PDA

View Full Version : Σύνδεση φορτιστή μπαταρίας



Bladerunner
01/03/2013, 12:54
Πήρα έναν φορτιστή μπαταρίας (http://www.oxprod.com/index.php?pg=3&action=dept&id=134&pid=558&p=) o οποίος περιείχε στη συσκευασία και καλώδια για μόνιμη σύνδεση με τη μπαταρία.

Η απορία μου μπορεί να είναι ηλίθια οπότε συγχωρέστε με.

Ξέρω (διάβασα στο manual) ότι όταν φορτίζουμε τη μπαταρία πάνω στη μηχανή, συνδέουμε το θετικό του φορτιστή με το θετικό πόλο της μπαταρίας και το αρνητικό του φορτιστή με κάποιο μεταλλικό μέρος της μοτοσυκλέτας-αυτοκινήτου.

Τα καλωδιάκια όμως για τη μόνιμη σύνδεση συνδέονται και τα δύο στους πόλους της μπαταρίας. Οπότε όταν συνδεθούν με τον φορτιστή δεν είναι σαν να τον συνδέουμε απ' ευθείας με τους πόλους της μπαταρίας;

Γιατί λοιπόν στη μία έτσι και στην άλλη γιουβέτσι; Ποιά η διαφορά;

sapila racing
01/03/2013, 13:11
Πήρα έναν φορτιστή μπαταρίας (http://www.oxprod.com/index.php?pg=3&action=dept&id=134&pid=558&p=) o οποίος περιείχε στη συσκευασία και καλώδια για μόνιμη σύνδεση με τη μπαταρία.

Η απορία μου μπορεί να είναι ηλίθια οπότε συγχωρέστε με.

Ξέρω (διάβασα στο manual) ότι όταν φορτίζουμε τη μπαταρία πάνω στη μηχανή, συνδέουμε το θετικό του φορτιστή με το θετικό πόλο της μπαταρίας και το αρνητικό του φορτιστή με κάποιο μεταλλικό μέρος της μοτοσυκλέτας-αυτοκινήτου.

Τα καλωδιάκια όμως για τη μόνιμη σύνδεση συνδέονται και τα δύο στους πόλους της μπαταρίας. Οπότε όταν συνδεθούν με τον φορτιστή δεν είναι σαν να τον συνδέουμε απ' ευθείας με τους πόλους της μπαταρίας;

Γιατί λοιπόν στη μία έτσι και στην άλλη γιουβέτσι; Ποιά η διαφορά;

Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά αν οι καλωδιώσεις ειναι ΟΚ, αφού ο αρνητικός πόλος είναι γειωμένος στο πλαίσιο.
Απλά αν δεν κανεις κατι σωστά και δημιουργηθεί σπινθήρας, αυτός θα ειναι μακριά απο την μπαταρία εφ οσον εχεις χρησιμοποιήσει το πλαίσιο για γείωση. Αν δημιουργηθεί σπινθήρας στην μπαταρία, υπαρχουν καποιοι κίνδυνοι.
Θα ερθει σε λίγο ο Oldman και θα στα πεί καλύτερα αλλά πιο ακαταλαβίστικα. :D

Bladerunner
01/03/2013, 13:19
Θα ερθει σε λίγο ο Oldman και θα στα πεί καλύτερα αλλά πιο ακαταλαβίστικα. :D

:lol:

Ναι, αυτό διάβασα και κατάλαβα στις οδηγίες. Απλά μου κάνει εντύπωση που ενώ επισημαίνουν αυτό που λες κι εσύ στο εγχειρίδιό τους, από την άλλη συνδέουν απ΄ ευθείας τις προεκτάσεις με τους πόλους.

(Προεκτάσεις; Οπότε θα είμαι πάλι μακριά από την μπαταρία... Αυτό είναι; )

sapila racing
01/03/2013, 13:30
:lol:

Ναι, αυτό διάβασα και κατάλαβα στις οδηγίες. Απλά μου κάνει εντύπωση που ενώ επισημαίνουν αυτό που λες κι εσύ στο εγχειρίδιό τους, από την άλλη συνδέουν απ΄ ευθείας τις προεκτάσεις με τους πόλους.

(Προεκτάσεις; Οπότε θα είμαι πάλι μακριά από την μπαταρία... Αυτό είναι; )


Βασικά ο σπινθήρας θα ειναι μακριά απο την μπαταρία!

Bladerunner
01/03/2013, 13:34
Βασικά ο σπινθήρας θα ειναι μακριά απο την μπαταρία!

"Oldman-ίζεις" λιγουλάκι ή μου φαίνεται; :lol:

Τό 'πιασα. Ευχαριστώ.

OldMan
01/03/2013, 15:40
"Oldman-ίζεις" λιγουλάκι ή μου φαίνεται;
Όσο δεν σΕ μιλάει για σχηματισμό βρόγχων επαγωγικής ανάδρασης λόγω του αυξημένου μήκους των καλωδίων, οι οποίοι παίζει και να κάνουν τσαλιμάκια στον πολλαπλασιαστή σου, να τον ακούς...!!!

Bladerunner
01/03/2013, 15:50
παίζει και να κάνουν τσαλιμάκια στον πολλαπλασιαστή σου, να τον ακούς...!!!

:eek:
Δηλαδή να τη βγάζω έξω; Κάθε φορά που θα θέλω να τη φορτίσω-συντηρήσω; Θα είμαι πολύ χαρούμενος με μονολεκτική απάντηση (Ναι/Όχι) :confused:

OldMan
01/03/2013, 15:56
Όχι ρε επιδειξία...!!

Απλά να είναι κλειστοί όλοι οι διακόπτες (και ο κεντρικός, εννοείται..)

(προσωπικά, θα αποσύνδεα το καλώδιο του θετικού πόλου κι ας χανόταν ηλεκτρονικά μπλιμπλικοδεδομένα...)

Bladerunner
01/03/2013, 15:59
Καλύφτηκα πλήρως. Ευχαριστώ και τους δυο σας! :beer: