PDA

View Full Version : Πιέσεις σε ελαστικά



Tigas
30/09/2005, 12:57
Έχω ένα cbr1000rr όπου μέχρι πρότεινως φορούσε τα pirelli diablo corsa.
Εμπρός ελαστικό 120-70-17 με 2,5 bar πίεση ή 25
Πίσω ελαστικό 190-50-17 με 3 bar πίεση ή 30

Tα νέα ελαστικά που έχω βάλει είναι τα metzeler sportec k σειρά(μαλακές γόμες)

Εμπρός ελαστικό 120-70-17 με 3,6 bar πίεση ή 36
Πίσω ελαστικό 190-55-17 με 4,2 bar πίεση ή 42

Τήν πίεση στα νέα ελαστικά μου την είπε ο λαστιχάς.
Μήπως λέω είναι υπερβολική αυτή η πίεση και το οικόπεδο είναι σίγουρο στην πρώτη στροφή, οι στις γόμες βάζουν τόσο υψηλή πίεση ???

http://www.metzelermoto.com/en_86/tires/template_categorie.jhtml?selected=desc&catid=86RCNG&productid=16821&nome=RACETEC_K0,_K1,_K2

maintenance
30/09/2005, 13:06
ΣΤΑΥΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!

ΤΟ 25 - 30 ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ......ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΙΕΣΕΙΣ ΟΝ ΟΦ.

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ Ο ΛΑΣΤΙΧΑΣ ΕΒΑΛΕ 34 - 39, ΕΝΩ ΤΟ ΜΑΝΟΥΑΛ ΛΕΕΙ ΓΙΑ 33 - 36.

ΜΗΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΛΛΕΣ "ΠΙΕΣΕΙΣ";;;

:smokin:

modeerf
30/09/2005, 13:06
Καλημέρα...

2,5bar=36,26psi
3bar=43,51psi

maintenance
30/09/2005, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Καλημέρα...

2,5bar=36,26psi
3bar=43,51psi



ΣΩΣΤΟΣ!

:D

Tigas
30/09/2005, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Καλημέρα...

2,5bar=36,26psi
3bar=43,51psi

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΓΡΑΨΑ , ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ :D

modeerf
30/09/2005, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΓΡΑΨΑ , ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ :D

Ντάξ' βρε δεν τρέχει τίποτα...

Πάρε και ένα λινκάκι (αν και μπορείς να βρεις εκατοντάδες τέτοια αν Googlάρεις)

http://www.convertunit.com/pressure_converter.php

Tigas
30/09/2005, 13:17
ΛΑΘΟΣ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ 1 BAR = ME 10 psi, ΛΑΘΟΣ ΕΝΤΥΠΩΣΗ , ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΓΙΑΤΙ ΜΕ 4 ΒΑR ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΘΑ ΓΙΝΩ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥΧΟΣ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ :lol: .

THANX ΠΑΙΔΕΣ :wave2:

modeerf
30/09/2005, 13:21
Με 4bars=58psi μάλλον θα σου άνοιγε το λάστιχο σαν παπαρούνα πρίν κάν προλάβεις να ανέβεις επάνω στην μοτο...

Πρέπει να έχω ακόμα τα αυτοκόλλητα των BT-14...

Εγραφαν κάτι του στύλ "DO NOT EXCEED 57PSI"...

Με γειά τα λαστιχα...

x-rider
30/09/2005, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ΣΤΑΥΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!

ΤΟ 25 - 30 ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ......ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΙΕΣΕΙΣ ΟΝ ΟΦ.

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ Ο ΛΑΣΤΙΧΑΣ ΕΒΑΛΕ 34 - 39, ΕΝΩ ΤΟ ΜΑΝΟΥΑΛ ΛΕΕΙ ΓΙΑ 33 - 36.

ΜΗΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΛΛΕΣ "ΠΙΕΣΕΙΣ";;;

:smokin:




Παντως εμενα που υποτιθεται οτι ειναι ΟΝ-ΟΦ


36-40η42 γραφει στο πλαι της μηχανης

για 2 ατομα

maintenance
30/09/2005, 13:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
[B]Παντως εμενα που υποτιθεται οτι ειναι ΟΝ-ΟΦ..............



......................!!!!! ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑ.........!!!!!



:smokin:

sonic22
30/09/2005, 14:33
mia aporia pou exw (kai pragmatika xwris diathesi na thixw kanenan or na to paixw magas... apla den exw megali ebiria me RRR)

einai toso diskolo na katalavete apo tin simberifora tis mixanis pia piesi peripou sas volevei kai na prosthesete or na aferesete aera apo ta elastika? einai toso aparetitos o busulas se autes tis mixanes? logo varous/mikrou profil elastikou?

thanks..

:beer: :beer:

GyPsy
30/09/2005, 14:41
Παρεπιπτόντως οι κατασκευαστές μοτο και ελαστικών

ΔΕΝ συμφωνουν πάντα στις πιέσεις.

Π.Χ (Προ Χριστού δηλαδή) Το ΧΧ λέει 42-42 μπρος-πίσω.

Το Diablo λέει λιγότερο, νομίζω 34-39...

Για πείτε ποιον εμπιστέυεστε....

AFTER
30/09/2005, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
mia aporia pou exw (kai pragmatika xwris diathesi na thixw kanenan or na to paixw magas... apla den exw megali ebiria me RRR)

einai toso diskolo na katalavete apo tin simberifora tis mixanis pia piesi peripou sas volevei kai na prosthesete or na aferesete aera apo ta elastika? einai toso aparetitos o busulas se autes tis mixanes? logo varous/mikrou profil elastikou?

thanks..

:beer: :beer:

Ολα ξεκινανε επειδη τα ελαστικα ειναι radial!
Στα on-off τα ελαστικα εχουν σαμπρελα και δεν μπορεις να ''παιξεις'' με διαφορες πιεσεις!

Στα radial μπορεις σε μια πιστα απο τα 36-42 να πας στα 30-30 με μοναδικη επιπτωση την μεγαλη φθορα!
Καν'το αυτο σε ενα λαστιχο με σαμπρελα και θα χορευεις ζειμπεκικο...

OldMan
30/09/2005, 15:08
:wave2: :wave2: :wave2:

ΤΙΓΚΑ, με τις διαστάσεις που γράφεις, ψήλωσες το μηχανάκι (μόνο πίσω) κατά 8mm !!!

Αν θέλεις να κρατήσεις την γεωμετρία του όπως ήταν, πρέπει να κατεβάσεις λίγο την πίεση του πίσω (σε σχέση με την προτεινόμενη από τον κατασκευαστή της μηχανής) !!!

Όταν κρατάμε τις ίδιες διαστάσεις στα λάστιχα, κρατάμε και τις πιέσεις που δίνει ο κατασκευαστής (αν μας ικανοποιούν...) ανεξάρτητα από μάρκα και τύπο ελαστικού.

:wave2: :beer: :wave2:

sotpag
01/10/2005, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

ΤΙΓΚΑ, με τις διαστάσεις που γράφεις, ψήλωσες το μηχανάκι (μόνο πίσω) κατά 8mm !!!

Αν θέλεις να κρατήσεις την γεωμετρία του όπως ήταν, πρέπει να κατεβάσεις λίγο την πίεση του πίσω (σε σχέση με την προτεινόμενη από τον κατασκευαστή της μηχανής) !!!

Όταν κρατάμε τις ίδιες διαστάσεις στα λάστιχα, κρατάμε και τις πιέσεις που δίνει ο κατασκευαστής (αν μας ικανοποιούν...) ανεξάρτητα από μάρκα και τύπο ελαστικού.

:wave2: :beer: :wave2:


μην ξεχνας πως για να κρατησει της διαστασεις θα πρεπει το λατιχω να εχει 15-20 psi οποτε το μηχανακι θα ειναι βαρκα γιαλο


το καλυτερο θα ειναι να το πλακωσει στα bren out και μολις κατεβει στη διαμετρο που θελει παει τι βολτα του, τα πλαινα θα ειναι ok .....:rotflmao: :rotflmao:


τελος οι πιεσεις που γραφουν τα ελαστικα ειναι οι max (αν λετε για αυτες) εσεις παιζετε μετα αναλογα με το φορτιο (εγω πισω διπλος με πραγματα εβαζα και 42 χωρις προβλημα)

Θάνος
02/10/2005, 02:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
mia aporia pou exw (kai pragmatika xwris diathesi na thixw kanenan or na to paixw magas... apla den exw megali ebiria me RRR)

einai toso diskolo na katalavete apo tin simberifora tis mixanis pia piesi peripou sas volevei kai na prosthesete or na aferesete aera apo ta elastika? einai toso aparetitos o busulas se autes tis mixanes? logo varous/mikrou profil elastikou?

thanks..

:beer: :beer:

Το θέμα με τις πιέσεις δεν είναι τόσο στη γεωμετρία και τη συμπεριφορά όσο στο πόσο γρήγορα ζεσταίνεται.

Αν μπεις πίστα με 36-42, μέχρι να ζεσταθεί το λάστιχο θα είναι ώρα να βγεις (εντάξει που λέει ο λόγος...). Αν μπεις με 32-30, στο δεύτερο γύρο το λάστιχο θα είναι έτοιμο!

Αν βγεις στο δρόμο με χαμηλή πίεση και δουλέψει το λάστιχο για πολλή ώρα και σε μεγάλες ταχύτητες, θα το κάνεις φυτίλια πριν της ώρας του, γι'αυτό τα φουσκώνεις όσο λέει ο κατασκευαστής.

2 psi πάνω 2 κάτω δεν έχω καταλάβει ποτέ διαφορά. Ακόμα προσπαθώ να επιβεβαιώσω αυτή τη φήμη που λέει ότι και 1 psi να χάσει το λάστιχο από τα συνηθσιμένα θα το καταλάβεις αμέσως...

Μπαααα... Άμα ξεφουσκώσει πολύ, μπορεί...

bonepeeler
02/10/2005, 02:36
Τα 42 psi πίσω μου φαίνονται υπερβολικά.

Όταν ζεσταίνεται το λάστιχο,ζεσταίνεται και ο αέρας που έχει εσωτερικά.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη διαστολή του αέρα.

Δεν πιστεύω να θες να πας να στρίψεις με 43 ή στην χειρότερη με 44 psi πίεση.

Επίσης η διαφορά των 6 psi μπρος-πίσω δεν είναι μεγάλη;
Δεν ξέρω κατά πόσο επηρρεάζεται η μηχανή από αυτή τη διαφορά,απλώς μου ακούγεται μεγάλη.
Η διαφορά τους δεν πρέπει να είναι γύρω στα 2-4psi;
Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει.


Ελπίζω να μην έχω γράψει μ@λ@κίες.:rolleyes:
Την άποψη μου εξέφρασα.

Θάνος
02/10/2005, 02:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Τα 42 psi πίσω μου φαίνονται υπερβολικά.

Όταν ζεσταίνεται το λάστιχο,ζεσταίνεται και ο αέρας που έχει εσωτερικά.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη διαστολή του αέρα.

Δεν πιστεύω να θες να πας να στρίψεις με 43 ή στην χειρότερη με 44 psi πίεση.

Επίσης η διαφορά των 6 psi μπρος-πίσω δεν είναι μεγάλη;
Δεν ξέρω κατά πόσο επηρρεάζεται η μηχανή από αυτή τη διαφορά,απλώς μου ακούγεται μεγάλη.
Η διαφορά τους δεν πρέπει να είναι γύρω στα 2-4psi;
Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει.


Ελπίζω να μην έχω γράψει μ@λ@κίες.:rolleyes:
Την άποψη μου εξέφρασα.

Εξαρτάται και τη χρήση που κάνεις. Εγώ δεν το πιέζω στο δρόμο οπότε δεν ψάχνω το απίστευτο κράτημα. Το έχω τουμπανιασμένο το λάστιχο όσο λέει ο κατασκευαστής και για τη χρήση που του κάνω και κρατάει, αλλά και μου βγάζει πολλά χιλιόμετρα!

bonepeeler
02/10/2005, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Εξαρτάται και τη χρήση που κάνεις. Εγώ δεν το πιέζω στο δρόμο οπότε δεν ψάχνω το απίστευτο κράτημα. Το έχω τουμπανιασμένο το λάστιχο όσο λέει ο κατασκευαστής και για τη χρήση που του κάνω και κρατάει, αλλά και μου βγάζει πολλά χιλιόμετρα!

Ο Τίγκας φαντάζομαι πως το θέλει για τις γρήγορες βόλτες Ιτέα-Ναύπακτο κλπ αλλά και για πίστα.

Στην πίστα θα τις χαμηλώσει τις πιέσεις αλλά στο δρόμο με λάστιχο που θα φτάσει τα 44psi δεν είναι και ότι καλύτερο.
Ειδικά για τη χρήση που θα κάνει ο τίγκας.

kinhsh
02/10/2005, 16:22
Επειδη τα λαστιχα αυτα ειναι κουραστικα απο σκελετο ειδικα το μπροστινο,εγω θα εβαζα 34 η 35 μπροστα και 39-40 πισω. Οσο για την αλλαγη της γεωμετριας θα την προσαρμοζα απο την εμπρος ρυθμιση προφορτισης.

Tigas
03/10/2005, 11:09
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΕΣ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΕ, ΜΕ
2.5 BAR ΕΜΠΡΟΣ
3 ΒΑR ΠΙΣΩ
ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΙΤΕΑ - ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΩ ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ
U N B E L I V A B L E.
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΡΑΤΗΜΑ , ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΚΛΙΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΛΩΣ METZELER:D .
ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ OLDΜΑΝ ΟΤΙ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΛΙΓΟ Ο ΠΙΣΙΝΟΣ ΤΟΥ(ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΤΡΙΨΙΜΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ).


ΤΩΡΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΕΣΕΙΣ, ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ , ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΕΡΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕΣΑ ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ.
ΣΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΕΤΑΚΙ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ Ο ΛΑΣΤΙΧΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΕΓΩ, ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΒΓΗΚΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΜΑΖΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΡΟΦΗ ΓΛΥΣΤΡΑΓΑ ΦΟΒΕΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ Η ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΕ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΕΓΩ.

sniper
03/10/2005, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
.........

ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ OLDΜΑΝ ΟΤΙ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΛΙΓΟ Ο ΠΙΣΙΝΟΣ ΤΟΥ(ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΤΡΙΨΙΜΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ).


.......


Αλλάζεις το sag σου και ίσως φορτίζεις παραπάνω το μπροστινό σου.... :rolleyes:

KaTaNaS
03/10/2005, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αλλάζεις το sag σου και ίσως φορτίζεις παραπάνω το μπροστινό σου.... :rolleyes:


stande!!!


kai sta polla polla mallon exei ginei ligo pio neyriko!!!


stavro ti parathrhses?

Tigas
03/10/2005, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
stande!!!


kai sta polla polla mallon exei ginei ligo pio neyriko!!!


stavro ti parathrhses?

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ TRACK ΔΑΥ ΣΑΤ ΜΕΓΑΡΑ ΚΑΙ ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ.
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ, ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΕ ΠΟΛΥ ΟΙ ΕΥΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΚΑΜΠΕΣ :wave2:

KaTaNaS
03/10/2005, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ TRACK ΔΑΥ ΣΑΤ ΜΕΓΑΡΑ ΚΑΙ ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ.
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ, ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΕ ΠΟΛΥ ΟΙ ΕΥΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΚΑΜΠΕΣ :wave2:


ok man, allwste entajei 5 xiliosta mono einai ayta, kai logw kampylothtas elastikoy meiwnontai kai allo!


Orthios panta na eisai Stayrh! :wave2:

Tigas
03/10/2005, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ok man, allwste entajei 5 xiliosta mono einai ayta, kai logw kampylothtas elastikoy meiwnontai kai allo!


Orthios panta na eisai Stayrh! :wave2:

ΤΗΑΝΧ U 2 ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΕ:wave2:

idi
03/10/2005, 12:45
εγω επαψα να ακουω καθε λογης "μαστορα αγωνιζομενο" εδω και καιρο

κοιταω στο site της εκαστοτε εταιρειας

πχ η Michelin λεει για τα pοwer στο μηχανακι μου 33-36

το δοκιμασα και οντως ειμαι μια χαρα

ΤΕΛΟΣ._

για πιστα βαζω 32-32

tifoso4ever
04/10/2005, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:



Όταν κρατάμε τις ίδιες διαστάσεις στα λάστιχα, κρατάμε και τις πιέσεις που δίνει ο κατασκευαστής (αν μας ικανοποιούν...) ανεξάρτητα από μάρκα και τύπο ελαστικού.

:wave2: :beer: :wave2:

Τελικα ,τι ακολουθουμε, τις πιεσεις που λεει ο κατασκευαστης η' τις πιεσεις που προτεινει η εταιρεια του ελαστικου????
Τις περισσοτερες φορες δεν εχουν καμμια σχεση τα νουμερα!!!!
Εγω ακολουθω εδω και χρονια τις οδηγιες του κατασκευαστη, ακομα και αν τα ελαστικα εχουν λιγο διαφορετικες διαστασεις απο τα ''μαμα'', χωρις ποτε να εχω προβλημα κρατηματος η' υπερβολικης φθορας.
Βεβαια, ποτε δεν ειχα μηχανακια που να φορανε tubeless ελαστικα (ψευδοεντουρο και καθαροαιμα γαρ) και δεν εχω εμπειρια πανω σ' αυτα.

OldMan
04/10/2005, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Τελικα ,τι ακολουθουμε, τις πιεσεις που λεει ο κατασκευαστης η' τις πιεσεις που προτεινει η εταιρεια του ελαστικου????
Τις περισσοτερες φορες δεν εχουν καμμια σχεση τα νουμερα!!!!


:wave2: :wave2: :wave2:

Καλέ μου άνθρωπε, μιλάμε για μηχανάκια δρόμου (και μάλιστα "αυξημένων" απαιτήσεων, από άποψη οδηγικής συμεριφοράς).

Οι πιέσεις που προτείνει ο κατασκευαστής της μηχανής, αφορούν τις συγκεκριμένες διαστάσεις ελαστικών (και παραπλήσιες) που φοράει η μηχανή από το εργοστάσιο (ανεξαρτήτως μάρκας και τύπου ελαστικού...) και έχει να κάνει με τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά της μηχανής (ύψος, γωνία κάστερ, ίχνος κ.λ.π.) καθώς και την αντοχή (όχι συμπεριφορά !!!) στις ΜΕΓΙΣΤΕΣ καταπονήσεις που (θεωρητικά) θα δεχτεί το μοτόρι....

Στο χώμα τώρα, άστα να πάνε στο διάολο !!!
(Όταν στο ίδιο λάστιχο βάζεις από 10-11 p.s.i. μέχρι και 23-25 p.s.i., αναλόγως εδάφους και τρόπου οδήγησης, η άκρη βγαίνει μόνο στον Τερματισμό - αν καταφέρεις να τερματίσεις...):lol:

:wave2: :beer: :wave2:

Washer
06/10/2005, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω επαψα να ακουω καθε λογης "μαστορα αγωνιζομενο" εδω και καιρο

κοιταω στο site της εκαστοτε εταιρειας

πχ η Michelin λεει για τα pοwer στο μηχανακι μου 33-36

το δοκιμασα και οντως ειμαι μια χαρα

ΤΕΛΟΣ._

για πιστα βαζω 32-32

Apo osa exw akousei gia pista bazeis
32 mprosta kai 30 pisw (toulaxiston ayto epain sto CSS),
kai sigoura den bazeis to idio mprosta me pisw.

Oi agwnizomenoi bazoun synh8ws
30 mprosta kai 28 pisw.

Egw bazw ta supercorsa SC2 (mpros, pisw) me 32/30 kai den eixa pote kanena problhma (se kalokairines 8ermokrasies panta) opote den allazw tipota akomh.

Sto dromo bazw 36mprosta/42 pisw, gia na mhn f8hrete to elastiko. Sto dromo outos h allws prepei na odhgame cool (dhladh sto 50-70%) opote den exoun kai toso shmasia ola ayta.

Washer
CBR600