PDA

View Full Version : φιλτρο k&n vs φιλτρο μαμα



intruder
26/02/2013, 22:28
ποια η διαφορα εκτος της τιμης, κ οτι το κν πλενεται?διαφορα στην καταναλωση?πρεπει να ρυθμισιες κ μιγμα?

PetranGR
27/02/2013, 03:16
Σκέψου οτι είσαγει περισσότερο αέρα,άρα περισσότερη κατανάλωση με αμελυταία αύξηση "δύναμης" .

Το Κ&Ν έχει ειδικό ΚΙΤ της ίδιας εταιρίας καθαρισμού , με το λαδάκι του και το σπρέυ του - ανά 50.000χλμ συστίνει να γίνετε το πλύσιμο ,και εγγύηση τα 150.000 χλμ.

Στο μίγμα αμφιβάλλω στο μέγιστο να θέλει ρύθμιση.

Ο λόγος που θέλεις να βάλεις φίλτρο ;

DrBig
27/02/2013, 07:42
Σκέψου οτι είσαγει περισσότερο αέρα,άρα περισσότερη κατανάλωση με αμελυταία αύξηση "δύναμης" .


Περισσοτερη καταναλωση αερα?

PetranGR
27/02/2013, 07:45
Περισσοτερη καταναλωση αερα?

μεγαλύτερη εισαγωγή αέρα,δεν αυξάνει και την κατανάλωση ; Γιατί αναπνει καλύτερα ο κινητήρας ;

DrBig
27/02/2013, 08:13
μεγαλύτερη εισαγωγή αέρα,δεν αυξάνει και την κατανάλωση ; Γιατί αναπνει καλύτερα ο κινητήρας ;

Αν εχεις μεγαλυτερη εισαγωγη αερα και συνεπως μεγαλυτερη καταναλωση καυσιμου, τοτε γιατι η αυξηση ιπποδυναμης ειναι αμελητεα?
Αν ειναι αμελητεο το δευτερο (ισχυς), δεν θα επρεπε να ειναι και το πρωτο(εισαγωγη αερα)?

guzzistas
27/02/2013, 08:59
Υπάρχουν και ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ φίλτρα αέρος και φιλτροχοάνες (DNA filters) ίδιας αν όχι ανώτερης ποιότητας από το ΚΝ και τα άλλα του εμπορίου και σε πολύ καλύτερη τιμή.

Αγόρασα την προηγούμενη βδομάδα, η ποιότητα είναι καταπληκτική και το φινίρισμα τους.

Τα βρίσκεις στην Τεκνομότο στην Καλλιρόης.

http://www.dnafilters.com/

EINAI ΕΛΛΗΝΙΚΑ!

Dant3
27/02/2013, 17:31
Ειχα φορεσει ΚΝ στο δικο μου γιατι ηθελε αλλαγη το φιλτρο και ειπα να βαλω αφτερ για να καθαριζεται κιολας.
Διαφορα στη καταναλωση δεν ειδα.ετσι και αλλιως τα αντερα του καιει.
μικρη διαφορα στην αποκριση του γκαζιου και στο νευρο.αυτα

Ichigo
27/02/2013, 18:17
Υπ όψιν ότι η μεγαλύτερη εισπνοή θέλει και την ανάλογη εκπνοή. Αν το βάλεις το φίλτρο θα ήθελα να μας πεις αν βλέπεις κάπου τρύπες στην απόδοση. Για τα μίγματα θα φροντήσουν υποθέτω οι sensors σε συνεργασία με όλα τα ματζαφλάρια που κουμπώνουν στην ECM.

intruder
27/02/2013, 21:04
απο οτι βλεπω παω μαλλον για το μαμα.κ λογω κοστους,καλυτερα να το αλλαζω καθε 2 χρονια,με καινουριο.

SHOOTER045
27/02/2013, 22:31
σε μηχανακι με καρμπς θα χρειαστεις και λιγο ψαξιμο με ζιγκλερ κλπ για να δουλευει ποιο ολοσωστα,τα ειχα φορεσει στο super tenere(750)που ειχα η αρχικη αισθηση ηταν οτι πηρε +10 αλογα-τουλαχιστον χαμηλα-μεσαια προς ψηλα μπουκωνε ξεροβηχε και ανοιγε με διακοπες στην τροφοδοσια,αφου ζιγκλερωθηκε ρυθμιστηκε γυαλιστηκαν αυλοι κλπ,ειχε αρκετη διαφορα και στην αισθηση αλλα και στο γκαζι,νωριτερα μετρημενο με αλλα ποιο μεγαλα μοτο-ZZR,HAYABUSA,R1 αλλα και με gps δεν εδειχνε πανω απο 207χλμ,μετα εφτανε σχετικα ποιο ευκολα τα 215,αλλα ειχε και αυξημενη καταναλωση και ποιο μπασο βαθυ ηχο απο το φιλτροκουτι,υπ οψιν οτι οπως αναφερουν παραπανω απελευθερωμενη εισαγωγη θελει και απελευθερωμενη εξαγωγη,το tenere μου ειχε ηδη super sprint τελικο,και ισως για αυτο ειδα αυτα τα νουμερα και αυτην τη διαφορα.για τα μοτερ με injection με εγκεφαλο δλδ,ο εγκεφαλος μπορει να διαχειριστει μια τετοια αλλαγη και να δωσει τα στοιχεια που θελει παραπανω ο ινητηρας για να δουλεψει σωστα-καυσιμο,αβανς κλπ,για παραπανω θα χρειαστει και προγραμμα στον εγκεφαλο

motomaniac
28/02/2013, 00:26
με τελικο μονο πανω δεν εχω δει καμια διαφορα σε δυναμη. παρα μονο σε ηχο ακι μια ελαχιστη καθυστερηση αντιδρασης σε πολυ χαμηλες στροφες με αποτομο ανοιγμα γκαζιου. αλλα ετσι κι αλλιως το αγορασα μονο επιδη πλενεται κι ετσι γλιτωνω τα χρηματα της αντικαταστασης. η μηχανη μου ειναι cbr600f4i

akisjg
28/02/2013, 11:49
Έχοντας αλλάξει φίλτρο και τελικό, σε καυσανάλυση φάνηκε υπερβολικά φτωχό μείγμα. Αυτό γιατί οι sensors διορθώνουν +- 2 με 2,5%. Μετά από ρύθμιση ήλθε στα ίσια του. Αποτέλεσμα με K&N και r77 τελικό 108,6 στον τροχό, αλλά κυρίως μεγάλη διαφορά στις μεσαίες που πήρε τα πάνω του. Τώρα σαν κατανάλωση δεν μπορώ να πώ με ακρίβεια, μάλλον στα πλαίσια του στατιστικού λάθους κυμαίνονται οι διαφορές σε σχέση με πριν.

πυξιδας990
28/02/2013, 12:29
ολοσωμη racetech και φιλτρο bmc στο στρωμα.χαλια των χαλιων.αν δεν πειραζα ψεκασμους αστα να πανε.

akisjg
28/02/2013, 12:38
Έχοντας αλλάξει φίλτρο και τελικό, σε καυσανάλυση φάνηκε υπερβολικά φτωχό μείγμα. Αυτό γιατί οι sensors διορθώνουν +- 2 με 2,5%. Μετά από ρύθμιση ήλθε στα ίσια του. Αποτέλεσμα με K&N και r77 τελικό 108,6 στον τροχό, αλλά κυρίως μεγάλη διαφορά στις μεσαίες που πήρε τα πάνω του. Τώρα σαν κατανάλωση δεν μπορώ να πώ με ακρίβεια, μάλλον στα πλαίσια του στατιστικού λάθους κυμαίνονται οι διαφορές σε σχέση με πριν.
Ξέχασα ν' αναφέρω και τα μπουζί υριδίου αν και δε νομίζω να κάνουν διαφορά

GiannisBlessed
28/02/2013, 12:55
εγω εχω σε cbr 600 f4i φιλτρο dna και τελικο mivv.
εκανα με ενα φιλο που εχει ενα ιδιο τελειως μαμα.
μαζι πηγαιναν.
αλλαξαμε οδηγους.ρολαριστα απο 1η απο 2α απο 3η.
μια εγω ημουν λιγο μπροστα μια αυτος.
ακρη δεν βγαλαμε.
συμπερασμα?
μαλλον χωρις ρυθμιση δεν κανει και πολλα το ολο combo.

DrBig
28/02/2013, 13:11
ολοσωμη racetech και φιλτρο bmc στο στρωμα.χαλια των χαλιων.αν δεν πειραζα ψεκασμους αστα να πανε.

Αυτο ακριβως εχω παρατηρησει κι εγω σ'οτι ψεκαστο περασε απο τα χερια μου χωρις καν η εξατμιση να ειναι ολοσωμη.

Dant3
28/02/2013, 14:41
Εμενα εχει απο μονο του λιγο πιο ανοιχτη εξαγωγη για αυτο βγαζει και 75 αντι για 72 ιππους σε σχεση με το sv οποτε μονο με φιλτρο υποθετω ειμαι ψιλο-οκ.τωρα οταν με το καλο βαλω και εξατμισεις θα παω σιγουρα και για ρυθμισμα μιγματος.ενα +3% στανταρ απο οτι εχω διαβασει

PetranGR
18/02/2014, 00:00
έχω στην άκρη ένα K&N αλλά θέλει καθάρισμα, πως να το καθαρίσω;

Επίσης,λέει να το βάλω στο 600RR 2007 ; Έχω Slip-on τελικό ,Yoshimura RS-5.

SHOOTER045
18/02/2014, 00:20
Αν ειναι σφουγγαρι με ενα απλο σαμπουαν σε χλιαρο νερο και μετα αφου στεγνωσει ψεκαζεις ελαφρα με σπρει λαδιου
Αν ειναι γαζα με πιεση αερα

IRA57
18/02/2014, 05:37
Tα ΚΝ εχουν τη χειροτερη φημη μαζι με τα Pipercross (για fram ουτε λογος...).
Καλυτερα ιταλικα BMC ή DNA (που -ασχετως αν στο ακουσμα οτι ειναι ελληνικα...ισως σκιαζεσαι...λογικο...- απο πρωτο χερι σου λεω οτι εχουν την καλυτερη φημη στο εξωτερικο ,σε μηχανικους/ομαδες παγκοσμιου επιπεδου).
Δεν ξερω τι μηχανακι εχεις αλλα αν ειναι Χοντα σιγουρα θα χρειαστει ρυθμιση (καρμπυρατερ/ψεκασμο) αλλιως θα πηγαινει χαλια.

KAGOURO
18/02/2014, 11:44
Πιο ελεύθερη ροή αέρα στην εισαγωγή πρέπει να συνοδεύεται με πιο ελεύθερη ροή στην εξαγωγή . Γι αυτό το πρώτο στάδιο βελτίωσης σε όλα τα μηχανοκίνητα είναι "φίλτρο αέρα+εξάτμιση". Η αύξηση στην ιπποδύναμη σχεδόν ποτέ δεν ξεπερνάει το 5%. Απλά εμάς μας φαίνεται παραπάνω γιατί η ίδια ιπποδύναμη βγαίνει στη ρόδα πολύ νωρίτερα. Το χω κάνει με δυναμομέτρηση προ και μετά της μετατροπής. Το μηχανάκι πήρε +3,5 ίππους στους 82 ίππους στη ρόδα, κυρίως στις μεσαίες, αλλά το πιο σημαντικό είναι οτι ενώ ήθελε 11 δευτερόλεπτα για να βγάλει τη μέγιστη ισχύ, τώρα θέλει 8. Αυτή η διαφορά των 3 δευτερολέπτων είναι που δίνει την "αίσθηση" οτι το μηχανάκι πήρε πολυ περισσότερα άλογα από τα 3,5 που πραγματικά πήρε....Σ αυτό που κατέληξα πάντως είναι να κάνω μια καλή δίαιτα να χάσω καμιά δεκαρία κιλά..και τα τριγλυκερίδια να ρίξω.... και τα κιλά ανά ίππο να μειώσω και να μου φαίνεται οτι το μηχανάκι πήρε 25 άλογα....:D

yiannis172
18/02/2014, 11:56
Αν ειναι σφουγγαρι με ενα απλο σαμπουαν σε χλιαρο νερο και μετα αφου στεγνωσει ψεκαζεις ελαφρα με σπρει λαδιου
Αν ειναι γαζα με πιεση αερα

Το αντιθετο θες να πεις,μαλλον...Ολα τα after για τα οποια προοριζονται τα κιτ καθαρισμου,εινα με γαζα.Και απαγορεται η χρηση αερα,γιατι σκιζεται ευκολα.

RaGe_Raptor
18/02/2014, 12:26
Το αντιθετο θες να πεις,μαλλον...Ολα τα after για τα οποια προοριζονται τα κιτ καθαρισμου,εινα με γαζα.Και απαγορεται η χρηση αερα,γιατι σκιζεται ευκολα.

Περισσότερο χαλάει η "πλέξη" τους, η δομή τους και δημιουργούνται δίοδοι αέρα μεγαλύτερες από το επιθυμητό επιτρέποντας έτσι σε μεγαλύτερα σωματίδια (που κανονικά θα κατακρατούνταν )να περάσουν.

DrBig
18/02/2014, 12:27
Πιο ελεύθερη ροή αέρα στην εισαγωγή πρέπει να συνοδεύεται με πιο ελεύθερη ροή στην εξαγωγή . Γι αυτό το πρώτο στάδιο βελτίωσης σε όλα τα μηχανοκίνητα είναι "φίλτρο αέρα+εξάτμιση". Η αύξηση στην ιπποδύναμη σχεδόν ποτέ δεν ξεπερνάει το 5%. Απλά εμάς μας φαίνεται παραπάνω γιατί η ίδια ιπποδύναμη βγαίνει στη ρόδα πολύ νωρίτερα. Το χω κάνει με δυναμομέτρηση προ και μετά της μετατροπής. Το μηχανάκι πήρε +3,5 ίππους στους 82 ίππους στη ρόδα, κυρίως στις μεσαίες, αλλά το πιο σημαντικό είναι οτι ενώ ήθελε 11 δευτερόλεπτα για να βγάλει τη μέγιστη ισχύ, τώρα θέλει 8. Αυτή η διαφορά των 3 δευτερολέπτων είναι που δίνει την "αίσθηση" οτι το μηχανάκι πήρε πολυ περισσότερα άλογα από τα 3,5 που πραγματικά πήρε....Σ αυτό που κατέληξα πάντως είναι να κάνω μια καλή δίαιτα να χάσω καμιά δεκαρία κιλά..και τα τριγλυκερίδια να ρίξω.... και τα κιλά ανά ίππο να μειώσω και να μου φαίνεται οτι το μηχανάκι πήρε 25 άλογα....:D

Αν με σκετο φιλτρο γινεται ανω-κατω το μειγμα, φαντασου τι γινεται με φιλτρο+εξατμιση.
Ο,τι και να κανεις αν δεν προσαρμοσεις το μειγμα δουλεια δε γινεται.
Αν παλι το προσαρμοσεις, τοτε δεν εχει σημασια αν αλλαζεις μονο φιλτρο, μονο εξατμιση ή και τα δυο.

yiannis172
18/02/2014, 12:32
Περισσότερο χαλάει η "πλέξη" τους, η δομή τους και δημιουργούνται δίοδοι αέρα μεγαλύτερες από το επιθυμητό επιτρέποντας έτσι σε μεγαλύτερα σωματίδια (που κανονικά θα κατακρατούνταν )να περάσουν.

Ηθελα να το πω με πιο απλα λογια :p

RaGe_Raptor
18/02/2014, 12:40
Πάντως τα μαμά φίλτρα έχουν επαρκή ροή ακόμη και για ολόσωμη εξάτμιση...

Stabak
18/02/2014, 14:10
Δεν υπάρχει κανόνας. Το κάθε μοτέρ, οι συνθήκες, οι τεχνολογίες και οι περιορισμοί του διαφοροποιούν τα αποτελέσματα.

Υπήρχαν μηχανάκια που με ενα τελικό πέρναν κ 8 άλογα όπως και με ένα φίλτρο κλείναν τις τρυπες στις μεσαίες (περ. ρύπων) και ψηλά δίναν και κανα μουλάρι. Άλλα συγχρονα μηχανάκια με ραμ αιρ το μαμα φίλτρο είναι αρκετό να διαχειριστεί τις ποσότητες αέρα όπως ένα αφτερμάρκετ «ανοικτό». Πολλά μηχανάκια είναι τόσο πνιγμένα απο σχεδιασμό στο φιλτροκούτι που ακόμα και τρύπες κάνουν διαφορά όπως και ενα φίλτρο.

Σαφέστατα όμως για να πεις οτι κάνεις δουλειά κ δεν έχεις απλά ενα πλενούμενο φίλτρο, θέλει ρύθμιση το μείγμα.

fz600
18/02/2014, 14:30
εγω στο fz6 με τελικα termingoni και φιλτρο pipercros η μονη διαφορα που ειδα ηταν καλυτερα μπαμ...

DrBig
18/02/2014, 14:34
Υπαρχουν δυο καταστασεις ροης αερα στο μοτερ, η σταθερη και η μεταβατικη. Η πρωτη ειναι οταν εχουμε σταθερες στροφες και η δευτερη οταν επιταχυνουμε. Τα μαμα φιλτροκουτια συνηθως ειναι κλειστα μονο στα μεταβατικα, δηλαδη στην επιταχυνση. Το ιδιο συμβαινει και με τα μαμα φιλτρα σε σχεση με τα ανοιχτα.

SHOOTER045
18/02/2014, 15:39
Το αντιθετο θες να πεις,μαλλον...Ολα τα after για τα οποια προοριζονται τα κιτ καθαρισμου,εινα με γαζα.Και απαγορεται η χρηση αερα,γιατι σκιζεται ευκολα.
Τα αφτερ μαρκετ φιλτρα ειναι η βαμβακερης γαζας(kn)η σφουυγγαρι σε συρματινο σκελετο+pioercross κλπ)
Εχω αλλαξει αρκετα σε αυτοκινητα και μηχανακια τα τυπου σφουγγαρι αντεχουν παραπανω καθαριζονται ποιο ευκολα και ειναι καλυτερα σε αποδοση

zannisvel
18/02/2014, 16:35
Ειχα K&N στο R6 του 2007 με ολόσωμη εξάτμιση χωρίς κανενα πρόβλημα
ΤΟ ιδιο και σε Ζ1000 χωρις after market εξατμιση.

Να σημειωσω οτι δεν ειχα κανει καμια μετατροπη στο φιλτροκουτι.

PetranGR
18/02/2014, 18:36
εγώ μιλάω για CBR600RR 2007

Έχει Slip-on Yoshimura RS-5 (όχι φούλ εξάτμιση) ,και λέω να βάλω το φίλτρο που έχω στην άκρη γιατί έτσι και αλλίως το μαμά θέλει αλλαγή σε λίγα χλμ. οπότε για αυτό σκέφτομαι να το προχωρήσω ή όχι θα μπερδευτούν τα μείγματα τόσο πολύ;

yiannis172
18/02/2014, 19:11
Δεν θα εχεις προβλημα,βαλτο.

PetranGR
18/02/2014, 20:19
Δεν θα εχεις προβλημα,βαλτο.

Αϊ να δούμε,όταν έρθει η ώρα γιατί προς στιγμή το ταμείο είναι μείον μετά την τελευταία μου αγορά,οπότε αντί να κάθετε στην άκρη γιατί να μην το χρησιμοποιήσω; :D

yiannis172
18/02/2014, 20:24
Πιο πολυ κινδυνο εχουν τα σπασιματα με κρυο μοτερ,η κινηση καλοκαιρι μεσα στην πολη,οι ασκοποι κοφτες και τα burnout,παρα ο συνδυασμος φιλτρο τελικο χωρις προγραμμα ;)

DrBig
18/02/2014, 20:41
Ρε παλικαρια, για καντε τον κοπο να κανετε μια βολτα στην σελιδα της powercommander και ριξτε μια ματια τι κανει στο μειγμα ενα ελευθερο τελικο στο συγκεκριμμενο μηχανακι. Απλα απο περιεργεια.

PetranGR
18/02/2014, 20:44
Ρε παλικαρια, για καντε τον κοπο να κανετε μια βολτα στην σελιδα της powercommander και ριξτε μια ματια τι κανει στο μειγμα ενα ελευθερο τελικο στο συγκεκριμμενο μηχανακι. Απλα απο περιεργεια.

μπορείς να δώσεις Link ;

@yiannis172 : συμφωνώ μαζί σου .

DrBig
18/02/2014, 20:48
δεν υπαρχει direct link

PetranGR
18/02/2014, 21:07
δεν υπαρχει direct link

ωραία τότε μπορείς να μας πείς;αν ξέρεις κάτι γιατί να μην το πείς ,ώστε να μάθω :)

IRA57
18/02/2014, 23:11
εγώ μιλάω για CBR600RR 2007

Έχει Slip-on Yoshimura RS-5 (όχι φούλ εξάτμιση) ,και λέω να βάλω το φίλτρο που έχω στην άκρη γιατί έτσι και αλλίως το μαμά θέλει αλλαγή σε λίγα χλμ. οπότε για αυτό σκέφτομαι να το προχωρήσω ή όχι θα μπερδευτούν τα μείγματα τόσο πολύ;


Δεν θα εχεις προβλημα,βαλτο.

Παμε ενα στοιχημα οτι θα ψοφησει στις ρεπριζ και επιταχυνσεις?
Το φιλτρο επηρεαζει πολυ περισσοτερο το μειγμα απο οτι ενα τελικο.


Πάντως τα μαμά φίλτρα έχουν επαρκή ροή ακόμη και για ολόσωμη εξάτμιση...

Αει για σου!!!επαρκεστατη θα λεγα!
Περισσοτερο για ευκολια/χιλιομετρικο κοστος μπαινουν...

yiannis172
18/02/2014, 23:24
Να ψοφησει απλα δε παιζει.Να χασει κατι λιγα σε καποιο φασμα στροφων μπορει,αλλα θα κερδισει αλλου.Εγω κανοντας τη τραμπα μαμα με after τελικο,για να δω διαφορα,ειδα οτι με το μαμα παει χειροτερα παντου (και οχι δεν ηταν ψευδαισθηση απο το θορυβο).Με BMC παντα,δεν εχω δοκιμασει με μαμα φιλτρο.

IRA57
18/02/2014, 23:36
Παραπαιζει...Μιλαμε για Χοντα που η εισαγωγη τους (αναμεσα σε ολα τα αλλα :) ) ειναι υπολογισμενη στην εντελεια.
Ας περιμενουμε αναφορα να δουμε...

Δεν αμφιβαλλω οτι με το τελικο ειδες διαφορα...αλλα ποια BMC εχεις? Tα street (ιδια με μαμα) ή race? Τα φιλτρα ειπα οτι κανουν μεγαλη διαφορα στο μειγμα,οχι το τελικο.

iliasfyntanidis
18/02/2014, 23:38
έχω στην άκρη ένα K&N αλλά θέλει καθάρισμα, πως να το καθαρίσω;

Επίσης,λέει να το βάλω στο 600RR 2007 ; Έχω Slip-on τελικό ,Yoshimura RS-5.

Τα k&n έχουν δικο τους κιτ καθαρισμού.Ενα σπρέι το οποίο τα καθαριζει και ενα λάδι το οποίο το περνάς στο τέλος αφου στεγνώσει.Επουδενι μην του ριξεις αερα θα το τρυπησεις.
Οποίες διάφορες δει ο εγκέφαλος σε AFR τις διορθώνει.Εξαλλου δεν ειναι μεγάλες οι αποκλίσεις.
Βάλτο άφοβα.
Εγω στο ΧΧ που εχω δυο τελικά το εχω πανω και το μηχανακι παει καλύτερα απο πριν παντού.

yiannis172
18/02/2014, 23:45
Παραπαιζει...Μιλαμε για Χοντα που η εισαγωγη τους (αναμεσα σε ολα τα αλλα :) ) ειναι υπολογισμενη στην εντελεια.
Ας περιμενουμε αναφορα να δουμε...

Δεν αμφιβαλλω οτι με το τελικο ειδες διαφορα...αλλα ποια BMC εχεις? Tα street (ιδια με μαμα) ή race? Τα φιλτρα ειπα οτι κανουν μεγαλη διαφορα στο μειγμα,οχι το τελικο.

Παραβλεπω τα περι οποιασδηποτε τελειοτητας σε οποιοδηποτε Honda ( :p ).Ειδα οτι ειπες για το φιλτρο και αυτη ηταν και η κοινη συνισταμενη στις δοκιμες που εκανα.Συμφωνα με οτι ειπες επρεπε να στεγνωνει και να μην πηγαινει καλυτερα με το after+φιλτρο,ενω δε συνεβη.Το απλο φοραω.

IRA57
18/02/2014, 23:56
Παραβλεπω τα περι οποιασδηποτε τελειοτητας σε οποιοδηποτε Honda ( :p ).Ειδα οτι ειπες για το φιλτρο και αυτη ηταν και η κοινη συνισταμενη στις δοκιμες που εκανα.Συμφωνα με οτι ειπες επρεπε να στεγνωνει και να μην πηγαινει καλυτερα με το after+φιλτρο,ενω δε συνεβη.Το απλο φοραω.

To απλο BMC ομως διαφερει ελαχιστα απο το μαμα.
Δεν ειπα οτι θα στεγνωνει ,απλα οτι θα πηγαινει χειροτερα.
Αλλαζουν πολλα πραγματα με ενα aftermarket φιλτρο στο φιλτροκουτι ενος συγχρονου σουπερσπορτ ,τα οποια ειναι πολυ πανω απο τις γνωσεις μας.
Να στο πω αλλιως ,αν δεν επρεπε καθε τρεις και λιγο να δινω τα κερατα μου για μαμα φιλτρο και ηταν καθαριζομενο ,δεν θα εβαζα ποτε aftermarket...απο την αλλη...εχω Honda και η τελειοτητα κοστιζει :P

SHOOTER045
19/02/2014, 00:34
Στα ΜΧ που το φιλτρο ειναι σφουγγαρι τα κανουμε μπουγαδα και μετα ριχνουμε λαδακι τα στιβουμε και τα περναμε
Ολος τυχαιως οτι ελευθερο φιλτρο εχω παρει ηταν παρομοιου τυπου(σφουυγγαρι)απο την χοανα της σκουπας του rallye τα φιλτρα του tenere κλπ
Και τα καθαριζα με τον ιδιο τροπο
Στο tenere ελεω καρμπ επρεπε να παιξουμε με βελονες και ζιγκλερ για να ρυθμιστει σωστα
Χαμηλα οργωνε και ψηλα στεγνωνε
Σε εφαρμογες injection ο εγκεφαλος(οχι παντα)μπορει να διαχειριστει την αυξηση ροης εισερχομενου αερα και εξαγωγης καυσαεριου λογω ελευθερης εξατμισης
Το ιδανικο θα ηταν το τριπτυχο φπε(φιλτρο προγραμμα εξατμιση)
Ας κανει την δοκιμη και αν δει βελτιωση το αφηνει
Αν οχι ξαναβαζει το μαμα φιλτρο

kostaspetrou
19/02/2014, 00:45
τα ΚN δεν είναι ό,τι καλύτερο.
Άποψή μου:κρατήστε το μαμά.
Μην ξεχνάτε ότι με τα Kn και κάθε πλενόμενο άφτερμάρκετ
α)πρέπει να πάρετε το ειδικό κιτ για πλύσιμο και λάδωμα το οποίο φυσικά κοστίζει(περίπου όσο ένα μαμά).
β)θα πληρώσετε επίσης πιο ακριβά αρχικά την αγορά του
γ)μέχρι να στεγνώσει μετά κάθε πλύσιμο θα μείνετε 2 μέρες χωρίς μηχανάκι
δ)είναι πολύ πιθανό να βάλετε περισσότερο/λιγότερο λάδι κατά τη διαδικασία λαδώματος,άρα θ'αλλάξει-έστω λίγο- η παροχή αέρα άρα και η αναλογία αέρα καυσίμου
ε)φιλτράρουν χειρότερα από μαμά,άρα περισσότερες βρωμιές θα περνάνε στους κυλίνδρους σας άρα περισσότερες φθορές.


Να μην ξεχνάτε ότι το μαμά φίλτρο το αλλάζετε κάθε 20000-30000χλμ(πάνω κάτω).
Πόσα φίλτρα ρε μάγκες θ'αλλάξτε μέχρι ν'αλλάξετε μηχανάκι;

Παλιά χρησιμοποιόυσα bmc, πλεόν μόνο μαμά.


Αν πάλι έχετε περάσει σε επίπεδο τουμπανιάσματος όπου χρειάζεστε όσο περισσότερο αέρα μπορεί να σας παρέχει ένα φίλτρο,τότε βάλτε BMC ή DNA.

IRA57
19/02/2014, 01:25
Σε εφαρμογες injection ο εγκεφαλος(οχι παντα)μπορει να διαχειριστει την αυξηση ροης εισερχομενου αερα και εξαγωγης καυσαεριου λογω ελευθερης εξατμισης
Το ιδανικο θα ηταν το τριπτυχο φπε(φιλτρο προγραμμα εξατμιση)


Αυτο ειναι ενα τεραστιο παραμυθι...οι κινητηρες injection μπορουν να μεταβαλουν το μειγμα πολυ λιγο σε μια συναρτηση που περιλαμβανει αποδοση/οικονομια-ρυπους-ασφαλεια/θερμοκρασια κινητηρα/κτλ...και σιγουρα οχι αρκετα οσο αλλαζει το μειγμα ενα φιλτρο π.χ.Κ&N.
Γιατι παντα ξεχναμε μιλωντας για φιλτρα/εξατμισεις το ποιο σημαντικο κομματι που βρισκεται ενδιαμεσα σε αυτα?
Ενας μαμα κινητηρας μπορει να διαχειριστει μια ορισμενη ποσοτητα μειγματος (βαση χωρητικοτητας/διαρκειας-βυθισης εκκεντροφορων/παλμων αερα στη εισαγωγη κ εξαγωγη κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ) που αν μεταβληθει αρκετα (οπως με ενα συνδυασμο εξατμισης/φιλτρου) ο κινητηρας ''χανει''. Αν ηταν τοσο απλο θα βαζαμε ολοι μια συρματινη φιλτροχοανη στην εισαγωγη και μια μπουκα SBKGPBSB και θα χαμε +50 αλογα...

Συμφωνω και θα αλλαζα το ''ιδανικο'' με τη λεξη ''απαραιτητο'' στο τριπτυχο (Προγραμμα-Εξατμιση-Φιλτρο ...με αυτη τη σειρα και το πρωτο φερνει βελτιωση και χωρις τα υπολοιπα).

Υ.Γ. Επιμενω επισης γτ μιλαμε για Χοντα 600RR που γενικως ειναι ευαισθητα (οπως πανω-κατω ολα τα Χοντα) στις αλλαγες στην εισαγωγη...αλλιως δεν θα επεμενα τοσο.

SHOOTER045
19/02/2014, 02:39
Στα ΜΧ που το φιλτρο ειναι σφουγγαρι τα κανουμε μπουγαδα και μετα ριχνουμε λαδακι τα στιβουμε και τα περναμε
Ολος τυχαιως οτι ελευθερο φιλτρο εχω παρει ηταν παρομοιου τυπου(σφουυγγαρι)απο την χοανα της σκουπας του rallye τα φιλτρα του tenere κλπ
Και τα καθαριζα με τον ιδιο τροπο
Στο tenere ελεω καρμπ επρεπε να παιξουμε με βελονες και ζιγκλερ για να ρυθμιστει σωστα
Χαμηλα οργωνε και ψηλα στεγνωνε
Σε εφαρμογες injection ο εγκεφαλος(οχι παντα)μπορει να διαχειριστει την αυξηση ροης εισερχομενου αερα και εξαγωγης καυσαεριου λογω ελευθερης εξατμισης
Το ιδανικο θα ηταν το τριπτυχο φπε(φιλτρο προγραμμα εξατμιση)
Ας κανει την δοκιμη και αν δει βελτιωση το αφηνει
Αν οχι ξαναβαζει το μαμα φιλτρο
Ειπα-σε εφαρμογες injection ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ
ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΕΙΠΑ ΦΠΕ
Αλλα και ενα προγραμμα θα δωσει παραπανω σκετο παρα μια εξατμιση η ενα φιλτρο
Και τελος ειπα ας κανει δοκιμη να του φυγει η περιεργεια και αν του αρεσει καλως αν οχι το ξαναβγαζει

DrBig
19/02/2014, 05:39
ωραία τότε μπορείς να μας πείς;αν ξέρεις κάτι γιατί να μην το πείς ,ώστε να μάθω :)

πηγαινε στο σαιτ της PC, ψαξε να δεις το εν λογω μηχανακι και κατεβασε ενδεικτικα τον χαρτη για τελικο ακραποβιτς.
Θα δεις κατι 20% διορθωσεις στο μειγμα ολουθε. Θα χρειαστει να εγκαταστησεις το καταλληλο προγραμμα στον υπολογιστη σου που θα το κατεβασεις παλι απο το ιδιο σαιτ....

KAGOURO
22/02/2014, 13:23
Αν με σκετο φιλτρο γινεται ανω-κατω το μειγμα, φαντασου τι γινεται με φιλτρο+εξατμιση.
Ο,τι και να κανεις αν δεν προσαρμοσεις το μειγμα δουλεια δε γινεται.
Αν παλι το προσαρμοσεις, τοτε δεν εχει σημασια αν αλλαζεις μονο φιλτρο, μονο εξατμιση ή και τα δυο.

Aν είναι καρπυρατέρ θέλει σίγουρα ζιγκλέρ, αν πάλι έχεις ecu που αναπροσαρμόζει μόνη της το μίγμα πάλι οκ, αν χρειάζεσαι να επέμβεις εσύ πάλι στην ecu πρεπει να ξέρεις τι παραμέτρους θα βάλεις.
Πάντως φίλτρο χωρίς εξάτμιση δεν νοείται.
εν κατακλείδι ... το 90% αυτών των μετατροπών γίνεται μόνο....για τον ήχο και τη μόστρα της εξάτμισης !

PetranGR
17/04/2014, 12:57
εμένα ρε παιδιά έκανα το service εχθές, λάδια φίλτρο λαδιού φίλτρο αέρος (Κ&Ν καθαρισμός με το ειδικό ΚΙΤ), και δεν ξέρω γιατί αλλά η μηχανή πάει πιο ... ροικά να το πώ; πιο ομαλά στο άνοιγμα...

έχω Slip-on ... και με είπαν οι περισσότεροι γενικά οτι θα χάσω,εγώ γιατί δεν βλέπω να έχω χάσει;

motomaniac
17/04/2014, 13:05
ελεγξε και παλι την καταναλωση σου τωρα.

PetranGR
17/04/2014, 13:18
ελεγξε και παλι την καταναλωση σου τωρα.

ωχ λες;

PetranGR
18/04/2014, 13:41
το κοίταξα στην κατανάλωση προς στιγμή δεν βλέπω διαφορά.

Αλλά,επειδή το άνοιξα λίγο παραπάνω έκανα κάποια εξτρά χλμ. νιώθω στην 2η - 3η ταχύτητα να μην είναι τόσο νεύρικο όσο ήταν πρίν,έτσι το αισθάνομαι.

Με βλέπω να χρειάζομαι κάποιο εγκέφαλο εξτρά;