PDA

View Full Version : Αλλαγή στην ενότητα των αγγελιών



Sapadak
24/02/2013, 20:27
Απο σήμερα άλλαζει ο τρόπος επικοινωνίας των αγγελιών.

Από εδώ και στο εξής μέσα στις αγγελίες θα μπορούνε να γράφουν μόνο ο δημιουργός της αγγελίας και οι διαχειριστές.

Τυχόν απορίες/διευκρινήσεις αναφορικά με αγγελία θα γίνεται μέσω πμ ή με τον επιλεγμένο τρόπο επικοινωνίας που πωλητή (τηλ/email)


Guten epitixien



Edit by McGyver 15/03/2013

Για λειτουργικούς και διαχειριστικούς λόγους αποφασίστηκε να τεθούν ορισμένα ακόμη όρια στην ενότητα των Αγγελιών και σε όλες τις υποκατηγορίες της.

Σε συνδυασμό με τους υπόλοιπους περιορισμούς που έχουν τεθεί μέχρι τώρα, πλέον δικαίωμα για καταχώρηση αγγελιών έχουν τα μέλη που είναι εγγεγραμένα άνω των 3 μηνών ΚΑΙ έχουν πάνω από 50 posts στις κατηγορίες όπου αυτά προσμετρούνται.

Lioulios
24/02/2013, 20:43
Μα πάω και γω να απαντήσω ...Και λέω ..Μα τί γίνεται ;;;

Πάντως είναι κάποιες αγγελίες που σηκώνουν πολύ κουβέντα ....Θα μας λήψει αυτή η δυνατότητα .

ΓκαΝτέμιΤ .

Sapadak
24/02/2013, 20:49
Μα πάω και γω να απαντήσω ...Και λέω ..Μα τί γίνεται ;;;

Πάντως είναι κάποιες αγγελίες που σηκώνουν πολύ κουβέντα ....Θα μας λήψει αυτή η δυνατότητα .

ΓκαΝτέμιΤ .

Ναι ρε γαμωτο :lol:

Lioulios
24/02/2013, 21:05
Xωρίς να θέλω να πω κάτι αρνητικό ή ειρωνικό .... Η αγγελία του ΜikeG για το 400άρι κτμάκι του είναι μάστΣι και δεν είναι η μόνη ...Τώρα τί θα κάνουμε ; Θα βλέπουμε τις αγγελίες ξερές ! Χωρίς σχόλια που να ναι μέσα στο θέμα βεβαίως βεβαίως .

Το φόρουμ τήνει να γίνει μνημονιακό .

Βέβαια έτσι μειώνετε και προσωπικό ε ;

Sapadak
24/02/2013, 21:21
Τώρα τί θα κάνουμε ; Θα βλέπουμε τις αγγελίες ξερές ! Χωρίς σχόλια που να ναι μέσα στο θέμα βεβαίως βεβαίως .

Κοιτα ειχα ζητησει αυξηση, αλλα δε μου διναν....
υπερωριες δε πληρωνουν

Τι να κανω? Εβαλα το νο ποστιν στις αγγελίες...Ξερες δε θα πεις τπτ..στεγνες, άοσμες

Οπως μπορείς να φανταστείς πλέον θα πλήττω :lol:

SVX
24/02/2013, 22:29
:beer: well done...

Viper4
25/02/2013, 14:21
Για να το κάνετε θα έχετε τους λόγους σας σίγουρα, αλλά ορισμένες φορές κάποια σχόλια χρειάζονται!
Πχ... πουλάει κάποιος το μεταχειρισμένο κράνος του 100 ευρώ και το ίδιο κράνος καινούργιο έχει 120 ευρώ. Ε δεν πρέπει να το δει αυτό το σχόλιο ο επίδοξος αγοραστής;
Ή κάποιες διευκρινήσεις πχ μεγέθους κλπ...

Lioulios
25/02/2013, 14:27
Και απεργία να κάνουμε ...Οι αποφάσεις έχουν ληφθεί .

AristidisZ
25/02/2013, 14:28
σωστό, είδα π.χ. σήμερα αγγελία που πωλούταν μπουφάν και δεν ανέφερε μέγεθος...

sniper
25/02/2013, 14:56
σωστό, είδα π.χ. σήμερα αγγελία που πωλούταν μπουφάν και δεν ανέφερε μέγεθος...

Αυτά τα καλύπτει επιτυχώς μέχρι στιγμής (να 'ναι καλά το μπόνους παραγωγικότητας που δίνουμε) ο τοπικός μοντ..

AristidisZ
25/02/2013, 14:58
(να 'ναι καλά το μπόνους παραγωγικότητας που δίνουμε)

Υπάρχει ακόμα τέτοιο πράμα στη πιάτσα ;
anyway, προφανώς επειδή απαγορεύεται το "bump" θέλετε να ταξινομούνται οι αγγελίες βάσει χρονολογικής σειράς, και να μην ανεβαίνουν προς τα πάνω, είτε τυχαία είτε εσκεμμένα ;)

Sapadak
25/02/2013, 15:18
Για να το κάνετε θα έχετε τους λόγους σας σίγουρα, αλλά ορισμένες φορές κάποια σχόλια χρειάζονται!
Πχ... πουλάει κάποιος το μεταχειρισμένο κράνος του 100 ευρώ και το ίδιο κράνος καινούργιο έχει 120 ευρώ. Ε δεν πρέπει να το δει αυτό το σχόλιο ο επίδοξος αγοραστής;
Ή κάποιες διευκρινήσεις πχ μεγέθους κλπ...

Σε αυτή τη περίπτωση το σχόλιο σου για τη τιμη του καινουριου θα κοβοταν ;)
Μπαμπας και μαμα κανενος δεν είμαστε ουτε Νταρτανιαν να βοηθάμε τους πτώχους.
Αν σε καποιο δε τον νοιαζει το πως θα ξοδεψει Χ ευρά, γιατι να σε νοιάξει εσενανε?

Viper4
25/02/2013, 22:02
Σε αυτή τη περίπτωση το σχόλιο σου για τη τιμη του καινουριου θα κοβοταν ;)
Μπαμπας και μαμα κανενος δεν είμαστε ουτε Νταρτανιαν να βοηθάμε τους πτώχους.
Αν σε καποιο δε τον νοιαζει το πως θα ξοδεψει Χ ευρά, γιατι να σε νοιάξει εσενανε?

Όπως θα ήθελα, αν εγώ μπορεί να έπεφτα θύμα μιας τέτοιας αγοράς, να με είχε προστατέψει κάποιος ενημερώνοντας με, έτσι το θεωρώ και σωστό να ενημερώσω εγώ κάποιον άλλον από το να πέσει θύμα.
Είμαστε μια "παρέα" μοτοσικλετιστών εδώ μέσα, αν μπορούμε να προστατέψουμε ο ένας τον άλλο από μία κακή αγορά είναι μεμπτό;
Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Lioulios
25/02/2013, 22:23
Aυτό γίνεται σε μικρότερα φόρουμ που είναι και πιο παρεϊστικα...Εδώ μέσα που ναι μεγάλο ,γίνεται τση Πόπης ... Καθένας και απάνω του . Να προσέχεις .

pipe_smoker
25/02/2013, 23:10
Όπως θα ήθελα, αν εγώ μπορεί να έπεφτα θύμα μιας τέτοιας αγοράς, να με είχε προστατέψει κάποιος ενημερώνοντας με, έτσι το θεωρώ και σωστό να ενημερώσω εγώ κάποιον άλλον από το να πέσει θύμα.
Είμαστε μια "παρέα" μοτοσικλετιστών εδώ μέσα, αν μπορούμε να προστατέψουμε ο ένας τον άλλο από μία κακή αγορά είναι μεμπτό;
Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Κατανοητό είναι αυτό που λες.

Κι όπως υπάρχει ελεύθερη αγορά έτσι υπάρχει κι ελευθερία λόγου, κι όσο μπορείς εσύ να πουλάς ένα κράνος 100 ευρώ ενώ καινούριο κάνει 50, άλλο τόσο μπορώ κι εγώ να το σχολιάσω και να πω ότι το πουλάς ακριβά. Με μόνη διαφορά ότι όσο οδεύει προς την ασυδοσία το πρώτο μειώνεται αναγκαστικά η ελευθερία του δευτέρου αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Τέσπα. Ψιλοτεχνικό νομίζω είναι το ζήτημα. Δεν υπάρχει μέτρο του τί είναι λογικό και παράλογο για τον καθένα, και ειδικά όταν μπαίνουν μπροστά τα φράγκα.... Χαιρετίσματα.

Ανοίγω εγώ μια αγγελία που πουλάω το τάδε πράμα κι έρχεσαι εσύ και μου λες ότι καινούριο κάνει τόσο και σου απαντάω εγώ "τότε τράβα πάρ'το καινούριο" και σιγά σιγά αρχίζουμε τα παζάρια στο thread της αγγελίας. Γιατί ή τα παζάρια θα αρχίσουμε ή τα μαμοσταυρίδια. Ή ανοίγω εγώ μια αγγελία και πουλάω ένα κράνος 100 ευρώ κι έρχεσαι εσύ από κάτω και ποστάρεις ένα λινκ και λες "Μην τσιμπάτε, ελάτε να σας προστατεύσω. Εγώ πουλάω καλύτερο κράνος και πιο φτηνά, αυτός είναι απατεώνας".

Είχε προτείνει κι ο λιούλιος αν θυμάμαι καλά να φτιάξουμε ένα φόρουμ που θα "αναφέρουμε" τις ύποπτες αγγελίες. Ε τα μουστάκια μας θα τρώγαμε. Θα πιάνανε τη σκούπα πρωί πρωί οι μονταδόροι και θα έφτανε βράδυ και δε θα είχανε τελειώσει το "καθάρισμα".

Είναι νομίζω φανερό ότι στην πολιτική του φόρουμ είναι να αποφεύγονται οι έντονες προστριβές και να είναι κάπως κόσμια η επικοινωνία των μελών μεταξύ τους κι όταν το πράγμα ξεφεύγει πέφτει τσεκούρι. Άμα κάποιος ξαφνικά έβλεπε την αγγελία του στις ύποπτες ε δε νομίζω να το έπαιρνε και πολύ ψύχραιμα.

Ας έχει το νου του ο καθένας κι ας προσέχει τί αγοράζει κι από πού το αγοράζει.

Μοναδική λύση ίσως αποτελούσε το να μην μπορεί κάποιος να ανεβάσει αγγελία αν δε φτάσει κάποιον συγκεκριμένο αριθμό ποστ ή/και δεν έχει κλείσει πχ ένα χρόνο από την εγγραφή του στο φόρουμ. Αυτό θα μείωνε τις αγγελίες από τύπους που γράφονται απλά και μόνο για να πουλήσουν κάτι και ίσως να αποτελούσε και μια σχετική δικλείδα για πιο ασφαλείς συναλλαγές μέχρις ενός σημείου.

ΥΓ. Όλα αυτά βέβαια είναι άσχετα με την αλλαγή στην πολιτική των ποστ στις αγγελίες. Σχόλια "προστασίας" άλλων μελών σε αγγελία δε θυμάμαι να έχω δει ποτέ. Οπότε δε μιλάμε και για καμιά τραγική αλλαγή που θα καταστρέψει κόσμο και ντουνιά και θα κάνουν πάρτυ οι κλέφτες. Τα μόνα ποστ πέραν αυτών του δημιουργού που έχω δει είναι του τύπου "τί χρώμα είναι?" ή "θεσ/νίκη στέλνεις?" και τέτοια. Ε αυτά πλέον με πμ.


έντιτ: Χώρια που υπάρχει και το κουμπί της αναφοράς. Αν κάτι σε κάποιον βρωμάει ας αναφέρει την αγγελία και θα τη δει ο μοντ. (δεν εννοώ να του βρωμάει η τιμή)

McGyver
26/02/2013, 05:55
έντιτ: Χώρια που υπάρχει και το κουμπί της αναφοράς. Αν κάτι σε κάποιον βρωμάει ας αναφέρει την αγγελία και θα τη δει ο μοντ. (δεν εννοώ να του βρωμάει η τιμή)

N' αγιάσουν τα δαχτυλάκια σου παληκάρι μου...

TROOPER
26/02/2013, 09:22
N' αγιάσουν τα δαχτυλάκια σου παληκάρι μου...

+1000

McGyver
15/03/2013, 16:45
Ενημερώθηκε το 1ο post του παρόντος με ορισμένους ακόμη περιορισμούς.

AristidisZ
15/03/2013, 17:13
Ενημερώθηκε το 1ο post του παρόντος με ορισμένους ακόμη περιορισμούς.

πολύ σωστό, μερικοί το χαν περάσει για ΧΕ το φόρουμ...

pipe_smoker
15/03/2013, 21:44
Ενημερώθηκε το 1ο post του παρόντος με ορισμένους ακόμη περιορισμούς.

Ναι εεε???




Edit by McGyver 15/03/2013


...δικαίωμα για καταχώρηση αγγελιών έχουν τα μέλη που είναι εγγεγραμένα άνω των 3 μηνών ΚΑΙ έχουν πάνω από 50 posts στις κατηγορίες όπου αυτά προσμετρούνται.


Κι έλεγα κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει......





Μοναδική λύση ίσως αποτελούσε το να μην μπορεί κάποιος να ανεβάσει αγγελία αν δε φτάσει κάποιον συγκεκριμένο αριθμό ποστ ή/και δεν έχει κλείσει πχ ένα χρόνο από την εγγραφή του στο φόρουμ. Αυτό θα μείωνε τις αγγελίες από τύπους που γράφονται απλά και μόνο για να πουλήσουν κάτι και ίσως να αποτελούσε και μια σχετική δικλείδα για πιο ασφαλείς συναλλαγές μέχρις ενός σημείου.



Ααααα ρε!!! Αυτά που σκέφτομαι παρά πέντε τα κάνετε και τέταρτο:smokin::lol::lol::lol:

Πέραν της πλάκας τώρα, απορία γιατί κάτι μου τράβηξε την προσοχή. Είδα κάποιες αγγελίες με ποσταρίσματα από μέλη. Ερωτήσεις για επεξηγήσεις κλπ κλπ κλπ. Αυτό δεν ήταν που θα κοβόταν με τον κανονισμό που αναφέρεται στο παρόν thread??

Από περιέργεια ρωτάω και σχωράτε με άμα δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Sapadak
15/03/2013, 22:15
Πέραν της πλάκας τώρα, απορία γιατί κάτι μου τράβηξε την προσοχή. Είδα κάποιες αγγελίες με ποσταρίσματα από μέλη. Ερωτήσεις για επεξηγήσεις κλπ κλπ κλπ. Αυτό δεν ήταν που θα κοβόταν με τον κανονισμό που αναφέρεται στο παρόν thread??

Από περιέργεια ρωτάω και σχωράτε με άμα δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Αυτα υπήρχαν πριν αυτο το θρεντ, παλαιοτερων ημερομηνιων. Και να θελουν πλεον δε μπορουν να ζητησουν εξηγησεις/αποριες τα μελη μεσα στο νημα της αγγελιας παρα μονο οι διαχειριστές/συντονιστές, οποτε αναγκαστικά φευγει πμ

pipe_smoker
15/03/2013, 22:22
Και να θελουν πλεον δε μπορουν να ζητησουν εξηγησεις/αποριες τα μελη μεσα στο νημα της αγγελιας παρα μονο οι διαχειριστές/συντονιστές...

Έχεις δίκιο. Μοντέρια ήταν που ρωτούσαν. My bad :beer:

TROOPER
16/03/2013, 01:49
Έχεις δίκιο. Μοντέρια ήταν που ρωτούσαν. My bad :beer:

;) :beer:

Lioulios
16/03/2013, 14:17
Ε ναι . Είναι φυσιολογικό. Υπάρχουν χρίστες 2 ταχυτήτων .

Εγώ να μην μπορώ να ρωτήσω ,αλλά ο μοντερέιτορ που ενδιαφέρεται για το μηχανάκι , μπορεί να ρωτάει τα πάντα . Γιατί ο 2ος κινητήρας ; Πουλιέται χώρια ; κτλ κτλ και με παραπάνω από ένα πόστ .

Δεν είναι τίποτα μεμπτό , ίσα ίσα που δόδονται περισσότερες πληροφορίες για το αντικείμενο που είναι προς πώληση ....Αλλά κατά τη γνώμη μου , αφού δεν επιτρέπεται από τον καθένα μας , ας γράφετε και σεις με πμ .

Είναι σαν τον μπάτσο που κυκλοφορεί χωρίς κράνος σε κλειστή κοινωνία και τον βλέπουν οι υπόλοιποι που φαγαν τις κλίσεις ενα πράμα ...

Φαίνεται κάπως δηλ στους υπόλοιπους ...

Γνώμη μου ...

:rolleyes:

Lioulios
16/03/2013, 14:19
...Και δεν μιλάω για τις υποδήξεις προς τον συγγραφέα της αγγελίας για ελλειπή στοιχεία ... Μιλάω για αγγελία που φαίνεται καθαρά το πρωσοπικό ενδιαφέρον από τον Μοντ (ο οποίος είναι από τους καλύτερους εδώ μέσα )

Sapadak
16/03/2013, 14:22
Ε ναι . Είναι φυσιολογικό. Υπάρχουν χρίστες 2 ταχυτήτων .

Εγώ να μην μπορώ να ρωτήσω ,αλλά ο μοντερέιτορ που ενδιαφέρεται για το μηχανάκι , μπορεί να ρωτάει τα πάντα . Γιατί ο 2ος κινητήρας ; Πουλιέται χώρια ; κτλ κτλ και με παραπάνω από ένα πόστ .

Δεν είναι τίποτα μεμπτό , ίσα ίσα που δόδονται περισσότερες πληροφορίες για το αντικείμενο που είναι προς πώληση ....Αλλά κατά τη γνώμη μου , αφού δεν επιτρέπεται από τον καθένα μας , ας γράφετε και σεις με πμ .

Είναι σαν τον μπάτσο που κυκλοφορεί χωρίς κράνος σε κλειστή κοινωνία και τον βλέπουν οι υπόλοιποι που φαγαν τις κλίσεις ενα πράμα ...

Φαίνεται κάπως δηλ στους υπόλοιπους ...

Γνώμη μου ...

:rolleyes:

Θα σου απαντησω προσωπικα
Αν ενδιαφερομαι για κατι που ειναι προς πώληση θα στειλω πμ στον πωλητη.
Αν πρεπει να βαλει πληροφοριες στην αγγελια του παραπανω ή αν θεωρω οτι πρεπει να εξηγησει αν υπαρχουν χαρτια πχ για το κινητηρα που πουλαει και δεν ειναι κλαμμένος απο καποιον θα το κάνω μεσα στο νημα και οταν εξηγήσει θα καθαριστεί το ποστ.

Βεβαια με αυτους τους περιορισμούς μέλη που είναι αρκετό καιρό εδωπέρα και γνωριζουν πως λειτουργούμε ανεβάζουν 'σωστες' αγγελίες (καλα οχι ολοι προφανως).
Οι 'αλεξιπτωτιστες' χαλούσαν τη σούπα συνηθως

Sapadak
16/03/2013, 14:24
...Και δεν μιλάω για τις υποδήξεις προς τον συγγραφέα της αγγελίας για ελλειπή στοιχεία ... Μιλάω για αγγελία που φαίνεται καθαρά το πρωσοπικό ενδιαφέρον από τον Μοντ (ο οποίος είναι από τους καλύτερους εδώ μέσα )


Επειδή δε σε προλάβα καθωτι απαντουσα
Εισαι σιγουρος οτι ηταν προσωπικό ενδιαφέρον? Μηπως ρωτούσε για άλλο λόγο?
Ξερω σε ποια αγγελια κανεις αναφορά και ποιος ειναι ο καλυτερος μοντ που λες (αληθεια ποτε ειχαμε ψηφοφορία :lol: ) αλλα εισαι 100% σιγουρος για τους λογους που ρωτουσε?

Lioulios
16/03/2013, 14:35
Μιλάω για αυτήν την αγγελία που αν δεν πειραχτεί ...Θα φανεί καθαρά τί λέω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134251

Τον γουστάρω αυτόν τον μοντ ...Γιατί είναι καλός και βοηθάει ...'Όχι σαν κάτι άλλους που ειρωνεύονται συνεχώς κάποια νέα μέλη ή κάποιους άλλους που επειδή πήγαν στην άλλη άκρη του κόσμου...Έπιασαν τον παπά από τα @@ .

Και εσύ μου άρεσες , μέχρι που μου έδωσες εκείνη την προειδοποίηση ...και δεν μπορώ να την βγάλω από το προφιλ μου :)

Χωρίς κανένα ιχνος αντιπαράθεσης ...Λεω πως οταν εγώ ας πούμε δεν μπορώ να αναρτήσω ακατάληλο υλικό ...Δεν θάλω να βλέπω κάποιον άλλο να το κάνει ,μόνο και μονο επειδή μπορεί .

Αυτό λέω .....Δεν πάει όμορφα που λένε και στο χωριό μου

MikeG
16/03/2013, 14:37
Μιλάω για αυτήν την αγγελία που αν δεν πειραχτεί ...Θα φανεί καθαρά τί λέω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134251

Τον γουστάρω αυτόν τον μοντ ...Γιατί είναι καλός και βοηθάει ...'Όχι σαν κάτι άλλους που ειρωνεύονται συνεχώς κάποια νέα μέλη ή κάποιους άλλους που επειδή πήγαν στην άλλη άκρη του κόσμου...Έπιασαν τον παπά από τα @@ .

Και εσύ μου άρεσες , μέχρι που μου έδωσες εκείνη την προειδοποίηση ...και δεν μπορώ να την βγάλω από το προφιλ μου :)

Χωρίς κανένα ιχνος αντιπαράθεσης ...Λεω πως οταν εγώ ας πούμε δεν μπορώ να αναρτήσω ακατάληλο υλικό ...Δεν θάλω να βλέπω κάποιον άλλο να το κάνει ,μόνο και μονο επειδή μπορεί .

Αυτό λέω .....Δεν πάει όμορφα που λένε και στο χωριό μου


Γιάννη, για άλλους λόγους ρωτάει, όχι γιατί ενδιαφέρεται.. ;)

Lioulios
16/03/2013, 14:39
Γιάννη, για άλλους λόγους ρωτάει, όχι γιατί ενδιαφέρεται.. ;)

1000 συγχνώμη τότε ,αλλά στα δικά μου μάτια αυτό που λέω φαίνεται ...Και πάλι σόρυ .

Α! Αυτό που δεν μπορείς να γραφτείς και να πετάξεις μια αγγελία ...Πολύ καλό !!

MikeG
16/03/2013, 14:40
1000 συγχνήμη τότε ,αλλά στα δικά μου μάτια αυτό που λέω φαίνεται ...Και πάλι σόρυ .

Α! Αυτό που δεν μπορείς να γραφτείς και να πετάξεις μια αγγελία ...Πολύ καλό !!

Don't worry man, που λες και συγνώμη! Σιγά. :beer: :beer: :beer:

Lioulios
16/03/2013, 14:43
Δείχνω χαρακτήρα με την συγχνώμη μου... Κάτι σαν το μηχανάκι μου ένα πράμα .
:ρακάκι:

nikos_abel
16/03/2013, 16:40
Γιάννη, για άλλους λόγους ρωτάει, όχι γιατί ενδιαφέρεται.. ;)

Πάντως και γω για μια αγγελία γράφτηκα....

Lioulios
16/03/2013, 18:51
Πάντως και γω για μια αγγελία γράφτηκα....

...Kαι ακόμα να το πουλήσεις !!!

:evil:

chr1s_86
17/03/2013, 16:01
...Kαι ακόμα να το πουλήσεις !!!

:evil:


:lol: :lol: