PDA

View Full Version : Ψαχνω παρέα για "μικρή" βόλτα στην Κροατία καλοκαίρι 2013.



Mikecrt
18/02/2013, 11:16
Γεια σας, με λένε Μιχάλη και ζώ στην Κρήτη, Ηράκλειο. Σχεδιάζω το καλοκαίρι να ανέβω πρός Κροατία με την μοτοσυκλέτα μου (CBR 1100 XX) και αναρωτιέμαι αν κάποιος ή κάποιοι θα ήθελαν να το κανονίσουμε ώστε να ταξιδέψουμε παρέα. Ή αναχώρηση για μένα είναι αρκετά flexible, θα προτιμούσα αρχή-μέσα Ιουλίου αλλα το συζητάμε. Η διαδρομή απο Σκόπια-Αλβανία ξεκινώντας απο Αθήνα, ειναι περίπου 1400 κμ για Σπλιτ όπου και θα είναι το "κεντρο" μου μιας και η κοπέλα μου ζεί εκεί.Η διαδρομή ειναι μια χαρά την έκανα το περασμένο καλοκαίρι με αυτοκίνητο και εκτός απο τις ατελείωτες ουρές στα σύνορα με Αλβανία και Κροατία, δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα. (Με μοτο δεν έχω ποτέ βρεθεί σε ανάλογη φάση, με τόση ουρά! Αραγε προσπερνάς και πάς πρώτος? Η θα σε λυντσάρουν?? :moutza::)

Περαιτέρω λεπτομέρειες και διευκρινίσεις εννοείται οτι έπονται αν κάποιος ενδιαφέρεται :beer:

Sapadak
18/02/2013, 11:21
Η θα σε λυντσάρουν?? :moutza::)


Προσπερνας και 'καλα' πας στο σκέπαστρο για σκια.
Και λογικά σε φωνάζει ο μπάτσος να περάσεις μιας και είσαι διπλα του

spyrakos35
18/02/2013, 11:25
Και λογικά σε φωνάζει ο μπάτσος να περάσεις μιας και είσαι διπλα του
για να σε σκίσει που πέρασες την ουρά.... :bawl:

υγ.... δεν ξέρω τι γίνεται αλλά μου την "σπάει" που δεύτερος μιχαλιός από την κρήτη θα την κάνει για όξω το καλοκαίρι και είπα να τρολλάρω.... σκίστε με άφοβα.....

Mikecrt
18/02/2013, 16:00
Χεχε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, Σπύρο μην τρολάρεις ορε, λιγα χιλιομετράκια είναι. Μεχρι να καταλάβω οτι ξεκίνησα θα είμαι εκει...:(

DJ316
19/02/2013, 08:46
Σύντεκνε, Μαυροβούνιο-Κροατία όπου οι ουρές πολλές φορές ξεπερνάνε τα 2 χιλιόμετρα, δεν γλιτώνεις το γιουχάρισμα. Αλλά πράμα άλλο δεν μπορούν να σου κάνουν. Δείξε γρήγορα το διαβατήριο της ΕΕ στον συνοριοφύλακα και απλά θα σου κάνει νόημα να περάσεις. Χωρίς έλεγχο, έτσι απλά...

ilikeyourbike
22/02/2013, 23:24
Αν το εκανες το αλλο καλοκαιρι θα ημουν μεσα... αυτο δεν προλαβαινω αν και εγω εχω βαλει σκοπο να κανω αυτη τη διαδρομη για να φτασω σιγουρα μεχρι το dubrovnik που μενει μια φιλη...

@ngelos
23/02/2013, 04:46
Είμαι μέσα.Ήθελα από πέρσυ να πάω...

Όταν έχεις περισσότερες λεπτομέριες ενημέρωσε με!

:beer:

Mikecrt
25/02/2013, 15:30
Ωραια, θα σου στείλω ενα pm Αγγελε με το τηλέφωνο μου και θα τα πούμε λεπτομερώς σύντομα! Κανονίζω τώρα μέρες και μάλλον το βλέπω για τέλος Ιουλίου, αν και η παρέα (δηλαδή εσυ μέχρι στιγμής :D ) μπορεί τότε. Εγώ ειμαι ευέλικτος πάνω σε αυτό.

ilikeyourbike
27/02/2013, 11:51
Συνεχιστε να ανεβαζετε τις λεπτομερειες για το ταξιδι δημοσιως γτ ακομα και τελευταια στιγμη μπορει να ενδιαφερθει κοσμος. Εγω θα το ηθελα πολυ αν και επιστρεφω απο εξωτερικο μαλλον τελη Αυγουστου γιατι η κατασταση ειναι ρευστη με τη δουλεια και δεν ξερω σιγουρα οποτε κατα πασα πιθανοτητα δεν θα σας προλαβω. Παρολα αυτα θα ηθελα να ξερω τι κανονιστηκε μηπως και...

NikosRR
05/03/2013, 15:41
Στείλε το τηλέφωνό σου...

Mikecrt
08/03/2013, 09:07
Καλημέρα και sorry για την καθυστέρηση στην απάντηση, ναι φυσικά θα ποσταρω μόλις κάτι οριστικοποιηθεί. Νίκο στέλνω!

trelf
11/03/2013, 12:36
πολυ πιθανον εγω με αλλους δυο να ανηφορησουμε προς κροατια τον ιουλιο του 2013....μετα τις 15/07/2013....

αν ειναι παμε παρεα :)

Mikecrt
13/03/2013, 10:42
Καταπληκτικά! Οι ημερομηνίες μάλλον για τότε οριστικοποιούνται και για εμένα, μετά τις 15/7 και πριν τις 5/8.

katsman
20/03/2013, 17:27
Σύντεκνε, Μαυροβούνιο-Κροατία όπου οι ουρές πολλές φορές ξεπερνάνε τα 2 χιλιόμετρα, δεν γλιτώνεις το γιουχάρισμα. Αλλά πράμα άλλο δεν μπορούν να σου κάνουν. Δείξε γρήγορα το διαβατήριο της ΕΕ στον συνοριοφύλακα και απλά θα σου κάνει νόημα να περάσεις. Χωρίς έλεγχο, έτσι απλά...
φιλε DJ316 δεν παιζει αυτο,στο λεω απο προσωπικη πειρα.θα γινει ελεγχος στο διαβατηριο κανονικα,μονο μεταξυ χωρων που ειναι στην εε δεν υπαρχουν συνοριακοι ελεγχοι.
για τις ουρες,επειδη το καλοκαιρι οι δικυκλιστες ειναι εκτεθειμενοι στον ηλιο σε αντιθεση με τη συντριπτικη πλειοψηφια των αυτοκινητων που εχουν κλιματισμο,δυσκολα θα βρεις καποιον που θα στην πει.εγω για να ειμαι σωστος προχωρουσα με πρωτη και ζητουσα απο καθε εναν ξεχωριστα "αδεια" να περασω.μονο ενας δεν γουσταρε (γερμανος,τι αλλο; ) αλλα αφενος τον εκραξαν καποιοι αλλοι αφετερου τον εγραψα στα αρχιδια μου,του εδειξα τον ηλιο και προχωρησα.

spyrakos35
20/03/2013, 20:32
...........μονο ενας δεν γουσταρε (γερμανος,τι αλλο; )..........

αυτοί οι γερμανοί είναι πολύ μουνιά (έτσι, νέτα σκέτα και χωρίς π@πάκι@ και αηδίες).....

θυμάμαι σε πηγμένη εθνική που έκανα διήθηση και μου κορνάρανε..... τα αρχίδια...... :a26:

DJ316
20/03/2013, 21:08
katsman και εγω από προσωπική πείρα το λέω... εφαγα τρελό γιουχάρισμα, παραλίγο να με πατήσουν για να μην με αφήσουν να περάσω και όταν έδειξα το διαβατήριο στον συνοριοφύλακα μου είπε "i don't care" και μου εκανε νόημα να περάσω... και το ίδιο σκηνικό έγινε 2 φορές γιατί πέρασα τα σύνορα δις μέσα σε 3 μέρες.... είμαι μαζώχα τελικά...

Mikecrt
31/03/2013, 20:00
Γεια χαρά, απ'οτι φαίνεται θα ξεκινήσει η βολτίτσα κατά τις 20 του Ιουλίου απο την Αθήνα. Οπότε, αν κάποιος άλλος ενδιαφέρεται, ας το λάβει υπόψη! :)

olimpik
03/04/2013, 22:01
Γεια σας, με λένε Μιχάλη και ζώ στην Κρήτη, Ηράκλειο. Σχεδιάζω το καλοκαίρι να ανέβω πρός Κροατία με την μοτοσυκλέτα μου (CBR 1100 XX) και αναρωτιέμαι αν κάποιος ή κάποιοι θα ήθελαν να το κανονίσουμε ώστε να ταξιδέψουμε παρέα. Ή αναχώρηση για μένα είναι αρκετά flexible, θα προτιμούσα αρχή-μέσα Ιουλίου αλλα το συζητάμε. Η διαδρομή απο Σκόπια-Αλβανία ξεκινώντας απο Αθήνα, ειναι περίπου 1400 κμ για Σπλιτ όπου και θα είναι το "κεντρο" μου μιας και η κοπέλα μου ζεί εκεί.Η διαδρομή ειναι μια χαρά την έκανα το περασμένο καλοκαίρι με αυτοκίνητο και εκτός απο τις ατελείωτες ουρές στα σύνορα με Αλβανία και Κροατία, δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα. (Με μοτο δεν έχω ποτέ βρεθεί σε ανάλογη φάση, με τόση ουρά! Αραγε προσπερνάς και πάς πρώτος? Η θα σε λυντσάρουν?? :moutza::)

Περαιτέρω λεπτομέρειες και διευκρινίσεις εννοείται οτι έπονται αν κάποιος ενδιαφέρεται :beer:

γεια σου Μιχάλη ειμαι ο γιωργος απο θεσσαλονικη και ψηνωμαι και εγω για κροατια και λιμνες πλιτβιτσε εχω ενα tdm 850 και εγω μαλον για 15-30 ιουλιου με βλεπω αλλα αυτο κανονιζετε οποτε τα λεμε.

Mikecrt
07/04/2013, 19:55
Εγινε Γιώργο, πιστεύω ότι κατα τα τέλη Μαΐου θα πρεπει να μιλήσουμε τηλέφωνο ώστε να επιβεβαιώσουμε ημέρες κλπ.

pepes1gr
22/04/2013, 10:27
Ενημερωτικά ανεβαίνω 22/7 και κατεβαίνω 24/7 δηλαδή του Αγ.Πνεύματος. Διαμονή Budva.
Για όποιον ταιριάζουν οι ημερομηνίες.

Svradical
08/05/2013, 11:48
9/7 αναχωρούμε 3 μηχανές από Θεσ/νίκη για Κροατία/Porec(10-15/7 εκεί) με ενδιάμεση στάση-διανυκτέρευση Βελιγράδι, επιστροφή 15/7 από τα ίδια σημεία μάλλον. Τελικά θα μαζευτούμε πολλοί εκεί πάνω ε;

andreastwin
10/06/2013, 16:57
τιν καλημερα μου.ειμαι dubrovnik τωρα, ηταν να το κανω με την μοτο αλλα τελικα εφυγα με auto μιας και η κυρα δεν θα αντεχε την διαδρομη [εδινε βροχες] και η αδεια μας ηταν να την παρουμε τωρα.αξιζει να κανετε πρωτη διανυκτερευση στο pogradets στιν αλβανια,οχι μεσα στιν πολη,αλλα φευγοντας απο το κεντρο ενα με δυο χιλ. προς δυρραχιο διπλα στιν λυμνη ενα καφε restorant με δωματια ονομα πανοραμα, με 17 εβρο το δικλινο πολυ γαματο.προσοχη πολυ στους μπατσους τις αλβανιας,οπως εχει αναφερει και αλλος φιλος φιτρονουν παντου και ειδικα μετα απο καθε στροφη.μαυροβουνιο και κροατια εχει πολισμαν αλλα σε ευροπαικα κατα καποιο τροπο επιπεδα.αλμπαν μπατς πολυ πολυ προσοχη προσοχηηηηηηηη.40 χιλ.γραφη, με 40 πας, πλυντηρια στο δρομο εκατονταδες θα δειτε και το μονο σιγουρο στιν αλβανια ειναι οτι δεν θα μεινετε απο βενζινα,βενζιναδικα αμετρητα στα 100 μετρα 4-5 βενζιναδικα .καλο δρομο σε ολους.

Mikecrt
14/06/2013, 18:27
Τελικά Σάββατο 6 Ιουλίου πρωί εχει αναχώρηση απο Αθήνα, άλλαξαν προς το νωρίτερα λίγο οι μέρες...αν κάποιος ακόμα θέλει, πμ :)

NikosRR
18/07/2013, 17:44
Στο γυρισμό να κανονίσουμε καφέ πριν φύγεις για Κρήτη να τα πούμε...θα περιμένω τηλέφωνο.Εμείς είμαστε καλά πίσω στη βάση.

Mikecrt
20/07/2013, 17:43
Εγινε, οπωσδήποτε. Θα σε πάρω μόλις μπω Ελλάδα! Γιώργο αν το διαβάζεις χαιρετίσματα!