PDA

View Full Version : Χρειάζομαι συμβουλές



o_gavros
25/02/2013, 13:39
Λυπάμαι που μπαίνω μετά απο τόσο καιρό και το θέμα που ανοίγω είναι για ατύχημα αλλά φαίνεται πως ήρθε κι η δική μου ώρα για την πρωτη πτώση.
Προχθές Σάββατο 23/2 κατά της 12:00,φεύγω περιχαρής να πάω μετά απο καιρό μια κοντινή βόλτα ως την Πάρνηθα.
Στην Ομ.Σκυλίτση στον Πειραιά, περνάω την Triumph, και στο φανάρι που ενώνεται η Σκυλίτση με την γέφυρα που κατεβαίνει απο Λαμπράκη,όσοι περνάτε απο κει θα ξέρετε ότι η δεξιά λωρίδα του δρόμου μόνος δρόμος δεν είναι με τις λακκούβες/βουναλάκια,παρτον κάτω!
Χωρίς λοιπόν να καταλάβω πως,και ενώ έμπλεξα στις λακκούβες, βρέθηκα να τσουλάω στο δρόμο κι εγω και το μηχανάκι μου.
Φόραγα τα δέοντα και ευτυχώς δεν έπαθα μεγάλη ζημιά.
Ο εξοπλισμός και το μηχανάκι όμως γίναν πουτάνα.
Σηκώνομαι αμέσως και σηκώνω τη μηχανή που είχε ξαπλώσει στα αριστερά του δρόμου απο τη δεξιά πάντα και βλέπω ότι (μεταξύ άλλων) έχει σπάσει το καπάκι του κάρτερ (δείτε την φωτό) κι όλο το λάδι έχει χυθεί στο δρόμο (αφήνοντας και το σχετικό ίχνος όσο σερνόταν).

Για καλή μου τύχη,υπήρχε αυτόπτης μάρτυρας που μάλιστα μου έφερε και το δίπλωμα το οποίο έπεσε απο την τσέπη του μπουφάν που σκίστηκε με το σύρσιμο.
Τον ρώτησα αν είδε πως έπεσα γιατί εγω δεν κατάλαβα.
Μου είπε πως στο σύμπλεγμα με τις λακκούβες,η πίσω μου ρόδα σηκώθηκε λίγο στον αέρα και στο ριμπάουντ έφυγα φέτα.

Κάλεσα τα στρουμφ 2 φορές και στις 2 κλήσεις που τους έκανα τους ανέφερα α)πως θέλω να κάνω μήνυση στο δήμο και β)πως υπάρχουν λάδια στο δρόμο απο το ατυχημα.
το περιπολικό που ήρθε δεν είχε πριονίδι...
Το αναφέρω ενδεικτικά για νασας δείξω με τη διαθεση ήρθαν.
Με ρωτάνε γιατι θελω να κάνω μήνυση και τους λέω ότι έπεσα λόγω του μπουρδελόδρομου.
Η αναφορά που γράψανε αναφέρει αυτολεξί: "κατόπιν δήλωσης του οδηγού,έπεσε σε λακκούβα κάτι που προκάλεσε την πτώση του".
Αυτό μόνο!!!

και τώρα εδώ θέλω τις συμβουλές όποιου μπορεί να βοηθήσει.
Σκοπεύω να κινηθώ με αστική αγωγή προς το Δήμο Πειραιά για να αποζημιωθώ.Ξέρω ότι θα πάρει χρόνο και είναι πολύ πιθανό να πάρω τα πατάρια μου.
Δεν μου πάει όμως να το αφήσω έτσι.
Εχω πάρει αντίγραφο της αναφοράς των στρουμφ,περιμένω να εκδοθεί και η ιατρική γνωμάτευση απο τα επείγοντα του Αττικού νοσοκομείου (άλλη περιπέτεια-εμπειρία εκεί).
Θα κάνω μεσα στις μέρες και καταγγελία στο αρμόδιο τμήμα οδοποιίας του δήμου,κατόπιν υπόδειξης των στρουμφ.
Ρωτω όποιον ξέρει: είναι καλύτερο πριν την αστική αγωγή να καταθέσω και ασφαλιστικά μέτρα για πιο άμεση εκδίκαση?
(αυτό μου το ανέφερε φίλη δικηγόρος που δεν έχει ασχοληθεί όμως με τέτοιου είδους ζητηματα)

Το κακό όπως το βλέπω τωρα είναι οτι το ασφαλιστήριο μου δεν μου παρέχει νομική προστασία για κάτι τέτοιο και θα πρέπει να βρω ο ίδιος έναν δικηγόρο.
Νομίζω περιέγραψα την περίπτωση όσο καλύτερα μπορούσα.
Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι χρήσιμο,θα ήμουν υπόχρεος.

Κλείνω με το γνωστό συμπέρασμα ότι ο εξοπλισμός μου με έσωσε από πολύ περισσότερο πόνο!
την γλίτωσα με γρατζουνιές στο μπούτι,ένα πρησμένο δάχτυλο( απο το κοπάνημα) και ένα πονάκι στον δεξί ώμο.
Τα σίδερα και τα μπουφάν ξαναγοράζονται.τα χέρια και τα πόδια όχι.

http://i47.tinypic.com/acy26t.jpg

http://i46.tinypic.com/25ev2fo.jpg

sniper
25/02/2013, 13:46
Για τα νομικά θα σου πουν οι έχοντες κάποια γνώση.

Βλέπωντας τις φωτό αναρωτιέμαι με πόσα πήγαινες κι έγινε έτσι μπουφάν και μηχανή...

o_gavros
25/02/2013, 13:50
είχα γύρω στα 60 καθώς το φανάρι που είναι λίγα μέτρα πριν τις λακκούβες,ήταν κόκκινο όταν εγω το πλησίαζα.
άναψε πράσινο όταν ήμουν πίσω απο το αμάξι που είχε σταματήσει.σκέψου πόδι δεν ακούμπησα για να περιμένω

o_gavros
25/02/2013, 15:12
το σημείο αυτό με τις λακκούβες και τα βουναλάκια,είναι έτσι τουλάχιστον 1-2 χρόνια που θυμάμαι,δεν χάλασε κάτι απο τον κατακλυσμό.
το αντίγραφο απο την τροχαία λέει ότι αναφέρω στο αρχικό ποστ,δηλαδή τίποτα (στα μάτια μου τουλάχιστον).
όσο για την ασφάλεια που μου λες,ρωτησα τον ασφαλιστή και δεν με καλύπτει.

Με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως να μάθω τι ισχύει με την περίπτωση ασφαλιστικών μέτρων.

alres
25/02/2013, 21:59
Λυπάμαι που μπαίνω μετά απο τόσο καιρό και το θέμα που ανοίγω είναι για ατύχημα αλλά φαίνεται πως ήρθε κι η δική μου ώρα για την πρωτη πτώση.
Προχθές Σάββατο 23/2 κατά της 12:00,φεύγω περιχαρής να πάω μετά απο καιρό μια κοντινή βόλτα ως την Πάρνηθα.
........
Τα σίδερα και τα μπουφάν ξαναγοράζονται.τα χέρια και τα πόδια όχι.

http://i47.tinypic.com/acy26t.jpg

http://i46.tinypic.com/25ev2fo.jpg

Βασικά, καλησπέρα
1) Περαστικά και ποτέ ξανά.

2) ΣΟΣ. Πάρε τηλ το μάρτυρα να πάει να καταθέσει, άμεσα.
3) ΣΟΣ. Πήγαινε βγάλε φωτό, μακρινές, κοντινές, απ το πλάι, του σημείου που έπεσες και της ευρύτερης περιοχής, τη σήμανση της περιοχής, τυχόν ύπαρξη προειδοποιητικών πινακίδων ή όχι. Να φαίνεται ημερομηνία και να τις τυπώσεις άμεσα. (κράτα και καμιά εφημερίδα αν θες και λίγο σόου)
3α) Βγάλε φωτό με λεπτομέρειες της μηχανής και όσων ειδών υπέστησαν ζημιές ή καταστράφηκαν (βρες αποδείξεις κλπ). Εννοείται όταν μπορέσεις τιμολόγια ή προσφορά επισκευής ανταλλακτικών της μηχανής κλπ τα γνωστά.
4) Η αναφορά των οργάνων, δεν θα μπορούσε να λέει κάτι παραπάνω. Θα μπορούσαν μόνο να βγάλουν φωτό. Να λες πάλι καλά που ήρθαν. Είναι μια δήλωση, που δεν αποδεικνύει τα πάντα αλλά συνεκτιμάται θετικότατα σε αυτά που θες να αποδείξεις.
5) Ξεκαθάρισε ποιος δήμος είναι κατά τόπο αρμόδιος για την οδό στην οποία έπεσες. Δεν ξέρω αν είναι ο Πειραιάς, γιατί δεν ξέρω το δρόμο που λες. Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω των υπηρεσιών του Δήμου και καλό θα είναι να το κάνεις με αίτηση και άμεσα. Είναι ζήτημα φλέγον.
6) Τα ασφαλιστικά τα ξεχνάς, δεν γίνονται στην περίπτωσή σου. Η ευθύνη του Δήμου έχει μια πολύ συγκεκριμένη νομική βάση και το αίτημά σου ικανοποιείται μόνο με αγωγή, η οποία θα είναι διοικητική και θα πάρει καιροοοοοοό.

Αυτά για αρχή

astroman76
25/02/2013, 22:05
το σημειο αυτο ειναι αθλιο οταν ειμουν Πειραια παντα πηγαινα τερμα δεξια κοντα στο πεζοδρομιο για να μην τις πατησω.... ειναι μεχρι το σημειο που στρηβεις για μικρολημανο ε? Πρην το βενζιναδικο:cry::sad:

TROOPER
26/02/2013, 09:46
ωχ ρε αγορινα...περαστικα και καλο κουραγιο αν αποφασισεις να το προχωρησεις.

η σκυλιτση εκει ειναι σπαστηρι ρπμ.....

teo_g7
26/02/2013, 10:23
Θα παραθέσω τη δική μου εμπειρία για αποζημίωση απο το δημόσιο μηπως και σου φανει καθολου χρησιμη.
Με λιγα λογια το σκηνικο.
Ιανουαριος 2001(νομιζω) χιόνια στην ΕΟ και τα εκχιονιστικα εχουν ξηλώσει τα "ματια της γάτας" τα αντανακλαστικα που βρισκονται στην αριστερη λωριδα πριν το τσιμεντενιο στηθαιο.Ενα απο αυτα εχει μπει πιο μεσα στο δρόμο(αντεστραμενο με το καρφι ορθιο) και για κακη μας τύχη το παταμε με το οικογενιακο αυτοκινητο με 140χλμ με αποτελεσμα να σκασουν ταυτοχρονα τα 2 αριστερα λαστιχα.Το πως πηγαινε το αυτοκινητο μπορειτε να το φανταστειτε.Για να μην τα πολυλογω η ζημια (σπασμενο ψαλιδι,ακρομπαρα,ζαντες κλπ) ανηλθε γυρω στο 1,000,000 δραχμές τότε.Τραβηξαμε φωτογραφίες,πηραμε την εκθεση της τροχαιας που βρηκε και κατεγραψε το "καρφι" φωναξαμε και τα καναλια για ρεπορταζ την αλλη μερα (μαλιστα το ειχε παθει και μια αλλη κοπελα προ μερικων ημερων και το δικο της το αυτοκινητο ανατραπηκε κιολας).Μετα απο μια σχετικη συγχυση αρμοδιοτητων μεταξυ Νομαρχίας και ΕΥΔΕ-ΠΑΘΕ πηραν ενα ωραιοτατο εξωδικο με ολο το φακελο με τα στοιχεια και αποζημιωσαν σχετικα συντομα.Μαλλον γιατι καταλαβαν οτι δεν ειχαν τυχη σε εκδικαση αγωγής που εκει ισως οι απαιτησεις μεγαλωναν (ψυχικές οδύνες κλπ).
Αυτά απο τη δική μου εμπειρια.Ελπίζω να βοήθησα.

o_gavros
26/02/2013, 13:07
Βασικά, καλησπέρα
1) Περαστικά και ποτέ ξανά.

2) ΣΟΣ. Πάρε τηλ το μάρτυρα να πάει να καταθέσει, άμεσα.
3) ΣΟΣ. Πήγαινε βγάλε φωτό, μακρινές, κοντινές, απ το πλάι, του σημείου που έπεσες και της ευρύτερης περιοχής, τη σήμανση της περιοχής, τυχόν ύπαρξη προειδοποιητικών πινακίδων ή όχι. Να φαίνεται ημερομηνία και να τις τυπώσεις άμεσα. (κράτα και καμιά εφημερίδα αν θες και λίγο σόου)
3α) Βγάλε φωτό με λεπτομέρειες της μηχανής και όσων ειδών υπέστησαν ζημιές ή καταστράφηκαν (βρες αποδείξεις κλπ). Εννοείται όταν μπορέσεις τιμολόγια ή προσφορά επισκευής ανταλλακτικών της μηχανής κλπ τα γνωστά.
4) Η αναφορά των οργάνων, δεν θα μπορούσε να λέει κάτι παραπάνω. Θα μπορούσαν μόνο να βγάλουν φωτό. Να λες πάλι καλά που ήρθαν. Είναι μια δήλωση, που δεν αποδεικνύει τα πάντα αλλά συνεκτιμάται θετικότατα σε αυτά που θες να αποδείξεις.
5) Ξεκαθάρισε ποιος δήμος είναι κατά τόπο αρμόδιος για την οδό στην οποία έπεσες. Δεν ξέρω αν είναι ο Πειραιάς, γιατί δεν ξέρω το δρόμο που λες. Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω των υπηρεσιών του Δήμου και καλό θα είναι να το κάνεις με αίτηση και άμεσα. Είναι ζήτημα φλέγον.
6) Τα ασφαλιστικά τα ξεχνάς, δεν γίνονται στην περίπτωσή σου. Η ευθύνη του Δήμου έχει μια πολύ συγκεκριμένη νομική βάση και το αίτημά σου ικανοποιείται μόνο με αγωγή, η οποία θα είναι διοικητική και θα πάρει καιροοοοοοό.

Αυτά για αρχή

Χρησιμότατες οι συμβουλές σου! ότι άλλο έχεις κατα νου,με γλιτωνεις τρεξιμο!
Τωρα αποδείξεις για τα πράγματα που να τις βρω...το κράνος το έχω 4-5 χρόνια,το μπουφάν περίπου 2 αν και το είχα πάρει απο ιντερντ.ισως κατι βρω για υατο.
για το μηχανακι ότι έχει θα ζητησω απο το μαστορα μια εκτιμηση.

Επίσης μου πρότειναν να ζητησω απο την ασφαλιστική μου να μου κάνει μια εκτιμηση των ζημιών με πραγματογνώμονα.θα τους παρω να δω τι θα πουν.



το σημειο αυτο ειναι αθλιο οταν ειμουν Πειραια παντα πηγαινα τερμα δεξια κοντα στο πεζοδρομιο για να μην τις πατησω.... ειναι μεχρι το σημειο που στρηβεις για μικρολημανο ε? Πρην το βενζιναδικο:cry::sad:


ωχ ρε αγορινα...περαστικα και καλο κουραγιο αν αποφασισεις να το προχωρησεις.

η σκυλιτση εκει ειναι σπαστηρι ρπμ.....

Οσοι το ξέρετε το σημείο καταλαβαίνετε την έκπληξη μου όταν έπεσα,γιατί περνάω απο κει καθημερινά και πάω πάντα ψιλιασμένος.
Τα περαστικά φίλοι είναι αχρείαστα καθώς εγω ευτυχως μόνο κατι γρατζουνιές στο πόδι έχω.
πιο πολύ χτυπημένος φεύγω μετά απο κανα μπασκετακι που παίζω με φίλους για να καταλάβετε.
τηζημιά την έπαθε το μηχανάκι κι ο εξοπλισμός μου,πράγματα δηλαδή που ξαναφτιάχνονται.
ευχαριστώ πάντως.


Θα παραθέσω τη δική μου εμπειρία για αποζημίωση απο το δημόσιο μηπως και σου φανει καθολου χρησιμη.
Με λιγα λογια το σκηνικο.
Ιανουαριος 2001(νομιζω) χιόνια στην ΕΟ και τα εκχιονιστικα εχουν ξηλώσει τα "ματια της γάτας" τα αντανακλαστικα που βρισκονται στην αριστερη λωριδα πριν το τσιμεντενιο στηθαιο.Ενα απο αυτα εχει μπει πιο μεσα στο δρόμο(αντεστραμενο με το καρφι ορθιο) και για κακη μας τύχη το παταμε με το οικογενιακο αυτοκινητο με 140χλμ με αποτελεσμα να σκασουν ταυτοχρονα τα 2 αριστερα λαστιχα.Το πως πηγαινε το αυτοκινητο μπορειτε να το φανταστειτε.Για να μην τα πολυλογω η ζημια (σπασμενο ψαλιδι,ακρομπαρα,ζαντες κλπ) ανηλθε γυρω στο 1,000,000 δραχμές τότε.Τραβηξαμε φωτογραφίες,πηραμε την εκθεση της τροχαιας που βρηκε και κατεγραψε το "καρφι" φωναξαμε και τα καναλια για ρεπορταζ την αλλη μερα (μαλιστα το ειχε παθει και μια αλλη κοπελα προ μερικων ημερων και το δικο της το αυτοκινητο ανατραπηκε κιολας).Μετα απο μια σχετικη συγχυση αρμοδιοτητων μεταξυ Νομαρχίας και ΕΥΔΕ-ΠΑΘΕ πηραν ενα ωραιοτατο εξωδικο με ολο το φακελο με τα στοιχεια και αποζημιωσαν σχετικα συντομα.Μαλλον γιατι καταλαβαν οτι δεν ειχαν τυχη σε εκδικαση αγωγής που εκει ισως οι απαιτησεις μεγαλωναν (ψυχικές οδύνες κλπ).
Αυτά απο τη δική μου εμπειρια.Ελπίζω να βοήθησα.

Εϊμαι αυτες τις μέρες σε αναζήτηση να δω τι και πως θα γίνει.μαζεύω όλα τα απαραίτητα έγγραφα,φωτο,κλπ,και περιμένω να μιλήσω καιμε καποιο δικηγόρο.
ΑΝ δεν είχα διαβάσει στα φόρα κατα καιρούς ότι κάποιοι δικαιωθηκαν,δεν ξέρω αν θα είχα όρεξη να το τραβήξω.πρέπει όμως ρε πούστη γιατι δεν είναι δρόμοι αυτοί που έχουμε.

SHOOTER045
28/02/2013, 00:02
Βασικά, καλησπέρα
1) Περαστικά και ποτέ ξανά.

2) ΣΟΣ. Πάρε τηλ το μάρτυρα να πάει να καταθέσει, άμεσα.
3) ΣΟΣ. Πήγαινε βγάλε φωτό, μακρινές, κοντινές, απ το πλάι, του σημείου που έπεσες και της ευρύτερης περιοχής, τη σήμανση της περιοχής, τυχόν ύπαρξη προειδοποιητικών πινακίδων ή όχι. Να φαίνεται ημερομηνία και να τις τυπώσεις άμεσα. (κράτα και καμιά εφημερίδα αν θες και λίγο σόου)
3α) Βγάλε φωτό με λεπτομέρειες της μηχανής και όσων ειδών υπέστησαν ζημιές ή καταστράφηκαν (βρες αποδείξεις κλπ). Εννοείται όταν μπορέσεις τιμολόγια ή προσφορά επισκευής ανταλλακτικών της μηχανής κλπ τα γνωστά.
4) Η αναφορά των οργάνων, δεν θα μπορούσε να λέει κάτι παραπάνω. Θα μπορούσαν μόνο να βγάλουν φωτό. Να λες πάλι καλά που ήρθαν. Είναι μια δήλωση, που δεν αποδεικνύει τα πάντα αλλά συνεκτιμάται θετικότατα σε αυτά που θες να αποδείξεις.
5) Ξεκαθάρισε ποιος δήμος είναι κατά τόπο αρμόδιος για την οδό στην οποία έπεσες. Δεν ξέρω αν είναι ο Πειραιάς, γιατί δεν ξέρω το δρόμο που λες. Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω των υπηρεσιών του Δήμου και καλό θα είναι να το κάνεις με αίτηση και άμεσα. Είναι ζήτημα φλέγον.
6) Τα ασφαλιστικά τα ξεχνάς, δεν γίνονται στην περίπτωσή σου. Η ευθύνη του Δήμου έχει μια πολύ συγκεκριμένη νομική βάση και το αίτημά σου ικανοποιείται μόνο με αγωγή, η οποία θα είναι διοικητική και θα πάρει καιροοοοοοό.

Αυτά για αρχή
ετσι ακριβως οσο ποιο συντομα τοσο ποιο καλα για σενα,παρε και κανενα δικηγορο και αφου βεβαιωθεις σε ποιον δημο,η αν οχι σε δημο στην νομαρχια ανηκει ο δρομος,ζητα και απο το τμημα των αστυνομικων που ηρθαν αντιγραφο απο το βιβλιο συμβαντων,και βουρ για μυνηση θα αργησεις λιγο αλλα αν βαλεις και ψυχικες οδυνες και απωλεια εργασιας λογω τραυαματισμου(αν υπαρχει)θα τα παρεις και με το παραπανω

motomaniac
28/02/2013, 01:37
Λυπάμαι που μπαίνω μετά απο τόσο καιρό και το θέμα που ανοίγω είναι για ατύχημα αλλά φαίνεται πως ήρθε κι η δική μου ώρα για την πρωτη πτώση.
Προχθές Σάββατο 23/2 κατά της 12:00,φεύγω περιχαρής να πάω μετά απο καιρό μια κοντινή βόλτα ως την Πάρνηθα.
Στην Ομ.Σκυλίτση στον Πειραιά, περνάω την Triumph, και στο φανάρι που ενώνεται η Σκυλίτση με την γέφυρα που κατεβαίνει απο Λαμπράκη,όσοι περνάτε απο κει θα ξέρετε ότι η δεξιά λωρίδα του δρόμου μόνος δρόμος δεν είναι με τις λακκούβες/βουναλάκια,παρτον κάτω!
Χωρίς λοιπόν να καταλάβω πως,και ενώ έμπλεξα στις λακκούβες, βρέθηκα να τσουλάω στο δρόμο κι εγω και το μηχανάκι μου.
Φόραγα τα δέοντα και ευτυχώς δεν έπαθα μεγάλη ζημιά.
Ο εξοπλισμός και το μηχανάκι όμως γίναν πουτάνα.
Σηκώνομαι αμέσως και σηκώνω τη μηχανή που είχε ξαπλώσει στα αριστερά του δρόμου απο τη δεξιά πάντα και βλέπω ότι (μεταξύ άλλων) έχει σπάσει το καπάκι του κάρτερ (δείτε την φωτό) κι όλο το λάδι έχει χυθεί στο δρόμο (αφήνοντας και το σχετικό ίχνος όσο σερνόταν).

Για καλή μου τύχη,υπήρχε αυτόπτης μάρτυρας που μάλιστα μου έφερε και το δίπλωμα το οποίο έπεσε απο την τσέπη του μπουφάν που σκίστηκε με το σύρσιμο.
Τον ρώτησα αν είδε πως έπεσα γιατί εγω δεν κατάλαβα.
Μου είπε πως στο σύμπλεγμα με τις λακκούβες,η πίσω μου ρόδα σηκώθηκε λίγο στον αέρα και στο ριμπάουντ έφυγα φέτα.

Κάλεσα τα στρουμφ 2 φορές και στις 2 κλήσεις που τους έκανα τους ανέφερα α)πως θέλω να κάνω μήνυση στο δήμο και β)πως υπάρχουν λάδια στο δρόμο απο το ατυχημα.
το περιπολικό που ήρθε δεν είχε πριονίδι...
Το αναφέρω ενδεικτικά για νασας δείξω με τη διαθεση ήρθαν.
Με ρωτάνε γιατι θελω να κάνω μήνυση και τους λέω ότι έπεσα λόγω του μπουρδελόδρομου.
Η αναφορά που γράψανε αναφέρει αυτολεξί: "κατόπιν δήλωσης του οδηγού,έπεσε σε λακκούβα κάτι που προκάλεσε την πτώση του".
Αυτό μόνο!!!

και τώρα εδώ θέλω τις συμβουλές όποιου μπορεί να βοηθήσει.
Σκοπεύω να κινηθώ με αστική αγωγή προς το Δήμο Πειραιά για να αποζημιωθώ.Ξέρω ότι θα πάρει χρόνο και είναι πολύ πιθανό να πάρω τα πατάρια μου.
Δεν μου πάει όμως να το αφήσω έτσι.
Εχω πάρει αντίγραφο της αναφοράς των στρουμφ,περιμένω να εκδοθεί και η ιατρική γνωμάτευση απο τα επείγοντα του Αττικού νοσοκομείου (άλλη περιπέτεια-εμπειρία εκεί).
Θα κάνω μεσα στις μέρες και καταγγελία στο αρμόδιο τμήμα οδοποιίας του δήμου,κατόπιν υπόδειξης των στρουμφ.
Ρωτω όποιον ξέρει: είναι καλύτερο πριν την αστική αγωγή να καταθέσω και ασφαλιστικά μέτρα για πιο άμεση εκδίκαση?
(αυτό μου το ανέφερε φίλη δικηγόρος που δεν έχει ασχοληθεί όμως με τέτοιου είδους ζητηματα)

Το κακό όπως το βλέπω τωρα είναι οτι το ασφαλιστήριο μου δεν μου παρέχει νομική προστασία για κάτι τέτοιο και θα πρέπει να βρω ο ίδιος έναν δικηγόρο.
Νομίζω περιέγραψα την περίπτωση όσο καλύτερα μπορούσα.
Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι χρήσιμο,θα ήμουν υπόχρεος.

Κλείνω με το γνωστό συμπέρασμα ότι ο εξοπλισμός μου με έσωσε από πολύ περισσότερο πόνο!
την γλίτωσα με γρατζουνιές στο μπούτι,ένα πρησμένο δάχτυλο( απο το κοπάνημα) και ένα πονάκι στον δεξί ώμο.
Τα σίδερα και τα μπουφάν ξαναγοράζονται.τα χέρια και τα πόδια όχι.

http://i47.tinypic.com/acy26t.jpg

http://i46.tinypic.com/25ev2fo.jpg

αν επεσες με 60 και το μπουφαν εγινε ετσι σε ελληνικο δρομο πες σε παρακαλω μαρκα και μοντελο να μην τυχει και το παρω ποτε. μιλαω σοβαροτατα.
ετσι το καταφερα μονο στην πιστα (αιγινιο) με περιπου 60 κι εγω. σε δημοσιο το ιδιο μπουφαν με ειχε βγαλει ασπροσωπο με απλα καψιματα του δερματος του.

o_gavros
28/02/2013, 09:32
αν επεσες με 60 και το μπουφαν εγινε ετσι σε ελληνικο δρομο πες σε παρακαλω μαρκα και μοντελο να μην τυχει και το παρω ποτε. μιλαω σοβαροτατα.
ετσι το καταφερα μονο στην πιστα (αιγινιο) με περιπου 60 κι εγω. σε δημοσιο το ιδιο μπουφαν με ειχε βγαλει ασπροσωπο με απλα καψιματα του δερματος του.

φίλε αυτο που μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις (γιατί ίσως δεν ξέρεις το σημείο) είναι ότι ο δρόμος εκεί -για καμιά διακοσαριά μέτρα- ΔΕΝ είναι λείος!!!
είναι συνεχόμενες λακκούβες και βουναλάκια.οι ζημιές απο αυτό προκλήθηκαν.
το μπουφάν ήταν το Bering Vento και προσωπικά θεωρώ οτι με κάλυψε απόλυτα αφού εγω δεν έπαθα τίποτα.
επίσης η σύγκριση ζημιάς απο τριβή της κορντούρας (και μάλιστα όχι της καλύτερης ποιότητας) με το δέρμα είναι λίγο άκυρη.

motomaniac
28/02/2013, 09:45
korntoyra einai to mpoyfan soy?

o_gavros
28/02/2013, 10:02
ναι φίλος.
τα πιο ασφαλή 200€ που έχω δώσει μέχρι σήμερα.

motomaniac
28/02/2013, 16:26
ναι φίλος.
τα πιο ασφαλή 200€ που έχω δώσει μέχρι σήμερα.
σορρυ με γελασε η φωτο.. :rolleyes:

Bowleno
28/02/2013, 16:47
σορρυ με γελασε η φωτο.. :rolleyes:

Δεν είσαι ό μόνος...κι εγώ απόρησα πως διαλύθηκε έτσι ένα δερμάτινο μετά είδα την εξήγηση και όλα οκ.
Μαλλον η φωτογραφική του φίλου ζωγραφιζει ότι θέλει :p

MG-KTiNoS
28/02/2013, 16:57
φωτογραφίες τις λακούβες και τα λάδια...
:rolleyes:

o_gavros
28/02/2013, 20:21
Οι φωτογραφίες είναι από το κινητό μου παιδιά κι εγώ δεν φημίζομαι και για την αρτιστικη φύση μου :-P

Translatoras
28/02/2013, 21:47
πριν απο κάτι χρόνια είχε κινηθεί νομίζω το νομικό τμήμα μιας Λέσχης Μοτό (ένας δικηγόρος Γαζούλης, Γαζάκης - κάπως έτσι) εναντίον του Δημοσίου για τις κακοτεχνίες στη Βούτα (κάτω από τη γέφυρα) όπου ο κόσμος έπεφτε ανυποψίαστος σαν τις μύγες.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι λεπτομέρειες από την υπόθεση και δεν μπορώ να βοηθήσω.

Κάνε και προς τα εκεί μια αναζήτηση.

***Όντως πολύ κωλοσημείο αυτό το κομμάτι. Όταν είμαι με το παιδί στο αμάξι κατεβαίνω από Τζαβέλλα για να μην τη σακατέψω *****

Translatoras
28/02/2013, 21:50
ΚΟίτα να δεις τι πέτυχα σε άλλο φόρουμ..........


Αποζημίωση 7.000 ευρώ επιδίκασε το Διοικητικό Πρωτοδικείο σε μοτοσικλετιστή που τραυματίστηκε όταν έχασε τον έλεγχο της μηχανή του λόγω πτώσης σε λακκούβα που υπήρχε στη Λ. Παιανίας - Μαρκοπούλου.

Το οδόστρωμα είχε υποστεί καθίζηση, ενώ είχαν δημιουργηθεί λακκούβες και «σαμαράκια», με αποτέλεσμα η μοτοσικλέτα να αναπηδήσει, να ανατραπεί και να πέσει στην άσφαλτο ο οδηγός ο οποίος σύρθηκε στο αντίθετο ρεύμα και προσέκρουσε σε αυτοκίνητο.

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν ο οδηγός να τραυματιστεί και να παραμείνει δια βίου σε μερική αναπηρία.

Το δικαστήριο έκρινε, 10 χρόνια μετά το ατύχημα, ότι η Περιφέρεια Αττικής πρέπει να τον αποζημίωση αφού όφειλε να παρακολουθεί την κατάσταση του οδοστρώματος και να παρεμβαίνει για την αποκατάσταση των ζημιών. Επίσης, η Περιφέρεια, σύμφωνα με τους δικαστές, έπρεπε να λαμβάνει προληπτικά μέτρα κατόπιν τακτικών ελέγχων και να τοποθετεί προειδοποιητικές πινακίδες σε περίπτωση κακής κατάστασης του οδοστρώματος.


http://www.zougla.gr/greece/article/apozimiosi-se-motosikletisti-pou-ixe-pesi-se-lakouva

o_gavros
28/02/2013, 22:28
πριν απο κάτι χρόνια είχε κινηθεί νομίζω το νομικό τμήμα μιας Λέσχης Μοτό (ένας δικηγόρος Γαζούλης, Γαζάκης - κάπως έτσι) εναντίον του Δημοσίου για τις κακοτεχνίες στη Βούτα (κάτω από τη γέφυρα) όπου ο κόσμος έπεφτε ανυποψίαστος σαν τις μύγες.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι λεπτομέρειες από την υπόθεση και δεν μπορώ να βοηθήσω.

Κάνε και προς τα εκεί μια αναζήτηση.

***Όντως πολύ κωλοσημείο αυτό το κομμάτι. Όταν είμαι με το παιδί στο αμάξι κατεβαίνω από Τζαβέλλα για να μην τη σακατέψω *****


ΚΟίτα να δεις τι πέτυχα σε άλλο φόρουμ..........


Αποζημίωση 7.000 ευρώ επιδίκασε το Διοικητικό Πρωτοδικείο σε μοτοσικλετιστή που τραυματίστηκε όταν έχασε τον έλεγχο της μηχανή του λόγω πτώσης σε λακκούβα που υπήρχε στη Λ. Παιανίας - Μαρκοπούλου.

Το οδόστρωμα είχε υποστεί καθίζηση, ενώ είχαν δημιουργηθεί λακκούβες και «σαμαράκια», με αποτέλεσμα η μοτοσικλέτα να αναπηδήσει, να ανατραπεί και να πέσει στην άσφαλτο ο οδηγός ο οποίος σύρθηκε στο αντίθετο ρεύμα και προσέκρουσε σε αυτοκίνητο.

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν ο οδηγός να τραυματιστεί και να παραμείνει δια βίου σε μερική αναπηρία.

Το δικαστήριο έκρινε, 10 χρόνια μετά το ατύχημα, ότι η Περιφέρεια Αττικής πρέπει να τον αποζημίωση αφού όφειλε να παρακολουθεί την κατάσταση του οδοστρώματος και να παρεμβαίνει για την αποκατάσταση των ζημιών. Επίσης, η Περιφέρεια, σύμφωνα με τους δικαστές, έπρεπε να λαμβάνει προληπτικά μέτρα κατόπιν τακτικών ελέγχων και να τοποθετεί προειδοποιητικές πινακίδες σε περίπτωση κακής κατάστασης του οδοστρώματος.


http://www.zougla.gr/greece/article/apozimiosi-se-motosikletisti-pou-ixe-pesi-se-lakouva

Σε ευχαριστω πολύ φίλε για το ενδιαφέρον σου.
Θα κοιτάξω να δω μήπως και μπορέσω να βρω περισσότερες πληροφορίες για την πρώτη περιπτωση που αναφέρεις.
όσο για το δεύτερο,μου το έστειλε νωρίτερα κι ενας φίλος που το διάβασε στο Πρώτο Θέμα.

Ενημέρωση (για όποιον ενδεχομένως θέλει να παρακολουθεί την υπόθεση):
Σήμερα μίλησα με δικηγόρο.
Σε αυτή τη φάση συμφωνήσαμε να περιμένω να μαζέψω όλα τα έγγραφα στα χέρια μου, όπως τις γνωματεύσεις των γιατρών,την επίσημη και υπογεγραμμέη εκτίμηση-αποτίμηση του μάστορα για τις επισκευές,την κατάθεση του μάρτυρα,κλπ.
Μένει να διαπιστωθεί ποιο ακριβώς κομμάτι του -κατ'ευφημισμόν - κράτους είναι υπόλογο-υπεύθυνο για το συγκεκριμένο δρόμο.
Αυτά τα δεδομένα για την ώρα.
Θα φροντίζω όσο μπορώ να ενημερώνω το ποστ με τις εξελίξεις, γιατί πιστεύω ότι ίσως φανεί χρήσιμο και σε κάποιον άλλον.

o_gavros
28/02/2013, 22:53
τωρα που πολλά πράγματα ξεκαθαρίστηκαν με τοδικηγόρο,θα αρχίσω να ψάχνω και για παρόμοιες περιπτώσεις μήπως και μπορέσω να βρω εξτρα πατημα.
Στην δική μου περίπτωση πάντως,που το ποσο της αποζημίωσης δεν είναι μεγάλο,ο δικηγόροςλέει πως ίσως είναι και υπέρ μου.
Βλέποντας και κάνοντας.

motomaniac
28/02/2013, 23:03
τωρα που πολλά πράγματα ξεκαθαρίστηκαν με τοδικηγόρο,θα αρχίσω να ψάχνω και για παρόμοιες περιπτώσεις μήπως και μπορέσω να βρω εξτρα πατημα.
Στην δική μου περίπτωση πάντως,που το ποσο της αποζημίωσης δεν είναι μεγάλο,ο δικηγόροςλέει πως ίσως είναι και υπέρ μου.
Βλέποντας και κάνοντας.

μακαρι φιλε να τα παρεις, να γραψεις εδω τι εγινε να τα δουμε κι εμεις και να ευχομαστε να μην τα χρειαστουμε ποτε!

alres
01/03/2013, 07:35
Έχουν αποζημιωθεί και θάνατοι, ακόμα και από το μακρινό 2004 από πτώση σε κακοτεχνία..

Το θέμα είναι να μαζέψεις πολλά αποδεικτικά μέσα. Και να εξηγήσεις πως πρέπει να ήταν ο δρόμος, πως ήταν κατά το χρόνο που έπεσες και (ας πούμε) γιατί ήταν έτσι (δηλαδή παραμέληση, κακοτεχνία, τι από όλα;;; ). Επίσης να πεις αν είχε ή όχι προειδοποιητική σήμανση. Να βρεις αν έχουν γίνει αιτήσεις στο Δήμο από οποιονδήποτε που να αναφέρει τα της κακοτεχνίας στην οποία έπεσες ακόμα και να καλέσεις υπηρεσία του Δήμου να συντάξει έκθεση, να δεις μήπως είχαν γίνει τίποτα έργα κλπ

Γι αυτό σου είπα να πας άμεσα για φωτο και τα ρέστα.

Το τραβάω λίγο, απλά σου δείχνω τι μπορεί να βοηθήσει ή και να χρειαστεί, για να μην έχεις θέματα.
Και μη σκέφτεσαι ως ζημιά μόνο τη μηχανή σου αλλά συνολικά την κατάσταση, συνολικά επιμένω.

Yianniss
01/03/2013, 09:31
το σημείο αυτό με τις λακκούβες και τα βουναλάκια,είναι έτσι τουλάχιστον 1-2 χρόνια που θυμάμαι,δεν χάλασε κάτι απο τον κατακλυσμό.
το αντίγραφο απο την τροχαία λέει ότι αναφέρω στο αρχικό ποστ,δηλαδή τίποτα (στα μάτια μου τουλάχιστον).
όσο για την ασφάλεια που μου λες,ρωτησα τον ασφαλιστή και δεν με καλύπτει.

Με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως να μάθω τι ισχύει με την περίπτωση ασφαλιστικών μέτρων.

Αυτο το σημειο ειναι παραπανω απο 2 χρονια ετσι. Το ξερω γιατι μετακομισα στην περιοχη πριν 3 χρονια.

Αυτο που εγινε με τις βροχες, ηταν να πλημμυρισει το κομματι του δρομου εκει κ με τα εργα που εκαναν χαλασαν κ την αριστερη λωριδα. Μετα τα εργα, στο σημειο που ενωνεται η γεφυρα που κατεβαινει απο πανω με την Ομ.Σκυλιτιση, αν πηγαινεις (σβελτα) στην αριστερη λωριδα κανεις αλμα απο ενα σαμαρακι (που δεν φαινεται) απομειναρι των "πολυ προσεγμενων" εργων.

Οποτε προσοχη κ στην αριστερη λωριδα.

mkazo
14/05/2013, 18:12
Στην ασφάλεια σου λογικά έχει και νομική προστασία. Εκεί πρέπει να απευθυνθείς για ποιο σίγουρα.τα περιπολικά δεν εχουν καλά καλά τα βασικά
περιμένεις να έχουν και πριονίδι? σε λίγο δεν θα υπάρχουν ούτε και αυτά.
Πάντως μία φορά που ένα φιλαράκι έπαθε ζημιά λογο του δήμου κάλεσε την ασφαληστική πήρε φωτό και τα σχετικά και το μόνο που έκανε ήταν παρα
πολλά τηλεφωνήματα. Το ηθικό δίδαγμα πήρε τηλ την αδελφή του που δουλεύει σε μία επώνημη εφημερίδα και μόνο στο ότι θα γινόταν μεγάλο
σούσουρο γύρο απο το όνομα του δημάρχου αποζημιώθηκε πλήρως απο τον αντιδήμαρχο μετρητά και off the record.

nathair
14/05/2013, 19:13
Φαντάσου πόσα μαύρα βγάζουν για να μπορούν να αποζημιώνουν και off the record μετρητά...

motomaniac
15/05/2013, 17:13
Φαντάσου πόσα μαύρα βγάζουν για να μπορούν να αποζημιώνουν και off the record μετρητά...

+ οσα θες.. για πολυ ξυλο. κι αυτοι που πανε στις προεκλογικες τους συγκεντρωσεις ακομα περισσοτερο.

o_gavros
27/08/2013, 14:08
Update:
Δικάσιμος θα οριστεί όπως προκύπτει απο την ενημέρωση που μου έκανε ο δικηγόρος σε 5-6 χρονια :rolleyes:

όσο προετοίμαζα τον "φάκελο" μου άκουγα ότι θα χρειαστεί πολύς χρόνος και ως ένα βαθμό είχα αποδεχτεί την αργοπορία.
Στο επίσημο άκουσμα όμως της εξαετίας,ε δε σας κρύβω ότι ένα σφίξιμο με έπιασε.
Όπως και να'χει,εγω δε το αφηνω έτσι γιατί είναι θέμα αρχής.
ΔΕΝ δέχομαι να παθαίνω ατύχημα απο δρόμους καρμανιόλες!
Α,να σας πω εδώ ότι ο δρόμος μπαλώθηκε σε όλο του το μήκος,γύρω στα μέσα Ιουνίου αν δεν με απατά η μνήμη μου.
Οι φωτογραφίες που έχω κρατησει δείχνουν ξεκάθαρα το πως ήταν και πως έγινε, κάτι που ελπίζω πως θα μετρήσει υπέρ μου όταν γίνει η δικη.

o_gavros
27/08/2013, 14:11
Στην ασφάλεια σου λογικά έχει και νομική προστασία. Εκεί πρέπει να απευθυνθείς για ποιο σίγουρα.τα περιπολικά δεν εχουν καλά καλά τα βασικά
περιμένεις να έχουν και πριονίδι? σε λίγο δεν θα υπάρχουν ούτε και αυτά.
Πάντως μία φορά που ένα φιλαράκι έπαθε ζημιά λογο του δήμου κάλεσε την ασφαληστική πήρε φωτό και τα σχετικά και το μόνο που έκανε ήταν παρα
πολλά τηλεφωνήματα. Το ηθικό δίδαγμα πήρε τηλ την αδελφή του που δουλεύει σε μία επώνημη εφημερίδα και μόνο στο ότι θα γινόταν μεγάλο
σούσουρο γύρο απο το όνομα του δημάρχου αποζημιώθηκε πλήρως απο τον αντιδήμαρχο μετρητά και off the record.

Δεν ξέρω σε ποιο Δήμο συνέβησαν αυτά,αλλά σε διαβεβαιώ πως στον Δήμο Πειραιά με γράψαν στα πατάρια τους χωρίς φόβο και πάθος.

Η ασφαλιστική μου,επίσης,έκανε εμφατικά το παγόνι και αποποιήθηκε κάθε πιθανότητα εμπλοκής της.

Βίβα Λας Βέγκας είναι η φαση "ατύχημα στο Ελλάντα" φίλε.

AristidisZ
27/08/2013, 14:11
Update:
Δικάσιμος θα οριστεί όπως προκύπτει απο την ενημέρωση που μου έκανε ο δικηγόρος σε 5-6 χρονια :rolleyes:

όσο προετοίμαζα τον "φάκελο" μου άκουγα ότι θα χρειαστεί πολύς χρόνος και ως ένα βαθμό είχα αποδεχτεί την αργοπορία.
Στο επίσημο άκουσμα όμως της εξαετίας,ε δε σας κρύβω ότι ένα σφίξιμο με έπιασε.
Όπως και να'χει,εγω δε το αφηνω έτσι γιατί είναι θέμα αρχής.
ΔΕΝ δέχομαι να παθαίνω ατύχημα απο δρόμους καρμανιόλες!
Α,να σας πω εδώ ότι ο δρόμος μπαλώθηκε σε όλο του το μήκος,γύρω στα μέσα Ιουνίου αν δεν με απατά η μνήμη μου.
Οι φωτογραφίες που έχω κρατησει δείχνουν ξεκάθαρα το πως ήταν και πως έγινε, κάτι που ελπίζω πως θα μετρήσει υπέρ μου όταν γίνει η δικη.

καλά ξεμπερδέματα εύχομαι...

επειδή περνάω και εγώ συνέχεια είχα προσέξει ακριβώς το σημείο που λες ότι την πάτησες, μια φορά θυμάμαι είχε σηκωθεί ουσιαστικά στον αέρα η μηχανή...
καλά το λες, κάνα δίμηνο είναι που τον έφτιαξαν

o_gavros
27/08/2013, 14:22
Αριστείδη τι να λέμε τωρα;
απο το σημείο πέρναγα και περνάω καθημερινά 5-6 φορές.κάποια στιγμή το Μάιο πήγαινα με το παπί,έξτρα ψιλιασμένος πλέον μετά τη σούπα, και καθώς πήγαινα, κάπου φαίνεται δεν τις υπολόγισα σωστά τις οροσειρές και έκανα σλάλομ μετά άλματος.
πούτσα μπάλα και τραμπάλα το κοινώς λεγόμενο!

Τώρα που τον ισιώσανε μου φαίνεται απόκοσμα φυσιολογικός ο δρόμος.

alres
01/09/2013, 23:42
Update:
Δικάσιμος θα οριστεί όπως προκύπτει απο την ενημέρωση που μου έκανε ο δικηγόρος σε 5-6 χρονια :rolleyes:

όσο προετοίμαζα τον "φάκελο" μου άκουγα ότι θα χρειαστεί πολύς χρόνος και ως ένα βαθμό είχα αποδεχτεί την αργοπορία.
Στο επίσημο άκουσμα όμως της εξαετίας,ε δε σας κρύβω ότι ένα σφίξιμο με έπιασε.
Όπως και να'χει,εγω δε το αφηνω έτσι γιατί είναι θέμα αρχής.
ΔΕΝ δέχομαι να παθαίνω ατύχημα απο δρόμους καρμανιόλες!
Α,να σας πω εδώ ότι ο δρόμος μπαλώθηκε σε όλο του το μήκος,γύρω στα μέσα Ιουνίου αν δεν με απατά η μνήμη μου.
Οι φωτογραφίες που έχω κρατησει δείχνουν ξεκάθαρα το πως ήταν και πως έγινε, κάτι που ελπίζω πως θα μετρήσει υπέρ μου όταν γίνει η δικη.

Χμμμ...
Στο είπα ότι θα αργήσει, είδες που έπεσα μέσα;
Δεν πειράζει, (βασικά πειράζει), μετράμε πρώτα τα κόκκαλα που είναι στη θέση τους και τα άλλα θα πάρουν το δρόμο τους.
Καλά κάνεις και δεν το αφήνεις, γιατί αυτοί οι κώλοι που κάθονται στις καρέκλες όταν σηκώνονται δεν καβάλε παπιά, σκούτερ, βέσπες, ποδήλατα και άλλα τέτοια ταπεινά μέσα αλλά κάθονται σε δερμάτινα σαλόνια και τις λακούβες τις περνάνε από πάνω αεράτα με τα κωλάμαξά τους...Και στα τέτοια τους για το τι παθαίνουμε κάθε μέρα....Αλλά τα φράγκα πάνω και κάτω από το τραπέζι για "συντήρηση οδικού δικτύου" ξέρουν πολύ καλά να τσεπώνουν...

Βεβαίως να κρατήσεις φωτό και τώρα, θα δείχνει πως έπρεπε να είναι. . . .
Μακριά από νομική κάλυψη ασφαλιστικής (εκτός αν έχεις συγγενή πρώτου βαθμού), δεν ασχολούνται. Είτε δεν προλαβαίνουν, είτε δεν θέλουν, είτε όταν θέλουν δεν καταλήγει σε καλό...Αν βρήκες κάποιον της επιλογής σου, καλύτερα.

Περαστικά, χαλαρά και πάμε γι άλλα.