PDA

View Full Version : Ανασφάλιστα οχήματα



Σελίδες : [1] 2

cityfly
02/03/2013, 10:00
Για να δούμε - αν το εφαρμόσουν όπως εμφανίζεται - τι θα γίνει με τα ανασφάλιστα αυτοκίνητα και μηχανές

Πέρα από ποινή φυλάκισης από 2 έως 12 μήνες που προβλέπει το π.δ. 237/1986, ορίζεται πλέον ότι σε περίπτωση κυκλοφορίας οχήματος χωρίς ασφαλιστική κάλυψη επιβάλλονται και οι παρακάτω κυρώσεις:

Αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού και της άδειας κυκλοφορίας μετά των κρατικών πινακίδων του οχήματος για 10 ημέρες με πράξη της Αστυνομικής Αρχής. Επί εμπλοκής ατυχήματος από όχημα επί τόπου αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για 2 χρόνια και επί υποτροπής για 3 χρόνια. Για την επιστροφή των πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας μετά την παρέλευση των ανωτέρω περιόδων απαιτείται η προσκόμιση από τον ενδιαφερόμενο του σχετικού σήματος ασφάλισης.

Χρηματικό πρόστιμο, το οποίο βεβαιώνεται με πράξη της Αστυνομικής Αρχής ίσο με 1.000 ευρώ για τα λεωφορεία και τα φορτηγά δημόσιας χρήσης, 500 ευρώ για τα επιβατηγά και άλλα οχήματα κάθε φύσης και 250 ευρώ για τα δίκυκλα.

Ολόκληρο το άρθρο εδώ http://www.iefimerida.gr/node/93072#ixzz2MN4cyTTe

SHOOTER045
02/03/2013, 14:14
αυτο δεν ειναι κατι καινουργιο,.απλα με την υπαρχουσα κατασταση τα ανασφαλιστα πολλπλασιαστηκαν.τα ιδια ισχυαν και προ κρισης,απλα το καινουργιο που ακουσα σημερα(σε πρωινη ενημερωτικη) ειναι οτι και τα οχηματα τα οποια εχουν παραδωθει οι πινακιδες και η αδεια θα πρεπει να ασφαλιστουν υποχρεωτικα....:moutza::moutza::moutza:

akis_trevor
02/03/2013, 14:32
τα οχηματα τα οποια εχουν παραδωθει οι πινακιδες και η αδεια θα πρεπει να ασφαλιστουν υποχρεωτικα....:moutza::moutza::moutza:
οριστε;

AristidisZ
02/03/2013, 14:37
εγώ άκουσα ότι ακόμα κι αν το έχεις κάνει σκραπ πρέπει να πληρώσεις ασφάλεια

GiannisBlessed
02/03/2013, 16:50
εγω πιστευω οτι αν εχεις διπλωμα πρεπει να κανεις ασφαλεια υποχρεωτικα...
μην σου πω αν εχει καποιος φιλος σου (αρα μπαινεις στο αμαξι του) πρεπει υποχρεωτικα να κανεις ασφαλεια.
χαχαχαχα
περα απο την πλακα.
καλη ιδεουλα αυτη?
να ασφαλιζεται αυτος που εχει διπλωμα.
αν δεν θες να οδηγας τοτε το παραδιδεις και δεν πληρωνεις ασφαλιση.

Tedvj23
02/03/2013, 17:15
Βασικα απο το μηνα@$@#α στο υπουργειο την εχουνε κανει σφεντονα!!!:bawl:

cityfly
02/03/2013, 18:59
αυτο δεν ειναι κατι καινουργιο,.απλα με την υπαρχουσα κατασταση τα ανασφαλιστα πολλπλασιαστηκαν.τα ιδια ισχυαν και προ κρισης,απλα το καινουργιο που ακουσα σημερα(σε πρωινη ενημερωτικη) ειναι οτι και τα οχηματα τα οποια εχουν παραδωθει οι πινακιδες και η αδεια θα πρεπει να ασφαλιστουν υποχρεωτικα....:moutza::moutza::moutza:

αυτό υποτίθεται είχε ακουστεί παλιότερα και είχε αργότερα διευκρινιστεί ότι δεν παίζει
είναι εντελώς παράλογο, θα μου παεις δε θα ταν το πρώτο αλλά δεν θα παίξει

SHOOTER045
02/03/2013, 21:10
σημερα το πρωι το ειπε αυτος με την ασπρη τουφα(ονοματα δεν λεμε)το διαβασε απο εφημεριδα.αυτο που ξερω στανταρ ειναι οτι αρχισαν να ψαχνουν τα τρακτερ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ για ανασφαλιστα,μεσω διασταυρωσεων απο τις αδειες κυκλοφοριας τους

MikeG
03/03/2013, 19:21
Με ανακοίνωσή του, το υπουργείο Οικονομικών έδωσε τέλος στις πληροφορίες που είδαν πρόσφατα το φως της δημοσιότητας και έκαναν λόγο για υποχρεωτική ασφάλιση των οχημάτων που είναι ακινητοποιημένα.

Η σχετική ανακοίνωση του υπουργείου έχει ως εξής:

«Με αφορμή δημοσιεύματα περί υποχρεωτικής ασφάλισης ακόμη και στα ακινητοποιημένα ΙΧ αυτοκίνητα, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ.»


http://www.cretalive.gr/economy/view/den-tha-plhrwnoun-asfalistra-oi-idiokthtes-akinhtopoihmenwn-autokinhtwn/68076

Tedvj23
03/03/2013, 19:27
Αυτο σκοτωθηκαν να το απαντησουν στο υπουργειο το αλλο περι μονιμης ασφαλειας σε οσα εχουν αδεια που το εβαλαν και για διαβουλευση σταρ#@%@#α τους..

Ichigo
03/03/2013, 20:17
Αυτο σκοτωθηκαν να το απαντησουν στο υπουργειο το αλλο περι μονιμης ασφαλειας σε οσα εχουν αδεια που το εβαλαν και για διαβουλευση σταρ#@%@#α τους..

Εφ όσον έχεις πινακίδα - άρα και άδεια κυκλοφορίας - άρα κυκλοφορείς - πρέπει να το ασφαλίσεις. Έτσι ισχύει χρόνια τώρα!

sapila racing
04/03/2013, 09:06
Εφ όσον έχεις πινακίδα - άρα και άδεια κυκλοφορίας - άρα κυκλοφορείς - πρέπει να το ασφαλίσεις. Έτσι ισχύει χρόνια τώρα!

Οχι βέβαια.
Μεχρι τώρα ησουν υποχρεωμένος να το ασφαλίσεις εφ όσον το κυκλοφορείς.
Το οτι εχει πινακίδα δεν σημαίνει οτι κυκλοφορεί.

πχ ενα R6 για την πίστα που εχω στο γκαραζ με πινακίδα και δεν εχει βγεί στον δρόμο, δεν ειναι ασφαλισμένο και δεν υπήρχε πρόβλημα ως τωρα.

buckley
04/03/2013, 09:23
Πλήρης ξεφτίλα ...θέλω να δω τα μούτρα του υπαλλήλου στη ΔΟΥ όταν θα πάω να καταθέσω πινακίδα που έχει πάνω κολλημένο αυτοκόλλητο ΚΤΕΟ !
Ε ρε που καταντήσαμε...

archi
04/03/2013, 11:06
ξέρουμε τι θα ισχύει για τα 50cc, νομίζω πως σε αυτή τη κατηγορία δεν παραδίδεις πινακίδες στη εφορία ούτε το δειλώνεις. Τι κάνω?

AristidisZ
04/03/2013, 11:07
ξέρουμε τι θα ισχύει για τα 50cc, νομίζω πως σε αυτή τη κατηγορία δεν παραδίδεις πινακίδες στη εφορία ούτε το δειλώνεις. Τι κάνω?

Εμένα ο ασφαλιστής μου μου είπε να το αφήσω έτσι, ελπίζω να μη μου ρθει κάνα μπουγιουρντί σπίτι...

archi
04/03/2013, 11:13
Εμένα ο ασφαλιστής μου μου είπε να το αφήσω έτσι, ελπίζω να μη μου ρθει κάνα μπουγιουρντί σπίτι...
και εμένα το ίδιο μου είπε, αλλά δεν εμπιστεύομαι κανένα.

ελπίζω αν μάθουμε κάτι να έχουμε περιθώρια αντίδρασης...

Ichigo
04/03/2013, 11:15
Οχι βέβαια.


Διότι βαριόσαντΕ να ελέγξουν/διασταυρώσουν. Και αν γινόταν ένας τυχαίος έλεγχος για οποιοδήποτε λόγο σίγουρα μπορούσε να σε σκίσει το κράτος με πρόστιμο. Δεν είδα ποτέ μου κάποιον να δικαιώνεται πάντως για κάτι τέτοιο σε δικαστήριο ούτε είδα να ερμηνεύεται ποτέ από κάποιον δικαστή ο υπάρχον νόμος με αυτό τον τρόπο που περιγράφεις. Για αυτό άλλωστε και τα τέλη που πληρώνουμε λέγονται τέλη κυκλοφορίας όχι στάθμευσης. Εννοείται φυσικά πως σαν κινητό όχημα αλλάζει κάποιες φορές και χέρια παρά με τη θέληση μας οπότε έχουμε ξαναπεί για τις συνέπειες ;). Και την εφορία προφανώς δεν την ενδιαφέρει-λογικό-ακόμα και αν το έχουμε με τις ρόδες έκτός πάνω σε ράμπα. Σου έδινε/δινει την επιλογή να καταθέσεις πινακίδες.

endopandou
04/03/2013, 11:26
Να πείτε στους ασφαλιστές ξερόλες πως αν σας έρθει το μπουγιουρντί θα το πληρώσουν αυτοί για να δούμε πόσο large τύποι είναι

AristidisZ
04/03/2013, 11:28
Να πείτε στους ασφαλιστές ξερόλες πως αν σας έρθει το μπουγιουρντί θα το πληρώσουν αυτοί για να δούμε πόσο large τύποι είναι

Εγώ έτσι του είπα :p
Πάντως για τα μοτοποδήλατα δεν υπάρχει βάση δεδομένων στο ΥΠ.ΟΙΚ., αυτό είναι σίγουρο

Tedvj23
04/03/2013, 12:21
Οχι βέβαια.
Μεχρι τώρα ησουν υποχρεωμένος να το ασφαλίσεις εφ όσον το κυκλοφορείς.
Το οτι εχει πινακίδα δεν σημαίνει οτι κυκλοφορεί.

πχ ενα R6 για την πίστα που εχω στο γκαραζ με πινακίδα και δεν εχει βγεί στον δρόμο, δεν ειναι ασφαλισμένο και δεν υπήρχε πρόβλημα ως τωρα.

+100000 Ειπα να απαντησω αλλα το εκανες εσυ..:cool:

Bladerunner
04/03/2013, 12:23
Ο νόμος που ισχύει αυτή τη στιγμή (πδ 237/1986), αναφέρει:

"Άρθρο 2.
1. Ο κύριος ή κάτοχος αυτοκινήτου που κυκλοφορεί μέσα στην Ελλάδα επί οδού υποχρεούται να έχει καλύψει με ασφάλιση την εκ τούτου έναντι τρίτων αστική ευθύνη, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος. Η κυκλοφορία επί γηπέδου προσιτού στο κοινό ή σε κάποιο αριθμό προσώπων που δικαιούται να συχνάζουν σ` αυτό, εξομοιώνεται με την κυκλοφορία επί οδού."




Αυτό αλλάζει με το σχετικό πολυνομοσχέδιο που κατατέθηκε στη Βουλή.

"Το π.δ. 237/1986 (ΑΊ10), τροποποιείται ως εξής:
1. Στην παράγραφο 1 του άρθρου 2, προστίθεται τρίτο εδάφιο, ως εξής:
«Η υποχρέωση ασφάλισης υφίσταται διαρκώς από τη χορήγηση της αδείας κυκλοφορίας, χωρίς να εξαρτάται από την εν τοις πράγμασι κίνηση ή η λειτουργία του αυτοκινήτου.»


Μέχρι τώρα λοιπόν, ορθά ήταν υποχρεωτική η ασφάλιση μόνο σε αυτά που κυκλοφορούσαν σε δημόσιους δρόμους. Η λογική του νέου νόμου είναι ότι εφόσον δεν μπορούμε να πιάσουμε επ' αυτοφώρω τον ανασφάλιστο, τους υποχρεώνουμε όλους σε ασφάλεια και ...τέλος.
Σαφώς και καταθέτοντας πινακίδες απαλλασσόμαστε της υποχρέωσης. Δεν γυρνάνε όμως όλα αποκλειστικά γύρω από ΄μας. Τα νοικιάρικα στα νησιά έχουν πρόβλημα. Αυτά που βρίσκονται στις μάντρες προς επίδειξη και πώληση, επίσης έχουν πρόβλημα. Οι ναυτικοί που λείπουν για μεγάλα διαστήματα; Οι κάτοικοι εξωτερικού που έχουν κάποιο όχημα στην Ελλάδα;
Όλοι οι παραπάνω θα πρέπει να καταθέτουν και άρουν τις πινακίδες δυο - τρεις φορές το χρόνο;

sapila racing
04/03/2013, 12:36
Διότι βαριόσαντΕ να ελέγξουν/διασταυρώσουν. Και αν γινόταν ένας τυχαίος έλεγχος για οποιοδήποτε λόγο σίγουρα μπορούσε να σε σκίσει το κράτος με πρόστιμο. Δεν είδα ποτέ μου κάποιον να δικαιώνεται πάντως για κάτι τέτοιο σε δικαστήριο ούτε είδα να ερμηνεύεται ποτέ από κάποιον δικαστή ο υπάρχον νόμος με αυτό τον τρόπο που περιγράφεις. Για αυτό άλλωστε και τα τέλη που πληρώνουμε λέγονται τέλη κυκλοφορίας όχι στάθμευσης. Εννοείται φυσικά πως σαν κινητό όχημα αλλάζει κάποιες φορές και χέρια παρά με τη θέληση μας οπότε έχουμε ξαναπεί για τις συνέπειες ;). Και την εφορία προφανώς δεν την ενδιαφέρει-λογικό-ακόμα και αν το έχουμε με τις ρόδες έκτός πάνω σε ράμπα. Σου έδινε/δινει την επιλογή να καταθέσεις πινακίδες.

Τα εχεις μπερδέψει.
Διάβασε το ποστ του Bladerunner εκει που λέει: "Το π.δ. 237/1986 (ΑΊ10), τροποποιείται ως εξής: για να καταλάβεις τι άλλαξε στον νόμο.

Καμμία σχέση με διασταυρώσεις και αν βαριοντουσαν να τις κανουν ως τώρα.

notakos600
04/03/2013, 13:36
- Σε περίπτωση που προκύπτει ανασφάλιστο αυτοκίνητο, η Γ.Γ.Π.Σ. συντάσσει σχετική ειδοποιητήρια επιστολή προς τον ιδιοκτήτη του οχήματος αυτού, με την οποία τον καλεί να προβεί άμεσα και το αργότερο εντός οκτώ ημερών από την παραλαβή αυτής είτε στην παροχή εξηγήσεων σχετικά με την εκ μέρους του τήρηση ή μη της υποχρέωσης προς ασφάλιση. Για την έκδοση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου στην περίπτωση αυτή απαιτείται η προσκόμιση στην ασφαλιστική επιχείρηση της Ειδοποιητήριας Επιστολής και παραβόλου υπέρ του ελληνικού Δημοσίου ύψους 250 ευρώ.

- Σε περίπτωση μη εμφάνισης, μη παροχής ικανοποιητικών εξηγήσεων και μη συμμόρφωσης ιδιοκτήτη οχήματος με τα οριζόμενα στην προηγούμενη περίπτωση, η Γ.Γ.Π.Σ. αποστέλλει τα στοιχεία αυτού και του οχήματός του στην Αστυνομική Αρχή του τόπου διαμονής του ιδιοκτήτη του οχήματος, η οποία επισπεύδει τη σε βάρος του επιβολή των κυρώσεων και ποινών.

Η Γ.Γ.Π.Σ. εκτελεί την προβλεπόμενη διαδικασία ετησίως, σε τακτά χρονικά διαστήματα, και τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο, μετά και από αίτηση του Επικουρικού Κεφαλαίου.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12196


Κι άλλο:
Το αργότερο στα τέλη Μαρτίου 2013 περισσότεροι από 1 εκατομμύριο ιδιοκτήτες αυτοκινήτων...
που τα έχουν ανασφάλιστα αυτοκίνητα θα ειδοποιηθούν από το υπουργείο Οικονομικών πως πρέπει να καταβάλλουν πρόστιμο 250 ευρώ έκαστος.

Η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών θα ολοκληρώσει έως τα τέλη Μαρτίου τους ελέγχους εντοπισμού όσων δεν έχουν καταβάλει τα τέλη κυκλοφορίας του 2013 και θα προχωρήσει στον εντοπισμό ανασφάλιστων οχημάτων διασταυρώνοντας τα δεδομένα αυτά με δεδομένα της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδας.Προκαταρκτική διασταύρωση που έχει ήδη διενεργηθεί έχει δείξει πως υπάρχει έλλειμμα 2 εκατομμυρίων οχημάτων, στα οποία όμως περιλαμβάνονται και κάποια που εξαιρούνται της νομοθεσίας για την υποχρεωτική ασφάλιση για υλικές ζημιές και σωματικές βλάβες (οχήματα δημόσιας χρήσης, περιπολικά της αστυνομίας κ.λπ.).

Με την πρώτη ειδοποίηση για το πρόστιμο των 250 ευρώ θα δίνεται το δικαίωμα στον ιδιοκτήτη του οχήματος μέσα σε 10 έως 20 ημέρες να προσκομίσει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο του οχήματός του γλιτώνοντας το δεύτερο πρόστιμο που ανέρχεται σε 500 ευρώ, αλλά και την αφαίρεση της άδειας και των πινακίδων κυκλοφορίας.

Πηγή: http://newsgallery.gr/a/2455533/to_martio_2013_ta_eidopoiitiria_gia_anasfalista_oximata

MikeG
04/03/2013, 13:47
Πρόστιμα και ποινές για τους οδηγούς κατόχους ΙΧ χωρίς ασφάλιση προβλέπει το νομοσχέδιο του υπουργείου Οικονομικών «Επενδυτικά εργαλεία ανάπτυξης παροχή πιστώσεων και άλλες...
διατάξεις» που κατατέθηκε την 1 Μαρτίου στη Βουλή.

Το νομοσχέδιο, πάντως, δίνει διορία στους ιδιοκτήτες ανασφάλιστων ακινήτων ώς τις 15 Απριλίου, για να τα ασφαλίσουν διαφορετικά μέσω ηλεκτρονικών διασταυρώσεων θα εντοπίζονται και θα αποστέλλονται ειδοποιήσεις που θα επιβάλουν πρόστιμα και υποχρέωση για ασφάλιση

Σε περίπτωση κυκλοφορίας οχήματος που δεν έχει ασφαλιστική κάλυψη θα επιβάλλονται οι εξής κυρώσεις:
- Αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού και της άδειας κυκλοφορίας μετά των κρατικών πινακίδων του οχήματος για δέκα (10) ημέρες με πράξη της Αστυνομικής Αρχής.
- Αν εμπλακεί σε ατύχημα προβλέπεται η επί τόπου αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για 2 χρόνια και αν είναι υπότροπος η αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για 3 χρόνια.
- Για την επιστροφή των πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας μετά την παρέλευση των ανωτέρω περιόδων απαιτείται η προσκόμιση από τον ενδιαφερόμενο του σχετικού σήματος ασφάλισης.
- Χρηματικό πρόστιμο, το οποίο βεβαιώνεται με πράξη της Αστυνομικής Αρχής, υπέρ του Επικουρικού Κεφαλαίου ίσο με 1.000 ευρώ για τα λεωφορεία και τα φορτηγά δημόσιας χρήσης, 500 ευρώ για τα επιβατηγά και άλλα οχήματα κάθε φύσης και 250 ευρώ για τα δίκυκλα.
Στο μεταξύ με αφορμή τα σχετικά δημοσιεύματα το Υπουργείο Οικονομικών διευκρινίζει σε ανακοίνωση του.
«Με αφορμή δημοσιεύματα περί υποχρεωτικής ασφάλισης ακόμη και στα ακινητοποιημένα ΙΧ αυτοκίνητα, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ».


asfalisinet.gr

AristidisZ
04/03/2013, 13:48
«Με αφορμή δημοσιεύματα περί υποχρεωτικής ασφάλισης ακόμη και στα ακινητοποιημένα ΙΧ αυτοκίνητα, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ».

Ορίστε που τους κράζατε τους ανθρώπους...

blackbusa
06/03/2013, 14:58
me tis ygies sas...

https://www.asfalistra.gr/Web/Newsletters/AsfalistraTemplate.html







Η ασφάλιση είναι μονόδρομος!!!



Σύμφωνα με την νέα τροπολογία για τα ανασφάλιστα και το πρόστιμο των 250€ ή 500€ , πρέπει πλέον να ασφαλίσετε το οχημά σας έστω και αν αυτό βρίσκεται σε ακινησία. Η προθεσμία για να τακτοποιήσετε την ασφαλισή σας τελειώνει στις 15 Απριλίου.







posa koroida tha tsibisoun anarwtieme...

Tedvj23
06/03/2013, 15:59
Οι πινακιδες κατατεθηκαν θα παρουν τα α@$@!α μου και αυτοι και το γ@#%!κρατος..:bawl:
Αμα αλλαξει κατι παω και τις ξαναπαιρνω παντος οποιος δεν εχει ιδιωτικο χωρο και το παρκαρει στον δρομο και δεν εχει να πληρωσει πως θα τις καταθεσει αφου χρειαζονται υπευθυνη δηλωση και το χαρτι που πιστοποιειοτι εχουμε δικο μας ιδιοκτητο χωρο για να μεινει φυλαγμενο..?Περιεργα πραγματα δηλαδη οποιος δεν εχει τη γ@!$#ε..?

Υ.γ.Σημερα ειχα παει την γυναικα στον οδοντιατρο μολις παρκαρω διπλα μου σταματαει και ενας με ενα varadero (χωρις πινακιδα) φιλε του λεω την πινακιδα σου την παρεδωσες?Κανονικοτατα μου λεει αφου και αυτοι(κρατος) παιζουν με τις ζωες μας χωρις να ρωτανε κανενα ετσι και εγω μου λεει...Τι να πω αγριευουν τα πραγματα..

AUFGEBRACHT
06/03/2013, 17:57
«Με αφορμή δημοσιεύματα περί υποχρεωτικής ασφάλισης ακόμη και στα ακινητοποιημένα ΙΧ αυτοκίνητα, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ».

Εάν στο υπουργείο Οικονομικών ήταν σοβαροί θα έπρεπε να υπάρχει ειδική τηλεφωνική γραμμή να ενημερώνει τους πολίτες...

-Στον επόμενο τόνο, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ... μπίίίίπ
-Στον επόμενο τόνο, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ... μπίίίίπ
-Στον επόμενο τόνο, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι ΕΧΟΥΝ υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ... μπίίίίπ

Red Rider
06/03/2013, 21:14
διπλα μου σταματαει και ενας με ενα varadero (χωρις πινακιδα) φιλε του λεω την πινακιδα σου την παρεδωσες?Κανονικοτατα μου λεει αφου και αυτοι(κρατος) παιζουν με τις ζωες μας χωρις να ρωτανε κανενα ετσι και εγω μου λεει...Τι να πω αγριευουν τα πραγματα..

Mέχρι να τον τσουβαλιάσουν και αυτόν...

AUFGEBRACHT
06/03/2013, 21:20
Σημερα ειχα παει την γυναικα στον οδοντιατρο μολις παρκαρω διπλα μου σταματαει και ενας με ενα varadero (χωρις πινακιδα) φιλε του λεω την πινακιδα σου την παρεδωσες?Κανονικοτατα μου λεει αφου και αυτοι(κρατος) παιζουν με τις ζωες μας χωρις να ρωτανε κανενα ετσι και εγω μου λεει...Τι να πω αγριευουν τα πραγματα..


Ανατριχιαστικό, επαναστάτης Ποπολάρος ο τύπος, ένα βήμα πρίν το αντάρτικο πόλεων... Καθαρά από περιέργεια λόγω Varadero, πινακίδες δεν είχε, κράνος φόραγε;

notakos600
07/03/2013, 06:25
Υ.γ.Σημερα ειχα παει την γυναικα στον οδοντιατρο μολις παρκαρω διπλα μου σταματαει και ενας με ενα varadero (χωρις πινακιδα) φιλε του λεω την πινακιδα σου την παρεδωσες?Κανονικοτατα μου λεει αφου και αυτοι(κρατος) παιζουν με τις ζωες μας χωρις να ρωτανε κανενα ετσι και εγω μου λεει...Τι να πω αγριευουν τα πραγματα..

Ούτε πιτυρίδα στα μαλλιά του δεν θα ήθελα να ήμουνα αν του κάτσει καμιά στραβή...

pab-lo
07/03/2013, 06:44
me tis ygies sas...

https://www.asfalistra.gr/Web/Newsletters/AsfalistraTemplate.html







Η ασφάλιση είναι μονόδρομος!!!



Σύμφωνα με την νέα τροπολογία για τα ανασφάλιστα και το πρόστιμο των 250€ ή 500€ , πρέπει πλέον να ασφαλίσετε το οχημά σας έστω και αν αυτό βρίσκεται σε ακινησία. Η προθεσμία για να τακτοποιήσετε την ασφαλισή σας τελειώνει στις 15 Απριλίου.







posa koroida tha tsibisoun anarwtieme...

αν εχω παραδωσει πινακιδες πρεπει να το εχω ασφαλισμενο δηλαδη?

blackbusa
07/03/2013, 10:08
αν εχω παραδωσει πινακιδες πρεπει να το εχω ασφαλισμενο δηλαδη?

natos o prwtos...

to link pou evala einai apo ena site (isws to megalytero)pou prosferei asfalies oximatwn...ayto pou exoun grapsei (symfwna me ta legomena tou ypourgiou alla den vazoume kai to xeri mas stin fwtia) einai parapliroforisi...se ena sovaro kratos tha eixe pesei kiollas tsekouri kai prostimo gia eksapatisi tou katanalwti...

i koini logiki (kai o nomos vevews vevews) leei oti ena oxima pou exei paradwsi pnakides den prepei na exei asfalisi...vevea stin Ellada den yparxei oute logiki oute nomos...

AristidisZ
07/03/2013, 10:12
natos o prwtos...

to link pou evala einai apo ena site (isws to megalytero)pou prosferei asfalies oximatwn...ayto pou exoun grapsei (symfwna me ta legomena tou ypourgiou alla den vazoume kai to xeri mas stin fwtia) einai parapliroforisi...se ena sovaro kratos tha eixe pesei kiollas tsekouri kai prostimo gia eksapatisi tou katanalwti...

i koini logiki (kai o nomos vevews vevews) leei oti ena oxima pou exei paradwsi pnakides den prepei na exei asfalisi...vevea stin Ellada den yparxei oute logiki oute nomos...

Αυτό που γραψαν είναι παιχνίδι με τις λέξεις, δε λένε "έστω κι αν έχετε παραδώσει πινακίδες", απλά ποντάρουν στην παρανόηση που μπορεί να δημιουργηθεί μεταξύ ακινητοποιημένου ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ και ακινητοποιημένου ΑΝΕΥ ;)

blackbusa
07/03/2013, 10:26
Αυτό που γραψαν είναι παιχνίδι με τις λέξεις, δε λένε "έστω κι αν έχετε παραδώσει πινακίδες", απλά ποντάρουν στην παρανόηση που μπορεί να δημιουργηθεί μεταξύ ακινητοποιημένου ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ και ακινητοποιημένου ΑΝΕΥ ;)

file moy (nomizw) oti episima i leksi akinisia simainei exw paradwsei pinakides...an pali mas aresei na paizoume me tis lekseis tha eprepe na grapsoun "to exete" kai oxi "vriskete"...tespa...mi safis diafimisi panta parapemti se parapliroforisi...ektos an eixan kana asteraki opou sto vathos me poly mikra grammatakia eksigousan ti simanei akinisia...

tha tsibisoun dystixws kapoioi kai meta trexa gyreve...

AristidisZ
07/03/2013, 10:31
file moy (nomizw) oti episima i leksi akinisia simainei exw paradwsei pinakides...an pali mas aresei na paizoume me tis lekseis tha eprepe na grapsoun "to exete" kai oxi "vriskete"...tespa...mi safis diafimisi panta parapemti se parapliroforisi...ektos an eixan kana asteraki opou sto vathos me poly mikra grammatakia eksigousan ti simanei akinisia...

tha tsibisoun dystixws kapoioi kai meta trexa gyreve...
εγώ 1000% μαζί σου είμαι, εννοείται ότι είναι απατεωνίστικος ο τρόπος που το παρουσιάζουν

Tedvj23
07/03/2013, 10:39
Mέχρι να τον τσουβαλιάσουν και αυτόν...

Τους μαγκες του κρατους ποτε θα τους τσουβαλιασουν μου λες?:a018:

Tedvj23
07/03/2013, 10:43
Ανατριχιαστικό, επαναστάτης Ποπολάρος ο τύπος, ένα βήμα πρίν το αντάρτικο πόλεων... Καθαρά από περιέργεια λόγω Varadero, πινακίδες δεν είχε, κράνος φόραγε;

Κρανακι,γυαλι ηλιου απο μεσα,μπουφανακι ηταν σενιος το θεμα ειναι οτι αυτο που εκανε θα αρχησουν να το κανουν πολλοι σε λιγο καιρο..Επι της ευκαιριας πρεπει νατανε 50+ ανετα λεω μην πει κανενας οτι θαταν κανας πιτσιρικας που θαχει το μυαλο πανω απτο κεφαλι και οχι μεσα..Αν παιζει ρολο η ηλικια για καποιους λεμε τωρα..

alexzafeir
07/03/2013, 10:51
Την Δευτερα πήγα ιντερσαλονικα (αν θεωρειται διαφημιση παρακαλω να σβηστει) να ασφαλισω ενα glx που εκανα ανακατασκευη και το V STROM ανανεωση και ειχαν ανακοινωση επισημα οτι μεσα στο Μαρτιο θα στειλουν προστιμα 250 ευρω και αν δεν ασφαλιστουν σε χρονικο διάστημα 20 ημερων προσαυξηση 500 ευρω (ανεπισημα ακομα δεν ψαχνουν οσους εχουν καταθεσει πινακιδες) γινοτανε χαμος απο ανθρωπους που ασφαλιζανε μηχανακια - φοβατε ο κοσμος(οπως και εγω) το προστιμο

AristidisZ
07/03/2013, 10:54
Την Δευτερα πήγα ιντερσαλονικα (αν θεωρειται διαφημιση παρακαλω να σβηστει) να ασφαλισω ενα glx που εκανα ανακατασκευη και το V STROM ανανεωση και ειχαν ανακοινωση επισημα οτι μεσα στο Μαρτιο θα στειλουν προστιμα 250 ευρω και αν δεν ασφαλιστουν σε χρονικο διάστημα 20 ημερων προσαυξηση 500 ευρω (ανεπισημα ακομα δεν ψαχνουν οσους εχουν καταθεσει πινακιδες) γινοτανε χαμος απο ανθρωπους που ασφαλιζανε μηχανακια - φοβατε ο κοσμος(οπως και εγω) το προστιμο

Μιλάμε για 50άρι GLX ;
και πως καταθέτω πινακίδα στο 50αράκι ;;;

notakos600
07/03/2013, 13:12
Μιλάμε για 50άρι GLX ;
και πως καταθέτω πινακίδα στο 50αράκι ;;;

Την ''περνάς'' σε καταστροφέα εγγράφων και καθάρισες.:lol:

alexzafeir
07/03/2013, 15:50
glx 90

alex14
07/03/2013, 16:26
Εαν ξερει κανενας ....

Σε αρχαιο 50αρι το οποιο η αδεια δεν εχει ανανεωθει εδω και 8-9 χρονια (δεν ξερω καν εαν υπαρχει καπου η αδεια) τι γινεται ?

AristidisZ
07/03/2013, 17:07
Εαν ξερει κανενας ....

Σε αρχαιο 50αρι το οποιο η αδεια δεν εχει ανανεωθει εδω και 8-9 χρονια (δεν ξερω καν εαν υπαρχει καπου η αδεια) τι γινεται ?
8 χρόνια ;;;
εσύ είσαι μια χαρά μη το συζητάς :D
Όπως είχα ξαναγράψει, ο έλεγχος θα γίνει μέσω στοιχείων που θα στείλουν οι ασφαλιστικές στις εφορίες και vice versa
άρα...

Lioulios
07/03/2013, 17:32
...διπλα μου σταματαει και ενας με ενα varadero (χωρις πινακιδα) φιλε του λεω την πινακιδα σου την παρεδωσες?Κανονικοτατα μου λεει αφου και αυτοι(κρατος) παιζουν με τις ζωες μας χωρις να ρωτανε κανενα ετσι και εγω μου λεει...Τι να πω αγριευουν τα πραγματα..

Δηλαδή εάν τα πράγματα ήταν αλλιώς θα κυκλοφορούσε κανονικά ,αλλά ανασφάλιστος ...Ρε πάμε καλά ;;;

Οι μόνοι που τον πίνουν είναι τα νοικιάρικα και τα πίστας κτλ .

Όλοι οι άλλοι δηλο ..Να έχουνε πινακίδα , αλλά ασφάλεια δεν χρειάζεται αφού δεν την ¨πολυκυκλοφορούν¨ Τί για μια βόλτα μια στις τόσες να κάνουμε και ασφάλεια ...

Το καλύτερο μέτρο μέχρι σήμερα για μένα ήταν αυτό .

Όποιος δεν έχει ασφάλεια τί την θέλει την μηχανή με πινακίδα ; Άμα το αποφασίσει ...Να πάει να πάρει τις πινακίδες πίσω . ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η ασφάλεια σε ακινητοποιημένα οχήματα . Αλλά ξαναλέω πως όχημα με πινακίδες ΔΕΝ θεωρείται ακινητοποιημένο .

ΜΗν τρελαθούμε τελείως

alex14
07/03/2013, 17:37
8 χρόνια ;;;
εσύ είσαι μια χαρά μη το συζητάς :D
Όπως είχα ξαναγράψει, ο έλεγχος θα γίνει μέσω στοιχείων που θα στείλουν οι ασφαλιστικές στις εφορίες και vice versa
άρα...

αρα τι ?
Θα στειλει η ασφαλιστικη στην εφορια τι ?
Η εφορια τι δουλεια εχει με το 50αρι ?

Tedvj23
07/03/2013, 19:45
Δηλαδή εάν τα πράγματα ήταν αλλιώς θα κυκλοφορούσε κανονικά ,αλλά ανασφάλιστος ...Ρε πάμε καλά ;;;

Οι μόνοι που τον πίνουν είναι τα νοικιάρικα και τα πίστας κτλ .

Όλοι οι άλλοι δηλο ..Να έχουνε πινακίδα , αλλά ασφάλεια δεν χρειάζεται αφού δεν την ¨πολυκυκλοφορούν¨ Τί για μια βόλτα μια στις τόσες να κάνουμε και ασφάλεια ...

Το καλύτερο μέτρο μέχρι σήμερα για μένα ήταν αυτό .

Όποιος δεν έχει ασφάλεια τί την θέλει την μηχανή με πινακίδα ; Άμα το αποφασίσει ...Να πάει να πάρει τις πινακίδες πίσω . ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η ασφάλεια σε ακινητοποιημένα οχήματα . Αλλά ξαναλέω πως όχημα με πινακίδες ΔΕΝ θεωρείται ακινητοποιημένο .

ΜΗν τρελαθούμε τελείως

Εγω ομως θελω ολη την χρονια να το κανω βολτα 1 μηνα μονο(και θα μπω στο τρυπακι να παω να τις παρω πισω και ξανα μανα στο τελος αυτου του μηνα να της ξαναεπιστρεψω) γιατι να πληρωσω για ολο το χρονο ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ?

Lioulios
07/03/2013, 20:11
Άλλο λέμε , άλλο λες Καραβίδα .

Όσες βόλτες και να κάνεις το χρόνο τέλη πρέπει να έχεις .

Κράτα τη μοτό χωρίς πινακίδες και τέλη και τον μήνα που θες , τράβα βγάλε μια τρίμηνη να κανεις τη δουλειά σου (τέλη θα πληρώσεις μια φορά -όποτε θες εσύ.Δηλ όποτε πάρεις πινακίδες πίσω)...Δεν ξέρω αν υπάρχουν ασφάλειες με το μήνα ,αλλά δεν πιστεύω .


Άλλο τα τέλη και άλλο η ασφάλεια .

Αφού δεν ήμασταν καλά παιδιά και κυκλοφορούν στο δρ'όμο δεν ξέρω και εγώ πόσα ανασφάλιστα οχήματα ...Καλά να πάθουνε ...

Αυτό το μέτρο πονάει ΜΟΝΟ όποιον μέχρι τώρα ήταν παράνομος (πλην ελαχίστων περιπτώσεων που θα συμβιβαστούν με τα νέα δεδομένα ) Δεν γινόταν αλλιώς .

Tedvj23
07/03/2013, 20:24
Γιατι να τα πληρωνω ομως για ΟΛΗ την χρονια αφου θα το κυκλοφορησω-ασφαλισω μονο 1,2,3 μηνες..?Γιατι λεω εγω αλλο και εσεις αλλα?Πληρωνω ασφαλεια-τελη για οσο κυκλοφορω αυτο ειναι το λογικο γιατι τα διαχωριζεις..?

Lioulios
07/03/2013, 20:35
Ά ! Να πληρώσεις τελη δηλ όσο σου αναλογεί .

120 ευρά ανά έτος (12 μηνες) Άρα να πληρώσεις τέλη για 3μηνο το 1/4 του 120 . ΟΚ νταξ .


Θα πάω αύριο να φάω μπριζόλα και ότι περισέψει θα ζητήσω να μην χρεωθεί στο λγ/σμό ....Αυτό λες


...ΕΚΤΟΣ και αν αλλάξει ο τρόπος που πληρώνουμε τα τέλη και γίνει με το χλμ (στην τιμή της βενζίνης δηλ)

guzzistas
07/03/2013, 20:37
Άλλο λέμε , άλλο λες Καραβίδα .


Αυτό το μέτρο πονάει ΜΟΝΟ όποιον μέχρι τώρα ήταν παράνομος (πλην ελαχίστων περιπτώσεων που θα συμβιβαστούν με τα νέα δεδομένα ) Δεν γινόταν αλλιώς .


Είσαι λάθος κατά την άποψή μου...

εγώ έχω μηχανάκι λυμένο για ανακατασκευή και δεν ξέρω πότε ακριβώς θα τελειώσει. Κι επειδή δεν ήθελα να παραδώσω πινακίδες, πλήρωσα τα τέλη κανονικά. Ασφάλεια γιατί να βγάλω?

Φυσικά και γινόταν αλλιώς, αλλά που να τρέχουμε τώρα (σκέφτηκε ο γραφιάς στο υπουργείο)... που να στήνουμε μπλόκα να κάνουμε ελέγχους, να απασχολούμε την τροχαία και την αστυνομία με τον άχαρο αυτό ρόλο του ελέγχου... ας τους στείλουμε να φυλάνε 10-10 τις βίλες του μεγαλοεργολάβου φίλου μας....

αυτή είναι η λογική του μπορδέλου εεεε συγγνώμη του "κράτους" που ζούμε.. και σε συνδυασμό με τον ραγιά τον Ελληνα... όλα πάνε καλά... έρχεται κι ανάπτυξη... μη μασάτε...

Tedvj23
07/03/2013, 20:44
Ά ! Να πληρώσεις τελη δηλ όσο σου αναλογεί .

120 ευρά ανά έτος (12 μηνες) Άρα να πληρώσεις τέλη για 3μηνο το 1/4 του 120 . ΟΚ νταξ .


Θα πάω αύριο να φάω μπριζόλα και ότι περισέψει θα ζητήσω να μην χρεωθεί στο λγ/σμό ....Αυτό λες


...ΕΚΤΟΣ και αν αλλάξει ο τρόπος που πληρώνουμε τα τέλη και γίνει με το χλμ (στην τιμή της βενζίνης δηλ)

ΣΩραιος....:beer:

tsompanis
07/03/2013, 21:01
Δηλαδή εάν τα πράγματα ήταν αλλιώς θα κυκλοφορούσε κανονικά ,αλλά ανασφάλιστος ...Ρε πάμε καλά ;;;

Οι μόνοι που τον πίνουν είναι τα νοικιάρικα και τα πίστας κτλ .

Όλοι οι άλλοι δηλο ..Να έχουνε πινακίδα , αλλά ασφάλεια δεν χρειάζεται αφού δεν την ¨πολυκυκλοφορούν¨ Τί για μια βόλτα μια στις τόσες να κάνουμε και ασφάλεια ...

Το καλύτερο μέτρο μέχρι σήμερα για μένα ήταν αυτό .

Όποιος δεν έχει ασφάλεια τί την θέλει την μηχανή με πινακίδα ; Άμα το αποφασίσει ...Να πάει να πάρει τις πινακίδες πίσω . ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η ασφάλεια σε ακινητοποιημένα οχήματα . Αλλά ξαναλέω πως όχημα με πινακίδες ΔΕΝ θεωρείται ακινητοποιημένο .

ΜΗν τρελαθούμε τελείως



Αυτό λέω και εγώ....μην τρελαθούμε τελείως! ρε μεγάλε πλάκα μας κάνεις?
Εκτός και αν νομίζεις ότι ο κόσμος σταματάει ένα τετράγωνο πιο κάτω απο το σπίτι σου....



Σε αυτήν την χώρα εκτός απο τα ιχ και τα νοικιάρικα δεν υπάρχει τίποτε άλλο??

Γνωρίζεις μήπως πόσο αγροτικά μηχανήματα-τρακτέρ-πλατφόρμες κ.λ.π υπάρχουν που θα πρέπει να ασφαλιστούν όλον τον χρόνο και που χρειάζονται μόνο 15 μέρες ανα έτος?
π.χ κομπίνα θεριζοαλωνιστική που την θέλεις ΜΟΝΟ για να θερήσεις κριθάρι -σιτάρι 10-25 ιουνίου. ή σπαρτικές αυτοκινούμενες που τις θέλεις τον σεπτέμβρη μόνο ή φορτηγά που κουβαλούν χορτάρια μόνο το καλοκαίρι.
Εκτός αν νομίζεις ότι τον υπόλοιπο χρόνο θα πάω με την κομπίνα για καφέ και θα την αράξω εξω απο την καφετέρια.
Τόσο απλά λες να πάμε να καταθέτουμε πινακίδες....μάλιστα..
έχω περίπου 5 τέτοια μηχανήματα + φορτηγά+ 2 τρακτέρ + ιχ + μηχανές.
εγώ άλλη δουλειά δεν θα έχω να κάνω,μόνο να τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι για πινακίδες....τόσο απλά!
και όλα αυτά επειδή το κράτος δεν μπορεί να πιάσει μπαταχτσήδες ...

Και ξέρεις οι αγρότες μας πόσο τυπικοί είναι σε αυτά...θα καταθέσουν πινακίδες και όποιον πάρει ο χάρος...
Μην τρέφεις ελπίδες ότι θα κάνω κάτι διαφορετικό.

Αυτά!τόσο απλά!

Συγνώμη που πήρε εσένα η μπάλα άλλα δεν μπόρεσα να κρατηθώ!

Lioulios
07/03/2013, 21:21
Όλα αυτά τα μηχανήματα είναι στην ίδια φάση δηλ με τα ΙΧ ; Αν είναι έτσι ...Ναι έχεις δίκιο .


Εγώ ήθελα απλά να μήνω στο γεγονός ότι έχουν μερικοί οχήματα και τα κινούν ανασφάλιστα . Αυτό ! Τώρα που λένε πως θα σφίξουν οι κώλοι , αυτοί χαλάστηκαν .

Εχω την εντύπωση πως θα είσαι σε άλλη κατηγορία με τα γεωργικά . Αυτό που λες , θέλει και σηκώνει πολή κουβέντα .

tsompanis
07/03/2013, 23:31
Όλα αυτά τα μηχανήματα είναι στην ίδια φάση δηλ με τα ΙΧ ; .

Σχετικά με την ασφαλιστική κάλυψη ναι.Είναι το ίδιο και μας έστειλαν σχετική ανακοίνωση απο την αγροτική ένωση να σπεύσουμε....

Εμείς βέβαια δεν πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας στα οχήματα που η άδειά τους εκδίδεται απο την Νομαρχία (Α/Μ-αγροτικό μηχάνημα),και πληρώνουμε χαμηλά τέλη κυκλοφορίας σε αυτά που έχουν κανονικές πινακίδες.
π,χ αγροτικό 2500 cc περίπου πληρώνει 90 ευρώ αν θυμάμαι καλά.πέρσι ήταν 60

Lioulios
07/03/2013, 23:35
Δε μιλάω για τα αγροτικά ...Ξέρω . Αγρότες είμαστε και εμείς .Στα χωράφια μεγάλωσα . Για τις θεριστικοαλωνιστικές λέω ....

SHOOTER045
07/03/2013, 23:47
Εαν ξερει κανενας ....

Σε αρχαιο 50αρι το οποιο η αδεια δεν εχει ανανεωθει εδω και 8-9 χρονια (δεν ξερω καν εαν υπαρχει καπου η αδεια) τι γινεται ?
εαν το εχεις ακομα και σκεφτεσαι να το κυκλοφορησεις,θα πρεπει-
α)εφ οσον εχασες η δεν εχεις την παλια αδεια,να φαινεται οτι ειναι δικο σου(αποδειξη,τιμολογιο,πινακιδα)-και πινακιδα να μην εχεις αν θυμασαι τον αριθμο και βγαλεις μια πλαστικη(με τις ιδιες διαστασεις γραματα κλπ)και πηγαινεις στο τοπικο τμημα τροχαιας,οπου εισαι(μαζι με το μηχανακι)
β)δειχνεις οτι χαρτια εχεις που αποδυκνειουν οτι ειναι δικο σου-απο τα κιταπια και το συστημα της αστυνομιας φιανεται αυτο
γ)σου βγαζουν καινουργια αδεια(εκεινο το πρασινο βιβλιαρακι)μετα βγαζεις ασφαλεια και ξαναπηγαινεις στην τροχαια,βλεπουν απο ποτε εχεις να κανεις αναννεωση,σου λενε απο που θα παρεις παραβολα και ποσο(δημοσιο ταμειο)και ειναι 8-9 ευρο για καθε ετος-στα 50αρια δεν παιζει προστιμο μη καταβολης τελων-ανανεωσης αδειας-και μετα εισαι νομιμοτατος :beer:

tsompanis
07/03/2013, 23:59
Δε μιλάω για τα αγροτικά ...Ξέρω . Αγρότες είμαστε και εμείς .Στα χωράφια μεγάλωσα . Για τις θεριστικοαλωνιστικές λέω ....

;Oσο αναφορά την ασφάλεια είναι το ίδιο.την εβδομάδα που μας έρχεται θα σου έχω φρέσκα νέα μιας και θα πρέπει να πάω.
αλλά μην σκαλώνεις μόνο στις θεριζοαλωνιστικές.
Αφού γνωρίζεις απο γεωργικές εργασίες,θυμήσου πόσα φορτηγά και πλατφόρμες και εμποροανατροπές με κανονικές πινακίδες είναι παρκαρισμένα και δουλέυουν μόνο με τριφύλλια το καλοκαίρι.τι στόλο πρέπει να έχει απο πίσω του κάποιος που κάνει τέτοιες δουλειές...

Για αυτό σου λέω...βρήκαν την εύκολη και πιο κερδοφόρα λύση.
Δίκιο έχεις και εσύ όπως το βλέπεις για τους χίλιουςδυό κατσαπλιάδες που κυκλοφορούν στις πόλεις ανασφάλιστοι,,,αλλά πρέπει να ζήσουμε και εμείς.
Πόσο αίμα να δώσουμε και εμείς που παράγουμε έ?

SHOOTER045
08/03/2013, 00:00
Είσαι λάθος κατά την άποψή μου...

εγώ έχω μηχανάκι λυμένο για ανακατασκευή και δεν ξέρω πότε ακριβώς θα τελειώσει. Κι επειδή δεν ήθελα να παραδώσω πινακίδες, πλήρωσα τα τέλη κανονικά. Ασφάλεια γιατί να βγάλω?

Φυσικά και γινόταν αλλιώς, αλλά που να τρέχουμε τώρα (σκέφτηκε ο γραφιάς στο υπουργείο)... που να στήνουμε μπλόκα να κάνουμε ελέγχους, να απασχολούμε την τροχαία και την αστυνομία με τον άχαρο αυτό ρόλο του ελέγχου... ας τους στείλουμε να φυλάνε 10-10 τις βίλες του μεγαλοεργολάβου φίλου μας....

αυτή είναι η λογική του μπορδέλου εεεε συγγνώμη του "κράτους" που ζούμε.. και σε συνδυασμό με τον ραγιά τον Ελληνα... όλα πάνε καλά... έρχεται κι ανάπτυξη... μη μασάτε...
εφ οσον πληρωσες τελη το μηχανακι φαινεται οτι υπαρχει και κυκλοφορει ΚΑΝΟΝΙΚΑ.αρα υπαρχει κινδυνος να σε τσιμπησει το συστημα για ανασφαλιστο οποτε και οταν λειτουργησει.εγω τον περασμενο σεπτεμβριο αγορασα ενα bandit 400 το οποιο ειναι σε φαση ανακατασκευης,επειδη ομως δεν κυκλοφορουσε,και επρεπε για την μεταβιβαση να ειναι και περασμενο απο κτεο,μου εβγαλαν αδεια η οποια γραφει<δεν ισχυει για κυκλοφορια>μετ α αλλαξα οροφο παρεδωσα πινακιδα και αδεια και για την ωρα δεν πληρωσα τπτ.οταν το τελειωσω,θα πληρωσω τελη θα παρω αδεια ασφαλεια,θα περασω κτεο και μετα θα ξαναπαω για να βγλω καινουργια αδεια#ΠΡΟΣΟΧΗ#ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΕΥΣΗ 2 Η 3 3ΤΩΝ(αναλογως της νομαρχιας και του συγκοινωνιων)ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜ/ΝΙΑ-ΕΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΔΩΣΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ

SHOOTER045
08/03/2013, 00:06
Δε μιλάω για τα αγροτικά ...Ξέρω . Αγρότες είμαστε και εμείς .Στα χωράφια μεγάλωσα . Για τις θεριστικοαλωνιστικές λέω ....

μετα τον ντορο που εγινε για τους κατα τ αλλα αγροτες με τις τρελες επιδοτησεις,και αφου συζητουσαν πως θα πιαστουν και θα τα αρπαξουν,μεσω διασταυρωσεων απο τα Ε1/Ε9 για οχηματα,τρακτερ.θεριζοαλωνιστικες,ραντιστικα,και αλλα αυτοκινουμενα μηχανηματα που εχουν οι γεωργοι στην κατοχη τους θα αναζητηθουν μεσω διασταυρωσεων ασφαλειες για τα ανωτερο μηχανηματα,ουκ ολιγα εχουν εμπλακει σε διαφορα τροχαια(κυριως τους θερινους μηνες)και η πλειοψηφια αυτων ειναι ανασφαλιστα

SHOOTER045
08/03/2013, 00:30
Αυτό λέω και εγώ....μην τρελαθούμε τελείως! ρε μεγάλε πλάκα μας κάνεις?
Εκτός και αν νομίζεις ότι ο κόσμος σταματάει ένα τετράγωνο πιο κάτω απο το σπίτι σου....



Σε αυτήν την χώρα εκτός απο τα ιχ και τα νοικιάρικα δεν υπάρχει τίποτε άλλο??

Γνωρίζεις μήπως πόσο αγροτικά μηχανήματα-τρακτέρ-πλατφόρμες κ.λ.π υπάρχουν που θα πρέπει να ασφαλιστούν όλον τον χρόνο και που χρειάζονται μόνο 15 μέρες ανα έτος?
π.χ κομπίνα θεριζοαλωνιστική που την θέλεις ΜΟΝΟ για να θερήσεις κριθάρι -σιτάρι 10-25 ιουνίου. ή σπαρτικές αυτοκινούμενες που τις θέλεις τον σεπτέμβρη μόνο ή φορτηγά που κουβαλούν χορτάρια μόνο το καλοκαίρι.
Εκτός αν νομίζεις ότι τον υπόλοιπο χρόνο θα πάω με την κομπίνα για καφέ και θα την αράξω εξω απο την καφετέρια.
Τόσο απλά λες να πάμε να καταθέτουμε πινακίδες....μάλιστα..
έχω περίπου 5 τέτοια μηχανήματα + φορτηγά+ 2 τρακτέρ + ιχ + μηχανές.
εγώ άλλη δουλειά δεν θα έχω να κάνω,μόνο να τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι για πινακίδες....τόσο απλά!
και όλα αυτά επειδή το κράτος δεν μπορεί να πιάσει μπαταχτσήδες ...

Και ξέρεις οι αγρότες μας πόσο τυπικοί είναι σε αυτά...θα καταθέσουν πινακίδες και όποιον πάρει ο χάρος...
Μην τρέφεις ελπίδες ότι θα κάνω κάτι διαφορετικό.

Αυτά!τόσο απλά!

Συγνώμη που πήρε εσένα η μπάλα άλλα δεν μπόρεσα να κρατηθώ!


Νομιζω οτι καπου μπερδευεσαι,αλλο η αφαλεια του οχηματος αλλο οι πινακιδες,εγω προσωπικα δεν ξερω γνωριζα ελαχιστους που ειχαν αφαλισμενα τα τρακτερ τους,επισης αλλο η κατηγορια οχηματος(βλεπε κατι pajero-renegade)με πινακιδα κυκλοφοριας Α/Μ=αγροτικο μηχανημα,αλλο ενα καινουργιο ναβαρα με κανονικη πινακιδα που ομως εχει γεμισει η ελλαδα-η γνωστη ιστορια με τους αγροτες του κολωνακιου που γεμισε 4χ4 αγροτικα,που πληρωνουν μηδαμινα τελη επειδη εχουν 10 ελιες στο χωριο η καποια αναλογη λαμογια,και βγαζουν αδεια αγροτικου,πες μου ομως ποσα απο αυτα που κυκλοφορανε στα κεντρα(αθηνα-θεσ/νικη κλπ)αναγραφει στο πλαι ιχ αγροτικο,εδρα,ωφελιμο κλπ?η μηπως θυμασαι την πατατα με τα αγροτικα-επαγγελαματικα με τα κλειστα πισω τζαμια?θυμαμαι καποτε σε μια εκπομπη(απο την θεση του οδηγου αντ)ειχε βγαλει κατι πορσε-φεραρι κλπ,στα οποια εκλεισαν τα πισω παραθυρα με αυτοκολλτο,εβαλαν και αυτοκολλητα ιχ αγροτικο ωφελιμο κλπ και κυκλοφορουσαν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.καλα κανουν και τους κυνηγανε και αργησαν-ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΟΧΗΜΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ-θα ξεχασω εγω που πριν μερικα χρονια κινουμενος σε επαρχιακο βρεθηκα ξαφνικα κατω απο πλατφορμα χωρις φωτα?και πηγε να βγει και απο πανω ο κωλογερος ηταν και ανασφαλιστος,και δικαιωθηκα μετα απο 12 χρονια με δικαστηρια?η τα αγροτικα μηχανηματα τρακτερ κλπ κινουνται μονο σε αγροτικους δρομους?και πως πανε εκει πετωντας?ολοι αφαλεια για να εχουμε και οι υπολοιποι το κεφαλι μας ησυχο

bulmont
08/03/2013, 08:14
Ρε παληκάρια, υπάρχει και η δική μου η περίπτωση: Κάτοχος ΙΧ που κυκλοφόρησε τελευταία φορά τον προηγούμενο
Αύγουστο, κανονικά με ΚΤΕΟ - κάρτα καυσαερίων - ασφάλεια κλπ. Εκτοτε παραμένει ακινητοποιημένο σε αποθήκη.....
Η ασφάλεια έληξε το τέλος του '12. Τα τέλη κυκλοφορίας πληρώθηκαν μέσω ίντερνετ. Το αυτοκίνητο θα ξανακυκλοφορήση
πιθανότατα τον Ιούλιο, οπότε και θα ξαναασφαλιστεί γιά 6 μήνες (γιά κυκλοφορία μόνο 20 ημερών....)
Δεν ειμαι διατεθημένος να ''φάω'' δυό-τρεις μέρες στην εφορία ή στο υπουργείο Συγκοινωνιών από τις 15-20 μέρες που θα μείνω στην Ελλάδα γιά να παραδώσω ή να παραλάβω τις πινακίδες.
Σίγουρα η απάντηση είναι αυτή, δηλαδή, αφού δεν το κυκλοφοράς, να παραδώσεις τις πινακίδες, αλλά ποιός ''χαραμίζει''
δυό μέρες άδεια, γιά το πάρε-δώσε πινακίδες;;;;;;
Ενώ κρατώντας τις πινακίδες, μπορώ μιά βδομάδα πρίν έρθω στην Ελλάδα, μέ ένα τηλέφωνο στον ασφαλιστή μου, το
αυτοκίνητο να κυκλοφορήση κανονικά (αντε χωρίς κάρτα καυσαερίων, την οποία θα βγάλω την πρώτη-δεύτερη ημέρα
της κυκλοφορίας του)
Δεν έχω την δυνατότητα νά κάνω το ίδιο με τις πινακίδες όμως και γι' αυτό πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας γιά όλο
τον χρόνο.

Που είμαι παραβάτης και πρέπει να πληρώσω πρόστιμο;;;;;;;;;;;;;;;;;

konsttanttinos
08/03/2013, 08:48
Καλημέρα σε όλους.
Από τα ετήσια στατιστικά δεδομένα του υπουργείου συγκοινωνιών, χιλιάδες οχήματα παραμένουν τρακαρισμένα, αλλά με πινακίδα, και φυσικά ανασφάλιστα, και από την άλλη πλευρά, χιλιάδες άνθρωποι δεν είναι σε θέση να οδηγήσουν μετά από ένα ατύχημα, αφήνοντας φυσικά το όχημα τους ανασφάλιστο. Αυτόε ο αριθμός -δυστυχώς - ανανεώνεται κάθε χρόνο.
Και πάμε στους έλληνες του εξωτερικού που έρχονται ενα-δυο μήνες τον χρόνο και έχουν το αυτοκίνητο τους με μία τρίμηνη -φυσιολογικά- ασφάλεια.
Συνεχίζω με ανθρώπους που τώρα στην κρίση έχουν ανασφάλιστο το ένα - πιθανώς - από τα δύο οχήματα μέχρι να το πουλήσουν.
Όλοι οι παραπάνω, και φυσικά όλοι μας, πληρώνουμε υπέρογκους φόρους σε βενζίνη, διόδια, τέλη, φπα, τελωνείο(παράνομα), και τελευταία πάλι τεκμήριο.
Δείτε το όλοι καθαρά, η αναγκαστική ασφάλιση κάθε οχήματος είναι φορομπηχτικής διαθέσεως και τίποτα άλλο.
Όχι, δεν νοιάζονται για την ασφάλεια μας. Για περισσότερα λεφτά κόπτονται. Χέστηκαν αν εμείς πάθουμε κάτι στον δρόμο και δεν έχουμε ασφάλεια.
Αφήστε τις παπαριές στην άκρη, γιατί μας ενώνουν περισσότερα από ότι μας χωρίζουν.
Όλοι θέλουν να είναι νόμιμοι αφαλισμένοι, αλλά γνωρίζω πατεράδες που πρέπει να επιλέξουν ανάμεσα στην ασφάλεια και στο γάλα του παιδού τους.
Μην κρίνετε εκ του ασφαλούς, ελάτε στην θέση των ''δικαιολογημένα'' ανασφάλιστων.
Πάντα όρθιοι.

notakos600
08/03/2013, 09:50
Δείτε το όλοι καθαρά, η αναγκαστική ασφάλιση κάθε οχήματος είναι φορομπηχτικής διαθέσεως και τίποτα άλλο.
Όχι, δεν νοιάζονται για την ασφάλεια μας. Για περισσότερα λεφτά κόπτονται. Χέστηκαν αν εμείς πάθουμε κάτι στον δρόμο και δεν έχουμε ασφάλεια.
Αφήστε τις παπαριές στην άκρη, γιατί μας ενώνουν περισσότερα από ότι μας χωρίζουν.
Όλοι θέλουν να είναι νόμιμοι αφαλισμένοι, αλλά γνωρίζω πατεράδες που πρέπει να επιλέξουν ανάμεσα στην ασφάλεια και στο γάλα του παιδού τους.
Μην κρίνετε εκ του ασφαλούς, ελάτε στην θέση των ''δικαιολογημένα'' ανασφάλιστων.
Πάντα όρθιοι.

+600

Lioulios
08/03/2013, 10:09
Αυτός με το Βαραντέρο που λέγαμε πιο πάνω που δεν είναι στο εξ/κο και τίποτα από τα παραπάνω ....είναι δηλ μεμονωμέμη περίπτωση ;

Μια χαρά το οδηγάει και χωρίς ασφάλεια και χωρίς πινακίδα .


Εγώ μπήκα μέσα κάποτε 9 χιλιάρικα από τράκα που το δικό μου όχημα ήταν σταματημένο και εκτός οδοστρώματος .... Τα πήρα ,δε λέω ....Μετά από ένα χρόνο .


Δεν με νοιάζει αν τί και πως ... Εμένα με νοιάζει όποιος κυκλοφορεί δίπλα μου να έχει ασφάλεια . Αυτό .

Red Rider
08/03/2013, 15:43
Καλημέρα σε όλους.
Από τα ετήσια στατιστικά δεδομένα του υπουργείου συγκοινωνιών, χιλιάδες οχήματα παραμένουν τρακαρισμένα, αλλά με πινακίδα, και φυσικά ανασφάλιστα, και από την άλλη πλευρά, χιλιάδες άνθρωποι δεν είναι σε θέση να οδηγήσουν μετά από ένα ατύχημα, αφήνοντας φυσικά το όχημα τους ανασφάλιστο. Αυτόε ο αριθμός -δυστυχώς - ανανεώνεται κάθε χρόνο.
Και πάμε στους έλληνες του εξωτερικού που έρχονται ενα-δυο μήνες τον χρόνο και έχουν το αυτοκίνητο τους με μία τρίμηνη -φυσιολογικά- ασφάλεια.
Συνεχίζω με ανθρώπους που τώρα στην κρίση έχουν ανασφάλιστο το ένα - πιθανώς - από τα δύο οχήματα μέχρι να το πουλήσουν.
Όλοι οι παραπάνω, και φυσικά όλοι μας, πληρώνουμε υπέρογκους φόρους σε βενζίνη, διόδια, τέλη, φπα, τελωνείο(παράνομα), και τελευταία πάλι τεκμήριο.
Δείτε το όλοι καθαρά, η αναγκαστική ασφάλιση κάθε οχήματος είναι φορομπηχτικής διαθέσεως και τίποτα άλλο.
Όχι, δεν νοιάζονται για την ασφάλεια μας. Για περισσότερα λεφτά κόπτονται. Χέστηκαν αν εμείς πάθουμε κάτι στον δρόμο και δεν έχουμε ασφάλεια.
Αφήστε τις παπαριές στην άκρη, γιατί μας ενώνουν περισσότερα από ότι μας χωρίζουν.
Όλοι θέλουν να είναι νόμιμοι αφαλισμένοι, αλλά γνωρίζω πατεράδες που πρέπει να επιλέξουν ανάμεσα στην ασφάλεια και στο γάλα του παιδού τους.
Μην κρίνετε εκ του ασφαλούς, ελάτε στην θέση των ''δικαιολογημένα'' ανασφάλιστων.
Πάντα όρθιοι.

Συγνώμη κι'όλας...
Αν δεν μπορεί κάποιος να συντηρήσει το όχημα ας το δώσει..
Απο το να αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε ασφάλιστρα και γάλα,καλύτερα με λεωφορείο,και εγώ και τα παιδιά μου..

jimmis5
08/03/2013, 19:51
Συγνώμη κι'όλας...
Αν δεν μπορεί κάποιος να συντηρήσει το όχημα ας το δώσει..
Απο το να αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε ασφάλιστρα και γάλα,καλύτερα με λεωφορείο,και εγώ και τα παιδιά μου..

Σου ευχομαι αν ποτε σου κατσει στραβη να πραξεις οπως λες.

MG-KTiNoS
08/03/2013, 20:25
Συγνώμη κι'όλας...
Αν δεν μπορεί κάποιος να συντηρήσει το όχημα ας το δώσει..
Απο το να αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε ασφάλιστρα και γάλα,καλύτερα με λεωφορείο,και εγώ και τα παιδιά μου..

Το αγγούρι δεν πονάει όταν δεν μπαίνει στο δικό σου κώλο
Μπουκόφσκι

V-TEC
08/03/2013, 20:39
αυτό το πόστ,
εχει αποκαλυψει κατι τρομακτικους ξερόλες,
που έχουν την απάντηση κ την λύση, ευκολη κ έτοιμη στο στομα τους.

Τουλάχιστον ενυπωσιακό ..

.. αλλα όλοι έξω απ´το χορό ..

konsttanttinos
08/03/2013, 20:59
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα φίλε.
Ύστερα από μια λογική οικονομικά πορεία στην ζωή σου, δικαιούσαι να έχεις ένα αυτοκίνητο να μετακινείς την οικογένειά σου όποτε μπορείς εσύ και όποτε κριθεί αναγκαίο χωρίς να ξεροσταλιάζεις τον χειμώνα, ή μέσα στον καύσωνα, μαζί με το νεογέννητο στην στάση για την επίσκεψη στον παιδίατρο.
ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ μία αξιοπρεπή ζωή εσύ και η οικογένεια σου, και δεν μπορεί ο κάθε καριόλης να σου χώνει έναν καινούριο νόμο στον κώλο γιατί ξύπνησε στραβά.
Οι ανεύθυνοι που τόσα χρόνια ήταν ανασφάλιστοι, έτσι κι αλλιώς θα είναι και τώρα.Δεν μιλάω γι'αυτούς.
Τους σωστούς που αναγκάστηκαν να βάζουν την οικογένειά τους σε ανασφάλιστο όχημα -και μάλιστα στους ελληνικούς δρόμους - γιατί δεν τους καταλαβαίνεις?
Ξέρεις τι ανασφάλεια σου δημιουργείται όταν αναγκάζεσαι από τους καριόληδες να το κάνεις αυτό?
Ας μην νιώσεις ποτέ αυτό το αίσθημα.

DAYMAN
08/03/2013, 21:58
ευχομαι να μην σας εγκαταλειψει ανασφαλιστο οχημα ξαπλωμενους στην ασφαλτο!

MikeG
08/03/2013, 21:59
Α ρε Ελλαδάρα!!

Βουρ για εμφύλιο είσαι! Άντε να το ζήσουμε και αυτό!

Red Rider
08/03/2013, 22:21
QUIZ 1
Eχω το αυτοκίνητο στο γκαράζ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ για τον Χ-Ψ λόγο.
Πρέπει να πάω το παιδί μου στον γιατρό.
Τί κάνω?

α. Παίρνω το αυτοκίνητο.
β. Παίρνω ταξί-λεωφορείο

QUIZ 2
To παιδί μου ΠΕΙΝΑΕΙ και έχω στο γκαράζ ένα όχημα αξίας Χ ευρώ
Τι κάνω?

α.Το κρατάω ανασφάλιστο και κλειδωμένο.
β.Το κρατάω ανασφάλιστο και κυκλοφορώ επειδή είμαι αρχιδ@τος
γ.Το πουλάω και τρώω εγώ και τα παιδιά μου


Η ωμή αλήθεια είναι μία,αν έχεις φράγκα έχεις και όχημα,αν δεν έχεις φράγκα δεν έχεις όχημα.Καλά θα κάνουμε να το καταπιούμε..Οσοι προσαρμοστούν είναι και όσοι θα επιβιώσουν.Ολοι οι άλλοι Cowboys παλιά στο Texas..
Και για να προφτάσω μερικούς δεν είμαι ούτε παιδί των Β.Π. ούτε γόνος πλούσιας οικογένειας.Το ψωμί μου το βγάζω υπο συνθήκες που λίγοι από εσάς αντέχουν.

akis_trevor
08/03/2013, 22:38
γουσταρω να εχω μοτοσυκλετα για να πηγαινω 1-2-3-10 βολτες τον χρονο παραεξω.το καλοκαιρι δεν την χρησιμοποιω γιατι δεν την παλευω με την ζεστη.οποτε κανω 1 εξαμηνη ασφαλεια πχ απο νοεμβρη μεχρι απριλη να παω οσες βολτες μπορω γιατι οταν παω βολτα με την μοτο μου ηρεμω,ξεφευγω,δεν νιωθω εγκλωβισμενος.
για παραπανω ασφαλειες,βολτες,και οτι αλλο θες,δεν βγαινω οικονομικα.
γιατι να μην μπορω να το κανω αυτο;

Red Rider
08/03/2013, 23:00
γουσταρω να εχω μοτοσυκλετα για να πηγαινω 1-2-3-10 βολτες τον χρονο παραεξω.το καλοκαιρι δεν την χρησιμοποιω γιατι δεν την παλευω με την ζεστη.οποτε κανω 1 εξαμηνη ασφαλεια πχ απο νοεμβρη μεχρι απριλη να παω οσες βολτες μπορω γιατι οταν παω βολτα με την μοτο μου ηρεμω,ξεφευγω,δεν νιωθω εγκλωβισμενος.
για παραπανω ασφαλειες,βολτες,και οτι αλλο θες,δεν βγαινω οικονομικα.
γιατι να μην μπορω να το κανω αυτο;

Μαζί σου.
Διαφωνώ κάθετα με αυτό το μέτρο.
Εσύ όμως είσαι σωστός και συνειδητοποιημένος,και πράγματι βγάζεις το μηχανάκι μόνο όταν είναι ασφαλισμένο..Λίγοι λειτουργούν με συνείδηση.
Κάτι άλλοι βάζουν την οικογένεια τους μέσα σε ανασφάλιστο όχημα,και όταν χτυπήσουν τον κακόμοιρο μοτοσυκλετιστή την κάνουν,γιατί φυσικά δεν έχουν ασφάλεια....

Lioulios
08/03/2013, 23:06
60 ευρώ κάνει η ασφάλεια στο 950 το εξάμηνο .

Όποιος δεν μπορεί να δώσει 60 ευρώ το 6μηνο ...για μένα ...πάει να πει πως και η μηχανή του δεν τυγχάνει της ανάλογης συντήρησης .


Ούτε και εγώ είμαι γόνος $$ ,αλλά προτημώ από το να πάρω ιφόν και λοιπές μαλακίες , τα λ7 μου να τα δίνω στην κ@υλα μου .

Οι υπόλοιποι με οικογένειες κτλ υποχρεώσεις να με συγχωρέσουν ,αλλά δεν μπορώ να τους καταλάβω(να μπω στη θέση τους δηλ) γιατί αν και παντρεμένος , δεν έχω ακόμα παιδιά .
Είναι όμως πολλοί που λένε ..

¨Να τα μας πάλι ,βρήκαν καινούριο κόλπο να μας τα πάρουν πάλι . Άκου εκεί υποχρεωτική ασφάλεια ... Και συνεχίζουν την κουβέντα και το ποτάκι τους σε μπαράκι ή καφέ και μετά παίρνουν το ανασφάλιστο πλοίο και σιγά σιγά το δρόμο για το σπίτι.... Κάπου εκεί καραδωκεί και ο μπάτσος που θα κόψει την κλήση και την συνέχεια την ξέρετε ... Μέ γράψανε τα μο@νο@π@ν@ για ασφάλεια ¨

Τέτοιοι δυστυχώς είναι πάρα πολλοί και για αυτούς , την πληρώνουν και όλοι όσοι πραγματικά θα μπορούσαν να έχουν ακινητοποιημένο ένα όχημα .

Όλα τα άλλα ...άλλα λόγια να αγαπιόμαστε

stefanos
09/03/2013, 00:33
QUIZ 1
Eχω το αυτοκίνητο στο γκαράζ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ για τον Χ-Ψ λόγο.
Πρέπει να πάω το παιδί μου στον γιατρό.
Τί κάνω?

α. Παίρνω το αυτοκίνητο.
β. Παίρνω ταξί-λεωφορείο

QUIZ 2
To παιδί μου ΠΕΙΝΑΕΙ και έχω στο γκαράζ ένα όχημα αξίας Χ ευρώ
Τι κάνω?

α.Το κρατάω ανασφάλιστο και κλειδωμένο.
β.Το κρατάω ανασφάλιστο και κυκλοφορώ επειδή είμαι αρχιδ@τος
γ.Το πουλάω και τρώω εγώ και τα παιδιά μου


Η ωμή αλήθεια είναι μία,αν έχεις φράγκα έχεις και όχημα,αν δεν έχεις φράγκα δεν έχεις όχημα.Καλά θα κάνουμε να το καταπιούμε..Οσοι προσαρμοστούν είναι και όσοι θα επιβιώσουν.Ολοι οι άλλοι Cowboys παλιά στο Texas..
Και για να προφτάσω μερικούς δεν είμαι ούτε παιδί των Β.Π. ούτε γόνος πλούσιας οικογένειας.Το ψωμί μου το βγάζω υπο συνθήκες που λίγοι από εσάς αντέχουν.

Η ωμή αλήθεια είναι ότι μπορεί να πάρεις το αυτοκίνητο της γυναίκας σου που καίει και λιγότερο από το landcruizer,
οτι το όχημα που έφτυσες αίμα για να έχεις στο γκαράζ σου έχει μικρότερη αξία από ένα γεύμα στα Goodys,
και στην πραγματικότητα τα ανασφάλιστα θα καταθέσουν και πινακίδα γιατί ήταν και ψιλοάχρηστα στους ιδιοκτήτες τους (την τρύπα στον προϋπολογισμό θα την καλύψουμε από μισθούς και συντάξεις).
Και τέλος η ωμή αλήθεια είναι ότι το όχημα πλέον μπορεί να το έχεις με ελάχιστα φράγκα και ασφαλισμένο.
Δυστυχώς δεν μπορώ να πώ το ίδιο για το ρεύμα ή την θέρμανση.

SHOOTER045
09/03/2013, 01:00
θυμαμαι οταν ημουν μικρος,δεν ειχε και πολλα αυτοκινητα,αλλα ο κοσμος εξυπηρετουνταν.θυμαμαι οτι λιγο ποιο μεγαλος πηγα διακοπες χρησιμοποιωντας το κτελ ουκ ολιγες φορες.περυσι προτιμησα να παραδωσω την αδεια και τις πινακιδες απο το subaru που εχω,να μην πληρωσω τελη(660)και ασφαλεια(240)-περσινες τιμες-και να ανεβοκατεβαινω ως τον βολο-πατρικο της γυναικας μου-να βρω και να δω την οικογενεια με ενα cb 400,και οταν χαλασε πηγαινα με το κτελ,ενταξει ολοι θελουμε την ανεση μας,ολοι τα θελουμε ολα ηα μαλλον τα θελαμε ολα,ημασταν υπερ καταναλωτικοι,μας εκαναν και εμεις τα χαιβανια το φαγαμε.ωρα να κατεβει η μπαλα χαμηλα,ποιος απο εσας εχοντας στην αυλη του ενα impreza 2000cc το αφηνε στην ακρη,για να κυκλοφορει με 4 παιδια με ενα atos?καθολα νομιμο και ασφαλισμενο κλπ.ουτε πιστευω καποιον που λεει<εγω το κυκλοφορω μονο 6 μηνες>μετα τπτ οποτε δεν κανει ασφαλεια.το παπι το ασφαλιζω ολον τον χρονο,μπορει τον χειμωνα να το βγαζω μια φορα την εβδομαδα η μια φορα τον μηνα αλλα ειναι ασφαλισμενο.και το cb που ειχα το ιδιο.σχεδον καθημερινα(λογω δουλειας)συναντω ανθρωπους με ανασφαλιστα οχηματα(αυτο-μοτο)αλλα δεν εχω ενδοιασμους,γιατι τοτε αν τον αφησω ο νομιμος που πληρωνει ασφαλεια κλπ θα ειναι μα@@κας.και αν χτυπησει με αυτον θα φταιω κατα ενα μερος και εγω-που λυπηθηκα,εκανα στραβα ματια χαζευα-που δεν μπορει να φτιαξει το μοτο του η το αμαξι του επειδη χτυπησε με ανασφαλιστο(προσωπικα δινω την ευκαιρια σε οποιον ανασφαλιστο συναντω,να επιστρεψει σπιτι του και μεσα σε 3 μερες να στειλει η να φερει την ασφαλεια ο ιδιος αλλιως προχωραει η κληση,η οποια για οσους δεν το ξερουν κοβεται υπερ Δ.Ο.Υ,500 αυτο,250 μοτο,οποτε βγαζοντας ασφαλεια ο δικος μου παραβατης και γλιτωνει την τσεπη του,και αλλους οδηγους,κριση υπαρχει ολλα δεν θα την περασουμε εις βαρος τριτων

notakos600
09/03/2013, 07:20
Τελικά εδώ και δυο σελίδες μαλώνουμε για 100-200 ευρώ το πολύ το χρόνο, όπως θα έλεγε και ο συγχωρεμένος ο παππούς μου: ''κάντην να πάει στο διάολο''...

Red Rider
09/03/2013, 08:05
Και τέλος η ωμή αλήθεια είναι ότι το όχημα πλέον μπορεί να το έχεις με ελάχιστα φράγκα και ασφαλισμένο.
Δυστυχώς δεν μπορώ να πώ το ίδιο για το ρεύμα ή την θέρμανση.

Αυτό μάλιστα,είναι ένα πραγματικά σοβαρό ζήτημα,που δεν θίγει απλά την "βολή" και το prestige του μέσου οικογενειάρχη που μόλις παρέδωσε τις πινακίδες του..



θυμαμαι οταν ημουν μικρος,δεν ειχε και πολλα αυτοκινητα,αλλα ο κοσμος εξυπηρετουνταν.θυμαμαι οτι λιγο ποιο μεγαλος πηγα διακοπες χρησιμοποιωντας το κτελ ουκ ολιγες φορες.περυσι προτιμησα να παραδωσω την αδεια και τις πινακιδες απο το subaru που εχω,να μην πληρωσω τελη(660)και ασφαλεια(240)-περσινες τιμες-και να ανεβοκατεβαινω ως τον βολο-πατρικο της γυναικας μου-να βρω και να δω την οικογενεια με ενα cb 400,και οταν χαλασε πηγαινα με το κτελ,ενταξει ολοι θελουμε την ανεση μας,ολοι τα θελουμε ολα ηα μαλλον τα θελαμε ολα,ημασταν υπερ καταναλωτικοι,μας εκαναν και εμεις τα χαιβανια το φαγαμε.ωρα να κατεβει η μπαλα χαμηλα,ποιος απο εσας εχοντας στην αυλη του ενα impreza 2000cc το αφηνε στην ακρη,για να κυκλοφορει με 4 παιδια με ενα atos?καθολα νομιμο και ασφαλισμενο κλπ.ουτε πιστευω καποιον που λεει<εγω το κυκλοφορω μονο 6 μηνες>μετα τπτ οποτε δεν κανει ασφαλεια.το παπι το ασφαλιζω ολον τον χρονο,μπορει τον χειμωνα να το βγαζω μια φορα την εβδομαδα η μια φορα τον μηνα αλλα ειναι ασφαλισμενο.και το cb που ειχα το ιδιο.σχεδον καθημερινα(λογω δουλειας)συναντω ανθρωπους με ανασφαλιστα οχηματα(αυτο-μοτο)αλλα δεν εχω ενδοιασμους,γιατι τοτε αν τον αφησω ο νομιμος που πληρωνει ασφαλεια κλπ θα ειναι μα@@κας.και αν χτυπησει με αυτον θα φταιω κατα ενα μερος και εγω-που λυπηθηκα,εκανα στραβα ματια χαζευα-που δεν μπορει να φτιαξει το μοτο του η το αμαξι του επειδη χτυπησε με ανασφαλιστο(προσωπικα δινω την ευκαιρια σε οποιον ανασφαλιστο συναντω,να επιστρεψει σπιτι του και μεσα σε 3 μερες να στειλει η να φερει την ασφαλεια ο ιδιος αλλιως προχωραει η κληση,η οποια για οσους δεν το ξερουν κοβεται υπερ Δ.Ο.Υ,500 αυτο,250 μοτο,οποτε βγαζοντας ασφαλεια ο δικος μου παραβατης και γλιτωνει την τσεπη του,και αλλους οδηγους,κριση υπαρχει ολλα δεν θα την περασουμε εις βαρος τριτων

Πολύ καλά τα λες :a013:

MG-KTiNoS
09/03/2013, 08:51
QUIZ 1
Eχω το αυτοκίνητο στο γκαράζ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ για τον Χ-Ψ λόγο.
Πρέπει να πάω το παιδί μου στον γιατρό.
Τί κάνω?

α. Παίρνω το αυτοκίνητο.
β. Παίρνω ταξί-λεωφορείο

QUIZ 2
To παιδί μου ΠΕΙΝΑΕΙ και έχω στο γκαράζ ένα όχημα αξίας Χ ευρώ
Τι κάνω?

α.Το κρατάω ανασφάλιστο και κλειδωμένο.
β.Το κρατάω ανασφάλιστο και κυκλοφορώ επειδή είμαι αρχιδ@τος
γ.Το πουλάω και τρώω εγώ και τα παιδιά μου


Η ωμή αλήθεια είναι μία,αν έχεις φράγκα έχεις και όχημα,αν δεν έχεις φράγκα δεν έχεις όχημα.Καλά θα κάνουμε να το καταπιούμε..Οσοι προσαρμοστούν είναι και όσοι θα επιβιώσουν.Ολοι οι άλλοι Cowboys παλιά στο Texas..
Και για να προφτάσω μερικούς δεν είμαι ούτε παιδί των Β.Π. ούτε γόνος πλούσιας οικογένειας.Το ψωμί μου το βγάζω υπο συνθήκες που λίγοι από εσάς αντέχουν.

Η σωστή ερώτηση είναι
Έχω ένα παιδί που πεινάει και στη κουζίνα ένα τραπεζομάχαιρο ΝΑ
Τι κάνω?
Α το σφάζω να γλυτώσει κι αυτό κι εγώ?
Β πάω στη γιαγιά δίπλα που χτες πήρε τη σύνταξη, στο ψιλικατζίδικο πιο κάτω κλπ
Γ Ρισκάρω το πλούσιο που έχει σεκιουριτάδες, σκύλο, κάμερες και μπορεί να βγάλει και κανένα σίδερο από κανένα ντουλάπι?
Δ Φεύγω μετανάστης

Φυσικά μπορεί να έχω και συνδυασμό
Β Γ Δ …
Ξεκόλλα με αυτές τις θεωρίες.
Η ζωή όταν φτάνουμε στην επιβίωση είναι σκληρή και ανελέητη και κανένα νόμος γραφειοκρατικός δεν μπορεί να το σταματήσει.
Τώρα το ποιος θα επιβιώσει είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.





Το παράξενο είναι ότι ακόμα και τώρα δεν έχετε καταλάβει ότι αυτά τα νομοσχέδια ουδεμία σχέση έχουν με την δική μας ευμάρεια.
Τις ασφαλιστικές θέλουν να εξυπηρετήσουν και τις τράπεζες.
Μόλις φάμε αυτό μετά έχει σειρά και η υποχρεωτική ασφάλιση στο σπίτι.

Μια απλή ερώτηση υποθετική
Εγώ έχω λεφτά και μπορώ να καλύψω από μόνος μου την όποια ζημιά κάνει τα αμάξι μου ή μηχανή μου.
Γιατί πρέπει να έχω ΚΑΙ ασφάλεια?
Πληρώνω, εγγυούμαι με την προσωπική μου περιουσία.
κατανοητό?

MG-KTiNoS
09/03/2013, 08:59
Α ρε Ελλαδάρα!!

Βουρ για εμφύλιο είσαι! Άντε να το ζήσουμε και αυτό!

Κατ αρχήν κι εσύ μέρος της Ελλαδάρας είσαι.
Κατά δεύτερο εκεί πάει το πράγμα ολοταχώς.
Μη νομίζεις δηλαδή ότι όσο μεγαλώνει η φτώχια άρα και η αδυναμία να ανταπεξέλθει κάποιος στις υποχρεώσεις του θα φέρει ευγενή άμιλλα και ανταγωνισμό.
Βία θα φέρει δυστυχώς.
Εδώ έχεις ένα πρώτο δείγμα.
Ο Ένας λέει ότι θέλει να κυκλοφορούν όλοι ασφαλισμένοι γύρω του, ο άλλος θέλει να πάει στις 5 στη φάμπρικα και με 530ευρώ το μήνα δεν του φτάνουν να πληρώσει ΚΑΙ ασφάλεια.
Απλά πράγματα…
Φυσικά ο ένας δείχνει τον άλλο και το ρετιρέ κάνει πάρτι !

spyrakos35
09/03/2013, 09:30
είμαι 42 χρονών.....

όταν ήμουν παιδί και μέχρι να φτάσω 5-6 χρονών (1976 - 1977) οι γονείς μου ΔΕΝ είχαν αμάξι (ο πατέρας μου μία βέσπα μόνο)....

δόξα τω θεώ ούτε εγώ, ούτε ο αδελφός μου πάθαμε κάτι...

αυτά από εμένα.... :beer:

SHOOTER045
09/03/2013, 09:50
είμαι 42 χρονών.....

όταν ήμουν παιδί και μέχρι να φτάσω 5-6 χρονών (1976 - 1977) οι γονείς μου ΔΕΝ είχαν αμάξι (ο πατέρας μου μία βέσπα μόνο)....

δόξα τω θεώ ούτε εγώ, ούτε ο αδελφός μου πάθαμε κάτι...

αυτά από εμένα.... :beer:

+100000

SHOOTER045
09/03/2013, 10:02
το Δ και με ψηλα το κεφαλι.και αν δεν φτανουν να μην κυκλοφορησει,και αν χρειαστει καποιος φιλος γειτονας κλπ θα τον εξυπηρετησει.δοξα το θεο,σκεψου να χτυπησει καποιον να ειναι ανασφαλιστος και να τρεχει και στα δικαστηρια?η ακομα χειροτερα να κανει καμια σοβαρη ζημια.τοτε ειναι που θα φυγει νυχτα μεταναστης και χωρις επιστροφη.μπορει να δειχνουμε ο ενας τον αλλο γιατι μεταξυ μας ερχομαστε σε επαφη,το ρετιρε ειναι αλλου,οταν ομως το ρετιρε κυκλοφορει στους δρομους υποκειται στους γηινους νομους και κανονες,και εκει τα πραγματα αλλαζουν,το<ξερεις ποιος ειμαι εγω>πεθανε.και εκει δεν εχει δευτερη ευκαιρια σε 3 ημερες,τα λαμογια φοβουνται να κυκλοφορησουν γιατι φοβουνται το διασυρμο απο εναν τυχαιο εντοπισμο.πως νομιζεται εχουν πιαστει ολοι αυτοι η μεσαιο μεγαλοι και ακομα ποιο μεγαλοι για χρεη σε υπαλληλους ,στο δημοσιο στο ικα.απο το χερι του θεου?ενταξει ο θεος ειναι μαζι μας ειναι μεγαλος αλλα αφου αυτος ειναι μαζι μας ποιος ειναι με τους αλλους?

DrBig
09/03/2013, 10:09
60 ευρώ κάνει η ασφάλεια στο 950 το εξάμηνο .
......
Όλα τα άλλα ...άλλα λόγια να αγαπιόμαστε

Ποια ειναι αυτη η ασφαλεια ρε Λιουλιε?

buckley
09/03/2013, 10:20
Η σωστή ερώτηση είναι
Έχω ένα παιδί που πεινάει και στη κουζίνα ένα τραπεζομάχαιρο ΝΑ
Τι κάνω?
Α το σφάζω να γλυτώσει κι αυτό κι εγώ?
Β πάω στη γιαγιά δίπλα που χτες πήρε τη σύνταξη, στο ψιλικατζίδικο πιο κάτω κλπ
Γ Ρισκάρω το πλούσιο που έχει σεκιουριτάδες, σκύλο, κάμερες και μπορεί να βγάλει και κανένα σίδερο από κανένα ντουλάπι?
Δ Φεύγω μετανάστης

Φυσικά μπορεί να έχω και συνδυασμό
Β Γ Δ …
Ξεκόλλα με αυτές τις θεωρίες.
Η ζωή όταν φτάνουμε στην επιβίωση είναι σκληρή και ανελέητη και κανένα νόμος γραφειοκρατικός δεν μπορεί να το σταματήσει.
Τώρα το ποιος θα επιβιώσει είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.





Το παράξενο είναι ότι ακόμα και τώρα δεν έχετε καταλάβει ότι αυτά τα νομοσχέδια ουδεμία σχέση έχουν με την δική μας ευμάρεια.
Τις ασφαλιστικές θέλουν να εξυπηρετήσουν και τις τράπεζες.
Μόλις φάμε αυτό μετά έχει σειρά και η υποχρεωτική ασφάλιση στο σπίτι.

Μια απλή ερώτηση υποθετική
Εγώ έχω λεφτά και μπορώ να καλύψω από μόνος μου την όποια ζημιά κάνει τα αμάξι μου ή μηχανή μου.
Γιατί πρέπει να έχω ΚΑΙ ασφάλεια?
Πληρώνω, εγγυούμαι με την προσωπική μου περιουσία.
κατανοητό?

Μην ακούω επικίνδυνες απερίσκεπτες κουβέντες.Πριν χρόνια θυμάμαι περιστατικό σοβαρού τροχαίου που δεν έφτασε η ασφαλιστική κάλυψη προς τρίτους και χρειάστηκε εξαργύρωση της ακίνητης περιουσίας του "υπευθύνου" για την αποζημίωση και εσύ συζητάς να κυκλοφοράς εντελώς ανασφάλιστος ???

SHOOTER045
09/03/2013, 10:38
Μην ακούω επικίνδυνες απερίσκεπτες κουβέντες.Πριν χρόνια θυμάμαι περιστατικό σοβαρού τροχαίου που δεν έφτασε η ασφαλιστική κάλυψη προς τρίτους και χρειάστηκε εξαργύρωση της ακίνητης περιουσίας του "υπευθύνου" για την αποζημίωση και εσύ συζητάς να κυκλοφοράς εντελώς ανασφάλιστος ???
αυτο ειπα και εγω παραπανω

AristidisZ
09/03/2013, 11:03
Μου αρέσει ο τρόπος που εξελίχθηκε η κουβέντα.
Από την (λογική κατ' εμέ) αγανάκτηση κάποιων ανθρώπων που είτε έχουν ακινητοποιημένα οχήματα είτε θέλουν να τα κυκλοφορούν περιστασιακά και δεν έχουν καμιά διάθεση να πηγαινοέρχονται στο υπουργειο να δίνουν / παίρνουν πινακίδες, στο αν έχουμε το "δικαίωμα" λόγω κρίσης να κυκλοφορούμε ανασφάλιστοι.
Έχεις δεν εχεις να φας, δεν πρέπει να κυκλοφορείς ανασφάλιστος ρε μεγάλε.
Δεν με νοιάζει αν είναι άρρωστο το παιδί σου, έχει περίοδο η γυναίκα σου ή πονάει ο κώλος της πεθεράς σου
Με νοιάζει ότι αν τρακάρεις εμένα, προφανώς δε θα έχεις να με αποζημιώσεις, και μαύρο φίδι που με έφαγε

jimmis5
09/03/2013, 13:34
σχεδον καθημερινα(λογω δουλειας)συναντω ανθρωπους με ανασφαλιστα οχηματα(αυτο-μοτο)αλλα δεν εχω ενδοιασμους,γιατι τοτε αν τον αφησω ο νομιμος που πληρωνει ασφαλεια κλπ θα ειναι μα@@κας.και αν χτυπησει με αυτον θα φταιω κατα ενα μερος και εγω-που λυπηθηκα,εκανα στραβα ματια χαζευα-που δεν μπορει να φτιαξει το μοτο του η το αμαξι του επειδη χτυπησε με ανασφαλιστο(προσωπικα δινω την ευκαιρια σε οποιον ανασφαλιστο συναντω,να επιστρεψει σπιτι του και μεσα σε 3 μερες να στειλει η να φερει την ασφαλεια ο ιδιος αλλιως προχωραει η κληση,η οποια για οσους δεν το ξερουν κοβεται υπερ Δ.Ο.Υ,500 αυτο,250 μοτο,οποτε βγαζοντας ασφαλεια ο δικος μου παραβατης και γλιτωνει την τσεπη του,και αλλους οδηγους,κριση υπαρχει ολλα δεν θα την περασουμε εις βαρος τριτων

Κατανοοω την υπηρεσια σου,δεν κατανοω τους υψηλοβαθμους και τους πολιτικους προισταμενους σου..Ο τροπος και η φιλοσοφια ειναι η προληψη και οχι η καταστολη,το τελευταιο καιρο ειμαστε μονο στην καταστολη.Οι ιδιοι σαν υπηρεσια θα επρεπε να εχετε πει οτι δεν μπορεις να ζητας απο καποιον κληση με 500€ ή 1000€ οταν ο μισθος ειναι κατω απο αυτο το ποσο,δεν υπαρχει καμια λογικη σε ολο αυτο.Αν κανεις αυτο που λες σου βγαζω το καπελο,καποτε πιτσιρικας οταν γυριζα με το παπι ξεκρανωτος γενικα την ειχα γλυτωσει και απο ατυχηματα αλλα και απο κλησεις,βρεθηκε μια μερα ενας Ζ γυρω στα 50(ετων) μαλιστα η φημη του ηταν ως ο πιο σκληρος εδω στην περιοχη μου.Μου ειπε ...Ρε μαλακα γιατι θες να σκοτωθεις τσαμπα...φορεσε το το ρημαδι το κρανος για να μπορεις να ευχαριστιεσε πολλα χρονια το μηχανακι σου και να παρεις και μεγαλυτερο.Το παραδειγμα εχει να κανει με το γεγονος οτι με ποινες απλα δημιουργεις φοβο και "ευκολα" βρισκεις τροπους να ξεφυγεις ενω με την νουθεσια σιγουρα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.
Ο παραδειγματισμος ειναι το πιο σημαντικο,εδω καλοκαιρακι η υπηρεσια σας σας επιτρεπει να κυκλοφορειτε με πουκαμισο και υφασματινο παντελονι σαν να ειστε εισπρακτορες στα λεωφορεια.

Ο στοχος ειναι να μαζεψουν χρηματα που σε ενα βαθμο ειναι και αυτο λογικο,το παραλογο ειναι οτι δεν υπαρχουν επιλογες.Λυσεις σιγουρα υπαρχουν που να εξυπηρετουν ΠΡΩΤΑ τον πολιτη και να ειναι ασφαλης και νομιμος.Ασφαλησε με σαν ατομο σαν οδηγο και φροντισε να με ελεγχεις,οχι επειδη εχει τρυπα το συστημα και δεν εχει προσωπικο κτλ κτλ χαρατσωνεις τους παντες.Εχω περασει σε αλλο επιπεδο συντομα θα σου πουν ασφαλησου μονος σου γιατι το κρατος δεν μπορει και αν εσυ δεν εχεις ψοφα τι να κανουμε thats life συμφωνα με μερικους συμφορουμιτες.τοτε ομως θα ειναι αργα για να αντιδρασεις ακομα και εσυ που εχεις καποια εξουσια στα χερια σου.Το εχω ξαναπει καποια στιγμη εδω μεσα μοιαζουμε ολοι με την πουτανα που ενω την χτυπα ο νταβας ενω την εκδιδει,στο τελος λεει οτι τον αγαπαει και τις αρεσει και απο πανω.

Ουτοπικα σκεπτομενος για μενα θα επρεπε να καταργηθουν οι ασφαλειες,τοτε θα γινονταν ολοι και μονο πιο συνετοι οδηγοι και προσεκτικοι..τωρα οδηγουν απαντες ανεξελεκτα με την λογικη οτι εχω ασφαλεια και το λενε και καταμουτρα...αυτους φοβαμε πολυ...τρομαζω στην ιδεα και μονο οτι ο αλλος ειναι αδιαφορος επειδη εχει λεφτα και εχει και ασφαλεια...
Στα τρυφερα μου αν εχει ασφαλεια και με στειλει σε τοπο χλωερο και αναπαυσεως στα τρυφερα του πατερα μου αν αν αν του δωσουν πεντε φραγκα για τον γιο του αν το εχει κατω απο μαρμαροπλακα...
(την απαντησει την ξερω μπορει να σε σκοτωσει ανασφαλιστος και να μην παρεις φραγκο...ειναι το ιδιο αδιαφορη και αυτη..)

Ευχαριστω σορρυ για το μακροσκελες καλη συνεχει εχουμε δρομο ακομα μεχρι τον πατο..

MG-KTiNoS
09/03/2013, 13:35
Μην ακούω επικίνδυνες απερίσκεπτες κουβέντες.Πριν χρόνια θυμάμαι περιστατικό σοβαρού τροχαίου που δεν έφτασε η ασφαλιστική κάλυψη προς τρίτους και χρειάστηκε εξαργύρωση της ακίνητης περιουσίας του "υπευθύνου" για την αποζημίωση και εσύ συζητάς να κυκλοφοράς εντελώς ανασφάλιστος ???


Γιατί?
Εγω μπορεί να έχω μια τράπεζα δική μου να είμαι ο γιός του πάρτα όλα...
Μπορώ νομικά να το κάνω?
Η απάντηση είναι όχι !
Ρητορική είναι ερώτηση φυσικά.

MG-KTiNoS
09/03/2013, 13:43
Μου αρέσει ο τρόπος που εξελίχθηκε η κουβέντα.
Από την (λογική κατ' εμέ) αγανάκτηση κάποιων ανθρώπων που είτε έχουν ακινητοποιημένα οχήματα είτε θέλουν να τα κυκλοφορούν περιστασιακά και δεν έχουν καμιά διάθεση να πηγαινοέρχονται στο υπουργειο να δίνουν / παίρνουν πινακίδες, στο αν έχουμε το "δικαίωμα" λόγω κρίσης να κυκλοφορούμε ανασφάλιστοι.
Έχεις δεν εχεις να φας, δεν πρέπει να κυκλοφορείς ανασφάλιστος ρε μεγάλε.
Δεν με νοιάζει αν είναι άρρωστο το παιδί σου, έχει περίοδο η γυναίκα σου ή πονάει ο κώλος της πεθεράς σου
Με νοιάζει ότι αν τρακάρεις εμένα, προφανώς δε θα έχεις να με αποζημιώσεις, και μαύρο φίδι που με έφαγε

Ξεκίνα να σε νοιάζει γιατί η απάντηση σ αυτό που γράφεις
είναι...
Άμα είναι άρρωστο το παιδί μου και δεν έχει νοσοκομειακό να έρθει να το πάρει καβαλάω ότι να ναι και ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ με νοιάζει αν σε τρακάρω….
Με νοιάζει να φτάσω στο νοσοκομείο
ΚΑΙ ΜΟΝΟ

Και επιτέλους καταλάβετε ότι οι άνθρωποι δεν κυκλοφορούν ανασφάλιστοι επειδή είναι μαλάκες αλλά επειδή
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ
Και θα κυκλοφορούν ανασφάλιστοι όπως παλιά ότι νόμο και να κάνουν γιατί ο άλλος αν δεν πάει στη φάμπρικα για τα 5 30 θα πεθάνει και ως εκ τούτου η ανάγκη να ζήσει είναι σημαντικότερη από την απειλή του ΑΝ τρακάρει τι θα γίνει.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ
ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΡΑ!

Μόνο όταν ο άλλος αποκτήσει αύριο έχουν νόημα όλες οι κουβέντες που κάνετε.
Τότε δηλαδή που θα ΕΧΕΙ να χάσει ώστε να ενδιαφέρεται για την ασφάλεια του.
Αυτά...

el-Gatto
09/03/2013, 13:53
60 ευρώ κάνει η ασφάλεια στο 950 το εξάμηνο


Ποια ειναι αυτη η ασφαλεια ρε Λιουλιε?
Φαντάζομαι ότι ,
ο φίλος "Lioulios" ,αναφέρεται σε ασφαλιστήριο συμβόλαιο με τις minimum καλύψεις ,σε όχι κ τόσο γνωστή εταιρία ,κ με διεύθυνση κατοικίας ασφαλιζόμενου ,κάποιο χωριό τση Κρήτης.

Tο δικό μου κόστος ασφαλιστηρίου ,σε "έγκυρη" ΠΑΝΤΑ εταιρία ,για 660cc ,& κατοικία (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) Αθήνα ,είναι το 2πλάσιο.

Κάπου εκει θα παίζεις κι εσυ φαντάζομαι "DrBig" .
Γι'αυτό κ σου φάνηκε λίγο το 60άρι.
Και όντως ειναι. Σε σχέση με αυτά που εχουμε υποχρεωθεί να πληρώνουμε εμεις εδω. Στο Μεγάλο Μπουρδ Χωριό.
.
.
.
.
.
ΥΓ.1: Σαφώς και ειμαι της άποψης οτι: "Ο,τι κινείται ,ΠΡΕΠΕΙ να ειναι κ ασφαλισμένο".&_
ΑΛΛΑ
Αν θέλει ο Κρατικός Μηχανισμός ,τον πολίτη ΝΟΜΙΜΟ ,τότε να εξαντλήσει ΠΡΩΤΑ την αυστηρότητα του έναντι τον εχόντων-παικτών του συστήματος
(βλ.φαλιρισμένες ασφαλιστικές & επίορκοι-καταχραστές "Δημόσιοι Λειτουργοί")
και μετά να προβεί σε ψηφιση/εκτελεση νόμων λαιμοι/τόμων ,οι οποίοι σαν σκοπό εχουν την καλυψη της ανικανότητας των κρατικών λειτουργών για ελέγχους ,
καθώς και την περεταίρω υποβάθμιση του βιοτικού επιπέδου των "πληβίων"(βλ."τα κεφάλια μέσα")
.
.
.
ΥΓ.2: Επειδή αναφέρθηκε ,
αλλά κυρίως κ άκρως σημαντικότερο ,επειδη διαφαίνεται ,ακόμα κ στην απλή ανταλλαγή απόψεων μεσα σ'ενα μοτο-φόρουμ....
εχω κι εγω την αίσθηση οτι...
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,δεν τον γλυτώνουμε τον εμφύλιο.
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ...γιατί...ΜΟΝΟ ΧΑΜΕΝΟΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ στο τέλος!

Αλλά ,όταν βλέπεις απόψεις πολιτών/μοτοσυκλετιστών του τύπου:
"Αμα δεν μπορείς να έχεις μοτοσυκλέτα ,πούλησε τη για ψίχουλα ,και φάτα για να επιβιώσεις." (για πόσο ακόμα άραγε;)
αντί να συναντάς -τουλάχιστον- μια διάθεση αλληλεγγύης ,ανάμεσα σε σκεπτόμενα-έμψυχα όντα ,με την ίδια αγάπη/ανάγκη (για τη μοτοσυκλέτα εννοώ)
....ε ,τότε πιά....δεν ξέρω σε τί να ελπίσω έναντι των πιο δυσοίονων προβλέψεων.
.

akis_trevor
09/03/2013, 13:55
εχουμε δρομο ακομα μεχρι τον πατο..
γιαυτο και μονο jim :beer:
και γενικα με τα περισσοτερα που ειπες συμφωνω!

AristidisZ
09/03/2013, 13:57
Ξεκίνα να σε νοιάζει γιατί η απάντηση σ αυτό που γράφεις
είναι...
Άμα είναι άρρωστο το παιδί μου και δεν έχει νοσοκομειακό να έρθει να το πάρει καβαλάω ότι να ναι και ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ με νοιάζει αν σε τρακάρω….
Με νοιάζει να φτάσω στο νοσοκομείο
ΚΑΙ ΜΟΝΟ

Και επιτέλους καταλάβετε ότι οι άνθρωποι δεν κυκλοφορούν ανασφάλιστοι επειδή είναι μαλάκες αλλά επειδή
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ
Και θα κυκλοφορούν ανασφάλιστοι όπως παλιά ότι νόμο και να κάνουν γιατί ο άλλος αν δεν πάει στη φάμπρικα για τα 5 30 θα πεθάνει και ως εκ τούτου η ανάγκη να ζήσει είναι σημαντικότερη από την απειλή του ΑΝ τρακάρει τι θα γίνει.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ
ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΡΑ!

Μόνο όταν ο άλλος αποκτήσει αύριο έχουν νόημα όλες οι κουβέντες που κάνετε.
Τότε μόνο δηλαδή ΕΧΕΙ να χάσει και ενδιαφέρεται για την ασφάλεια του.
Αυτά...

To έγραψα επίτηδες και προβακατόρικα
στη θεση της δικιας μου αφεντομουτσούνας, βάλε λοιπόν ότι κάποιος ανασφάλιστος τρακάρει (μακρυά από μας) το δικό σου το παιδί
θα εξακολουθείς να λες τα ίδια ;

stefanos
09/03/2013, 13:59
Μου αρέσει ο τρόπος που εξελίχθηκε η κουβέντα.
Από την (λογική κατ' εμέ) αγανάκτηση κάποιων ανθρώπων που είτε έχουν ακινητοποιημένα οχήματα είτε θέλουν να τα κυκλοφορούν περιστασιακά και δεν έχουν καμιά διάθεση να πηγαινοέρχονται στο υπουργειο να δίνουν / παίρνουν πινακίδες, στο αν έχουμε το "δικαίωμα" λόγω κρίσης να κυκλοφορούμε ανασφάλιστοι.
Έχεις δεν εχεις να φας, δεν πρέπει να κυκλοφορείς ανασφάλιστος ρε μεγάλε.
Δεν με νοιάζει αν είναι άρρωστο το παιδί σου, έχει περίοδο η γυναίκα σου ή πονάει ο κώλος της πεθεράς σου
Με νοιάζει ότι αν τρακάρεις εμένα, προφανώς δε θα έχεις να με αποζημιώσεις, και μαύρο φίδι που με έφαγε

Να σε χτυπήσει ασφαλισμένος στην παραλιακή με 280 δεν σε πειράζει προφανώς.
Επίσης δεν σε πειράζει να σε χτυπήσει 108 ετών γέρος χωρίς δίπλωμα.
Και μηχανόβιος χωρίς πινακίδα δεν σε πειράζει.
.
.
.
Και να σε χτυπήσει κάποιος και να σε εγκαταλείψει, όχι και αυτό.
Σε πειράζει που μπορεί να είναι ανασφάλιστο ένα μηχανάκι σε ένα υπόγειο.


Πρέπει να σε πειράζει που οι δρόμοι μας είναι ξέφραγο αμπέλι για κάθε είδους παράνομο χωρίς έλεγχο και χωρίς αστυνομία.

spyrakos35
09/03/2013, 14:00
.......

Και επιτέλους καταλάβετε ότι οι άνθρωποι δεν κυκλοφορούν ανασφάλιστοι επειδή είναι μαλάκες αλλά επειδή
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ

...

με όλο τον σεβασμό, αυτοί που κυκλοφορούν ανασφάλιστοι ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ....

η μόνη περίπτωση που θα εξαιρέσω είναι η περίπτωση εκτακτης ανάγκης (να μεταφερθεί κάποιος σε νοσοκομειο πχ)....

SHOOTER045
09/03/2013, 14:01
στην υστατη ανγκη κανεις τα παντα,και εγω και εσυ και ο καθενας,δεν νομιζω να γραψει ενστολος καποιον ανασφαλιστο για τετοιο λογο,ισα ισα που θα τον παει και συνοδεια,αν ου μη γενητω προκαλεσει ατυχημα?η τραυματισμο?αλλος στο χωμα και αλλος φυλακη.ψιλοασχετο και αχρειαστο αλλα αν υπαρξει περιπτωση επειγουσας μεταφορας και το εκαβ αργει,και κανετε μεταφορα σε νοσοκομειο ενα τηλ στο 100 και πιστευω πως θα σας βοηθησουν ανοιγωντας δρομο,σαν πατερας και πολυτεκνος μαλιστα,οι εισφορες που πληρωνω για ασφαλεια περιθαλψη ειναι πολυ μεγαλες σε σχεση με αυτα που μου παρεχουν,σε μια ιδιωτικη θα την εβγαζα με τα μισα

AristidisZ
09/03/2013, 14:04
Επίσης έχετε κολλήσει όλοι στο "πάω το παιδί μου νοσοκομείο"
στους 1,000,000 ανασφαλιστους που κυκλοφορούν, ε οκ οι 2 ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ να μετακινηθούν
οι υπόλοιποι ;;;

SHOOTER045
09/03/2013, 14:05
θα μου πειτε ολα τα κρατικα ανασφαλιστα ειναι,αστυνομια,στρατος πυροισβεστικη κλπ,μακρια απο τετοια.βεβαια εκει επεμβαινει το επικουρικο και αποζημιωνει αλλα θα παρει καιρο και δικαστηρια....