PDA

View Full Version : Κόστος τούμπας.....



butterfly
21/02/2013, 16:19
O παππούς άνοιξε την πόρτα, την χτύπησα με το δεξί μέρος της μηχανής, το τιμόνι δίπλωσε τελείως και έσκασα κάτω με το αριστερό μέρος της μηχανής........ ιδού τα αποτελέσματα:

1. Σπασμένα και τα δύο πλαινά πλαστικά της μηχανής με τις βάσεις τους.....αντικατάσταση (και βαφή)

2. Σπασμένη ζελατίνα Givi ..... αντικατάσταση

3. Ελαφρώς στραβωμένο τιμόνι, μανέτα φρένου, αντίβαρα τιμονιού....αντικατάσταση

4. Και οι δύο καθρέφτες....αντικατάσταση

5. Μπαγκαζιέρα (46 lt) Givi με την βάση της καπούτ....αντικατάσταση

6. Πλαινά κάγκελα Givi γδαρμένα-στραβωμένα........αντικατάσταση





Κόστος όλων των ανωτέρω (χωρίς βαψίματα - εργατικά).......1300 euro!!! Καλό ε?????????????

sniper
21/02/2013, 16:23
O παππούς άνοιξε την πόρτα, την χτύπησα με το δεξί μέρος της μηχανής, το τιμόνι δίπλωσε τελείως και έσκασα κάτω με το αριστερό μέρος της μηχανής........ ιδού τα αποτελέσματα:

1. Σπασμένα και τα δύο πλαινά πλαστικά της μηχανής με τις βάσεις τους.....αντικατάσταση (και βαφή)

2. Σπασμένη ζελατίνα Givi ..... αντικατάσταση

3. Ελαφρώς στραβωμένο τιμόνι, μανέτα φρένου, αντίβαρα τιμονιού....αντικατάσταση

4. Και οι δύο καθρέφτες....αντικατάσταση

5. Μπαγκαζιέρα (46 lt) Givi με την βάση της καπούτ....αντικατάσταση

6. Πλαινά κάγκελα Givi γδαρμένα-στραβωμένα........αντικατάσταση





Κόστος όλων των ανωτέρω (χωρίς βαψίματα - εργατικά).......1300 euro!!! Καλό ε?????????????

1. Εφταιγες εσύ;
2. Πολλά ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ακούγονται τα 1300 γι αυτά που λες ότι θα κάνεις.

Sapadak
21/02/2013, 16:30
2. Πολλά ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ακούγονται τα 1300 γι αυτά που λες ότι θα κάνεις.

+49

Ουτε χοντα θα κόστιζε τόσο

sniper
21/02/2013, 16:39
+49

Ουτε χοντα θα κόστιζε τόσο

Κάτσε γιατί μπορεί να καβαλάει καμιά S4 Senna...

Τι μηχανάκι έχεις είπαμε;

pektis
21/02/2013, 16:53
Για να γραφει εδω, μαλλον εχει το cbf!

sniper
21/02/2013, 16:56
Για να γραφει εδω, μαλλον εχει το cbf!

Ναι, αλλά μπορεί και να έκανε λάθος... σίγουρα το 1300 είναι λάθος... Επίσης ΣΙΓΟΥΡΑ όταν αντικαθιστάς πλαστικά με καινούργια δεν τα βάφεις. Άλλο λάθος εδώ.

pektis
21/02/2013, 17:03
Ναι, αλλά μπορεί και να έκανε λάθος... σίγουρα το 1300 είναι λάθος... Επίσης ΣΙΓΟΥΡΑ όταν αντικαθιστάς πλαστικά με καινούργια δεν τα βάφεις. Άλλο λάθος εδώ.
Ναι, αυτο με την αντ/ση πλαστικων με καινουργια ειναι σιγουρο, γιατι ερχονται ηδη βαμενα!

butterfly
21/02/2013, 17:19
Όχι παίδες δε έφταιγα εγώ....διπλοπαρκαρισμένος ο παππούς και άνοιξε την πόρτα ακριβώς μόλις περνούσα!!! Μου έκανε αμέσως και φιλική δήλωση ότι φταίει.....

Τα ανταλλακτικά που περιγράφω είναι αυθεντικά Honda και Givi..........

CBF 600 έχω, μοντέλο του '05

Το ότι είναι άβαφτα και θα βαφτούν μπορεί να είναι και λάθος ερμηνεία δική μου στα λεγόμενα του συνεργείου. Να υπάρχει ύποπτο φούσκωμα από το συνεργείο δεν παίζει, γιατί είναι αδερφικός φίλος. Απλά του είπα ότι βάλεις, να είναι καινούριο και original......

Ξέρω ότι η Honda γενικά είναι φαρμακείο, απλά και εμένα μου φάνηκαν πολλά τα 1300 !!!!!

TROOPER
22/02/2013, 10:16
για χοντα και τζιβι μιλαμε.τα 1300 μου φαινονται καλα.

Ichigo
22/02/2013, 10:25
Καθόλου παράλογο αν μιλάμε για πλήρη αντικατάσταση εξαρτημάτων με τιμές αντιπροσωπείας. Αν υπολογίσουμε περίπου μια 400αρα το fairing ένα 40ρι έκαστος φλας και μανέτα μια 100αρα κάγκελα -αν έχει- και κανά 400ρι-600ρι τελικό εξάτμισης + τα εργατικά αντιπροσωπείας βγαίνουν τα νούμερα. Και στη Σουζούκι κάπως έτσι είναι :cry:

sniper
22/02/2013, 14:03
O παππούς άνοιξε την πόρτα, την χτύπησα με το δεξί μέρος της μηχανής, το τιμόνι δίπλωσε τελείως και έσκασα κάτω με το αριστερό μέρος της μηχανής........ ιδού τα αποτελέσματα:

1. Σπασμένα και τα δύο πλαινά πλαστικά της μηχανής με τις βάσεις τους.....αντικατάσταση (και βαφή)

κανένα 400ρι...


2. Σπασμένη ζελατίνα Givi ..... αντικατάσταση

60-70;


3. Ελαφρώς στραβωμένο τιμόνι, μανέτα φρένου, αντίβαρα τιμονιού....αντικατάσταση

ΔΞ/ΔΑ


4. Και οι δύο καθρέφτες....αντικατάσταση

80 έκαστος


5. Μπαγκαζιέρα (46 lt) Givi με την βάση της καπούτ....αντικατάσταση

400;


6. Πλαινά κάγκελα Givi γδαρμένα-στραβωμένα........αντικατάσταση

150;






Κόστος όλων των ανωτέρω (χωρίς βαψίματα - εργατικά).......1300 euro!!! Καλό ε?????????????

Βάψιμο δεν έχει. Αν εχει σε δουλεύουν. Έπεσες αριστερά κι εξάτμιση αριστέρα δεν εχει. Αν έσπασε το μουτρο και τη βάση του τότε και μόνο τότε τα 1300 είναι ΟΚ.

Bradipous
22/02/2013, 19:38
Αρχικα και εμενα αρκετα μου φανηκαν...
Ομως και εμενα οταν μου εριξαν το παπι (παρκαρισμενο) τους εκανα ενα κουστουμι 700 ευρα...
Ετσι μπορω να δικαιολογησω το 1300αρι...

butterfly
22/02/2013, 21:45
Όντως έπεσα αριστερά και δεν έπαθε τίποτα το τελικό (Remus). To μούτρο πράγματι έσπασε όλο (και οι βάσεις του).:(

vangkaret
28/02/2013, 21:02
Ρε παιδια εδω το φτερο κανει 110~160 ευρω. Λογικα ειναι τα 1300 . Γιατι δε ψαχνεις στο ebay και οριτζιναλ θα ειναι και ετοιμα βαμενα..

sniper
01/03/2013, 08:31
Όντως έπεσα αριστερά και δεν έπαθε τίποτα το τελικό (Remus). To μούτρο πράγματι έσπασε όλο (και οι βάσεις του).:(

ΟΚ, τώρα μάλιστα...

faraway
01/03/2013, 14:14
To ξέρεις (υποθέτω ) πως επειδή το όχημα σου είναι άνω των 3 ετών θα έχει απαλλαγή από τη ζημιά ( δεν θα πληρωθεί όλο το ποσό δλδ ) επειδή μπαίνουν καινούργια πράγματα επάνω αντιπροσωπείας ? :cool:

Αν όχι ....για καλό και για κακό ζήτα μια γραπτή προσφορά από το μάστορα για τη ζημιά και ζήτα από την ασφαλιστική προέγκριση κόστους να δεις που είσαι , χρηματικά . ;)

butterfly
18/05/2013, 13:38
To γνωρίζω και σ' ευχαριστώ!!! Αποζημιώθηκα το 90% του ποσού λόγω παλαιότητας.....

sergiosm
18/05/2013, 14:02
To γνωρίζω και σ' ευχαριστώ!!! Αποζημιώθηκα το 90% του ποσού λόγω παλαιότητας.....


Αυτό πάντως με την παλαιότητα ΔΕΝ πρέπει να το δέχεστε.

Ή, ορθότερα, να το δέχεστε αλλά να απαιτείτε και τη λοιπή αποζημίωση που οφείλει η ασφαλιστική.

Αλλιώς είναι, μονά - ζυγά, δικά τους.

Δεν πάει έτσι όμως ...

nathair
18/05/2013, 14:37
Ή, ορθότερα, να το δέχεστε αλλά να απαιτείτε και τη λοιπή αποζημίωση που οφείλει η ασφαλιστική.
.

Ποιά λοιπή αποζημίωση;

sergiosm
18/05/2013, 16:21
Ποιά λοιπή αποζημίωση;

Μείωση αγοραίας αξίας της μηχανής λόγω του ατυχήματος

Κόστος μετακίνησης χωρίς τη μηχανή (αν υπάρχει)

Διαφυγόντα κέρδη (αν υπάρχουν)

Ηθική βλάβη

:wave2:

nathair
18/05/2013, 16:47
Αλήθεια, πήρε κανείς αποζημίωση για ηθική βλάβη στην Ελλάδα από ατύχημα;

bikgolf3
18/05/2013, 18:06
Παιδιά όντως αυτό με την παλαιότητα είναι άκυρο και άγραφος νόμος...
Μόλις τους πεις..."οκ θα τα πούμε με τον δικηγόρο μου"
και τέτοια...τα αλλάζουν και πληρωνεσαι κανονικά....
Μαιμουνια όλοι τους...!

sergiosm
18/05/2013, 20:26
Αλήθεια, πήρε κανείς αποζημίωση για ηθική βλάβη στην Ελλάδα από ατύχημα;

Εκτός δικαστηρίων δεν ξέρω.
Με αγωγή όμως όλοι όσοι είχαν τραυματισμό (και εννοείται δεν ήταν υπαίτιοι του ατυχήματος) και σε αρκετές περιπτώσεις και χωρίς τραυματισμό