PDA

View Full Version : Δίχρονο Exc 200...



DirtRider
30/09/2005, 12:50
Επειδή καψουρεύτηκα άσχημα...

...αλλά συνήθως οι καψούρες είναι αυτές που με "ξεκάνουνε"...

Αν κάποιος λεβέντης εδώ έχει πάρει την συγκεκριμένη μορφονιά, ας πει καμιά γνώμη...

...άσε που μου "πετάγεται" και το 4χρονο 250άρι και με μπερδεύει...

OldMan
30/09/2005, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DirtRider
Επειδή καψουρεύτηκα άσχημα...

...αλλά συνήθως οι καψούρες είναι αυτές που με "ξεκάνουνε"...

Αν κάποιος λεβέντης εδώ έχει πάρει την συγκεκριμένη μορφονιά, ας πει καμιά γνώμη...

...άσε που μου "πετάγεται" και το 4χρονο 250άρι και με μπερδεύει...

:wave2: :wave2: :wave2:

Σύντεκνε, είσαι μεγάλος άνθρωπος και δεν δικαιολογούνται τέτοια διλλήματα ...!!!

Το 250 4Τ θα χρειαστεί μερικά χρόνια ακόμη για να γίνει μηχανάκι !!!
(Όταν βάλουν επάνω το καινούριο μοτέρ που φοράει το SX250 4T του 2006, κατεβάσουν τα καλάμια από 4860 σε 4357, ελαφρύνουν λίγο τις μη αναρτώμενες μάζες κ.λ.π.)

Το EXC200 2T θα ήταν το ιδανικό δίχρονο (για την δουλειά που προορίζεται), αν δεν είχαν "διορθώσει" από πέρυσι το αντίστοιχο 250 !!!

Αν δεν κυνηγάς τους απόλυτους χρόνους στις Ειδικές, πάρε το 200άρι και θα με ξεχάσεις !!!
(Ως γνωστόν, θυμόμαστε κάποιον ΜΟΝΟ για μπινελίκια ...)

:wave2: :beer: :wave2:

DirtRider
30/09/2005, 14:20
Κουμπάρε...εντυπωσιάτηκα...

...θαρρώ μωρέ πως άμα σε ρωτήσει κανείς και για τον κωδικό της βίδας που κρατάει τον αριστερό μαρσπιέ σε Husky 430 Automatic του '83 θα του τον πεις στο πιτσ-φιτίλι, ε; lol:

Έχεις βρε απόλυτο δίκιο για το 4Τ... απλά δε γουστάρω να πρέπει να φορτώνει κανείς τα μηχανάκια σε τρέιλερ για να πάει καμιά μακρινή ειδική...
Από την άλλη βέβαια: σιγά τις αποστάσεις που έχει η Κρήτη... άντε το πολύ να μιλάμε το πολύ για καμιά 100ή χλμ.
Θα τα πάει καλά το δίχρονο μ' αυτά;

Κανονικά ούτε που σκεφτόμουν τα 200 κυβικά... λίγα τα' βλεπα...
Μέχρι που μού 'πανε για έναν Χανιώτη που πούλησε το 520 του γιατί "έπαθε" μόλις καβάλησε το 200...

250άρι; ... άσε με βρε στην ησυχία μου που κάθομαι...ένας απροπόνητος υπερήλικας κομπιουτεράς είμαι... την τελευταία φορά που αναγκάστηκα να καβαλήσω 250 (ένα ΥΖ του '99 ήταν), τα χέρια μου το βράδυ έφταναν στο πάτωμα... (σαν ουρανκουτάγκος ήμουνα...) :lol:

Όσο γι' αυτό που είπες ότι "... θυμόμαστε κάποιον ΜΟΝΟ για μπινελίκια..." μπάααα...εμείς μωρέ οι Κρητικοί μπορεί να είμαστε φωνακλάδες αλλά μετά από κάνα πεντάλεπτο μας περνάει...(προϋπόθεση βέβαια είναι στο 5άλεπτο αυτό να μην έχουμε προλάβει να βγάλουμε το μπαζούκα από το ταγάρι...) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Julius
30/09/2005, 15:34
Σύντεκνε βρωμοendurα

Πολύ γαμάτο το 200 αλλά ποιο γαμάτο το 250exc (2t πάντα λέμε)

Είναι λάθος να το συγκρίνεις με το ΥΖ γιατί είναι πολύ ποιο γραμμικό

Πάντως ότι και να επιλέξεις θα γουστάρεις, απλά εμένα (συνηθισμένος από το DRZ400Ε που είχα τότε) όταν το είχα οδηγήσει μου φαινότανε καλοστημένο αλλά λίγο, ενώ αντίθετα το 250 ήτανε ποιο ροπάτο και διασκεδαστικό.



:wave2:

Dodok edessa
30/09/2005, 15:47
Αν πας στην αναζήτηση θα βρεις μια συζήτηση για το ΚΤΜ 200 πριν κανα τρίμηνο. είχε αναλυθεί αρκετά το θέμα .πάντως είναι από τα καλύτερα enduro για κλειστό μονοπάτι. Θα πάθεις πλάκα με τις αναρριχητικές του ικανότητες. στα ανοιχτα απλα δεν..........ΠΡΟΣΟΧΗ .τα μοντέλα 2000-2001.από το 2002 και μετά έγινε 80%moto cross:wave2:

OldMan
30/09/2005, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DirtRider
...σε Husky 430 Automatic του '83...

:lol: :rotflmao: :lol:

Κουμπάρε, είσαι "πονηρός", γιατί το μόνο αυτόματο Husky του '83 ήταν το 490 !!!

Τώρα, για τα υπόλοιπα, πάλι σαν "χθεσινός" κάνεις ...

Υπάρχει περίπτωση να πηγαίνει κάπου 250 4Τ και να μην μπορεί να κάνει το ίδιο και καλύτερα αντίστοιχο 200 2Τ ???

(Χώρια που το συγκεκριμένο μηχανάκι - ανάλογα με την version - βγαίνει με αντλία λαδιού, οπότε ξεχνάς τα μπουκαλάκια, αλχημείες, μετατροπές € σε Lit κ.λ.π.) (*)

Δεν ξέρω για ποιο μοντέλο μιλάει ο Ιούλιος, αλλά αν εννοεί μέχρι και το 2003, το 250 2Τ είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ από πλευράς κινητήρα (σκορπάει άλογα όπου και όπως γουστάρει και άντε μετά να τα μαζέψεις - και να μείνεις πάνω στην σέλα...)!!!

(*) Ένας από τους λόγους που "παράτησα" τα δίχρονα ήταν όλες αυτές οι ιστορίες με τα λάδια και τις μίξεις...

Ο άλλος είναι η απώλεια @ρχιδιών (να τος πάς και να μην σε πάει...)σε συνδυασμό με την "κουλαμάρα" στο άνοιγμα του γκαζιού !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
30/09/2005, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
Αν πας στην αναζήτηση θα βρεις μια συζήτηση για το ΚΤΜ 200 πριν κανα τρίμηνο. είχε αναλυθεί αρκετά το θέμα .πάντως είναι από τα καλύτερα enduro για κλειστό μονοπάτι. Θα πάθεις πλάκα με τις αναρριχητικές του ικανότητες. στα ανοιχτα απλα δεν..........ΠΡΟΣΟΧΗ .τα μοντέλα 2000-2001.από το 2002 και μετά έγινε 80%moto cross:wave2:

:lol: :rotflmao: :lol:

Δεν μΕ λες ρε καρντάση...

Μας το φέρνεις "γλυκά - γλυκά" ότι θα σε δούμε με κανένα ΚΤΜ τώρα που χειμωνιάζει ???

:look: :look: :look:

Dodok edessa
30/09/2005, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Δεν μΕ λες ρε καρντάση...

Μας το φέρνεις "γλυκά - γλυκά" ότι θα σε δούμε με κανένα ΚΤΜ τώρα που χειμωνιάζει ???

:look: :look: :look:


μπαααααα!!!
εχω χρόνια μπροστα μου.Οταν μεγαλώσω θα πάρω exc 450:lol: :rotflmao: :wave2:


25047

DirtRider
30/09/2005, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κουμπάρε, είσαι "πονηρός", γιατί το μόνο αυτόματο Husky του '83 ήταν το 490 !!!

XA !!!! Σε τσάκωσα μωρή χωματερή εγκυκλοπαίδεια.... 490 Husky αυτόματο ΔΕΝ υπήρξε ποτέ... :a17: :a17: :a17:
(γενικά ως μοντέλο η Husky δεν χρησιμοποίησης ΠΟΤΕ τον αριθμό 490...αν πάντως μου αποδείξεις ότι κάνω λάθος θα σου πλένω το μηχανάκι μέχρι να αποφοιτήσω από το Λύκειο...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μωρέ με μπέρδεψες τώρα...τι θα πει "...ανάλογα με την version...";;; Θες να μου πεις ότι βγαίνει σε διάφορους τύπους το 200αράκι; Γιάντα γω δε είδα κάτι τέτοιο στη σελίδα της ΚΤΜ...

Γιούλιε...δε με πείθεις να κάνω τη κουζουλάδα του 250...δε την ξαναπατώ...άσε που εμείς εδώ έχουμε στενές ειδικές, αρκετά δυσκολούτσικες, όπου μετράς το ΚΑΘΕ γραμμάριο παραπάνω στην μηχανή... Καλά τα άλογα τα πολλά, αλλά καλλίτερα τα κιλά τα λίγα (τουλάχιστο για τις δικές μου ανάγκες και δυνατότητες).

Πράσινε Εδεσσιώτη, την είδα την παλιά συζήτηση, αλλά το κοπέλι εκεί ζητούσε μεταχειρισμένο, ενώ εγώ αναφέρομαι στο καινούργιο μοντέλο και μόνο...

Παρεμπιπτόντως βέβαια σ' αυτή την παλιά συζήτηση ο OldMan ξανάγραψε, γιατί δεν δέχτηκε βόλτα με ΚΤΜ 300 που του προτάθηκε....κάτι ήξερε ο παλιός.... ειδικά σε σχέση με τον ξεροκέφαλο κρητικό που θέλει να χώνει το κ@υλί του εκεί που δεν τον παίρνει...

Και εξηγούμαι:

Φίλος της εντουροπαρέας μας μου αφήνει ένα ΚΤΜ MCX 300 στο γκαράζ μου επειδή θα έφευγε διακοπές και φοβόταν μην του το φάνε...

"...άμα θες πάρ το΄για καμιά βόλτα..." μου λέει και φεύγει...

Δεν του' δωσα και ιδιαίτερη σημασία μιας και ως παλιό μηχανάκι δεν το' χα και σε ιδιαίτερη υπόληψη (τρομάρα μου!).
Την Κυριακή όμως, όταν ήταν να πάμε βόλτα λέω: "...δε γ@αμιέται...ας πάρω το δίχρονο για αλλαγή...", μιας και είχα βαρεθεί την Κούλα μου...

Παιδιά, αυτή μου η απόφαση με έκανε από αμούστακο κοπέλι ολόκληρο αντράκι με ούμπαλα (ασχέτως μου κόπηκαν στην διάρκεια της βόλτας)...

Αρχικά βέβαια έπρεπε να φέρω την μεγάλη σκάλα από την αποθήκη για να ανέβω... αυτός ο δράκος όταν στεκόταν στην ΔΙΠΛΗ του στέκα (λες και ήταν GoldWing) δεν το φτάνει ούτε ο Michael Jordan !!!
Όταν έφτασα στην κορυφή παλεύοντας με τον ίλιγγο, ρίχνω μια μανιβελιά και τι κάνει το κωλοδίχρονο, ε;;;;

Μου καθίζει ένα κλωτσίδι που ξέχασα για κάποια λεπτά όχι μόνο το όνομά μου αλλά και το φύλο μου...
Συνέρχομαι και τσαντισμένος καταφέρνω και το βάζω μπρος...

Ξαφνικά βλέπω το σπίτι δίπλα μου να προχωράει μπρος τα εμπρός...!!!
...πέρασε κάποια ώρα μέχρι να καταλάβω ότι όταν έριχνες γκαζιές στον δράκο, αυτός με ΚΑΘΕ γκαζιά προχωρούσε 2 μέτρα προς τα πίσω ΑΠΑΝΩ στην στέκα μαζί με μένα...(ακόμα φαίνονται οι χαραγματιές στο μπετόν της αυλής μου από την διπλοστέκα...).

Τελικά ΔΕΝ ήταν η απερίγραπτη δύναμη του δράκου (που ενώ εγώ σημάδευα Δύση, αυτό με πήγαινε Σηβιρία...) που με ξεκώλωσε τόσο...

Ούτε ήταν μεγάλο πρόβλημα ότι τα χέρια μου έγιναν Τιραμόλας (είχα βλέπεις συνηθίσει από το ΥΖ)...

Ακόμα και ότι έπρεπε να σταματώ κάθε τόσο για να μαζέψω τα διάφορα ανταλλακτικά μου που έχανα στον δρόμο (αυτιά, σφραγίσματα, που και που κανένα @ρχειδάκι, κτλ.) από τις κραδασμάρες δεν με απασχόλησε τόσο...

Αυτό όμως που ΔΕΝ θα ξεχάσω ΠΟΤΕ από την βόλτα αυτή ήταν εκείνη η Γ@ΜΗΜΕΝΗ "σέλα" του δράκου...

Κάθε σανίδι με 169 ταβανόμπροκες θα ήταν μαλακότερο από αυτό το άτιμο όργανο βασανιστηρίων που οι κατασκευαστές του ονομάζουν "κάθισμα"...
Της θειάς σας ο κ@λος ρε που τολμάτε να ονομάσετε την κοτρόνα αυτή "κάθισμα"!!!

Μιλάμε ότι το σκ@ατό μου είχε γίνει τσιμέντο και έκανα κάποιες βδομάδες για να χ@σω ξανά...(αφού ο Γιατρός μου χρειάστηκε κομπρεσέρ για να μου ανοίξει νέα δίοδο...) :lol:

Ηθικόν δίδαγμα:

1) Εάν πάσχετε από ακράτεια...πάρτε MCX 300... Θα παγώσει το σκ@το μέσα σας από τον τρόμο...

2) Εάν πάσχετε από δυσκοίλεια...πάλι πάρτε MCX 300... θα χ@εστήτε πάνω σας...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
01/10/2005, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DirtRider
.... 490 Husky αυτόματο ΔΕΝ υπήρξε ποτέ... :a17: :a17: :a17:
(γενικά ως μοντέλο η Husky δεν χρησιμοποίησης ΠΟΤΕ τον αριθμό 490...αν πάντως μου αποδείξεις ότι κάνω λάθος θα σου πλένω το μηχανάκι μέχρι να αποφοιτήσω από το Λύκειο...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:lol: :rotflmao: :lol:

Σύντεκνε, είσαι τυχερό παληκάρι, για 2 λόγους:

1. Βαριέμαι να ψάχνω παλιές φωτό για να βρώ το 490 (όπως και το 410 και 370 - όλα αυτόματα για "ερημικούς" Αμερικάνους ...) !!!

2. Δεν πλένω το μηχανάκι μου σχεδόν ποτέ !!! (Ματαιότης -ματαιοτήτων ...)

Αν μιλάς για καινούριο μηχανάκι, δες λίγο και το 250 2Τ που λέει ο Julius (έχει "ηρεμήσει" αρκετά και από τα μοντέλα του 2005 αρχίσαν οι σέλλες να ΜΗΝ είναι τσιμέντο ...)

Το 200άρι έβγαινε κατά καιρούς με και χωρίς αντλία λαδιού (αν θυμάσαι είχαν κυκλοφορήσει και κάτι γαλάζια - επετειακά μοντέλα....).

Αν δεν πρόκειται να "χωθείς" σε αγώνες με αξιώσεις:lol: , με το 200άρι θα είσαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.
Θα σου στείλω αναλυτικό χάρτη με κάτι "καλές" διαδρομές δίπλα στο Αγιαφάραγγο !!!

STOYBI
02/10/2005, 22:49
DirtRider


Μέχρι που μού 'πανε για έναν Χανιώτη που πούλησε το 520 του γιατί "έπαθε" μόλις καβάλησε το 200...

Ασχετο... Αλλα οποιοδηποτε αλλο κτμ καβαλαγε και οχι μονο παλι θα το πουλαγε το 520... ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΥΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΠΟΛΥ....:wave2:

KaTaNaS
02/10/2005, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
θα πάρω exc 450



ti kayla einai ayto to mhxanaki!!!!


Old perimena th seira mou na plynw to mhxanaki se ena benzinadiko gyrnwntas apo thn parnhtha, kai o filos eplene to diko tou exc 450.



to apolyto ergaleio!


exw se 2 anhfores kollhsa, stoympwse pisw to mt21 kai den kouniwtan roupi!!!!


gyrisa to monopati pisw!


einai baroutsiko to 640

DirtRider
03/10/2005, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:Σύντεκνε, είσαι τυχερό παληκάρι, για 2 λόγους:

1. Βαριέμαι να ψάχνω παλιές φωτό για να βρώ το 490 (όπως και το 410 και 370 - όλα αυτόματα για "ερημικούς" Αμερικάνους ...) !!!

2. Δεν πλένω το μηχανάκι μου σχεδόν ποτέ !!! (Ματαιότης -ματαιοτήτων ...)

...Κουμπάρε μου...ας το αφήσουμε ισοπαλία (πριν αρχίσεις να ψάχνεις το σακούλι με τις γνώσεις και σού' ρθει καμιά κουζουλή ιδέα για την πάρτη μου...) :rotflmao:

...βρε μανία οι άνθρωποι με το ριμαδιασμένο 250...πάντως άμα δεν το κάνω βόλτα μόνος μου για να πειστώ για την μαλθακότητά του, δεν... :lol:

ΡΕ ΚΟΥΜΠΑΡΕ; Που κατέεις βρε το Αγιοφάραγγο;;; Να δούμε τι άλλες εκπλήξεις θα μας ξεφουρνίσεις του λόγου σου... :lol: :lol: :lol:

STOYBI
03/10/2005, 21:52
KaTaNaS


einai baroutsiko to 640


Εως ακαταληλο... Ειδικα οταν αρχισεις τα μονοπατια...


ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ.....:bigcry: :bigcry:

Spazz
14/10/2005, 11:00
πωω αρχισαμε παλι με το 200αρι!:o

ρε σεις ειναι πατατα το μηχανακι παραδεχτειτε το!!

καθολου διασκεδαστικο! καθολου ετσι οπως αποδιει την δυναμη του!

ταξι ειναι αυτο να πουμε!δυναμη μονο χαμηλα!καθολου δεν μου αρεσει εμενα παντως.:nono:

και τι καλο ειναι που εχει αντλια λαδιου??χμμμ να παθει τιποτα να σου κολλησει κι ολας.:look:


ουτε καν!

250 ναι καλη φαση!

OldMan
14/10/2005, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
πωω αρχισαμε παλι με το 200αρι!:o
ρε σεις ειναι πατατα το μηχανακι παραδεχτειτε το!!
καθολου διασκεδαστικο! καθολου ετσι οπως αποδιει την δυναμη του!
ταξι ειναι αυτο να πουμε!δυναμη μονο χαμηλα!καθολου δεν μου αρεσει εμενα παντως.:nono:
και τι καλο ειναι που εχει αντλια λαδιου??χμμμ να παθει τιποτα να σου κολλησει κι ολας.:look:
ουτε καν!
250 ναι καλη φαση!

:look: :look: :look:

Ρε καλώς τον Spazzάκο !!!

Χρόνια και ζαμάνια είχαμε να βριστούμε...:lol:
.
.
.
.

Και για πες μας ρε Spazz, γιατί πουλάς (ή πούλησες...) το SX ??

:wave2: :beer: :wave2:

Spazz
14/10/2005, 11:25
χααχαχ α καλα τωρα θα τ ακουω.:D

το θες στεγνα???


για να παρω cbr 600 rr !

ρε συ θελει πολλα λεφτα για να πεις οτι κατι κανεις.

θα μου πεις γιατι το σεμπερι δεν θα σου τρωει??

ναι αλλα θα το ευχαριστιεμαι οποτεδηποτε ενω με το sx αντε να το φορτωνεις στο τρειλερ αντε να τρεχεις απο δω κι απο κει συν οτι πρεπει να μην το πολυαφηνεις.θελω να πω οτι λιγο καιρο να κανεις να μην προπονηθεις επεσες.οσον αφορα την αντοχη.κι οταν δεν αντεχεις ξενερωνεις!

αρα πρεπει να πηγαινεις συνεχεια.που λεφτα και χρονος??ε?ελα ντε!χαχαχα


ε γι αυτο το πουλαω.ε ρε φιλε αν θες καθε λιγο και λιγακι πισω λαστιχο!:winka:

αυταααα

τοσο ευκολα σας προδωσα.:lol: :lol:


αν εκανα εντουραδες τοτε ενταξει.


ε ειναι και πορωση τα στριτ.δεν ειναι?το κακο ειναι πως ολα ειναι!ενταξει σχεδον...

OldMan
14/10/2005, 12:50
:lol: :rotflmao: :lol:

Δεν πειράζει ρε Spazz !!!
Και τα Street, μηχανάκια είναι...:sad:

Να το χαίρεσαι, αλλά άλλαξε υπογραφή, γιατί αυτή σε streetά προμηνύει ΑΣΧΗΜΕΣ καταστάσεις (και είμαι και γκαντεμόστομα, γ@μωτ...).

:wave2: :beer: :wave2:

Dodok edessa
14/10/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

αλλά άλλαξε υπογραφή, γιατί αυτή σε streetά προμηνύει ΑΣΧΗΜΕΣ καταστάσεις (και είμαι και γκαντεμόστομα, γ@μωτ...).

:wave2: :beer: :wave2:



:uplate: NAI NAI ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΓΚΑΝΕΤΜΗΣ:uplate: :hypnotize :lol: :lol:

Spazz
14/10/2005, 19:35
:rotflmao: :rotflmao:

ναι το ξερω αλλα βαριεμαιιιιιιιιιι τρελα....