PDA

View Full Version : υπνική άπνοια



trelf
02/03/2013, 21:28
καλησπερα..

αλλο ενα θεμα εντελως ασχετο με μηχανες,αλλα θα με ενδιεφερε να ακουσω αποψεις απο ατομα που δεν εχουν αμεσο οικονομικο συμφερον για το θεμα της απνοιας κατα τον υπνο.Μου φαινεται οτι παρεα με το εντονο μερικες φορες ροχαλητο,πρεπει να παρουσιαζω και συμπτωματα απνοιας (διακοπης αναπνοης για μερικα δευτερολεπτα).Ηθελα να ακουσω τις εμπειριες που μπορει να εχουν καποιοι εδω μεσα με σχετικο προβλημα και τροπους αντιμετωπισης(χωρις φαρμακευτικες αγωγες) και κατα ποσο αυτοι ηταν αποτελεσματικοι. ;)
Νομιζω οτι το φαινομενο σχετιζεται με την καταναλωση αλκοολ,το καπνισμα,το φαγητο και την ποιοτητα του αερα που αναπνεω....και εμφανιζεται πιο εντονα αν κοιμηθω απευθειας.....

Υ.Γ.:Αν κρινετε οτι το θεμα ειναι ακαταλληλο για το φορουμ ας γινει delete.

hidefnick
02/03/2013, 21:41
Μήπως είναι καλύτερα να ρωτήσεις τους ΕΙΔΙΚΟΥΣ (http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=292&articleID=6543&la=1)?

Είναι αρκετά σοβαρό πρόβλημα.....

PetranGR
02/03/2013, 21:43
καλησπερα..

αλλο ενα θεμα εντελως ασχετο με μηχανες,αλλα θα με ενδιεφερε να ακουσω αποψεις απο ατομα που δεν εχουν αμεσο οικονομικο συμφερον για το θεμα της απνοιας κατα τον υπνο.Μου φαινεται οτι παρεα με το εντονο μερικες φορες ροχαλητο,πρεπει να παρουσιαζω και συμπτωματα απνοιας (διακοπης αναπνοης για μερικα δευτερολεπτα).Ηθελα να ακουσω τις εμπειριες που μπορει να εχουν καποιοι εδω μεσα με σχετικο προβλημα και τροπους αντιμετωπισης(χωρις φαρμακευτικες αγωγες) και κατα ποσο αυτοι ηταν αποτελεσματικοι. ;)
Νομιζω οτι το φαινομενο σχετιζεται με την καταναλωση αλκοολ,το καπνισμα,το φαγητο και την ποιοτητα του αερα που αναπνεω....και εμφανιζεται πιο εντονα αν κοιμηθω απευθειας.....

Υ.Γ.:Αν κρινετε οτι το θεμα ειναι ακαταλληλο για το φορουμ ας γινει delete.

Χωρίς να θέλω να σε κρίνω ή ότιδήποτε,αλλά πιστεύω όπως και ο hidefnick , καλύτερο σε κανέναν ειδικό γιατί είναι κάτι σοβαρό ,και μην το αφήσεις να το δείς ώστε να προλάβεις το οτιδήποτε :)

Εδώ σ΄γιουρα θα σου πει και κάποιος κάποια εμπειρία αλλά καλύτερα ειδικοί.

freco
02/03/2013, 21:47
Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι σε "γνωστό" μου του έδωσαν μια συσκευή οξυγόνου (αν κατάλαβα καλά) να την φοράει κατά τον ύπνο. Δεν ξέρω για τυχόν άλλα φάρμακα που του έδωσαν παράλληλα. Ο άρρωστος σταδιακά εξαντλείται πάρα πολύ αφού πρακτικά δεν ξεκουράζεται κατά τον ύπνο, και είναι πολύ ευάλωτος σε ιώσεις, κρυώματα κλπ.
Ο γνωστός μου το ανακάλυψε μετά από νοσηλεία σε νοσοκομείο για πνευμονία. Και δυστυχώς, του είπαν πως είναι αρκετά διαδεδομένη ασθένεια.

Περαστικά φίλε.

byron
02/03/2013, 22:11
Καλύτερα να το ελέγξεις σε κάποιο νοσοκομείο μιας και συνδέεται και με προβλήματα που μπορούν να προκληθούν στην καρδιά. Σίγουρα στο Αμαλία Φλέμινγκ στο Πνευμονολογικό τμήμα κάνουν μελέτη ύπνου δωρεάν, ίσως και σε άλλα.

SHOOTER045
02/03/2013, 22:32
μηπως εχεις αμυγδαλες?ενταξει ολοι εχουμε αλλα εννοω μεγαλες.υπερτροφικες.συχνα κρυωματα ιωσεις κλπ κακοσμια στοματος που οφιελεται σε αυτες αν ειναι πυωδεις.ειχα τετοιο θεμα και τις εβγαλα πριν 5 χρονια+εντονο ροχαλητο.εκανα απνοιες και τωρα το εχω ξεπερασει σε μεγαλο βαθμο,και εννοω σε μεγαλο γιατι εχω θεμα και με το διαφραγμα που ειναι σπασμενο και στραβο,αλλα σε εσενα μπορει να υπαρχουν αλλες αιτιες,ξεκινα απο εναν Ω.Ρ.Λ και θα βρεις ακρη πιστευω

MG-KTiNoS
02/03/2013, 22:38
εγώ θα σου ελεγα ν αλλάξεις φίλτρο αέρα....
:lol:


Σόρυ για την πλάκα αλλά τι να σου πουμε κι εμείς ρε φίλε ?

;)

paramedic
02/03/2013, 22:48
Χωρις να ειμαι ειδικος ξερω οτι πολλοι μας κανουμε υπνικη απνοια και εως ενα βαθμο ειναι φυσιολογικο αν οφειλεται σε κουραση πχ. Απο κει και περα παιζει ρολο η διατροφη, το βαρος οι αλλες καταστασεις οιοποιες ομως πρεπει να ξεκαθαριστουν με μελετη υπνου. Φαση να φτασεις να χρειαζεσαι αναπνευστηρα οταν κοιμασαι ειναι σε πολυ προχωρημενες καταστασεις που ο ασθενης το εχει παρατησει χρονια και δεν το προλαβε στις απαρχες του. Υπαρχει και ενα ειδικο κεντρο που προσφατα αν θυμαμι καλα διαφημιζε και ο Βουτσας ο ηθοποιος στην τηλεοραση για να πας να κανεις μελετη. Μην σε θορυβει τοσο πολη αλλα μην επαναπαυεσαι ειδικα αν βλεπεις οτι ξυπνας κουρασμενος πχ και κανε την μελετη να δεις που οφειλεται. Α και ετοιμασου να καλωδιοθεις τρελλα ομως γιατι μια φορα που ειχα δει επαιζε πολλα μετρα καλωδιο...

balakia
02/03/2013, 23:20
μπορει να οφειλεται σε θεματα διαπλασης του. διαφραγματος,στοματικης κοιλοτητας,αμυγδαλες,κρεατακια.
επιβαρυνουν τα πολλα κιλα,τσιγαρο και ο υπνος ανασκελα.
η συσκευη δεν δινει οξυγονο,φυσαει αερα στη μυτη σε μια κλιμακα απο το ενα εως το δεκα πχ.
δεν σου δινουν μηχανημα μετα απο καποια χρονια που το εχεις αμελησει,εμενα με την πρωτη φορα μου ειπαν οτι το χρειαζομαι αλλα δεν το πηρα.
η εξεταση δεν ειναι τιποτα απλα να την κανεις εκει και οχι σπιτι σου γιατι σιγουρα δεν θα την κανεις σωστα,πας εκει,σε χαπακωνουν και ξερενεσαι(εγω ο μαλακας δεν πηρα χαπι και δεν μπορουσα να κοιμηθω).
και κατι τελευταιο που μου το ειπαν εκει:
επειδη δεν κοιμασαι σωστα δεν ξεκουραζεται ο εγκεφαλος κι αυτος δεν ξεχναει(σαν την τραπεζα) καποια στιγμη θα κοιμασαι ορθιος την ωρα που μιλας!!!!
εγω εχω μεγαλη σταφι
λι και μερικα κιλουλια παραπανω

akis_trevor
02/03/2013, 23:57
πως καταλαβες οτι παιζει να εχεις κατι τετοιο;

Mago Babidi
03/03/2013, 08:42
Τρελφ μπορείς να μας γράψεις αν γίνεται ποιά είναι τα κιλά σου, τρόπο διατροφής και αν κατά πόσο ανήκεις σε ομάδα κινδύνου; (κάπνισμα, ποτό κλπ)

trelf
03/03/2013, 11:06
μηπως εχεις αμυγδαλες?ειχα τετοιο θεμα και τις εβγαλα πριν 5 χρονια+εντονο ροχαλητο.εκανα απνοιες και τωρα το εχω ξεπερασει σε μεγαλο βαθμο,και εννοω σε μεγαλο γιατι εχω θεμα και με το διαφραγμα που ειναι σπασμενο και στραβο,αλλα σε εσενα μπορει να υπαρχουν αλλες αιτιες,ξεκινα απο εναν Ω.Ρ.Λ και θα βρεις ακρη πιστευω

δε ξερω αν εχω θεμα με αμυγδαλες.παντως ισως να παιζει κατι με το διαφραγμα,το χειμωνα πολλες φορες σαν να μπουκωνει το συστημα,ισως να οφειλεται και στην μηχανη που εισπνεω κρυο αερα (πλεον παντα με κλειστη ζελατινα). οταν λες βελτιωθηκε η κατασταση σου; πως ηταν και πως εισαι; τι αλλαγες εχεις δει και τι μετρα πηρες;


εγώ θα σου ελεγα ν αλλάξεις φίλτρο αέρα....
:lol:


Σόρυ για την πλάκα αλλά τι να σου πουμε κι εμείς ρε φίλε ?

;)

ξερεις κανα καλο τεχνικο;;;; :D (δεκτες οι πλακες)


μπορει να οφειλεται σε θεματα διαπλασης του. διαφραγματος,στοματικης κοιλοτητας,αμυγδαλες,κρεατακια.
επιβαρυνουν τα πολλα κιλα,τσιγαρο και ο υπνος ανασκελα.
η συσκευη δεν δινει οξυγονο,φυσαει αερα στη μυτη σε μια κλιμακα απο το ενα εως το δεκα πχ.
δεν σου δινουν μηχανημα μετα απο καποια χρονια που το εχεις αμελησει,εμενα με την πρωτη φορα μου ειπαν οτι το χρειαζομαι αλλα δεν το πηρα.
η εξεταση δεν ειναι τιποτα απλα να την κανεις εκει και οχι σπιτι σου γιατι σιγουρα δεν θα την κανεις σωστα,πας εκει,σε χαπακωνουν και ξερενεσαι(εγω ο μαλακας δεν πηρα χαπι και δεν μπορουσα να κοιμηθω).
και κατι τελευταιο που μου το ειπαν εκει:
επειδη δεν κοιμασαι σωστα δεν ξεκουραζεται ο εγκεφαλος κι αυτος δεν ξεχναει(σαν την τραπεζα) καποια στιγμη θα κοιμασαι ορθιος την ωρα που μιλας!!!!
εγω εχω μεγαλη σταφι
λι και μερικα κιλουλια παραπανω

και εγω πιστευω οτι κατι παιζει εκει με την σταφυλη....για καποιο λογο η σταφυλη με την γλωσσα φραζουν την εισοδο στον αερα κατα την εισπνοη.....


πως καταλαβες οτι παιζει να εχεις κατι τετοιο;

ειχα γκομενα φοιτητρια ιατρικης και ηθελε να κανει την πτυχιακη της πανω μου!!! :lol: βασικα οταν κοιμομουν με κοσμο το επομενο πρωι ημουν το θεμα συζητησης....αυτη η φαση με το ροχαλητο εχει ξεκινησει εδω και 10 χρονια....οποτε με τις συζητησεις ψιλομαθαινα απο τους αλλους τι παιζει στον υπνο μου....και παιδια πρεπει μερικες φορες να γινεται πολεμος!!!! (σαν τις akrapovic στο ΚΤΜ ενα πραγμα! :lol:)

το ροχαλητο δεν ειναι σταθερο παντα....μερικες φορες αυξομειωνει ενταση και συχνοτητα, το οποιο σημαινει οτι εχει επηρεασει και την αναπνοη (σε ρυθμο και ενταση)....με αλλα λογια δεν υπαρχει ομαλη λειτουργια του αναπνευστικου συστηματος κατα τον υπνο και λογικα αυτο εχει επιπτωση στον παθοντα οτι δεν ξεκουραζεται οσο θα επρεπε....

οταν τελευταια καποιες φορες αισθανομουν οτι δεν εχω ξεκουραστει αρκετα...ειπα να ασχοληθω πιο σοβαρα....και αυτο θα κανω....
αυτο το ποστ ειναι απλα ενα "γκαλοπ" γνωσης και εμπειριων που θελω να αντλησω απο ενα random κοινο ωστε να προχωρησω πιο διαβασμενος και να επιλεξω πιο σωστα ,κατα την γνωμη μου, σε ποιους "ειδικους"(η κατηγορια #3 κατα τον μερφυ που σε ξεκανουν στα σιγουρα :lol: οι αλλες δυο ειναι, οι γυναικες και η χαρτοπαιξια :p) να απευθυνθω!



Τρελφ μπορείς να μας γράψεις αν γίνεται ποιά είναι τα κιλά σου, τρόπο διατροφής και αν κατά πόσο ανήκεις σε ομάδα κινδύνου; (κάπνισμα, ποτό κλπ)

ειμαι 1.90 υψος και 86 κιλα...παντοτε ημουν λεπτος και ειχα αρκετα καλη επαφη με τον αθλητισμο...καπνιζα απο τα 17 μεχρι τα 31 και το εχω κοψει εδω και ενα χρονο! αλλα δεν ειδα τρομερη διαφορα απο το καπνισμα στο ροχαλητο....

μεγαλη διαφορα στο ροχαλητο εχω δει με τα παρακατω και θα τα παραθεσω με σειρα προτεραιοτητας(προσοχη ομως αυτα ειναι προσωπικες που υποθεσεις και ισως ισχυουν περισσοτερο για τον δικο μου οργανισμο!):
1)φαγητο...κατα κυριο λογο τρωω οσο το δυνατον γινεται πιο φυσικες τροφες,δηλαδη οσο γινεται ΜΗ βιομηχανοποιημενες (οχι πατατακια,αναψυκτικα κτλ) με καταχρησεις, οπως τηγανητα... αν φαω κατι γαλακτοκομικο (κρεμα γαλακτος,γιαουρτι,τυρι...) ή ψωμια,πιτες και οτιδηποτε με ζυμαρι πριν τον υπνο....θα γινει πολεμος!σαν να μου λεει ο οργανισμος,μακρυα απο αυτες τις τροφες!
2)αλκοολ...αν πιω αλκοολ σιγουρα θα επηρεασει την κατασταση του υπνου...το πιο φιλικο ειναι το κρασι μπορει να πιω και 4-5 ποτηρια και να μην με επηρεασει πολυ,επισης και το jin....αν πιω ΜΙΑ μπυρα θα γινει πολεμος....αν πιω ουισκι παλι πολεμος!
3)αερας....εχω παρατηρησει οτι στην επαρχια,σε πολυ μικρα μερη με καθαροτατο αερα ο υπνος μου ειναι εντελως διαφορετικος.....και ισως η οποιοτητα του να συγωρεσει και μικρες καταχρησεις σε αλκοολ η φαγητο....

αυτο που προσπαθω να βρω ειναι απο που πηγαζει το προβλημα,την καταπολεμηση της αιτιας δηλαδη και οχι του συμπτωματος!...απ οτι θυμαμαι αυτη η ιστορια αρχισε περιπου στο λυκειο....οταν δηλαδη αρχισε και η επαφη με το καπνισμα,το αλκοολ,τους καφεδες....και τις γυναικες!!! χχμμμ.... :beer: :lol:

Cpt. Haddock
03/03/2013, 13:39
[...]Υ.Γ.:Αν κρινετε οτι το θεμα ειναι ακαταλληλο για το φορουμ ας γινει delete.

Ακατάλληλο δεν ειναι (με βαση την πολιτικη του φορουμ), τωρα εαν εσυ για κατι τόσο σοβαρο και εν δυναμει πολυ επικινδυνο αναζητας (παρα)ιατρικες συμβουλες εδω μεσα, ειναι αλλο θεμα. :wave2:

TROOPER
04/03/2013, 10:11
Ακατάλληλο δεν ειναι (με βαση την πολιτικη του φορουμ), τωρα εαν εσυ για κατι τόσο σοβαρο και εν δυναμει πολυ επικινδυνο αναζητας (παρα)ιατρικες συμβουλες εδω μεσα, ειναι αλλο θεμα. :wave2:

+1000

nikos_abel
04/03/2013, 10:15
Ψάξε να κάνεις μια μελέτη ύπνου να δεις τι φταίει

http://www.google.com/search?q=mel%3Beth+%3Bypnoy&rls=com.microsoft:el:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7ADBR_el#hl=el&rls=com.microsoft:el%3AIE-SearchBox&rlz=1I7ADBR_el&sclient=psy-ab&q=%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B7+%CF%8D%CF%80%CE%BD%CE%BF%CF%85&oq=%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B7+%CF%8D%CF%80%CE%BD%CE%BF%CF%85&gs_l=serp.3...15375.21734.0.21969.18.15.3.0.0.0.625.5031.3-1j5j4.10.0...0.0...1c.1.5.psy-ab.PjxR2XhHJzk&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.43148975,d.bGE&fp=73cbf6091cd6a655&biw=1280&bih=827

για να διαβάσεις τι είναι.

SHOOTER045
04/03/2013, 10:29
δε ξερω αν εχω θεμα με αμυγδαλες.παντως ισως να παιζει κατι με το διαφραγμα,το χειμωνα πολλες φορες σαν να μπουκωνει το συστημα,ισως να οφειλεται και στην μηχανη που εισπνεω κρυο αερα (πλεον παντα με κλειστη ζελατινα). οταν λες βελτιωθηκε η κατασταση σου; πως ηταν και πως εισαι; τι αλλαγες εχεις δει και τι μετρα πηρες;
σχεδον σταματησε το ροχαλητο,η καλυτερα μειωθηκε στο ελαχιστο.κακοσμια στοματος λογω πυωδης αμυγδαλιτιδας τελος.τωρα εσυ μπορει να μην εχεις.αλλα να εχεις μονο στραβο διαφραγμα.επειδη απο μικρος ετρεχα σε ωρλ κλπ γραφω αυτα που εχω κανει και τι περασα.η μυτη φροντιζει να υγραινεται ο λαιμος γενικα,αν ειναι βουλωμενη-συναχι η μονιμα βουλωμενη(διαφραγμα)αυτο δεν ειναι εφικτο.αποτελεσμα να δυσκολευει η αναπνοη ξηροτητα του λαιμου κλπ.με ενα απλο τεστ που μου εδειξε ωρλ θα καταλαβεις αν εχεις στραβο-σπασμενο διαφραγμα.πιεσε την μυτη σου ολη προς τα δεξια αριστερα πανω και κατω,σε ολες αυτες τις φασεις εισπνευσε και εκπνευσε αερα,αν σε καποιο απ αυτα αναπνεεις-εκπνεεις καλυτερα,σιγουρα τοτε σιγουρα εχεις θεμα με το διαφραγμα.εκτος των αλλων το στραβο διαφραγμα επιδεινωνει καταστασεις ιγμοριτιδας-χρονιας και μη.ολα στο κεφαλι μας επικοινωνουν και ερχονται σε επαφη,μυτη λαιμος,αυτια,ματια.γνωμη μου βρες εναν καλο ωρλ,και αυτος θα σου υποδειξει περαιτερω γιατι καλως στα περιεγραψα αλλα απο ανθρωπο σε ανθρωπο διαφερουν,αυτα ηταν η δικη μου κλινικη εικονα οκ?οποτε πρωτα ωρλ και μετα τεστ υπνου κλπ.για ποιο πολλα την ανοιξη που θα κανω επεμβαση στο διαφραγμα μου.πιστευω να βοηθησα

trelf
04/03/2013, 10:41
ολοι βοηθησατε με τον τροπο σας,ακομη και κατι αρνητικα σχολια που λενε "τι κανεις εδω ρε φιλε?!", στα οποια δεν θα ηθελα να δωσω περαιτερω εκταση.....μελετη υπνου θα παιξει συντομα...και θα ενημερωσω!

ευχαριστω

notakos600
04/03/2013, 13:48
Εκτός από triplex καρδιάς που θα κάνεις οπωσδήποτε, να ξέρεις σίγουρα πως η άπνοια στον ύπνο έχει άμεση σχέση με τη λειτουργία του εγκεφάλου, δεν γίνεται σωστή οξυγόνωση γι αυτό κι όταν ξυπνάς νιώθεις πως δεν κοιμήθηκες καθόλου.
Θα συμφωνήσω κι εγώ πως η συζήτηαη για τόσο σοβαρά ιατρικά θέματα σε ένα φόρουμ είναι απλά συζήτηση που δεν μπορεί να υποκαταστήσει με κανένα τρόπο την εξέταση και την διάγνωση του ιατρού.

freco
04/03/2013, 15:17
Ρε παιδιά. Μια ερώτηση έκανε το παλικάρι για να έχει μια εικόνα πριν ξεκινήσει να τρέχει στους παραδόπιστους γιατρούς. Δεν μας ζήτησε έγκυρη διάγνωση και συνταγή φαρμάκων. Σαφώς και δεν περιμένει να πάρει ιατρικές απαντήσεις από ένα φόρουμ και δη μοτοσυκλετιστικό. Εννοείται.

ΥΓ. Άσε που δεν φαίνεται και κανένας χαζός. ΚΤΜ 990 έχει. :lol::lol::lol:

trelf
04/03/2013, 17:36
Ρε παιδιά. Μια ερώτηση έκανε το παλικάρι για να έχει μια εικόνα πριν ξεκινήσει να τρέχει στους παραδόπιστους γιατρούς. Δεν μας ζήτησε έγκυρη διάγνωση και συνταγή φαρμάκων. Σαφώς και δεν περιμένει να πάρει ιατρικές απαντήσεις από ένα φόρουμ και δη μοτοσυκλετιστικό. Εννοείται.

ΥΓ. Άσε που δεν φαίνεται και κανένας χαζός. ΚΤΜ 990 έχει. :lol::lol::lol:

;) :cool:

McTalas
04/03/2013, 21:08
το οτι ροχαλιζεις πολυ δεν παει να πει πως και καλα εχεις θεμα με απνοια, κανε μια μελετη υπνου και μετα ασχολισου για bi-pap και ci-pap...

trelf
06/03/2013, 23:51
απο εβδομαδα θα εχω νεοτερα! :D

calmen
06/03/2013, 23:59
:a27: :a27:


μπαινω καθε μερα..αλλα δεν γραφω συχνα...

αλλα μετα το ποστ του φιλου νομιζω οτι εκλεισα..
ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!ΧΑΧΑΧΑ

NOMIKA,ΠΟΛΙΤΙΚΑ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΑΝΑΡΧΙΚΑ,ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ,Χ.Α, που και που για μηχανες..τωρα και ΙΑΤΡΙΚΑ..XAXAXA το moto.gr apla γ@μα@ ει!!!! χαχαχα:D
:a012:

notakos600
07/03/2013, 06:08
:a27: :a27:


μπαινω καθε μερα..αλλα δεν γραφω συχνα...

αλλα μετα το ποστ του φιλου νομιζω οτι εκλεισα..
ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!ΧΑΧΑΧΑ

NOMIKA,ΠΟΛΙΤΙΚΑ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΑΝΑΡΧΙΚΑ,ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ,Χ.Α, που και που για μηχανες..τωρα και ΙΑΤΡΙΚΑ..XAXAXA το moto.gr apla γ@μα@ ει!!!! χαχαχα:D
:a012:

ναι καλά γέλα εσύ, εδώ γίνονται θαύματα δεν παίζουμε...:lol:

Cpt. Haddock
07/03/2013, 07:43
:a27: :a27:


μπαινω καθε μερα..αλλα δεν γραφω συχνα...

αλλα μετα το ποστ του φιλου νομιζω οτι εκλεισα..
ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!ΧΑΧΑΧΑ

NOMIKA,ΠΟΛΙΤΙΚΑ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΑΝΑΡΧΙΚΑ,ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ,Χ.Α, που και που για μηχανες..τωρα και ΙΑΤΡΙΚΑ..XAXAXA το moto.gr apla γ@μα@ ει!!!! χαχαχα:D
:a012:

Mέχρι και για τηγανια τεφάλ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=101359&highlight=τεφαλ) ξέρουμε να σου πούμε. :smokin:

PortisHead
07/03/2013, 08:20
Mέχρι και για τηγανια τεφάλ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=101359&highlight=τεφαλ) ξέρουμε να σου πούμε. :smokin:

...επίσης...χτυπα στο google "θερμοπομπος ή κονβεκτορας" και δες 3ο-4ο αποτέλεσμα στην πρώτη σελίδα.
:lol:

paramedic
07/03/2013, 12:37
Καλά με τα Ιατρικά δεν είναι θέμα του Forum μόνο. Ολοι οι Έλληνες αν τους πεις "Ξέρεις κατι, πονάω στο πόδι πχ" θα σου βγάλουν μια διάγνωση στο μπαμ-μπαμ.

notakos600
07/03/2013, 13:14
Καλά με τα Ιατρικά δεν είναι θέμα του Forum μόνο. Ολοι οι Έλληνες αν τους πεις "Ξέρεις κατι, πονάω στο πόδι πχ" θα σου βγάλουν μια διάγνωση στο μπαμ-μπαμ.

Φάρμακα να μη παίρνουμε επειδή τα παίρνει καποιος γνωστός, όσο για τη διάγνωση, λόγια είναι και τα παίρνει ο αέρας.

trelf
03/04/2013, 17:05
η μελετη υπνου εδειξε 14 απνοιες την ωρα ανασκελα,5 απνοιες την ωρα κοιμομενος πλαγιως δεξια και 1 απνοια πλαγιως αριστερα...

ο φοβερος ιατρος εκανε την τρομερη διαγνωση και μου ειπε! "να κοιμασαι πλαγια αριστερα" !....

"γιατρε καλα μου τα λες,να κοιμαμαι αριστερα...αλλα γιατι κανω απνοια;"
"μη το ψαχνεις..."
"τι μη το ψαχνω;; ποια ειναι η αιτια του προβληματος;"
"...να κοιμασαι αριστερα,και αν δεν νιωσεις καλυτερα ξαναελα να δουμε μασκες οξυγονου κτλ κτλ..."
"αυτο ειναι αντιμετωπιση του συμπτωματος!γνωριζετε απο τι προκαλειται η απνοια;;;;"
"να κοιμασαι αριστερα!!!!"

πηγα στους ειδικους.......και νιωθω καλυτερα! :moutza:

1)αντι να κανουν καμια μελετη της προκοπης για να βρουν τα αιτια και πως θα τα αντιμετωπισουν,αρκουνται στο να διαβασουν ενα χαρτι και να επαναλαβουν τις μετρησεις......χαιρω πολυ,το κανα και μονος μου!!!
2)παροτι ασφαλισμενος,πληρωσα δυο φορες απο 5 ευρω για να με δει ο γιατρος!!! για ποιο λογο;και περιμενα στην ουρα 150 ατομα.......4 ωρες στο νοσοκομειο....

παντως το δωματιο ηταν καθαρο και ανετο.....μονο τα 4734843 καλωδια που μου εβαλαν δεν βολευαν και πολυ...

spyrakos35
03/04/2013, 17:11
πιστευε και μη ερεύνα


χαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχα :bawl:

nikos_abel
03/04/2013, 17:28
η μελετη υπνου εδειξε 14 απνοιες την ωρα ανασκελα,5 απνοιες την ωρα κοιμομενος πλαγιως δεξια και 1 απνοια πλαγιως αριστερα...

ο φοβερος ιατρος εκανε την τρομερη διαγνωση και μου ειπε! "να κοιμασαι πλαγια αριστερα" !....

"γιατρε καλα μου τα λες,να κοιμαμαι αριστερα...αλλα γιατι κανω απνοια;"
"μη το ψαχνεις..."
"τι μη το ψαχνω;; ποια ειναι η αιτια του προβληματος;"
"...να κοιμασαι αριστερα,και αν δεν νιωσεις καλυτερα ξαναελα να δουμε μασκες οξυγονου κτλ κτλ..."
"αυτο ειναι αντιμετωπιση του συμπτωματος!γνωριζετε απο τι προκαλειται η απνοια;;;;"
"να κοιμασαι αριστερα!!!!"

πηγα στους ειδικους.......και νιωθω καλυτερα! :moutza:

1)αντι να κανουν καμια μελετη της προκοπης για να βρουν τα αιτια και πως θα τα αντιμετωπισουν,αρκουνται στο να διαβασουν ενα χαρτι και να επαναλαβουν τις μετρησεις......χαιρω πολυ,το κανα και μονος μου!!!
2)παροτι ασφαλισμενος,πληρωσα δυο φορες απο 5 ευρω για να με δει ο γιατρος!!! για ποιο λογο;και περιμενα στην ουρα 150 ατομα.......4 ωρες στο νοσοκομειο....

παντως το δωματιο ηταν καθαρο και ανετο.....μονο τα 4734843 καλωδια που μου εβαλαν δεν βολευαν και πολυ...

:lol:

Πάρε τώρα και τον ανειδίκευτο.

Αυτό που έχεις είναι ότι έχουν χαλαρώσει οι μύες στο πίσω μέρος του λαιμού, με αποτέλεσμα να βουλώνει η αναπνευτστική οδός και όταν περνάει αέρας
να ταλαντώνεται ότι είναι μαλάκο και να ακούγεται σαν κλ@νι3ς -> ροχαλητό.
Για να το φτιάξεις αυτό, το μόνο που (τουλάχιστον εγώ έχω βρει) να γίνεται είναι κολπάκια νίντζα με νυστέρια.
Και πάλι κανένας δε με εξασφαλίζει ότι θα διορθωθεί επαρκώς ή ότι δε θα ξαναγίνει.
Απέφευγε λοιπόν κάπνισμα και αλκοόλ (κυρίως) πριν πέσεις για νάνι και ψάξε βρες να ξανακάνεις τα τεστ αλλού μήπως βρεις κανέναν πιο συνεννοήσιμο γιατρό.

notakos600
04/04/2013, 04:39
:lol:

Πάρε τώρα και τον ανειδίκευτο.

Αυτό που έχεις είναι ότι έχουν χαλαρώσει οι μύες στο πίσω μέρος του λαιμού, με αποτέλεσμα να βουλώνει η αναπνευτστική οδός και όταν περνάει αέρας
να ταλαντώνεται ότι είναι μαλάκο και να ακούγεται σαν κλ@νι3ς -> ροχαλητό.
Για να το φτιάξεις αυτό, το μόνο που (τουλάχιστον εγώ έχω βρει) να γίνεται είναι κολπάκια νίντζα με νυστέρια.
Και πάλι κανένας δε με εξασφαλίζει ότι θα διορθωθεί επαρκώς ή ότι δε θα ξαναγίνει.
Απέφευγε λοιπόν κάπνισμα και αλκοόλ (κυρίως) πριν πέσεις για νάνι και ψάξε βρες να ξανακάνεις τα τεστ αλλού μήπως βρεις κανέναν πιο συνεννοήσιμο γιατρό.

Αυτό που αναφέρεις λέγεται τραχειομαλάκυνση και αφορά την στένωση της τραχείας που δυσχεραίνει την αναπνοή αλλά για να διαπιστωθεί πρέπει να γίνει βρογχοσκόπηση.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
04/04/2013, 07:11
Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι σε "γνωστό" μου του έδωσαν μια συσκευή οξυγόνου (αν κατάλαβα καλά) να την φοράει κατά τον ύπνο. Δεν ξέρω για τυχόν άλλα φάρμακα που του έδωσαν παράλληλα. Ο άρρωστος σταδιακά εξαντλείται πάρα πολύ αφού πρακτικά δεν ξεκουράζεται κατά τον ύπνο, και είναι πολύ ευάλωτος σε ιώσεις, κρυώματα κλπ.
Ο γνωστός μου το ανακάλυψε μετά από νοσηλεία σε νοσοκομείο για πνευμονία. Και δυστυχώς, του είπαν πως είναι αρκετά διαδεδομένη ασθένεια.

Περαστικά φίλε.

αυτο ειναι το συνηθεστερο που δεινουν για να αξυγονοσεσε την ορα που κοιμασε για να μην παθεις ακομα και εγκεφαλικη βλαβη λογο ελιψης οξυγονου στον εγκεφαλο.
εδω οι γιατροι ειναι μονοδρομος η ακολουθεις της οδυγιες τους η ..............

TROOPER
04/04/2013, 07:44
αυτο δεν ειναι διαγνωση.πολιτικο μυνημα ειναι! οι δεξια κοιμωμενοι ειναι χειροτεροι απο τους αριστερα κοιμωμενους :lol:

αφου δε σου ειπε να μενεις ξυπνιος...παλι καλα!!!:lol:

θεουλης ο γιατρουλης!!:dizzy:

nikos_abel
04/04/2013, 08:33
Αυτό που αναφέρεις λέγεται τραχειομαλάκυνση και αφορά την στένωση της τραχείας που δυσχεραίνει την αναπνοή αλλά για να διαπιστωθεί πρέπει να γίνει βρογχοσκόπηση.
;)...

tolisk
04/04/2013, 22:10
συνπασχοντα φιλε trelf
εχει σχεδον τρια χρονια που εκανα τη μελετη υπνου και εχω να σου πω τα εξεις:
την πρωτη φορα πηγα στο νοσοκομειο (με τις πιτζαμουλες μου) με καλωδιωσαν κανονικα και νανακια!!
δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως τις μετρησεις αλλα μετα απο λιγο καιρο επικοινωνησαν μαζι μου και μου ειπαν να ξαναπαω γιατι η μελετη
εδειξε οτι χρειαζομαι συσκευη cpap.Ξανα πιτζαμουλες-νανακια αυτη τη φορα με συσκευη cpap για να ρυθμισουν πιεσεις.
απο τοτε εχω cpap και εχω βρει την υγεια μου.Μαλιστα ειναι μικρη σε μεγεθος για να χωραει στη βαλιτσα της μηχανης και την παιρνω μαζι μου.
τωρα αν θελεις περισσοτερες λεπτομεριες για κοστος συσκευης κλπ στειλε πμ

Anritsu
04/04/2013, 22:58
Λίγο off topic αλλά δεν πειράζει . Διαβάζοντας την συζήτηση θυμήθηκα ενα τρομέρο κομμάτι με αυτόν τον τίτλο : http://www.youtube.com/watch?v=3Su7thLsQME (Chevelle - Sleep Apnea)

;)

o_gavros
11/04/2013, 00:47
πες μας ρε φίλε που συχνάζει ο απόγονος αυτός του Ιπποκράτη που σου είπε να την πέφτεις μόνο αριστερώθεν,
γιατί τελευταία οι γείτονες με απειλούν ότι θα μου στείλουν την αντιτρομοκρατική...

nightwish
11/04/2013, 08:35
συνπασχοντα φιλε trelf
εχει σχεδον τρια χρονια που εκανα τη μελετη υπνου και εχω να σου πω τα εξεις:
την πρωτη φορα πηγα στο νοσοκομειο (με τις πιτζαμουλες μου) με καλωδιωσαν κανονικα και νανακια!!
δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως τις μετρησεις αλλα μετα απο λιγο καιρο επικοινωνησαν μαζι μου και μου ειπαν να ξαναπαω γιατι η μελετη
εδειξε οτι χρειαζομαι συσκευη cpap.Ξανα πιτζαμουλες-νανακια αυτη τη φορα με συσκευη cpap για να ρυθμισουν πιεσεις.
απο τοτε εχω cpap και εχω βρει την υγεια μου.Μαλιστα ειναι μικρη σε μεγεθος για να χωραει στη βαλιτσα της μηχανης και την παιρνω μαζι μου.
τωρα αν θελεις περισσοτερες λεπτομεριες για κοστος συσκευης κλπ στειλε πμ


και εγω μετα απο μελετη ύπνου που έκανα στο 'Σωτηρία' βρήκαν το πρόβλημα.......67% οξυγόνο στο αίμα λόγω της άπνοιας που το όριο είναι 96% ......
και ετσι με μηχάνημα και εγώ και ξυπνάω ξεκούραστος ρε αδερφέ.....και δεν με παίρνει ο ύπνος πια όπου βρεθώ και όπου σταθώ......

notakos600
11/04/2013, 09:45
και εγω μετα απο μελετη ύπνου που έκανα στο 'Σωτηρία' βρήκαν το πρόβλημα.......67% οξυγόνο στο αίμα λόγω της άπνοιας που το όριο είναι 96% ......
και ετσι με μηχάνημα και εγώ και ξυπνάω ξεκούραστος ρε αδερφέ.....και δεν με παίρνει ο ύπνος πια όπου βρεθώ και όπου σταθώ......

Εννοείς τον κορεσμό που μετριέται με οξύμετρο, άραγε πόσοι από εμάς το έχουμε ελέγξει; Τουλάχιστον κοιμάσαι κανονικά.
Έχω σχοληθεί με το θέμα του κορεσμού όχι για την άπνοια αλλά λόγω χρόνιας βρογχίτιδας μέλους της οικογένειάς μου και πραγματικά εξεπλάγην με το 67%, καθώς με τους πνεύμονες γεμάτους σχεδόν με εκκρίσεις σε λοιμώξεις αναπνευστικού, το όριο συναγερμού για παροχή οξυγόνου είναι το 88-89%. Επικίνδυνες καταστάσεις.

GFawkes
11/04/2013, 11:04
διχως εχοντας διαβασει ολες τις απαντησεις να σου πω

οτι η ηλικιωμενη μητερα μου εχει το ιδιο προβλημα.

Πηγε στην ειδικη κλινικη υπνου και πλεον εδω και 3 ετη κοιμαται φοροντας ειδικη μασκα η οποια υποβοηθα την αναπνοη.
υπαρχει ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΝΑΚΟΠΗΣ εαν εχεις μεγαλες απνοιες οποτε μην το αφηνεις στην τυχη του.
Εαν καπνιζεις και εχεις κιλακια, καλο ειναι να απαλλαγεις και απο τα δυο, μιας και η απνοια ειναι προαγγελος αλλων κακων-ΠΟΛΥ κακων- αν με πιανεις.

συγνωμη εαν σε στεναχωρησα....

geo_box2
17/04/2013, 20:21
Kαλησπερα Trelf ειχα και εγω τεοιο πραγμα για πολυ καιρο.αυτο που το αλλαξε ειναι οτι καταφεραα να σταματησω να ανχονομαι για ψιλοπραγματα και αλλαξα και μαξιλαρι.

nightwish
17/04/2013, 22:03
διχως εχοντας διαβασει ολες τις απαντησεις να σου πω

οτι η ηλικιωμενη μητερα μου εχει το ιδιο προβλημα.

Πηγε στην ειδικη κλινικη υπνου και πλεον εδω και 3 ετη κοιμαται φοροντας ειδικη μασκα η οποια υποβοηθα την αναπνοη.
υπαρχει ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΝΑΚΟΠΗΣ εαν εχεις μεγαλες απνοιες οποτε μην το αφηνεις στην τυχη του.
Εαν καπνιζεις και εχεις κιλακια, καλο ειναι να απαλλαγεις και απο τα δυο, μιας και η απνοια ειναι προαγγελος αλλων κακων-ΠΟΛΥ κακων- αν με πιανεις.

συγνωμη εαν σε στεναχωρησα....


αν δεν πάθαινα το έμφραγμα δεν θα το έψαχνα ποτέ.........να'ναι καλά ο γιατρός μου που με έστειλε!!!!