PDA

View Full Version : Συναγερμός - Ειδοποίηση με Sms - "Πληροφορίες κυψέλης" κινητής τηλεφωνίας



stako
30/09/2005, 13:06
Γεια χαρά σε όλους,

έχω πάρει ένα συναγερμό που λειτουργεί σε συνεργασία με κινητό τηλέφωνο. Σε περίπτωση που ενεργοποιηθεί ο συναγερμός, στέλνει ένα μήνυμα σε προκαθορισμένο αριθμό με κάποιες πληροφορίες. Ένα μέρος των πληροφοριών είναι "πληροφορίες κυψέλης". Αυτά είναι κάτι σαν κωδικοί που είναι μοναδικοί για κάθε κεραία κινητής τηλεφωνίας (η κάθε μια έχει τον δικό της δλδ). Έτσι στο μήνυμα λαμβάνω για παράδειγμα:

NET: 202f09
LAC/CID: 2333/2739

Αυτά υποτίθεται σε περίπτωση κλοπής (φτου φτου μακριά από μας! :) ) βοηθάνε "το έργο της αστυνομίας" δίνοντας μια ιδέα τουλάχιστον για την περιοχή όπου κινείται το όχημα. Προφανώς η αστυνομία μπορεί να πληροφορηθεί με κάποιον τρόπο το που βρίσκεται η συγκριμένη κεραία με τον τάδε κωδικό.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Επειδή είναι γνωστό το τι σπουδή δείχνουν οι αστυνομικές αρχές της χώρας μας σε τέτοια θέματα (.......), μπορώ να βρω και να έχω κι εγώ αυτούς τους κωδικούς των κεραιών με κάποιο τρόπο?

Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό?

dukeandthecity
30/09/2005, 13:11
πια εταιρία κινητής χρησιμοποιείς ?

stako
30/09/2005, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
πια εταιρία κινητής χρησιμοποιείς ?

Q γιατί δίνει το φτηνότερο SMS από Q σε Q

dukeandthecity
30/09/2005, 13:25
η Q έκτος απο το δικό της δικτυο με κεραίες κινητής συνεργάζεται επίσης με το δίκτυο της Voda. Αυτο μάλλον δεν σε πειράζει έσε γιατι ακομα και για τις κοινές κεραίες η Q έχει ένα cell ID ή πληροφορία κυψέλης.

Τώρα για την ερώτηση σου είναι δύσκολο να βρείς άκρη ΧΩΡΙΣ κονέ καθως οι εταιρίες κινητής κρατουν μυστικό που τοποθετουν τις παραπάνω απο μισες αστικες κεραιες τους για ευνόητους λόγους.

Αρα ή με κονέ ή την προσευχή σου στην ΕΛ.ΑΣ

:wave2: :wave2:

Υ.Γ. στο forum εχει διάφορους τηλεπικοινωνιαδες οπότε υπαρχει ελπίδα.

stako
30/09/2005, 13:30
Σε ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς. Δυστυχώς κονέ δεν παίζει οπότε μόνο βοήθεια από εδω ίσως θα μπορούσα να βρω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Υ.Γ. στο forum εχει διάφορους τηλεπικοινωνιαδες οπότε υπαρχει ελπίδα.

Που είστε ρε παλλικάριααααα........! :) Help! :)

Gandalf dr685sm
30/09/2005, 14:06
Λύση απευθείας δεν υπάρχει...ΑΛΛΑ....

η λύση γίνεται μέσα απο το πρόγραμμα GPS destinator που κάνει χρήση ακριβώς αυτού του GPRS-GSM δικτύου για να κάνει locate την θέση σου σε γεωμορφικό επίπεδο.

Θα πρέπει απλά να έχεις ενα PDA που θα φέρει το συγκεκριμένο πρόγραμμα συν να είναι ικανό να φέρει GSM SIM cards (βλ. Qtec S100) όπου θα μπορεί με κάποιες μικρό ρυθμίσεις να δείς την απεικόνιση σε γραφικό επίπεδο και μάλιστα , πάνω στο πρόγραμμα βλέποντας το στίγμα της μηχανής σου:eyepop: :eyepop: :uplate: :sun: !!!!!!

To όλο κόστος του εγχειρήματος , υπολόγισε το σε περίπου 700 euro (PDA και πομπός στην μηχανή) το πρόγραμμα βέβαια warez...

Αλλιώς περιμένεις ενα πιλοτικό πρόγραμμα που θα φέρει η εταιρία μου και στο οποίο είμαι επικεφαλής και θα κάνει θραύση στην αγορά ... και ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ...
Προς το παρόν δεσμεύομαι για άλλες λεπτομέρειες αλλά το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι πραγματικά είναι δύσκολο να αφαιρεθεί απο όχημα και μάλιστα δίνει online στοιχεία για τα πάντα σε αυτό... ακόμα και να κόψει την τροφοδοσία μπορεί... Αναμείνατε κύριοι στο ακουστικό σας για περισσότερες λεπτομέρειες...εντός του έτους...


Gandalf

ktm640lc4
30/09/2005, 14:12
Δεν νομιζω οτι ειναι αναγκη να κατεχεις τετοιες πληροφοριες.

Χωρις να ειμαι γνωστης πιστευω οτι

αν γινει το κακο (χτυπα ξυλο, φτου φτου) μπορεις να στηριχτεις στην αστυνομια. Ισως να μην ξερουν αυτοι αλλα οι εταιριες ξερουν. Αν δωσουν σημα αυτοι θα τους το δωσουν χωρις δευτερη κουβεντα.

Το προβλημα ειναι στην γρηγοραδα. Ποσο γρηγορα θα κινηθουν δηλαδη.

Ευχομαι να μην σου τυχει ποτε οποτε να μην χρειαστει να μαθεις.

:wave2:

stako
30/09/2005, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λύση απευθείας δεν υπάρχει...ΑΛΛΑ....

η λύση γίνεται μέσα απο το πρόγραμμα GPS destinator που κάνει χρήση ακριβώς αυτού του GPRS-GSM δικτύου για να κάνει locate την θέση σου σε γεωμορφικό επίπεδο.

Θα πρέπει απλά να έχεις ενα PDA που θα φέρει το συγκεκριμένο πρόγραμμα συν να είναι ικανό να φέρει GSM SIM cards (βλ. Qtec S100) όπου θα μπορεί με κάποιες μικρό ρυθμίσεις να δείς την απεικόνιση σε γραφικό επίπεδο και μάλιστα , πάνω στο πρόγραμμα βλέποντας το στίγμα της μηχανής σου:eyepop: :eyepop: :uplate: :sun: !!!!!!

To όλο κόστος του εγχειρήματος , υπολόγισε το σε περίπου 700 euro (PDA και πομπός στην μηχανή) το πρόγραμμα βέβαια warez...

Αλλιώς περιμένεις ενα πιλοτικό πρόγραμμα που θα φέρει η εταιρία μου και στο οποίο είμαι επικεφαλής και θα κάνει θραύση στην αγορά ... και ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ...
Προς το παρόν δεσμεύομαι για άλλες λεπτομέρειες αλλά το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι πραγματικά είναι δύσκολο να αφαιρεθεί απο όχημα και μάλιστα δίνει online στοιχεία για τα πάντα σε αυτό... ακόμα και να κόψει την τροφοδοσία μπορεί... Αναμείνατε κύριοι στο ακουστικό σας για περισσότερες λεπτομέρειες...εντός του έτους...


Gandalf

Μια χαρά η λύση με το Destinator αλλά το κόστος είναι πολύ μεγάλο. Αν ήταν να ξοδέψω τόσα πολλά θα έπαιρνα τον ΜΕΤΑ με το επίσης δορυφορικό GPS πάνω, περίπου τόσα κοστίζει. Αλλά τίθεται το θέμα αν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά λεφτά για κάτι που μπορεί έτσι κι αλλιώς να στο απενεργοποιήσουν.........

Για το σύστημα που ετοιμάζεις θα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον να το δούμε μόλις βγει. Απλά να προσέξετε το κόστος λίγο (πχ κάτι στα 200-300 ? θα ήταν κάτι ρεαλιστικό + το κόστος του συναγερμού, σύνολο 500-600?) καθώς επίσης και το θέμα (που ανέφερες βέβαια) της ευκολίας απενεργοποίησης του.

Για την ιστορία να πω ότι το δικό μου κοστίζει 60 ?΄. Καμία σχέση βέβαια με την ποιότητα των άλλων λύσεων, απλά προσφέρει κάτι αρκετά καλό (ειδικά από πλευράς τηλεειδοποίησης καθώς "πιάνει" και χιλιόμετρα να είμαι μακριά.......) για τα λεφτά του.

stako
30/09/2005, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Δεν νομιζω οτι ειναι αναγκη να κατεχεις τετοιες πληροφοριες.

Χωρις να ειμαι γνωστης πιστευω οτι

αν γινει το κακο (χτυπα ξυλο, φτου φτου) μπορεις να στηριχτεις στην αστυνομια.

Έχεις ένα δίκιο αλλά αν υπάρχει δυνατότητα να ξέρω κι εγώ θα ήταν ακόμα καλύτερα. :)

Αν δεν γίνεται δεν θα σκάσουμε κι όλας...:)

Gandalf dr685sm
30/09/2005, 14:54
ok...

απλά ενημερωτικά το δικό μας , θα έχει μόνο ενα μικρό κόστος για το hardware καθώς όπως καταλαβαίνεις δεν έχει σχέση με το υπάρχον destinator-pda που συνδέεται με bluetooth στο GPS πομπό-δέκτη....
H πηγή ενέργειας του είναι αυτόνομη και ουδεμία σχέση θα έχει με την μπαταρία του οχήματος όπως και η θέση του θα είναι απρόσιτη ακόμα και για τον μηχανικό σας, λόγω της θέσης που θα είναι.
Θα μπορεί να στέλνει μηνύματα μέσω GSM-GPRS ακόμα και αν το μηχανάκι σου θα είναι μακριά απο εσένα... στην συσκευή σου. Μαζί και κάποια στατιστικά για αυτό..

Το κόστος θα είναι κατά πολύ μικρότερο απο ότι υπάρχει στην αγορά...
Πίστεψε με..σύντομα..

Gandalf

stako
30/09/2005, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ok...

απλά ενημερωτικά το δικό μας , θα έχει μόνο ενα μικρό κόστος για το hardware καθώς όπως καταλαβαίνεις δεν έχει σχέση με το υπάρχον destinator-pda που συνδέεται με bluetooth στο GPS πομπό-δέκτη....
H πηγή ενέργειας του είναι αυτόνομη και ουδεμία σχέση θα έχει με την μπαταρία του οχήματος όπως και η θέση του θα είναι απρόσιτη ακόμα και για τον μηχανικό σας, λόγω της θέσης που θα είναι.
Θα μπορεί να στέλνει μηνύματα μέσω GSM-GPRS ακόμα και αν το μηχανάκι σου θα είναι μακριά απο εσένα... στην συσκευή σου. Μαζί και κάποια στατιστικά για αυτό..

Το κόστος θα είναι κατά πολύ μικρότερο απο ότι υπάρχει στην αγορά...
Πίστεψε με..σύντομα..

Gandalf

Αν όλα αυτά τα εκπληρώσετε στο τελικό σχέδιο είναι σίγουρο ότι θα σαρώσετε την αγορά....... Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που δεν θα ήθελε κάτι τέτοιο να προστατεύει το μωρό του..........

Φαντάζομαι όταν υπάρξει κάτι ανακοινώσιμο θα το δούμε και στο Moto.gr?


PS. Χμμμ, μετοχές προλαβαίνω να αγοράσω??? :)

Gandalf dr685sm
30/09/2005, 15:32
Σύντομα είπα...

απλά , να πώ οτι το project ¨ηδη τρέχει σε κάποιο gsxr της συμπρωτεύουσας , με απόλυτη επιτυχία...


Gandalf

stako
30/09/2005, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Σύντομα είπα...

απλά , να πώ οτι το project ¨ηδη τρέχει σε κάποιο gsxr της συμπρωτεύουσας , με απόλυτη επιτυχία...


Gandalf

Ok ok, αναμένουμε......:wave2:

Κανένας που να ξέρει όμως αυτό που ζήτησα αρχικά και μπορεί να βοηθήσει?

dukeandthecity
30/09/2005, 15:42
αρχηγέ

για πες τι διαφορες θα εχει το δικο σας project με τα fleet control που ειπάρχουν στην αγορά. ?

Τωρα για το gsxr καλα που το είπες γιατι το ειχα βάλει στο "μάτι". :D :D :D