PDA

View Full Version : Εκπαιδευτές/Σχολές μοτοσυκλετιστών - Θεσσαλονίκη



Agouri
20/02/2013, 21:56
Καλησπέρα και χεραιτισμούς στο forum.

Είμαι φοιτητής στην Θεσσαλονίκη, 21 ετών με μηδενική ιδέα από δίτροχα. Δεν είχα ποτέ δική μου μηχανή, ποτέ δεν επιχείρησα να οδηγήσω μία.
Πάντα είχα μια έλξη, όμως, προς τον μοτοσυκλετισμό λόγω αρκετά μεγαλυτέρων ξαδέρφων στην οικογένειά μου. Για να μην πολυλογώ "ζήλεψα" φάσεις "γύρος ελλάδας με τις μηχανές" - "Που πας? -Βόλτα με την μηχανή να ξελασκάρω" και λέω φέτος, που μπόρεσα να ξεκλέψω λίγο χρόνο απο σχολή, να ψαξω να δω αν η ενασχόληση με το "άθλημα" θα είναι κάτι που με γεμίζει :)

Αυτά για το backstory, ελπίζω να μην κούρασα.
Πισέυω ότι λόγω του ότι είμαι αρχάριος, ένας καλός εκαιδευτής θα μπορέσει να με βοηθήσει να καταλάβω αν η μηχανή είναι για μένα ή όχι.

Γι'αυτό λοιπόν είμαι εδώ. Έχουν οι πιο έμπειροι από εμένα κάποια ιδέα μιας Σχολής/Εκπαιδευτή με εμπειρία ή "φήμη"? Έχετε προσωπικές προτάσεις για κάποιον συγκεκριμένο? Πάντα στην περιοχή Θεσσαλονίκης, εάν γίνεται.
Γενικά, όποια συμβουλή καλοδεχούμενη.

TROOPER
22/02/2013, 07:17
οι σχολες δινουν απλα τα διπλωματα.για κατι παραπανω δες ας πουμε κατι τετοιο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132876)

:wave2:

Agouri
22/02/2013, 18:50
οι σχολες δινουν απλα τα διπλωματα.για κατι παραπανω δες ας πουμε κατι τετοιο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132876)

:wave2:

Αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω.

Εν πάση περιπτώσει, ευχαριστώ.

alexcy
25/02/2013, 17:59
και εγω ιδια φαση σαν τον Agouri ,αν ξερει κανεις καμια σχολη να βγάλουμε πρώτα το διπλωμα και μετα βλεπουμε ...

Carlos.1on2
25/02/2013, 18:22
Το αν η μηχανή κανει για εσένα ή το ορθότερον, αν εσύ είσαι "ικανός" και "ετοιμος" για μηχανή, δε μπορεί να στο πει καμία σχολή οδηγών αλλά και κανείς από εδώ μέσα. Το γεγονός ότι σου αρέσει η ιδέα του μοτοσυκλετισμού είναι μια πολύ καλή αρχή αλλά δεν αρκεί. Διάβασε εδώ και σε άλλα φόρα θεματάκια διάφορα, ευχάριστα και δυσάρεστα, ενημερώσου όσο μπορείς απο τον ειδικό τύπο, πιες μερικά καφεδάκια με παλιούς και ώριμους στο μυαλό μοτοσυκλετιστές και όχι με "ξαδερφάκια από το χωριό" και θα βρεις μονος σου την απαντηση. Σε κάθε περίπτωση, ενα δίπλωμα παραπανω δεν έβλαψε κανέναν.

Προσωπικά εβγαλα το δίπλωμα μου στον Νουσόπουλο στη Θεσσαλονίκη, όταν ακόμα είχε μια προσφορά των 100€ για δίπλωμα μηχανής. Κάναμε όλα τα προβλεπόμενα μαθήματα, παρά την εξευτελιστική τιμή, και έμαθα τα απολύτως απαραίτητα για να πάρω το δίπλωμα. Θυμάμαι ότι είχε όλη την καλή θέληση και την υπομονή για τις χαζές μου ερωτησεις αλλά μετά από κάποια χρόνια οδήγησης συνειδητοποίησα ότι απλώς έκανε τη δουλειά του τυπικά και μηχανικά. Θα τον πρότεινα μόνο για τους λόγους που προανέφερα.

Για όλη την υπόλοιπη αντίληψη περί μοτοσυκλετισμού απευθύνσου ως ανωτέρω

alexcy
26/02/2013, 12:41
ευχαριστω πολυ για την απαντηση θα το ψαξω καλυτερα πριν ξεκινησωαπλα, απλα δεν εχω ιδεα απο μηχανη και δεν εχω κανενα να με " μαθει " και ειπα να ξεκινισω με μια καλη σχολη..

TROOPER
27/02/2013, 07:41
ευχαριστω πολυ για την απαντηση θα το ψαξω καλυτερα πριν ξεκινησωαπλα, απλα δεν εχω ιδεα απο μηχανη και δεν εχω κανενα να με " μαθει " και ειπα να ξεκινισω με μια καλη σχολη..

ξεκινα με διαβασμα εδω μεσα στην οδηγηση tips and tricks και στον προστατευτικο εξοπλισμο.μετα πηγαινε μια βολτα απο τα στραβα και αναποδα και τελος περνα μια απο συναντησεις-βολτες και ταξιδωτικα.

μετα δες για μια σχολη και αμεσως επειτα για σχολειο.

:wave2: