PDA

View Full Version : Υπολογισταραίοι και λοιποί digitaloβιοιι τα φώτα σας...



Σελίδες : [1] 2

el_hymador
27/02/2013, 20:30
Θα είμαι απλός και περιεκτικός.

Θέλω έναν υπολογιστή για βαριά (πολύ βαριά) επεξεργασία φωτογραφιών μεγέθους που θα αγγίζει κατά περιπτώσεις και τα 40MB σε Photoshop, Lightroom, Capture NX2, Capture One Pro και άλλα φωτοπρογράμματα τα οποία κατά περιπτώσεις θα τρέχουν και ταυτόχρονα (οκ, όχι συνέχεια), μαζί με ένα σκασμό plugins που τα συνοδεύουν.

To pc που έχω τώρα, 2πύρηνος Pentium στα 2,6GHz με 2GB RAM και Win XP, έχει κλάσει, όχι ότι έχει τίποτα μηχάνημα, για την εποχή του ήταν μια χαρά, αλλά με
τα σημερινά δεδομένα και απαιτήσεις στο τομέα του imaging, απλά δεν...

Ως εκ τούτων προσανατολιζόμουν σε χτίσιμο νέου μηχανήματος αλλά μόλις σήμερα έμαθα και για τα mac mini (τόσο άσχετος είμαι...). Πραδοσιακά βέβαια είναι κομμάτι ακριβότερα από τα pc, αλλά δεν φτάνουν στα απλησιάστα επίπεδα των iMac. Ποια είναι η άποψη σας επί του θέματος; Αξίζει να προτιμηθούν έναντι ενός pc που θα είναι να μεν πιο δυνατό, από την άλλη όμως τα mac γενικά εκεθιάζονται για την αποτελεσματικότητα και την σταθερότητα τους σε multi tasking και σε ότι αφορά ήχο - εικόνα... για πέτε...

DrBig
27/02/2013, 20:52
Θα είμαι απλός και περιεκτικός.

Θέλω έναν υπολογιστή για βαριά (πολύ βαριά) επεξεργασία φωτογραφιών μεγέθους που θα αγγίζει κατά περιπτώσεις και τα 40MB σε Photoshop, Lightroom, Capture NX2, Capture One Pro και άλλα φωτοπρογράμματα τα οποία κατά περιπτώσεις θα τρέχουν και ταυτόχρονα (οκ, όχι συνέχεια), μαζί με ένα σκασμό plugins που τα συνοδεύουν.

To pc που έχω τώρα, 2πύρηνος Pentium στα 2,6GHz με 2GB RAM και Win XP, έχει κλάσει, όχι ότι έχει τίποτα μηχάνημα, για την εποχή του ήταν μια χαρά, αλλά με
τα σημερινά δεδομένα και απαιτήσεις στο τομέα του imaging, απλά δεν...

Ως εκ τούτων προσανατολιζόμουν σε χτίσιμο νέου μηχανήματος αλλά μόλις σήμερα έμαθα και για τα mac mini (τόσο άσχετος είμαι...). Πραδοσιακά βέβαια είναι κομμάτι ακριβότερα από τα pc, αλλά δεν φτάνουν στα απλησιάστα επίπεδα των iMac. Ποια είναι η άποψη σας επί του θέματος; Αξίζει να προτιμηθούν έναντι ενός pc που θα είναι να μεν πιο δυνατό, από την άλλη όμως τα mac γενικά εκεθιάζονται για την αποτελεσματικότητα και την σταθερότητα τους σε multi tasking και σε ότι αφορά ήχο - εικόνα... για πέτε...

Αν θες και τον σκυλο ολοκληρο και την πιτα χορτατη, τοτε χτιζεις κατι που να εχει οσο περισσοτερους πηρηνες και μνημη αντεχει η τσεπη σου και του βαζεις linux.
Ειναι το απολυτο οπλο για multitasking και number crunching (που εχει καμποσο το image processing).
Αυτο υπο την προυποθεση οτι βρισκεις τα προγραμματα που θελεις να τρεξεις.

Ichigo
27/02/2013, 20:58
Μην τσιγκουνευτείς λεφτά σε τροφοδοτικό και μητρική καθώς αυτά είναι η ραχοκοκκαλιά του συστήματός σου. Για έξτρα ασφάλεια εφόσον είσαι σε επαρχία όπου πιθανότατα πέφτει συχνά το ρεύμα δώσε και άλλα 50€ και πάρε ένα σταθεροποιητή τάσης APC -όχι απλό πολύπριζο ασφαλείας- και είσαι κομπλέ ή UPS.
Πιάσε ένα τροφοδοτικό Enermax κατά προτίμηση της σειράς Platimax-σε watt πιστεύω τα 600αρια ότι σε υπερκαλύπτουν, μια ποιοτική μητρική πχ ASUS P8Z77-V PRO η GIGABYTE GA-Z77X-UD5H και μετά μια mainstream CPU INTEL CORE I7-3770K 3.50GHZ LGA1155 βάλε και 8-16gb RAM και είσαι κομπλέ. Δε διευκρινίζεις όμως αν χρειάζεσαι είσοδο βίντεο για να κάνεις απλό capture ή αν θα παίξεις μπάλα με προχωρημένο video editing...

for more hwbox.gr adslgr.com insomnia.gr :D

el_hymador
27/02/2013, 21:21
Όχι βιντεο όχι... θα ήθελα, αλλά πάμε αλλού, ξεφεύγουμε ενετελώς και αμα αρχίσω και τα βίντεα θα ξεμυαλιστώ τελείως και δεν λέει, έχουμε και δουλειές. :D Τώρα για LINUX, μάλλον τα προγραμμάτα επεξεργασίας που παίζουν δεν είναι αυτά που παίζουν και για win και επειδή από τα λίγα που ξέρω τα Linux θέλουν και ένα επίπεδο ενασχόλησης για να τα φέρεις εκεί που θες, δεν το ρισκάρω, θέλω απλώς κάτι να παίζει σταθερά και αξιόπιστα και να μη μου ζαλίζει τα @@δια με διάφορα... για αυτό και κοίταξα και τα mac. Ευχαριστώ για τα μηνύματα σας πάντως :wave2:

kalgeorge
27/02/2013, 21:51
...

ρε μλκ, τι θελεις να βγαζεις φωτο?? τις μελισσες πως κανουν βιιζζζζζζζζ? :bawl:

και μετα τι?? θα αναρτεις τις φωτο στα μελισσια και θα τις εκβιαζεις πως αν δεν σου κανουν πολυυυυυυυυυ μέλι, θα τις ανεβαζεις στο διαδικτυο?:bawl:


υγ. οταν αποφασισεις, κατασταλαξεις, πες μου να σε μονταρω...μην αγχωνεσαι:wave2:

el_hymador
27/02/2013, 21:59
ρε μλκ, τι θελεις να βγαζεις φωτο?? τις μελισσες πως κανουν βιιζζζζζζζζ?

:bawl:

και μετα τι?? θα αναρτεις τις φωτο στα μελισσια και θα τις εκβιαζεις πως αν δεν σου κανουν πολυυυυυυυυυ μέλι, θα τις ανεβαζεις στο διαδικτυο?:bawl:


υγ. οταν αποφασισεις, κατασταλαξεις, πες μου να σε μονταρω...μην αγχωνεσαι:wave2:


Bρε καλώς την αισθητικό - κοσμετολόγα του forum! :bawl:

Τα μάθατε για το νέο επαγγελματικό προσανατολισμό του kal; Αν τον συναστήσετε και σας μυρίζει Chanel No5 ή κανά άλλο γυναικείο αιθέριο άρωμα, μην τον παρεξηγήσετε, δουλειά είναι και η δουλειά δεν είναι ντροπή!

(στο είχα πει ότι θα σε κάνω ρόμπα - χωρίς παρεξήγηση ε; )

υ.γ. Θα τα πούμε και από κοντά ρε, σε καμμιά εβδομάδα κατεβάινω 'σα κατ΄

kalgeorge
27/02/2013, 22:03
Bρε καλώς την αισθητικό - κοσμετολόγα του forum! :bawl:

Τα μάθατε για το νέο επαγγελματικό προσανατολισμό του kal; Αν τον συναστήσετε και σας μυρίζει Chanel No5 ή κανά άλλο γυναικείο αιαθέριο άρωμα, μην τον παρεξηγήσετε, δουλειά είναι και η δουλειά δεν είναι ντροπή!

(στο είχα πει ότι θα σε κάνω ρόμπα - χωρίς παρεξήγηση ε; )

υ.γ. Θα τα πούμε και από κοντά ρε, σε καμμιά εβδομάδα κατεβάινω 'σα κατ΄

μωρη κατίνα :lol: καταρχην.....
Gaultier βαζω οχι σανελ :bawl:
δευτερον , δεν θα ζητησεις αρωμα ρε?? θα σου δωσω γυναικειο και θα στο πασαρω για αντρικο με φερεμόνη :bawl:
τριτον, εγω για σενα δουλευω ρε....θα ριξεις αρωματα στις κυψελες, θα τρελαθουν τα μελισσια και θα σου παραγουν σαν τρελα :bawl::bawl:

υγ. αντε ελα σα δώ....πέρνα το αυλάκι παλι

sfigas
28/02/2013, 00:28
Δοκιμασε ενα SSD. Νομιζω απλα θα εκλπαγεις με το τι θα κανει ο υπολογιστακος.!

blackbusa
28/02/2013, 01:54
Makrya apo mac mini...ftiakse me ton ladebora-aisthitiko ena toubano mixanima kai ta resta kanta big Mac...oxi ton Maki...

McGyver
28/02/2013, 06:09
Για αρχή, τα προγράμματα που δουλεύεις βγαίνουν native 64bit;

vaska
28/02/2013, 08:25
Σου έχω απαντήσει ήδη. WS τα απόλυτα μηχανήματα για την δουλειά που θες.

;)

Shiatman
28/02/2013, 08:39
Σου έχω απαντήσει ήδη. WS τα απόλυτα μηχανήματα για την δουλειά που θες.

;)

+10000000000000

παίζουν ebay πολλά μηχανήματα από factory restore με εγγυήσεις και όλα κομπλέ. Προσανατολίσου σε DELL, η καλύτερη σχέση τιμής-απόδοσης-εγγύησης.

gcrook
28/02/2013, 09:18
Ενα πραγμα χρειαζεσαι μονο και που ειναι το πιο βασικο.
Μια καλη οθονη.
Κοιτας για 24'' τουλαχιστον (ιδανικα 27'') με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ 8-bit ips panel οχι εξαμπιτο που απλα κανει καλο dithering οπως η πλειοψηφια των μονιτορ.
Κοιτα προς dell μερια και αν σε βγαζει το μπατζετ HP (οχι dreamcolor ειναι υπερβολικη)
..βεβαια δεν ειπες τι ακριβως επεξεργασια εικονας θελεις να κανεις και με ποιο σκοπο,πχ σκεφτεσαι (και) να τυπωσεις μεγαλες διαστασεις;
Θες απλα photo editing;
Οπως και ναχει 64μπιτο λειτουργικο,και lightroom που σε καλυπτει απολυτα,και κατσε να το μαθεις καλα (εκει θες μεγαλη οθονη για να το αξιοποιησεις).
Επισης αναλογα με το τι θα απαντησεις :D θα σου προτεινω και το αναλογο καλιμπραριστηρι που χρειαζεσαι,
και επισης η μιση δουλεια στη φωτογραφια ειναι το περιβαλλον στο οποιο δουλευεις δηλαδη οχι μονο ενα καλα καλιμπραρισμενο μονιτορ
αλλα και καταλληλες φωτιστικες συνθηκες στον χωρο που το δουλευεις.Σορι αλλα δεν ειναι τοσο απλα (ουτε τοσο φθηνα) τα πραγματα αν θες να ασχοληθεις καπως σοβαρα.

Αν απλα θες ενα χομπι να παιζεις φωτο σε raw να γουσταρεις χτυπα ενα μονιτορ σαν αυτο που εγραψα στο θρεντ του roadspirit,δανεισου ενα φθηνο καλιμπραριστηρι απο καποιον για να σεταρεις το μονιτορ,
βαλε 64μπιτα 7αριακαι τελος.
Ολα αυτα φυσικα σε ενα μεσαιο συστημα με τουλαχιστον 8-12gb ram.
Και για ονομα του Θεου τα μακ βγαλτα απο το μυαλο σου ,εκτος και αμα την δεις εναλλακτικος kai ξημεροβραδιαστεις κανα δυο μηνες σε φορα για hackintosh
οπως (αναγκαστικα) εκανα εγω.Μετα θα εχεις ολο το χρονο να το μετανιωσεις αλλα τουλαχιστον δεν θα εχεις χαλασει φραγκο:D

RizlaPlusPlus
28/02/2013, 10:44
Nομιζω οτι ο gcrook τα ειπε ολα. Θα διαφωνησω στα 8GB RAM βεβαια, γιατι εγω παιζω με 4 και μου περισσευει και το 1.5 οταν δουλευω φωτογραφια.
Να σου αναφερω και το δικο μου setup, το οποιο ειναι κρεατομηχανη* για τα προγραμματα που αναφερεις:


Mobo: Asus M5A97 LE R2.0 (75 euro στον κοζμοdata)
CPU: AMD FX8120 (skrουτζ λεει 130 ευρω αυτη την περιοδο)


Ολα τα υπολοιπα ειναι απλως κομματια, ψωνισε ο,τι σε ενδιαφερει περισσοτερο. Απλα ηθελα να πω οτι ενα AMD setup ειναι αριστο value for money για φωτογραφια, και στο range 100-200 euro δε θα βρεις αντιστοιχα καλη intel λυση...


-----
*ενδεικτικα, στο Lightroom 4.1 και RAW(16ΜP) με iso6400, το noise reduction ειναι realtime μετα απο ενα history με περιπου 300 επεμβασεις

PetranGR
28/02/2013, 10:46
δεν μας λες τι λεφτά διαθέτεις ; :)

Μπορώ να βοηθήσω και εγώ ,μιας και τεχνικός ...

kalgeorge
28/02/2013, 11:54
ftiakse me ton ladebora-aisthitiko ...

eisai mlks :bawl:

sniper
28/02/2013, 12:04
...
Επισης αναλογα με το τι θα απαντησεις :D θα σου προτεινω και το αναλογο καλιμπραριστηρι που χρειαζεσαι,
και επισης η μιση δουλεια στη φωτογραφια ειναι το περιβαλλον στο οποιο δουλευεις δηλαδη οχι μονο ενα καλα καλιμπραρισμενο μονιτορ
αλλα και καταλληλες φωτιστικες συνθηκες στον χωρο που το δουλευεις.Σορι αλλα δεν ειναι τοσο απλα (ουτε τοσο φθηνα) τα πραγματα αν θες να ασχοληθεις καπως σοβαρα.
....

Εχω την εντύπωση ότι CMYK calibration δεν είναι και τόσο εύκολο... Άσε που έχει να κάνει και με το εκτυπωτικό της υποθέσεως... Για τα φώτα του χώρου, συνήθωες δεν θες σκοτάδι ή πολύ φως...

el_hymador
28/02/2013, 12:19
Κάτσε γιατί ξεφύγαμε... πρώτα απ΄όλα δεν φωτογραφίζω για τη Vogue ή για την collection αρώματων του φίλου μας του kal (πως θα την ονομάσεις τη σειρά άνοιξη - καλοκαίρι 2013 καλή μου; :bawl: ), αν και το επαγγελματικό (προϊοντική - γαμοβαφτήσια) σκέλος της φωτογραφίας είναι κάτι που θα επιδιώξω εν καιρώ για έξτρα εισόδημα. Έχω φάει τρελή πετριά με την φωτογραφία απλά και κάνω την κ@υλ@ μου. Γιώργη για όλα αυτά που αναφέρεις, περί οθονών κτλ τα έχω ψάξει, 27άρα Ultra Sharp Dell και αράχνη για καλιμπράρισμα, φώτα με ουδέτερη χρωματική θερμοκρασία, ακόμα και μπογιές κοντά στο 18% γκρι έχω βρει για να βάψω ένα μικρό χώρο που έχω. Σιγά - σιγά όμως, δεν θα γίνουν με τη μια όλα. Σε ότι αφορά στην επεξεργασία, ότι περιέγραψα πιο πάνω, δεν μιλάμε για απλή ρύθμιση contrast και saturation αλλά για κάργα manipulation σε Photoshop κυρίως με δεκάδες layers με smart objects ανοιχτά και άλλα τόσα plug ins να δουλεύουν σε αρχεία 24mp. Εκτύπωση; Ναι φυσικά και σε μεγάλες διαστάσεις αλλά όχι άμεσα. Τώρα το Ps από την έκδοση CS5 και μετά (τώρα παίζει η CS6) τρέχει native 64bit και χρησιμοποιεί όση μνήμη του δίνεις χωρίς όριο, οπότε τα 8GB RAM είναι το ελάχιστο όριο για αυτά που θέλω να κάνω. Γενικά θέλω ένα μηχάνημα να μην ασχοληθώ μαζί του για τα επόμενα 3 χρόνια καθότι λόγω ασχετοσύνης με το αντικείμενο, μου είναι πολύ δύσκολο να κάνω update σε γνώσεις και χαρακτηριστικά κάθε φορά που χρειάζομαι κάτι (άσε που δεν καταλαβαίνω τίποτα.. :lol: )

gcrook
28/02/2013, 12:53
Δεν εχει σημασια το μεγεθος του manipulation που θα κανεις στις φωτογραφιες.
Ειτε απλο κοντραστ κανεις και βασικες χρωματικες διορθωσεις ειτε πιασεις βουρτσες και layers και αρχισεις να ξαναφωτιζεις
την φωτο απο την αρχη θες ενα μονιτορ που να σου δειχνει τι εχεις τραβηξει.
Γκριζοι τοιχοι 18%, ακριβα καλιμπραριστηρια, και λοιπα ειναι χοντρες ψαγμενιες και θα σου προτεινα να μην γινεις ταχωσιδης:D
για κατι που ειναι χομπι.
Χτυπα ενα μονιτορ της προκοπης εστω και εξαμπιτο πανελ,παρε ενα φθηνο καλιμπραριστηρι σαν το pantone η το colomunki
(ακομα καλυτερα μεταχειρισμενα αν τα βρεις, η δανεισου τα απο καποιο φωτογραφειο) η καποιο που να ΜΗΝ κανει πανω απο 100ευρω και απλα οταν παιζεις με τις φωτο σου
ξεχνα οτι ζεις σε δωματιο με φυσικο φως και μην αναψεις εκεινο το ωραιο φωτιστικο απο το ΙΚΕΑ με τις ζεστες λαμπιτσες.
Παρε μια λαμπα 6500Κ με ενα φθηνο ηλεκτρονικο ballast και βαλτην πισω απο την οθονη σου την οποια θα εχεις καλιμπραρει.
Ακομα καλυτερα παρε κατι σαν και αυτο http://www.ebay.co.uk/itm/CN-126-LED-Video-Light-for-Camera-DV-Camcorder-Lighting-/300496339337?pt=UK_Photography_StudioEquipment_RL&hash=item45f6fa4189
και ας ειναι 5600Κ δεν πειραζει αυτο διορθωνεται,βρες και τον αντιστοιχο ανταπτορα ρευματος για να μην του βαζεις μπαταριες.
Ασε που περαν του οτι dimmαρεται θα σου χρησιμεψει και σαν φως που μπαινει στο hotshoe της μηχανης.

Greg61
28/02/2013, 13:13
Θα είμαι απλός και περιεκτικός.

Θέλω έναν υπολογιστή για βαριά (πολύ βαριά) επεξεργασία φωτογραφιών μεγέθους που θα αγγίζει κατά περιπτώσεις και τα 40MB σε Photoshop, Lightroom, Capture NX2, Capture One Pro και άλλα φωτοπρογράμματα τα οποία κατά περιπτώσεις θα τρέχουν και ταυτόχρονα (οκ, όχι συνέχεια), μαζί με ένα σκασμό plugins που τα συνοδεύουν.

To pc που έχω τώρα, 2πύρηνος Pentium στα 2,6GHz με 2GB RAM και Win XP, έχει κλάσει, όχι ότι έχει τίποτα μηχάνημα, για την εποχή του ήταν μια χαρά, αλλά με
τα σημερινά δεδομένα και απαιτήσεις στο τομέα του imaging, απλά δεν...

Ως εκ τούτων προσανατολιζόμουν σε χτίσιμο νέου μηχανήματος αλλά μόλις σήμερα έμαθα και για τα mac mini (τόσο άσχετος είμαι...). Πραδοσιακά βέβαια είναι κομμάτι ακριβότερα από τα pc, αλλά δεν φτάνουν στα απλησιάστα επίπεδα των iMac. Ποια είναι η άποψη σας επί του θέματος; Αξίζει να προτιμηθούν έναντι ενός pc που θα είναι να μεν πιο δυνατό, από την άλλη όμως τα mac γενικά εκεθιάζονται για την αποτελεσματικότητα και την σταθερότητα τους σε multi tasking και σε ότι αφορά ήχο - εικόνα... για πέτε...

Δές τη δική μου σύνθεση, (http://greg61.gr/photographing/%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9/) που την έστησα εδώ και λίγες μέρες για την ίδια δουλειά.
Εκτός απο μητρική, επεξεργαστή, μνήμες και κάρτα γραφικών, στα υπόλοιπα μπορείς να παίξεις με διάφορα υλικά και ποιότητες και να σου βγεί φθηνότερα. Τροφοδοτικό μήν βάλεις τίποτα μικρότερο απο 600W.
Οθόνη, θα συνιστούσα να μήν την αλλάξεις. Είναι απο τις φθηνότερες για φωτογραφική χρήση και άριστη για τη δουλειά που θέλουμε.

Για mac δέν ξέρω να βοηθήσω. Τα απεχθάνομαι (προσωπικά γούστα είναι αυτά, άλλοι τα λατρεύουν).

nikos_abel
28/02/2013, 13:26
άλλοι τα λατρεύουν).

:) Έστησα και τα win7 σε bootcamp και τρέχουν μούρλια.

DrBig
28/02/2013, 13:31
:) Έστησα και τα win7 σε bootcamp και τρέχουν μούρλια.

Αυτο προυποθετει οτι τα win7 αυτα καθ'αυτα τρεχουν μουρλια...:bawl:

el_hymador
28/02/2013, 13:54
Δές τη δική μου σύνθεση, (http://greg61.gr/photographing/%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9/) που την έστησα εδώ και λίγες μέρες για την ίδια δουλειά.
Εκτός απο μητρική, επεξεργαστή, μνήμες και κάρτα γραφικών, στα υπόλοιπα μπορείς να παίξεις με διάφορα υλικά και ποιότητες και να σου βγεί φθηνότερα. Τροφοδοτικό μήν βάλεις τίποτα μικρότερο απο 600W.
Οθόνη, θα συνιστούσα να μήν την αλλάξεις. Είναι απο τις φθηνότερες για φωτογραφική χρήση και άριστη για τη δουλειά που θέλουμε.

Για mac δέν ξέρω να βοηθήσω. Τα απεχθάνομαι (προσωπικά γούστα είναι αυτά, άλλοι τα λατρεύουν).


Πολύ χρήσιμο το link σου, ευχαριστώ! Αν επιτρέπεται, οθόνης εξαιρουμένης, πόσο πήγε το μαλί;

Greg61
28/02/2013, 14:01
Ολόκληρη η σύνθεση, όπως την είδες, κόστισε κάτι λιγότερο απο 2.700Ε
Η οθόνη παίζει (έπαιζε) περι τα 380Ε.
2700-400= +- 2300.

THEOD
28/02/2013, 14:34
Θα είμαι απλός και περιεκτικός.

Θέλω έναν υπολογιστή για βαριά (πολύ βαριά) επεξεργασία φωτογραφιών μεγέθους που θα αγγίζει κατά περιπτώσεις και τα 40MB σε Photoshop, Lightroom, Capture NX2, Capture One Pro και άλλα φωτοπρογράμματα τα οποία κατά περιπτώσεις θα τρέχουν και ταυτόχρονα (οκ, όχι συνέχεια), μαζί με ένα σκασμό plugins που τα συνοδεύουν.

To pc που έχω τώρα, 2πύρηνος Pentium στα 2,6GHz με 2GB RAM και Win XP, έχει κλάσει, όχι ότι έχει τίποτα μηχάνημα, για την εποχή του ήταν μια χαρά, αλλά με
τα σημερινά δεδομένα και απαιτήσεις στο τομέα του imaging, απλά δεν...

Ως εκ τούτων προσανατολιζόμουν σε χτίσιμο νέου μηχανήματος αλλά μόλις σήμερα έμαθα και για τα mac mini (τόσο άσχετος είμαι...). Πραδοσιακά βέβαια είναι κομμάτι ακριβότερα από τα pc, αλλά δεν φτάνουν στα απλησιάστα επίπεδα των iMac. Ποια είναι η άποψη σας επί του θέματος; Αξίζει να προτιμηθούν έναντι ενός pc που θα είναι να μεν πιο δυνατό, από την άλλη όμως τα mac γενικά εκεθιάζονται για την αποτελεσματικότητα και την σταθερότητα τους σε multi tasking και σε ότι αφορά ήχο - εικόνα... για πέτε...

Απλά και περιεκτικά...
Σήμερα οι δυνατότητες οποιουδήποτε καλοστημένου pcιού (άπό το μέσο όρο και πάνω) υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις επεξεργασίας οποιασδήποτε ακίνητης εικόνας.
Με λίγα λόγια ένας οποιοσδήποτε I5-I7 επεξεργαστής (με 6mb και πάνω cache memory), μια σύγχρονη μητρική με usb3 & sata3 (πιο πολύ για συνδεσιμότητα με περιφερειακά παρά για την καθ' αυτού λειτουργία της), 8 GB DDR3 ram για 64bit λειτουργικό, μια απλά αξιοπρεπής κάρτα γραφικών, και όλα αυτά σε ένα σωστό κουτάκι με πρόβλεψη για καλό αερισμό παρέα με ένα μπρατσωμένο τροφοδοτικό είναι μια χαρά (μάλλον 2 χαρές...).
Αν γουστάρεις το κάτι παραπάνω και δεν χρειάζεται να αποθηκεύεις σε αυτόν τα μη άμεσα χρησιμοποιούμενα αρχεία τότε κοτσάρεις το λειτουργικό σε κανένα μικρό ssd σκληρό και το σύστημα απογειώνεται... Δεν είναι φθηνό - γύρω στο 1000κο κοστίζει κάτι τέτοιο, αλλά θα είναι σωστό, λειτουργικό, χωρίς "θέματα", και θα σε καλύψει για αρκετά χρόνια.

Για οθόνη ρίξε μια μαιτά στην dell...έχει μια ultra-κάτι σειρά στις 24, 27, 30 ίντσες σε 16/10 που είναι πολύ καλές χρωματικά (τσεκαρισμένο) και δεν κοστίζουν μια περιουσία.
Αν έχεις επαγγελματικές απαιτήσεις colorproof (δεν το φαντάζομαι...) τότε παίζεις στις καλές σειρές CG της EIZO αλλά εκεί το κόστος απογειώνεται :nono:

DrBig
28/02/2013, 14:41
Δεν καταλαβαινω δυο πραγματα:

1) Γιατι να δωσει κανεις τοσα λεφτα και να του βαλει Παραθυρα, ειναι σα να παιρνεις SS κα να του βαζεις βενζινη 85 οκτανιων. Ολοι εσεις που χτιζετε αυτα τα μηχανηματα αδυνατειτε να βρειτε τα λογισμικα σας σε linux?

2) Γιατι να δωσει κανεις τα διπλα χρηματα για να παρει intel και οχι AMD.

sniper
28/02/2013, 14:42
Δεν καταλαβαινω δυο πραγματα:

1) Γιατι να δωσει κανεις τοσα λεφτα και να του βαλει Παραθυρα, ειναι σα να παιρνεις SS κα να του βαζεις βενζινη 85 οκτανιων. Ολοι εσεις που χτιζετε αυτα τα μηχανηματα αδυνατειτε να βρειτε τα λογισμικα σας σε linux?

2) Γιατι να δωσει κανεις τα διπλα χρηματα για να παρει intel και οχι AMD.

Δεν κάνεις για το Μαρκετινγκ εσύ...

Greg61
28/02/2013, 14:54
Δεν καταλαβαινω δυο πραγματα:

1) Γιατι να δωσει κανεις τοσα λεφτα και να του βαλει Παραθυρα, ειναι σα να παιρνεις SS κα να του βαζεις βενζινη 85 οκτανιων. Ολοι εσεις που χτιζετε αυτα τα μηχανηματα αδυνατειτε να βρειτε τα λογισμικα σας σε linux?

Άν θέλεις photoshop, lightroom και λοιπά παραφενάλια, τα windows -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- είναι μονόδρομος. Το gimp έχει κάνει πολύ σοβαρά βήματα τελευταία, δέν είναι όμως -κατά τη γνώμη μου- ακόμα η ώρα που θ' αποφασίσει εύκολα κάποιος να στραφεί αποκλειστικά στο gimp εγκαταλείποντας οριστικά το photoshop.
Το περιμένω πάντως και παρακολουθώ την εξέλιξή του, διότι μου αρέσει σάν πρόγραμμα.
Κι εκτός αυτού, για τις ανάγκες διαχείρισης και συντήρησης του Site μου, δουλεύω αρκετές ώρες κάθε μέρα με linux.



2) Γιατι να δωσει κανεις τα διπλα χρηματα για να παρει intel και οχι AMD.
... ... ...

gcrook
28/02/2013, 14:54
Δεν καταλαβαινω δυο πραγματα:

1) Γιατι να δωσει κανεις τοσα λεφτα και να του βαλει Παραθυρα, ειναι σα να παιρνεις SS κα να του βαζεις βενζινη 85 οκτανιων. Ολοι εσεις που χτιζετε αυτα τα μηχανηματα αδυνατειτε να βρειτε τα λογισμικα σας σε linux?

2) Γιατι να δωσει κανεις τα διπλα χρηματα για να παρει intel και οχι AMD.

1) Διοτι ειναι καθαρα θεμα λογισμικου και υποστηριξης.Στο θεμα φιλμ/βιντεο πχ υπαρχουν καποια τερματικα τα οποια ειναι τρεχουν συγκεκριμενη διανομη optimized για ενα πολυ συγκεκριμενο προγραμμα που εκτελει μια πολυ συγκεκριμενη δουλεια.Βεβαια την κανει τοσο καλα/αποδοτικα που αξιζει η επενδυση αλλα ως εκει.και μιλαμε παντα για ενα πολυ μικρο ποσοστο του ολου pipeline.Επισης οσον αφορα το παραθυρα να επεκταθουμε αν θες -κανενα προβλημα- αν μπορεις να μου πεις σε τι δεν τα καταφερνουν καλα σε σχεση με κατι αλλο για καποια συγκεκριμενη εργασια (οχι ετσι γενικα και αοριστα)
2) Δεν νομιζω οτι τεθηκε θεμα amd/intel.ισα-ισα καποιοι amd επεξεργαστες ισως και να εχουν προβαδισμα σε καποια ειδη εφαρμογων.

DrBig
28/02/2013, 15:02
Επισης οσον αφορα το παραθυρα να επεκταθουμε αν θες -κανενα προβλημα- αν μπορεις να μου πεις σε τι δεν τα καταφερνουν καλα σε σχεση με κατι αλλο για καποια συγκεκριμενη εργασια (οχι ετσι γενικα και αοριστα)


Σε οτιδηποτε εχει να κανει με απαιτητικο number crunching τα windows τρεχουν στην μιση ταχυτητα στο ιδιο μηχανημα απ'οτι τα linux (αν δεν φανε κολλημα). Οποτε το ιδιο αναγκαστικα θα συμβαινει και σε photo-editing.
Αν τωρα δεν υπαρχει ενα πολυ εξιδικευμενο λογισμικο για linux, τοτε αλλαζει το θεμα.

Stabak
28/02/2013, 15:04
Στη συγκεκριμενη βαζεις linuξ για καλυτερη διαχειριση πόρων, αν δε μπορεις με gimp να κανεις τα κουμαντα σου... τα γουιν ειναι φυρα

gcrook
28/02/2013, 15:11
Σε οτιδηποτε εχει να κανει με number crunching τα windows τρεχουν στην μιση ταχυτητα στο ιδιο μηχανημα απ'οτι τα linux. Οποτε το ιδιο αναγκαστικα θα συμβαινει και σε photo-editing.
Αν τωρα δεν υπαρχει ενα πολυ εξιδικευμενο λογισμικο για linux, τοτε αλλαζει το θεμα.

Οκ, βεβαια αυτο το number crunching με μπερδευει καπως,αλλα το πως τρεχει ενα προγραμμα δεν εχει να κανει μονο με το λειτουργικο η μαλλον εχει να κανει
με πως ειναι γραμμενο το προγραμμα για αυτο το λειτουργικο.Οποτε λογικα λες οτι τα προγραμματα που θα ηταν γραμμενα για λινουξ θα ετρεχαν πιο γρηγορα,
σαφως,να και γιατι υπαρχουν καποια λογισμικα που τρεχουν και σε λινουξ,αλλα το λειτουργικο απλα ΔΕΝ υποστηριζεται για πολλους και διαφορους λογους.
Επισης δεν υπαρχουν drivers για πολλες συσκευες στο λινουξ,κατι πολυ σημαντικο για καποιον που θα αποφασισει να ασχοληθει επαγγελματικα συν το οτι ο αλλος ΔΕΝ γουσταρει βρε αδερφε να κατσει να μαθει λινουξ (οποια διανομη και αν ειναι αυτη).
Οποτε στην περιπτωση μας δεν μας κανει.

el_hymador
28/02/2013, 15:19
συν το οτι ο αλλος ΔΕΝ γουσταρει βρε αδερφε να κατσει να μαθει λινουξ (οποια διανομη και αν ειναι αυτη).



ε μα...εδώ τρομάξαμε να ψευτομάθουμε windows, θα κάτσουμε να μάθουμε και Linux?

sniper
28/02/2013, 15:21
Οκ, βεβαια αυτο το number crunching με μπερδευει καπως,αλλα το πως τρεχει ενα προγραμμα δεν εχει να κανει μονο με το λειτουργικο η μαλλον εχει να κανει
με πως ειναι γραμμενο το προγραμμα για αυτο το λειτουργικο.Οποτε λογικα λες οτι τα προγραμματα που θα ηταν γραμμενα για λινουξ θα ετρεχαν πιο γρηγορα,
σαφως,να και γιατι υπαρχουν καποια λογισμικα που τρεχουν και σε λινουξ,αλλα το λειτουργικο απλα ΔΕΝ υποστηριζεται για πολλους και διαφορους λογους.
...

Ρε μλκ Κρούκη, μείνε στη φωτο/κινηματογραφία κι άσε τα περί υπολογιστών και πως γράφονται τα προγράμματα και ποιο λειτουργικό τα υποστηρίζει και γιατί...

DrBig
28/02/2013, 15:23
Οκ, βεβαια αυτο το number crunching με μπερδευει καπως

Οποιοδηποτε προγραμμα απο οποιοσδηποτε compiler οποιασδηποτε γλωσσας προγραματισμου που τρεχει σε linux και απαιτει:
1) μεγαλη υπολογιστικη ισχυ (και ενδεχομενως παραλληλη επεξεργασια)
2) διαχειρηση μεγαλης ποσοτητας μνημης
Θα τρεξει πολυ καλλιτερα και ασφαλεστερα σε linux

Προφανως και καταννοω το προβλημα ελλειψης λογισμικου και drivers, οποτε δεν αναφερομαι σε τετοιες περιπτωσεις.

gcrook
28/02/2013, 15:25
Ρε μλκ Κρούκη, μείνε στη φωτο/κινηματογραφία κι άσε τα περί υπολογιστών και πως γράφονται τα προγράμματα και ποιο λειτουργικό τα υποστηρίζει και γιατί...

Φιλαρακι η θα μου πεις που εχω αδικο η θα μου εξηγησεις το ναμπερ κραντσινγκ η θα κανεις την παραθεση σου σε αυτον που εθεσε το ερωτημα που γραφονται τα προγραμματα και γιατι δουλευουν καλυτερα στα ταδε
.

sniper
28/02/2013, 15:41
Φιλαρακι η θα μου πεις που εχω αδικο η θα μου εξηγησεις το ναμπερ κραντσινγκ η θα κανεις την παραθεση σου σε αυτον που εθεσε το ερωτημα που γραφονται τα προγραμματα και γιατι δουλευουν καλυτερα στα ταδε
.

Ναμπερ κραντσινγκ = μαθηματικοί υπολογισμοί.

Το καθε πρόγραμμα μπορεί να τρέξει σε κάθε λειτουργικό αρκεί να έχει χτιστεί το εκτελέσιμο αρχείο του για το συγκεκριμένο λειτουργικό. Δεν γράφεις ένα πρόγραμμα ειδικά για Win ή Unix ή άλλο λειτουργικό (εκτός βέβαια αν μιλάμε για κάποιο Utility που έχει να κάνει με το συγκεκριμένο λειτουργικό).

Τι κάθομαι ο μλκς κι εξηγώ... :moutza:

gcrook
28/02/2013, 15:54
Συμφωνοι.
Εγω λοιπον μιλωντας καθαρα εμπειρικα (χωρις να υπαινισσομαι οτι ξερω τα ενδοτερα της διαδικασιας που κανει τα προγραμματα να τρεχουν σε διαφορετικα λειτουργικα) εγραψα οτι εχω την εντυπωση οτι το λινουξ θα μπορουσε να τα τρεξει
πιο αποδοτικα αλλα στην παρουσα φαση θα μεινουμε με την απορια,αρα λιγο πολυ τα ιδια λεμε ναι;
Επισης μερος της δουλεια μου ειναι να δουλευω με μηχανηματα που τρεχουν αυτα τα διαβολοπρογραμματα για φωτο και βιντεο και να τρεχουν απροσκοπτα,οποτε δεν πολυχρειαζεται ουτε να κανω compiling ουτε να γραψω κωδικα
αρκει να ξερω ποιο ειναι το σωστο μηχανημα για την σωστη δουλεια.
Κακως εξηγεις,δεν νομιζω οτι χρειαζοταν ουτε να δωσεις εξηγησεις ουτε να παρεμβεις,στην τελικη το θρεντ ειναι για καποιον που κινδυνευει να σκασει πολλα λεφτα για πραγματα που του ειναι μαλλον περιττα
οποτε αν ειναι να αλλητρολαριζομαστε μπορουμε και αλλου,οχι οτι θα γινει αλλα λεω...

sniper
28/02/2013, 16:00
....στην τελικη το θρεντ ειναι για καποιον που κινδυνευει να σκασει πολλα λεφτα για πραγματα που του ειναι μαλλον περιττα
οποτε αν ειναι να αλλητρολαριζομαστε μπορουμε και αλλου,οχι οτι θα γινει αλλα λεω...

Σωστά τα λες... πάω να δω το θρεντ με τις βαλβίδες του εσβί...

nikos_abel
28/02/2013, 16:03
Αυτο προυποθετει οτι τα win7 αυτα καθ'αυτα τρεχουν μουρλια...:bawl:

Σαφέστατα. Γλύκα μου φαίνονται μετά από τόσα χρόνια OSX. Κάτσε όμως να τα στρεσάρω και λίγο γιατί για μότο τζι αρ μόνο ότι νάναι φτάνει.

Θα τρέξει σήμερα (μάλλον) μουσικό πρόγραμμα και θα δούμε πόσα απίδια βάνει ο σάκος καθώς σημασία έχει όπως αναφέρατε και η σωστή διαχείριση των πόρωναπό το ίδιο το πρόγραμμα.

Ας πάρω όμως το ποπ κορν μου να μασήσω και να πάψω να ομιλώ δια άσχετα πράματα.

gcrook
28/02/2013, 16:05
Σωστά τα λες... πάω να δω το θρεντ με τις βαλβίδες του εσβί...

Α γεια σου.
Και οταν τελειωσεις να μου προτεινεις και εναν καλο καπνο για πιπα που ειχες προτεινει σε ενα αλλο θρεντ.
Αλλα δεν θα σε ρωτησω πως γινονται οι πιπες οποτε μην αγχωνεσαι.

sniper
28/02/2013, 16:07
Α γεια σου.
Και οταν τελειωσεις να μου προτεινεις και εναν καλο καπνο για πιπα που ειχες προτεινει σε ενα αλλο θρεντ.
Αλλα δεν θα σε ρωτησω πως γινονται οι πιπες οποτε μην αγχωνεσαι.

ΟΚ, θα σ' ειδοποιήσω.

vaska
28/02/2013, 16:24
Δεν καταλαβαινω δυο πραγματα:

1) Γιατι να δωσει κανεις τοσα λεφτα και να του βαλει Παραθυρα, ειναι σα να παιρνεις SS κα να του βαζεις βενζινη 85 οκτανιων. Ολοι εσεις που χτιζετε αυτα τα μηχανηματα αδυνατειτε να βρειτε τα λογισμικα σας σε linux?

2) Γιατι να δωσει κανεις τα διπλα χρηματα για να παρει intel και οχι AMD.

ναι γειά σου, μια ζωή φωνάζω για AMD αλλά όλοι όσοι έχουν έναν φίλο που ξέρει τους είπε Intel.

kostas777
28/02/2013, 16:27
πάρε ένα σύγχρονο PC, βάλτου ό,τι θες (καλό τροφοδοτικό θα έλεγα σαν κάτι που χρήζει προσοχής, όχι δυνατό, αλλά καλής ποιότητας και μάρκα) και βάλτου μια επαγγελματική κάρτα γραφικών (π.χ. Quadro).
τα υπόλοιπα είναι να'χουμε να λέμε.

kostas777
28/02/2013, 16:30
ναι γειά σου, μια ζωή φωνάζω για AMD αλλά όλοι όσοι έχουν έναν φίλο που ξέρει τους είπε Intel.

αν δεν ήξερε τι θα τους έλεγε;

εδώ πέρα οι AMD μου ψοφάνε ο ένας μετά τον άλλο.

sniper
28/02/2013, 16:36
αν δεν ήξερε τι θα τους έλεγε;

εδώ πέρα οι AMD μου ψοφάνε ο ένας μετά τον άλλο.

Κι επιστρέφουμε στην αντοχή υλικών...

el_hymador
28/02/2013, 16:45
Καλά το γ@μησαμε και φόφησε, παω να πάρω Spectrum....:lol:

sniper
28/02/2013, 16:46
Δεν έχεις βάλει budget. Aπό εκεί έπρεπε να ξεκινήσεις.

blackbusa
28/02/2013, 16:55
Edw grafoume gia to kalytero pc gia taksidi volta ekdromi?

Acacius
28/02/2013, 17:23
Καλά το γ@μησαμε και φόφησε, παω να πάρω Spectrum....:lol:
Αν θέλεις πραγματικά καλό μηχάνημα, σου έχω Amstrad 6128 με ΕΓΧΡΩΜΟ μόνιτορ.... :p

PetranGR
28/02/2013, 17:29
Δεν έχεις βάλει budget. Aπό εκεί έπρεπε να ξεκινήσεις.

πεσ'τα χρυσόστομε.

Αυτό ρώτησα 2 σελίδες πριν να βοηθήσω. Αλλα τίποτα,φωνή βουόντως εντί ερημό.

vaska
28/02/2013, 17:50
αν δεν ήξερε τι θα τους έλεγε;

εδώ πέρα οι AMD μου ψοφάνε ο ένας μετά τον άλλο.


Εδώ και 12 χρόνια στήνω pc με επεξεργαστές AMD 90% περίπου περισσότερους από Intel. Δεν είχα - έχω καμένο AMD ποτέ σε αντίθεση με κάμποσους Intel. Νομίζω δικαιούμαι δια να ομιλώ.

Shiatman
28/02/2013, 18:09
1) Γιατι να δωσει κανεις τοσα λεφτα και να του βαλει Παραθυρα, ειναι σα να παιρνεις SS κα να του βαζεις βενζινη 85 οκτανιων. Ολοι εσεις που χτιζετε αυτα τα μηχανηματα αδυνατειτε να βρειτε τα λογισμικα σας σε linux?

Δυστυχώς ναι. Παράθυρα μονόδρομος. Την εναλακτική Μακ(ριά από μένα) ούτε καν τη σκέφτομαι.

kostas777
28/02/2013, 18:56
Εδώ και 12 χρόνια στήνω pc με επεξεργαστές AMD 90% περίπου περισσότερους από Intel. Δεν είχα - έχω καμένο AMD ποτέ σε αντίθεση με κάμποσους Intel. Νομίζω δικαιούμαι δια να ομιλώ.

δηλαδή εγώ δεν δικαιούμαι δια να ομιλώ;

kostas777
28/02/2013, 18:58
φωνή βουόντως εντί ερημό.

εντί είναι παλιά, βάλε εξπί.

DrBig
28/02/2013, 19:02
δηλαδή εγώ δεν δικαιούμαι δια να ομιλώ;


Εξαρταται. Πες μας ποιο ειναι το ιδανικο τουριγκ μηχανακι και θα σου πουμε!

Sapadak
28/02/2013, 19:12
Καλά το γ@μησαμε και φόφησε, παω να πάρω Spectrum....:lol:

Και γιατι δε παίρνεις vstrom?

vaska
28/02/2013, 19:15
Εξαρταται. Πες μας ποιο ειναι το ιδανικο τουριγκ μηχανακι και θα σου πουμε!

GS 1200??? Ίσως??

el_hymador
28/02/2013, 19:28
Ένα χιλιάρικο είναι το budget, χωρίς την οθόνη... αλλά κάτι μου λεεί ότι θα αρχίσετε τους διαξιφισμούς για το ποιο τροφοδοτικό είναι καλύτερο...

kostas777
28/02/2013, 19:41
Εξαρταται. Πες μας ποιο ειναι το ιδανικο τουριγκ μηχανακι και θα σου πουμε!

954RR :look:

el_hymador
28/02/2013, 19:53
Και γιατι δε παίρνεις vstrom?


Έλα ντε... είμαι σίγουρος ότι με το 5% των δυνατοτήτων της ηλεκτρονικής του θα μπορώ να κάνω video editing και να προσθέτω FX τύπου Avatar....:lol:

Τώρα μου έδωσες ιδεά... αν η BMW έβγαζε PC, θα είχαν εναλλακτικό επεξεργαστή και σκληρό δίσκο, τα οποία θα έκαναν ακριβώς την ίδια δουλειά με τα συμβατικά, απλά θα κόστιζαν 60% παραπάνω... επίσης θα έπρεπε να νοικιάζεις ένα τύπο να τα κάνει βόλτες στο δωμάτιο για να ψύχονται.

Αν η Ducati έβγαζε PC... θα έπρεπε να είσαι γειωμένος κάπου για να το χρησιμοποιήσεις.

Αν η Honda έβγαζε PC, θα ήταν σαν τα ετοιματζίδικα του πλαισίου, απλά θα κάναν τη δουλειά τους, αλλά θα βαριόντουσαν οικτρά ακόμα και τα ίδια.

Αν η Kawasaki έβγαζε PC, θα άνοιγαν πιο γρήγορα απ΄όλα τα υπόλοιπα. Αυτό. Μόνο.

Αν η Yamaha έβγαζε PC, θα δανειζόταν τεχνολογία από τα synth της, θα πήγαινες να ανοίξεις το Word και θα σου έβγαζε τη μπάνκα με τους ήχους από το όμποε.

Αν η KTM έβγαζε PC, θα σου τσάκιζε τα νεύρα σε απλή χρήση, μέχρι που α) θα έσπαγε ή β) επειδή κάθε μέρα θα σου υπενθύμιζε πόσο "λίγος" είσαι, θα αγανακτούσες, θα το πούλαγες και θα αγόραζες ένα PC Honda...

Αν η Suzuki έβγαζε PC, θα ήταν μακράν τα πιο άσχημα και θα έκοβαν κουτί.

Αν η Triumph έβγαζε PC, θα ήταν τριπύρηνα.

Αν η Harley έβγαζε PC, θα είχαν ape hanger πληκτρολόγιο, ωραία αίσθηση στο χειρισμό και ευχάριστους κραδασμούς από το δίσκο, αλλά μέχρι που να ανοίξεις ένα office και ένα mspaint. Μόνο μέχρι εκεί. Α, επίσης θα κόστιζαν ένα σκασμό χρήματα.

nikos_abel
28/02/2013, 19:54
Κι επιστρέφουμε στην αντοχή υλικών...


Edw grafoume gia to kalytero pc gia taksidi volta ekdromi?


Και γιατι δε παίρνεις vstrom?


Α γεια σου.
Και οταν τελειωσεις να μου προτεινεις και εναν καλο καπνο για πιπα που ειχες προτεινει σε ενα αλλο θρεντ.
Αλλα δεν θα σε ρωτησω πως γινονται οι πιπες οποτε μην αγχωνεσαι.


ΟΚ, θα σ' ειδοποιήσω.

Εδώ γράφουμε για το καλύτερο τομπάκο για ταξίδι, βόλτα εκδρομή;

kostas777
28/02/2013, 19:58
Ένα χιλιάρικο είναι το budget, χωρίς την οθόνη... αλλά κάτι μου λεεί ότι θα αρχίσετε τους διαξιφισμούς για το ποιο τροφοδοτικό είναι καλύτερο...

corsair

nikos_abel
28/02/2013, 20:18
corsair

283428

PetranGR
28/02/2013, 20:18
corsair

+1 Και μην ξεχνάμε και τα Coolermaster.

Θα σου κάνω μια σύνθεση πιο μετά ή αύριο γιατί είμαι άρρωστος και δεν μπορώ να κάθομαι και πολύ στο λάπτοπ...

AUFGEBRACHT
28/02/2013, 20:20
283428

Β.U.F.F. :beer:

nikos_abel
28/02/2013, 20:30
Β.U.F.F. :beer:

Άσε, παιδικά όνειρα....:beer:

PetranGR
28/02/2013, 20:59
Άσε, παιδικά όνειρα....:beer:

έχω ακόμα ένα τέτοιο σε μικρό - κλίμακα απο μοντελισμό φτιαγμένο :P στην άκρη στο υπόγειο που έκανα μικρός!

el_hymador
28/02/2013, 21:09
Είδατε καμία καλή ταινία τελευταία;

(ε αφού εχει παει κατά διαόλου έτσι και αλλιως... :lol: )

Greg61
28/02/2013, 21:11
Ένα χιλιάρικο είναι το budget, χωρίς την οθόνη... αλλά κάτι μου λεεί ότι θα αρχίσετε τους διαξιφισμούς για το ποιο τροφοδοτικό είναι καλύτερο...
Τροφοδοτικό: Corsair CX Series 600 Builder 600W [CP-9020048-EU] (http://www.msystems.gr/index.php?category=1210&product=15012) 58,53 + 13,46 (23% φ.π.α.) = 71,99 €

Μπορώ να σου βγάλω σύνθεση μόνο κουτί, χωρίς οθόνη, χωρίς ποντικοπληκτρολόγια, χωρίς ηχεία και χωρίς αγορασμένα windows, με μητρική, επεξεργαστή και κάρτα γραφικών ίδια με τα δικά μου, και μνήμη 16 GB DDR3/1600 (δύο απο τα 4 κομμάτια που έχω εγώ) , με περίπου 1100-1200 ευρώπουλα.

Edit:
Η σύνθεση έγινε. Την ανάρτησα στο δικό μου, (http://greg61.gr/photographing/%CE%B7%CF%85-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AF-1200-%CE%B5/) διότι εδώ δέν περνάνε κατ' ευθείαν τα λίνκς, και βαρυέμαι να τα μοντάρω ένα προς ένα.
Πλήρες κουτί υπολογιστή με 2*ssd/120gb/raid-0, 1*hdd/1Tb, Intel Core i7-3770K , υγρόψυξη επεξεργαστή, 2*Corsair 8GB Vengeance 1600MHz CL10 [CMZ8GX3M1A1600C10], [B]1150,21 € με το ΦΠΑ μέσα στην τιμή.

kalgeorge
28/02/2013, 22:01
(πως θα την ονομάσεις τη σειρά άνοιξη - καλοκαίρι 2013 καλή μου; :bawl: ), )

bee-z collection re papara:bawl:

kalgeorge
28/02/2013, 22:06
Ένα χιλιάρικο είναι το budget, χωρίς την οθόνη... αλλά κάτι μου λεεί ότι θα αρχίσετε τους διαξιφισμούς για το ποιο τροφοδοτικό είναι καλύτερο...

min agxwnesai tha se montaroume kai me ligotera
den xreiazetai TOSO super duper pc....
photo editing tha kaneis, oxi doulia gai tin nasa

blackbusa
28/02/2013, 22:19
tha se montaroume

Νατα νατααααααα....

kalgeorge
28/02/2013, 22:22
Νατα νατααααααα....

zilepses agorina??
ela, oloi oi kaloi xwrame ;)

nikos_abel
28/02/2013, 22:50
Είδατε καμία καλή ταινία τελευταία;

(ε αφού εχει παει κατά διαόλου έτσι και αλλιως... :lol: )

Δεν είδα .......



















....έφτιαξα όμως μια στο final cut pro :smoking:

el_hymador
28/02/2013, 22:59
bee-z collection re papara:bawl:


Καλέ όχι τέτοιες εκφράσεις, δεν ειναι για το κύκλο σου αυτές πλέον...

Κάτσε να σε βοηθήσω:

Ρε παπάρα αντικαθίσταται από το σάχλε

Αϊ γ@μησου αντικαθίσταται από τα α να χαθείς και αν τα έχει πάρει πολύ βάζεις και ένα γελοίε στο τέλος

Μας έπρηξες τον πο*τσο αντικαθίσταται από το ώχοουουου

Κάπως έτσι... δεν πιστεύω να είσαι ξύπνιος τώρα ε; Γρήγορα για ύπνο θες να κάνεις ρυτίδες; :bawl:

kalgeorge
28/02/2013, 23:21
Καλέ όχι τέτοιες εκφράσεις, δεν ειναι για το κύκλο σου αυτές πλέον...

Κάτσε να σε βοηθήσω:

Ρε παπάρα αντικαθίσταται από το σάχλε

Αϊ γ@μησου αντικαθίσταται από τα α να χαθείς και αν τα έχει πάρει πολύ βάζεις και ένα γελοίε στο τέλος

Μας έπρηξες τον πο*τσο αντικαθίσταται από το ώχοουουου

Κάπως έτσι... δεν πιστεύω να είσαι ξύπνιος τώρα ε; Γρήγορα για ύπνο θες να κάνεις ρυτίδες; :bawl:

απαξιώ να σου απαντησω και να πεσω στο επιπεδο σου (καλυτερα τωρα?:bawl:)
βρε δεν μου γαμ@@@@ λεω γω και εσυ και η αλλη η ισπανιδα σαλταμαριαντελαπιαστον:bawl:

κανονισε γιατι θα σε ψεκασω με ενυδατικη αντιγηραντικη κρεμα οταν σε δω και δεν θα ξερεις που να κρυφτεις:bawl:
:bawl:
:bawl:

blackbusa
01/03/2013, 01:46
απαξιώ να σου απαντησω και να πεσω στο επιπεδο σου (καλυτερα τωρα?:bawl:)
βρε δεν μου γαμ@@@@ λεω γω και εσυ και η αλλη η ισπανιδα σαλταμαριαντελαπιαστον:bawl:

κανονισε γιατι θα σε ψεκασω με ενυδατικη αντιγηραντικη κρεμα οταν σε δω και δεν θα ξερεις που να κρυφτεις:bawl:
:bawl:
:bawl:

Coco Chanel...ξεχασες το φιλικα παντα...xaxaxa

kalgeorge
01/03/2013, 11:59
Coco Chanel...ξεχασες το φιλικα παντα...xaxaxa

sta plaisia tou athlitikou pneumatos kai tis eugenous amilas :bawl:

sniper
01/03/2013, 12:00
Τελικά καταλήξαμε κάπου; Compact digital cam & netbook με Ubuntu?

est
01/03/2013, 12:27
..plus τον επεξεργαστή από το v-strom

gcrook
01/03/2013, 12:57
Αντε χυμαδορε καλες αγορες ρε.
Bεβαια χωρις μπολικο number crunching, μια πρεζα cmyk calibration, και οχι πολυ αλλα ουτε και πολυ λιγο λιγο φως, δεν κανεις δουλεια να το ξερεις.:D

sniper
01/03/2013, 13:00
Αντε χυμαδορε καλες αγορες ρε.
Bεβαια χωρις μπολικο number crunching, μια πρεζα cmyk calibration, και οχι πολυ αλλα ουτε και πολυ λιγο λιγο φως, δεν κανεις δουλεια να το ξερεις.:D

Εισαι ανόητος (και μας έλλειψες)

gcrook
01/03/2013, 13:03
Εισαι ανόητος (και μας έλλειψες)

Ναι (και οχι)
Να μην κοροιδευομαστε και μεταξυ μας. ;)

el_hymador
01/03/2013, 16:33
Αντε χυμαδορε καλες αγορες ρε.
Bεβαια χωρις μπολικο number crunching, μια πρεζα cmyk calibration, και οχι πολυ αλλα ουτε και πολυ λιγο λιγο φως, δεν κανεις δουλεια να το ξερεις.:D


Thanks, αλλά τελικά θα το ρίξω στο αναλογικό, πάω στα τεχνικά να ανοίξω νήμα για χημικά εμφάνισης...

TROOPER
04/03/2013, 09:09
Έλα ντε... είμαι σίγουρος ότι με το 5% των δυνατοτήτων της ηλεκτρονικής του θα μπορώ να κάνω video editing και να προσθέτω FX τύπου Avatar....:lol:

Τώρα μου έδωσες ιδεά... αν η BMW έβγαζε PC............

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

υ.γ.το θρεντ (και αυτο) μενει για να βλεπουνε καποιοι το ''στενο'' μοντερεισον που γινεται και για το οποιο κατηγορουνε κατα καιρους το φορουμ.no offence σε κανεναν αλλα να μη λεμε και οτι θελουμε ετσι...:wave2:

gcrook
04/03/2013, 14:12
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

υ.γ.το θρεντ (και αυτο) μενει για να βλεπουνε καποιοι το ''στενο'' μοντερεισον που γινεται και για το οποιο κατηγορουνε κατα καιρους το φορουμ.no offence σε κανεναν αλλα να μη λεμε και οτι θελουμε ετσι...:wave2:

ΕΝΤΕΛΩΣ ατυχες παραδειγμα το συγκεκριμενο θρεντ.
Το διαβαζω ξανα και ξανα και προσπαθω να βρω που ακριβως τεθηκε ζητημα ανεκτικοτητας του μοντερεισον,
και το μονο που βλεπω ηταν οτι το μονο ζητημα -που ο θεος να το κανει κιολας- ηταν οτι καποιοι ηταν μαλλον καπως πιο
ευγενικοι με την αγνοια/απορια/χαζουλικη ερωτηση-απαντηση του αλλουνου. :D

Πραγματικα δεν εχω καμια διαθεση για εμπρηστικα σχολια,ελπιζω αυτο να ειναι σαφες, αλλα καποια επιχειρηματα ειναι πραγματικα
επικινδυνα οταν μενουν ετσι ασχολιαστα.

Υ.Γ Και το οτι θα αφησεις αυτο ο ποστ μου αθικτο (που προφανως και θα το αφησεις) δεν μπορει δυστυχως να κριθει
εκ του αποτελεσματος φιλτατε τρουπερ (οτι δηλαδη δεχεσαι κριτικη και διαλογο) που φυσικα και δεχεσαι.:D

Υ.Γ 2 Την επομενη φορα που οποιοσδηποτε θα αναρωτιεται ταχα μου γιατι πολλοι "φιλοι" μας δεν γραφουν πια και εχουν χαθει, μεσα στην λιστα με τα επιχειρηματα
που αναπτυξατε πριν απο καιρο καποιοι, προσθεστε και αυτο.Ετσι για να ειναι καπως πιο πληρης.

Bowleno
04/03/2013, 14:19
Thanks, αλλά τελικά θα το ρίξω στο αναλογικό, πάω στα τεχνικά να ανοίξω νήμα για χημικά εμφάνισης...


Βαλτός είσαι εσύ από την σκοτεινή κλίκα του mod team να "καθαρίσεις" τον παλιΟγερο, ναι; :D







(άσε τις φωτό και φέρε κανένα μέλι που έχω στεγνώσει εδώ και καιρό, άιντε ξεκόλλα λέμε :p

TROOPER
09/03/2013, 12:38
ΕΝΤΕΛΩΣ ατυχες παραδειγμα το συγκεκριμενο θρεντ.
Το διαβαζω ξανα και ξανα και προσπαθω να βρω που ακριβως τεθηκε ζητημα ανεκτικοτητας του μοντερεισον,
και το μονο που βλεπω ηταν οτι το μονο ζητημα -που ο θεος να το κανει κιολας- ηταν οτι καποιοι ηταν μαλλον καπως πιο
ευγενικοι με την αγνοια/απορια/χαζουλικη ερωτηση-απαντηση του αλλουνου. :D

Πραγματικα δεν εχω καμια διαθεση για εμπρηστικα σχολια,ελπιζω αυτο να ειναι σαφες, αλλα καποια επιχειρηματα ειναι πραγματικα
επικινδυνα οταν μενουν ετσι ασχολιαστα.

Υ.Γ Και το οτι θα αφησεις αυτο ο ποστ μου αθικτο (που προφανως και θα το αφησεις) δεν μπορει δυστυχως να κριθει
εκ του αποτελεσματος φιλτατε τρουπερ (οτι δηλαδη δεχεσαι κριτικη και διαλογο) που φυσικα και δεχεσαι.:D

Υ.Γ 2 Την επομενη φορα που οποιοσδηποτε θα αναρωτιεται ταχα μου γιατι πολλοι "φιλοι" μας δεν γραφουν πια και εχουν χαθει, μεσα στην λιστα με τα επιχειρηματα
που αναπτυξατε πριν απο καιρο καποιοι, προσθεστε και αυτο.Ετσι για να ειναι καπως πιο πληρης.

ναι...εχεις δικιο.
προφανως και οφειλω εξηγηση.
δεν τεθηκε πουθενα θεμα ανεκτικοτητας ανοιχτα.ηταν ας πουμε μια (ακομα) απαντηση σε παιδια (και φιλους ισως αναμεσα τους) οι οποιοι εθεσαν λιαν προσφατως θεμα για το ''σφιχτο μοντερεισον'', ξαναλεω ΟΧΙ ΑΝΟΙΧΤΑ.

αυτα γιωργη.:wave2:

el_hymador
11/03/2013, 18:05
Γιώργο (Trooper) ούτε και εγώ κατάλαβα το σχόλιο σου και το αναφέρω απλά γιατί τυγχάνει να το έχεις αναρτήσει σε νήμα που άνοιξα εγώ. Μπορεί και να μην έχει σχέση με το νήμα αυτό καθέ αυτό αλλά και εσύ ρε παιδάκι μου μη μιλάς με γρίφους...

Τεσπά, επι της ευκαιρίας να ρωτήσω και κάτι άλλο... έχουμε δύο διαφορετικά οικήματα όπως φαίνονται στην εικόνα που ακολουθεί (τα γκρίζα Γ). Στο ένα οίκημα όπου έχω σημειώσει με κόκκινο R είναι το router. E το PC προφανώς είναι ένα desktop το οποίο θέλω να συνδεθεί σε αυτό το router και τα Π, π1 & π2, είναι οι διαφορετικές θέσεις που έχω τοποθετήσει το παπαρίδι, όπου παπαρίδι ένα range extender της TP-Link, αυτό εδώ να: http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WA730RE



284350

Δοκίμασα τα εξής:

-Θέση π1 και προσπάθεια ασύρματης σύνδεσης με το PC, μέσω κάρτας δικτύου, αποτέλεσμα: συνδέθηκε, πολύ χαμηλό σήμα, η ταχύτητα ήταν χειρότερη και απο dial up
-Θέση π2, ότι και στο ανωτέρω..
-Θέση Π, σήμα καμπάνα όταν συνδεόμουν μέσω της καρτας δικτύου, αλλά ταχύητα πολύ χαμηλή, σε σύνδεση 2mbps, μου έβγαζε γύρω στο 0,30-0,50mbps, όταν το νορμάλ είναι 1,7.
-Θέση Π και προσπάθεια σύνδεσης από το παπαρίδι στο pc μέσω ethernet καλωδίου: Δεν μπόρεσα να το σετάρω ποτέ, ακολουθούσα τις οδηγίες από το παρεχόμενο cdάκι αλλά στο τέλος μου έβγαζε κ*λοδάχτυλο...

vaska
11/03/2013, 20:38
Ρε συ Κώστα, εγώ αυτό σου είπα να πάρεις??? Άλλο μαραφέτι σου έβαλα λινκ. Τες πα, θα έρθω να το στήσουμε μαζί. Κάνε λίγο υπομονή και μην αρχίσεις να καρφώνεις καλώδια.
Πάντως σε γενικές γραμμές να ξέρεις ότι αν το στήσεις σαν repeater θα έχεις τη μισή περίπου ταχύτητα από την ταχύτητα που έχεις στο wifi σου.

Θα το πούμε από κοντά σύντομα.

:wave2:

gcrook
11/03/2013, 20:48
ναι...εχεις δικιο.
προφανως και οφειλω εξηγηση.
δεν τεθηκε πουθενα θεμα ανεκτικοτητας ανοιχτα.ηταν ας πουμε μια (ακομα) απαντηση σε παιδια (και φιλους ισως αναμεσα τους) οι οποιοι εθεσαν λιαν προσφατως θεμα για το ''σφιχτο μοντερεισον'', ξαναλεω ΟΧΙ ΑΝΟΙΧΤΑ.

αυτα γιωργη.:wave2:

Εχεις δικιο βασικα τωρα που το σκεφτομαι,και δεν κανω πλακα.
Προφανως καθομαι και γραφω καλιγραφιουλες/μαλακιες (χοντρες κιολας)
αφου ειναι ολοφανερο πλεον οτι βλογαμε ανοικτα τα γενια μας
και δεν καιγεται καρφακι γυρω μας.
Δε βαριεσαι οπως την παλευει ο καθ'ενας,συναινεση να υπαρχει μαγκες
και εχει ο Θεος.

el_hymador
12/03/2013, 17:23
Ρε συ Κώστα, εγώ αυτό σου είπα να πάρεις??? Άλλο μαραφέτι σου έβαλα λινκ. Τες πα, θα έρθω να το στήσουμε μαζί. Κάνε λίγο υπομονή και μην αρχίσεις να καρφώνεις καλώδια.
Πάντως σε γενικές γραμμές να ξέρεις ότι αν το στήσεις σαν repeater θα έχεις τη μισή περίπου ταχύτητα από την ταχύτητα που έχεις στο wifi σου.

Θα το πούμε από κοντά σύντομα.

:wave2:

Δηλαδή έχει άλλο τρόπο να στηθεί που δεν θα κόβει το 50% της ταχύτητας; Το λέω γιατί αυτό που μου πρότεινες το βρίκω στα 60-70 ευρώ ενώ το δικό μου παπαρίδι έκανε 29 ευρώ... αν είναι όμως να κόβει στο μισό την ταχύτητα δεν θέλω, θα κολάνε τα video στο youpor..εεεε...στο....youtube....

vaska
12/03/2013, 17:31
Αυτό που αγόρασες είναι εξτέντερ οπότε λογικά (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος - θα είμαι όταν το έχω στα χέρια μου) κάτι σε ριπίτερ μου κάνει. Το άλλο που σου έδωσα με λινκ κάνει παπάδες και ναι μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς να κόβει στο μισό την ταχύτητα του ιντερνετ.

el_hymador
12/03/2013, 20:28
Αυτό που αγόρασες είναι εξτέντερ οπότε λογικά (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος - θα είμαι όταν το έχω στα χέρια μου) κάτι σε ριπίτερ μου κάνει. Το άλλο που σου έδωσα με λινκ κάνει παπάδες και ναι μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς να κόβει στο μισό την ταχύτητα του ιντερνετ.

Εντάξει, θα πάρω άλλο ένα σαν το δικό μου παπαρίδι, οπότε μισή ταχύτητα + μισή ταχύτητα = ολόκληρη η ταχύτητα! :a8::tooth:

Χαραμίζομαι ρε γαμότο... χαραμίζομαι...

vaska
12/03/2013, 20:43
Εντάξει, θα πάρω άλλο ένα σαν το δικό μου παπαρίδι, οπότε μισή ταχύτητα + μισή ταχύτητα = ολόκληρη η ταχύτητα! :a8::tooth:

Χαραμίζομαι ρε γαμότο... χαραμίζομαι...

Έλα για δουλειά τώρα λέμε, θα πληρώνεσαι με μισές ταχύτητες νταξ???

el_hymador
12/03/2013, 21:21
Έλα για δουλειά τώρα λέμε, θα πληρώνεσαι με μισές ταχύτητες νταξ???

Ευκολάκι, 5 αρκτικόλεξα θα μάθω και δυο τρεις έννοιες από hardware και θα τα τσαμπουνάω συνέχεια... έχει conflict το πρωτόκολο IPS με το SPH των Windows και ως αποτέλεσμα κρασάρει το μηχάνημα... μάλλον πάμε για διπλή διάτμιση μέσω BIOS, ώστε να σώσουμε τα αρχεία που έχουν εγκλωβιστεί στο buffer.

vaska
12/03/2013, 21:37
Ευκολάκι, 5 αρκτικόλεξα θα μάθω και δυο τρεις έννοιες από hardware και θα τα τσαμπουνάω συνέχεια... έχει conflict το πρωτόκολο IPS με το SPH των Windows και ως αποτέλεσμα κρασάρει το μηχάνημα... μάλλον πάμε για διπλή διάτμιση μέσω BIOS, ώστε να σώσουμε τα αρχεία που έχουν εγκλωβιστεί στο buffer.

χαχαχα πάλι από το καλό το μέλι ήπιες ρε??

Bowleno
12/03/2013, 23:04
χαχαχα πάλι από το καλό το μέλι ήπιες ρε??

Και δεν μας δίνει κιόλας ο άτιμος :(

MikeG
13/03/2013, 00:18
Το άλλο που σου έδωσα με λινκ κάνει παπάδες και ναι μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς να κόβει στο μισό την ταχύτητα του ιντερνετ.

Σε ποια συσκευή αναφέρεσαι ρε Βασίλη; Έχεις link?