PDA

View Full Version : Αναζήτηση μοτο για ανακατασκευή... Ακούω ιδέες!



Juohmaru!
18/02/2013, 20:39
Χαιρετίζω τους συμφορουμίτες γενικότερα, τους "νεκρόφιλους" πιο συγκεκριμένα... και σκοπός αυτού του thread είναι να ακούσω τις απόψεις - συμβουλές σας με ιδιαίτερη για ένα ανοιξιάτικο πρότζεκτ ανακατασκευής! Προχωράω στο προκείμενο...

Υπάρχει λοιπόν χώρος και πολύ καλή διάθεση να ξεκινήσουμε με ένα φίλο μια δική μας ανακατασκευή, μετά τις άπειρες ώρες που έχουμε αφιερώσει διαβάζοντας εδώ τις ....νεκραναστήσεις μοτο από τους γκουρού του χώρου! Ζήλια..... Μόνο που μοτοσυκλέτα για το πρότζεκτ προς το παρόν ΔΕΝ υπάρχει!!! Είμαστε σε αναζήτηση "αρρώστου" που να χρείζεται την φροντίδα μας (το αν θα σωθεί τελικά θα το δούμε) και εδώ θέλω -αρχικά- την βοήθειά σας...

Λοιπόν το μπάτζετ φτάνει μετα βίας τα 1000, άντε 1500 με το ζόρι, ευρώ για την αγορά μιας μοτοσυκλέτα χρονολογίας χονδρικά από το 1975 έως το 1985. Αναζητείται μια μοτο που τώρα θα την εντάσαμε σε μια κατηγορία γυμνή-naked-roadster, τότε όμως ήταν απλά μοτοσυκλέτα γενικής χρήσης που τα έκανε όλα. Τετράχρονη, με 2, 3 ή 4 κυλίνδρους, στρογγυλό προβολέα μπροστά, διπλά αμορτισερ και τιμόνι κατα προτίμηση αντι κλιπ-ον...

Παραδείγματα: Honda CB450, CB750, CB900(Bol' dor), CBX500 (αυτό το ιδιαίτερο V2 μου αρέσει πολύ!)
Kawasaki GPz550 - 750 (bikini fairing και τετραγωνος προβολέας τρέλα!)
BMW R45, R65, R80R ή και Κ75 (το μοναδικό τρικύλινδρο της bmw)
Moto Guzzi v50, v35 (ας γράψω και Le Mans, τζάμπα είναι τα όνειρα) ????
......................... πιθανον και τόσες άλλες επιλογές που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.....

Ερωτήσεις:
- Κατ' αρχάς υπάρχει περίπτωση μια τέτοια αναζήτηση σε αυτό το μπάτζετ αγοράς να αποδώσει καρπούς και σε ποια μοντέλα (εννοείται και πέραν της παραπάνω λίστας, αυτή δώθηκε για να πάρετε μια ιδέα του τι έχω στο μυαλό μου);
- Σε τι κατάσταση θα είναι άραγε οι υποψήφιες μηχανές; Τα 1000-1500 ευρώ αφορούν βέβαια την αγορά μόνο, όμως δεν σημαίνει ότι έχουμε άλλες 2000-3000 να διαθέσουμε μετά για την ανακατασκευή....
- Υπάρχουν μοντέλα - μάρκες που είναι πιο "εύκολες" στην ανακατασκευή, μια που εμπειρία γενικά δεν υπάρχει, από κάποιες άλλες; Υπάρχει επάρκεια ανταλλακτικών αν χρειαστεί κάτι...;

Τέλος, καλό θα ήταν η μοτο να έχει χαρτιά (πόσο εφικτό είναι άραγε αυτό;), αφού μετά την ανακατασκευή της θα θέλαμε να την κυκλοφορούμε κανονικά - ευσεβείς πόθοι!

Περιμένω με αγωνία, είναι αλήθεια, τις προτάσεις - παρατηρήσεις σας!!! :eyepop::eyepop::eyepop:

Drake Ramore
18/02/2013, 21:02
subscribed!
Με ενδιαφέρουν κι εμένα οι απαντήσεις μιας και βρίσκομαι σε παρόμοια αναζήτηση!:a014:

astroman76
19/02/2013, 00:20
το εβαλα στο δικο μου το φορουμ αλλα το βαζω και εδω, μια λιστα απο αυτα που εμαθα τοσα χρονια με τα κολομηχανακια


1)Βρες τι μηχανακι και σταιλ θες να φτιαξεις στρεετ, μοταρτ, ραισονι, τσοππερ, καστομ

2)Βρες ενα οχημα που θα ειναι 100% λητουργικα αν οχι να εχει τα βασικα πραγματα πανω του (μοτερ/σκελετος/πλαστικα/πιρουνια αναρτησεις) το μοτερ πρεπει να εχει καρμπηρατερ και να εχει μαζι του τα ηλεκτρικα.

3)σηγουρεψου οτι δεν εχει κλαπει δεν χρωστα στο δημοσιο 1εκτ σε απληρωτα τελη και οτι μπορει να βγαλει πινακιδα κλασσικο μεσω ΕΛΠΑ Η ΦΙΛΠΑ

4)Βρες κατι που ειτε η αντιπροσωπια στην Ελλαδα το εχει φερει η εχει πουληθει σε Ευρωπη, για παραδηγμα ενα Yamaha SDR200 σε αθλια κατασταση θα σου στηχησει 4 φορες παραπανω να το επαναφερεις μιας και δεν ειπαρχει τιποτα απο ανταλακτικα εκτος Ιαπωνιας.

5)Βρες ενα καλο φορουμ η ομαδα για την μοτο η το σταιλ που επιδιωκεις.. σχεδον καθε μαρκα η μοντελο πλεον εχει καποιο Forum η Owners Club οπου εχουν λησει και δεσει το μηχανακι 15 φορες.

6)Κανε μια ερευνα αγορας σε Ebay/Car.gr για τι τιμες παιζουν σε εξαρτηματα για την μοτο που θες απο μικρα o-rings μεχρι τεποζιτα και ουρες.

7)διασταυρωσε αν το μηχανακι σου μηραζετε ανταλακτικα με αλλες μοτο. Επισης μεσω φορουμς μπορεις να μαθεις ποσο ευκολο η δηνατο ειναι να μπει πηρουνι/ψαλιδια/πλαστικα κτλ απο αλλα μηχανακια.

8)κανε μια λιστα απο σαιτς που πουλανε εξαρτηματα που θες οπως πολυεστερικες ουρες, αφτερμαρκετ εξαρτηματα, ζαντες κτλ κτλ... βαλε τα ολλα σε ενα φακελο με το μοτελο που δουλεβεις στα bookmarks.

9)Αν δεν εχεις γκαραζ και εργαλεια για την δουλεια βρες κατι που να δουλεβει και δοκιμασε κατι απλο για μετατροπη οχι στα βαθια χωρις σωσιβιο...

10) Αν δεν εχεις το καλητεχνικο δες φοτο και κοπιαρε, μπορει εσενα να σου φενετε τελειο αλλα στον δρομο θα σε βλεπουν ολλοι σαν καρναβαλο.

astroman76
19/02/2013, 00:27
παρε αυτο ειναι το G(diaforiko) αλλα εχει ωραιο μοτερακι.... και ειναι και 1000....

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2957831/

SHOOTER045
19/02/2013, 01:41
εγω εχω 2 ενα YAMAHA IT 250(ηταν η πρωτη μου μηχανη-ακριβως η ιδια,την αγορασα το 1990,και περυσι την ξαναγορασα)και ενα SUZUKI BANDITv 400,και μολις ξεκλεψω χρονο και κανενα ευρο απο τον προυπολογισμο μου,θα ξεκινησω,ελπιζω και τα 2....:smokin:
κατι τετοιο?ειναι ενα RD350 με κοστουμι απο R1 και πολυ τρελλα,ειναι ενος φιλου,σου προτεινω κατι παρομοιο και σιγουρα ιδιαιτερο

Tedvj23
19/02/2013, 09:29
Τσιμπηστε το κατανακι για μενα και βουρ στον πατσα με αναβολικα..:bawl:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2797317/

Υ.γ.Και με τα ρεστα τσιμπηστε και ενα rd350..:D
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3260924/

sapila racing
19/02/2013, 10:11
Πρωτα αποφασίστε με τον φίλο σου, τι ακριβώς θέλετε να κάνετε.
Οταν λές οτι θέλεις να κάνεις restoration/ανακατασκευή τι έχεις στο μυαλό σου?
Αν θες απλά να πάρεις ενα μηχανακι που να δουλεύει και να το ξαναβάψεις, γυαλίσεις τοτε το budget ειναι οτι πρέπει.
Αν θέλεις να παρεις μια μοτο και να την κανεις όπως ηταν καινούρια, τότε τα χρήματα δεν φτανουν.
Οταν λέμε ανακατασκευή δεν εννοούμε κατι σαν το κακόμοιρο το RD παραπάνω..... ;)

astroman76
19/02/2013, 10:59
ποτε δεν το καταλαβα αυτο... πλαστικα απο R1 σε RD, εκμοντερνισμος η καρναβαλισμος?

pits1
19/02/2013, 14:56
282602

282603

282604

για δες κι αυτο μπηκα στον πειρασμο αλλα επιασα το παπι και δε το πηρα ζηταει 600ευρω και ειναι σε λειτουργια

pits1
19/02/2013, 15:00
παρε και μια ακομη
282605
το τηλ τους ειναι 2741026556 ειναι κορινθο

rider
19/02/2013, 16:28
μια επιλογη ακομα που θελει δουλιτσα:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3370457/

Γιώργος Πλ.
19/02/2013, 22:20
http://www.moto.gr/forums/attachment.php?attachmentid=279040&d=1357930281
Έχω αυτό αν το θες στύλε το τηλ σου με πμ
Και αν είσαι σοβαρός και μερακλής έλα να τα ακούσης και να το δεις
Η κάνε μια προσφορά

Juohmaru!
20/02/2013, 09:00
Πρωτα αποφασίστε με τον φίλο σου, τι ακριβώς θέλετε να κάνετε.
Οταν λές οτι θέλεις να κάνεις restoration/ανακατασκευή τι έχεις στο μυαλό σου?
Αν θες απλά να πάρεις ενα μηχανακι που να δουλεύει και να το ξαναβάψεις, γυαλίσεις τοτε το budget ειναι οτι πρέπει.
Αν θέλεις να παρεις μια μοτο και να την κανεις όπως ηταν καινούρια, τότε τα χρήματα δεν φτανουν.
Οταν λέμε ανακατασκευή δεν εννοούμε κατι σαν το κακόμοιρο το RD παραπάνω..... ;)

Καλή ερώτηση.... που θέλει μια τίμια απάντηση...
Μάλλον ανήκουμε (με το φιλαράκι) στην πρώτη κατηγορία, αγαπητέ φίλε sapila!
Θέλουμε ένα μηχανάκι να τρίψουμε, να γυαλίσουμε, να βάψουμε, να σελώσουμε κ.ο.κ.... που κατά βάση όμως ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!
Παρόλο που πολύ θα το θελα, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ για να ανοίγουμε κινητήρες και να μετράμε συμπιέσεις κλπ, ούτε τα χρήματα για να τα κάνουν άλλοι αντί ημών (αλλωστε πια η χαρά...) ή για να παραγγείλουμε ένα σκασμό πράγματα από e-bay... αν λείπει το μισό μηχανάκι!
Επειδή ακριβώς σκοπός μας είναι ν' αρχίσουμε κάτι και να το ολοκληρώσουμε για να το χαρούμε, δεν θα θελα η πρώτη μας προσπάθεια να είναι κάτι αρκετά πάνω από τις δυνατότητές μας (και υπολογίζω σε αυτές και την σημαντική προσφορά γνώσης από τους φίλους εδώ μέσα)!

sapila racing
20/02/2013, 09:22
Καλή ερώτηση.... που θέλει μια τίμια απάντηση...
Μάλλον ανήκουμε (με το φιλαράκι) στην πρώτη κατηγορία, αγαπητέ φίλε sapila!
Θέλουμε ένα μηχανάκι να τρίψουμε, να γυαλίσουμε, να βάψουμε, να σελώσουμε κ.ο.κ.... που κατά βάση όμως ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!
Παρόλο που πολύ θα το θελα, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ για να ανοίγουμε κινητήρες και να μετράμε συμπιέσεις κλπ, ούτε τα χρήματα για να τα κάνουν άλλοι αντί ημών (αλλωστε πια η χαρά...) ή για να παραγγείλουμε ένα σκασμό πράγματα από e-bay... αν λείπει το μισό μηχανάκι!
Επειδή ακριβώς σκοπός μας είναι ν' αρχίσουμε κάτι και να το ολοκληρώσουμε για να το χαρούμε, δεν θα θελα η πρώτη μας προσπάθεια να είναι κάτι αρκετά πάνω από τις δυνατότητές μας (και υπολογίζω σε αυτές και την σημαντική προσφορά γνώσης από τους φίλους εδώ μέσα)!

Πολύ ωράια!
Τότε λοιπόν το ψάξιμό σας πρέπει να περιοριστεί σε μοτοσυκλέτες που αποδεδειγμένα λειτουργούν χωρίς προβλήματα και φθορές στον κινητήρα και τα ηλεκτρικά τουλάχιστον.
Στον κινητήρα φεύγουν και τα πολλά χρήματα σε μια πλήρη ανακατασκευή, και μαλιστα πολλές φορές φεύγουν περισσοτερα χρήματα για τον κινητηρα και μόνον, απο όσα θα μπορούσε να πουληθεί στην αγορά η μοτοσυκλέτα στο τέλος.

Ετσι θα εχετε να ασχοληθείτε με αναρτήσεις, φρένα, γυαλίσματα, βαψίματα, κλπ ομορφιές. :wave2:

lspiros
20/02/2013, 09:44
παρτε να ανκατασκευασετε ενα παπακι.δεν θα παιδευτειτε πολυ θα διασκεδασετε και μπορειτε να κρατησετε το κοστος χαμηλα.με την εμπειρια που θα αποκτησετε αργοτερα φτιαχνεται κατι μεγαλυτερο...

Stabak
20/02/2013, 09:46
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3367308/

γκουχ γκουχ

GPx 750

Stabak
20/02/2013, 09:56
ή τσιμπατε αυτο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3157410/ , τραβατε 5-6 φωτο απο κανα ρδελομπου και καλα το λυσα, ριχνετε μια αλοιφη στα πλαστικα και με καινουργια αυτοκολλητα εγινε το restoring

sapila racing
20/02/2013, 09:58
Με αφορμή μερικές αγγελίες που έβαλαν συμφορουμίτες, να προσέξετε γιατί οι περισσότερες ειναι για μοτοσυκλέτες χωρίς χαρτιά που πωλούνται για ανταλλακτικά.
Μια τέτοια μοτοσυκλέτα δεν μπορεί να ξαναγβάλει πινακίδα υπουργείου. Αν παλι υπαρχει τιμολόγιο πώλησης, και ειναι μοτοσυκλέτα κατασκευής μεχρι το 1983, και ανακατασκευαστεί πλήρως στην αρχική της μορφή μπορεί υπό προυποθέσεις να πιστοποιηθεί και να βγαλει πινακίδα κλασσικης μοτοσυκλέτας.
Τότε όμως ειναι μια μοτο περιορισμένης χρήσης.
Εσείς που θέλετε να την κυκλοφορείτε κανονικά( απο οτο αναφερθηκε σε ποστ παραπανω) , θα πρέπει να πάρετε μια μοτοσυκλέτα με άδεια και πινακίδα, οπότε αυτες τις αγγελίες μην τις κοιτατε καν.

SHOOTER045
20/02/2013, 10:00
ποτε δεν το καταλαβα αυτο... πλαστικα απο R1 σε RD, εκμοντερνισμος η καρναβαλισμος?

ξεκινησε σαν R 3.5 αλλα επειδη ανεβηκε σε κυβικα εγινε R4!!!!,περα απο αυτο το μηχανακι ξεκινησε γυμνο,περπατησε ετσι,μετα προεκυψαν ιδεεες,δευτερη αλλαγη σε μπροστινο,ψαχτηκε φαιριγκ-μασκα κλπ,και καπως ετσι βγηκε.η μαλλον ετσι φανταζοταν ο γιωργος(ιδιοκτητης της μοτο)πως θα ηταν το rd αν εβγαινε σημερα,ισως ομως δεν βοηθαει π φωτο.δεν ειναι μονο η ουρα απο r1,μασκα εχει fazer,καρινα ειναι αντεστραμενη απο piagio typhoon,μπροστα σετ ζαντα καλαμια απο fzr(σημερα φοραει r6)πισω απο cbr 400rr η gsxr-δεν θυμαμαι ακριβως και πολλα πολλα ακομα.σε αλλους αρεσει σε αλλους δεν αρεσει,ειπαμε γουστα ειναι αυτα.στα ματια του γιωργου λοιπον ειναι η ιδανικη μοτο,και μια γυναικα στα ματια μας(οπως μια μοτο)να ειναι θεα-οπως και μια μοτο,αλλα ο διπλα μπορει να μην μπορει να την κοιταξει.σε αντιδιαστολη ομως με πολλες γυναικες που τις γνωριζουμε ως τριανταφυλλα και στην πορεια γινονται πλατανοι,μπορει το rd να ηταν ο πλατανος του και ετσι στα ματια του να ειναι τριανταφυλλο-γουστα ειναι αυτα

sapila racing
20/02/2013, 10:14
ξεκινησε σαν R 3.5 αλλα επειδη ανεβηκε σε κυβικα εγινε R4!!!!,περα απο αυτο το μηχανακι ξεκινησε γυμνο,περπατησε ετσι,μετα προεκυψαν ιδεεες,δευτερη αλλαγη σε μπροστινο,ψαχτηκε φαιριγκ-μασκα κλπ,και καπως ετσι βγηκε.η μαλλον ετσι φανταζοταν ο γιωργος(ιδιοκτητης της μοτο)πως θα ηταν το rd αν εβγαινε σημερα,ισως ομως δεν βοηθαει π φωτο.δεν ειναι μονο η ουρα απο r1,μασκα εχει fazer,καρινα ειναι αντεστραμενη απο piagio typhoon,μπροστα σετ ζαντα καλαμια απο fzr(σημερα φοραει r6)πισω απο cbr 400rr η gsxr-δεν θυμαμαι ακριβως και πολλα πολλα ακομα.σε αλλους αρεσει σε αλλους δεν αρεσει,ειπαμε γουστα ειναι αυτα.στα ματια του γιωργου λοιπον ειναι η ιδανικη μοτο,και μια γυναικα στα ματια μας(οπως μια μοτο)να ειναι θεα-οπως και μια μοτο,αλλα ο διπλα μπορει να μην μπορει να την κοιταξει.σε αντιδιαστολη ομως με πολλες γυναικες που τις γνωριζουμε ως τριανταφυλλα και στην πορεια γινονται πλατανοι,μπορει το rd να ηταν ο πλατανος του και ετσι στα ματια του να ειναι τριανταφυλλο-γουστα ειναι αυτα

Δεν ειναι ακριβώς του θέματος, ούτε το ποστ σου ούτε του astro ούτε και η απάντησή μου, αλλά μια που το thread αναφέρεται στην αναζήτηση και ισως και στην κατεύθυνση μιας ανακατασκευής, το συνεχίζω.
Το τι κάνει ο καθένας με το μηχανάκι του ειναι δικός του λογαριασμός. Απο τη στιγμή που έβαλες την φωτό του RD φτιασιδωμένου σαν τις γριές με το μωβ μαλλί, επόμενο ηταν να παρεις και τις απαντήσεις που πήρες.
Ενα RD ειναι πάντα ενα RD, και σε μερικά χρόνια που τα RD θα εχουν εξαφανιστεί το RD του φίλου σου θα ειναι ενα καλό παράδειγμα του πως πήγε χαμένο ενα αξιόλογο μηχανάκι.
Αν καποιος θέλει να εκμοντερνίσει ενα κλασσικό μηχανάκι ωστε να αποκτήσει καλύτερες αναρτήσεις, φρενα, γκάζι κλπ, μπορεί να το κάνει χωρίς να χαλάσει τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.
Παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά.

Το να παρεις ενα κλασσικο μηχανάκι και να του βάλεις καρίνες, μούτρα, ουρές και οτι ναναι απο ότι ναναι, δεν ειναι ούτε ανακατασκευή, ούτε restoring, το αποτέλεσμα ειναι απογοητευτικό και αδικεί την μοτοσυκλέτα.
Γι αυτό και έγραψα 'το κακόμοιρο το RD' παραπάνω.
Αυτη ειναι η γνώμη μου κι ας κανει ο καθενας οτι θέλει.

SHOOTER045
20/02/2013, 10:28
ειπαμε γουστα ειναι αυτα,ετσι το γουσταρε ετσι το εφτιαξε,σεβαστη η γνωμη σου.εγω ανεβασα την φωτο ως παραδειγμα,γιατι δεν εχω δει κατι αναλογο οκ?αν ομως περα απο τον χαρακτηρα,θες βελτιωση πραγματικη,τοτε προτιμω τα αναποδα και τα ενισχυμενα ψαλιδια και τις φρεναρες απο ενα καινουργιο πανω στο<παλιο>απο αυτα που φοραγε το τοτε υπαρχον μοντελο,και ας ειναι απο το μοντελο gt-gti κλπ....

sapila racing
20/02/2013, 11:08
ειπαμε γουστα ειναι αυτα,ετσι το γουσταρε ετσι το εφτιαξε,σεβαστη η γνωμη σου.εγω ανεβασα την φωτο ως παραδειγμα,γιατι δεν εχω δει κατι αναλογο οκ?αν ομως περα απο τον χαρακτηρα,θες βελτιωση πραγματικη,τοτε προτιμω τα αναποδα και τα ενισχυμενα ψαλιδια και τις φρεναρες απο ενα καινουργιο πανω στο<παλιο>απο αυτα που φοραγε το τοτε υπαρχον μοντελο,και ας ειναι απο το μοντελο gt-gti κλπ....

Βαζω δύο φωτό, μια και απο οτι καταλαβαίνω μαλλον δεν έγινα πληρως αντιληπτός.

Και τα δύο ειναι RD350YPVS με βελτιώσεις σε αναρτήσεις, φρένα, κινητήρα, εξατμίσεις κλπ αλλά και αλλαγές στην εμφάνιση φυσικά.
Το ενα παραμένει ενα όμορφο μηχανάκι που απο χιλιόμετρα μακριά καταλαβαίνεις οτι ειναι RD350YPVS, απλά βαμμένο με αλλο χρώμα, κι εχει κρατήσει τον χαρακτήρα του RD.
Το αλλο ειναι καρνάβαλος.
Και να ξέρεις οτι πολλές φορές τo Upside Down ειναι χειρότερο απο το κανονικό.
;)

spyrakos35
20/02/2013, 12:42
yamasaki το έβαψε ο τύπος....

astroman76
20/02/2013, 13:25
Οπως ειμαι και ο Σαπιλα ειναι δυσκολο εργο να εκμοντερνησεις ενα παλιο μηχανακι που παιζει στα ορια της κακογουστιας η της κουκλαρας...


μερικα παρδηγματα απο εκμοντερνησμενα RD/RZ

282680
282682

http://farm3.staticflickr.com/2288/2813272508_9e150bef89_o.jpg
http://farm4.staticflickr.com/3218/2813277458_f0c38d607a_o.jpg
http://farm2.staticflickr.com/1252/1381577057_9b18249c1a_z.jpg

SHOOTER045
21/02/2013, 23:29
Μου αρεσαν ολα(εκτος απο το πρωτο το κιτρινο,και για να μην παρεξηγουμαι,ουτε εγω ξετρελαθηκα με rd του φιλου μου,απλα εδωσα μια ιδεα) αλλα συγκεκριμενα αυτο-http://farm4.staticflickr.com/3218/2...c38d607a_o.jpg μου εκανε ΚΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΚ...........:D

SVX
22/02/2013, 00:29
εχω θα ελεγα ενα SRX στα μαυρα/χρυσα του JsP theme θα ηταν ωραιο....


η να βλεπαμε καμια Hondoκατασταση στα χρωματα Rothmans....


και να συμπληρωσω στα παραπανω που ειπε ο σαπιλας.... μην πατε κι αγορασετε μηχανακι που εχει παραδωσει πινακιδες και εχει προσημειωση "προς καταστροφη" ...οσο παλιο και να ναι, ουτε ιστορικες πινακιδες προκειται να βγαλει, ουτε προϊστορικες.... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ!!

SHOOTER045
22/02/2013, 00:57
εχω θα ελεγα ενα SRX στα μαυρα/χρυσα του JsP theme θα ηταν ωραιο....


η να βλεπαμε καμια Hondoκατασταση στα χρωματα Rothmans....

και να συμπληρωσω στα παραπανω που ειπε ο σαπιλας.... μην πατε κι αγορασετε μηχανακι που εχει παραδωσει πινακιδες και εχει προσημειωση "προς καταστροφη" ...οσο παλιο και να ναι, ουτε ιστορικες πινακιδες προκειται να βγαλει, ουτε προϊστορικες.... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ!!

κατι τετοιο-http://i1326.photobucket.com/albums/u650/shooter045/th_post-21620-0-49248000-1303311244_zps8fd9e9d9.jpg (http://s1326.beta.photobucket.com/user/shooter045/media/post-21620-0-49248000-1303311244_zps8fd9e9d9.jpg.html) ας πουμε.συμφωνω με τα παραπανω περι καταστροφης κλπ.ειναι μονο για αντ/κα

tzouris
22/02/2013, 09:04
παρτε να ανκατασκευασετε ενα παπακι.δεν θα παιδευτειτε πολυ θα διασκεδασετε και μπορειτε να κρατησετε το κοστος χαμηλα.με την εμπειρια που θα αποκτησετε αργοτερα φτιαχνεται κατι μεγαλυτερο...

+1000:a013: Πάρτε ένα παπί να το ευχαριστηθείτε. Θα βρείτε εύκολα και φτηνά ανταλλακτικά και γενικά θα σας βγεί φτηνά η δουλειά. Αν δεν έχετε ξανα επιχειρήσει μια ανακατασκευή, εδω μέσα θα βρείτε πληροφορίες για τα πάντα πάνω σε παπιά. Οι ανακατασκευές του lspiros είναι σαν οδηγίες για συναρμολογούμενα.
Οπότε όπου κολλήσετε ανατρέχετε στο κατάλληλο κεφάλαιο.
Και στην τελική και αν δεν πετύχει (που αποκλείεται αυτό) δε θα έχετε δώσει και ένα κάρο λεφτά.

προεδρος
22/02/2013, 15:18
ΦΙΛΕ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝ ΒΡΕΙΣ RD 350 ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΑ ΕΧΩ ΑΚΡΕΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΘΕΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΦΟΣΙΩΣΗ

motomaniac
25/02/2013, 11:57
ΦΙΛΕ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝ ΒΡΕΙΣ RD 350 ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΑ ΕΧΩ ΑΚΡΕΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΘΕΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΦΟΣΙΩΣΗ

εσυ εχεις RD350 ρε παλιογερε? και δεν μιλας?καλα...

motomaniac
21/03/2013, 14:13
τι εγινε?

MAΝΟΣ
21/03/2013, 15:37
[QUOTE=karavidas;2288810]Τσιμπηστε το κατανακι για μενα και βουρ στον πατσα με αναβολικα..:bawl:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2797317/

Υ.γ.Και με τα ρεστα τσιμπηστε και ενα rd350..:D
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3260924/[:lol::lol::lol::lol:

MAΝΟΣ
21/03/2013, 15:38
ή τσιμπατε αυτο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3157410/ , τραβατε 5-6 φωτο απο κανα ρδελομπου και καλα το λυσα, ριχνετε μια αλοιφη στα πλαστικα και με καινουργια αυτοκολλητα εγινε το restoring

:lol::lol::lol::bawl:

lspiros
21/03/2013, 15:38
παρε το cbr του dim chios,θελει τα μαζεματακια του:p

Juohmaru!
21/03/2013, 17:19
Αγαπητοί φίλοι, σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο ν' ασχοληθείτε με την περίπτωσή μου...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας προς έναν αρχάριο και για τα μηχανάκια που μου προτείνατε, αρκετά από τα οποία είναι πολύ ενδιαφέροντα (πχ το κατανα ή το cb).
Μηχανάκι να μας παιδέψει και να το παιδέψουμε βρέθηκε και είναι ευγενική χορηγία του... πεθερούλη!

285490

Είχα ξαναποστάρει γι' αυτό στο παρελθόν: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127760&highlight=honda+50
Είναι ένα Honda SS50 μοντέλο'67, έχει χαρτιά και πινακίδες, και η προϋπόθεση της... χορηγίας είναι η ανάστασή του!
Ξέρω ότι βουτάμε στα βαθιά και επειδή ακριβώς το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει και συναισθηματική αξία, πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στο εγχείρημα!
Από την άλλη όμως, όπως μου είπατε δεν φαίνεται να του λείπει τίποτα, είχε μάλιστα πάρει μπροστά και λειτουργήσει κανονικά πριν 5-7 χρόνια (κατά τον ιδιοκτήτη) και τέλος η συγγένειά του με το στρογγυλοφάναρο παπί της μαμάς Honda μπορεί να συνυπολογιστεί στα προσόντα της επιλογής...

sakis0547
21/03/2013, 18:55
Αγαπητοί φίλοι, σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο ν' ασχοληθείτε με την περίπτωσή μου...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας προς έναν αρχάριο και για τα μηχανάκια που μου προτείνατε, αρκετά από τα οποία είναι πολύ ενδιαφέροντα (πχ το κατανα ή το cb).
Μηχανάκι να μας παιδέψει και να το παιδέψουμε βρέθηκε και είναι ευγενική χορηγία του... πεθερούλη!

285490



Είχα ξαναποστάρει γι' αυτό στο παρελθόν: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127760&highlight=honda+50
Είναι ένα Honda SS50 μοντέλο'67, έχει χαρτιά και πινακίδες, και η προϋπόθεση της... χορηγίας είναι η ανάστασή του!
Ξέρω ότι βουτάμε στα βαθιά και επειδή ακριβώς το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει και συναισθηματική αξία, πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στο εγχείρημα!
Από την άλλη όμως, όπως μου είπατε δεν φαίνεται να του λείπει τίποτα, είχε μάλιστα πάρει μπροστά και λειτουργήσει κανονικά πριν 5-7 χρόνια (κατά τον ιδιοκτήτη) και τέλος η συγγένειά του με το στρογγυλοφάναρο παπί της μαμάς Honda μπορεί να συνυπολογιστεί στα προσόντα της επιλογής...

πολυ ωραιο project!!καλη αρχη!!

Da.Vintage
22/03/2013, 10:35
Αγαπητοί φίλοι, σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο ν' ασχοληθείτε με την περίπτωσή μου...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας προς έναν αρχάριο και για τα μηχανάκια που μου προτείνατε, αρκετά από τα οποία είναι πολύ ενδιαφέροντα (πχ το κατανα ή το cb).
Μηχανάκι να μας παιδέψει και να το παιδέψουμε βρέθηκε και είναι ευγενική χορηγία του... πεθερούλη!

285490

Είχα ξαναποστάρει γι' αυτό στο παρελθόν: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127760&highlight=honda+50
Είναι ένα Honda SS50 μοντέλο'67, έχει χαρτιά και πινακίδες, και η προϋπόθεση της... χορηγίας είναι η ανάστασή του!
Ξέρω ότι βουτάμε στα βαθιά και επειδή ακριβώς το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει και συναισθηματική αξία, πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στο εγχείρημα!
Από την άλλη όμως, όπως μου είπατε δεν φαίνεται να του λείπει τίποτα, είχε μάλιστα πάρει μπροστά και λειτουργήσει κανονικά πριν 5-7 χρόνια (κατά τον ιδιοκτήτη) και τέλος η συγγένειά του με το στρογγυλοφάναρο παπί της μαμάς Honda μπορεί να συνυπολογιστεί στα προσόντα της επιλογής...


Οπότε συνεχίζεις το προτζεκτ στο άλλο θρεντ που έχεις ήδη ανοιχτό φαντάζομαι

πολύ ενδιαφέρον το μηχανάκι και αν εξαιρέσεις την φαναρτζοδουλειά που θα σε παιδέψει λίγο, για να γίνει το μηχανάκι λειτουργικό απο ηλεκτρικά μοτέρ κτλ θα είναι αρκετά εύκολο και φτηνό λόγω της συγγένειας με το στρογγυλοφάναρο...

Καλή αρχή λοιπόν σε παρακολουθούμε

ΗΟΡΝΕΤακιας
22/03/2013, 18:52
εχω θα ελεγα ενα SRX στα μαυρα/χρυσα του JsP theme θα ηταν ωραιο....


η να βλεπαμε καμια Hondoκατασταση στα χρωματα Rothmans....


και να συμπληρωσω στα παραπανω που ειπε ο σαπιλας.... μην πατε κι αγορασετε μηχανακι που εχει παραδωσει πινακιδες και εχει προσημειωση "προς καταστροφη" ...οσο παλιο και να ναι, ουτε ιστορικες πινακιδες προκειται να βγαλει, ουτε προϊστορικες.... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ!!

για δωσε καμια φωτο φιλε για να δω μπας και κανω το δικο μου... :wave2:

The_bandit
22/03/2013, 19:50
Καλή αρχή και πολλές φωτό.

Δώσε και μένα κουράγιο.......:a014: :a014: :a014: :a014: :a014:

dlabrakis
22/03/2013, 22:04
παρτε καλε κυριε ενα ορεκτικο....!!!

285561

Da.Vintage
23/03/2013, 03:00
:uplate::uplate::uplate::uplate:
απίστευτο

dimmie_72
23/03/2013, 16:33
Αγαπητοί φίλοι, σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο ν' ασχοληθείτε με την περίπτωσή μου...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας προς έναν αρχάριο και για τα μηχανάκια που μου προτείνατε, αρκετά από τα οποία είναι πολύ ενδιαφέροντα (πχ το κατανα ή το cb).


Μάλλον εσύ μας πρότεινες ένα κάρο, για να καταλήξεις τελικά εδώ...

Το post ήταν για να δελεάσεις τον πεθερό, έλα πες την αλήθεια! :lol:

Άντε φάτο γiα επιδόρπιο να σε κρατήσει κανα-δυο βδομάδες, να προτείνω και γω στο αρχικό σου post το z900 :D

dimmie_72
23/03/2013, 16:36
Εκείνα τα αρχικά 1000-1500 του budget εάν μου πεις ότι τα γκούρλωσε ο πεθερός, θέλω να τον γνωρίσω!!!:lol::lol::lol: