PDA

View Full Version : AIR HAWK



ggs
04/03/2013, 13:44
AIR HAWK

http://www.airhawk.co.uk/

Αν το έχει κάποιος/α θα ήθελα να ρωτήσω


Κάνει δουλειά σε μεγάλες αποστάσεις (500+)?
πόσο ευαίσθητο είναι σε σκισίματα- τρυπήματα?
Τι διαφορά έχει (στην άνεση) το πολυουρεθανης με το νεοπρεν?
Το φέρνει κάποιος στην Ελλάδα ?
Το εχει κανα ιντερνετομαγαζο που να στέλνει στην Ελλάδα ?
:beer:

DrBig
04/03/2013, 13:58
Ειναι πολυ ανετο ΑΛΛΑ δεν εχει καμια σταθεροτητα οταν ειναι φουσκωμενο, η ανω επιφανεια πλεει ως προς την κατω προς πασα κατευθυνση. Ξεφουσκωτο (εντελως) δουλευει, αλλα δεν αξιζει το κοπο να δωσεις τοσα χρηματα για κατι που δεν κανει αυτο που υποσχεται.
Καλλιτερα φτιαξε την σελλα σου, η παρε ενα κομματι gel και τυλιξε το γυρω απο αντιολισθητικο καλυμμα και βαζε το πανω στη σελα.

MikeG
04/03/2013, 14:00
η παρε ενα κομματι gel και τυλιξε το γυρω απο αντιολισθητικο καλυμμα και βαζε το πανω στη σελα.

Άγη, έχεις κάποιο link που να πουλάει gel σε διαστάσεις που θέλει κάποιος (πάχος, μήκος, πλάτος);

Επίσης ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ύφασμα cordura με το μέτρο;

sniper
04/03/2013, 14:11
Άγη, έχεις κάποιο link που να πουλάει gel σε διαστάσεις που θέλει κάποιος (πάχος, μήκος, πλάτος);

Επίσης ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ύφασμα cordura με το μέτρο;

H cordura ειίναι μεμβράνη Mike, δεν είναι ύφασμα. Μπαίνει ανάμεσα σε υφάσματα.

road spirit
04/03/2013, 14:18
H cordura ειίναι μεμβράνη Mike, δεν είναι ύφασμα. Μπαίνει ανάμεσα σε υφάσματα.

η cordura είναι ύφασμα

sniper
04/03/2013, 14:20
η cordura είναι ύφασμα

Κι έχεις απόλυτο δίκιο... η cordura είναι... Το goretex που είχα στο μαυλό μου δεν είναι.... Σορρυ Mike

Bowleno
04/03/2013, 14:22
η cordura είναι ύφασμα


Σωστός ο παίκτης, μεμβράνη είναι η gore-tex που μπαίνει ανάμεσα στην cordura και την φόδρα του μπουφάν ;)


Edit: γρήγορο πιστόλι ο σκοπευτής....:D

DrBig
04/03/2013, 14:26
Άγη, έχεις κάποιο link που να πουλάει gel σε διαστάσεις που θέλει κάποιος (πάχος, μήκος, πλάτος);


Δυστυχως οχι....φανταζομαι ομως οτι θα εχουν οι σελαδες. Αν ομως καποιος βρει και τα κομματια ειναι μεγαλα, μπορουμε να κανουμε ενα γκρουπ μπαι. Ειμαι μεσα μιας και ψαχνω και εγω κατι αναλογο.

MikeG
04/03/2013, 14:29
Ναι παιδιά έχουν οι σελάδες αλλά τα πουλάνε πιο ακριβά από το να αγοράσεις σέλα. Σκέφτομαι να φτιάξω 2 μαξιλαράκια τύπου airhawk με gel εξού και ο λόγος που ψάχνω cordura και gel. Μηχανή να τα γαζώσω έχω & το αισθητικό αποτέλεσμα δε με νοιάζει τόσο.

:wave2:

ggs
04/03/2013, 14:31
η παρε ενα κομματι gel και τυλιξε το γυρω απο αντιολισθητικο καλυμμα και βαζε το πανω στη σελα.

Αυτό είναι πολύ καλή λύση


Άγη, έχεις κάποιο link που να πουλάει gel σε διαστάσεις που θέλει κάποιος (πάχος, μήκος, πλάτος);

Επίσης ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ύφασμα cordura με το μέτρο;

αλλά έχω τις ίδιες ερωτήσεις με τον Μικε...

DrBig
04/03/2013, 14:34
http://shop.gelcushionsgelpadsandgelmats.com/Motorcycle-Seat-Gel-Pads_c2.htm
http://www.skwoosh.com/category/travel.html

mikepap
04/03/2013, 17:44
βρηκα αυτο αν σας ενδιαφερει,αλλα νομιζω ακριβο.http://www.motoraid.eu/accessories/accessories-misc/seat-cushion-airhawk-large-30x46cm

McTalas
04/03/2013, 20:31
εξαιρετικες σελες φτιαχνει ο zefosxx, στειλτε του ενα πμ να συνενοηθειτε...

ggs
05/03/2013, 09:03
Υπάρχει και η λύση που χρησιμοποιούν πολλοί RTW ταξιδιώτες όπως ο Τζον και η Τζεην που είχα συναντήσει στις Πρεσπες …
Μου είχαν πει ότι χωρίς αυτό το … aftermarket το ταξιδι τους θα ήταν πολύ πιο δύσκολο…
Δεν είναι πολύ… σικ βεβαια, αλλά κάνει δουλειά….:p

283784

283785

Έχουμε κάνα καλό τσομπάνο στο φορουμ ?:lol:

vaska
05/03/2013, 09:25
Υπάρχει και η λύση που χρησιμοποιούν πολλοί RTW ταξιδιώτες όπως ο Τζον και η Τζεην που είχα συναντήσει στις Πρεσπες …
Μου είχαν πει ότι χωρίς αυτό το … aftermarket το ταξιδι τους θα ήταν πολύ πιο δύσκολο…
Δεν είναι πολύ… σικ βεβαια, αλλά κάνει δουλειά….:p

283784

283785

Έχουμε κάνα καλό τσομπάνο στο φορουμ ?:lol:

Δεν μπορώ να φανταστώ την άνεση που θα παρέχει τους ζεστούς μήνες στην Ελλάδα σε πολύωρη οδήγηση. Πιο πολύ ιρδωτσίλα παρά άνεση με την προβιά. Άιντε σε λίγο θα γίνουμε σαν τους Τεξανούς με τις μαούνες τους που ντύνουν όλο το κάθισμα με προβιά βάζουν και το κέρατο μπροστά. Και άνεση και ασφάλεια.
:lol:

ggs
05/03/2013, 09:32
Δεν μπορώ να φανταστώ την άνεση που θα παρέχει τους ζεστούς μήνες στην Ελλάδα σε πολύωρη οδήγηση. Πιο πολύ ιρδωτσίλα παρά άνεση με την προβιά. Άιντε σε λίγο θα γίνουμε σαν τους Τεξανούς με τις μαούνες τους που ντύνουν όλο το κάθισμα με προβιά βάζουν και το κέρατο μπροστά. Και άνεση και ασφάλεια.
:lol:

:lol:

Κι όμως , μου ειχαν πει ότι η προβιά κραταει τον κ@λ@ πιο δροσερό στην ζέστη (και φαγαν πολυ ζεστη) γιατι αερίζεται καλυτέρα , δεν κραταει κάθολου νερό στην βροχή (και φαγαν πολυ βροχη) και ζεσταίνει στο κρύο…
Και οι δυο το θεωρούσαν το πιο χρήσιμο αξεσουαρ του ταξιδίου τους…

vaska
05/03/2013, 09:57
:lol:

Κι όμως , μου ειχαν πει ότι η προβιά κραταει τον κ@λ@ πιο δροσερό στην ζέστη (και φαγαν πολυ ζεστη) γιατι αερίζεται καλυτέρα , δεν κραταει κάθολου νερό στην βροχή (και φαγαν πολυ βροχη) και ζεσταίνει στο κρύο…
Και οι δυο το θεωρούσαν το πιο χρήσιμο αξεσουαρ του ταξιδίου τους…

Θα τους πιστέψω και θα ντύσω την Χοντρή με προβιά. θα είναι έτοιμη στην ετήσια. Μη διανοηθεί όμως κανένας σας και κάνει σχόλιο, μαύρο φίδι που τον έφαγε.

:bawl:

zefos1100xx
05/03/2013, 11:07
παιδια αν θελετε την γνωμη μου τα προσθετα μαξιλαρια ανεβαζουν εξαιρετικα το υψος της σελας , παρουσιαζουν ''πλευση'' αναμεσα σε αναβατη & σελα στα φρενα και στην επιταχυνση πραγμα που ως γνωστον ειναι κουραστικο...
... γενικα το μονο ''υπερ'' που εχουν απο το να κανετε μια σελα πιο ανετη ειναι οτι το βαζεις σε οποια μοτοσυκλετα θελεις (μεσες ακρες) σε περιπτωση που αλλαζεις μοτο...

αυτο που προτεινω σχεδον παντα ειναι το gel σε συνεργασια με μια σχετικη μορφοποιηση του αφρωδους υλικου..
προσωπικα χρησιμοποιω ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ μεθοδο , ειμαι καθετα αντιθετος στην αφαιρετικη (πχ ''σκαψιμο'') καθως πιστευω οτι ειναι οτι χειροτερο να κανεις στην σελα....

γενικα επικρατει τρελη παραφιλολογια στο θεμα...

η μαλλον για να το πω καλυτερα ο καθενας λεει οτι του κατεβει στην γκλαβα..... ειδικοι και μη

δεν μπορω να καταλαβω πως μερικοι ''σκαβουν'' την σελα για να την κανουν ταχαμου-ταχαμου πιο ανετη...
πχ αν το βαθος της κατω απο τον αναβατη ειναι 10cm και αποσβαινει τις καταπονησεις για αναβατη 100kg , αν ''πετσοκοψουμε'' τα 5cm τοτε αυτα τα 5cm που εμειναν εχουν να κανουν το ιδιο εργο με πριν μονο που πλεον ειναι τα...μισα!
ειναι σχεδον το ιδιο με εναν αναβατη στα 200kg να ισχυριζεται οτι δεν νοιωθει το ιδιο ανετα (στην ιδια παντα σελα) με τον αλλο που εχει το μισο βαρος...

επισης το gel δεν ζεστενεται , δεν βραζει στα 30 η στα 40 η στα 50 λεπτα και γινεται ψαροσουπα (πως να ζεσταθει μεσα απο τις κορντουρες σε συνθηκες χειμωνα θαμενο κατω απο το αφρωδες???:alien::cry:

θυμαστε τα asics gel? AΝΤΙΚΡΑΔΑΣΜΙΚΟ ειναι το gel και λειτουργει απο το πρωτο δευτερολεπτο που θα μπει στην σελα...νετα σκετα!
..τωρα αν καποιος εχει καποιο υλικο απο την NASA που ανταποκρινεται στην θερμοκρασια του αναβατη και κανει οικονομια στην βενζινη , ψηνει καφε , παω πασο....

τεσπα ελπιζω να βοηθησα , ειπα περισσοτερα απο οσα ερωτηθηκαν το ξερω , αλλα σε μια λογικη σειρα ερωταποκρισεων θα τα ρωταγανε ετσι κ αλλιως....χε χε χε



εξαιρετικες σελες φτιαχνει ο zefosxx, στειλτε του ενα πμ να συνενοηθειτε...

ποιος ειν' τουτος ωρε mac-koutala ?:D