PDA

View Full Version : ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΗ?????



vmoageorge
02/03/2013, 11:45
καλημερα παιδες εχω μια απορια εμεινα απο μπαταρια και θελω αλλαγη
μετα απο πολυ ψαξιμο θελω βεβαια να βαλω τη γνησια και οχι ιμιτασιον δεν κρατανε την εχω παθει και
παλιοτερα φοραω YUASA YTZ14 S πηγα λοιπον σε καταστημα οπυ τη βρηκα γνησια στα 130 ευρω μου κανει καλυτερη τιμη την παιρνω 110 μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ την βρηκα 70 ευρω

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ακουσα οτι οι μπαταριες yuassa ειναι και ιαππωνικες αλλα και μαπα κινεζικες οι διαφορες μου ειπαν ειναι στα γραμματα αλλες εχουν ασπρα γραμματα και αλλες κοκκινα γνωριζετε κατι ??? εχετε ακουσει???? γιατι και μενα διαφορα απο 130 σε 70 60 ευρω κατω μου κινησε την περιεργεια....!

nickald
02/03/2013, 12:02
ισχυει

και η διαφορα στην τιμη ειναι καπου τοσο που λες..... τωρα για τα χρωματακια δε θυμαμαι.... νομιζω στο σκουτερ που εψαχνα για την YTZ ηταν ασπρα και χρυσα η αντιστοιχη διαφορα...

boussias
02/03/2013, 12:48
Υπάρχει Made in Japan, ROC (Republic Of China) και Korea. Η πρώτη κράτησε 5-6 χρόνια, η δεύτερη αν βγάλει 2 και η τρίτη 3-4 χρόνια. διαλέγεις και παίρνεις. Μέσος όρος είναι αυτά, μπορεί να είναι και λιγότερο ή παραπάνω.

http://www.kiriazisbatteries.gr/

Μίλα με τα παιδιά θα σου εξηγήσουν τις διαφορές και δεν θα κοιτάξουν να πουλήσουν την πιο ακριβή.

toyar
02/03/2013, 13:29
ισχυει
υπαρχει ο ιδιος κωδικος yuasa σε 2-3 διαφορετικες τιμες λογω χωρας κατασκευης

captajohn
02/03/2013, 23:52
θελω βεβαια να βαλω τη γνησια και οχι ιμιτασιον δεν κρατανε

φιλικά πάντα δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.
έχω 3 χρόνια τώρα ιμιτασιόν στο cbf χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
(τα 26 ευρά που έδωσα πιάσαν τόπο)
επίσης φίλος έβαλε ιδια μάρκα σε bmw f650 χωρίς πάλι πρόβλημα.
μήπως απλά δεν προετοίμασες τη μπαταρία σωστά πριν την εγκατάσταση;

vmoageorge
03/03/2013, 13:24
στο παραπανω σαιτ βρηκα την μπαταρια που φοραω 70 ευρω που ελπιζω να ειναι και η γνησια

θα προτιμουσα γνησια απλα εμενα η μοτοσυκλετα μου ειναι 1700 cc 4V

και για να γυρισει αυτο το πραμα να παρει μπρος θελει δυναμη
οντος και σε ενα σκουτερακι που εχω ιμιτασιον φοραω και δεν εχω προβλημα.

ευχαριστω για της απαντησεις σας θα παρω τηλ να μαθω διαφορες

vmoageorge
21/03/2013, 12:17
λοιπον πηρα τηλ και εμαθα διαφορες και καλο ειναι να της πουμε για να ξερουμε ολοι τι μας γινετε

μπαταριες yusa λοιπον υπαρχουν 3 η κινεζικες ROC στα 45 ευρω made in taiwan85 ευρω kai medε in japan155 ευρω
παντα με παραδειγμα τη δικια μου μοτο
καλυτερη ειναι αν μπορουμε να αντεξουμε το δυσβαχτατο ποσο ειναι βαβαια των 155 ειναι και αυτη που δεν θα σε προδωση συντομα ενα κρυο πρωινο αλλα καλυτερη για value for money απο οτι πληροφορηθηκα και απο τα μαγαζια ειναι η made in taiwan ειναι ιδια με την ιαππωνικη απλα η ιαππωνικη εχει πιο χοντρες πλακες οπως επισης αλλη μια λεπτομερια ειναι οτι αλλαζουν και τα γραμματα αλλα και καποιες εχουν και αντικατασταση κωδικου δηλάδη εγω σε japan φοραω την yassa ytz 14s που σε taiwan ειναι η yussa ttz14s ειναι ακριβως ιδια αμπερορια και ιδιες διαστασεις μηκος πλατος υψος αναλογα τη χωρα αλλαζουν και οι κωδικοι!

εμεις τωρα πως μπορουμε να το διακρινουμε απλα γραφουν αριστερα κατω τη χωρα προελευσης δηλαδη μην ζητησετε yassa γνησια πληρωσετε 155 ευρω και γραφει πανω made in china η taiwan η πληρωσετε 85 ευρω μια κινεζικη της διαφορες της ειπα πιο πανω

αυτα τα λεμε παντα ορθιοι!!!!!

DoctoR_k6
21/03/2013, 12:20
Να λεει made in Japan να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...Οχι να αφησεις τη μηχανη 10 μερες κ να κλανει αμεσως η μπαταρια!!
Παθων με κωλοchina μπαταρια μετα απο 4.5 χρονια με την original...
Μετα απο 6 μηνες δεν αντεξα κ πηρα την αυθεντικη κ εδω κ 2 χρονια αστερι!!

vmoageorge
21/03/2013, 12:21
:D σωστος

lakou636
23/03/2013, 20:57
αν σκοπευευισ να τα σκασεισ μπορεισ να παρεισ μια shorai αναλογα τα αμπερ που θεσ.
παει περιπου 90-120 ευρω. ειναι παναλαφρη και δεν ξεφορτιζει με τιποτα.
σε ducati 999 που την ειχα με την μαμα δεν επερνε μπροστα μετα τισ 20 μερεσ τον χειμωνα ( δεν ειχα γκαραζ την παρκαρα στην αυλη.)
με την shorai 2 μηνεσ ακινησια χειμωνα και πηρε αμεσωσ.

vmoageorge
24/03/2013, 17:01
πλεον πηρα yassa αλλα κανεις και το λες να εχουμε υποψιν και για την επομενη φορα!!!!!

nicksior
24/03/2013, 20:06
Bosch made in Taiwan 55 Euros