be careful with this model though - it uses the European alarm fob frequency of 315Mhz which is NOT COMPATIBLE with the UK fobs. The fobs with the Euro version are also quite a bit bigger and less "tight leathers pocket friendly"

και εδω το λεει οτι ειναι 315mhz
http://www.abacuscaralarms.co.uk/alarmshop/index.php?act=viewProd&productId=435

απο οτι καταλαβα ειναι μια αλλη εκδοση...
τωρα αν εχει κατι κατωτερο απο μια αλλη..?
παντως με την τιμη της λιρας μοιαζει καλη επιλογη.(ειδικα για σφιχτες τσεπες.)

GiannisBlessed
16/02/2013, 21:57
Αυτά που δίνει τώρα η Meta είναι όπως αυτό στην παρακάτω φωτό.
Δεν πιστεύω πως είναι μούφα, ειδικά εφ' όσον ο πωλητής είναι με καλό feedback.
Βέβαια δε χάνεις τίποτα να του στείλεις μια ερώτηση για να βεβαιωθείς.

282241

ευχαριστω!
αυτο σκοπευω να κανω αλλα δεν ξερω τι να τον ρωτησω...χαχχα
hey pal is your alarm moufa?χαχαχα:lol:

irinia
16/02/2013, 22:44
ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΙ.........ΑΛΛΑ Ο V-357



Μέ λειτουργικό άπό 2.1,οί ύπόλοιποι τής Μέτα είναι γιά παπάκια,δέν άξίζουν,ό Ντέφκομ μού έβγαλε
πρόβλημα σέ Χαγιαμπούζα μέ τά τρία προγράμματα,στά 170-180 έκοβε ρεύματα,τόν ξήλωσα ήταν δώρο....!!
Έκτός αύτού δέν είναι θωρακισμένος καί ύδατοστεγής όπως ό παλιός καλός V-357 πού άν τόν βάλεις
όλόκληρο σέ νερό είναι πισσαρισμένος καί δέν καταλαβαίνει τίποτε...!!
Έπίσης δέν νομίζω ότι έχει αίσθητήρες πού άνιχνεύουν τήν μετακίνηση όριζοντίως καί καθέτως γιαυτό θέλει
προσοχή στήν τοποθέτηση γιά νά δίνει παραβίαση,ίσως είναι μέ ύδράργυρο, ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ,ύποθέτω.

GiannisBlessed
16/02/2013, 22:52
νομιζω αυτη ειναι η πιο ξεκαθαρη απαντηση.
This alarm is the European version of the Meta DefcomT & as such is not Thatcham approved even though they are essentially identical, the main difference is the Def.Com3 uses the 315Mhz frequency for the remote fobs. Because of this it is not compatible with any other Meta fobs

http://www.abacuscaralarms.co.uk/bike_alarms/motorcycle-alarms/meta-defcom3-euro.html

McGyver
16/02/2013, 23:12
ίσως είναι μέ ύδράργυρο, ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ,ύποθέτω.

Ηλεκτρονικός είναι.

GiannisBlessed
16/02/2013, 23:37
ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΙ.........ΑΛΛΑ Ο V-357



Μέ λειτουργικό άπό 2.1,οί ύπόλοιποι τής Μέτα είναι γιά παπάκια,δέν άξίζουν,ό Ντέφκομ μού έβγαλε
πρόβλημα σέ Χαγιαμπούζα μέ τά τρία προγράμματα,στά 170-180 έκοβε ρεύματα,τόν ξήλωσα ήταν δώρο....!!
Έκτός αύτού δέν είναι θωρακισμένος καί ύδατοστεγής όπως ό παλιός καλός V-357 πού άν τόν βάλεις
όλόκληρο σέ νερό είναι πισσαρισμένος καί δέν καταλαβαίνει τίποτε...!!
Έπίσης δέν νομίζω ότι έχει αίσθητήρες πού άνιχνεύουν τήν μετακίνηση όριζοντίως καί καθέτως γιαυτό θέλει
προσοχή στήν τοποθέτηση γιά νά δίνει παραβίαση,ίσως είναι μέ ύδράργυρο, ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ,ύποθέτω.

διαβασα αρκετα αρνητικα σχολια για την meta αλλα και διαφορα θετικα...
το προβλημα ειναι η ελειψη χρημματων μαν.
και τον τελευταιο καιρο μετα απο την κλοπη του παπιου μου και του ποδηλατου μου εχω αρχισει και τα παιζω.
στα λεφτα αυτα δεν καταφερα να βρω τπτ αξιολογο εκτος απο αυτον.(και εκτος απο κινεζιες)
οτιδοιποτε πανω απο 50-60 ειναι δυστυχως απαγορευτικο εξοδο.(και αυτο ηδη εις βαρος αλλων πραγματων γινεται)

ασχετο ξερει κανεις αν μπορω να τον συνδεσω χωρις το ιμμομπιλαιζερ.(εχει η μηχανη hiss)
θελω δλδ απλα να παιρνει ρευμα απο την μηχανη για τις αναγκες του και αν αισθανθει οτι κουνιεται να χτυπαει.τπτ αλλο
δεν θελω κολπα να σβηνω μηχανη απο μακρυα και τα immobilizer που προσφερει.θελω τα ηλεκτρικα τη μηχανης να μεινουν οσο πιο oem γινεται.
ο λογος ειναι οτι δεν θελω ξερω γω να ξεμεινω πουθενα γιατι μουλαρωσε ο συναγερμος η να μου σβησει πανω σε στροφη ξερω γω...

McGyver
16/02/2013, 23:39
ασχετο ξερει κανεις αν μπορω να τον συνδεσω χωρις το ιμμομπιλαιζερ.(εχει η μηχανη hiss)

Ναι.

GiannisBlessed
16/02/2013, 23:43
Ναι.

ωραιος!!
θενκς!!γενικα!:beer:

irinia
17/02/2013, 07:43
διαβασα αρκετα αρνητικα σχολια για την meta αλλα και διαφορα θετικα...
το προβλημα ειναι η ελειψη χρημματων μαν.
και τον τελευταιο καιρο μετα απο την κλοπη του παπιου μου και του ποδηλατου μου εχω αρχισει και τα παιζω.
στα λεφτα αυτα δεν καταφερα να βρω τπτ αξιολογο εκτος απο αυτον.(και εκτος απο κινεζιες)
οτιδοιποτε πανω απο 50-60 ειναι δυστυχως απαγορευτικο εξοδο.(και αυτο ηδη εις βαρος αλλων πραγματων γινεται)

ασχετο ξερει κανεις αν μπορω να τον συνδεσω χωρις το ιμμομπιλαιζερ.(εχει η μηχανη hiss)
θελω δλδ απλα να παιρνει ρευμα απο την μηχανη για τις αναγκες του και αν αισθανθει οτι κουνιεται να χτυπαει.τπτ αλλο
δεν θελω κολπα να σβηνω μηχανη απο μακρυα και τα immobilizer που προσφερει.θελω τα ηλεκτρικα τη μηχανης να μεινουν οσο πιο oem γινεται.
ο λογος ειναι οτι δεν θελω ξερω γω να ξεμεινω πουθενα γιατι μουλαρωσε ο συναγερμος η να μου σβησει πανω σε στροφη ξερω γω...



ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ...........



Συνδέεται μόνο μέ τή μπαταρία,ένας ήλεκτρολόγος θά σέ βοηθήσει καί έτσι δέν έχεις καί προβλήματα
μέ τήν κατανάλωση της .
Καί έκτός νά βγεί δηλαδή,έσύ βάζεις μπροστά καί φεύγεις.
Όσο πιό λίγα κάνει τόσο πιό λίγο καταναλώνει.
Προσοχή στήν πλεξούδα του,άν είναι κομμένη καί δέν έχει τά χρώματα στήν άκρη άπ'όπου βρίσκεις
πού πάει τό κάθε καλώδιο διότι όλα είναι μαύρα άπ'ότι θυμάμαι σού είναι σχεδόν άχρηστη.
Θέλει πολύ φασαρία γιά νά βρείς τί είναι τό κάθε καλώδιο.
Άν αύτός πού τόν τοποθέτησε τά έκοψε στήν άκρη,πολύ πιθανόν μετά ποιός θά κάτσει νά βρεί
πού πάει τό κάθε μαύρο καλώδιο..??
Έτσι τουλάχιστον είναι ό καλός τους συναγερμός,γιαυτόν τόν βάλαμε τόν βγάλαμε δέν είμαι σίγουρος.
Έπίσης σού ξαναγράφω στήν τοποθέτηση ΠΡΟΣΟΧΗ γιά νά είναι σωστός καί εύαίσθητος στήν μετακίνηση
πρέπει νά δείς πώς θά τόν βάλεις όριζόντια ή κάθετα στή μηχανή σέ σχέση μέ τό έδαφος.
Έχει θέμα έκεί διότι προφανώς έχει αίσθητήρες άπό τή μία μεριά.
Όταν τόν βάλαμε στή μία θέση διεγειρόταν εύκολα καί στήν άλλη μουλάρι σχεδόν,πάντα άνιχνεύοντας τήν κίνηση.
Στούς κραδασμούς ΟΧΙ,θά σού φάνε όλο το μηχανάκι καί αύτός τίποτε.
Άλλωστε έλάχιστοι είναι οί συναγερμοί πού δουλεύουν καλύπτοντας τό χώρο,όγκομετρικά.
Έφόσον λοιπόν ύπάρχει καί τό οίκονομικό ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ, πάρτον θά σού κάνει τή δουλειά είναι καλύτερος
άπ'όλους τούς φτηνιάρηδες....!!
Ύπόψιν ότι άν χρειαστείς πλεξούδα θάχεις κι άλλα έξοδα.
Όταν πήγα νά βγάλω τόν V-357 άπό κάποιο μηχανάκι πού πούλησα ό ήλεκτρολόγος ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ,μού είπε
θέλουμε πλεξούδα,πού νά βρίσκω πιό καλώδιο είναι τί , 50 ΕΥΡΩ.....!!!
Βέβαια έκείνος πουλιέται 250-300 εύρώ τοποθετημένος καί ό Ντέφκομ-3 120-150.
Δέ νομίζω ότι ή χοντρική του είναι πάνω άπό 50-60 εύρώ......

ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ......

McGyver
17/02/2013, 08:17
Συνδέεται μόνο μέ τή μπαταρία,ένας ήλεκτρολόγος θά σέ βοηθήσει καί έτσι δέν έχεις καί προβλήματα
μέ τήν κατανάλωση της .

Όχι μόνο με την μπαταρία, θέλει και "σήμα" για το πότε η μηχανή παίρνει μπρος.
Συνήθως μπαίνουν στο κύκλωμα του πίσω φαναριού που συνήθως είναι live μόλις γυρίσει το κλειδί στο διακόπτη.
Αποφεύγουμε τα εμπρός φώτα γιατί συνήθως έχουν relay και βγαίνουν εκτός όταν πατάμε μίζα.

Επίσης, συνηθίζεται να γίνεται σύνδεση για στα φλας για οπτική ειδοποίηση της ενεργοποίησης/απενεργοποίησης του συναγερμού.

Περισσότερα στο manual του συναγερμού, για ενδεικτικές φωτό μιας (κατά τη γνώμη μου) σωστής εγκατάστασης συναγερμού εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131310).

GiannisBlessed
17/02/2013, 19:51
λοιπον παιδια.
ενας φιλος μου εχει εναν spyball δεν ξερει τι ειναι αλλα απο τα χειριστηρια ειναι σαν αυτουνου.
http://www.elitemotorcycleservices.co.uk/page15.html

αρα μπορω να υποθεσω οτι προκειται για τον 6527.

τι με συμβουλευετε να κανω??
καινουριο απο ebay στα 46-50ε meta def com 3.

ή

μεταχειρισμενο σε λειτουργικη κατασταση spyball?
τιμη 60?(τιμη δεν ξερει ποσο να τον δωσει αλλα εγω θα του κανω προσφορα μεχρι και τα 60 που μπορω να διαθεσω)
τελος θυμαται οτι ολα του τα καλωδια ηταν μαυρα.δεν ειναι ομως και σιγουρος.
ποσο μανικι θα ειναι να τον εγκαταστησω?

υ.γ σμρ μου μετακινησαν την μηχανη για να παρκαρει ενα αμαξι.
δεν φαινεται να εχει καποια ζημια αρα δεν τους επεσε αλλα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σπαστικο.
αν ειχα εναν συναγερμο δεν νομιζω να εκαναν το ιδιο ασε που θα ειχα την ευκαιρια να παω απο εκει και να δω το Μ@λ*κ* που την εσερνε.

McGyver
17/02/2013, 20:16
ενας φιλος μου εχει εναν spyball δεν ξερει τι ειναι αλλα απο τα χειριστηρια ειναι σαν αυτουνου.
http://www.elitemotorcycleservices.co.uk/page15.html

αρα μπορω να υποθεσω οτι προκειται για τον 6527.

Μην κρίνεις μοντέλο Spyball από τα χειριστήρια.
Είναι τα ίδια για όλους και τα συγκεκριμένα είναι παλιό μοντέλο.

Αν είναι ΟΚ ο Spyball εγώ θα τον προτιμούσα από Meta.

irinia
17/02/2013, 23:17
Ναι.



ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΑΦΗΣ................




Άπαντώ στό άν μπορεί νά συνδέσει τό συναγερμό σέ ότι άφορά τά κοψίματα
ΜΟΝΟΝ μέ τή μπαταρία,έπειδή τό άνέφερε ό φίλος.

GiannisBlessed
18/02/2013, 00:54
mcgyver αν δεν σου ειναι κοπος το σημα οτι η μηχανη ειναι ανοιχτη η οχι τι το θελει?
δεν λεω οτι δεν θα το συνδεσω αλλα απο περιεργεια.

McGyver
18/02/2013, 06:14
mcgyver αν δεν σου ειναι κοπος το σημα οτι η μηχανη ειναι ανοιχτη η οχι τι το θελει?
δεν λεω οτι δεν θα το συνδεσω αλλα απο περιεργεια.

Σε βασικό mode είναι για να "ξέρει" πότε να αρχίσει να τραβάει ρεύμα για να φορτίσει την εσωτερική μπαταρία και αν έχει γίνει προσπάθεια να παραβιαστεί ο διακόπτης.
Σε advanced μοντέλα (βλ. Spyball 68XX, Scorpio) καταλαβαίνει πότε να ενεργοποιήσει λειτουργίες όπως υπενθύμιση για φλας, anti-hijacking κλπ.