PDA

View Full Version : Racing γάντια (Spidi,Astars,Five)



Ζεύκας
22/02/2013, 03:46
Μετά από έξι χρόνια τα αγαπημένα μου Spidi Carbosix άρχισαν να λιώνουν οπότε βγήκα στη τσάρκα για να δώ τι άλλο παίζει.
Δυστυχώς δεν βρήκα πολλές επιλογές στην αγορά αλλά τεσπά κατέληξα ανάμεσα σε τρία:


-Το πρώτο είναι το Five RFX1 http://www.five-gloves.com/index2.php5?page=gants&categorie=3&sous_categorie=194

Ομολογώ ότι πρώτη φορά έμαθα για την εν λόγω εταιρεία και το γάντι μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Το έχει πάρει κανείς;
Το βρήκα στα 150ευρώ.


-Το δεύτερο είναι το Astars GP Pro http://www.alpinestars.com/moto/gloves/gp-pro-glove.html#.USbUz1qtxEw

Δημοφιλές γάντι, σαν εφαρμογή στο χέρι ένα κλικ καλύτερο από το Five, σαν προστασίες πάρα πολύ καλό. 175ευρώ.


-Η τρίτη επιλογή είναι να πάρω πάλι το Spidi Carbosix. http://www.spidi.com/eu/eu_en/motorcycle-gloves/carbosix.html

Το καλύτερο γάντι κατ'εμέ σαν εφαρμογή και αίσθηση αλλά πλέον το χαμηλότερο σε επίπεδο προστασίας και δέσιματος από τα άλλα.


Το σημαντικότερο κριτήριο για ένα racing γάντι είναι για μένα η εφαρμογή και η αίσθηση.
Και θα ξανάπερνα το Spidi αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω και το κριτήριο της προστασίας.

Η χρυσή τομή θα ήταν να αγόραζα το alpinestars αλλά ξέρω ότι σαν αίσθηση θα μου έλειπε το spidi. Μπέρδεμα....


ΥΓ1. αν ξέρει κανείς από που μπορώ να πάρω το Spidi....το Motomarket δεν το φέρνει πλέον.
ΥΓ2. υπάρχει και η επιλογή του Spidi Carbo Track που θα με κάλυπτε. 185ε από fc-moto. Αλλά δεν βρήκα κάπου να το δοκιμάσω. Ξέρει κανείς που μπορώ;

boussias
22/02/2013, 07:59
Το Spidi έχω και εγώ 5 χρόνια. Σκυλί, αλλά όπως είπες δεν έχει την προστασία του Alpinestars.
Alpinestars απο Μοτοδυναμική, Απο το Site της Spidi:
ATHENS SPIDI STORE
43 KALLIROIS
11743 Athens
Greece
Tel: 210 9222349

devil's animal
22/02/2013, 08:59
δεν υπαρχουν καλυτερα γαντια απο τα alpinestars.-

μην το σκεφτεσαι καν για την αισθηση...
1) συνηθιζονται τα παντα...
2) δεν θα εισαι καθε μερα πιστα...

TROOPER
22/02/2013, 11:20
εχω alpinestars και ομολογω οτι εχεις ενα δικιο στο θεμα αισθηση αλλα απο προστασιες.......δεν μπορεις να τα χεις ολα.

μαλλον θα ξαναπερνα τα spidi στη θεση σου μπαμπη.:wave2:

golis
22/02/2013, 12:34
+ ότι δεν αντέχουν τα alpinestars.

TROOPER
22/02/2013, 13:16
+ ότι δεν αντέχουν τα alpinestars.

δεν θα συμφωνησω γιωργο.τα εχω απο το 2008, εχουν μια τουμπα στις σερρες και ειναι μια χαρα.

sniper
22/02/2013, 13:37
Έχω τα Clover RS3 και τα Alpinestars GP1 pro.

Αν η αίσθηση των RS4 της Clover είναι σαν των 3 πάρε τα Clover με κλειστά μάτια!

McTalas
22/02/2013, 20:57
spidi ρε και τελοσ ολα τα αλλα ειναι αλοιφες...

giannis21
22/02/2013, 21:58
ριξε μια ματια και εδω https://www.youtube.com/watch?v=iL7TDNVqQ5M

εγω προσφατα πηρα τα gp-pro αλλα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα.ειχα τα carbosix αλλα δεν με βολεψανε εμενα.τα astars σε πρωτη φαση τα νοιωθω πιο καλα στο χερι σαν αισθηση.θα φανει και στην οδηγηση.

Ζεύκας
23/02/2013, 04:57
boussias: το athens spidi store είναι στην ουσία το Μοτομάρκετ και όπως προείπα δν προτιμά να πουλάει five γάντια παρά spidi.
Που θα βρω ρε γμτ να δοκιμάσω spidi; θέλω να φορέσω και το carbo track.

Θα κοιτάξω και τα clover. Λογικά στα stelpet θα τα έχουν.

giannis21: ωραίο βιντεάκι

pipe_smoker
23/02/2013, 09:14
giannis21: ωραίο βιντεάκι

Εχουν και ξεχωριστα βιντεο για καθε ενα γαντι (ή ό,τι προιον παρουσιαζουν τελος παντων). Αμα μπεις στο site τους και πας στο ταδε γαντι πχ εχει απο κατω και βιντεο που παρουσιαζουν μονο το συγκεκριμενο γαντι και τα χαρακτηριστικα του κλπ.
Στην περιπτωση που θες να ακουσεις πεντε πραγματα παραπανω για καποιο απο αυτα.

Ζεύκας
07/03/2013, 10:17
ΛΟΙΠΟΝ, πήγα σε τουλ δέκα μαγαζιά. Όλα γνωστά σε όσους θέλουν να πάρουν μοτοεξοπλισμό στην Αθήνα.

3 μαγαζιά δεν είχαν κανένα γάντι για πίστα.
4 είχαν μόνο 1 γάντι.
2 είχαν 2 διαφορετικά γάντια.
Μόνο 1 μου έδειξε 3 γάντια της ίδιας όμως εταιρείας.

Δοκίμασα 2 Dainese,1 Five,1 Astars,2 IXS.
Δεν βρήκα Spidi, Clover, Revit, Spyke και άλλα.

Σε όλη την Αθήνα δοκίμασα μόνο 6 ζεύγη. Στην προ κρίσεως εποχή ίσως να έβρισκα 12.


Τέσπα, μόνο στα Dainese Full Metal Pro βρήκα το φίλινγκ των Spidi. 300 ευρά το φρέσκο, 220 το παλιό μοντέλο.

Τα Spidi Carbo Track τα βρίσκω στα 175 απόξω οπότε μάλλον αυτά θα χτυπήσω.

Έστειλα ένα mail στη μαμά Spidi να ρωτήσω αν τα Carbosix μου έχουν την ίδια κοψιά με τα Carbo Track και επί της ευκαιρίας
να καταδώσω και τα Motomarket που δεν φέρνουν ούτε ένα πιστιάρικο γαντάκι πια. Αμφιβάλλω αν ποτέ θα πάρω απάντηση.

Ζεύκας
07/03/2013, 10:18
Carbo Track

sniper
07/03/2013, 10:23
ΛΟΙΠΟΝ, πήγα σε τουλ δέκα μαγαζιά. Όλα γνωστά σε όσους θέλουν να πάρουν μοτοεξοπλισμό στην Αθήνα.

3 μαγαζιά δεν είχαν κανένα γάντι για πίστα.
4 είχαν μόνο 1 γάντι.
2 είχαν 2 διαφορετικά γάντια.
Μόνο 1 μου έδειξε 3 γάντια της ίδιας όμως εταιρείας.

Δοκίμασα 2 Dainese,1 Five,1 Astars,2 IXS.
Δεν βρήκα Spidi, Clover, Revit, Spyke και άλλα.

Σε όλη την Αθήνα δοκίμασα μόνο 6 ζεύγη. Στην προ κρίσεως εποχή ίσως να έβρισκα 12.


Τέσπα, μόνο στα Dainese Full Metal Pro βρήκα το φίλινγκ των Spidi. 300 ευρά το φρέσκο, 220 το παλιό μοντέλο.

Τα Spidi Carbo Track τα βρίσκω στα 175 απόξω οπότε μάλλον αυτά θα χτυπήσω.

Έστειλα ένα mail στη μαμά Spidi να ρωτήσω αν τα Carbosix μου έχουν την ίδια κοψιά με τα Carbo Track και επί της ευκαιρίας
να καταδώσω και τα Motomarket που δεν φέρνουν ούτε ένα πιστιάρικο γαντάκι πια. Αμφιβάλλω αν ποτέ θα πάρω απάντηση.

Στον Μπαξεβάνη ή στον Ξύκη πήγες να δεις για clover???

283900

dmf
07/03/2013, 10:27
υπάρχουν και αυτα με σχεδόν μισή τιμή απ'οτι έδειξες μέχρι τώρα. http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Spyke-Fuel-Racing-Motorcycle-Glove/SubProducts/Spyke-Fuel-Racing-Motorcycle-Glove-0001
Αλλα αν δεν σε νοιάζουν τα λεφτά, εννοείται παρε το spidi, γιατι ειναι καλυτερο

Ζεύκας
07/03/2013, 10:39
Νίκο πήγα στον Ξύκη στη Μιχαλακοπούλου και είχε μόνο τα RS3 μόνο σε large. Όταν ζήτησα να δοκιμάσω στο νούμερο μου μου είπε ότι δεν έχει άλλο γάντι.
Άποψη δεν μπορώ να έχω λοιπόν αν και δεν μου άρεσαν που έχουν έξτρα στρωματάκι δέρματος στον δείχτη και το κωλοδάχτυλο.


dmf τα έχω σταμπάρει αυτά τα Spyke και έχουν μια χαρά τιμή αλλά εάν δεν τα δοκιμάσω δεν.....


(Άσχετο, μιας και ανέφερα την Μιχαλακοπούλου πριν, το εκεί Motomarket βάρεσε διάλυση)

Ζεύκας
07/03/2013, 10:47
Πήρα τηλ στο Μπαξεβάνη. Έχει τα clover RS4 (αυτά δεν έχουν την έξτρα στρώση δέρματος) στα 166 ευρώ.

Θα προτιμήσω τα Spidi.

sniper
07/03/2013, 10:50
Πήρα τηλ στο Μπαξεβάνη. Έχει τα clover RS4 (αυτά δεν έχουν την έξτρα στρώση δέρματος) στα 166 ευρώ.

Θα προτιμήσω τα Spidi.

OK, αλλά δεν χάνεις και τίποτα να τα δοκιμάσεις...

Ζεύκας
07/03/2013, 10:55
Ναι ρε σίγουρα. Άμα τύχει κ ξαναπεράσω Καλλιρόης θα τα δοκιμάσω.

Ζεύκας
26/03/2013, 03:50
Τα clover τα είδα αλλά στα λεφτά αυτά τα Spidi φάνηκαν καλύτερα.

Όπερ και εγένετο, έγινε η παραγγελία από fc-moto και σε μια βδομάδα τα είχα σπίτι μου:

Ακολουθούν φωτό μπας και ενδιαφέρει κανέναν για μελλοντική αγορά

Ζεύκας
26/03/2013, 03:51
Spidi Carbo Track

Ζεύκας
26/03/2013, 03:53
Εδώ σε σύγκριση με τα παλιά μου Spidi Carbosix

Ζεύκας
26/03/2013, 03:55
Και επί της ευκαιρίας πήρα και κάτι που λιγορευόμουν από καιρό:


Forcefield Limb Tubes