PDA

View Full Version : Παραιτήθηκε ο Preziosi



sapila racing
01/03/2013, 13:39
Αφού έχασε την ηγετική θεση στην ομάδα υποτίθεται οτι θα παρέμενε στην Ducati σε σημαντική θέση στον σχεδιασμό, αλλά τελικά παραιτήθηκε.
Ηταν αναμενόμενο αν το καλοσκεφτεί κανείς.

http://www.superbikeplanet.com/2013/Feb/130228mmn12sz.htm

chr1s_86
01/03/2013, 16:42
Στο καλό :wave2:

AUFGEBRACHT
01/03/2013, 16:58
Θα μπορέσει τώρα να αφοσιωθεί αποκλειστικά στην επιχείρηση...

283498

spyro
01/03/2013, 17:04
Στο καλό :wave2:

είσαι άδικος.

συγκριτικά με τη Honda και τη Yamaha είνια μια μικρή εταιρεία. Παρόλαυτα κατάφερε να κάνει πάρα πολλα για το μεγεθος της, και ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης πάει σε αυτόν.

sapila racing
01/03/2013, 17:35
O Preziosi ειναι μεγάλος με Μ κεφαλαίο.
Εχει κάνει παπαδες για την Ducati με πενιχρά μέσα αναλογικά, μην τον μειώνουμε ετσι επειδή απέτυχε το carbon πλαίσιο.
Αν ειχε την υποστήριξη που έπρεπε μπορεί και να είχε δουλέψει!

Εκτός αυτού, το να κερδίσει πρωτάθλημα μια εταιρεία που ειχε να τρέξει στα GP πολλές δεκαετίες, όσο ναναι ειναι τεραστια επιτυχία και το κατάφερε.

Επίσης ηταν πίσω από τα αγωνιστικά 916,996,998,999 που έτρεχαν SBK σαν τεχνικός διευθυντής, πριν γίνει γενικός διευθυντης του Ducati Corse to 2003.

chr1s_86
01/03/2013, 17:43
είσαι άδικος.

συγκριτικά με τη Honda και τη Yamaha είνια μια μικρή εταιρεία. Παρόλαυτα κατάφερε να κάνει πάρα πολλα για το μεγεθος της, και ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης πάει σε αυτόν.


Στο Loris Capirossi που τους φάνηκε λίγος και τον έδιωξαν όταν νόμισαν ότι έπιασαν την καλή δεν πάει μερίδιο ευθύνης;

Στον Casey Stoner που έκανε ότι έκανε με το μηχανάκι τους (και δεν μπόρεσε κανένας άλλος να κάνει) δεν πάει μερίδιο ευθύνης; Επειδή έβλεπε τον υπεράνθρωπο Stoner να κερδίζει νόμιζε ότι είχε φτιάξει καλό μηχανάκι;

Στο ότι ο πιο πολυνίκης αναβάτης όλων των εποχών Valentino Rossi είχε μόνο 3 βάθρα σε 2 χρόνια με τη Ducati ποιος έχει ευθύνη;


Προσωπικά χρεώνω στον Preziosi το που βρίσκεται ανταγωνιστικά αυτή τη στιγμή η Ducati και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι σύντομα θα πάει πολύ καλύτερα. Και δεν θα είναι επειδή ήρθε στην ομάδα ο Dovi.

chr1s_86
01/03/2013, 17:49
Εκτός αυτού, το να κερδίσει πρωτάθλημα μια εταιρεία που ειχε να τρέξει στα GP πολλές δεκαετίες, όσο ναναι ειναι τεραστια επιτυχία και το κατάφερε.


Αν το πρωτάθλημα ήταν μόνο δουλειά του Preziosi θα ήταν και ο Capirossi δεύτερος σε αυτό...


Ωστόσο μιας και ο Rossi και ο Stoner μιλούσαν για έλλειψη υποστήριξης θα δεχθώ ότι μάλλον δεν είχε και αυτός ότι resources ήθελε για να πετύχει τους σκοπούς του...:hmm:

MG-KTiNoS
01/03/2013, 21:37
O Πρετσιόζι έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν είναι πλάκα αυτό.
Τραβάει ζόρι ο άνθρωπος.

chr1s_86
Ο Καπιρόσι δεν ήταν ποτέ καλός στα μεγάλα...
(στα μικρά ήταν)
O Troy το έκανε σαφές αυτό στη Βαλένθια.

sotos 8
02/03/2013, 06:18
chr1s_86
Ο Καπιρόσι δεν ήταν ποτέ καλός στα μεγάλα...
(στα μικρά ήταν)

Ουτε στα μεσαια (250) ενα πρωταθλημα πηρε κι αυτο με πουστια , πετοντας κατω τον Haranta .

endopandou
02/03/2013, 06:53
Ο Καπιρόσι δεν ήταν ποτέ καλός στα μεγάλα...


:moutza: ρε χυδαίε υβριστή. Και το 2006 αν δεν είχε εκείνη τη γαμωπτώση στην Καταλονία που τον έκανε να παραπαίει για άλλους 4 -5 αγώνες δεν πήγαινε για πρωτάθλημα με το χρέπι; ;)

Και έγινε μάγκας ο Νικολάκης :a52::a018::a52:

endopandou
02/03/2013, 06:59
Ουτε στα μεσαια (250) ενα πρωταθλημα πηρε κι αυτο με πουστια , πετοντας κατω τον Haranta .

Η σύγκρουση ήταν σφοδρή και όντως στα όρια της πουστιάς. Δεν μπορείς να πεις όμως πως κάποιος προσχεδίασε τόσο σφοδρό τζαρτζάρισμα απο το οποίο μόνο κατά τύχη δεν τσακίστηκε και ο ίδιος.

Εκτός αυτής της φάσης σε όλη την καριέρα του ήταν και Κύριος και αρκετά γρήγορος

MG-KTiNoS
02/03/2013, 08:49
Ουτε στα μεσαια (250) ενα πρωταθλημα πηρε κι αυτο με πουστια , πετοντας κατω τον Haranta .

μικρά είπα...

:lol:

MG-KTiNoS
02/03/2013, 08:50
:moutza: ρε χυδαίε υβριστή. Και το 2006 αν δεν είχε εκείνη τη γαμωπτώση στην Καταλονία που τον έκανε να παραπαίει για άλλους 4 -5 αγώνες δεν πήγαινε για πρωτάθλημα με το χρέπι; ;)

Και έγινε μάγκας ο Νικολάκης :a52::a018::a52:
:lol:
Ας πρόσεχε την ομάδα του !!!!
:lol:


Η σύγκρουση ήταν σφοδρή και όντως στα όρια της πουστιάς. Δεν μπορείς να πεις όμως πως κάποιος προσχεδίασε τόσο σφοδρό τζαρτζάρισμα απο το οποίο μόνο κατά τύχη δεν τσακίστηκε και ο ίδιος.

Εκτός αυτής της φάσης σε όλη την καριέρα του ήταν και Κύριος και αρκετά γρήγορος

http://www.youtube.com/watch?v=BQdzS1WmhCg

στα όρια της πουστάς το λες αυτό???

:lol:

Η Απρίλια πάντως δεν το είδε καθόλου έτσι...
:lol:

endopandou
02/03/2013, 09:12
στα όρια της πουστάς το λες αυτό???
:lol:



Θα το πληρώσεις αυτό ρε :evil:

update:
283537
283538
:tooth:



Εχω κάνα-δυό-τρείς περιπτώσεις άλλου αναβάτη που έκανε πολύ χειρότερα και τον λέγαμε ήρωα... :tooth:

devil's animal
02/03/2013, 10:19
Στο Loris Capirossi που τους φάνηκε λίγος και τον έδιωξαν όταν νόμισαν ότι έπιασαν την καλή δεν πάει μερίδιο ευθύνης;

Στον Casey Stoner που έκανε ότι έκανε με το μηχανάκι τους (και δεν μπόρεσε κανένας άλλος να κάνει) δεν πάει μερίδιο ευθύνης; Επειδή έβλεπε τον υπεράνθρωπο Stoner να κερδίζει νόμιζε ότι είχε φτιάξει καλό μηχανάκι;

Στο ότι ο πιο πολυνίκης αναβάτης όλων των εποχών Valentino Rossi είχε μόνο 3 βάθρα σε 2 χρόνια με τη Ducati ποιος έχει ευθύνη;


Προσωπικά χρεώνω στον Preziosi το που βρίσκεται ανταγωνιστικά αυτή τη στιγμή η Ducati και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι σύντομα θα πάει πολύ καλύτερα. Και δεν θα είναι επειδή ήρθε στην ομάδα ο Dovi.


+1000
ανεκαθεν ειχαν την επαρση οι Ιταλοι οτι ειχαν καλο μηχανακι και επρεπε ο αναβατης να το παει γρηγορα...κατι σαν την Honda, μονο που oi Χονταιοι ΟΝΤΩΣ ειχαν αριστο μηχανακι...
νομιζαν οτι τα GP ειναι SBK...:rolleyes:

σε αυτο τους χειροτερεψε (μαλλον κατεστρεψε ειναι η σωστη λεξη) ο Stoner, o οποιος εκανε παπαδες με το χρεπι και το πηραν πανω τους...
και οταν τους ελεγε "παιδια παω στο 110%...αλλαξτε κατι γιατι ειναι θεμα χρονου να τσακιστω και να γινω playmobil" ...αυτοι τον εγραφαν στα παλαιοτερα των υποδηματων τους...
και φυσικα ηταν οπως τα ελεγε...2-3 χρονιες ηταν ή βαθρο ή πτωση...
και μολις πηγε ο Μεγας Valentino και τους ειπε οτι απλα δεν οδηγιεται αυτο το πραγμα τρεχανε να βρουνε τρυπες να κρυφτουν...
και εννοειτε, οτι αυτα τα 2 χρονια ειχαν δωσει τον μισο προϋπολογισμο της Ουγκαντα για να το κανουν να δουλεψει, κατι που επι Stoner εποχη δεν διανοηθηκαν καν...

ας το βαλουν στον πατο τους τωρα...
πηγε και η Audi να τους λυσει το προβλημα με το νεο ντεποζιτο...:lol::moutza:


α,και εννοειτε οτι σε ολα αυτα φερει μεγαλο μεριδιο ευθυνης και ο αγωνιστικος διευθυντης της ομαδας...(για να μην νομιζετε οτι ειμαι και εκτος θεματος)
:wave2:

endopandou
02/03/2013, 10:28
+1000 κι απο μένα σε devil και Chr1s
:beer:

MG-KTiNoS
02/03/2013, 11:42
Δεν είναι έτσι !
Αυτά τα λένε οι οπαδοί του Στόνερ (κάτι λίγοι δηλαδή)
:lol:

Για να πάρεις ΠΠ πρέπει να έχεις
-καλό μηχανάκι
-καλό οδηγό
-φάρδος
Αλλιώς παίρνεις τα @@ μου !
:p

Ρώτα κάτι χοντέους που λέγανε ότι θα φτιάξουν ένα μηχανάκι το οποίο θα κερδίζει ανεξάρτητα με ποιος το τρέχει….
:moutza:

Όταν κέρδισε ο Στόνερ είχε πράγματι τα καλύτερο πακέτο στη πιάτσα.
Μετά άρχισαν οι περικοπές…
Λάστιχα, ηλεκτρονικά, καταναλώσεις, όρια στροφών και το πρότζεκτ ουσιαστικά ακυρώθηκε.
Ο δ/ντης έχει ευθύνη σίγουρα αλλά δεν μπορείς να περιμένεις ΠΠ όταν το πλαίσιο στο φτιάχνει η ΦΤΡ ή δεν ξέρω κι εγώ ποιος και ο αντίπαλος αλλάζει πλαίσια σαν τα πουκάμισα.
(λέμε τώρα)
Ούτε όταν σου παίρνουν στελέχη, τεχνικούς και πιλότους κι εσύ δεν μπορείς να τους κρατήσεις…
Κλπ κλπ κλπ

KostasV2
02/03/2013, 12:02
:moutza: ρε χυδαίε υβριστή. Και το 2006 αν δεν είχε εκείνη τη γαμωπτώση στην Καταλονία που τον έκανε να παραπαίει για άλλους 4 -5 αγώνες δεν πήγαινε για πρωτάθλημα με το χρέπι; ;)
Εδώ έχεις δίκιο.

Η σύγκρουση ήταν σφοδρή και όντως στα όρια της πουστιάς. Δεν μπορείς να πεις όμως πως κάποιος προσχεδίασε τόσο σφοδρό τζαρτζάρισμα απο το οποίο μόνο κατά τύχη δεν τσακίστηκε και ο ίδιος.

Εκτός αυτής της φάσης σε όλη την καριέρα του ήταν και Κύριος και αρκετά γρήγορος
Δεν ήταν στα όρια, ήταν ο ορισμός της Μπουστιάς. Το επόμενο βήμα θα ήταν να πυροβολήσει τον Harada...

spyro
02/03/2013, 16:56
Για να πάρεις ΠΠ πρέπει να έχεις
-καλό μηχανάκι
-καλό οδηγό
-φάρδος
Αλλιώς παίρνεις τα @@ μου !
...

και εγω που νομιζα οτι για σένα ο οδηγός τα παίρνει τα ΠΠ :smokin:

Allst@rf
02/03/2013, 17:13
Λίγοι οι οπαδοί του στονερ;

Στα @@ μας...


Πρόσφερε θέαμα με την οδήγηση του και ήταν ήδη βαρετο το πρωτάθλημα...

Τώρα έφυγε, φατε σκατα και δείτε μόνο βαρετο πρωταθλημα με το προϊόν της ντορνα...

MG-KTiNoS
02/03/2013, 17:37
Λίγοι οι οπαδοί του στονερ;

Στα @@ μας...


Πρόσφερε θέαμα με την οδήγηση και με τις τούμπες του :Dκαι ήταν ήδη βαρετο το πρωτάθλημα...

Τώρα έφυγε, και δε θα μας σπάει άλλο τ @@ με τον εφιάλτη του Ρόσσι που βλέπει κάθε βράδυ.:D Άσε που ήρθε και ο Μάρκεζ:wave2:.


Μπορείς πάντα ν αρχίσει να βλέπεις ν8
:lol:

Allst@rf
02/03/2013, 18:33
:tooth:


Σιγά μη δω και φόρμουλα...

Δε βλέπω πλέον τζιπι... το σνουκερ έχει πιο πολύ σασπενς...


:tooth:

Allst@rf
02/03/2013, 18:34
A ξεχασα...

:p

fkol k4
02/03/2013, 19:20
Λίγοι οι οπαδοί του στονερ;

Στα @@ μας...


Πρόσφερε θέαμα με την οδήγηση του και ήταν ήδη βαρετο το πρωτάθλημα...

Τώρα έφυγε, φατε σκατα και δείτε μόνο βαρετο πρωταθλημα με το προϊόν της ντορνα...

To moto gp δεν έχει ανάγκη τον Stoner και τον κάθε Stoner, Rossi, κτλ.
Έχουν περάσει κι έχουν φύγει και θα περάσουν και θα φύγουν πολλές φουρνιές τεράστιων αναβατών,
Κάθε άθλημα περνά περιόδους λάμψης και κάμψης, ανεξάρτητα με το αν τρέχει κάποιος συγκεκριμένος ή όχι.
Εξάλλου, τα 2005 - 2006 που ήταν δύο από τις καλύτερες χρονιές της τελευταίας περιόδου, ο Stoner δεν έτρεχε.

Allst@rf
02/03/2013, 19:40
Συμφωνω και επαυξανω...

Παντος για το προϊόν ροσσι,ααπό τώρα φοβούνται οι οπαδοί του την αποχώρηση του...

Εγώ το είπα με την έννοια ότι η αναβατες κάνουν το θέαμα και τις νίκες..
Και ο στονερ είχε απολα ,τουλάχιστον τον τελευταίο καιρό...

KostasV2
02/03/2013, 19:42
To moto gp δεν έχει ανάγκη τον Stoner και τον κάθε Stoner, Rossi, κτλ.
Έχουν περάσει κι έχουν φύγει και θα περάσουν και θα φύγουν πολλές φουρνιές τεράστιων αναβατών,
Κάθε άθλημα περνά περιόδους λάμψης και κάμψης, ανεξάρτητα με το αν τρέχει κάποιος συγκεκριμένος ή όχι.
Εξάλλου, τα 2005 - 2006 που ήταν δύο από τις καλύτερες χρονιές της τελευταίας περιόδου, ο Stoner δεν έτρεχε.

Σίγουρα δεν έτρεχε το 2006; http://2or4.co.uk/wp-content/uploads/2012/05/stoner_lcrhonda.jpg

Allst@rf
02/03/2013, 19:46
Σίγουρα δεν έτρεχε το 2006; http://2or4.co.uk/wp-content/uploads/2012/05/stoner_lcrhonda.jpg


Ωχ σωστό και αυτό...

Μου διέφυγε τελείως...

Ωραίος...

fkol k4
02/03/2013, 20:20
Εννοώ πως δεν ήταν στους πρωταγωνιστές.
Εξάλλου, με τόσες πτώσεις δεν το λες και ακριβώς έτρεχε, περισσότερο κόντρα με τον de toumbe για οτ ποιος θα χαλάσει τις περισσότερες φόρμες το λες...:D

KostasV2
02/03/2013, 20:56
Εννοώ πως δεν ήταν στους πρωταγωνιστές.
Εξάλλου, με τόσες πτώσεις δεν το λες και ακριβώς έτρεχε, περισσότερο κόντρα με τον de toumbe για οτ ποιος θα χαλάσει τις περισσότερες φόρμες το λες...:D

Rookie με ιδιωτικό μηχανάκι, και παρά τις πολλές τούμπες, έκανε και pole και βάθρο... Τεσπα, έχουμε ξεφύγει εντελώς από το θέμα...

MG-KTiNoS
02/03/2013, 20:58
Εξάλλου, με τόσες πτώσεις δεν το λες και ακριβώς έτρεχε, περισσότερο κόντρα με τον de toumbe για οτ ποιος θα χαλάσει τις περισσότερες φόρμες το λες...:D

Εγώ το λέω προσπάθεια να ξεφύγεις από τη μετριότητα και την αφάνεια
και κάνεις λάθος και για τους αναβάτες.
ΑΥΤΟΙ κάνουν ένα ΠΠ τεράστιο και όχι μόνο μέσα στους αγώνες αλλά και έξω.
Χωρίς μεγάλους αναβάτες όλα είναι άχρηστα.
Το λάθος της Ντόρνα είναι ακριβώς εδώ.
Χαλώντας τις μικρές κατηγορίες στέρησε από το κοινό πολλούς μεγάλους αναβάτες μικρών κατηγοριών σαν το Νιέτο για να σου πω ένα παράδειγμα.
Αφού λοιπόν μετέτρεψε τις μικρές κατηγορίες σε βατήρα για τη μεγάλη, το ΠΠ έγινε υπόθεση 2 μοτοσικλετών (μιας Χόντα και μιας Γιαμάχα)
Χωρίς πολλούς μεγάλους αναβάτες λοιπόν και χωρίς πολλούς κατασκευαστές χαρούμενοι είναι μόνο οι 2 Γιαπωνέζοι που μοιράζονται τους τίτλους (αλλά ποιούς τίτλους?)

και κάτι άλλο
Για να πουμε και το στραβού το δίκιο πολλές από τις τούμπες του Στόνερ οφείλονται στο πλαίσιο κάρμπον .
Εξηγώ, μπορεί το πλαίσιο αυτό να εξαφανίζει το τσάτερινγκ αλλά λειτουργεί ως φίλτρο σε σχέση με την πληροφορία που λαμβάνει ο αναβάτης από το δρόμο (για τον ίδιο λόγο)
Για αυτό όλοι οι άλλοι αναβάτες Ντουκάτι έλεγαν πάνω κάτω το ίδιο πράγμα.
-Δεν έχω αίσθηση του μπροστινού.
Μόνο ο Στόνερ ξεπέρασε αυτό το πρόβλημα αλλά το πλήρωσε με τούμπες.
Για να κλείσω και το θεματάκι θέλω να πω ακόμα ένα πράγμα.
Με δεδομένη τη διαφορετικότητα του πλαισίου κάρμπον από το αλουμίνιο, την ημέρα που η ντουκάτι έπαψε να έχει λάστιχα σχεδιασμένα για αυτό το πλαίσιο, έπαψε να είναι και ανταγωνιστική


Αυτά

υγ
Δυστυχώς για εκεί τραβάει το πράγμα και στα σουπερ μπάικ
κι ύστερα λένε κλειστό επάγγελμα το ταξί !
:moutza:

fkol k4
02/03/2013, 21:45
Εγώ το λέω προσπάθεια να ξεφύγεις από τη μετριότητα και την αφάνεια
και κάνεις λάθος και για τους αναβάτες.
ΑΥΤΟΙ κάνουν ένα ΠΠ τεράστιο και όχι μόνο μέσα στους αγώνες αλλά και έξω.
Χωρίς μεγάλους αναβάτες όλα είναι άχρηστα.
Το λάθος της Ντόρνα είναι ακριβώς εδώ.
Χαλώντας τις μικρές κατηγορίες στέρησε από το κοινό πολλούς μεγάλους αναβάτες μικρών κατηγοριών σαν το Νιέτο για να σου πω ένα παράδειγμα.
Αφού λοιπόν μετέτρεψε τις μικρές κατηγορίες σε βατήρα για τη μεγάλη, το ΠΠ έγινε υπόθεση 2 μοτοσικλετών (μιας Χόντα και μιας Γιαμάχα)
Χωρίς πολλούς μεγάλους αναβάτες λοιπόν και χωρίς πολλούς κατασκευαστές χαρούμενοι είναι μόνο οι 2 Γιαπωνέζοι που μοιράζονται τους τίτλους (αλλά ποιούς τίτλους?)

και κάτι άλλο
Για να πουμε και το στραβού το δίκιο πολλές από τις τούμπες του Στόνερ οφείλονται στο πλαίσιο κάρμπον .
Εξηγώ, μπορεί το πλαίσιο αυτό να εξαφανίζει το τσάτερινγκ αλλά λειτουργεί ως φίλτρο σε σχέση με την πληροφορία που λαμβάνει ο αναβάτης από το δρόμο (για τον ίδιο λόγο)
Για αυτό όλοι οι άλλοι αναβάτες Ντουκάτι έλεγαν πάνω κάτω το ίδιο πράγμα.
-Δεν έχω αίσθηση του μπροστινού.
Μόνο ο Στόνερ ξεπέρασε αυτό το πρόβλημα αλλά το πλήρωσε με τούμπες.
Για να κλείσω και το θεματάκι θέλω να πω ακόμα ένα πράγμα.
Με δεδομένη τη διαφορετικότητα του πλαισίου κάρμπον από το αλουμίνιο, την ημέρα που η ντουκάτι έπαψε να έχει λάστιχα σχεδιασμένα για αυτό το πλαίσιο, έπαψε να είναι και ανταγωνιστική


Αυτά

υγ
Δυστυχώς για εκεί τραβάει το πράγμα και στα σουπερ μπάικ
κι ύστερα λένε κλειστό επάγγελμα το ταξί !
:moutza:

Επειδή είναι απόλυτα σίγουρο πως απαντάς σε κάτι που δεν διάβασες, παραθέτω ξανά τα 2 ποστ μου:


To moto gp δεν έχει ανάγκη τον Stoner και τον κάθε Stoner, Rossi, κτλ.
Έχουν περάσει κι έχουν φύγει και θα περάσουν και θα φύγουν πολλές φουρνιές τεράστιων αναβατών,
Κάθε άθλημα περνά περιόδους λάμψης και κάμψης, ανεξάρτητα με το αν τρέχει κάποιος συγκεκριμένος ή όχι.
Εξάλλου, τα 2005 - 2006 που ήταν δύο από τις καλύτερες χρονιές της τελευταίας περιόδου, ο Stoner δεν έτρεχε.


Εννοώ πως δεν ήταν στους πρωταγωνιστές.
Εξάλλου, με τόσες πτώσεις δεν το λες και ακριβώς έτρεχε, περισσότερο κόντρα με τον de toumbe για οτ ποιος θα χαλάσει τις περισσότερες φόρμες το λες...:D

Αν καταλήξεις στην ίδια απάντηση, τότε σίγουρα δεν τα διάβασες ξανά.
Με κόντρες διαφωνίες και αναλύσεις επί θέματος που δεν έθεσα, δεν...
:wave2:

MG-KTiNoS
02/03/2013, 22:07
• κατ αρχήν η άλλη άποψη δεν είναι κόντρα...
• Το μότο τζι πι έχει απόλυτη ανάγκη απο το Ρόσσι (για αυτό του βρήκαν μηχανάκι άρον άρον) και από το Στόνερ (που του δίνουν ένα κάρι λ7 να γυρίσει πίσω) και κάθε μεγάλο αναβάτη που συντηρεί το τσίρο

• Φυσικά διαβάζω ότι γράφεται !
:wave2:

endopandou
02/03/2013, 22:20
Όταν κέρδισε ο Στόνερ είχε πράγματι τα καλύτερο πακέτο στη πιάτσα.


Ρε συ στον θεό που πιστεύεις πες μου σε παρακαλώ σε ποιον κόσμο το ταχύτερο μοτό είναι το καλύτερο πακέτο;
Δεν μπορεί να μην έχεις διαβάσει κάποια απο τις τόσες δηλώσεις αναβατών πως το καλύτερο μοτό είναι το πιο ισορροπημένο και όχι το ταχύτερο.

Μη με βάλεις να ψάξω δηλώσεις των φτουκατίστι που παραδέχονται πως το φτουκάτι ήταν μόνο το ταχύτερο και όχι το ποιο ισορροπημένο.

MG-KTiNoS
02/03/2013, 22:30
Εκείνο το μηχανάκι πήρε ΠΠ βόλτα ...
Το πήρε πιο εύκολα και απ ότι η Χόντα πρόπερσι.
Ήταν μηχανάρα κι αυτό το χρωστάνε στον Πρετσιόζι.
Ακόμα και ότι έτρεξαν ν άλλαξαν το κανονισμό άρον άρον, για αυτό το μηχανάκι δείχνει ακριβώς την αδυναμία τους να το κερδίσουν.
Χωρίς να θέλω να μειώσω το Στόνερ ο Πρετσιόζι τη χρονιά εκείνη τους πήρε τα σώβρακα (αλλά και την προηγούμενη το πατριωτάκι του Στόνερ τους έδωσε μια πρώτη ιδέα για το τι μέλει γενέσθαι)

endopandou
02/03/2013, 22:43
Εκείνο το μηχανάκι πήρε ΠΠ βόλτα ...



Κτινε άστο καληνύχτα. :wave2::beer:

MG-KTiNoS
02/03/2013, 22:58
κάτσε ρε που πας?
Έχω αϋπνία και ούτε στις 4 δε με βλέπω να κοιμάμαι !!!
:D

KostasV2
02/03/2013, 23:18
Μεγάλο μέρος της επιτυχίας που είχαν το '07, οφείλεται στη Bridgestone. Να μην το ξεχνάμε αυτό...

endopandou
03/03/2013, 08:29
Κατ αρχήν χαίρομαι βλέποντας πως σε αυτό που συμφωνούμε να διαφωνήσουμε, είναι ότι το θέμα αφορά στο μοτό που έφτιαξε ο Preziosi και όχι ο ίδιος, τα δόντια του, τα χόμπι του ή τις σεξουαλικές του προτιμήσεις :cool:

Προσωπικά τσίμπησα γιατί κάποιοι... έγραψαν κακιούλες του τύπου ο Loris Ο δεν ήταν καλός στα ''μεγάλα''
Να προσπαθήσω να πείσω για τα αυτονόητα δεν πρόκειται απλά αναφέρω 2 πραγματάκια μπας και τα καταλάβει και η θύρα 46 και σια... :owned::tooth:

Όταν λέμε πως ένα μοτοσακό είναι το καλύτερο εννοούμε πως είναι το πιο εύκολο να διεκδικήσουν πρωτάθλημα οι υπάρχοντες κορυφαίοι αναβάτες και οχι κάποιοι απο το άλφα Κενταύρου.
Όταν λέμε πως ο Loris ήταν πολύ καλός αναβάτης ΚΑΙ στα ''μεγάλα'' το στηρίζουμε κατ' αρχήν στο τι έκαναν οι ομόσταυλοί του και φυσικά ποια η ιστορία αυτών.
Όταν λοιπόν ο ομόσταυλός του το 06 ήταν ο Sete, δηλαδή ο κατά γενική ομολογία μόνος αναβάτης που μπορούσε τότε να τα βάλει με τον Vale (τα βαθμολογικά αποτελέσματα επαυξάνουν την άποψη), ο οποίος καταποντίστηκε απο το φτουκάτιον την ώρα που ο Loris πήγαινε για κούπα οργώνοντας, σημαίνει πως για να πάει το μοτό ήθελε κάτι παραπάνω απο έναν απλά άριστο αναβάτη (Sete).
O Loris το είχε αυτό το κάτι παραπάνω αλλιώς δεν θα κατάφερνε να παλεύει για την κούπα.
Το μοτό αυτό καθ αυτό ήταν μέτριο προς το κακό (συνυπολογίζοντας και τα λάστιχα που σωστά ανέφερε ο Κώστας) με ένα δυνατό σημείο. Το μοτέρ.

Το 2007 που είναι η άλλη φλέγον χρονιά, στη Ducrappy παρέμεινε ο καταξιωμένος πύραυλος Loris ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει τίποτα με το καινούριο μοτοσΚατό γιατί απλά έγινε εντελώς χρέπι. Ταχύτατο μεν και συμφωνούμε όλοι σε αυτό, χρέπι δε. Απο εκείνη τη χρονιά και δώθε (:smokin:) ο μόνος που δάμασε το χρεποειδές μοτοσΚατό με το κουτί παραπόνων για πλαίσιο ήταν ο Θρύλος των motogp Casey Stoner :a23:
Ο καψωμένος πύραυλος Melandri έμελλε να ανακαλύψει την επόμενη χρονιά το πόσο χρέπι ήταν το ντουλάπι.
Και δεν ήταν μόνο αυτοί. Μετά ήρθε και ο πύραυλος Troy (όχι ο Corser παιδί μου). Και αυτός άπατος.

Ποιο πρωτάθλημα βόλτα μου λέτε πήρε η φλοκάτι και τι γαμάτο μοτοσακό έφτιαξε ο συμπαθής Preziosi? Τι λέμε τώρα?
ΜΟΝΟ τα άλογα του Μοτέρ ήταν τούμπανο, σε ισορροπία-στήσιμο το ντουχρέπι ήταν πάντα ΓΤΠ

Καλημέρες

Allst@rf
03/03/2013, 08:41
Είμαστε λίγοι οι οπαδοί του κεισι...

g_m900
03/03/2013, 09:03
Εκείνο το μηχανάκι πήρε ΠΠ βόλτα ...
Το πήρε πιο εύκολα και απ ότι η Χόντα πρόπερσι.
Ήταν μηχανάρα κι αυτό το χρωστάνε στον Πρετσιόζι.
Ακόμα και ότι έτρεξαν ν άλλαξαν το κανονισμό άρον άρον, για αυτό το μηχανάκι δείχνει ακριβώς την αδυναμία τους να το κερδίσουν.
Χωρίς να θέλω να μειώσω το Στόνερ ο Πρετσιόζι τη χρονιά εκείνη τους πήρε τα σώβρακα (αλλά και την προηγούμενη το πατριωτάκι του Στόνερ τους έδωσε μια πρώτη ιδέα για το τι μέλει γενέσθαι)

αυτο ακριβως!!!
Ποιος ξεχναει οτι τον περναγε στις στροφες ο Ροσσι στην Κινα και στην μεγαλη ευθεια ο Στονερ τον περναγε σαν σταματημενο και 20+ παραπανω χλμ τελικης.
Το Ducati το 2007 ηταν αποκλειστικα δημιουργημα Πρετσιοζι και σε συνδυασμο οτι δουλευε αψογα με τα λαστιχα της Bridgestone δωσανε το 1ο πρωταθλημα στον Στονερ δια περιπατου...

εγω ξερω οτι το Ροσσι πηρε πρωταθλημα και με τα 2χρονα και με τα 4χρονα στα 1000 και 800 κυβικα.

Αυτος ειναι θρυλος κυριοι.

απο που κι ως που ο Στονερ θρυλος?
2 πρωταθληματα στην 1η και στην τελευταια φορα των 800αριων και ειδικα την τελευταια οπου η ΥΑΜΑΗΑ δεν το κυνηγησε και τοσο αφου επικεντρωθηκε στα 1000αρια.

Αντε και πηγαμε στα 1000αρια...τι εκανε ο Στονερ πλην Αυστραλιας? Τουμπες οπως αλλες χρονιες.

ξεφυγα απο το θεμα και ας επανελθω στον Πρετσιοζι.

ιδιοφυια ο ανθρωπος αλλα οπως καθε του ειδους...με εμμονες.
Οταν η συνταγη δεν κερδιζει ...την αλλαζεις και για να υποκυψει ωστε να γινει το Ducati με ενιαιο πλαισιο...μας γκαστρωσε.

ηρθε και η audi και τον εβαλε στο περιθωριο γιατι οι Γερμαναραδες δεν αντεχουν να διασυρονται.

Για να δουμε φετος τι θα γινει...χωρις αυτον!

MG-KTiNoS
03/03/2013, 09:25
Κατ αρχήν χαίρομαι βλέποντας πως σε αυτό που συμφωνούμε να διαφωνήσουμε, είναι ότι το θέμα αφορά στο μοτό που έφτιαξε ο Preziosi και όχι ο ίδιος, τα δόντια του, τα χόμπι του ή τις σεξουαλικές του προτιμήσεις :cool:

Προσωπικά τσίμπησα γιατί κάποιοι... έγραψαν κακιούλες του τύπου ο Loris Ο δεν ήταν καλός στα ''μεγάλα''
Να προσπαθήσω να πείσω για τα αυτονόητα δεν πρόκειται απλά αναφέρω 2 πραγματάκια μπας και τα καταλάβει και η θύρα 46 και σια... :owned::tooth:

Όταν λέμε πως ένα μοτοσακό είναι το καλύτερο εννοούμε πως είναι το πιο εύκολο να διεκδικήσουν πρωτάθλημα οι υπάρχοντες κορυφαίοι αναβάτες και οχι κάποιοι απο το άλφα Κενταύρου.
Όταν λέμε πως ο Loris ήταν πολύ καλός αναβάτης ΚΑΙ στα ''μεγάλα'' το στηρίζουμε κατ' αρχήν στο τι έκαναν οι ομόσταυλοί του και φυσικά ποια η ιστορία αυτών.
Όταν λοιπόν ο ομόσταυλός του το 06 ήταν ο Sete, δηλαδή ο κατά γενική ομολογία μόνος αναβάτης που μπορούσε τότε να τα βάλει με τον Vale (τα βαθμολογικά αποτελέσματα επαυξάνουν την άποψη), ο οποίος καταποντίστηκε απο το φτουκάτιον την ώρα που ο Loris πήγαινε για κούπα οργώνοντας, σημαίνει πως για να πάει το μοτό ήθελε κάτι παραπάνω απο έναν απλά άριστο αναβάτη (Sete).
O Loris το είχε αυτό το κάτι παραπάνω αλλιώς δεν θα κατάφερνε να παλεύει για την κούπα.
Το μοτό αυτό καθ αυτό ήταν μέτριο προς το κακό (συνυπολογίζοντας και τα λάστιχα που σωστά ανέφερε ο Κώστας) με ένα δυνατό σημείο. Το μοτέρ.

Το 2007 που είναι η άλλη φλέγον χρονιά, στη Ducrappy παρέμεινε ο καταξιωμένος πύραυλος Loris ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει τίποτα με το καινούριο μοτοσΚατό γιατί απλά έγινε εντελώς χρέπι. Ταχύτατο μεν και συμφωνούμε όλοι σε αυτό, χρέπι δε. Απο εκείνη τη χρονιά και δώθε (:smokin:) ο μόνος που δάμασε το χρεποειδές μοτοσΚατό με το κουτί παραπόνων για πλαίσιο ήταν ο Θρύλος των motogp Casey Stoner :a23:
Ο καψωμένος πύραυλος Melandri έμελλε να ανακαλύψει την επόμενη χρονιά το πόσο χρέπι ήταν το ντουλάπι.
Και δεν ήταν μόνο αυτοί. Μετά ήρθε και ο πύραυλος Troy (όχι ο Corser παιδί μου). Και αυτός άπατος.

Ποιο πρωτάθλημα βόλτα μου λέτε πήρε η φλοκάτι και τι γαμάτο μοτοσακό έφτιαξε ο συμπαθής Preziosi? Τι λέμε τώρα?
ΜΟΝΟ τα άλογα του Μοτέρ ήταν τούμπανο, σε ισορροπία-στήσιμο το ντουχρέπι ήταν πάντα ΓΤΠ

Καλημέρες

γύρισες ?
:D

καφέ ήπιες?
Κάτσε πιες και διάβαζε...
:D


Κατ αρχήν το μοτέρ και τα λάστιχα είναι μέρος της ίδιας μηχανής.
Δεν μπορείς δηλαδή να λες ήταν κακή μηχανή αλλά κέρδισε γιατί είχε καλά λάστιχα και καλό μοτέρ και άλιεν αναβάτη.
Κέρδισε γιατί είχε το καλλίτερο πακέτο
Τον καλό αναβάτη τον είχε κόψει και η Χόντα και η Γιαμάχα. (Ο Λιν είχε μιλήσει άσχημα για αυτόν και τον είχε πει πάνω κάτω άξεστο και βλάκα)
Παρακάτω
-Μοτέρ το οποίο ευνουχίστηκε με τους νόμους περί καταναλώσεις ευστροφίας κλπ
-Λάστιχα τα οποία δεν υπήρχαν πια. Κι εδώ σου κάνω μια σημείωση, Μπρίτζεστον είχαν όλοι αλλά η Μπρίτζεστον δεν έφτιαχνε πια λάστιχα για το μοναδικό πλαίσιο της ντουκάτι αλλά για όλους. Το πλαίσιο κάρμπον όμως απαιτεί άλλο σκελετό ελαστικού εντελώς διαφορετικό από αυτό που απαιτούν τα πλαίσια αλουμινίου.
(εδώ μπορείς να καταλάβεις και γιατί η Ντουκάτι γύρισε στα πλαίσια αλουμινίου υποχρεωτικά)
Κάπου εδώ πρέπει να πούμε και για τα ηλεκτρονικά που όλοι τα βάζουν σε μια λέξη όλα και αφού όλα μαρέλι είναι (ή σχεδόν) όλοι τα ίδια έχουν.

MG-KTiNoS
03/03/2013, 09:26
Αμ δε
Μπορεί το πι σι :D να είναι μαρέλι αλλά τα σοφτγουέρ η διάταξη των αισθητήρων (που τους βάζουν) τι μετράνε που επεμβαίνουν και πόσο δεν είναι καθόλου ίδια
Θυμάσαι λοιπόν τις εκκινήσεις Στόνερ?
Δεν ξανάγιναν γιατί απλά το σύστημα καταργήθηκε (με νόμο)
Τόσο καλή ήταν η μηχανή λοιπόν που αναγκάστηκαν να αλλάξουν ένα κάρο κανονισμούς για να τη σταματήσουν.
(Μοτέρ, Λάστιχα, μπλιμπλίκια)
Αν ήταν όπως τα έλεγες απλά θα έπαιρναν το Στόνερ και θα τελείωνε. (με μια βάρκα γεμάτη λεφτά)


Από εκεί και πέρα περί Καπιρόσσι ναι αν δεν τον είχε σαπίσει ο Σέτε μπορεί να είχε πάρει και ένα ΠΠ.
(Ο Σέτε ο οποίος ανέκαθεν ήταν ένας μέτριος)
ΑΛΛΑ υπάρχει και η άλλη άποψη από τα 500 2Τ. Η άποψη Ρένει που έλεγε ότι δεν ακούει και επιμένει να οδηγεί τα μεγάλα όπως τα μικρά.
(και η απόλυση του και η επιστροφή στα 2,5 κλπ κλπ)
Βέβαια με την εισαγωγή των ηλεκτρονικών αυτά όλα πήγαν ελαφρώς περίπατο αλλά παραμένει το γεγονός ότι το στιλ Στόνερ συμφωνεί απόλυτα μ αυτά που έλεγε ο Ρέννει τότε και ο Καπιρόσσι δεν έκανε. (όπως άλλωστε και ο ΜΑξ)
Η αλήθεια όμως είναι (για να ξαναπούμε και του στραβού το δίκιο) ότι ο Καπιρόσσι
σε σχέση με ένα κάρο πιτσιρικάδες που κουβάλησαν μόνο και μόνο επειδή είχαν λεφτά και πλήρωναν να τρέξουν...
ήταν καλύτερος.
(για αυτό άντεξε και πάνω 300 τζι πι αν δε κάνω λάθος)

α και κάτι άλλο
Οι μηχανές που αναφέρεις μέσα στα χρόνια δεν είναι οι ίδιες.
Γιατί δεν πήγε καλά ο Τρόι, γιατί πήγε καλά ο Στόνερ και γιατί δεν πήγε καλά ο Μελάντρι ή ο Ρόσσι δεν είναι στο ίδιο κεφάλαιο.
Κάθε σεζόν έχει τη δική της ιστορία που δεν εξαρτάτε μόνο από τι μηχανάκι έχεις εσύ αλλά και τι μηχανάκια υπάρχουν γύρω σου και ποιός τα καβαλάει.
Άσε που και η μηχανή σου μέσα στη σεζόν αλλάζει πάνω από 20% μηχανικά μέρη. (χοντρικά)
αυτά !

υγ
O Πρετσιόζι δεν λέει ότι έχει πρόβλημα υγείας.
Έχει πραγματικά και είναι πολύ σοβαρό και χρόνιο.
Δεν θα γίνει καλά ποτέ ο άνθρωπος και ως εδώ που έφτασε άθλος είναι.
Και για όσους δεν κατάλαβαν...
Το να πάρεις ΠΠ στα μοτο τζι πι από τους Γιαπωνέζους μετά από 35 χρόνια κυριαρχίας με μια βιοτεχνία ουσιαστικά που δεν φτιάχνει ούτε πλαίσια....

Είναι?
Τι είναι ?
Θαύμα?
Άλλη λέξη δεν βρίσκω !


:)

Allst@rf
03/03/2013, 09:29
Δλδ θρύλος είναι μόνο ο τσαρλατανος 46 επειδή το λένε οι αριθμοί;

Ο στονερ είχε και πρωταθληματα,είχε βαθρα, είχε διακρισεις αλλά ήταν και η οδήγηση του και το στυλ στυλ που τον εκαναν θρύλο... και μη ξεχναμε το ιδιορυθμο του χαρακτήρα του και ότι έλεγε την άποψή του αντρικια...

Δκδ ο ζβαντζ δεν είναι θρύλος;



Καλός ή κακος η εποχη ροσι περνάει να μην πω πέρασε...

Καιρός για νέους αναβατες με ξεχωριστά στυλ και χαρακτήρες...

AUFGEBRACHT
03/03/2013, 09:37
Δλδ θρύλος είναι μόνο ο τσαρλατανος 46 επειδή το λένε οι αριθμοί;

Ο στονερ είχε και πρωταθληματα,είχε βαθρα, είχε διακρισεις αλλά ήταν και η οδήγηση του και το στυλ στυλ που τον εκαναν θρύλο... και μη ξεχναμε το ιδιορυθμο του χαρακτήρα του και ότι έλεγε την άποψή του αντρικια...

Δκδ ο ζβαντζ δεν είναι θρύλος;



Καλός ή κακος η εποχη ροσι περνάει να μην πω πέρασε...

Καιρός για νέους αναβατες με ξεχωριστά στυλ και χαρακτήρες...

E όχι και τσαρλατάνος... μην το πάμε πάλι αντιπαράθεση Rossi, βεβαίως κι είναι θρύλος και βεβαίως δεν είναι ο μόνος θρύλος

devil's animal
03/03/2013, 09:40
Κατ αρχήν χαίρομαι βλέποντας πως σε αυτό που συμφωνούμε να διαφωνήσουμε, είναι ότι το θέμα αφορά στο μοτό που έφτιαξε ο Preziosi και όχι ο ίδιος, τα δόντια του, τα χόμπι του ή τις σεξουαλικές του προτιμήσεις :cool:

Προσωπικά τσίμπησα γιατί κάποιοι... έγραψαν κακιούλες του τύπου ο Loris Ο δεν ήταν καλός στα ''μεγάλα''
Να προσπαθήσω να πείσω για τα αυτονόητα δεν πρόκειται απλά αναφέρω 2 πραγματάκια μπας και τα καταλάβει και η θύρα 46 και σια... :owned::tooth:

Όταν λέμε πως ένα μοτοσακό είναι το καλύτερο εννοούμε πως είναι το πιο εύκολο να διεκδικήσουν πρωτάθλημα οι υπάρχοντες κορυφαίοι αναβάτες και οχι κάποιοι απο το άλφα Κενταύρου.
Όταν λέμε πως ο Loris ήταν πολύ καλός αναβάτης ΚΑΙ στα ''μεγάλα'' το στηρίζουμε κατ' αρχήν στο τι έκαναν οι ομόσταυλοί του και φυσικά ποια η ιστορία αυτών.
Όταν λοιπόν ο ομόσταυλός του το 06 ήταν ο Sete, δηλαδή ο κατά γενική ομολογία μόνος αναβάτης που μπορούσε τότε να τα βάλει με τον Vale (τα βαθμολογικά αποτελέσματα επαυξάνουν την άποψη), ο οποίος καταποντίστηκε απο το φτουκάτιον την ώρα που ο Loris πήγαινε για κούπα οργώνοντας, σημαίνει πως για να πάει το μοτό ήθελε κάτι παραπάνω απο έναν απλά άριστο αναβάτη (Sete).
O Loris το είχε αυτό το κάτι παραπάνω αλλιώς δεν θα κατάφερνε να παλεύει για την κούπα.
Το μοτό αυτό καθ αυτό ήταν μέτριο προς το κακό (συνυπολογίζοντας και τα λάστιχα που σωστά ανέφερε ο Κώστας) με ένα δυνατό σημείο. Το μοτέρ.

Το 2007 που είναι η άλλη φλέγον χρονιά, στη Ducrappy παρέμεινε ο καταξιωμένος πύραυλος Loris ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει τίποτα με το καινούριο μοτοσΚατό γιατί απλά έγινε εντελώς χρέπι. Ταχύτατο μεν και συμφωνούμε όλοι σε αυτό, χρέπι δε. Απο εκείνη τη χρονιά και δώθε (:smokin:) ο μόνος που δάμασε το χρεποειδές μοτοσΚατό με το κουτί παραπόνων για πλαίσιο ήταν ο Θρύλος των motogp Casey Stoner :a23:
Ο καψωμένος πύραυλος Melandri έμελλε να ανακαλύψει την επόμενη χρονιά το πόσο χρέπι ήταν το ντουλάπι.
Και δεν ήταν μόνο αυτοί. Μετά ήρθε και ο πύραυλος Troy (όχι ο Corser παιδί μου). Και αυτός άπατος.

Ποιο πρωτάθλημα βόλτα μου λέτε πήρε η φλοκάτι και τι γαμάτο μοτοσακό έφτιαξε ο συμπαθής Preziosi? Τι λέμε τώρα?
ΜΟΝΟ τα άλογα του Μοτέρ ήταν τούμπανο, σε ισορροπία-στήσιμο το ντουχρέπι ήταν πάντα ΓΤΠ

Καλημέρες


:a10::a10::a10::a10::a10:

endopandou
03/03/2013, 09:41
Δεν μπορείς δηλαδή να λες ήταν κακή μηχανή αλλά κέρδισε γιατί είχε καλά λάστιχα και καλό μοτέρ και άλιεν αναβάτη.


Γιατί? Αφού το είπαν συναθλητές του, στελέχη της φτουκάτι, στελέχη άλλων ομάδων και ανεξάρτητοι δημοσιογράφοι. Εγώ γιατί δεν μπορώ?

endopandou
03/03/2013, 09:49
Οι μηχανές που αναφέρεις μέσα στα χρόνια δεν είναι οι ίδιες.
Γιατί δεν πήγε καλά ο Τρόι, γιατί πήγε καλά ο Στόνερ και γιατί δεν πήγε καλά ο Μελάντρι ή ο Ρόσσι δεν είναι στο ίδιο κεφάλαιο.
Κάθε σεζόν έχει τη δική της ιστορία που δεν εξαρτάτε μόνο από τι μηχανάκι έχεις εσύ αλλά και τι μηχανάκια υπάρχουν γύρω σου και ποιός τα καβαλάει.


Μλκ συμφώνησα σε κάτι με τον κτήνο :plaf: Υπάρχει ελπίδα στον τόπο τούτο:a013:
...Ή μήπως να το κοιτάξω ενδελεχώς μη μου συμβαίνει κάτι:hmm: :tooth:
(μόνο με φιλική διάθεση γίνεται κουβέντα ρεεε :beer:)

devil's animal
03/03/2013, 09:55
Κατ αρχήν το μοτέρ και τα λάστιχα είναι μέρος της ίδιας μηχανής.
Δεν μπορείς δηλαδή να λες ήταν κακή μηχανή αλλά κέρδισε γιατί είχε καλά λάστιχα και καλό μοτέρ και άλιεν αναβάτη.
Κέρδισε γιατί είχε το καλλίτερο πακέτο


οπως παντα λες "οτι να'ναι"....
τουλαχιστον μενεις σταθερος σ'αυτο..:D

εστω δλδ οτι τρεχουν δυο ολοϊδια μηχανακια Α και Β με ισαξιους οδηγους, αλλα με διαφορετικο brand στα λαστιχα, και το Α κερδιζει ενω το Β δεν κερδιζει...τι σημαινει αυτο?? οτι εφταιγε το μηχανακι επειδη το λαστιχο ειναι μερος της μηχανης??
ειναι αστειο και μονο που το σκεφτομαι...:bawl::bawl:

επισης οταν ενα μηχανακι ειναι στημενο καλα, ακομα και μετριοι αναβατες μπορουν να το πανε και να ειναι ανταγωνιστικοι..βλεπε περισυνα δορυφορικα Yamaha με Dovizioso και Crutchlow...
τα παλικαρια μολις εφυγε ο Stoner, ανεβαιναν βαθρο "μια σου και μια μου" σχεδον...

οταν ομως δεν ειναι στημενο καλα, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να τα παει...ή μαλλον μονος ενας μπορει να τα παει...ο Stoner! αυτο φανηκε και με το Ducati και με το Honda που ειχε chattering...

ελα καλημερες...
:a55:

byron
03/03/2013, 09:58
Το 2007 που είναι η άλλη φλέγον χρονιά, στη Ducrappy παρέμεινε ο καταξιωμένος πύραυλος Loris ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει τίποτα με το καινούριο μοτοσΚατό γιατί απλά έγινε εντελώς χρέπι. Ταχύτατο μεν και συμφωνούμε όλοι σε αυτό, χρέπι δε. Απο εκείνη τη χρονιά και δώθε (:smokin:) ο μόνος που δάμασε το χρεποειδές μοτοσΚατό με το κουτί παραπόνων για πλαίσιο ήταν ο Θρύλος των motogp Casey Stoner :a23:




-Λάστιχα τα οποία δεν υπήρχαν πια. Κι εδώ σου κάνω μια σημείωση, Μπρίτζεστον είχαν όλοι αλλά η Μπρίτζεστον δεν έφτιαχνε πια λάστιχα για το μοναδικό πλαίσιο της ντουκάτι αλλά για όλους. Το πλαίσιο κάρμπον όμως απαιτεί άλλο σκελετό ελαστικού εντελώς διαφορετικό από αυτό που απαιτούν τα πλαίσια αλουμινίου.
(εδώ μπορείς να καταλάβεις και γιατί η Ντουκάτι γύρισε στα πλαίσια αλουμινίου υποχρεωτικά)



Κάτι χάνω σ΄αυτά που λέτε για τα λάστιχα και το carbon frame...

Carbon πλαισιο η Ducati έβαλε το 2009 και όχι το 2008 που έτρεχε με trellis πλαισιο, ενω η μονομάρκα bridgestone επίσης εφαρμόστηκε το 2009.

Allst@rf
03/03/2013, 10:01
Αυτές είναι καλημερες Σταύρο...

Και ζητώ συγνώμη παιδιά που επιμένω στο οφ τοπικ για τον Θεό κεισι...

byron
03/03/2013, 10:01
οπως παντα λες "οτι να'ναι"....
τουλαχιστον μενεις σταθερος σ'αυτο..:D

εστω δλδ οτι τρεχουν δυο ολοϊδια μηχανακια Α και Β με ισαξιους οδηγους, αλλα με διαφορετικο brand στα λαστιχα, και το Α κερδιζει ενω το Β δεν κερδιζει...τι σημαινει αυτο?? οτι εφταιγε το μηχανακι επειδη το λαστιχο ειναι μερος της μηχανης??


Οχι ρε μαν, αλλά σίγουρα το λάστιχο παίζει κάποιο ρόλο...:D

283653

Allst@rf
03/03/2013, 10:04
Ωραία φώτο...

endopandou
03/03/2013, 10:04
[QUOTE=byron;2293887
Carbon πλαισιο η Ducati έβαλε το 2009 και όχι το 2008 που έτρεχε με trellis πλαισιο[/QUOTE]

Ναι έχεις δίκιο #MyBad

endopandou
03/03/2013, 10:07
Οχι ρε μαν, αλλά σίγουρα το λάστιχο παίζει κάποιο ρόλο...:D

283653

Ωραία φωτό όντως. Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι αστοχία υλικού και απο ότι θυμάμαι το είχε μόνο ο Vale.
Ερ. Ποιος αγώνας ήταν;

byron
03/03/2013, 10:15
Ωραία φωτό όντως. Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι αστοχία υλικού και απο ότι θυμάμαι το είχε μόνο ο Vale.
Ερ. Ποιος αγώνας ήταν;

Δεν θυμάμαι, μάλλον το San Marino ήταν.

edit. Τουρκία ήταν

Allst@rf
03/03/2013, 10:23
Άσχετο αλλά γιατί είναι αστοχια υλικού;

endopandou
03/03/2013, 10:29
Άσχετο αλλά γιατί είναι αστοχια υλικού;
Θυμάμαι που το είχαν πει τότε. Έλεγξαν όλη την παρτίδα, την πήραν πίσω, κάτι είχαν κάνει τεσπα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς.

KostasV2
03/03/2013, 10:29
Άσχετο αλλά γιατί είναι αστοχια υλικού;

Δεν υπάρχει ομοιόμορφη φθορά. Φαίνεται καθαρά η ένωση της σκληρής γόμμας στο κέντρο με την μαλακότερη πλαϊνή...

Allst@rf
03/03/2013, 10:31
Μου φαίνεται ότι η μη ομοιόμορφη φθορά είναι λόγο της χαραξης της πίστας...

Εντιτ... σορυ άλλο λες.

spyrakos35
03/03/2013, 10:34
..................

Όταν λέμε πως ένα μοτοσακό είναι το καλύτερο εννοούμε πως είναι το πιο εύκολο να διεκδικήσουν πρωτάθλημα οι υπάρχοντες κορυφαίοι αναβάτες και οχι κάποιοι απο το άλφα Κενταύρου.
Όταν λέμε πως ο Loris ήταν πολύ καλός αναβάτης ΚΑΙ στα ''μεγάλα'' το στηρίζουμε κατ' αρχήν στο τι έκαναν οι ομόσταυλοί του και φυσικά ποια η ιστορία αυτών.
Όταν λοιπόν ο ομόσταυλός του το 06 ήταν ο Sete, δηλαδή ο κατά γενική ομολογία μόνος αναβάτης που μπορούσε τότε να τα βάλει με τον Vale (τα βαθμολογικά αποτελέσματα επαυξάνουν την άποψη), ο οποίος καταποντίστηκε απο το φτουκάτιον την ώρα που ο Loris πήγαινε για κούπα οργώνοντας, σημαίνει πως για να πάει το μοτό ήθελε κάτι παραπάνω απο έναν απλά άριστο αναβάτη (Sete).
O Loris το είχε αυτό το κάτι παραπάνω αλλιώς δεν θα κατάφερνε να παλεύει για την κούπα.
Το μοτό αυτό καθ αυτό ήταν μέτριο προς το κακό (συνυπολογίζοντας και τα λάστιχα που σωστά ανέφερε ο Κώστας) με ένα δυνατό σημείο. Το μοτέρ.

Το 2007 που είναι η άλλη φλέγον χρονιά, στη Ducrappy παρέμεινε ο καταξιωμένος πύραυλος Loris ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει τίποτα με το καινούριο μοτοσΚατό γιατί απλά έγινε εντελώς χρέπι. Ταχύτατο μεν και συμφωνούμε όλοι σε αυτό, χρέπι δε. Απο εκείνη τη χρονιά και δώθε (:smokin:) ο μόνος που δάμασε το χρεποειδές μοτοσΚατό με το κουτί παραπόνων για πλαίσιο ήταν ο Θρύλος των motogp Casey Stoner :a23:
Ο καψωμένος πύραυλος Melandri έμελλε να ανακαλύψει την επόμενη χρονιά το πόσο χρέπι ήταν το ντουλάπι.
Και δεν ήταν μόνο αυτοί. Μετά ήρθε και ο πύραυλος Troy (όχι ο Corser παιδί μου). Και αυτός άπατος.

Ποιο πρωτάθλημα βόλτα μου λέτε πήρε η φλοκάτι και τι γαμάτο μοτοσακό έφτιαξε ο συμπαθής Preziosi? Τι λέμε τώρα?
ΜΟΝΟ τα άλογα του Μοτέρ ήταν τούμπανο, σε ισορροπία-στήσιμο το ντουχρέπι ήταν πάντα ΓΤΠ

Καλημέρες

ναι σε όλα εκτός από το κομμάτι που διέγραψα.... ;)

endopandou
03/03/2013, 10:38
ναι σε όλα εκτός από το κομμάτι που διέγραψα.... ;)

:) Καλημέρες φίλε :wave2:

devil's animal
03/03/2013, 11:06
Οχι ρε μαν, αλλά σίγουρα το λάστιχο παίζει κάποιο ρόλο...:D

283653

σωπα ρε που παιζει καποιο ρολο...
διακοσμητικα ειναι αυτα τα μαυρα τα μπαλονια εκει κατω, για να ταιριαζουν με την ασφαλτο...
:bawl::bawl:

το λαστιχο του γιατρου σ'αυτη την φωτο ειναι "Παναγια βοηθα"...:eleison::priest:

byron
03/03/2013, 11:20
το λαστιχο του γιατρου σ'αυτη την φωτο ειναι "Παναγια βοηθα"...:eleison::priest:

To παρακάτω δηλαδή τι είναι ? :tooth: :tooth:

Rossi China 2006

283671

devil's animal
03/03/2013, 11:54
To παρακάτω δηλαδή τι είναι ? :tooth: :tooth:

Rossi China 2006

283671

'νταξ' μωρε αποφασισε να το κανει λιγο ανταγωνιστικο το πρωταθλημα και εκοψε ενα κομματι με το οικοδομικο μαχαιρι στο σχημα της πιστας..(να τους στηριξει κι'αυτους...)
:cry::cry:

cosgili
03/03/2013, 11:59
To παρακάτω δηλαδή τι είναι ? :tooth: :tooth:

Rossi China 2006

283671Συλλεκτικό!!!:bawl:

KostasV2
03/03/2013, 12:31
To παρακάτω δηλαδή τι είναι ? :tooth: :tooth:

Rossi China 2006

283671

Βασικά είναι πταίσμα σε σύγκριση με αυτό: http://youtu.be/wOUeloJql4A

byron
03/03/2013, 12:53
Βασικά είναι πταίσμα σε σύγκριση με αυτό: http://youtu.be/wOUeloJql4A

Ο Nakano ήταν tester της Arai. :D

η πτώση του με 300χλμ ήταν αποτέλεσμα κολλημένου κινητήρα πάντως.

Edit : εχεις δίκιο Bridjestone failure

After the horrendous-looking crash of Kawasaki’s Shinya Nakano at Mugello last weekend (thankfully, resulting in no serious injury), Bridgestone has been working around the clock to analyze the failure of Nakano’s rear tire at over 180mph, and come up with a suitable design change. At stake is the safety of the Bridgestone riders at this weekend’s Catalunyan GP, which features one of the fastest straightaways of the season (more than one kilometer in length).

According to a press release from the Kawasaki MotoGP team, Bridgestone believes it has determined the cause of the tire failure, and has already developed a new construction which solves the problem. In our opinion, this is rather remarkable, and evidences the strong commitment Bridgestone has made to the developement of its MotoGP rubber. You may recall that Makoto Tamada (aboard a Bridgestone-shod Honda) ran at the front in Mugello for many laps. After just two full seasons in competition, Bridgestone is already putting tremendous pressure on Michelin – traditionally the dominant tire in MotoGP.

MG-KTiNoS
03/03/2013, 13:36
οπως παντα λες "οτι να'ναι"....
τουλαχιστον μενεις σταθερος σ'αυτο..:D

εστω δλδ οτι τρεχουν δυο ολοϊδια μηχανακια Α και Β με ισαξιους οδηγους, αλλα με διαφορετικο brand στα λαστιχα, και το Α κερδιζει ενω το Β δεν κερδιζει...τι σημαινει αυτο?? οτι εφταιγε το μηχανακι επειδη το λαστιχο ειναι μερος της μηχανης??
ειναι αστειο και μονο που το σκεφτομαι...:bawl::bawl:

επισης οταν ενα μηχανακι ειναι στημενο καλα, ακομα και μετριοι αναβατες μπορουν να το πανε και να ειναι ανταγωνιστικοι..βλεπε περισυνα δορυφορικα Yamaha με Dovizioso και Crutchlow...
τα παλικαρια μολις εφυγε ο Stoner, ανεβαιναν βαθρο "μια σου και μια μου" σχεδον...

οταν ομως δεν ειναι στημενο καλα, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να τα παει...ή μαλλον μονος ενας μπορει να τα παει...ο Stoner! αυτο φανηκε και με το Ducati και με το Honda που ειχε chattering...

ελα καλημερες...
:a55:

Σόρυ αλλά εσύ λες ότι να ναι...
:D

Κατ αρχήν τα λάστιχα στη Ντουκάτι δεν έπεσαν από τον ουράνο. Μόνοι τους τα διάλεξαν και ο Καπιρόσσι τα εξέλιξε (να τα λέμε αυτά)
Άρα αυτό είναι μαγκιά της ομάδας και όχι ένα τυχαίο γεγονός.
Όταν λοιπόν κάποιο μηχανάκι κερδίζει μιλάμε για όλο το πακέτο.
Οδηγός, μηχανάκι,(με ότι έχει πάνω του) υποστήριξη από την ομάδα και φάρδος
Ακόμα και ένας οδηγός με ίδιο μηχανάκι στην ίδια πίστα αλλά με άλλα λάστιχα δεν θα οδηγήσει το ίδιο.
Αναγκαστικά θα αλλάξει πολλά. Είναι μαγκιά του λοιπόν να διαλέξει και το καλύτερο λάστιχο.

Επίσης
Τα μηχανάκια δε στήνονται μόνα τους
Οι αναβάτες που ανέφερες μπορεί να μην είναι 1ης γραμμής αλλά είναι μόνο ένα κλικ πιο πίσω. (και για το Ντόβι ίσως ούτε ένα)


και για να μείνουμε στο θέμα
Αν το 2000 πχ μου έλεγε κάποιος ότι η ντουκάτι θα κατέβει στα μότο τζι πι και θα πάρει τίτλο θα έλεγα ότι έχω κάτι καλά φάρμακα να σου χορηγήσω...
Στην επιτυχία αυτή μεγάλο ρόλο έπαιξε ΚΑΙ ο Πρετσιόζι.

cosgili
03/03/2013, 13:51
και για να μείνουμε στο θέμα
Αν το 2000 πχ μου έλεγε κάποιος ότι η ντουκάτι θα κατέβει στα μότο τζι πι και θα πάρει τίτλο θα έλεγα ότι έχω κάτι καλά φάρμακα να σου χορηγήσω...
Στην επιτυχία αυτή μεγάλο ρόλο έπαιξε ΚΑΙ ο Πρετσιόζι.
Εδώ είναι όλο το ζουμί! Το πως έγινε και αν ήταν ο οδηγός, τα λάστιχα, το μηχανάκι ή ο ανάγρομος Ερμής δεν μας απασχολεί. Το θέμα είναι ότι ο Πρετσιόζι κατάφερε αυτό που για άλλους θα ήταν ένα ανέκδοτο...πρωτάθλημα στη Ντουκάτι;)

endopandou
03/03/2013, 20:56
Τ' ακούς κορόιδο Stoner; Ο Preziosi μόνος του εισπράττει συγχαρητήρια. Τι κι αν ο ίδιος ο Preziosi έλεγε πως χωρίς εσένα πρωτάθλημα δεν θα έπαιρναν. :tooth:
Ρε ούτε με το τσιγκέλι ένα μπράβο για εσένα. Άσχετε! :p

Πάντως εκείνη η πτώση του Nakano ήταν φρίκη σκέτη:cry:

chr1s_86
03/03/2013, 21:00
Τ' ακούς κορόιδο Stoner; Ο Preziosi μόνος του εισπράττει συγχαρητήρια. Τι κι αν ο ίδιος ο Preziosi έλεγε πως χωρίς εσένα πρωτάθλημα δεν θα έπαιρναν. :tooth:
Ρε ούτε με το τσιγκέλι ένα μπράβο για εσένα. Άσχετε! :p




:lol::beer::lol:



edit: Για να μην γίνεται αντιπαράθεση χωρίς λόγο και quote στο quote ας καταλήξουμε στο ότι δεν βλέπουμε όλοι τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο και ας πορευθούμε εν ειρήνη :uplate: Δεν ταιριάζει κατά τη γνώμη μου στους αγαπημένους μας αγώνες μοτοσυκλέτας η φιλοσοφία "ήταν πέναλτι, όχι ρε δεν ήταν" :beer:

MG-KTiNoS
03/03/2013, 21:11
Τ' ακούς κορόιδο Stoner; Ο Preziosi μόνος του εισπράττει συγχαρητήρια. Τι κι αν ο ίδιος ο Preziosi έλεγε πως χωρίς εσένα πρωτάθλημα δεν θα έπαιρναν. :tooth:
Ρε ούτε με το τσιγκέλι ένα μπράβο για εσένα. Άσχετε! :p :

Παραπάνω εσύ δεν έγραφες ότι ο Λόρις έπαιζε για κούπα με το ντούκο?
Πάρε μια απόφαση εν τέλει....
:lol:

:beer:

MG-KTiNoS
03/03/2013, 21:13
:lol::beer::lol:



edit: Για να μην γίνεται αντιπαράθεση χωρίς λόγο και quote στο quote ας καταλήξουμε στο ότι δεν βλέπουμε όλοι τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο και ας πορευθούμε εν ειρήνη :uplate: Δεν ταιριάζει κατά τη γνώμη μου στους αγαπημένους μας αγώνες μοτοσυκλέτας η φιλοσοφία "ήταν πέναλτι, όχι ρε δεν ήταν" :beer:

Σιγά ρε Χριστόφορε κουβεντούλα κάνουμε...
Σιγά τώρα μη χαλάσουμε τις καρδιές μας για το Στόνερ και το Ρόσσι....
:beer:

endopandou
03/03/2013, 21:20
Παραπάνω εσύ δεν έγραφες ότι ο Λόρις έπαιζε για κούπα με το ντούκο?
Πάρε μια απόφαση εν τέλει....
:lol:

:beer:

Τα παράπονά σας στον Preziosi κύριε. Τη δήλωση την έκανε το 2009 όταν ήταν εκτός με το γνωστό πρόβλημα υγείας το χρυσό μου.

MG-KTiNoS
03/03/2013, 21:31
Τα παράπονά σας στον Preziosi κύριε. Τη δήλωση την έκανε το 2009 όταν ήταν εκτός με το γνωστό πρόβλημα υγείας το χρυσό μου.

οκ καλά όταν τον δω θα του τα πω.
:p


υγ
για την ιστορία είναι τετραπληγικός από το 2000.
;)

endopandou
04/03/2013, 06:45
...


διευκρίνηση. Το χρυσό μου είναι ο Casey

Καλημέρες :a55:

TROOPER
04/03/2013, 11:29
καλη του τυχη