PDA

View Full Version : Γένοβα Μασσαλία Βαρκελώνη



Z-rider
28/02/2013, 10:26
Τον ιούνιο σχεδιάζω μαζί με την κοπέλα μου να πάμε ευρώπη, Ιταλία, Γαλλία και ισπανία.
Από την ιταλία έχω εμπειρία αφού θα είναι η τεταρτη φορα και έχω ζήσει και λίγο εκεί αλλα από γαλλία και ισπανία δεν έχω καμια εμπειρία.
Από Ηγουμενίτσα θα βγούμε ανκόνα και πρώτη διανυχτέρευση
θα είναι η γένοβα όπου δούλευα παλιότερα, μέχρι εκεί όλα ωραία μετά θα ακολουθήσουμε την ιταλική και γαλλική Riviera και θα μείνουμε μασσαλία για δυο βραδια και στη συνεχεια βαρκελώνη.
Το ταξίδι θα είναι διαρκειας 12 περίπου ημερών ίσως και παραπάνω και η επιστροφή θα έχει ανοιχτό πρόγραμμα.
αν κάποιος έχει εμπειρία η ξέρει χρήσιμες πληροφορίες για τον δρόμο, τους προορισμούς και πράγματα που πρέπει να προσέξω γενικά θα του ήμουν υπόχρεος.
για την διαμονή σκεφτόμαστε camping οποτε και εδώ ίσως χρειαστώ βοήθεια....
Ευχαριστώ

:a014:

road spirit
28/02/2013, 11:24
Το μόνο που γνωρίζω απο το παραλιακό κομμάτι, και αυτό δια στόματος του συνταξιδιώτη θου-βου, είναι ότι θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για πολύ κίνηση. Ο καραφλός πράκτωρ έκανε απο Κάνες προς Γένοβα 150 χλμ περίπου σε 7 ώρες! Βέβαια τον Ιούνιο που θα πάτε εσείς, ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα, ίσως να μην έχουν κατέβει οι ορδές των ούνων ακόμα.

Με τα κάμπινγκ λογικά δεν θα έχεις προβλημα, είναι άφθονα. Ρίξε μια ματιά στο http://el.camping.info/

Z-rider
28/02/2013, 13:08
road spirit Ευχαριστώ. ελπίζω η κίνηση να μην είναι πρόβλημα

DoctoR_k6
28/02/2013, 13:09
Ιουνιο που θα πατε δεν θα εχεις κανενα προβλημα!!Κινηση αναλογη με την ημερα κ τπτ ιδιαιτερο.Προσπαθησε να μην μπεις πολυ εθνικη κ να προτιμησεις τον περισσοτερο παραλιακο δρομο ο οποιος ειναι απλα φανταστικος!!!
Απο Σαβονα μεχρι Σαν ρεμο εχει κατι καλα κομματια αλλα Νικαια κ μετα εχει κατι τοπια απιστευτα κ μια χαραξη για πολυ στριψιμο!!(Αν κ θα εισαι δικαβαλος)
Καννες-Αγιος Ραφαηλ-Σαν τροπε ειναι must...
Μασσαλια μονο το νου σου γιατι ειναι καπως...επικινδυνα να το πω(δεν μας συνεβη κατι!!Ημασταν κ 7 αγορακια εμεις βεβαια)αλλα μυριζε η κατασταση ειδικα μετα τις 8 το βραδυ...Μετα για Βαρκελωνη δεν τον εκανα αλλα στην πολη ειναι πολυ χαλαρα κ ωραια.
Καλα να περασετε κ μεγαλη προσοχη στα τουνελ οταν μπειτε Γαλλια παιζουν παρα πολλες καμερες!!:beer:

Προτιμησε να μεινεις Νικαια μια μερα οπωςδηποτε, ειναι παρα πολυ ωραια σε σχεση με Μασσαλια οπου κ να μην εμενα δεν θα με πειραζε εν τελει!!Ασε που μπορειτε να πεταχτειτε μονακο χωρις μπαγκαζια μονο με κρανακια!!Ενα μισαωρακι τοπ εινα Νικαια-Μονακο!!

LOUKILOUK
28/02/2013, 17:01
To 2009 ταξίδεψα το πρώτο κομμάτι που σχεδιάζεις, μέχρι Μασσαλία όπου και έμεινα 4 βράδια. Η πόλη ωραία, χωρίς όμως κάτι φοβερό, σε αντίθεση με την Βαρκελώνη που γούσταρα τρελά...Δεν ένοιωσα κανένα φόβο αλλά είχα και τα μάτια και τα αυτιά ανοιχτά...θα πας στην εκκλησία στην κορυφή του λόφου, θα δεις το ακινητοποιημένο άρμα, το λιμάνι, τα νησάκια, το "ποδηλατοδρόμιο", κάτι παραλίες, τα κεμπαμπτζίδικα και όλα καλά...εγώ πήγα και στην γύρο επαρχία (εξ Προβανσ...)πολύ όμορφα. Αν πας παραλιακά-παραλιακά θες χρόνο αλλά γουστάρεις...αν βιάζεσε, εθνική από πάνω και έφτασες...μπορείς και να τα συνδυάσεις...Εγώ πηγαίνοντας έμεινα σε ένα κάμπινγκ (άθλιο δυστυχώς) στην Ιταλία 5 χλμ πριν τα σύνορα με Γαλλία... το βραδάκι δειπνήσαμε στην Γαλλία, είπιαμε τις μπύρες μας στο Μονακό και αφού σουλατσάραμε στη "πίστα" γυρίσαμε για ύπνο Ιταλία...
Καλά χιλιόμετρα

υ.γ. Στη Μασσαλία αλλά και στην "παραλιακή" της Νίκαιας πολλοί κάγκουρες...σουζα, κολιά και πατιλίκι...

est
28/02/2013, 17:17
Αν σε βγάζουν μέρες και χιλιόμετρα κάνε μια παράκαμψη και μη βγεις παραλιακά Βαρκελώνη, αλλά πάρε την ανηφοριά για Πυρηναία, πέρνα μέσα από Ανδόρα και απόλαυσε στο κατέβασμα τη Βαρκελώνη από ψηλά. Καλός δρόμος, στροφούλες, τούνελ, καταρράκτες στην άκρη του δρόμου και γενικά πανέμορφο τοπίο.
Επίσης δεν ξέρω από που θα τραβήξεις για Γένοβα, αλλά μια βόλτα από Φλωρεντία αξίζει..

suzukimaniac
28/02/2013, 17:40
Συμφωνω για γαλλικη ριβιερα....Την εκανα εγω με αμαξι βεβαια ολη την διαδρομη απο Νικαια, μοντε καρλο, καννες, αντιπολη....Εξαιρετικα τοπια, τρομερα μερη και συνιστω οπωςσδηποτε σταση.ΝΙκαι ειναι ο,τι καλυτερο.Απο εκει και περα, οντως να ανεβεις προς τα πανω και να κατηφορισεις....Ουτως η αλλως ειναι ταξιδι εμπειριας και πραγματικα θα χαρει το ματι σου...!

Z-rider
28/02/2013, 21:29
Αν σε βγάζουν μέρες και χιλιόμετρα κάνε μια παράκαμψη και μη βγεις παραλιακά Βαρκελώνη, αλλά πάρε την ανηφοριά για Πυρηναία, πέρνα μέσα από Ανδόρα και απόλαυσε στο κατέβασμα τη Βαρκελώνη από ψηλά. Καλός δρόμος, στροφούλες, τούνελ, καταρράκτες στην άκρη του δρόμου και γενικά πανέμορφο τοπίο.
Επίσης δεν ξέρω από που θα τραβήξεις για Γένοβα, αλλά μια βόλτα από Φλωρεντία αξίζει..

το κομμάτι για ανδόρα το είχα στο μυαλό μου για την επιστροφή από βαρκελώνη ανδόρα και μια διανυκτέρευση τουλούζη και μετά μονοκοπανιά τοσκάνη... μου βάζεις ιδέες, φλωρεντία έχω πάει το 2005 αλλα σίγουρα θέλω να ξαναπάω

Z-rider
28/02/2013, 21:33
από camping βλέπω υπάρχει αφθονία και ποικιλία στις τιμές :rockon: