PDA

View Full Version : δεν τραβαει χαμιλα και ψιλομπουκονει χαμιλα



babis
18/02/2013, 18:33
λοιπον παιδες ακουστε τι παιζει πηρα ενα αστρεα γκραντ μολις το πηρα αλαξα δισκους ελατηρια καμπανας και αυτο που ειναι διπλα απο τους δισκους της καμπανας αλλα δεν το θημαμε πως το λενε,λαδακια φιλτροχοανη.το εδεσα και ολα καλα σταματησε να πατιναρει αλλα δεν τραβαει χαμιλα δηλαδη ανοιγω την πρωτη και σαν να πνηγεται απο το μιγμα βενζινης βεβαια μολις ανοιξει λιγο τραβαει ωραια.παζει να θελει καθαρισμο στα καρμπ η αλαγη σετ αναλωσημα για το καρμπ:confused::winka:

LKOSTAS
19/02/2013, 07:48
Κάτι μου θυμίζει αυτό!!!!!
Κάποτε είχα πάρει και εγώ ένα astrea grand με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
Τελικά ανακάλυψα ότι φόραγε πολύ άγριο εκκεντροφόρο με συνέπεια χαμηλά να μπερδεύει και ψηλά να ροπιάζει σαν δίχρονο!!!!!
Πολύ κουραστικό για μέσα στην πόλη.
Έβαλα μαμίσιο εκκεντροφόρο και όλα εστρωσαν.

Αλλά πριν κάνεις οτιδήποτε ένα καλό καθάρισμα καρπυρατέρ, αλλαγή μπουζί και αν δεν στρώσει 99% είναι εκκεντροφόρος.΄

babis
19/02/2013, 10:05
na se kala den nomizo na foraei kantroforo einai poly normal.[san dixrono oraios];):D

LKOSTAS
19/02/2013, 10:38
Ποτέ μιλες ποτέ!!!!
Και το δικό μου νορμαλότατο ήταν με ποδιές, μαμίσιο καρμπυρατέρ και μαμα εξάτμιση.
Δεν πήγαινε ούτε εμένα το μυαλό μου στον εκκεντροφόρο και αφού του είχα καθαρίσει καρμπ. άλλαξα μπουζί και τσέκαρα ρεύματα τελικά το πρόβλημα ήταν στον καγκουροεκκεντροφόρο!!!!!!
Κάνε πρώτα αυτά που σου είπα και αν δεν στρώσει τότε τσεκάρεις τον εκκεντροφόρο.

babis
19/02/2013, 13:50
σωστος ποτε μην λες ποτε με τα καγκουροπιτσιρικια που κυκλοφορουν.αν ειναι κανε ρε γιλε καγκουρα σωστη δουλεια δηλαδη τι αλαξες εκεντροφορο και αντι να πηγενει καλητερα το πνηξες το μοτορι.καλα τα λες παλικαρι θα τα δω ενα ενα.ελπιζω παντος να μην ειναι κεντροφορος γιατι δεν ξερω να τον αλαξω.τωρα αν ειναι λιγο δισκολο να ασχωλιθο αφου γουσταρω να μαστορεβω αλλα αν αλλαξεις καντροφορο δεν θελει ματα τιποτα ρυθμοισεις.μπορει να χριαζεται και ροποκλιδο για να δεσεις βαση κατασκευαστη.λεω εγω τωρα μπορει να ειναι ποιο απλο αν ξερει καποιος ας βοηθησει αφου προτα κανω ολα τα αλλα καρμπ μπουζι και ρευματα.παντος ευχαριστω πολυ.:beer::beer:

nihristo
19/02/2013, 14:17
Είναι πιθανό η φιλτροχοάνη να στην κάνει την δουλειά, αν έχεις το φίλτρο αέρα το κανονικό του βάλτο κ πες τι γίνεται.

babis
19/02/2013, 14:38
παιδια η φιλτροχοανη ειναι καινουργια δυο ημερων.και δεν φοραει τον παπα μονο την φιλτροχοανη.θα το ψαχω το θεμα ειναι πως θα ρυθμισω τα καρμς μονος δεν πεζει σεντ στην κυριολεξια οικοδομος βλεπεται κοντα 1 χρονο εχω να πιασω σπατουλα και βουρτσα.μην παω να τα ρυθμησω και κανω μεγαλητερη ζημια.ελπιζω ννα με βοηθησει το μανουαλ του αστρεα του πριμα ομως οχι του γκραντ που αχω εγω:confused::cry::cry::a013::a013:

nihristo
19/02/2013, 21:29
Κοίτα το ότι είναι καινούργια δεν λέει κάτι. Επειδή άλλαξες τον παπά με φιλτροχοάνη θέλει και ρύθμισμα το καρμπυρατέρ. Αν θες να το αποφύγεις βάλε ξανά τον παπά με ένα καινούργιο φίλτρο και δες πως δουλεύει. Αλλιώς θέλει πολύ πειραματισμό με ζιγκλέρ και ρύθμισμα της βελόνας κλπ δες έναν οδηγό που έχει φτιάξει ο oldman εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=28913
εξαερωτήρες= καρμπυρατέρ. Καλή τύχη

babis
20/02/2013, 00:10
φιλε το μιχανακι το πηρα με το καρμπ που φοραει το μονο που εκανα ηταν να αλαξω μια φιλτροχοανη μπας και στροσει μιας και η χοανη ηταν αθλια.θα το ανοιξω να τα ελενξω ολα πολυ καλος ο οδηγος του ολντμαν αλλα απο οτι ειδα ειναι ποιο πολυ για μεγαλες μοτο βεβαια δεν με δεσμεβει να μην το κανω στο παπι.αν τελικα εχει καντροφορο πιο αγριο λες να βαλω πιο μαγαλο καρμπ η να βαλω ενα ζιγκλερ και μια βελονα γενικα αλλο σετακι.παντος να σε καλα με βοηθησες αρκετα οπου κολησω θα ροτησω παλυ χωρις να σας κουραζω ομως και παλυ υποχρεος:beer::beer::wave2::winka:

nihristo
20/02/2013, 00:24
η βελόνα ρυθμίζεται σε διάφορες θέσεις για λιγότερη ή περισσότερη βενζίνη. Δες πρώτα αν μπορείς να ρυθμίσεις αυτό το καρμπ με βίδα και ζιγκλέρ αέρα και τις θέσεις τις βελόνας πριν πάρεις άλλο κάρμπ.
Καλό είναι να σημειώσεις κάπως τις ρυθμίσεις που έχει τώρα σε περίπτωση που θες να το επαναφέρεις. Δες το διάγραμμα του oldman εκεί που λέει "Άϊντε να τα ζιγκερώνουμε τα εργαλεία ..!!!" για να δούμε σε ποιό άνοιγμα του γκαζιού έχεις θέματα.

babis
20/02/2013, 00:34
99/100 εχω στην αρχη στα πολυ χαμιλα μου το πνιγει.δικιο εχεις θα τα σημιοσω ολα για να μην μπερδεφτω και αν θελω να επαναφερω ρηθμησεις.αυτο θα κανω το διαγραμα του ολντμαν οπως τα λεει ολα.ελπιζω να τα καταφερω πρωτη φορα θα κανω βιδες καρμπ [τροπος του λεγην].παντος χενυχτηδες και οι διο μας το φορου σε λιγο θα εχει επιλογη after.:bawl::rotflmao::rotflmao::a54::a54::tooth::yawn:

OldMan
20/02/2013, 14:14
Δες το διάγραμμα του oldman εκεί που λέει "Άϊντε να τα ζιγκερώνουμε τα εργαλεία ..!!!"
Μπορείς α θεωρείς και επίσημα πλέον τον εαυτό σου "σεσημασμένο"...!!!:D


αυτο θα κανω το διαγραμα του ολντμαν οπως τα λεει ολα.
Μόνο μην το κάνεις φωναχτά... ;)

gregogti
20/02/2013, 16:15
δοκιμασε και χωρις καθολου φιλτρο .ξεφιλτρο τελειως πριν κανεις οτι κανεις

babis
20/02/2013, 18:34
φιλε ολντμαν σιγα σιγα και μην το πεις ουτε του παπα [παπας =του παπιου και οχι της εκλησιας]:lol::rotflmao::rotflmao::lol: την εβγαλα την φιλτροχοανη αλλα ηταν χηροτερα και φοβαμαι να το κανω τωρα γιατι θα παω για δουλεια και δεν ειναι να κολησω καπου γιατι ντιλιβερι χωρις παπι δεν παζει εκτος αν βαλω το tdm900 θα τρελανω κοσμο με το κουτι πησω απο το 900 :a54::a54::a54::tooth::tooth::bawl:

OldMan
20/02/2013, 18:36
δοκιμασε και χωρις καθολου φιλτρο .ξεφιλτρο τελειως πριν κανεις οτι κανεις
Να το ρυθμίσει ετσι ..??

nihristo
22/02/2013, 16:28
Μπορείς α θεωρείς και επίσημα πλέον τον εαυτό σου "σεσημασμένο"...!!!:D
)

τιμή μου κύριε :smokin: