PDA

View Full Version : Ετήσια Μοτο 2013



Σελίδες : [1] 2

sniper
19/02/2013, 15:07
Φέτος έχουν πέσει κάποιες ιδέες για την καθιερωμένη πλέον ετήσια βόλτα, οπότε για πείτε αν θα ήσασταν διατεθιμένοι να μείνετε (ή όχι) βράδυ στον τόπο προορισμού...

Η ετήσια εκδρομή αναβάλλεται (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133847&page=9&p=2318335&viewfull=1#post2318335) μέχρι νεωτέρας.

DimChios
19/02/2013, 15:08
Φέτος έχουν πέσει κάποιες ιδέες για την καθιερωμένη πλέον ετήσια βόλτα, οπότε για πείτε αν θα ήσασταν διατεθιμένοι να μείνετε (ή όχι) βράδυ στον τόπο προορισμού...

αν μιλαμε για ΣΑΒΒΑΤΟ διανυκτερευση, ΑΝ καταφερουμε κιολας να ερθουμε... ναι απο μενα!

Σκηνουλα και συντροφια τα αστερια!

AristidisZ
19/02/2013, 15:11
Eπειδή σκέφτομαι να πάρω μέρος φέτος, αλλά θα είναι η "παρθενική μου", θα προτιμούσα το αυθημερόν :)

chr1s_86
19/02/2013, 15:37
Κοίτα να δεις... χθες το βράδυ σκεφτόμουν την ετήσια ! :uplate::sun:

Julius
19/02/2013, 15:39
Όπως σας είπα και αλλού..... για φύγει κανείς μονοήμερη παλεύετε οικονομικά, 2 ημέρες πάει μαζί με διανυκτέρευση και φαγητά πολύ.


Εγώ (εάν με βολεύει η ημερομηνία) είμαι μέσα για αυθημερόν.



:beer:

road spirit
19/02/2013, 16:44
1 διανυκτέρευση με σκηνή και τάπερ ... κόστος μόνο οι βενζίνες ...

να μπεί παρακαλώ και άλλη μια ψηφοφορία: αν στην ετήσια υπάρχει κάποιο ή κάποια event, θα το σκεφτείτε πιο ζεστά να έρθετε ή σας είναι αδιάφορο ?
:a49:

vaska
19/02/2013, 17:00
Μαζί σας και στην κόλαση, ακόμα και 2ήμερο μέσα.

Υ.Γ.

Τον Χιώτη θα τον αναλάβω εγώ, θα τον έχω αγκαλίτσα και θα του τραγουδάω Παντελίδη.

:lol::lol::lol:

road spirit
19/02/2013, 17:20
του τυπου? live? εγω προσωπικα μονο για το ροχαλητο μου μπορω να εγγυηθω! :lol:

(εκτος αν εννοεις BBQ) μιαμ μιαμ!
Ναι, και live γιατί όχι ... άμα υπάρχουν εθελοντές ή άτομα που γουστάρουν, όλα γίνονται.

Ηβέντ ροχαλητού μόνο με την προϋπόθεση να μαζευτείτε όλοι οι ροχαλητοί, να στήσετε τσίμα τσίμα τις σκηνές σας, να βιντεοσκοπηθεί η συναυλία και να ανέβει μετά στον σωλήνα.

Ηβέντ άλλου τύπου:
βασικές πρώτες βοήθειες - προϋποθέτει να υπάρξουν εθελοντές απο νοσηλευτικό προσωπικό, απο ερ. σταυρό, απο σαμαρείτες κλπ
πως να φτιάξετε ένα σκασμένο λάστιχο στο δρόμο, tubeless ή μή (live επίδειξη) ...
διαγωνισμό βραδυπορίας χωρίς να ακουμπήσεις πόδι κάτω, έτσι για το χαβαλέ... 100 μέτρα χωράφι
άμα καθήσουμε να σκεφτούμε θα βρούμε και άλλα ... ανώδυνα, χωρίς έξοδα ... λέω τώρα ...

daz
19/02/2013, 17:26
Εγώ που μπορώ από καμία έως δύο τι να ψηφίσω?

Και εφ' όσον η επιστροφή είναι free γιατί να μην γίνει 2ήμερη και όποιος θέλει ας ακολουθήσει? Όποιος θέλει ας φύγει απ' το απόγευμα ή ας κάτσει και την επόμενη. Το μόνο που απαιτείται είναι να είναι γνωστό από πριν πόσα άτομα θα ακολουθήσουν και για πόσες μέρες έτσι ώστε να γίνει ο προγραμματισμός. Αν στο τέλος μείνουν 5 ή 10 άτομα, κανενός είδους προγραμματισμός δεν χρειάζεται. Μόνο ένα γενικό πλάνο ώστε να μην θέλουν όλοι να παίρνουν αποφάσεις για οτιδήποτε.

Θα ψηφίσω 1 διανυκτέρευση γιατί σε περίπτωση που δεν έχω άδεια οι 2 θα μου πέσουν βαριές.

sniper
19/02/2013, 17:31
...
διαγωνισμό βραδυπορίας χωρίς να ακουμπήσεις πόδι κάτω, έτσι για το χαβαλέ... 100 μέτρα χωράφι
άμα καθήσουμε να σκεφτούμε θα βρούμε και άλλα ... ανώδυνα, χωρίς έξοδα ... λέω τώρα ...

100μ σε χωράφι βραδυπορεία με το 954... ανέξοδα... τι πίνατε εκεί κάτω; :bawl:

(καλή ιδέα...)

daz
19/02/2013, 17:49
Ηβέντ άλλου τύπου:
βασικές πρώτες βοήθειες - προϋποθέτει να υπάρξουν εθελοντές απο νοσηλευτικό προσωπικό, απο ερ. σταυρό, απο σαμαρείτες κλπ
πως να φτιάξετε ένα σκασμένο λάστιχο στο δρόμο, tubeless ή μή (live επίδειξη) ...
διαγωνισμό βραδυπορίας χωρίς να ακουμπήσεις πόδι κάτω, έτσι για το χαβαλέ... 100 μέτρα χωράφι
άμα καθήσουμε να σκεφτούμε θα βρούμε και άλλα ... ανώδυνα, χωρίς έξοδα ... λέω τώρα ...

Διαγωνισμό βραδυπορίας 100 μέτρων σε χωράφι? Πολλά είναι, χρειάζομαι όλη την πρώτη μέρα για να τερματίσω. :cool: Αλλά δεν θα συμμετάσχω, γιατί αν κερδίσω θα με κοροϊδεύει μετά η Έρρικα.

Να βάλουμε και βασικούς τρόπους προσανατολισμού μήπως σταματήσουμε να ψάχνουμε κάποια μέλη μας. Απλούς.. Προσανατολισμό χάρτη χωρίς πυξίδα, πως λειτουργεί το gps κτλ :lol:

Μήπως να παρουσιάσουν και κάποιοι τα ταξιδιωτικά τους? Γιάννη? Ε?!!!

Πέρα απ' την πλάκα η ιδέα δεν είναι άσχημη.

Για βασικές πρώτες βοήθειες εγώ έχω κάποιες πιστοποιήσεις αλλά αν υπάρχουν πιο έμπειροι..

spyrakos35
19/02/2013, 18:50
κοιτάχτε μάγκες.....

ψήφισα μία διανυκτέρευση....

αλλά

αν το κράταγα 42 χρόνια για την φάω στην ετήσια του μοτό, πάμε για μονοήμερη παρακαλώ..... :bawl:

latris mixanis
19/02/2013, 18:56
Μια διανυκτέρευση, σκηνή χωρίς μάνιουαλ και σπιτικό φαγητό μέρας :p

MikeG
19/02/2013, 18:57
Μια διανυκτέρευση με τη σκηνούλα μου & να έχει και δραστηριότητες πέρα από το κλασσικό "μάσα-βόλτα".

byron
19/02/2013, 19:32
Μια διανυκτερευση...

AristidisZ
19/02/2013, 19:49
εγώ στην αρχή συγκρατήθηκα, αλλά μετά με συνεπήρε το κλίμα :pantofla:

on topic, νομίζω ότι η ιδέα του 2ημέρου, ενώ ακούγεται ενδιαφέρουσα, μπορεί να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα για κάποιους εξ ημών...
όμως, ότι πούνε οι πολλοι !!!

MikeG
19/02/2013, 19:49
Σας παρακαλώ ας κρατήσουμε αυτό το thread καθαρό από ανούσιο spam-χαβαλέ. Είναι σημαντικό να πει το κάθε μέλος του Moto.GR τη γνώμη του. Μείνετε λοιπόν στο θέμα. Ψηφίστε & γράψτε τι προτιμάτε, τι φαντάζεστε.
Σας ευχαριστώ.

p.s Spam θα σφάζεται.


Moto.GR Moderation Team

harris_x
19/02/2013, 20:50
1 διανυκτέρευση με σκηνή και τάπερ ... κόστος μόνο οι βενζίνες ...
απο αυτό μάλλον θα πάρω κι εγω...

Τη σκηνή και τα τάπερ θα τα φορτώσω στο top case του TROOPER.... θα μου κάνει delivery :lol:

AUFGEBRACHT
19/02/2013, 20:52
1 διανυκτέρευση με σκηνή και τάπερ ... κόστος μόνο οι βενζίνες ...

να μπεί παρακαλώ και άλλη μια ψηφοφορία: αν στην ετήσια υπάρχει κάποιο ή κάποια event, θα το σκεφτείτε πιο ζεστά να έρθετε ή σας είναι αδιάφορο ?
:a49:

Άρα σε αυτή την περίπτωση αποκλείονται όσοι δεν διαθέτουν σκηνή, άρα και άνευ κόστους μόνο για όσους διαθέτουν σκηνή. Βασικά η όλη ψηφοφορία είναι αρκετά "φλου" και αόριστη αν μου επιτρέπετε, κάποιος ο οποίος π.χ. δεν έχει ή δε γουστάρει σκηνή θα έχει κάποια εναλλακτική; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ενδεικτικά μια γεωγραφική τοποθέτηση της εκδρομής, ή το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας θα κρίνει το πού θα πραγματοποιηθεί;

harris_x
19/02/2013, 20:59
Άρα σε αυτή την περίπτωση αποκλείονται όσοι δεν διαθέτουν σκηνή, άρα και άνευ κόστους μόνο για όσους διαθέτουν σκηνή. Βασικά η όλη ψηφοφορία είναι αρκετά "φλου" και αόριστη αν μου επιτρέπετε, κάποιος ο οποίος π.χ. δεν έχει ή δε γουστάρει σκηνή θα έχει κάποια εναλλακτική; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ενδεικτικά μια γεωγραφική τοποθέτηση της εκδρομής, ή το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας θα κρίνει το πού θα πραγματοποιηθεί; εγώ πάντως που δεν έχω σκηνή, θα δανειστώ μία ;)
από την άλλη, υπάρχουν τα ξενοδοχεία ή η επιλογή του μονοήμερου

AUFGEBRACHT
19/02/2013, 21:09
εγώ πάντως που δεν έχω σκηνή, θα δανειστώ μία ;)
από την άλλη, υπάρχουν τα ξενοδοχεία ή η επιλογή του μονοήμερου

Μα αυτό λέω...Το ότι εσύ έχεις σκηνή ή ότι μπορείς να δανειστείς δε σημαίνει πως θα μπορούν όλοι. Ή ότι μπορούν να φορτώσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι μια σκηνή στη μηχανή τους. Γιαυτό λέω για ενδεικτικό γεωγραφικό περιορισμό, θα έχει ας πούμε καταλύματα εκεί γύρω; Θα είναι μακρυά; Κοντά; Καθόλου;

byron
19/02/2013, 21:12
θα υπάρχουν καταλύματα και προσωπικά εκεί θα μείνω. Κοντά θα είναι φαντάζομαι, δεν νομίζω να γίνει κατασκήνωση στη μέση του πουθενά.

Cpt. Haddock
19/02/2013, 21:27
Μα αυτό λέω...Το ότι εσύ έχεις σκηνή ή ότι μπορείς να δανειστείς δε σημαίνει πως θα μπορούν όλοι. Ή ότι μπορούν να φορτώσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι μια σκηνή στη μηχανή τους. Γιαυτό λέω για ενδεικτικό γεωγραφικό περιορισμό, θα έχει ας πούμε καταλύματα εκεί γύρω; Θα είναι μακρυά; Κοντά; Καθόλου;

Προφανως και θα υπάρχουν καταλύματα και άλλες διευκολυνσεις. Δε θα παμε βόρεια του Αστραχάν, στην Ελλαδα θα είμαστε. Μην τρελαινεστε.

antsoar
19/02/2013, 22:13
Μια διανυκτέρευση (κάπου βρω μια σκηνή :rolleyes::a13: )

latris mixanis
19/02/2013, 22:24
Προφανως και θα υπάρχουν καταλύματα και άλλες διευκολυνσεις. Δε θα παμε βόρεια του Αστραχάν, στην Ελλαδα θα είμαστε. Μην τρελαινεστε.

Ηλία το να έμπαιναν και τα πιθανά μέρη που σκέφτεστε για την εκδρομή δεν θα ήταν κακό. Ίσως κάποιους να τους βοηθούσε περισσότερο στο να αποφασίσουν αν θα έρθουν και πόσο θα μείνουν. Επίσης, στην περίπτωση που μπουν κι άλλες δραστηριότητες, όπως αναγράφονται σε προηγούμενα post, ίσως πάλι επηρεάσει την απόφαση των ενδιαφερόμενων.

Μήπως να έμπαιναν περισσότερες πληροφορίες?

Φιλικά

Verde
19/02/2013, 22:27
Πότε περίπου γίνεται η ετήσια κάθε χρόνο;
Πιθανοί προορισμοί;

Cpt. Haddock
19/02/2013, 23:10
Ρε μάγκες, ειλικρινα δε σας καταλαβαινω.

Καθε χρονο γινεται μια βόλτα στην οποία αποφασιζουμε το μερος και το ανακοινώνουμε. Φετος είπαμε, πριν απο αυτο, να δουμε/διερευνησουμε/ρωτησουμε ΕΣΑΣ, εαν σας ενδιαφέρει ή εαν μπορειτε η φετινη ετήσια να ειναι κατι παραπανω απο την καθιερωμένη ημερήσια βόλτα σε ενα προορισμο και με την καθιερωμένη δομη των γκρουπ , για τα οποία τόσα και τόσα έχουν γραφτεί.

Τόσο απλό. Πείτε απλα τη γνώμη σας εαν θελετε να ακολουθήσουμε την πεπατημένη, ή να δοκιμάσουμε κατι παραπάνω, γιατι αυτο ειναι το νοημα της παρουσας ψηφοφορίας στην τελικη.

Το πού θα παμε δεν καταλαβαίνω τι σημασία μπορεί να έχει. Απο την Αθηνα είμαστε ορμώμενοι οι περισσότεροι, στις ημερήσιες πηγαινουμε είτε Πελοπόννησο είτε Στερεά Ελλαδα, εναλλαξ και, με δεδομένο οτι είχαμε παει περισυ στην Πελοποννησο, φετος το μενου εχει Σ.Ε. Εαν δε, επεκταθει σε διήμερη ή τριήμερη μπορει ο προορισμος να ειναι και λιγο πιο μακρια. Σιγουρα δε θα ειναι Χαλκιδα, αλλα ουτε και Φλωρινα. Πόσα μερη να υπάρχουν πια?

Πείτε τη γνώμη σας τι προτιμάτε κι αφηστε τις αναζητήσεις. Δεν ειναι δα κι αποφαση ζωής. Στο 36ωρο πώς σπευδετε να δηλώσετε συμμετοχή ενώ τη διαδορμη τη μαθαινετε 3 μερες πριν την αναχωρηση?

Μην το ψειριζουμε. Το ίδιο και με τις ημερομηνιες. Παντα (ή σχεδον πάντα) η ετήσια γινεται τελος Μαΐου με αρχές Ιουνίου, αφου λαβουμε υποψη διαφορους παραγοντες (γιορτες, αργιες, αλλες εκδηλώσεις). Δηλωστε τι προτιμάτε και μη φοβάστε. Ουτε στο οροπέδιο των Μουσών θα στησουμε σκηνές, ουτε στο Costa Navarino.

Υ.γ. Μη μου στέλενετε μηνυματα στο facebook για να μαθετε "απο πρωτο χερι" προορισμους κλπ. Πρώτον, δεν τον γνωριζω, δευτερον δεν προκειται να ασχοληθω φετος με τα της εκδρομης. Εαν βρισκομαι Αθηνα και δε δουλεύω εκεινες τις μερες, θα συμμετασχω, τιποτε αλλο.

Υ.γ.2. Όσοι εχετε καποια ιδέα με την οποια θα μπορούμε να διανθισουμε την ετήσια (Mister Wet T-shirt πχ), προτείνετέ το ή, ακομα καλυτερα, προσφερθείτε να το οργανώσετε.

:wave2::beer::wave2:

Ichigo
20/02/2013, 00:39
Μονοήμερη. αν τώρα αποφασιστεί μια ή δυο διανυκτερεύσεις αναλόγως τα κέφια και το αν θα μας έχει πιάσει η λήξη της μετενέργειας βλέπουμε... :cool:

vaska
20/02/2013, 02:35
Εγώ να πω την παρόλα μου μιας και είμαι τέτοια ώρα ακόμα ξύπνιος κι έχω και όρεξη να γράψω.

Κατ' αρχήν να πω ότι συμφωνώ με τον Ηλία, ο προορισμός στην τελική δεν έχει καμία σημασία δεδομένου του ότι οι διοργανωτές θα φροντίσουν φαντάζομαι να υπάρξει την πρώτη μέρα (αν υποθέσουμε ότι το πάμε για 2ήμερο) ένας καφές ή ένα φαγητό στο οποίο θα χωριστούμε με όσους δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν την 2η μέρα. Σίγουρα θα ληφθεί υπ' όψιν ότι δεν γουστάρουν όλοι σκηνές και ταπεράκια οπότε καταλύματα θα υπάρξουν.

Από την άλλη θα σας πω τι μ' ενοχλούσε στις μέχρι τώρα ετήσιες και το οποίο δεν είχε λύση όσο κι αν το έψαξα.

Το λοιπόν εγώ είμαι από Πάτρα και κλασικά φτιάχναμε το δικό μας γκρουπάκι και ακολουθούσαμε την πορεία της ετήσιας. Οι συμμετοχές πολλές άρα και μπόλικα τα γκρούπ που σωστά έφτιαχναν οι διοργανωτές προς αποφυγήν ατυχημάτων. Όταν φτάναμε στην υποτιθέμενη στάση για καφέ, τα προηγούμενα γκρούπ έφευγαν και τα επόμενα μας προλάβαιναν για λίγο. Το ίδιο και στο φαγητό.
Ο σκοπός που πάω σε κάθε ετήσια είναι να γνωρίσω τα άτομα πίσω από τα πληκτρολόγια που καθημερινά ανταλλάσσουμε απόψεις - κουβεντιάζουμε. Αυτό λοιπόν τελικά ποτέ δεν μπόρεσε να γίνει στον βαθμό που το ήθελα. Με τους πατρινούς ξεκινούσα, με τους πατρινούς έπινα καφέ και με τους πατρινούς έτρωγα, πράγμα που πολύ άνετα το κάνω στην Πάτρα χωρίς να αναγκαστώ να κάνω 700 χλμ και να είμαι μια μέρα στους δρόμους. Δεν λέω και η διαδρομή πάντα παίζει ρόλο, αλλά τελικά ο σκοπός (του νοου ασμπέτα) πραγματοποιούνταν πάντα σε πολύ μικρό βαθμό.
Το να επεκταθεί η ετήσια από μονοήμερη σε διήμερη σίγουρα θα μας δώσει τον απαιτούμενο χρόνο να βρεθούμε και με άλλους, να στήσουμε παρεάκια και να μαλακιστούμε, πράγμα που το έχουμε όλοι σαφώς μεγάλη ανάγκη. Σίγουρα όμως τα έξοδα θ' αυξηθούν και οι υποχρεώσεις του καθενός μας είναι τελικά εκείνες που θα καθορίσουν σε μεγάλο βαθμό τη συμμετοχή ή όχι στο διήμερο. Κάποιοι που τελικά δεν θα μπορέσουν, ας ακολουθήσουν μόνο την πρώτη μέρα οπότε γι' αυτούς η ετήσια θα είναι σαν όλες τις προηγούμενες, κάποιοι όμως που θα μπορέσουν ν' ακολουθήσουν την διήμερη, θα έχουν περισσότερο χρόνο για το γ@μημένο τα ασμπέτα, για λίγο περισσότερο χαβαλέ και κους κους κάτω από τ' αστέρια.

Αυτά από μένα, ελπίζω να μπορέσουμε όλοι να συμμετάσχουμε σε 2ήμερη εξόρμηση.

spyrakos35
20/02/2013, 06:58
..........
Υ.γ.2. Όσοι εχετε καποια ιδέα με την οποια θα μπορούμε να διανθισουμε την ετήσια (Mister Wet T-shirt πχ), προτείνετέ το ή, ακομα καλυτερα, προσφερθείτε να το οργανώσετε.

:wave2::beer::wave2:

καλά το λες για προτάσεις αλλά αν δεν υπάρχει μία γενικότερη εικόνα της τοποθεσίας, του χώρου, των δυνατοτήτων κλπ κλπ ίσως αυτές οι προτάσεις να μην είναι υλοποιήσιμες όσο καλές και να είναι.... είπα εγώ τώρα (και χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν).....

πχ....
λέω γω την παπαριά μου να κάνουμε μίνι - πρωταθληματάκι beach volley.... εκεί που θα πάμε έχει κάτι για να μπορέσουμε να το διοργανώσουμε?

TROOPER
20/02/2013, 07:31
ψηφισα 1 διανυκτερευση και αν γινει ετσι θα μεινω σε δωματιο.

ταπερ χαρη,σκηνες χαρη κλπ ΔΕΝ θα γινουν ντελιβερι απο μενα μια και δεν εχω σκοπο να ερθω μονος φετος.χαρη φορτωσε τα στο κουπι σου και φερτα :lol:

bocaros
20/02/2013, 07:41
στη μια διανυκτερευση κι εγω αν δεχεστε αυτοκινητο στην παρεα αφου πλεον δεν υπαρχει μοτο.
ετσι θα εχουμε και χωρο για καμια σκηνουλα και διαφορα αλλα αφου ο αποπανω εχει ασχημες διαθεσεις για φετος.

ggs
20/02/2013, 09:00
Εγώ να πω την παρόλα μου μιας και είμαι τέτοια ώρα ακόμα ξύπνιος κι έχω και όρεξη να γράψω.

Κατ' αρχήν να πω ότι συμφωνώ με τον Ηλία, ο προορισμός στην τελική δεν έχει καμία σημασία δεδομένου του ότι οι διοργανωτές θα φροντίσουν φαντάζομαι να υπάρξει την πρώτη μέρα (αν υποθέσουμε ότι το πάμε για 2ήμερο) ένας καφές ή ένα φαγητό στο οποίο θα χωριστούμε με όσους δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν την 2η μέρα. Σίγουρα θα ληφθεί υπ' όψιν ότι δεν γουστάρουν όλοι σκηνές και ταπεράκια οπότε καταλύματα θα υπάρξουν.

Από την άλλη θα σας πω τι μ' ενοχλούσε στις μέχρι τώρα ετήσιες και το οποίο δεν είχε λύση όσο κι αν το έψαξα.

Το λοιπόν εγώ είμαι από Πάτρα και κλασικά φτιάχναμε το δικό μας γκρουπάκι και ακολουθούσαμε την πορεία της ετήσιας. Οι συμμετοχές πολλές άρα και μπόλικα τα γκρούπ που σωστά έφτιαχναν οι διοργανωτές προς αποφυγήν ατυχημάτων. Όταν φτάναμε στην υποτιθέμενη στάση για καφέ, τα προηγούμενα γκρούπ έφευγαν και τα επόμενα μας προλάβαιναν για λίγο. Το ίδιο και στο φαγητό.
Ο σκοπός που πάω σε κάθε ετήσια είναι να γνωρίσω τα άτομα πίσω από τα πληκτρολόγια που καθημερινά ανταλλάσσουμε απόψεις - κουβεντιάζουμε. Αυτό λοιπόν τελικά ποτέ δεν μπόρεσε να γίνει στον βαθμό που το ήθελα. Με τους πατρινούς ξεκινούσα, με τους πατρινούς έπινα καφέ και με τους πατρινούς έτρωγα, πράγμα που πολύ άνετα το κάνω στην Πάτρα χωρίς να αναγκαστώ να κάνω 700 χλμ και να είμαι μια μέρα στους δρόμους. Δεν λέω και η διαδρομή πάντα παίζει ρόλο, αλλά τελικά ο σκοπός (του νοου ασμπέτα) πραγματοποιούνταν πάντα σε πολύ μικρό βαθμό.
Το να επεκταθεί η ετήσια από μονοήμερη σε διήμερη σίγουρα θα μας δώσει τον απαιτούμενο χρόνο να βρεθούμε και με άλλους, να στήσουμε παρεάκια και να μαλακιστούμε, πράγμα που το έχουμε όλοι σαφώς μεγάλη ανάγκη. Σίγουρα όμως τα έξοδα θ' αυξηθούν και οι υποχρεώσεις του καθενός μας είναι τελικά εκείνες που θα καθορίσουν σε μεγάλο βαθμό τη συμμετοχή ή όχι στο διήμερο. Κάποιοι που τελικά δεν θα μπορέσουν, ας ακολουθήσουν μόνο την πρώτη μέρα οπότε γι' αυτούς η ετήσια θα είναι σαν όλες τις προηγούμενες, κάποιοι όμως που θα μπορέσουν ν' ακολουθήσουν την διήμερη, θα έχουν περισσότερο χρόνο για το γ@μημένο τα ασμπέτα, για λίγο περισσότερο χαβαλέ και κους κους κάτω από τ' αστέρια.

Αυτά από μένα, ελπίζω να μπορέσουμε όλοι να συμμετάσχουμε σε 2ήμερη εξόρμηση.

:beer:

Συμφωνώ σε όλα που γράφει ο Βασίλης…
Ψήφισα για μια διανυκτέρευση , αλλά και οι δυο δεν θα με χαλάγανε (αν θα είναι με σκηνή).

SHOOTER045
20/02/2013, 09:09
Aν τελικα αποφασισετε διανυκτερευση,δεν νομιζω να ειναι ανασταλτικος παραγοντας για καποιους που δεν μπορουν,στην τελικη ερχονται και φευγουν αυθημερον αυτοι που θελουν και οι υπολοιποι μενουν,εγω προσωπικα αν εχω ετοιμασει ,μηχανακι οκ

boussias
20/02/2013, 09:14
Είτε αυθημερόν, είτε 1 διανυκτέρευση δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εξαρτάται από την διαδρομή. Αν η διαδρομή είναι μικρή, όπως πέρσι, καλύτερα αυθημερόν. Αν είναι για πιο μακριά θα προτιμούσα διανυκτέρευση. H Παρέα θα είναι Super… αυτό είναι δεδομένο…

AristidisZ
20/02/2013, 09:20
Είτε αυθημερόν, είτε 1 διανυκτέρευση δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εξαρτάται από την διαδρομή. Αν η διαδρομή είναι μικρή, όπως πέρσι, καλύτερα αυθημερόν. Αν είναι για πιο μακριά θα προτιμούσα διανυκτέρευση. H Παρέα θα είναι Super… αυτό είναι δεδομένο…

Αυτό φαντάζομαι είναι ένας μικρός οργανωτικός πονοκέφαλος, υπό την έννοια ότι αν πρέπει να υπάρξει συμβιβασμός μεταξύ αυθημερόν και διανυκτέρευσης, καθώς θα πρέπει ο προορισμός να επιλεγεί βάσει των "μονοήμερων", εκτός αν μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικές "βόλτες", κάτι που φαντάζομαι κανείς δεν επιθυμεί :)
Επίσης θα πρέπει να διαταχθούν τα γκρουπ έτσι ούτως ώστε να βολέψουν τις 2 "υποπεριπτώσεις" :)

Cpt. Haddock
20/02/2013, 09:26
Είτε αυθημερόν, είτε 1 διανυκτέρευση δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εξαρτάται από την διαδρομή. Αν η διαδρομή είναι μικρή, όπως πέρσι, καλύτερα αυθημερόν. Αν είναι για πιο μακριά θα προτιμούσα διανυκτέρευση. H Παρέα θα είναι Super… αυτό είναι δεδομένο…

Ρε μαγκες, λαθος το καταλαβατε. Αναποδα παει το πραγμα. Εαν εσεις (πλειοψηφικα) επιλεξετε μονοήμερη, τοτε θα γινει κατι αντιστοιχο με τις παλιοτερες ετήσιες. Εαν παλι επιλεξετε διήμερη, προφανως και οι επιλογες αλλα και η αποσταση αυξανονται.

Ουτε 2 βολτες θα υπάρξουν, ουτε τιποτα. Απλα πραγματα. Γι' αυτο ρωταμε τη γνωμη σας.

ggs
20/02/2013, 09:39
Ρε μαγκες, λαθος το καταλαβατε. Αναποδα παει το πραγμα. Εαν εσεις (πλειοψηφικα) επιλεξετε μονοήμερη, τοτε θα γινει κατι αντιστοιχο με τις παλιοτερες ετήσιες. Εαν παλι επιλεξετε διήμερη, προφανως και οι επιλογες αλλα και η αποσταση αυξανονται.

Ουτε 2 βολτες θα υπάρξουν, ουτε τιποτα. Απλα πραγματα. Γι' αυτο ρωταμε τη γνωμη σας.

Cap10 για βοήθα να καταλάβω κάτι ..

Π.Χ.
Αν επιλεγεί ΜΙΑ διανυκτέρευση στο μέρος Α που είναι π.χ. 400 χλμ από Αθήνα
Θα ξεκινήσουμε Σάββατο πρωί από Αθήνα , θα φτάσουμε στο μέρος Α , θα διανυκτερεύσουμε και Κυριακή επιστροφή .

Αν επιλεγούν ΔΥΟ διανυκτερεύσεις
Θα γίνουν και οι δυο στο ΙΔΙΟ μέρος ?
Το μέρος αυτο θα είναι μακρύτερα από το μέρος που θα είχε επιλεγεί για την μια διανυκτέρευση ?
Οι διανυκτερεύσεις θα είναι Παρασκευή & Σάββατο ?

Cpt. Haddock
20/02/2013, 09:41
Αν επιλεγούν ΔΥΟ διανυκτερεύσεις
Θα γίνουν και οι δυο στο ΙΔΙΟ μέρος ?
Το μέρος αυτο θα είναι μακρύτερα από το μέρος που θα είχε επιλεγεί για την μια διανυκτέρευση ?
Οι διανυκτερεύσεις θα είναι Παρασκευή & Σάββατο ?

Δεν έχω ιδεα.

Προφανως βεβαια στις 2 διανυκτερευσεις μιλαμε για Π και Σ με δεδομενο οτι ο περισσοτερος κοσμος (που δουλευει ακομα :lol: ) μπορει αυτα τα 2 βραδια.

spyrakos35
20/02/2013, 09:53
ωραία, θα κάνω εγώ την πρότασή μου και μην κράξετε πλιζ....

μπορούμε να πάμε ας πούμε καρπενήσι....

τα πλεονεκτήματα:
- είναι κεντρική ελλάδα και βολεύει πολύ κόσμο
- μπορούμε να πάμε και να έρθουμε απο πολλές διαφορετικές διαδρομές (είτε μονοήμερη γίνει είτε με διανυκτέρευση/εις)
- μπορούμε να κανονίσουμε να κάνουμε διαδρομές εκεί απείρου κάλλους
- οι εντουράδες μπορούν να χαρούν τα βρωμικά τους ρημάδια (κτμ κυρίως :lol:)
- μπορούμε να βουτήξουμε στο ποτάμι να δουμε μετά ποιος την έχει πιο μεγάλη :cry:

μειονεκτήματα
- δεν έχει θάλασσα (για μενα δεν είναι απαραίτητα μειον αυτό)
- θα έχει δροσά το βράδυ (για τους διαμένοντες σε σκηνή - ελευθερο κάμπινγκ)

ναι, ξέρω, που θα κατασκηνώσουν αυτοί που θέλουν σκηνή.... ελπίζω (αν μου δώσετε το οκ για να το διερευνήσω) οτι στα παρατωποταμώ ξενοδοχεία θα μας αφήσουν να βάλουμε σκηνές στην "αυλή" τους....

spyro
20/02/2013, 09:58
next time just do the freakin ετήσια as you wish and don’t ask questions ρε.

θα πάρεις 700 χιλιάδες δίσκους σε ιδέες

boussias
20/02/2013, 10:11
Ρε μαγκες, λαθος το καταλαβατε. Αναποδα παει το πραγμα. Εαν εσεις (πλειοψηφικα) επιλεξετε μονοήμερη, τοτε θα γινει κατι αντιστοιχο με τις παλιοτερες ετήσιες. Εαν παλι επιλεξετε διήμερη, προφανως και οι επιλογες αλλα και η αποσταση αυξανονται.

Ουτε 2 βολτες θα υπάρξουν, ουτε τιποτα. Απλα πραγματα. Γι' αυτο ρωταμε τη γνωμη σας.

Μάλλον δεν ήμουν σαφής. Δεν μίλησα για 2 βόλτες. Αυτό που είπα είναι ότι αν γίνει επιλογή σε μακρινή διαδρομή τότε προτιμάω διανυκτέρευση. Αν επιλέξουμε την περσινή βόλτα προτιμάω αυθημερόν.
Either way I am ok (Eλληνιστή) :)

DimChios
20/02/2013, 10:21
next time just do the freakin ετήσια as you wish and don’t ask questions ρε.

θα πάρεις 700 χιλιάδες δίσκους σε ιδέες

+998 αλλα οκ, μεγαλα παιδια είναι, θα κανουν αυτο που πρεπει!
Ασ ριξω κι εγω την προταση μου λοιπον...

Για 2 διανυκτερευσεις νομιζω οτι το πραμμα παει πολυ! Ισως αν υπαρξουν αρκετοι να πουν οτι γινονται 2 γκρουπ... το Γκρουπ της Παρασκευης και τα γκρουπ του ΣΚ!
Στην δυσκολη λοιπον περιπτωση των 2 διανυκτερευσεων εξαρταται απο το που θα είναι η ετησια, μπορει να παραμεινει το καμπ στο σημειο του και τις δυο βραδυες και να παιξει περιήγηση τριγυρω (αυξανοντας βεβαια και τις βενζινες) + τον πιθανο περιορισμό σε τεραίν και μηχανακια! Ομως μπορει να το δει καποιος ως ενα 3ήμερο με φιλους!

Στην περιπτωση της μιας διανυκτερευσης (όσοι την αποφασισουν) και προσωπικα μιλωντας παντα, βολευει γιατι στην παρουσα φαση καλα ειναι και τα χλμ αλλα στοχος ειναι ΚΑΙ το βραδινο αραλικι με φιλαρακια και η μαλακια... οποτε στην χειροτερη την κανω και μονος μου, με τους ρυθμους μου απο το μεσημερι και μετα! It's up to me of course!

Στην περίπτωση που καποιοι θελουν να επιστρεψουν αυθημερον, δε νομιζω οτι τα 500max απ οτι καταλαβαινω χλμ (πήγαινε - έλα) είναι πρόβλημα! (απ τη στιγμη που αποφασιζει καποιος εννοειται να ξοδεψει ο,τι ξοδεψει για βενζινες-διόδια έτσι κι αλλιώς)

@Vaska, έχεις ενα δικιο για το νοου αςς μπέτερ αλλα δεν γίνεται να αλλαξει το στήσιμο-αναχωρήσεις των γκρούπ και λογικό όπως καταλαβαίνεις!


Τελος, επειδή θα ναι τέλος Μαϊου και αναλογα την επιλογη της τοποθεσίας, η λύση του καμπ σε ενα προαύλιο σχολείου δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ δύσκολη υπόθεση σε βαθμό που προσωπικα και μόνο με ένα ΚΑΛΟ sleeping bag βολεύεσαι ΑΝΕΤΑ αν δεν παιζει σκηνη! Και πάλι προσωπικα μιλωντας!
Καταλυμματα όπως είπε κι ο Ηλιας... στην Ελλαδα είμαστε, του π00στη!

Και για να το κλεισω το γ@μωσέντονο...

την ονειρευομαι φέτος με 1 διανυκτέρευση, σε στυλ κάμπ (δεξια οι ροχαλιζοντες αριστερα οι φλωροι) :lol: όσοι θελουν δωματια κανενα προβλημα, αλλα πριν να είμαστε μαζεμενοι όλοι, να πιούμε τις μπύρες μας χωρις το αγχος της οδήγησης, να μλκιστουμε, να παίξει και ότι event είναι να γίνει και όλα καλα! Το πρωϊ πρωινό στον καυτό ήλιο του Μαϊου (στασου μυγδαλα), ρέμβη και νωρις το μεσημερι... επιστροφή!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ: ΠΕΡΔΙΚΟΒΡΥΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΞ! (παίζει και σπίτι απο τον Βελζεβουλη) :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

MikeG
20/02/2013, 11:08
Νομίζω ότι ο στόχος δεν είναι η διαδρομή τόσο, μέχρι το σημείο της Ετήσιας. Ο καθένας ξεκινάει ότι ώρα θέλει, πάει με ότι ταχύτητα θέλει, επιλέγει όποια διαδρομή θέλει. Σημασία έχει όταν φτάσει στο προορισμό, όπου εκεί θα υπάρχουν και τα υπόλοιπα μέλη, θα γίνουν οι όποιες δραστηριότητες, θα υπάρχουν κάποιες βόλτες από εκείνο το σημείο και πέριξ. Με αυτό το τρόπο, θα υπάρχει η δυνατότητα τα μέλη να έχουν επικοινωνία, να γίνει χαβαλέ και να υπάρχει ωραίο κλίμα & όχι απλά να υπάρχει ουσιαστικά επικοινωνία με το group στο οποίο θα βρισκόταν κάποιος, όπως σε παλιότερες ετήσιες.

Σκεφτείτε πχ πως γίνεται στο Garmisch στο annual meeting της BMW. Οκ, θα είναι κάτι πολύ πολύ μικρότερο, αλλά το καλό θα ξεκινάει όταν κάποιος φτάσει στο σημείο της ετήσιας.

Επίσης προτείνω το Πήλιο για σημείο διοργάνωσης.

golis
20/02/2013, 11:10
Μια διανυκτέρευση max.

AristidisZ
20/02/2013, 11:23
....

Τότε νομίζω δεν πρόκειται περί "βόλτας", αλλά περί φεστιβάλ :)
+1 Για το Πήλιο πάντως, αν και η (παραδοσιακή) διαδρομή είναι ψιλοβαρετή

Cpt. Haddock
20/02/2013, 11:28
next time just do the freakin ετήσια as you wish and don’t ask questions ρε.

θα πάρεις 700 χιλιάδες δίσκους σε ιδέες

Να σε φιλησω....

spyrakos35
20/02/2013, 12:10
βλέποντας το πλήθος των ψήφων (σ.σ. 66) να υποθέσω οτι μιλάμε για 66 μοτό που επιθυμούν (καταρχάς) να συμμετάσχουν μέχρι τώρα?

έτσι για να έχουμε να λέμε.... :smokin:

Aνεμος
20/02/2013, 12:11
+1 για μια διανυκτέρευση

Shaolin Monk
20/02/2013, 12:13
Αντε ρε παλικαρια, να σας δουμε για παραπανω χρονο και εμεις οι νησιωτες που περναμε θαλασσες, ποταμια και βουνα για να ερθουμε καθε χρονο.... :a52::a52::a52:

antsoar
20/02/2013, 12:43
Νομίζω ότι ο στόχος δεν είναι η διαδρομή τόσο, μέχρι το σημείο της Ετήσιας. Ο καθένας ξεκινάει ότι ώρα θέλει, πάει με ότι ταχύτητα θέλει, επιλέγει όποια διαδρομή θέλει. Σημασία έχει όταν φτάσει στο προορισμό, όπου εκεί θα υπάρχουν και τα υπόλοιπα μέλη, θα γίνουν οι όποιες δραστηριότητες,


Σκεφτείτε πχ πως γίνεται στο Garmisch στο annual meeting της BMW. Οκ, θα είναι κάτι πολύ πολύ μικρότερο, αλλά το καλό θα ξεκινάει όταν κάποιος φτάσει στο σημείο της ετήσιας.


Επίσης προτείνω το Πήλιο για σημείο διοργάνωσης.

+1 Στον Μιχάλη. Δεν χρειάζεται να ξανά ανακαλύψουμε τον τροχό.

Υπάρχει και η εμπειρία από τους Orizons Unlimited, που έγινε πέρυσι. Οι άνθρωποι τι έκαναν? Βρήκαν ένα καταφύγιο που είχε φτηνή διαμονή και εξυπηρετούσε και σκηνές. Ζήτησαν από τον κόσμο να συμμετέχει με παρουσιάσεις, ομιλίες, παιχνίδια κλπ. Και μετά έβγαλαν ένα πρόγραμμα.

Αν ήθελες πήγαινες όλες τις μέρες, αν ήθελες πήγαινες μόνο για μία μέρα, ή ακόμα πέρναγες απλά να πεις ένα γεια.

Όσο αφορά εμάς, θα μπορούσε το event να είναι ΠΣΚ. Δεν θα είναι υποχρεωτικό να συμμετέχεις όλο το 3ήμερο, έτσι δεν θα αποκλειστούν και όσοι δεν μπορούν τι μια η την άλλη μέρα.

Αλλά θα πρέπει να έχεις δηλώσει πόσες μέρες και ποιες θα έρθεις.

Υ.Γ.Προσωπικά προτιμώ το Καρπενήσι από το Πήλιο για πολλούς λόγους

Drake Ramore
20/02/2013, 12:53
Κι εγώ για μια διανυκτέρευση ψηφίζω. Ιδανικά με σκηνούλα στην φύση.


βλέποντας το πλήθος των ψήφων (σ.σ. 66) να υποθέσω οτι μιλάμε για 66 μοτό που επιθυμούν (καταρχάς) να συμμετάσχουν μέχρι τώρα?

έτσι για να έχουμε να λέμε.... :smokin:

Αυτό είναι λίγο σχετικό μιας και δεν πάει ακριβώς έτσι.
Εγώ πχ που ψήφισα για μια διανυκτέρευση επιθυμώ (καταρχάς) μια εκδρομή με μια διανυκτέρευση.
Κατά δεύτερον είμαι ελαστικός για μια εκδρομή με 2 διανυκτερεύσεις, αλλά θα παίξει ρόλο και το οικονομικό από εκεί και πέρα. Πχ δύο διανυκτερεύσεις σε ξενώνα/ξενοδοχείο θα με τσούξουν, οπότε παίζει ρόλο τι θα έχω στην τσέπη εκείνες τις μέρες.
Κατά τρίτον για επιστροφή αυθημερόν είμαι μέσα μεν, αν είναι ρεαλιστικός ο προορισμός δε. Δηλαδή για εσάς τους Αθηναίους μια αυθημερόν βόλτα στην Πελοπόννησο με 500-600 χλμ πήγαινε-έλα είναι ρεαλιστική. Για εμάς από την Βόρεια Ελλάδα απαγορευτική.

Έπειτα σίγουρα θα παίξει ρόλο και το μέρος. Άλλο να υπολογίσω βενζίνες για Καλαμάτα και άλλο για το Πήλιο. Αν και φαντάζομαι οι διοργανωτές θα το βάλουν κάπου στην μέση...

Έπειτα είναι και η ημερομηνία που θα γίνει...

Άρα όπως καταλαβαίνεις, για να απαντήσω και στο ερώτημα σου, αυτοί που ψήφισαν έχουν καταρχάς την διάθεση να έρθουν, αλλά παίζουν πολλές μεταβλητές ως προς το που και το πως θέλουν να έρθουν. Δεν θα βγάλεις άκρη με αυτό το ερώτημα.;)

@ Συντονιστές της ετήσιας: Το νήμα θα πάει στις 40 σελίδες και άκρη δεν θα βγει. Διοργανώστε μόνοι σας και όσοι μπορούν θα έρθουν. Σε κάποια πράγματα η πολλή δημοκρατία βλάπτει. Φιλικά πάντα.:)

sniper
20/02/2013, 12:56
...

@ Συντονιστές της ετήσιας: Το νήμα θα πάει στις 40 σελίδες και άκρη δεν θα βγει. Διοργανώστε μόνοι σας και όσοι μπορούν θα έρθουν. Σε κάποια πράγματα η πολλή δημοκρατία βλάπτει. Φιλικά πάντα.:)

Φέρελπις νέος...! :beer:

vangelis 64
20/02/2013, 13:49
μακάρι να μπορέσω να έρθω φέτος για πρώτη φορά.Ο μοναδικός λόγος που δεν είμαι για διανυκτέρευση,είναι ότι δουλεύω τα Σαββατοκύριακα.Άντε να δούμε...:beer:

Billymuse
20/02/2013, 14:03
απάντησα αυθημερών,αλλά και για μια διανυκτέρευση δε θα έλεγα όχι αλλά δουλέυω και τα σάββατα βλέπετε...καλό ακούγεται το καρπενήσι που λέει ο antsoar :beer:

Isi
20/02/2013, 14:13
Μια καλή ιδέα ,ακόμη και για μικρού κυβισμού μοτο , θα μπορούσε να είναι η Βόρεια Εύβοια καθώς μπορούν να συμμετάσχουν τόσο οι βόρειοι όσο κι οι νότιοι του forum.
....
Παραλίες πράσινο και οργανωμένες κατασκηνώσεις συν οτι ποτέ δεν την έχω επισκεφτεί .... :D

Cpt. Haddock
20/02/2013, 14:13
Κατά τρίτον για επιστροφή αυθημερόν είμαι μέσα μεν, αν είναι ρεαλιστικός ο προορισμός δε. Δηλαδή για εσάς τους Αθηναίους μια αυθημερόν βόλτα στην Πελοπόννησο με 500-600 χλμ πήγαινε-έλα είναι ρεαλιστική. Για εμάς από την Βόρεια Ελλάδα απαγορευτική.
Έπειτα σίγουρα θα παίξει ρόλο και το μέρος. Άλλο να υπολογίσω βενζίνες για Καλαμάτα και άλλο για το Πήλιο. Αν και φαντάζομαι οι διοργανωτές θα το βάλουν κάπου στην μέση...
Έπειτα είναι και η ημερομηνία που θα γίνει...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133847&page=2&p=2289193&viewfull=1#post2289193

sniper
20/02/2013, 14:17
Μια καλή ιδέα ,ακόμη και για μικρού κυβισμού μοτο , θα μπορούσε να είναι η Βόρεια Εύβοια καθώς μπορούν να συμμετάσχουν τόσο οι βόρειοι όσο κι οι νότιοι του forum.
....
Παραλίες πράσινο και οργανωμένες κατασκηνώσεις συν οτι ποτέ δεν την έχω επισκεφτεί .... :D


καλή ιδέα... με αγΙάννη μέσα... Leader στα SS Ο τρούπερ με το ΚΤΜ... σκουπα εγώ :tooth:

spyrakos35
20/02/2013, 14:19
........@Συντονιστές της ετήσιας: Το νήμα θα πάει στις 40 σελίδες και άκρη δεν θα βγει. Διοργανώστε μόνοι σας και όσοι μπορούν θα έρθουν. Σε κάποια πράγματα η πολλή δημοκρατία βλάπτει. Φιλικά πάντα.:)

+1300

η άλλη όψη του νομίσματος έχει να κάνει με την σωστή διαχείριση της δημοκρατίας
δλδ
- κύριοι σας βάλαμε να διαλέξετε μονοήμερη (1 διανυκτέρευση) - διήμερη - αυθημερόν και διαλέξατε (πχ) μονοήμερη
- κύριοι μετά σας βάλαμε και διαλέξατε εδώ ή εκει και είπατε εδώ

τότε λοιπόν, θα πάμε εδω με μία διανυκτέρευση.....

και τελειώνει η κουβέντα χωρίς πολλά πολλά

το σίγουρο είναι οτι ποτέ δεν θα είναι όλοι ικανοποιημένοι.... ε, σελαβί που λένε και οι φίλοι μας οι γάλλοι....

ecobill
20/02/2013, 16:18
Το λοιπόν....
Για μένα το ιδανικό θα ήταν μια εκδρομούλα να πάς με 2 ντεπόζιτα (από Αθήνα):a46: να ναι κάπου στο μέσον της Ελλάδας :a36:, να χει άπλετο χώρο για ...αθλοπαιδιές :pantofla: και να κάνουμε τα δικά μας...:a43:

Ως έτσι έχω να προτείνω την λίμνη Τριχωνίδα (μπόλικα δεντράκια και υγρό στοιχείο) και επειδή θα συμφωνήσω με τους από πάνω..Βόρεια Ευβοια ..κάπου στην παραλιάρα της Αγίας Αννας...( νά μαστε και κοντά στους λουκουμάδες βρε αδελφε:tooth:)

Και φυσικά ψήφισα με 1 διανυχτέρευση:evil:

Dant3
20/02/2013, 16:30
Και εγω ψηφισα 1 διανυκτερευση.
Σε μενα ειναι πιο πολυ το οικονομικο μεσα αλλα φανταζομαι οτι ολο και καποιος θα δουλευει κιολας(οσοι δουλευουν ακομα)
Αντε να γνωρισω και κοσμο γιατι δεν εχω πετυχει βολτα εδω.

Επισης οι υπευθυνοι,κλειστε κανα αεροδιαδρομο να δεις δραστηριοτητες και αθλοπαιδιες εκει μεσα!

mankam
20/02/2013, 17:13
Από την άλλη θα σας πω τι μ' ενοχλούσε στις μέχρι τώρα ετήσιες και το οποίο δεν είχε λύση όσο κι αν το έψαξα.

Το λοιπόν εγώ είμαι από Πάτρα και κλασικά φτιάχναμε το δικό μας γκρουπάκι και ακολουθούσαμε την πορεία της ετήσιας. Οι συμμετοχές πολλές άρα και μπόλικα τα γκρούπ που σωστά έφτιαχναν οι διοργανωτές προς αποφυγήν ατυχημάτων. Όταν φτάναμε στην υποτιθέμενη στάση για καφέ, τα προηγούμενα γκρούπ έφευγαν και τα επόμενα μας προλάβαιναν για λίγο. Το ίδιο και στο φαγητό.
Ο σκοπός που πάω σε κάθε ετήσια είναι να γνωρίσω τα άτομα πίσω από τα πληκτρολόγια που καθημερινά ανταλλάσσουμε απόψεις - κουβεντιάζουμε. Αυτό λοιπόν τελικά ποτέ δεν μπόρεσε να γίνει στον βαθμό που το ήθελα. Με τους πατρινούς ξεκινούσα, με τους πατρινούς έπινα καφέ και με τους πατρινούς έτρωγα, πράγμα που πολύ άνετα το κάνω στην Πάτρα χωρίς να αναγκαστώ να κάνω 700 χλμ και να είμαι μια μέρα στους δρόμους. Δεν λέω και η διαδρομή πάντα παίζει ρόλο, αλλά τελικά ο σκοπός (του νοου ασμπέτα) πραγματοποιούνταν πάντα σε πολύ μικρό βαθμό.
.




. Δηλαδή για εσάς τους Αθηναίους μια αυθημερόν βόλτα στην Πελοπόννησο με 500-600 χλμ πήγαινε-έλα είναι ρεαλιστική. Για εμάς από την Βόρεια Ελλάδα απαγορευτική.


Με αφορμη αυτο το σχολιο αλλα και το παραπονο του βασιλη παραπανω θα κανω μια προταση και αναλογα με το ενδιαφερον που θα εχει το προχωραμε η οχι:
Για εμας στην βορειο ελλαδα λογω μικροτερης συμμετοχης οπως ειναι λογικο οι ετησιες γινονται κυριως κεντρικη και νοτια ελλαδα οποτε και λογω χιλιομετρων-κοστους καυσιμων αλλα και παραπανω χρονου μεχρι να βρεθουμε ειναι σχεδον απαγορευτικες και αρεσκομαστε στο να σας παρακολουθουμε.
Πως θα φαινοταν η ιδεα τα γκρουπ να ειναι 2:Βορειοι και Νοτιοι με 2 χωριστες διαδρομες με την πιθανοτητα οι 2 διαδρομες να εχουν συναντηση καπου στη μεση εστω για 1-2 ωρες? (οχι απαραιτητο)
Αυτο προυποθετει βεβαια 2 ξεχωριστες ομαδες ευθυνης της οργανωσης και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο.
Εαν παντως προκυψει ομαδα βορειων,θα ειμαι μεσα.
Οπως και να εχει ευχομαι καλη επιτυχια στην Ετησια:beer:

vaska
20/02/2013, 17:42
Εγώ παίδες το δήλωσα, σκοπός είναι ναι μες και η διαδρομή αλλά και να δούμε παλιούς φίλους και να γνωρίσουμε νέα πρόσωπα, που με τους ρυθμούς της ετήσιας όπως γίνεται είναι σχεδόν αδύνατος.

https://www.youtube.com/watch?v=Nc3dZkKA2-o

πως να το κάνω πιο κατανοητό???


Οπότε για μένα το 2ήμερο είναι μία πολύ καλή λύση. Έτσι κι αλλιώς ο καθένας ακολουθεί μέχρι εκεί που μπορεί - θέλει. Ας δώσουμε λίγο χρόνο βρε αδερφέ στη σχέση μας.

:cry:

byron
20/02/2013, 19:28
Κατά τρίτον για επιστροφή αυθημερόν είμαι μέσα μεν, αν είναι ρεαλιστικός ο προορισμός δε. Δηλαδή για εσάς τους Αθηναίους μια αυθημερόν βόλτα στην Πελοπόννησο με 500-600 χλμ πήγαινε-έλα είναι ρεαλιστική. Για εμάς από την Βόρεια Ελλάδα απαγορευτική.


Με κάθε σεβασμό στο Βόρειο κλιμάκιο, αλλά η παρουσία του στην βόλτα του 2009 που έγινε στην Ελάτη, Καλαμπάκα κλπ προκειμένου να συμμετάσχουν και τα μέλη της βορείου Ελλάδος, μάλλον προς γράψιμο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=79344) έμοιαζε...

daz
20/02/2013, 19:40
@ Συντονιστές της ετήσιας: Το νήμα θα πάει στις 40 σελίδες και άκρη δεν θα βγει. Διοργανώστε μόνοι σας και όσοι μπορούν θα έρθουν. Σε κάποια πράγματα η πολλή δημοκρατία βλάπτει. Φιλικά πάντα.:)

Drake δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε σε κάτι. Απ' την στιγμή που υπάρχει ψηφοφορία τα σχόλια είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.
Δημοκρατία στο μοτό δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς. Κανένας δεν υποχρεώνει τους διοργανωτές να τηρήσουν το όποιο αποτέλεσμα.

Drake Ramore
20/02/2013, 19:42
Με κάθε σεβασμό στο Βόρειο κλιμάκιο, αλλά η παρουσία του στην βόλτα του 2009 που έγινε στην Ελάτη, Καλαμπάκα κλπ προκειμένου να συμμετάσχουν και τα μέλη της βορείου Ελλάδος, μάλλον προς γράψιμο έμοιαζε...

Έχετε απομονώσει κάποια μέλη παραπάνω, ένα κομμάτι από την απάντηση που έδωσα στον spyrakos35, στη ερώτηση του περί συμμετοχής όσων ψηφίζουν, και απαντάτε σαν να εξέφρασα κάποιο παράπονο για τους Βόρειους ή σαν να μιλάω εκ μέρους τους.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133847&page=4&p=2289370&viewfull=1#post2289370

Η τοποθέτηση ήταν στο ερώτημα περί συμμετοχής και του απάντησα ότι πρακτικά είναι ανέφικτο να υπάρξει "μέτρηση πρόθεσης", λόγω του ότι ακόμη και αυτοί που ψηφίζουν έχουν στο μυαλό τους την επιλογή που ψηφίζουν και όχι τις υπόλοιπες επιλογές. Και ότι ακόμη και αυτοί δεν είναι σίγουροι αν δεν υπάρξει μια ημερομηνία σταθερή και μια τοποθεσία εκ των προτέρων γνωστή, έστω και στο περίπου.

Ούτε εκπροσωπώ κάποιο βόρειο κλιμάκιο, ούτε καν τον εαυτό μου σαν μέρος βόρειου κλιμακίου. Ούτε και ζητάω να αλλάξει κάτι προς τα πάνω, προς τα κάτω ή προς κάποια ημερομηνία. Αν βολέψει θα έρθω, αν όχι, δεν πειράζει.

Όπως γράφω στο τέλος, καλύτερα να διαλέξετε εσείς που θα γίνει και όσοι μπορούν θα ακολουθήσουν. Θυμηθείτε απλώς, ότι είναι αδύνατον να ικανοποιηθούν όλοι.

MikeG
20/02/2013, 19:46
Θα προτιμούσα να μην υπήρχαν "κλιμάκια". Όλοι μέλη είμαστε & ο στόχος είναι να παραβρεθούμε όσοι το δυνατόν περισσότεροι με όρεξη. Το poll εξάλλου γίνετε για να δούμε τι προτιμά ο περισσότερος κόσμος & προς αυτή τη κατεύθυνση να κινηθούμε. & εν τέλη αφού πήγαμε το Moto.GR όλοι μαζί ένα βήμα παραπέρα, ήρθε η ώρα να γεννηθεί και ένας θεσμός νομίζω.

:wave2:

daz
20/02/2013, 19:51
Με αφορμη αυτο το σχολιο αλλα και το παραπονο του βασιλη παραπανω θα κανω μια προταση και αναλογα με το ενδιαφερον που θα εχει το προχωραμε η οχι:
Για εμας στην βορειο ελλαδα λογω μικροτερης συμμετοχης οπως ειναι λογικο οι ετησιες γινονται κυριως κεντρικη και νοτια ελλαδα οποτε και λογω χιλιομετρων-κοστους καυσιμων αλλα και παραπανω χρονου μεχρι να βρεθουμε ειναι σχεδον απαγορευτικες και αρεσκομαστε στο να σας παρακολουθουμε.
Πως θα φαινοταν η ιδεα τα γκρουπ να ειναι 2:Βορειοι και Νοτιοι με 2 χωριστες διαδρομες με την πιθανοτητα οι 2 διαδρομες να εχουν συναντηση καπου στη μεση εστω για 1-2 ωρες? (οχι απαραιτητο)
Αυτο προυποθετει βεβαια 2 ξεχωριστες ομαδες ευθυνης της οργανωσης και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο.
Εαν παντως προκυψει ομαδα βορειων,θα ειμαι μεσα.
Οπως και να εχει ευχομαι καλη επιτυχια στην Ετησια:beer:

Αν θέλεις, τώρα που ειναι νωρίς και δεν έχουν παρθεί αποφάσεις, μπορείς να ανοίξεις ένα θρεντ να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε, ώστε να μπορούν οι διοργανωτές να κρίνουν αν αξίζει ή όχι να μας συμπεριλάβουν στα γενικά πλάνα τους. Γνώμη μου είναι πως δεν θα μαζευτούμε αρκετοί ώστε να επηρεάσουμε αποφάσεις αλλά ελπίζω να βγω ψεύτης. Αν ήμουν σίγουρος ότι θα πάω θα το έκανα εγώ.

Αλλά εγώ αν δεν δουλεύω θα πάω έτσι κι αλλιώς, όπου κι αν γίνει.

Marinos-GSXR
20/02/2013, 19:53
παντως και εμεις που ειμαστε απο νησια(ειμαστε και εμεις καμποσοι)ειναι λιγο δραμα:cry:(καραβια,ναυλα πανε ελα....)αλλα να μου πεις ΟΚΤΩ (8) ωριτσες με το καραβι ειναι....και καμια 150αρα ναυλα-μαυλα ελα που παραπονιωμαστε κιολας!!!!!!:eyepop:τζαμπα πραμα!!!:winka:παντως βρειτε ενα ενδιαμεσω μερος να μπορουν και βορειοι και νοτιοι (οσοι μπορουν βεβαιως-βεβαιως:sad:)να "ρολαρουν":wave2::wave2:

tai
20/02/2013, 21:25
1 διανυκτέρευση με σκηνή και τάπερ ... κόστος μόνο οι βενζίνες ...
:


+1

εύκολο οικονομικό και κατι που θα θυμόμαστε

chr1s_86
20/02/2013, 21:28
& εν τέλη αφού πήγαμε το Moto.GR όλοι μαζί ένα βήμα παραπέρα, ήρθε η ώρα να γεννηθεί και ένας θεσμός νομίζω.

:wave2:



Πανελλήνια moto.gr ?? :smokin:

devil's animal
21/02/2013, 11:38
1 διανυκτερευση
αν ψηφιζα προορισμο θα επελεγα και εγω Καρπενησι, απλουστατα γιατι δεν εχω παει...
:wave2:

jorge's garage
21/02/2013, 17:12
Tο πήλιο θα μου άρεσε σαν ιδέα,απλά επειδη πολλοί για να πάνε θα πάρουν ξεχωριστες διαδρομές αναγκαστικά λογο απόστασης (πχ πατρινοι) θα ειναι καλή φάση η διανυκτέρευση ετσι ωστε να εχουμε χρονο να γνωριστούμε οσοι δεν γνωριζόμαστε και οσοι δεν θα μοιραζόμαστε την ιδια διαδρομή,επισης εχει και ωραία θάλασσα σχετικα κοντά :lol: και φυσικα οποιος δεν μπορεί γυρνάει την ίδια μέρα.. (ακόμα δεν ξεκίνησα δουλειά και τους λέω οτι προς τέλη μαιου θα έχω βαφτισια και θα χρειαστεί να λείψω :beer: χαχαχα)
BTW: O "ΑΥΤΟΣ" :) (Ετσι τον αναφέρουν στα περισοτερα θέματα του φορουμ που στοιχειώνει :evil: , Ναι ολοι ξερετε για ποιόν λέω) θα είναι? :smokin:

daz
21/02/2013, 17:43
BTW: O "ΑΥΤΟΣ" :) (Ετσι τον αναφέρουν στα περισοτερα θέματα του φορουμ που στοιχειώνει :evil: , Ναι ολοι ξερετε για ποιόν λέω) θα είναι? :smokin:

Περίμενε τη λίστα συμμετοχών. ;)

taisteal
21/02/2013, 17:50
διαλεξτε οι διοργανωτες ενα μερος,βαλτε δυο διανυκτερευσεις κ οποιος θελει ερχεται,ειτε μια μερα ειτε δυο κτλ.οπως μπορει ο καθενας.

jimmis5
21/02/2013, 19:00
1 διανυκτέρευση με σκηνή και τάπερ ... κόστος μόνο οι βενζίνες ...

να μπεί παρακαλώ και άλλη μια ψηφοφορία: αν στην ετήσια υπάρχει κάποιο ή κάποια event, θα το σκεφτείτε πιο ζεστά να έρθετε ή σας είναι αδιάφορο ?
:a49:
+1
αλλωστε τοσο ακριβη που ειναι η βενζινα ειναι κριμα να κανεις τα χιλιομετρα απλα για να τα κανεις, σκηνουλα λοιπον φωτια καποιοι μουσικοι νομιζω υπαρχουν ιστοριες απο ταξιδια απο τους Ταξιδευτες και θα ειναι μια υπεροχη αναμνηση!!

Για να περνουμε ιδεες http://www.youtube.com/watch?v=KWufMz-GXsA

yamahas 13
21/02/2013, 19:32
Λοιπόν παιδιά φέτος λέω να συμμετάσχω στην εκδρομή, γιατί πάντα το ήθελα αλλά.....
Να πω κι εγώ την άποψή μου λοιπόν:
1ον) όπως είπε και ο Cpt. Haddock σκοπός δεν είναι που θα πάμε, αλλά να πάμε όσοι περισσότεροι και όσες περισσότερες γίνετε και να περάσουμε ωραία και με το καλό να ξαναγυρίσουμε. Το μέρος που θα γίνει η συνάντηση αναγκαστικά κάποιους θα τους "ρίχνει" χιλιομετρικά, αλλά δεν γίνετε να ικανοποιηθούν όλοι. Γι'αυτό πρέπει, κατά την άποψή μου να βρούμε ένα μέρος κάπου στη μέση και για τους βόρειους και για τους νότιους. Το Καρπενήσι που έπεσε σαν ιδέα είναι πολύ καλή λύση γι'αυτό τον σκοπό. Και εφόσον πέρσι "ρίχτηκαν" οι βόρειοι, φέτος είναι σειρά των νότιων.

2ον) Συμφωνώ και με τον vaska που λέει ότι τα group δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. Άποψή μου είναι πως στη σύντομη στάση που κάνουν τα group, για βενζίνη και λίγο ξεμούδιασμα, ίσως και κανένα σάντουιτς και χυμό, καλά κάνουν και δεν συναντιούνται πολύ ώρα, γιατί φανταστείτε να μαζευτούν 100+ μηχανές σε ένα βενζινάδικο. Θα γίνει του μ.... το πανηγύρι. Θα ήταν καλό όμως να κανονίσουμε ένα μέρος, για φαγητό ίσως, στο οποίο η στάση θα είναι αρκετά μεγαλύτερης διάρκειας και έτσι θα έχουμε όλοι την ευκαιρία να γνωριστούμε καλύτερα. Και γι'αυτόν τον λόγο ρωτάνε οι υπεύθυνοι του forum εμάς, για την διάρκεια της εκδρομής, ώστε να δουν αν δεν έχουν συμμετοχή για 2 ή και για 3 μέρες, να κανονίσουν κάτι απλό και γρήγορο. Αν όμως που όπως βλέπω κι εγώ, οι περισσότεροι μπορούμε να κάτσουμε κι ένα βράδυ εκτός σπιτιού και υποχρεώσεων, θα κανονίσουν κάτι καλύτερα οργανωμένο, από άποψη χρόνου για ξεκούραση και χρόνου για να γνωριστούμε.

Επειδή όμως πολλοί θέλουν να έρθουν, άλλοι για μονοήμερο, άλλοι για διήμερο και άλλοι για τριήμερο, αυτά τα δύο θα πρέπει να συνδυαστούν. Δηλαδή, θα πρέπει να κανονίσουμε την εκδρομή ξεκινώντας νωρίς φαντάζομαι (γύρω στις 08:00 με 08:15 καλό είναι να ξεκινάει το πρώτο group), μια σύντομη στάση (10 με 15 λεπτά) για βενζίνη και κάτι γρήγορο για φαγητό και στην συνέχεια ένα μέρος για φαγητό, στο οποίο θα συναντηθούν όλα τα group, θα φάμε όλοι μαζί και θα γνωριστούμε. Άποψή μου είναι αυτό το μέρος καλό θα είναι να βρίσκετε κοντά στο μέρος στο οποίο θα κατασκηνώσουμε, για 2 λόγους: α) για να αφιερώσουμε πολύ χρόνο στο μέρος του φαγητού και να δώσουμε ευκαιρία σε αυτούς που θα έρθουν για μονοήμερο και να ξεκουραστούν, μιας και θα έχουν και την επιστροφή, αλλά και για να γνωριστούμε καλύτερα και β) για να μην στήνουμε σκηνές 12 το βράδυ. Καλό είναι να βλέπουμε που στήνουμε.
Με αυτό επιτυγχάνουμε 2 πράγματα: και να έρθουν πολλοί αλλά και να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι. Όσοι μείνουμε και το βράδυ ή θα φροντίσουμε να έχουμε μαζί μας 2-3 σάντουιτς ακόμα για βραδινό ή κάτι θα έχει εκεί κοντά για γρήγορο φαγητό. Πετάγονται μερικά άτομα και παίρνουν για όλους.

Πρέπει όμως να δούμε και το μέρος που θα πάμε, για να είμαστε σίγουροι ότι επιτρέπετε το ελεύθερο κάμπινγκ, μην μας πάρουν χαμπάρι οι ντόπιοι και μας πάρουν με τις καραμπίνες. Στο Πήλιο δεν επιτρέπεται πλέον. Το ξέρω γιατί πάω διακοπές εκεί από το 1988 κάθε χρόνο.
Αυτά από εμένα και ελπίζω να μην γίνει η εκδρομή το ΣΚ 1-2 Ιουνίου γιατί έχω ένα γάμο στο Βόλο.

akis_trevor
21/02/2013, 20:12
διαλεξτε οι διοργανωτες ενα μερος,βαλτε δυο διανυκτερευσεις κ οποιος θελει ερχεται,ειτε μια μερα ειτε δυο κτλ.οπως μπορει ο καθενας.

so simple!!!!:a10:

o_gavros
21/02/2013, 20:24
Μια διανυκτέρευση κι απο εμένα.
σκηνές και λοιπά τζιμπράγκαλα δεν ξέρω πως θα τα φορτώσω αλλά Ιούνη μήνα στο σάνυ Γκρις πόσο κρύο να κάνει?

spyrakos35
21/02/2013, 20:28
........ αλλά Ιούνη μήνα στο σάνυ Γκρις πόσο κρύο να κάνει?

στο ορεινό σανυ γκρις, πολύ.... :cry:

o_gavros
21/02/2013, 20:49
στο ορεινό σανυ γκρις, πολύ.... :cry:

λίγο κρασί λίγο θάλασσα και...γίναμε,μην την ψάχνεις.πάμε να ξεσκάσουμε λίγο

byron
21/02/2013, 20:53
Μια διανυκτέρευση κι απο εμένα.
σκηνές και λοιπά τζιμπράγκαλα δεν ξέρω πως θα τα φορτώσω αλλά Ιούνη μήνα στο σάνυ Γκρις πόσο κρύο να κάνει?

Για τα μέρη που συζητάμε δεν ξέρω, αλλά στη Βωβούσα (Πίνδος) τέλη Ιούνη που η Ελλάδα ψηνόταν, κάτι σε μονοψήφιο θυμάμαι οτι είχε το πουρνό

o_gavros
22/02/2013, 01:29
Για τα μέρη που συζητάμε δεν ξέρω, αλλά στη Βωβούσα (Πίνδος) τέλη Ιούνη που η Ελλάδα ψηνόταν, κάτι σε μονοψήφιο θυμάμαι οτι είχε το πουρνό

αρχηγέ μου ας κανονιστεί βόλτα στην Πίνδο και το κάνω ντατσούν απο φόρτωμα το Ζ

Cpt. Haddock
22/02/2013, 04:55
[...]

Εαν η ετήσια γίνει διήμερη με μια διανυκτερευση, δε θα υπάρχουν γκρουπ. Επισης πουθενα δε μιλησαμε για ελευθερο καμπινγκ με δεδομένο οτι δε θελουν όλοι να στησουν σκηνες.

πυξιδας990
22/02/2013, 10:10
camping ωραια φαση,γιατι πιανει και της τελευταιας στιγμης ταξιδιωτες.ιδανικ μερος για μενα καπου θαλασσα με κοντα βουνο για διαδρομες.δηλ πηλιο-παρνωνας.

yamahas 13
22/02/2013, 11:13
Εαν η ετήσια γίνει διήμερη με μια διανυκτερευση, δε θα υπάρχουν γκρουπ. Επισης πουθενα δε μιλησαμε για ελευθερο καμπινγκ με δεδομένο οτι δε θελουν όλοι να στησουν σκηνες.


Καλημέρα στην παρέα
Κάπτεν καταλαβαίνεις πως το εννοώ. Κάποιοι θέλουν να πάνε σε καταλύματα, κάποιοι σε σκηνές γιατί η όλη φάση είναι γαμάτη (κι εγώ μέσα σε αυτούς), κάποιοι σε σκηνές γιατί δεν παίζουν λεφτά. Απλά είπα ότι πρέπει όταν θα γίνετε η επιλογή του μέρους να το κοιτάξουμε κι αυτό, μην πάμε εκεί και βρεθούμε προ εκπλήξεως. Εγώ προσωπικά αν μου πείτε ότι πρέπει να μείνουμε το βράδυ σε δωμάτιο, γιατί δεν έχει μέρος να στήσουμε σκηνή, θα το σκεφτώ ανάλογα την τιμή ή θα έρθω μονοήμερο στην τελική. Εκτός αν εννοείς να πάμε σε κάμπινγκ ελεγχόμενο. Η καλύτερη φάση θα είναι αυτή. Τότε +1000000 για Πήλιο.
Όσων αφορά αν θα έχει group ή όχι, αυτό το ξέρετε καλύτερα εσείς που έχετε ξανακάνει ομαδικές εκδρομές.

yamahas 13
22/02/2013, 11:46
Παιδιά δείτε και αυτό http://www.oasisvillage.gr/#

Greg61
22/02/2013, 12:08
Ψήφισα μία διανυκτέρευση, αλλά θα συμμετέχω και σε 2.
Επίσης, προτείνω Πήλιο σάν προορισμό, με το σκεπτικό οτι μοιράζονται οι αποστάσεις και με τους Βορείους και όσοι επιθυμούν, μπορούν να έρθουν να μας βρούν στον τελικό προορισμό διανυκτερεύσεως.

granazi
22/02/2013, 12:12
θεωρω καλη ιδεα την μια διανυκτερευση, εχουμε ολοι μειωσει τις μεγαλες εκδρομες και συναντησεις βολτες και θα ειναι μια καλη ευκαιρια να γεμισουμε λιγο τις "μπαταριες". Καλο θα ειναι να βρεθει μια χρυση τομη ωστε να καλυψει και οσους θα ερθουν σαν ημερησια εκδρομη και γενικα να ανταποκρινεται σε ολα τα βαλαντια ωστε να υπαρχει συμμετοχη.

πυξιδας990
22/02/2013, 12:32
Παιδιά δείτε και αυτό http://www.oasisvillage.gr/#
ρε σεις αυτο ειναι που λενε ολοι<camping στην αγ.αννα>?

dxeavy
22/02/2013, 16:40
Γεια χαρά!

Μέχρι στιγμής με τα όσα διάβασα μου φένεται πως οι περισσότεροι έχουν στο μυαλό τους ένα νέο θεσμό σε στυλ "1η Πανελλήνια Συγκέντρωση Moto.GR" και όχι μια "απλή" ετήσια βόλτα.

Ίσως ήρθε και ο καιρός να γίνει κάτι ανάλογο μιας και βλέπω ότι μιλάτε για events, εκδηλώσεις και γενικά υπάρχει ένα κλίμα του "να πάμε, να γνωριστούμε και να περάσουμε καλά".

Φένεται πως οι περισσότεροι θα συμμετέχουν αναλόγως τη τοποθεσία από 1 μέρα έως και 3. Νομίζω πως μπορεί να πραγματοποιηθεί κάτι ανάλογο - εξάλλου έτσι έγινε και η 1η βόλτα του moto.gr στην Εύβοια πριν πολλά, πολλά χρόνια και περάσαμε καταπληκτικά (ακόμη ακούω το ροχαλητό του Julius).

Όποιος μπορεί θα έρθει, για όσο μπορεί.

Μερικές ιδέες για εκδηλώσεις:

- Περιηγήσεις στη περιοχή
- Επίσκεψη και ξενάγηση σε διάφορους αρχαιολογικούς χώρους/μουσεία
- Rafting σε κάποιο ποτάμι
- Μικρές εξορμήσεις με τις μοτοσυκλέτες σε κοντινές περιοχές
- Μουσικές συναυλίες
- Μαθήματα enduro
- Καλλιστεία μοτοσυκλέτας
- Αγώνες scramble ή κάποιο επιτραπέζιο παιχνίδι

Όλα τα παραπάνω θέλουν διοργάνωση και δε γνωρίζω κατά πόσο είναι διατεθειμένοι οι υπεύθυνοι να ασχοληθούν. Αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι οι περισσότεροι θέλουν να βρεθούν μεταξύ τους, να γνωριστούν και να περάσουν καλά. Συνήθως με την έννοια της "βόλτας" αυτό δεν είναι δυνατόν όταν μιλάμε για πανελλήνια συμμετοχή ανθρώπων.

Προσωπικά ψήφισα για 1 διανυκτέρευση, καλώς εχόντων των πραγμάτων και οικονομικής ευχέριας.

Αυτά!

taisteal
22/02/2013, 16:54
[QUOTE=dxeavy;2290530]Γεια χαρά!

Μέχρι στιγμής με τα όσα διάβασα μου φένεται πως οι περισσότεροι έχουν στο μυαλό τους ένα νέο θεσμό σε στυλ "1η Πανελλήνια Συγκέντρωση Moto.GR" και όχι μια "απλή" ετήσια βόλτα.


καθολου καλο δεν μου φαινεται αυτο...

MikeG
22/02/2013, 16:57
καθολου καλο δεν μου φαινεται αυτο...


Για εξήγησε το αν θέλεις.. εκτός αν το πήρα στραβά.

taisteal
22/02/2013, 17:15
φυσικα.οταν βλεπω την λεξη πανελληνια εστω και ως παραδειγμα βγαζω καντηλες.

ERRIKA
22/02/2013, 17:23
Για μονοήμερη είμαι μέσα.










Edit: αν και σίγουρα θα μου άρεσε περισσότερο η διήμερη

chr1s_86
22/02/2013, 17:30
δε θα υπάρχουν γκρουπ.



:a25::a25::a25:

:smokin:

MikeG
22/02/2013, 17:33
φυσικα.οταν βλεπω την λεξη πανελληνια εστω και ως παραδειγμα βγαζω καντηλες.

I got it.. Συμφωνώ μαζί σου.

Εγώ θα το έλεγα κάπως σαν Ετήσιο Moto.Gr Meeting

taisteal
22/02/2013, 17:38
η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγη η μονοημερη χρονικα για να γινουν πραγματα,ενω σε διημερο π.χ θα γνωρισεις και λιγο κοσμο,απο τους συμφορουμιτες εννοω.ο βασκας τα ειπε πολυ σωστα.και θα προτεινω κι εγω να ειναι καπου κεντρικη Ελλαδα γιατι μενω κεντρικη Ελλαδα και δεν θα καψω εναν σκασμο βενζινες :lol:

vaska
22/02/2013, 17:57
.........και θα προτεινω κι εγω να ειναι καπου κεντρικη Ελλαδα γιατι μενω κεντρικη Ελλαδα και δεν θα καψω εναν σκασμο βενζινες :lol:


Είπε ο άνθρωπος που κάνει το Λαμία Πάτρα και καφεδάκι στην Καλόγρια, αστική διαδρομή.


:cry::lol:

taisteal
22/02/2013, 18:15
Βασκα :kiss: