PDA

View Full Version : Ανακατασκευή...κράνους!



yianyian
17/02/2013, 15:58
Χαιρετώ,
θα ήθελα μια γνώμη για την ανακατασκευή ενός παλιού κράνους που έχω.

Θα ήθελα να αλλάξω εξωτερικά το χρώμα ή να βάλω εξωτερική επένδυση από δερματίνη ή κάποιο άλλο αντίστοιχο υλικό.
Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι ανάλογο? Από που να ξεκινήσω το ψάξιμο, από μοδίστρα, ταπετσέρη ή κάτι άλλο?

p.s. Το κράνος είναι κατά τα άλλα ok, χωρίς ρωγμές ή χτυπήματα και δεν παρουσιάζει κάποιο άλλο λειτουργικό πρόβλημα..Η αλλαγή θα γίνει για καθαρά αισθητικούς λόγους.

Ευχαριστώ!

kokar
17/02/2013, 16:17
Please don't do that. τα κράνη είναι σαν την "φέτα", έχουν ημερομηνία λήξης

yianyian
17/02/2013, 16:37
Ας μην μείνουμε στη παλαιότητα. Ας μείνουμε μόνο στο αισθητικό του θέματος...

transalpblack
17/02/2013, 18:16
Ας μην μείνουμε στη παλαιότητα. Ας μείνουμε μόνο στο αισθητικό του θέματος...

Σωστός!!!

yianyian
17/02/2013, 19:54
Σωστός!!!
Ευχαριστώ,
μιας και το κράνος είναι αγορασμένο προ 2 ετών, επώνυμο και ακολούθησε η αγορά άλλου κράνους οπότε το αρχικό σχεδόν παροπλίστηκε.

Για το αρχικό ερώτημα λοιπόν μια άποψη από κάποιον που έχει επιχειρήσει κάτι ανάλογο?

p.s.
@mods
Καλύτερα ας φύγει από εδώ και ας πάει στο προστατευτικό εξοπλισμό, ταιριάζει καλύτερα.

motomaniac
18/02/2013, 00:34
εχω επιχειρησει εγω. εμενα ειχε γρατσουνιες. ηταν ενα agv stealth κι η ποιοτητα του ηταν χαλια που απο την αρχη ξεκολησαν οι σιτες στους αεραγωγους μετα εφυγαν κι οι ιδιοι και μετα απο μια πτωση καλη δεν το ξαναφορεσα. τωρα το εβαψα του εβαλα αυτοκολητα και το φοραω μονο μες την πολη, η το εχω για ωρα αναγκης μεχρι να παρω ξανα καλο κρανος οποτε να γινει το παρων καλο μου, δευτερο. το εβαψα με ακρυλικο σπρει καλης ποιοτητας 12ε αφου πρωτα το ετριψα ολο. με χαλασε πολυ που δεν μπορεσα να αφαιρεσω τελειως τις μαλακες επενδυσεις στο λουρακι κι επιασαν μια αηδιαστικη αχνα επανω. φωτο εχω εδω στο ποστ 519, http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123071&page=35

yianyian
18/02/2013, 02:01
Όντως χρήσιμο post και φωτογραφίες εάν τελικά καταλήξω σε βαφή!
Φοβάμαι όμως λίγο το αποτέλεσμα και τις κακοτεχνίες γιαυτό θα προτιμούσα αρχικά μια λύση τύπου εξωτερικής επένδυσης από δερματίνη (ή όποιο άλλο υλικό βολεύει). Το κράνος είναι τύπου 3/4.
Με βλέπω για βόλτα από επιπλοποιούς ή ταπετσέρηδες αύριο για μια πρώτη γνώμη και κόστος..

nihristo
18/02/2013, 02:15
δες κάτι τέτοιο μήπως http://www.allstar-applies.gr/

Viper4
18/02/2013, 10:00
Υπάρχουν καταστήματα που κάνουν τρομερές αερογραφίες, αλλά το θέμα είναι πως θα σου κοστίσει όσο κοστίζει ένα καινούργιο κράνος. Δεν ξέρω λοιπόν αν αξίζει τον κόπο...
Ίσως αν έβρισκες κάποιο φιλαράκι που να ασχολείται και σου έκανε ειδική τιμή.

Sapadak
18/02/2013, 10:12
Δοκιμάσε (για να το κάνεις και μονο σου) να το καλύψεις με αυτοκολλήτη μεμβράνη σε ότι χρωματισμό θες.
Ειναι σαφως οικονομικότερο απο βαφές κτλ

Ριξε μια ματία στα ποδηλαταδικα γιατι εκει πέφτει πολύ ντυσιμο στα κράνη τους

yianyian
18/02/2013, 10:17
Σας ευχαριστώ όλους, πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σας!
Συνεχίζω την αναζήτηση και για ότι το νεότερο θα ενημερώσω..Καλή εβδομάδα!

RizlaPlusPlus
18/02/2013, 11:27
Μια καλη ιδεα, που καναμε παλιοτερα στη σχολη στα κινητα μας, ειναι να παιξεις με χαλκομανιες και μετα διαφανο λουστραρισμα απο πανω. Αριστο αποτελεσμα, φτηνο και χαβαλετζιδικο. Μεχρι και εκτυπωτες ψεκαΖμου μπορουν να τις τυπωσουν, οποτε the sky is the limit!

Σε καθε περιπτωση, περιμενουμε φωτο!

:wave2:

motomaniac
18/02/2013, 21:00
μια και το ανεφερες καπου ειχα βρει καλυμματα για κρανος σε φυσιολογικη τιμη αλλα εχει χρονια.. για ψαξου..