PDA

View Full Version : Πρόβλημα στο μπροστινό φρένο



Shumi_gr
01/03/2013, 21:41
Καλησπέρα..
Έχω ένα πρόβλημα στο cbr 600f, όταν πηγαίνω με 50-60 και πατάω το μπροστινό φρένο ελαφρά η μηχανή δεν φρενάρει ομαλά αλλά μια φρενάρει πιο δυνατά και μετα πιο χαλαρά μέχρι να σταματήσω ενώ έχω την μανέτα σταθερά. Οταν δεν πατάω φρένο δεν ακούγεται τίποτα απο το μπροστινό. Και όταν έχω μεγαλύτερη ταχύτητα 100+ στο φρενάρισμα αισθάνομαι σαν να τρέμει όλο το μπροστινό.
Ακούω γνώμες για το τι μπορεί να οφείλεται σε αυτό;

Panoskl
01/03/2013, 21:43
Καλησπέρα..
Έχω ένα πρόβλημα στο cbr 600f, όταν πηγαίνω με 50-60 και πατάω το μπροστινό φρένο ελαφρά η μηχανή δεν φρενάρει ομαλά αλλά μια φρενάρει πιο δυνατά και μετα πιο χαλαρά μέχρι να σταματήσω ενώ έχω την μανέτα σταθερά. Οταν δεν πατάω φρένο δεν ακούγεται τίποτα απο το μπροστινό. Και όταν έχω μεγαλύτερη ταχύτητα 100+ στο φρενάρισμα αισθάνομαι σαν να τρέμει όλο το μπροστινό.
Ακούω γνώμες για το τι μπορεί να οφείλεται σε αυτό;

Όταν είσαι σε στάση και πιέσεις την μανέτα, έχει την κανονική της διαδρομή μέχρι να πιάσει ή μεγαλύτερη;

Κινείται ομαλά μέχρι το τέρμα της ή "σκαλωτά";

Παίζει να θέλει εξαέρωση το μπροστινό σου.

Shumi_gr
01/03/2013, 22:00
Ομαλά είναι η μανέτα δεν κάνει σκαλοπατάκι. Ένας μάστορας μου είπε οτι μπορεί να είναι στραβή δισκόπλακα και πρέπειι να το δεί να το βγάλει και να στείλει σε τόρνο αν είναι στραβή. Γίνεται κατι τέτοιο;

Panoskl
01/03/2013, 22:07
Ομαλά είναι η μανέτα δεν κάνει σκαλοπατάκι. Ένας μάστορας μου είπε οτι μπορεί να είναι στραβή δισκόπλακα και πρέπειι να το δεί να το βγάλει και να στείλει σε τόρνο αν είναι στραβή. Γίνεται κατι τέτοιο;

Γίνεται αν δεν είναι πολύ στραβή. Αν είναι πολύ στραβή, θα πρέπει να φάνε τόσο υλικό για να γίνει πάλι ίσια, που συνολικά θα γίνει υπερβολικά λεπτή.

Αν είναι στραβή, θα το καταλαβαίνεις και στην μανέτα όμως.

Shumi_gr
01/03/2013, 22:15
Δεν καταλαβαίνω τίποτα στη μανέτα

GiannisBlessed
02/03/2013, 01:42
δοκιμασε αυτο για αρχη.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127183
αν δεν πιασει μετρα τις δισκοπλακες σου αν ειναι στραβες πανω στην ζαντα αν φαινονται να ειναι στραβες βγαλτες βαλτες σε μια επιφανεια και μετρα τες ξανα αν ειναι στραβες αλλαξε τες αν δεν ειναι τοτε μετρα το κεντρο της ζαντας και τον αξονα καθως τσεκαρε και τα ρουλεμαν οτι δεν ειναι φθαρμενα.
ειχα το ιδιο προβλημα και με παιδεψε αρκετα.
παρε με τηλ αν θες καποια στιγμη να σου πω με λεπτομερειες.
6974484406 γιαννης.

την μετρηση την κανεις με ενα τετοιο.
εργαλειο.http://www.google.com/imgres?q=disk+brake+warped&um=1&hl=el&biw=1280&bih=675&tbm=isch&tbnid=AaxSmdYiQ1fHQM:&imgrefurl=http://www.automedia.com/Diagnose_Disc_Brake_Problems/ccr20110201db/1&docid=mhQGwVc6gcdLKM&imgurl=http://www.automedia.com/Content/Articles/Images/ccr/ccr20110201db/diagnose-disc-brake-problems_warped-brake-rotor_03.jpg&w=640&h=410&ei=5UwxUaa_OeLK0QWj9ICgAQ&zoom=1&ved=1t:3588,r:8,s:0,i:101&iact=rc&dur=1259&sig=108027808436944748145&page=1&tbnh=152&tbnw=235&start=0&ndsp=15&tx=78&ty=86

chr1s_86
02/03/2013, 03:09
Και όταν έχω μεγαλύτερη ταχύτητα 100+ στο φρενάρισμα αισθάνομαι σαν να τρέμει όλο το μπροστινό.



Για τις δισκόπλακες δεν ξέρω αλλά το παραπάνω είναι μάλλον ρουλεμάν λαιμού (θέλουν λίγο σφίξιμο).

endopandou
02/03/2013, 07:28
Διάγνωση πληκτρολογίου: Στραβή δισκόπλακα-ες.
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κάποτε. Τις μετράς με όργανο γιατί με το μάτι μπορεί να μην φαίνεται κάτι. Και για να πικράνω την τσέπη σου λίγο ακόμα μάλλον θα θέλεις και τακάκια μετά τον τόρνο.

virus
02/03/2013, 09:20
κι ο τορνος δεν βγαζει παντα διαγνωση. μου εχει τυχει στον τορνο ο δικος να ειναι ολοισιος και στην ροδα πανω να ειναι στραβος. η καλυτερη λυση για να δεις αν ειναι στραβος ο δισκος ειναι το οργανακι που ειπε πιο πανω ο blessed.

GiannisBlessed
02/03/2013, 16:10
στην δικια μου περιπτωση οποτε φρεναρα αφηνε εδεινε αφηνε εδεινε κτλ.
οσο ανεβαινε η ταχυτητα τοσο πιο εντονο ηταν.
σε φρεναρισματα πχ απο 190-100 γινοταν χαμος.νομιζες θα διαλυθει κατι.
ειχα στραβους δισκους μετροντας τους πανω στην ροδα.και οι δυο.
εκανα το κολπο που σου εστειλα απο πανω και η μι δισκοπλακα καπως εστρωσε.
χωρις να το ψαξω πηρα ενα σετ μεταχειρο για την αλλη πλευρα η οποια την εβαλα πανω.
παλι τα ιδια...
τους μετραω και καταληγω οτι και η "καινουρια" ειναι παλι στραβη.
παιρνω καινουριους xgear τους βαζω πανω παλι τα ιδια.
τα επαιξα.
το στραβωμα ηταν και στους δυο δισκους στο ιδιο σημειο.δλδ καθως περιεστρεφα την ζαντα σε ενα σημειο και οι δυο δισκοι εβγαιναν λιγο προς τα εξω.
κατεληξα οτι ειναι στραβη η ζαντα καπως και δημιουργει το προβλημα.(για αυτο σου λεω μετρα τους δισκους και σκετους πριν αγοραζεις αλλους τσαμπα και φταει τελικα η ζαντα)
το αφησα στην μοιρα του τωρα μετα απο μερικες 1000δες κμ νομιζα οτι το συνηθησα και δεν το νιωθω.
αλλα τελικα σιγα σιγα εξαφανιστηκε.
την οδηγησαν και αλλα παιδια και δεν καταλαβα τπτ.
αρα κατι ισιωσε η κατι στραβωσε σιγα σιγα και ολα ηρθαν στα ισα τους.
απο τον τσαμπουκα και τους κραδασμους που συνεβαιναν για τοσα κμ στο μπροστινο την ακουσε το κατω ρουλεμαν λαιμου.
αλλαχτηκαν σφιχτηκαν και ολα τελεια τωρα.

TROOPER
04/03/2013, 09:37
Για τις δισκόπλακες δεν ξέρω αλλά το παραπάνω είναι μάλλον ρουλεμάν λαιμού (θέλουν λίγο σφίξιμο).

σφιξε τα ρουλεμαν και αμα συνεχισει δες δισκοπλακες.