PDA

View Full Version : Ψέματα είναι ;



nicksior
25/02/2013, 10:01
Το έγραψε σε ένα blog τον Απρίλιο του 2011 η Άλκηστη Πρωτοψάλτη ,που την ξέρετε όλοι...... Πόσο δίκιο έχει!!!......θα μπορούσε τα ίδια να πει ο καθένας από εμάς.....!!!!!
<< Nαι, θα έφευγα.
Όχι επειδή υπάρχει κρίση. Όχι επειδή οι δουλειές είναι δύσκολες. Όχι
επειδή με ζορίζει το δάνειο. Αλλά επειδή ζω σε μια χώρα που οι
συμπατριώτες μου μάλλον δεν αγαπούν τελικά, μιας και αγάπη χωρίς
σεβασμό δεν υπάρχει. Δεν μιλώ για τους φοροφυγάδες, τους
επαγγελματίες συνδικαλιστές, τα πάσης φύσεως λαμόγια. Μιλώ για μια
πολύ μεγαλύτερη, φοβάμαι, μάζα. Που κοιτάζει αποκλειστικά και μόνο την
πάρτη της, τον παρά της, τον κύκλο της, το σπίτι της, αδιαφορώντας
παντελώς για ό τι κοινό. Που δεν τηρεί κανέναν κανόνα - ούτε κάν τους
στοιχειώδεις της καλής συμπεριφοράς - και δεν έχει και κανέναν σκοπό
να τους τηρήσει ποτέ. Που περιμένει πάντα από κάποιον άλλον, κάποιον
αόριστο τρίτο - συνήθως αυτός λέγεται κράτος όταν δεν λέγεται μαλάκας
- να κάνει τα πάντα για λογαριασμό του: απ'το να του βρει δουλειά
μέχρι να του καθαρίσει τα σκαλιά όταν χιονίσει.
Είναι κακόγουστος, κακότροπος και κακόπιστος. Δεν λέει καλημέρα,
παρακαλώ κι ευχαριστώ. Πετάει το σκουπίδι του στον δρόμο. Καπνίζει στο
εστιατόριο γιατί έτσι γουστάρει. Αγνοεί επιδεικτικά την ουρά στα τυριά
κι αν του το υπενθυμίσει κανείς ενοχλείται μεγαλοφώνως. Βγάζει τον
σκύλο βόλτα - αν τον βγάλει - και δεν διανοείται να μαζέψει τα
κουραδάκια του. Το μπαλκόνι του είναι η αποθήκη του και στα παλιά του
τα παπούτσια αν εσύ πίνεις καφέ με θέα τη σκεβρωμένη σιδερένια
ντουλάπα και δυο σφουγγαρίστρες. Κτίζει τριόροφο και σε κάθε βεράντα
βάζει άλλα κάγκελα - λες και τα πήρε ρετάλια από καλάθι. Ακούει πως
κάτι καλό έγινε κι αντί να χαρεί, ψάχνει να βρει τον λάκο στη φάβα.
Δεν τον θέλω πια στην καθημερινότητά μου. Έχει καταστρέψει την πατρίδα
μου. Είναι μίζερος και κινδυνεύω να με πάρει μπάλα η μιζέρια του. Ναι,
λοιπόν. Αν ήμουν δεκαοκτώ, εικοσιοκτώ, τριανταοκτώ, θα ήμουν κολλημένη
σ'ενα PC και θα έψαχνα τα job opportunities ανά τον κόσμο. Θα έφευγα
όχι για μια καλύτερη δουλειά, όχι για περισσότερα λεφτά, αλλά για να
ξαναβρώ την ποιότητα της καθημερινότητάς μου. Τις αξίες της
οργανωμένης κοινωνίας που θα ήθελα να μάθουν τα παιδιά μου- της
συλλογικής εργασίας, της κοινωνικής προσφοράς, του εθελοντισμού. Τη
χαρά του να κυκλοφορώ ελεύθερα στο δρόμο, να παίρνω το λεωφορείο όποτε
θέλω και να μου λέει καλημέρα η ταμίας στο σουπερμάρκετ. Κι ας ήταν
γκρίζος ο ουρανός κι ας μην είχε θάλασσα.
Το τίμημα που πληρώνουμε γι'αυτόν τον γαλανό ουρανό είναι τεράστιο.
Δεν είμαι ούτε δεκαοκτώ, ούτε εικοσιοκτώ, ούτε τριανταοκτώ. Αλλά
κοιτάζω πού και πού, λάγνα, τις αγγελίες στο guardianjobs και δεν
δυσκολεύομαι καθόλου να με δω να φεύγω.>>

Cpt. Haddock
25/02/2013, 10:05
Ναι, μονο που δεν τα λεει ο καθενας μας, αλλα η κυρια Αττικιουζέλ με τα προβληματά της λυμένα, ωστε να την απασχολει η μιζερια που της κολλανε οι αλλοι.

Ποτέ δεν ειναι αργα, ακομα και στα 58 της μπορει να φυγει, πιστευω οτι και στο εξωτερικο θα μπορεσει να πουλαει διασκευασμενα τραγούδια :wave2:

nicksior
25/02/2013, 10:15
Ναι, μονο που δεν τα λεει ο καθενας μας, αλλα η κυρια Αττικιουζέλ με τα προβληματά της λυμένα, ωστε να την απασχολει η μιζερια που της κολλανε οι αλλοι.

Ποτέ δεν ειναι αργα, ακομα και στα 58 της μπορει να φυγει, πιστευω οτι και στο εξωτερικο θα μπορεσει να πουλαει διασκευασμενα τραγούδια :wave2:

OK!
Να προσθέσω και την γκρίνια!:lol:

sniper
25/02/2013, 10:19
....
Το μπαλκόνι του είναι η αποθήκη του και στα παλιά του
τα παπούτσια αν εσύ πίνεις καφέ με θέα τη σκεβρωμένη σιδερένια
ντουλάπα και δυο σφουγγαρίστρες.
....

Πές μου ότι μένει στην Κυψέλη. :bawl:

Επίσης δεν μας είπε αν την ενοχλεί ο θόρυβος από το σεξ των διπλανών διαμερισμάτων ή αν αυτό είναι ΟΚ.

nicksior
25/02/2013, 10:22
Πές μου ότι μένει στην Κυψέλη. :bawl:

Επίσης δεν μας είπε αν την ενοχλεί ο θόρυβος από το σεξ των διπλανών διαμερισμάτων ή αν αυτό είναι ΟΚ.

Ν.Σμύρνη νομίζω.
Το σεξ είναι όντως ενοχλητικό παιχνίδι ...


Οταν δεν σε παίζουν!

yes-u
25/02/2013, 11:01
η τελευταία της δουλειά ήταν η εξαργύρωση της δημοτικότητάς της κάνοντας μια διαφήμιση στεγαστικού δανείου. Γι' αυτό και η έμμεση απολογία στην αρχή του κειμένου. Στο καλό για όσους είναι να φύγουνε, να δούμε ποιοι μένουν και τι κάνουμε...

yannis24
25/02/2013, 11:11
το κειμενακι αυτο ΔΕΝ το εγραψε η Αλκηστις Πρωτοψαλτη αλλά η Μαρίνα Λεωνιδοπούλου απο το bloq της :

https://espressocroquant.wordpress.com/about/

έδω και το κειμενο.....:

http://espressocroquant.wordpress.com/2011/04/06/ναι-θα-έφευγα/


καποιος καπου εγραψε οτι το εγραψε η Αλκηστις Πρωτοψαλτη ( αν θυμαμαι καλα ειχε μουσικη υποκρουση καποιο τραγουδι της!!), και απλα ολοi αρχισαν να το αναπαραγουν οτι το εγραψε αυτη !

nikos_abel
25/02/2013, 11:18
Και είναι και λ3σβ1@.

Όλοι αυτοί οι λόγοι σημαίνουν ότι έχει άδικο.










Ρε δε μπαμ καλά

MG-KTiNoS
25/02/2013, 11:28
Ναι, μονο που δεν τα λεει ο καθενας μας, αλλα η κυρια Αττικιουζέλ με τα προβληματά της λυμένα, ωστε να την απασχολει η μιζερια που της κολλανε οι αλλοι.

Ποτέ δεν ειναι αργα, ακομα και στα 58 της μπορει να φυγει, πιστευω οτι και στο εξωτερικο θα μπορεσει να πουλαει διασκευασμενα τραγούδια :wave2:


Εγώ πιστεύω ότι έχει δίκιο σ αυτά που λέει.
Τα λ7 της τα έβγαλε δεν τα έκλεψε με μίζες.

ΟΛΑ αυτά που λέει όμως είναι μετά τα

-εγώ μιζώνω και δουλεύω κι εσύ πεθαίνεις
-εγώ βάζω Τσάτσο και δουλεύω κι εσύ πεθαίνεις
-εγώ μπαζώνω το ρέμα κι εσύ πεθαίνεις
-εγώ καίω κόβω το δάσος κι εσύ πεθαίνεις κλπ κλπ

Η κεντρική ιδέα όμως είναι κοινή.
Το δίδαξαν οι πολιτικοί δικτάτορες το εμπέδωσε ο λαός μια χαρά.


α και πούσε παρ το κωλομηχανάκι σου απ το πεζοδρόμειο ΜΟΥ για θα το βρεις στο δρόμο Γκέγκε?
:(

ktmakis
25/02/2013, 11:32
Γιατι ρε παίδες άδικο έχει ?? Οποια και να είναι. Ισως λίγο υπερβολική αλλά στα βασικά δεν έχει άδικο....
Είμαστε ένα μάτσο ζώα στη πλειοψηφία είτε μας αρέσει είτε όχι....μάλλον όχι ζώα γιατι αυτά τα ταλαίπωρα δεν ενοχλούν το διπλανό τους για να κάνυον τη δουλειά τους.... Ενα μάτσο παρτάκιδες χαραμοφάιδες... αυτό είμαστε...

Δεσποινις με στολή μπλέ σε merceda clk μου πέταξε ενα τσιγάρο στο παντελόνι σήμερα αλλά βαρέθηκα πια ακόμα και ρίχνω ματιά εκνευρισμού ή σιχαμάρας....
Μαζεύω τις ακαθαρσίες του σκύλου μου και μαζί αλλων πόσων μιας και τα αφεντικά τους δεν νοιάζονται για τους δεκάδες τυφλούς που κυκλοφορούν στους συγκεκριμένους δρόμους, πληρώνω γκαράζ για να μην κλείνω τις διαβάσεις όπως κάνει ο διπλανός μου που δεν το βάζει μεσα στο ισόγειο γκαράζ του αλλά κάθετα στο δρόμο και κλείνει και όλο το πεζοδρόμιο......

Δεν νιώθω οτι κάνω κάτι παραπάνω....αντιθέτως δεν κάνω τίποτα παραπάνω απο ότι θα έπρεπε.... Δεν παλευόμαστε σαν λαός...και δυστηχώς η μειοψηφία είναι μικρή για να κάνει τη διαφορά...

ggs
25/02/2013, 11:42
Ψέματα δεν είναι …. Και μάλιστα είναι και πολύ λογικό … αλλά…

Από συνέντευξη του Αλκίνοου Ιωαννίδη στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=208504)

«Κάθε φορά που επέστρεφα στην Αθήνα από ακόμα μια πρόβα στην Αγία Πετρούπολη ή μια συναυλία στο Βερολίνο, σκεπτόμουν ότι… ενώ λίγο καιρό παλαιότερα έλεγα να φύγω οικογενειακώς απ’ την Ελλάδα, με όλη την ευγνωμοσύνη που της έχω, τώρα το έχω ήδη ξεχάσει. Εδώ είμαι, εδώ ζω, εδώ αγαπώ, εδώ πονώ. Δεν με θέλω τουρίστα, σε διαδήλωση την Πρωτομαγιά στη Γερμανία ή τη Γαλλία… Θα κάτσω εδώ, να δεχτώ το δώρο της ταπείνωσης. Όχι αυτής που προκύπτει απ’ τα χρέη μας προς τραπεζίτες και οργανισμούς, ποσώς μ’ ενδιαφέρουν αυτά. Αλλά της ταπείνωσης του ανθρώπου που, ενώ μικρός ήθελε ν’ αλλάξει τον κόσμο, στη δύσκολη στιγμή δεν μπορεί ούτε τη γειτονιά του να κάνει καλύτερη. Όχι πως ήταν εύκολα ή δίκαια τα πράγματα πιο παλιά, όμως τώρα θα φανούν πολλά: Τι είμαστε διατεθειμένοι να μοιραστούμε, ποιες πολυτέλειες μας θα μας βαραίνουν όταν ο φίλος δεν θα έχει να ταΐσει τα παιδιά του, ποιες λύσεις θα γυρέψουμε, ποιον κόσμο θα ονειρευτούμε, με τι θα ανταλλάξουμε όσα και όσους μας έφεραν εδώ, με ποια ευγένεια θα πολεμήσουμε, πόσο θα αγαπηθούμε. Εδώ λοιπόν, να με δω στην πράξη. Γιατί στα λόγια υπήρξα αρκετά καλός…»

πυξιδας990
25/02/2013, 11:50
Ψέματα δεν είναι …. Και μάλιστα είναι και πολύ λογικό … αλλά…

Από συνέντευξη του Αλκίνοου Ιωαννίδη στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=208504)

«Κάθε φορά που επέστρεφα στην Αθήνα από ακόμα μια πρόβα στην Αγία Πετρούπολη ή μια συναυλία στο Βερολίνο, σκεπτόμουν ότι… ενώ λίγο καιρό παλαιότερα έλεγα να φύγω οικογενειακώς απ’ την Ελλάδα, με όλη την ευγνωμοσύνη που της έχω, τώρα το έχω ήδη ξεχάσει. Εδώ είμαι, εδώ ζω, εδώ αγαπώ, εδώ πονώ. Δεν με θέλω τουρίστα, σε διαδήλωση την Πρωτομαγιά στη Γερμανία ή τη Γαλλία… Θα κάτσω εδώ, να δεχτώ το δώρο της ταπείνωσης. Όχι αυτής που προκύπτει απ’ τα χρέη μας προς τραπεζίτες και οργανισμούς, ποσώς μ’ ενδιαφέρουν αυτά. Αλλά της ταπείνωσης του ανθρώπου που, ενώ μικρός ήθελε ν’ αλλάξει τον κόσμο, στη δύσκολη στιγμή δεν μπορεί ούτε τη γειτονιά του να κάνει καλύτερη. Όχι πως ήταν εύκολα ή δίκαια τα πράγματα πιο παλιά, όμως τώρα θα φανούν πολλά: Τι είμαστε διατεθειμένοι να μοιραστούμε, ποιες πολυτέλειες μας θα μας βαραίνουν όταν ο φίλος δεν θα έχει να ταΐσει τα παιδιά του, ποιες λύσεις θα γυρέψουμε, ποιον κόσμο θα ονειρευτούμε, με τι θα ανταλλάξουμε όσα και όσους μας έφεραν εδώ, με ποια ευγένεια θα πολεμήσουμε, πόσο θα αγαπηθούμε. Εδώ λοιπόν, να με δω στην πράξη. Γιατί στα λόγια υπήρξα αρκετά καλός…»

+990
και για την αρβανιτακη
μεγαλη φοροδιαφυγη στον καλιτεχνικο χωρο αλλα αμα ειναι καμια συναυλια συμπαραστασης πρωτη μουρη γενικως οι καλιτεχνες.επισης αν δεν σου αρεσει η μεταλλικη ντουλαπα οταν πινεις καφε,πιες τον μες στις δικες σου εσωτερικες που εχεις μπολικες γιατι ο απεναντι δεν εχει καν χωρο για ντουλαπες.(ακου την πειραζει η ντουλαπα).

yannis24
25/02/2013, 12:19
Ξαναλέω παίδες !


το κειμενακι αυτο ΔΕΝ το εγραψε η Αλκηστις Πρωτοψαλτη αλλά η Μαρίνα Λεωνιδοπούλου απο το bloq της :

https://espressocroquant.wordpress.com/about/

έδω και το κειμενο.....:

http://espressocroquant.wordpress.com/2011/04/06/ναι-θα-έφευγα/


καποιος καπου εγραψε οτι το εγραψε η Αλκηστις Πρωτοψαλτη ( αν θυμαμαι καλα ειχε μουσικη υποκρουση καποιο τραγουδι της!!), και απλα ολοi αρχισαν να το αναπαραγουν οτι το εγραψε αυτη !

απο την αλλη.....

Αλκινοε................ΛΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ !!!!!!

με ολον τον σεβασμο !!!!!!!!!11

DrBig
25/02/2013, 12:39
Αλλο ενα αχρηστο λογιδριο πνευματικου αυνανισμου με ντρεσινγκ μιζεριας, απο ανθρωπο που θεωρει οτι τα λεγομενα του αξιζουν κοινο.

Νομιζω εχουμε εξαντλησει το προβλημα σε επιπεδο περιγραφης. Παμ παρακατω.

vaska
25/02/2013, 12:40
Ούτε κι εδώ συμφωνούμε ε???

μάιστα μάιστα.

nobody
25/02/2013, 12:41
την καλημέρα μου

δεν πολύ γράφω πλέον στο κυρίως αλλά είπα να πω την άποψη μου αυτήν την φορά.η απόφαση για το να φύγεις έξω δεν είναι καθόλου εύκολη και απαιτεί αρκετές θυσίες, όσο κι αν κάποιοι η κάποιες δεν το βλέπουν η δεν θέλουν να το αντιληφθούν.το θέμα είναι ότι αν και με κάποια από αυτά που γράφει η συγκεκριμένη κuρια θα μπορούσα να συμφωνήσω διότι εντελώς άδικο δεν έχει,παραβλέπει εντέχνως πιστεύω να αναφέρει ότι το τi θεωρεί ο καθείς μας ποιότητα ζωής είναι σχετικό.για άλλoν είναι το να μην αναπνει το τσιγάρο του διπλανού του σε μιαν καφετέρια.για κάποιον άλλoν να μην περπατάει στις βρωμιές του καθενός στα πεζοδρόμια.για κάποιον άλλoν πάλι μπορεί να είναι να απολαμβάνει όπως ξέρει και μπορεί, τiς στιγμές γαλήνης με την οικογένεια του και τους φίλους του στην χώρα του και στον τόπο του δίχως να νιώθει ο παρείσακτος και ο ξένος ότι κι αν κάνει και όσο ψηλά και να φτάσει σε μιαν άλλην χώρα.

φιλικά

γιάννης



και κάτι ακόμα,αν πραγματικά θέλει να φύγει,μπορεί να το κάνει,δεν χρειάζεται να γκρινιάζει και να μεμψιμοιριεί διαρκώς ότι της φταίνε όλα σε αυτoν τον τόπο, ένα διαβατήριο(σε κάποιες περιπτωσεια ούτε καν αυτό),ένα εισιτήριο και κάποια χρήματα για την αρχή χρειάζεται ως προς το πρακτικό κομμάτι...

Όσο για mpαλκονια με ντουλάπες που προσβάλλουν την αισθhτική,από που να το πιάσω και από που να ταρχίσω,ότι δηλαδή αυτό μας μάρανε,θα ρωτάμε τώρα και την γνώμη του γείτονα για το αν μας επιτρέπει να βάλουμε τα φρούτα η την σκούπα μας στο mpαλκoνi μας η νομίζει ότι στο εξωτερικό μόνο έπιπλα του λουδοβικού του 16ou θα αντικρύζει κάθε προη μαζί με τα κρουασαnia και της τα βουτυράτα της...

ktmakis
25/02/2013, 12:45
την καλημέρα μου

δεν πολύ γράφω πλέον στο κυρίως αλλά είπα να πω την άποψη μου αυτήν την φορά.η απόφαση για το να φύγεις έξω δεν είναι καθόλου εύκολη και απαιτεί αρκετές θυσίες, όσο κι αν κάποιοι η κάποιες δεν το βλέπουν η δεν θέλουν να το αντιληφθούν.το θέμα είναι ότι αν και με κάποια από αυτά που γράφει η συγκεκριμένη κuρια θα μπορούσα να συμφωνήσω διότι εντελώς άδικο δεν έχει,παραβλέπει εντέχνως πιστεύω να αναφέρει ότι το τi θεωρεί ο καθείς μας ποιότητα ζωής είναι σχετικό.για άλλoν είναι το να μην αναπνει το τσιγάρο του διπλανού του σε μιαν καφετέρια.για κάποιον άλλoν να μην περπατάει στις βρωμιές του καθενός στα πεζοδρόμια.για κάποιον άλλoν πάλι μπορεί να είναι να απολαμβάνει όπως ξέρει και μπορεί, τiς στιγμές γαλήνης με την οικογένεια του και τους φίλους του στην χώρα του και στον τόπο του δίχως να νιώθει ο παρείσακτος και ο ξένος ότι κι αν κάνει και όσο ψηλά και να φτάσει σε μιαν άλλην χώρα.

φιλικά

γιάννης



και κάτι ακόμα,αν πραγματικά θέλει να φύγει,μπορεί να το κάνει,δεν χρειάζεται να γκρινιάζει και να μεμψιμοιριεί διαρκώς ότι της φταίνε όλα σε αυτoν τον τόπο, ένα διαβατήριο(σε κάποιες περιπτωσεια ούτε καν αυτό),ένα εισιτήριο και κάποια χρήματα για την αρχή χρειάζεται ως προς το πρακτικό κομμάτι...

Όσο για mpαλκονια με ντουλάπες που προσβάλλουν την αισθhτική,από που να το πιάσω και από που να ταρχίσω,ότι δηλαδή αυτό μας μάρανε,θα ρωτάμε τώρα και την γνώμη του γείτονα για το αν μας επιτρέπει να βάλουμε τα φρούτα η την σκούπα μας στο mpαλκoνi μας η νομίζει ότι στο εξωτερικό μόνο έπιπλα του λουδοβικού του 16ou θα αντικρύζει κάθε προη μαζί με τα κρουασαnia και της τα βουτυράτα της...

+1000

Shiatman
25/02/2013, 12:59
την καλημέρα μου

δεν πολύ γράφω πλέον στο κυρίως αλλά είπα να πω την άποψη μου αυτήν την φορά.η απόφαση για το να φύγεις έξω δεν είναι καθόλου εύκολη και απαιτεί αρκετές θυσίες, όσο κι αν κάποιοι η κάποιες δεν το βλέπουν η δεν θέλουν να το αντιληφθούν.το θέμα είναι ότι αν και με κάποια από αυτά που γράφει η συγκεκριμένη κuρια θα μπορούσα να συμφωνήσω διότι εντελώς άδικο δεν έχει,παραβλέπει εντέχνως πιστεύω να αναφέρει ότι το τi θεωρεί ο καθείς μας ποιότητα ζωής είναι σχετικό.για άλλoν είναι το να μην αναπνει το τσιγάρο του διπλανού του σε μιαν καφετέρια.για κάποιον άλλoν να μην περπατάει στις βρωμιές του καθενός στα πεζοδρόμια.για κάποιον άλλoν πάλι μπορεί να είναι να απολαμβάνει όπως ξέρει και μπορεί, τiς στιγμές γαλήνης με την οικογένεια του και τους φίλους του στην χώρα του και στον τόπο του δίχως να νιώθει ο παρείσακτος και ο ξένος ότι κι αν κάνει και όσο ψηλά και να φτάσει σε μιαν άλλην χώρα.

φιλικά

γιάννης



και κάτι ακόμα,αν πραγματικά θέλει να φύγει,μπορεί να το κάνει,δεν χρειάζεται να γκρινιάζει και να μεμψιμοιριεί διαρκώς ότι της φταίνε όλα σε αυτoν τον τόπο, ένα διαβατήριο(σε κάποιες περιπτωσεια ούτε καν αυτό),ένα εισιτήριο και κάποια χρήματα για την αρχή χρειάζεται ως προς το πρακτικό κομμάτι...

Όσο για mpαλκονια με ντουλάπες που προσβάλλουν την αισθhτική,από που να το πιάσω και από που να ταρχίσω,ότι δηλαδή αυτό μας μάρανε,θα ρωτάμε τώρα και την γνώμη του γείτονα για το αν μας επιτρέπει να βάλουμε τα φρούτα η την σκούπα μας στο mpαλκoνi μας η νομίζει ότι στο εξωτερικό μόνο έπιπλα του λουδοβικού του 16ou θα αντικρύζει κάθε προη μαζί με τα κρουασαnia και της τα βουτυράτα της...

+2000

Lioulios
25/02/2013, 14:15
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τους κατόχους ΚΤΜ . Ρε σεις οι υπόλοιποι ...Γιατί βγάζετε χολή .

Το κειμενάκι ,όποιας και αν είναι ...Η αλήθεια είναι .

... @@@@ την ποιότητα της καθημερινότητάς μου μέσα !!!

nobody
25/02/2013, 14:38
χολή δεν νομίζω ότι έβγαλα προς κάποιον,την γνώμη μου είπα όπως και η συγγραφέας του κειμένου εξάλλου.

θα ξαναπώ ότι ποιότητα ζωής είναι κάτι υποκειμενικό.αν εσύ θεωρείς δλδ ότι το να δουλεύεις 10,11,12 ώρες κάθε μέρα και να εισαi μακρια από τους δικούς σου δεχόμενος και ρατσιστικά σχόλια αλλά να παίρνεις καλύτερο μισθό από αντίστοιχη δουλειά στην ελλάδα είναι πόioτητα ζωής ,δικαίωμα σου.

αν δεν μας αρέσει κάτι,προς την μια η την άλλη κατεύθυνση,προσπαθούμε να το αλλάξουμε,με το να ανακυκλώνουμε ότι στρaβο και άσχημο έχει η χώρα μας δεν κάνουμε κάτι

SVX
25/02/2013, 14:40
περνάνε κι οι πλ@κομUνες κλιμακτηριο ξερετε.... :smokin:

bulmont
25/02/2013, 15:11
.... καίω τα δάση
φτιάχνω μεζονέτες
θα κάνω τα παιδιά μου
μαριονέττες.........

kostas777
25/02/2013, 16:00
μπορείτε να πάτε στην ταϊβάν και στην κίνα να δουλέψετε ως εργάτες υψηλής τεχνολογίας, να κατασκευάζετε i-plad-plod-plid με τα χεράκια σας, να παίρνετε 1 δολάριο για 16 ώρες. σίγουρα πιο καλά από την εδώ χαβούζα.
πως; μπέβερλι χίλς λέει; ξες σφουγγάρισμα;

nikos_abel
25/02/2013, 19:20
.... καίω τα δάση
φτιάχνω μεζονέτες
θα κάνω τα παιδιά μου
μαριονέττες.........

...Τελειώνεις σχολείο
Πηγαίνεις στρατό
Φτιάχνεις οικογένεια
Περιμένεις το θάνατο....

byron
25/02/2013, 20:40
την καλημέρα μου

δεν πολύ γράφω πλέον στο κυρίως αλλά είπα να πω την άποψη μου αυτήν την φορά.η απόφαση για το να φύγεις έξω δεν είναι καθόλου εύκολη και απαιτεί αρκετές θυσίες, όσο κι αν κάποιοι η κάποιες δεν το βλέπουν η δεν θέλουν να το αντιληφθούν.το θέμα είναι ότι αν και με κάποια από αυτά που γράφει η συγκεκριμένη κuρια θα μπορούσα να συμφωνήσω διότι εντελώς άδικο δεν έχει,παραβλέπει εντέχνως πιστεύω να αναφέρει ότι το τi θεωρεί ο καθείς μας ποιότητα ζωής είναι σχετικό.για άλλoν είναι το να μην αναπνει το τσιγάρο του διπλανού του σε μιαν καφετέρια.για κάποιον άλλoν να μην περπατάει στις βρωμιές του καθενός στα πεζοδρόμια.για κάποιον άλλoν πάλι μπορεί να είναι να απολαμβάνει όπως ξέρει και μπορεί, τiς στιγμές γαλήνης με την οικογένεια του και τους φίλους του στην χώρα του και στον τόπο του δίχως να νιώθει ο παρείσακτος και ο ξένος ότι κι αν κάνει και όσο ψηλά και να φτάσει σε μιαν άλλην χώρα.

φιλικά

γιάννης



και κάτι ακόμα,αν πραγματικά θέλει να φύγει,μπορεί να το κάνει,δεν χρειάζεται να γκρινιάζει και να μεμψιμοιριεί διαρκώς ότι της φταίνε όλα σε αυτoν τον τόπο, ένα διαβατήριο(σε κάποιες περιπτωσεια ούτε καν αυτό),ένα εισιτήριο και κάποια χρήματα για την αρχή χρειάζεται ως προς το πρακτικό κομμάτι...

Όσο για mpαλκονια με ντουλάπες που προσβάλλουν την αισθhτική,από που να το πιάσω και από που να ταρχίσω,ότι δηλαδή αυτό μας μάρανε,θα ρωτάμε τώρα και την γνώμη του γείτονα για το αν μας επιτρέπει να βάλουμε τα φρούτα η την σκούπα μας στο mpαλκoνi μας η νομίζει ότι στο εξωτερικό μόνο έπιπλα του λουδοβικού του 16ou θα αντικρύζει κάθε προη μαζί με τα κρουασαnia και της τα βουτυράτα της...

+3000

faraway
25/02/2013, 21:14
Ούτε κι εδώ συμφωνούμε ε???

μάιστα μάιστα.

Είναι όντως εκπληκτικό !! :lol:

Σίγουρα η ποιότητα ζωής ορίζεται διαφορετικά από κάθε άνθρωπο , αλλά μπορούμε τουλάχιστον να συμφωνήσουμε σε 5 βασικά πράγματα που την υπονομεύουν .

TROOPER
26/02/2013, 09:12
εγω παλι βλεπω μια κοινωνια σε εμβρυικο σταδιο.ουτε να αυτοπροσδιοριστει μπορει ουτε να βρει τα προβληματα και πολυ περισσοτερο τις λυσεις.μια κοινωνια που προσπαθει να αυτοαναλυθει και να αυτοψυχολογηθει αποτυχημενα βαζοντας τον εαυτο της σε μια λουπα.ελειψη παιδειας....τελικα για να γυρισει ο ηλιος (μη κανετε καμια μαλακια και νομισετε οτι μιλαω για χρωματιστους ηλιους) θελει δουλεια πολλη.....και χρονο ακομα περισσοτερο.

:wave2:

bulmont
26/02/2013, 09:21
χολή δεν νομίζω ότι έβγαλα προς κάποιον,την γνώμη μου είπα όπως και η συγγραφέας του κειμένου εξάλλου.

θα ξαναπώ ότι ποιότητα ζωής είναι κάτι υποκειμενικό.αν εσύ θεωρείς δλδ ότι το να δουλεύεις 10,11,12 ώρες κάθε μέρα και να εισαi μακρια από τους δικούς σου δεχόμενος και ρατσιστικά σχόλια αλλά να παίρνεις καλύτερο μισθό από αντίστοιχη δουλειά στην ελλάδα είναι πόioτητα ζωής ,δικαίωμα σου.

αν δεν μας αρέσει κάτι,προς την μια η την άλλη κατεύθυνση,προσπαθούμε να το αλλάξουμε,με το να ανακυκλώνουμε ότι στρaβο και άσχημο έχει η χώρα μας δεν κάνουμε κάτι



Ε, ναι το να δουλεύεις 10-11-12 ώρες κάθε μέρα δεν είναι και ότι το καλύτερο, αλλά είναι προτιμότερο
από το νά 'χεις μιά χούφτα στουρνάρια να σκαρφίζονται τους πιό απίθανους λόγους γιά να σε ξεβρακώσουν
(πιό κόσμια: να σε φορολογήσουν...)

Καλύτερα σκληρά εργαζόμενος στο εξωτερικό παρά είλωτας στην Ελλάδα..........

Καλύτερα σκλάβος έξω παρά πουτανάκι του κάθε πολιτευτή...........

Pardalotzatziki
26/02/2013, 09:25
Νομιζω δεν πιασατε την κεντρικη ιδεα...

Αυτο που θελει να πει ειναι απλα....οτι ειμαστε ως λαος χυμα...φιλοτιμοι, φιλοξενοι αλλα ταυτοχρονα και κουφαλιτσες...
Θυμαστε την ταινια Ο κλεψας του κλεψαντος?? Το πρωι εκκλησια και το μεσημερι κλεβουμε κοτες...
Να το θυμηθειτε οταν σας γρατσουνισει καποιος το χρωμα και μετα σας το παιζει και μαγκας...
Οπως ελεγε και ο παππους μου, στους ανθρωπους δεν αρεσει η αληθεια...οποτε καποιοι δυσκολα βλεπουν/παραδεχονται την αληθεια..

Αναλυση περι εξωτερικου και ποιοτητα ζωης δεν χρειαζεται...αλλο ηθελε να πει...

Επισης δεν χρειαζεται να ειναι καποιος "Λουδοβικος" για να θεωρησει κατι ασχημο...ασχημο...
Οταν πατε εκδρομη σε ενα χωριο..τι προτιματε...ενα ομορφο χωριο που οι κατοικοι νοιαζονται και καθαριζουν...ή σκουπιδια, σκουριασμενα βαρελια/τενεκεδες/εργαλεια και μπαζα παντου?
Και για τον εθελοντισμο δικιο εχει...εννοει την ανεση με την οποια προσφερουμε...οτιδηποτε...ακομα και για την δωρεα οργανων...ποσο πισω ειμαστε? Ανθρωποι των σπηλαιων..

Ομορφη χωρα με "ασχημους" ανθρωπους...

Pardalotzatziki
26/02/2013, 09:27
εγω παλι βλεπω μια κοινωνια σε εμβρυικο σταδιο.ουτε να αυτοπροσδιοριστει μπορει ουτε να βρει τα προβληματα και πολυ περισσοτερο τις λυσεις.μια κοινωνια που προσπαθει να αυτοαναλυθει και να αυτοψυχολογηθει αποτυχημενα βαζοντας τον εαυτο της σε μια λουπα.ελειψη παιδειας....τελικα για να γυρισει ο ηλιος (μη κανετε καμια μαλακια και νομισετε οτι μιλαω για χρωματιστους ηλιους) θελει δουλεια πολλη.....και χρονο ακομα περισσοτερο.

:wave2:


+100

ggs
26/02/2013, 09:30
Πάντως , κατά πως λέει και η συγγραφέας του κειμένου , ο λόγος που θέλει να την κάνει δεν είναι ο οικονομικός …
Θέλει να την κάνει γιατί δεν αντέχει άλλο την κακογουστιά , την κακοτροπία και την κακοπιστία του συν-έλληνα…
Όμως , δεν είναι εύκολο να την κάνει γιατί πλέον είναι μεγάλη …
Η εύλογη απορία είναι γιατί η κυρία δεν την είχε κάνει όταν ήταν 28 ή 38 μιας και τότε ο συν-ελληνας ίδιος ήταν…
Έκτος και αν δεν το έβλεπε τότε…

teogtp
26/02/2013, 11:19
Ναι ο Ελληνας ειναι και κακογουστος και παρτακιας και μ@λ@κας και......... και....... και ..........και .............και παει λεγοντας.
Αλλα ρε πουστη μου οχι δεν θα γυρισω την πλατη μου σε ολα αυτα τα "σκατα" γυρω μου θα κατσω να τα αντιμετωπισω
γιατι εχω (θελω να πιστευω ακομα )αξιοπρεπεια και γιατι το οφειλω στα παιδια μου και στον εαυτο μου.
Κατα τα αλλα το ολο κειμενο της συγγραφεως μου θυμιζει αυτο https://www.youtube.com/watch?v=F9esNDt99cs
Στο καλο λοιπον και να μη μας γραφεις!
Εξαιρουνται οι οκονομικοι μεταναστες.Στην επιβιωση κριτικη δεν χωραει.
Α! και μαυρη πετρα θα σου δωσω εγω απο τα μαυρα βολια της Χιου.


Τωρα που το σκεφτομαι ....να βρεις δικια σου!!!!

yannis24
26/02/2013, 11:46
καμια φορα καθομαι και διαβαζω τα γραπτα και γεματα θαυμασμο λογια του καθενος μας ( βαζω και εμενα μεσα για να μην με βαρατε !!), και πραγματικα μενω εκπληκτος απο το ποσο αγαπαμε και στηριζουμε τον τοπο μας και την χωρα μας πισω απο το πληκτρολογιο !!

Γιατι μολις βγουμε στον δρομο, στην πραγματικη μας επαφη με τους υπολοιπους ανθρωπους τοτε ρε παιδια......εχει το δικιο της η τυπισσα......(και μην κρινουμε μονο απο την συμπεριφορα μας στον δικο μας κυκλο - οποιος και να ειναι αυτος, αλλα γενικα στο συνολο....στο ολο συνολο !!! )

τελος παντων.....ολοι μας αγαπαμε τον τοπο μας, εχουμε μαθει να ζουμε εδω, αλλα μην μου πειτε οτι ωρες-ωρες δεν ζηλευετε και τον τροπο που "δουλευουν" και "αντιμετωπιζουν" καποιες ιδιες με εμας καταστασεις οι " εξω " ?

Pardalotzatziki
26/02/2013, 11:49
καμια φορα καθομαι και διαβαζω τα γραπτα και γεματα θαυμασμο λογια του καθενος μας ( βαζω και εμενα μεσα για να μην με βαρατε !!), και πραγματικα μενω εκπληκτος απο το ποσο αγαπαμε και στηριζουμε τον τοπο μας και την χωρα μας πισω απο το πληκτρολογιο !!

Γιατι μολις βγουμε στον δρομο, στην πραγματικη μας επαφη με τους υπολοιπους ανθρωπους τοτε ρε παιδια......εχει το δικιο της η τυπισσα......(και μην κρινουμε μονο απο την συμπεριφορα μας στον δικο μας κυκλο - οποιος και να ειναι αυτος, αλλα γενικα στο συνολο....στο ολο συνολο !!! )

τελος παντων.....ολοι μας αγαπαμε τον τοπο μας, εχουμε μαθει να ζουμε εδω, αλλα μην μου πειτε οτι ωρες-ωρες δεν ζηλευετε και τον τροπο που "δουλευουν" και "αντιμετωπιζουν" καποιες ιδιες με εμας καταστασεις οι " εξω " ?

+10000

nobody
26/02/2013, 11:59
θα κρατήσω το τελυταιο που λες.

αυτό που μαρεσει έξω,είναι ότι συνέχεια υπερασπίζονται την χώρα τους και διαρκώς λένε καλά λόγια γιαυτήν,ακόμα και αν δεν ισχύουν πάντα.αντίθετα με εμάς,που παράπονο τοxω νακουσω μια φορά έναν καλό λόγο για τους έλληνες(όχι μόνο για την ελλάδα) από εμάς τους ίδιους αντί κάθε τρεις και λίγο να μας βρίζουμε για τα αρνητικά μας.ποτέ ακούσαμε τελευταία φορά έλληνα να υπερασπίζετε τους έλληνες?

Pardalotzatziki
26/02/2013, 12:47
θα κρατήσω το τελυταιο που λες.

αυτό που μαρεσει έξω,είναι ότι συνέχεια υπερασπίζονται την χώρα τους και διαρκώς λένε καλά λόγια γιαυτήν,ακόμα και αν δεν ισχύουν πάντα.αντίθετα με εμάς,που παράπονο τοxω νακουσω μια φορά έναν καλό λόγο για τους έλληνες(όχι μόνο για την ελλάδα) από εμάς τους ίδιους αντί κάθε τρεις και λίγο να μας βρίζουμε για τα αρνητικά μας.ποτέ ακούσαμε τελευταία φορά έλληνα να υπερασπίζετε τους έλληνες?

Γιατι οι ανθρωποι δεν ειναι ποτε ικανοποιημενοι....
Οσο για τους Ελληνες...εχουμε πολλα κακα. Να υπερασπιστω τα καλα που γινονται, εννοειται. Αλλα συνηθως εχουμε να πουμε κατι κακο, ολο και κατι στραβο μας συμβαινει καθημερινα...

chr1s_86
26/02/2013, 15:22
μπορείτε να πάτε στην ταϊβάν και στην κίνα να δουλέψετε ως εργάτες υψηλής τεχνολογίας, να κατασκευάζετε i-plad-plod-plid με τα χεράκια σας, να παίρνετε 1 δολάριο για 16 ώρες. σίγουρα πιο καλά από την εδώ χαβούζα.





Καλύτερα σκληρά εργαζόμενος στο εξωτερικό παρά είλωτας στην Ελλάδα..........

Καλύτερα σκλάβος έξω παρά πουτανάκι του κάθε πολιτευτή...........



:hmm::hmm::hmm:



Εύκολα λέει κανείς "καλύτερα στο εξωτερικό" κτλ κτλ αλλά εννοεί προφανώς μέρη καλύτερα από εδώ. Δεν υπάρχουν μόνο τέτοια ε, μην ξεχνιόμαστε... :wave2:

Lioulios
26/02/2013, 15:35
Θα έπρεπε να έρθετε μια βόλτα από τη γειτωνιά μου να δείτε ορισμένοι (και σε πολλές γειτωνιές είμαι σίγουρος ) ...

Δίπλα στα σκουπίδια εδώ και πάνω από 10 μέρες είναι πεταμένος ένας καναπές και μια καρέκλα ,που το απορηματοφώρο δεν μπορεί να πάρει και επειδή και εγώ όταν ήθελα να πετάξω ένα στρώμα ,φώναξα το αυτ/το του δήμου ...μου είπαν πως είναι χαλασμένο και πως πρέπει να τα πάω στο σκουπιδότοπο μόνος μου ...Ψάχτηκα και βρήκα όχημα και το πήγα ...Δεν πήγα να το αφήσω νύχτα δίπλά στον κάδο κάποια μέτρα έξω απο την πόρτα μου ...

Τελικά στην πόρτα μας να μην είναι και όπου θέλει ας είναι ...

Ειπώθηκε και παραπάνω ... Πλημυρίζει ο δρόμος αλλά έχουμε δει μέρες τώρα πως τα φρεάτια είναι βουλωμένα (αυτά που είναι έξω από την πόρτα μας ) Άνοιξε μωρή μ@λ@κω Λουκία και καθάρισέ το ...Πάνε μετά και φωνάζουνε πως δεν υποάρχει κράτος .

Εμείς τί κάνουμε ; Να ξεσκιστούμε να πάρουμε κρέας να κάνουμε μποάρμεκιου ξέρουμε και είμαστε σε τέτοια πρώτοι . Να πάμε να κάνουμε καμια αγαθωεργία ,ούτε λόγος .

Πάω με τη μηχανή πίσω από κουτί και ξαφνικά ανοίγει τους υαλοκαθ/ρες και με λούζει ...Πάω δίπλα και της λέω πως την επόμενη φορά που θα κάνει τέτοια κίνηση ,καλό είναι να κοιτάειμκαι καθρέπτη ...Καλά μου λέει ..Πως κάνεις έτσι ;

Νέα Ιονία έμενα για κάποιες μέρες και στην πλατεία Καλογρέζας για όσους γνωρίζουν είχαν φυτέψει αρωματικά (δεντρολίβανα κτλ) . Δεν έμειναν για πολύ . Τα βούτηξαν .Μιλάμε για κόστος περίπου 2 ευρώ .

...Και άλλα πολλά τέτοια .

ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ . Λαός χωρίς παιδεία και αυτό εμένα με χαλάει .Με χαλάει και πολύ μάλιστα . Εμένα αυτά ΝΑΙ Μου χαλάνε την καθημερηνοτητα ..Μου τη Γ@μ@νε !!!


...Και αυτό δύσκολα θα αλλάξει .

Θυμίζω πως εδώ και καιρό (καλό ή κακό δεν ξέρω) το κάπνισμα απαγορεύεται σε κλειστούς δημόσιους χώρους ...

:wave2:

ktmakis
26/02/2013, 15:40
Θα έπρεπε να έρθετε μια βόλτα από τη γειτωνιά μου να δείτε ορισμένοι (και σε πολλές γειτωνιές είμαι σίγουρος ) ...

Δίπλα στα σκουπίδια εδώ και πάνω από 10 μέρες είναι πεταμένος ένας καναπές και μια καρέκλα ,που το απορηματοφώρο δεν μπορεί να πάρει και επειδή και εγώ όταν ήθελα να πετάξω ένα στρώμα ,φώναξα το αυτ/το του δήμου ...μου είπαν πως είναι χαλασμένο και πως πρέπει να τα πάω στο σκουπιδότοπο μόνος μου ...Ψάχτηκα και βρήκα όχημα και το πήγα ...Δεν πήγα να το αφήσω νύχτα δίπλά στον κάδο κάποια μέτρα έξω απο την πόρτα μου ...

Τελικά στην πόρτα μας να μην είναι και όπου θέλει ας είναι ...

Ειπώθηκε και παραπάνω ... Πλημυρίζει ο δρόμος αλλά έχουμε δει μέρες τώρα πως τα φρεάτια είναι βουλωμένα (αυτά που είναι έξω από την πόρτα μας ) Άνοιξε μωρή μ@λ@κω Λουκία και καθάρισέ το ...Πάνε μετά και φωνάζουνε πως δεν υποάρχει κράτος .

Εμείς τί κάνουμε ; Να ξεσκιστούμε να πάρουμε κρέας να κάνουμε μποάρμεκιου ξέρουμε και είμαστε σε τέτοια πρώτοι . Να πάμε να κάνουμε καμια αγαθωεργία ,ούτε λόγος .

Πάω με τη μηχανή πίσω από κουτί και ξαφνικά ανοίγει τους υαλοκαθ/ρες και με λούζει ...Πάω δίπλα και της λέω πως την επόμενη φορά που θα κάνει τέτοια κίνηση ,καλό είναι να κοιτάειμκαι καθρέπτη ...Καλά μου λέει ..Πως κάνεις έτσι ;

Νέα Ιονία έμενα για κάποιες μέρες και στην πλατεία Καλογρέζας για όσους γνωρίζουν είχαν φυτέψει αρωματικά (δεντρολίβανα κτλ) . Δεν έμειναν για πολύ . Τα βούτηξαν .Μιλάμε για κόστος περίπου 2 ευρώ .

...Και άλλα πολλά τέτοια .

ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ . Λαός χωρίς παιδεία και αυτό εμένα με χαλάει .Με χαλάει και πολύ μάλιστα . Εμένα αυτά ΝΑΙ Μου χαλάνε την καθημερηνοτητα ..Μου τη Γ@μ@νε !!!


...Και αυτό δύσκολα θα αλλάξει .

Θυμίζω πως εδώ και καιρό (καλό ή κακό δεν ξέρω) το κάπνισμα απαγορεύεται σε κλειστούς δημόσιους χώρους ...

:wave2:

+10000

Και το περίεργο είναι οτι σαν λαός έχουμε ζήσει πολέμους πείνα εξαθλίωση...Αντι να κάνουμε το πόνο κίνητρο να φτιάξουμε το κόσμο μας κοιτάμε να φάμε ότι μπορούμε λες και μας έχει μείνει απομεινάρι από τη κατοχή...

kostas777
26/02/2013, 17:11
Αυτο που θελει να πει ειναι απλα....οτι ειμαστε ως λαος χυμα...φιλοτιμοι, φιλοξενοι αλλα ταυτοχρονα και κουφαλιτσες...
Θυμαστε την ταινια Ο κλεψας του κλεψαντος?? Το πρωι εκκλησια και το μεσημερι κλεβουμε κοτες...

ξέρω τι θέλει να πει. αλλά εγώ π.χ. είμαι ο «λαός» και δεν είμαι έτσι. δεν δέχομαι τους χαρακτηρισμούς αυτούς. ούτε υπερήφανος, ούτε υπερφίαλος, ούτε μετριόφρων είμαι, αλλά τα παραπάνω δεν με χαρακτηρίζουν, ειλικρινά. και υποθέτω ούτε κι εσύ είσαι ο δόκτωρ τζέκυλ και ο μίστερ χάϊντ.

οπότε τι προτείνεις, να μαζευτούμε όλοι οι «καλοί», οι «άλλοι έλληνες» (που, ας υποθέσουμε ότι κανείς του φόρουμ δεν είναι τσογλανίδης και δεν κλέβει και δη μηχανάκια, αλλιώς θα «τους κοπεί το χέρι απ'τη ρίζα» ή θα «πάθούν καρκίνο» και «δεν θα τους ξανασηκωθεί ποτέ») και να την κάνουμε για 'κει που είναι όλοι καλοί, σώφρονες και τίμοι σαν εμάς; και να αφήσουμε την ελλάδα στους ελληνάρες αλβανοπακιστανοβλαχόγυφτους να την περιποιηθούν; κι άμα εκεί που πάμε γεμίσουμε σάπιους τι θα κάνουμε, τους νομάδες;

ποιούς προτιμάς εσύ δηλαδή; θεωρείς π.χ. ότι οι ιταλοί είναι καλλίτεροι; οι φιλανδοί; οι σουηδοί; οι γερμανοί; με ποιούς «όμορφους» θα πας να ταιριάξεις για να γίνεις κι εσύ «όμορφος» και να βρεις τη θέση που σου αξίζει;

άσε που είναι και αυτό στην ιδιοσυγκρασία του «ελληνάρα». θέλει να τον υπηρετούν, να τα βρίσκει όλα έτοιμα για εκείνον. ήρθε έφαγε, ήπιε, γάμησε, έχεσε και μόλις του τέλειωσε το φαί και βρόμισε ο τόπος, την έκανε για μια καθαρή παραλία. ασε να καθαρίσουν οι μαλάκες.

αν φτιάξουν τα πράγματα εδώ και θέλει να μεταναστεύσει εδώ ακόμη και ο γερμανός, τι θα κάνετε, θα επιστρέψετε πίσω; ναι, θα σας έχουμε κόκκινα χαλιά στρωμένα με λέλουδα.

Pardalotzatziki
26/02/2013, 18:24
ξέρω τι θέλει να πει..

Συζητηση γινεται και δεν μιλησε καποιος για σενα προσωπικα. Γιατι μιλας για σενα και για μενα? Οι δυο μας ειμαστε στη χωρα?

Μιλαμε για την (δυστυχως) πλειοψηφια του λαου. Και δεν ανεφερα αλλες χωρες για παραδειγμα, αν και μπορουμε να παραδειγματιστουμε απο αλλους, παρα ειπα οτι θα προτιμουσα να γινουμε καλυτεροι εμεις.

taisteal
26/02/2013, 19:12
ολοι θελουν να αλλαξουν τον κοσμο,ομως κανεις δεν θελει να αλλαξει τον εαυτο του....

Lioulios
26/02/2013, 20:51
ολοι θελουν να αλλαξουν τον κοσμο,ομως κανεις δεν θελει να αλλαξει τον εαυτο του....Α γειά σου !