PDA

View Full Version : ΨΑΧΝΩ ΚΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ DIESEL !!!



trelf
17/02/2013, 18:33
γεια χαρα σε ολους!
εχω ενα RAV4 diesel και μας εμφανιζει καποια προβληματα!δεν ανεβαζει στροφες πανω απο 3μιση χιλιαδες....σαν να μπουκωνει και να κοβει την επιταχυνση....σε ολες τις ταχυτητες....

εχω εστιασει οτι φταιει κατι στην τροφοδοσια...δηλαδη στον ψεκασμο καυσιμου,στην τροφοδοσια του αερα και γενικα κατι στο μειγμα αερα/καυσιμο.....δε νομιζω να ειναι κατι στην εξαγωγη καυσαεριων το οποιο να το προκαλει...

εν παση περιπτωση....μηπως καποιος εχει καποιον να συστησει που κανει σωστη δουλεια και δε ζηταει παραλογα ποσα;;;;

θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια σας!

ευχαριστω,
χρηστος

Allst@rf
17/02/2013, 18:49
Χμμ... τογιοτα ε;

Αν θέλεις μπορείς να κανεις μια ερώτηση στο μαστορα που πήγαιναν το ταξί...

Βασικά ειδικεύεται σε γκρουπ wolkswagen και είναι εξουσιοδοτημενο στον όμιλο αλλά δε χανεις τπτ για μια ερώτηση...

Είναι στο περιστερι, Καρανικας η επωνυμία. Στην Καβάλας στο ρεύμα για Κόρινθο, πριν τα φανάρια στο παλατακι το προηγούμενο στενο αριστε
ρά, στα είκοσι μετρα,αλλά είναι μονοδρομος με έξοδο στη λεωφόρο.

Έχει μεγάλη ταμπέλα σκοντα από έξω.

mikes
17/02/2013, 19:42
ρωτα ταξιτζηδες με τογιοτα να σου πουν καποιο καλο συνεργειο! σε αυτο που θα ακουσεις απο τους περισσοτερους, εκει πηγαινε...

el-Gatto
17/02/2013, 22:00
Πόσα κμ εχει το μοτερ;
Σου ανάβει κ ενδειξη EFI όταν κομπιάζει;
Το πρωί παίρνει εύκολα μπρος;
Τι μάρκα καύσιμο βαζεις;

Κολημένες βαλβίδες τρόμπας μου κάνει εμένα.
Από κακης ποιότητας καύσιμο κ μεγάλης αναλογιας σε βιοντίζελ.

Απευθύνσου στην ΠΕΑΚ(google it). Eίναι οι ειδικότεροι των ειδικών.
Οτι και να φταίει ,ελέγχεται ηλεκτρονικά (καλωδιακή συνδεση σε διαγνωστικό)->Kόστος 20ε
Αν είναι βαλβίδες ,γίνεται καθαρισμός(με υπέρηχους) - επανατοποθέτηση - επανέλεγχος.->Κόστος 40ε
Αν εισαι τυχερός ,θα καθαρίσεις ,κ θ'αλλαξεις κ καύσιμο.
Αν όχι...θα στα πουν εκεί.

Billymuse
17/02/2013, 22:05
τι είναι το αυτοκίνητο?

turogalos
18/02/2013, 11:53
Ίδιο πρόβλημα είχε πάθει και ο γαμπρός μου με ίδιο αυτοκίνητο πριν 1,5 χρόνο. Τελικά είχε χαλαρώσει ο σφιγκτήρας και είχε βγει ο σωλήνας εισαγωγής αέρος που πάει στην τουρμπίνα. Ευτυχώς το έπαθε στον αυτοκινητόδρομο και δεν ρούφηξε χώματα μέσα για να του χαλάσει. Για ρίξε μια ματιά και μόνος σου, είναι μπροστά και κάτω, πίσω από το ψυγείο.

jpag
18/02/2013, 12:35
περνα απο τον παναγιωτη
αν θυμαμαι δουλευεις καπου εκει κοντα κιολας
να παρακαλας να μην ειναι βαλβιδα τουρμπο

http://www.4ty.gr/utf_index.php?p=merchant&id=26521

υγ
χρηστο τονμπερνς!!!! :P

_V_
18/02/2013, 18:22
pm.

trelf
18/02/2013, 23:18
ευχαριστω για τις απαντησεις....

να προσθεσω οτι χθες....εκει που πηγαινα "κανονικα" (δηλαδη μεχρι 3μιση χιλ στροφες αφου δε παει παραπανω)....ξαφνικα αρχιζει να μην ανεβαζει πανω απο 1.000 στροφες!!!!!!! με αποτελεσμα να πηγαινω στην λεωφορο βεικου τερμα δεξια με αλαρμ μες στα σκοταδια!!! και ειχε αναψει και ενα λαμπακι "vsc trc" !!!....σταματησα δεξια και το εσβησα για 1 λεπτο....πηρε αμεσως μπροστα και συνεχισα παλι μεχρι 3.500 στροφες αφου δε πηγαινε παραπανω...........

αργοτερα εκανα μια μεγαλη βολτα στην αθηνα....και μετα απο σταση 2 ωρων (ηπια ενα ποτο) επεστρεφα απο γλυφαδα,και σε καποια φαση αρχιζει και δινει κανονικα!!!!! φουλ στροφες!!!!! εσπαγε το φραγμα των 3.500 στροφων!!!! τι σκατα;;;;; στοιχειωμενο ειναι;;;;

παντως δεν πρεπει να φταιει το πετρελαιο.....διοτι η συμπεριφορα αυτη ειναι εδω και 3.000 χιλιομετρα!


υ.γ.: το επομενο πρωι παλι δεν ανεβαζε πανω απο 3.000...
υ.γ.2:συντομα θα παει συνεργειο....

el-Gatto
19/02/2013, 10:26
ευχαριστω για τις απαντησεις....

να προσθεσω οτι χθες....εκει που πηγαινα "κανονικα" (δηλαδη μεχρι 3μιση χιλ στροφες αφου δε παει παραπανω)....ξαφνικα αρχιζει να μην ανεβαζει πανω απο 1.000 στροφες!!!!!!! με αποτελεσμα να πηγαινω στην λεωφορο βεικου τερμα δεξια με αλαρμ μες στα σκοταδια!!! και ειχε αναψει και ενα λαμπακι "vsc trc" !!!....σταματησα δεξια και το εσβησα για 1 λεπτο....πηρε αμεσως μπροστα και συνεχισα παλι μεχρι 3.500 στροφες αφου δε πηγαινε παραπανω...........

Αυτά ακριβώς ,ειναι τα συμπτώματα των κολημένων ηλεκτρομαγνητικών βαλβίδων πίεσης ,της αντλίας πετρελαίου.

Την αντιμετώπιση στην εχω αναφέρει πιο πάνω.

Στην χειρότερη ,αντικατάσταση τους με καινούργιες(τιμη ΤΟΥΟΤΑ 120ε η μία)

Κάψε το τεποζιτο και βαλε πετρ.απο αλλου.(κατα προτίμηση 2η μάρκα)

Οτι άλλο με πμ ,γιατί εδω ειναι και "αντι/αυτοκινητιστικό" φόρουμ. :D :lol: