PDA

View Full Version : Πρόβλημα σε συναγερμό META



nikos_abel
28/02/2013, 20:26
Δεν απενεργοποιείται.

Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου, βρε ζουρζουλομπιρμπιλοτό μου, τίποτα.
Πατάω το κουμπί, το ξαναπατάω, το ματαξαναπατάω, τίποτα. Φωνάζω την οδική (τρεχάλα ο πεθερός να μου φέρει το άλλο μπλιμπλίκι και το κωδικό)
και μόλις καταφθάνει και ετοιμάζομαι να περάσω το κωδικό πατώντας τα δυο μπλιμπλίκια εναλλάξ για να τον απενεργοποιήσω, με το πρώτο κλικ
δουλεύει.

Στο κοντινό παρελθόν πρέπει να το είχε ξανακάνει, αλλά επειδή την άφηνα στο πάρκινγκ και έφευγα, θεωρούσα κακώς ότι απλά δεν έπιανε λόγω απόστασης
καθώς απομακρυνόμουν, και βαριώμουν ν ξαναγυρίσω να το ξαναπατήσω. Εξάλλου, από την αρχή είχε ένα πρόβλημα να ενεργοποιηθεί αν δεν ήμουν ιδιαίτερα κοντά της.



Τις λέτε να πταίει;

toyar
28/02/2013, 21:21
να χαιρεσαι τον πεθερο σου:beer:
ο δικος μου δεν κουνιεται απο το καφενειο:D

nikos_abel
01/03/2013, 07:26
να χαιρεσαι τον πεθερο σου:beer:
ο δικος μου δεν κουνιεται απο το καφενειο:D

Ναι μωρέ το χριστιανό, έκανε και ψοφόκρυο, ναναι καλά....


Κανάς άλλος χριστιανός, βουδιστής, σιχ κλπ να βοηθήσει;

McGyver
01/03/2013, 07:36
Μιας και απ' ότι λες γενικά έχεις πρόβλημα με την εμβέλεια, τσέκαρε την κεραία του συναγερμού.
Άλλαξε και την μπαταρία στο remote.

teogtp
01/03/2013, 10:12
Οπως προανεφερε και ο Mcgyver κανε τους σχετικους ελεγχους .Αλλα να πω και εγω την ιστορια μου...
Το ιδιο παθαινα και εγω αλλα μονο οταν αφηνα το μοτορι μου εξω απο συγκεκριμενα Τραπεζικα καταστηματα...!!
Αργοτερα εμαθα οτι καποια απο αυτα τα καταστηματα εχουν καποιο antitheft jammer συστημα και παρεμποδιζει τα σηματα
που εκπεμπει το remote του συναγερμου.

Specialized
01/03/2013, 10:23
Θα συμφωνήσω με τον teogtp. Υπάρχουν κάποια σημεία που δυσκολεύει η αφόπλιση. Μέρη με κεραίες συνήθως. Πήγαινε κοντά στη μηχανή, δεξιά-αριστερά, κάπου θα πιάσει!

nikos_abel
01/03/2013, 11:33
Αργοτερα εμαθα οτι καποια απο αυτα τα καταστηματα εχουν καποιο antitheft jammer συστημα και παρεμποδιζει τα σηματα
που εκπεμπει το remote του συναγερμου.


Μέρη με κεραίες συνήθως. Πήγαινε κοντά στη μηχανή, δεξιά-αριστερά, κάπου θα πιάσει!

Αμά σας πω τι φιγούρες και βόλτες έκανα όσο περίμενα θα λιώσετε. Στην αρχή δε που δεν είχα βγάλει κράνος γάντια κλπ
και έκανα βόλτες πάνω κάτω απέναντι γύρω γύρω και το χέρι πάνω κάτω, πιο κάτω, πιο πάνω, πάνω σε παγκάκι, κάτω από
το κάρτερ κάπου θα πιάσει δε μπορεί,
με κοιτάγανε οι περαστικοί και ψάχνανε να βρούνε που έχω το καπέλο για να αφήσουν τον όβολό τους στον παντομίμο :tooth:


Έξω από ένα φούρνο να πάρω ψωμί είχα σταματήσει, λες να είναι το ψωμί του κόσμημα;



(ότι νωρίτερα είχα σταματήσει σε τράπεζα να βγάλω λ7 λες να σημαίνει ότι έδρασε το άντιθεφτ με χρονοκαθυστέρηση; :lol::cry:)

teogtp
01/03/2013, 13:40
Αφου το λεει και ο συναγερμος .....Θα ανοιξω ΜΕΤΑ!!!!:cry:

nikos_abel
01/03/2013, 14:12
Αφου το λεει και ο συναγερμος .....Θα ανοιξω ΜΕΤΑ!!!!:cry:


Καλέ όχι τέτοιες εκφράσεις, δεν ειναι για το κύκλο σου αυτές πλέον...

Κάτσε να σε βοηθήσω:

Ρε παπάρα αντικαθίσταται από το σάχλε

Αϊ γ@μησου αντικαθίσταται από τα α να χαθείς και αν τα έχει πάρει πολύ βάζεις και ένα γελοίε στο τέλος

Μας έπρηξες τον πο*τσο αντικαθίσταται από το ώχοουουου



με αυτό το σκεπτικό...

:moutza: παπάρα σαχλέ, @ηγ@μήσου α να χαθείς γελοίε, μας έπρηξες το π*τσο ώχουου, με το συμπάθειο :lol:

nikos_abel
08/03/2013, 13:49
Μνησθιτί μου Κύριε και θαυμαστά τα έργα σου.

Έφτιαξε μόνο του.

OldMan
08/03/2013, 13:56
Έφτιαξε μόνο του.
Τούτου δοθέντος, ας την κάνουμε προς τις Γενικές.. :wave2:

nikos_abel
08/03/2013, 14:04
Τούτου δοθέντος, ας την κάνουμε προς τις Γενικές.. :wave2:

Μπαι ολ μινς

:wave2:

McGyver
08/03/2013, 14:46
Μνησθιτί μου Κύριε και θαυμαστά τα έργα σου.

Έφτιαξε μόνο του.

Όταν σου το ξανακάνει, απλά τσούλα το μερικά μέτρα πιο κάτω...
Μετά έλα και γράψε μας αν δούλεψε το κόλπο.
Ύστερα θα σου πω τι έφταιγε...

nikos_abel
08/03/2013, 15:01
Ήταν παρκαρισμένα σε δρόμο με περίεργη κλίση είναι η αλήθεια και δεν τη κούνησα μη μου πέσει.

Viper4
08/03/2013, 15:14
Εξάλλου, από την αρχή είχε ένα πρόβλημα να ενεργοποιηθεί αν δεν ήμουν ιδιαίτερα κοντά της.



Αυτό το έχω και εγώ στον δικό μου ΜΕΤΑ. Πρέπει να είμαι αρκετά κοντά για να ενεργοποιηθεί ή απενεργοποιηθεί. Δεν είναι θέμα κεραίας, είναι θέμα ασφάλειας

Ichigo
08/03/2013, 17:26
Με ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές πιθανόν έχει να κάνει. Το ίδιο παθαίνω κι εγώ όταν παρκάρω σε συγκεκριμένα σημεία πχ όταν είμαι έξω από το ΟΑΚΑ σε συγκεκριμένο σημείο. Αναγκάζομαι να ανοιγω τη σέλα και να κολλάω το remote πανω στο συναγερμό για να πιάσει :cry:. Αντίθετα σε κλειστούς χώρους όπως στο parking - προφανώς λόγω ανακλάσεων - πιάνει από τα 10 μέτρα!

nikos_abel
25/10/2013, 22:09
Όταν σου το ξανακάνει, απλά τσούλα το μερικά μέτρα πιο κάτω...
Μετά έλα και γράψε μας αν δούλεψε το κόλπο.
Ύστερα θα σου πω τι έφταιγε...

Χθες το πρωί κατά τις 6μιση το πρωί έξω από αυτό το περίπτερο (βέλος αριστερά) και πήρε όταν τη τσούλησα 15-20 μέτρα πιο πάνω (βέλος δεξιά). Θα μου πεις τώρα; :lol:

302233

Acacius
26/10/2013, 02:41
Τα immobiliser των αμαξιώνΕ έχουν ίδιο τρόπο λειτουργίας (το κουτί της γυναίκας κάνει τα ίδια όποτε του καπνίσει) ή είμαι εκτός θέματος;

Εμένα μου είπανε πάντως ότι φταίνε οι κεραίες της κινητής λέει...

McGyver
26/10/2013, 08:22
Χθες το πρωί κατά τις 6μιση το πρωί έξω από αυτό το περίπτερο (βέλος αριστερά) και πήρε όταν τη τσούλησα 15-20 μέτρα πιο πάνω (βέλος δεξιά). Θα μου πεις τώρα; :lol:

Καλώδιο υψηλής τάσης που "μπλοκάρει" το HISS.

zannisvel
26/10/2013, 08:56
Καλώδιο υψηλής τάσης που "μπλοκάρει" το HISS.

Οποιοδηποτε ελεκτρομαγνητικο πεδιο μπορει να σου την κανει. Ακομα και ενα wireless router. Σε τι συχνοτητα παιζει ο συναγερμος?

MG-KTiNoS
26/10/2013, 09:19
Τσέκαρε και τη μπαταρία από το μηχανάκι.
Άμα έχει πέσει μπορεί να κάνει μλκιες ΚΑΙ ο συναγερμός.

McGyver
26/10/2013, 09:26
Οποιοδηποτε ελεκτρομαγνητικο πεδιο μπορει να σου την κανει. Ακομα και ενα wireless router. Σε τι συχνοτητα παιζει ο συναγερμος?

Δεν αναφέρομαι στο συναγερμό αλλά στο εργοστασιακό immobilizer της Honda ;).

zannisvel
26/10/2013, 11:09
οκ my bad.

GsDakar
26/10/2013, 11:14
εγω μια φορα που το επαθα ,δεν ειχε μπαταρια το κοντρολ.....:a31:

nikos_abel
26/10/2013, 12:16
Καλώδιο υψηλής τάσης που "μπλοκάρει" το HISS.

Όντως, στον φούρνο έχει δίπλα υποσταθμό, θα κοιτάξω και στο περίπτερο.




(Υ.Γ. διαβαστε τη φράση αυτή και σκεφτήτε τι θα καταλάβαινε κάποιος που θα τη διάβαζε μόνη της)

nikos_abel
03/12/2013, 06:58
Στο ίδιο σημείο και τώρα περιμένω την οδική έξω απο την ΕΡΤ.
ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡ!!!!!

spyrakos35
03/12/2013, 07:24
ε να μην σταματάς εκεί ρε φίλε.....

άλλα περίπτερα δεν έχουν τον καπνό σου????

ωχοουυουουουουουουουουουου :rolleyes:

nightwish
03/12/2013, 08:02
Το έχω πάθει πολλές φορές και πάντα έκανα το ίδιο πράγμα. Έβαζα το κοντρόλ πάνω από την μονάδα και έπιανε μια χαρά.........

nikos_abel
03/12/2013, 15:55
Καθάρισμα επαφών ΚΑΙ αλλαγή μπαταρίας, με τις υγείες μας.

ego_o_idios
03/12/2013, 16:12
lipon otan exete ilektrika provlimata 8a ksematiazete to kikloma to mixanaki to remote mplokaroun logo kakis energias 8a fonazete ton papalampro na diavazi mia vaskania ke 8a ftiaxnoun ola

episis na pigenete tin mixani gia efxeleo mia sto toso idika sta ilektrika ine valsamo


to pio apotelesmatiko ine na pigenete tin ilektroniki stin litourgia na eklisiazete mia zoi aprovlimatisti 8a iste

den prokite na provlimatistite gia tipota

episis na vazete ke dio stagones agiasmo sto ntepozito kata protimisi apo kamia panagia mirtidiotisa i kati paromio


an meta apo ola afta eksakolou8i to provlima exi mpi o diavolos sta ilektrika sas na ta pate gia eksorkismo


i8ela na iksera pios varemenos eksakolou8i na viavazi tis malakies pou grafo....:bawl:

OldMan
03/12/2013, 16:12
Καθάρισμα επαφών ΚΑΙ αλλαγή μπαταρίας, με τις υγείες μας.
Έβγαλες πάλι τρέξιμο στον πεθερό σου ...

nikos_abel
03/12/2013, 19:44
i8ela na iksera pios varemenos eksakolou8i na viavazi tis malakies pou grafo....:bawl:

ego leo mou, panta 8a exeis emena


Έβγαλες πάλι τρέξιμο στον πεθερό σου ...

Αυτή τη φορά τη γλύτωσε, ήταν πολύ μακρυά για να αγγαρευτεί. Ευτυχώς που ο καλός θεούλης μας έχει δώσει τις ασφαλιστικ....... (μπαμ, κεραυνός!!!!)

nikos_abel
05/12/2013, 10:40
Ξέχασα.

One sight to remember

305073

dimzan
05/12/2013, 15:51
κι εγω που νομιζα οτι αυτα συνηθως μενουν απο μηχανικα...

nikos_abel
05/12/2013, 16:04
κι εγω που νομιζα οτι αυτα συνηθως μενουν απο μηχανικα...



(χόντα είναι ρε, έβαλα ένα ψευτοσήμα για πλάκα αλλά δε τσίμπησε κανείς)

dimzan
05/12/2013, 20:56
παραξενευτηκα στην αρχη μιας και δε θυμαμαι σκουτερ bmw αλλα δεν εχω ιδεα για την κατηγορια, οποτε ακολουθησα την πεπατημενη του ξερολα...