PDA

View Full Version : αδεια παραμονης



alexcy
04/03/2013, 17:13
ειμαι απο κυπρο ,και θελω να βγαλω διπλωμα μηχανής στη θεσσαλονικη, ρωτησα σε διαφορες σχολες και καποιες μου ειπαν πως θελουν αδεια παραμονης, ξέρει κανείς αν είναι αυτό απαραίτητο ,πως βγαινει η αδεια και ποσα κοστιζει?

Lioulios
04/03/2013, 17:19
Μπέρδεμα ....

Στην Αστυνομία βγαίνει και θέλει ένσυμα και υπογραφές από εργοδότες ότι δουλεύεις κτλ . Δεν τα θυμάμαι ακριβώς ,αλλά νομίζω καλύτερα να το έβγαζες στην χώρα σου .
...Αν δεν δουλεύεις εδώ θα σε δυσκολέψει πολύ .

Αν είναι απαραίτητο ... Δεν το γνωρίζω . Εμένα η γυναίκα μου που είναι ξένη , οδηγάει με δίπλωμα άλλης χώρας (ΕΕ) .

:wave2:

Lioulios
04/03/2013, 17:21
http://www.ypes.gr/el/Generalsecretariat_PopulationSC/general_directorate_migratation/diefthinsi_metanasteftikis_politikhs/katigoriesadeiondiamonis/

alexcy
04/03/2013, 17:27
κανω πρακτικη στη σχολη μου δεν ξερω αν μετραει αυτο, εχω και αφμ και αμκα και γενικα ασφαλιση,φοιτητρια ειμαι, 4μιση χρονια είμαι εδώ

Flying Mythos
04/03/2013, 17:41
Κυπριακή άδεια δεν έχεις ?

Αν δεν έχεις δες αυτό :

Αν θέλετε να παραμείνετε στη χώρα για περισσότερους από τρεις μήνες θα πρέπει να απευθυνθείτε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής όπου διαμένετε. Η άδεια διαμονής επιβεβαιώνει το δικαίωμά σας διαμονής σαν εργαζόμενος που είναι πολίτης χώρας της ΕΕ/ΕΟΧ. Θα πρέπει να έχετε μία εργασία ή να διαθέτετε επαρκείς πόρους και να διαμένετε στην Ελλάδα. Εφόσον πληρούνται οι όροι, εκδίδεται η άδεια διαμονής που ισχύει για πέντε χρόνια και μπορεί να ανανεώνεται.

Κάθε κάτοικος λαμβάνει ένα προσωπικό αριθμό εγγραφής στο φορολογικό μητρώο (ΑΦΜ), που χρειάζεται για τις φορολογικές υπηρεσίες και ένα άλλο αριθμό μητρώου (ΑΜΚΑ) για τις υπηρεσίες κοινωνικής ασφάλισης.

Οι πολίτες των κρατών μελών της ΕΕ/ΕΟΧ μπορούν ελεύθερα να εισέρχονται στην Ελλάδα και να εργαστούν χωρίς ιδιαίτερη άδεια. Άδεια διαμονής πολιτών Ε.Ε. για άσκηση έμμισθης δραστηριότητας δίνεται με την προσκόμιση δήλωσης πρόσληψης από εργοδότη.
Αν είστε εξαρτώμενο μέλος οικογενείας εργαζόμενου πολίτη της ΕΕ/ΕΟΧ, απολαμβάνετε τα ίδια δικαιώματα με τον εργαζόμενο.

Άδεια διαμονής πολιτών Ε.Ε., που αφορά διαμονή στην Ελλάδα.

Αρμόδια Υπηρεσία: Αρμόδιο Αστυνομικό Τμήμα

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
Έγγραφο με βάση το οποίο ο αιτών εισήλθε στην Ελλάδα.
Αποδεικτικά στοιχεία ότι τόσο αυτοί όσο και τα μέλη οικογένειάς τους διαθέτουν
υγειονομική ασφάλιση και επαρκείς πόρους.
Τρεις (3) φωτογραφίες.

Από εδώ :

http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?catId=8106&acro=living&lang=el&parentId=7746&countryId=GR&living=

manosamos
04/03/2013, 17:43
Κυπρια και σου ζητανε αδεια παραμονης?
Λιγο κουφο ακουγετε.
Και οκ,αφου η Κυπρος ειναι μελος της ΕΕ τι αδεια παραμονης χρειαζετε?:confused:

alexcy
04/03/2013, 17:45
Κυπριακή άδεια δεν έχεις ?

τι αδεια εννοεις?

alexcy
04/03/2013, 17:46
Κυπρια και σου ζητανε αδεια παραμονης?
Λιγο κουφο ακουγετε.
Και οκ,αφου η Κυπρος ειναι μελος της ΕΕ τι αδεια παραμονης χρειαζετε?:confused:
και εμενα μου φαίνεται περίεργο και κυριος γτ δεν το ζητανε ολες οι σχολες

Lioulios
04/03/2013, 17:48
Xρειάζεται μιας και η Κύπρος είναι άλλη χώρα .

Δεν έχει να κάνει που μπορούμε να πηγαινοερχόμαστε από χώρα σε χώρα μέσα στην ΕΕ ελέυθερα ...Αν είναι να κάτσουμε θα πρέπει να έχουμε άδεια παραμονής ή για να δουλέψουμε , άδεια εργασίας αντοίστηχα .

Εδώ η κοπέλα θέλει να βγάλει ΕΛΛΗΝΙΚΟ δίπλωμα και είναι Κύπρια (δηλ το ίδιο και αν ήταν απο την Γαλία) .

Το γεγονός πως είσαι φοιτήτρια μπορεί να παίζει ρόλο και να μπορείς να βγάλεις ευκολότερα ...Ψάξτο

alexcy
04/03/2013, 18:00
Κυπριακή άδεια δεν έχεις ?

Αν δεν έχεις δες αυτό :

Αν θέλετε να παραμείνετε στη χώρα για περισσότερους από τρεις μήνες θα πρέπει να απευθυνθείτε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής όπου διαμένετε. Η άδεια διαμονής επιβεβαιώνει το δικαίωμά σας διαμονής σαν εργαζόμενος που είναι πολίτης χώρας της ΕΕ/ΕΟΧ. Θα πρέπει να έχετε μία εργασία ή να διαθέτετε επαρκείς πόρους και να διαμένετε στην Ελλάδα. Εφόσον πληρούνται οι όροι, εκδίδεται η άδεια διαμονής που ισχύει για πέντε χρόνια και μπορεί να ανανεώνεται.

Κάθε κάτοικος λαμβάνει ένα προσωπικό αριθμό εγγραφής στο φορολογικό μητρώο (ΑΦΜ), που χρειάζεται για τις φορολογικές υπηρεσίες και ένα άλλο αριθμό μητρώου (ΑΜΚΑ) για τις υπηρεσίες κοινωνικής ασφάλισης.

Οι πολίτες των κρατών μελών της ΕΕ/ΕΟΧ μπορούν ελεύθερα να εισέρχονται στην Ελλάδα και να εργαστούν χωρίς ιδιαίτερη άδεια. Άδεια διαμονής πολιτών Ε.Ε. για άσκηση έμμισθης δραστηριότητας δίνεται με την προσκόμιση δήλωσης πρόσληψης από εργοδότη.
Αν είστε εξαρτώμενο μέλος οικογενείας εργαζόμενου πολίτη της ΕΕ/ΕΟΧ, απολαμβάνετε τα ίδια δικαιώματα με τον εργαζόμενο.

Άδεια διαμονής πολιτών Ε.Ε., που αφορά διαμονή στην Ελλάδα.

Αρμόδια Υπηρεσία: Αρμόδιο Αστυνομικό Τμήμα

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
Έγγραφο με βάση το οποίο ο αιτών εισήλθε στην Ελλάδα.
Αποδεικτικά στοιχεία ότι τόσο αυτοί όσο και τα μέλη οικογένειάς τους διαθέτουν
υγειονομική ασφάλιση και επαρκείς πόρους.
Τρεις (3) φωτογραφίες.

Από εδώ :

http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?catId=8106&acro=living&lang=el&parentId=7746&countryId=GR&living=
και αφμ και αμκα και λογαριασμο στο ονομα μου και φοιτητρια ειμαι και κανω και την πρακτικη μου στη θεσσαλονικη και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τρ

alexcy
04/03/2013, 18:03
Xρειάζεται μιας και η Κύπρος είναι άλλη χώρα .

Δεν έχει να κάνει που μπορούμε να πηγαινοερχόμαστε από χώρα σε χώρα μέσα στην ΕΕ ελέυθερα ...Αν είναι να κάτσουμε θα πρέπει να έχουμε άδεια παραμονής ή για να δουλέψουμε , άδεια εργασίας αντοίστηχα .

Εδώ η κοπέλα θέλει να βγάλει ΕΛΛΗΝΙΚΟ δίπλωμα και είναι Κύπρια (δηλ το ίδιο και αν ήταν απο την Γαλία) .

Το γεγονός πως είσαι φοιτήτρια μπορεί να παίζει ρόλο και να μπορείς να βγάλεις ευκολότερα ...Ψάξτο

το ψαχνω αλλα εδω δεν ξερει οδασκαλος οδηγησης που μου ζητά την άδεια παραμονής αλλά θα πάω αύριο στο κεπ να ρωτησω μπας και βγάλω άκρη

nathair
04/03/2013, 18:39
Απαραίτητο είναι, δεν είναι θέμα σχολής. Και στη γυναίκα μου που είναι από άλλη χώρα ΕΕ, της ζητάνε...και έχει σπαστεί τόσο πολύ, που το χρησιμοποιεί σα δικαιολογία για να μη βγάλει δίπλωμα, και άρα να την κουβαλάω εγώ παντού ;)

Lioulios
04/03/2013, 18:40
Ότι κάνουμε σε μία άλλη χώρα στην οποία τυγχάνει να βρησκόμαστε ...Καλό θα είναι να απευθυνόμαστε στο Προξενείο της χώρας μας που εδρεύει στην χώρα που είμαστε και θέλουμε να εναργήσουμε .

Υπάρχουν πολλές υποκατηγορίες στις ήδη υπάρχων κατηγορίες ...

Για δίπλωμα από χώρα της ΕΕ - φοιτήτρια - άδεια παραμονής θα θέλει άλλα δικ/κα από κξάποιον πχ που δεν είναι φοιτητής ...\

Μου έχουν τύχει πολλά και σου λέω πως το καλύτερο είναι να πάρεις τηλ στο Προξενείο της Κύπρου στην Ελάδα , να ζητήσεις να σου πούν ακριβώς τί χρειάζεται ...Αυτοί θα ρωτήσουν εκεί που πρέπει και μετά θα σε ενημερώσουν .

Αν κινηθείς μόνη σου μπορεί να κάνεις κανένα λάθος και να απευθυνθείς και σε άτομα που μπορεί να σου τα πουν λάθος .

Για να σου λένε κάποιες σχολές πως χρειάζεται ...Πάει να πει πως χρειάζεται και πως οι άλλοι που σου λένε πως δεν χρειάζεται ..έχουν ελλειπή πληροφόρηση .Και μόλις κάνεις τα χαρτιά και προχωρήσει ο φάκελος θα σου πούνε ... Α! τελικά χρειάζεται .

Κάντο σωστά από την αρχή .

alexcy
04/03/2013, 18:54
οκ σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας θα μιλησω αυριο με προξενιό,τη σχολη οδηγησης και κεπ και θα πραξω αναλογως

vaska
04/03/2013, 19:00
Η πιο σωστή λύση είναι το προξενείο. Θα σε ενημερώσουν σωστά και υπεύθυνα.

Άλλη λύση είναι να παντρευτείς και να νοικοκυρευτείς με Έλληνα :D

alexcy
04/03/2013, 19:10
Η πιο σωστή λύση είναι το προξενείο. Θα σε ενημερώσουν σωστά και υπεύθυνα.

Άλλη λύση είναι να παντρευτείς και να νοικοκυρευτείς με Έλληνα :D

δεν το ειχα σκεφτει, λες να προλαβαινω πως να βρω καποιον και να παντρευτω σε 2-3 μερες

vaska
04/03/2013, 19:17
δεν το ειχα σκεφτει, λες να προλαβαινω πως να βρω καποιον και να παντρευτω σε 2-3 μερες

Με άνεση, άνοιξε θέμα στις αγγελίες εδώ και θ' αποκατασταθείς άμεσα.

:bawl::bawl:

Flying Mythos
04/03/2013, 19:24
τι αδεια εννοεις?

Αδεια οδήγησης κόρη. Αν έχεις ισχύει σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Τώρα αν κάποιος σου πει ότι αν μέινεις πάνω από έξι μήνες πρέπει να βγάλεις ελληνική, τότε πες του ότι πηγαινοέρχεσαι και δε μένεις μόνιμα. Έτσι κάνω τρια χρόνια τώρα στη λεμεσό και ουδεν πρόβλημα.

alexcy
04/03/2013, 19:24
χαχαχα δεν είμαι τόσο απελπισμένη (προστοπαρων)αλλα αμα δεις καμια αγγελια που λεει '' ψηλη μελαχρινη ψαχνει μονιμο κατοικο ελλαδας με σκοπο το γαμο'', μην παραξενευτείς ...εγω θα ειμαι!!

alexcy
04/03/2013, 19:28
Αδεια οδήγησης κόρη. Αν έχεις ισχύει σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Τώρα αν κάποιος σου πει ότι αν μέινεις πάνω από έξι μήνες πρέπει να βγάλεις ελληνική, τότε πες του ότι πηγαινοέρχεσαι και δε μένεις μόνιμα. Έτσι κάνω τρια χρόνια τώρα στη λεμεσό και ουδεν πρόβλημα.
εν εχω αν είχα θα την εγυριζα aπλα σε ελληνικη,οπως εν να καμω με την αδεια αυτοκινητου

vaska
04/03/2013, 19:38
χαχαχα δεν είμαι τόσο απελπισμένη (προστοπαρων)αλλα αμα δεις καμια αγγελια που λεει '' ψηλη μελαχρινη ΘΕΑ ψαχνει μονιμο κατοικο ελλαδας με σκοπο το γαμο'', μην παραξενευτείς ...εγω θα ειμαι!!



ψηλη μελαχρινη ΘΕΑ εσύ, Ψηλός ξανθός με γαλανά μάτια, θεληματικό πηγούνι κι έντονα ζυγωματικά εγώ...........


......θα κάναμε ωραίο ζευγάρι. Κρίμα όμως είμαι ήδη 2 φορές παντρεμένος γμτ.

:D

bocaros
04/03/2013, 19:45
έντονα ζυγωματικά εγώ...........


τα ζυγωματικα ηξερα οτι ειναι λιγο πιο πανω στο ανθρωπινο σωμα , καπου στο κρανιο αν θυμαμαι καλα.

alexcy
04/03/2013, 19:46
ψηλη μελαχρινη ΘΕΑ εσύ, Ψηλός ξανθός με γαλανά μάτια, θεληματικό πηγούνι κι έντονα ζυγωματικά εγώ...........


......θα κάναμε ωραίο ζευγάρι. Κρίμα όμως είμαι ήδη 2 φορές παντρεμένος γμτ.

:D
Αχ μαλακία ,κρίμα πάντως γιατι εχω καλη προικα στην κύπρο :lol:

bocaros
04/03/2013, 19:49
στρεμματα πατατες?

alexcy
04/03/2013, 19:51
στρεμματα πατατες?
όχι, ελιες!!!

bocaros
04/03/2013, 19:53
μια πλαγια του τροοδος και του κουβεντιαζω

mikes
04/03/2013, 19:54
Άλλη λύση είναι να παντρευτείς και να νοικοκυρευτείς με Έλληνα :D


δεν το ειχα σκεφτει, λες να προλαβαινω πως να βρω καποιον και να παντρευτω σε 2-3 μερες

ζητησατε γαμπρο?? ειμαι διαθεσιμος!

mikes
04/03/2013, 19:55
μια πλαγια του τροοδος και του κουβεντιαζω εσυ παντρεμενος δεν εισαι??? γεννησε η γυναικα σου???:lol: :lol: :p :p

alexcy
04/03/2013, 20:01
ζητησατε γαμπρο?? ειμαι διαθεσιμος!
τι περαση έχω ξαφνικά μην σπρώχνετε παιδια να το συζητήσουμε,να και μια φωτο μου να δειτε τι κελεπούρι παίρνετε
283763
ε ρε τι κανω για μια αδεια μηχανης

vaska
04/03/2013, 20:02
@ alexcy

είδες τι σου έλεγα???? Σκέψου να έβαζες και αγγελία.

vaska
04/03/2013, 20:02
τι περαση έχω ξαφνικά μην σπρώχνετε παιδια να το συζητήσουμε,να και μια φωτο μου να δειτε τι κελεπούρι παίρνετε
283763
ε ρε τι κανω για μια αδεια μηχανης


πωωω τα χάλασες όλα τώρα

bocaros
04/03/2013, 20:03
εσυ παντρεμενος δεν εισαι??? γεννησε η γυναικα σου???:lol: :lol: :p :p

σε τι προσωπο αναφερομαι προσεξες?
κανονιζω και για σενα , αλλα ξερεις μετα τι πρεπει να κανεις

bocaros
04/03/2013, 20:04
τι περαση έχω ξαφνικά μην σπρώχνετε παιδια να το συζητήσουμε,να και μια φωτο μου να δειτε τι κελεπούρι παίρνετε
283763
ε ρε τι κανω για μια αδεια μηχανης


αν οντως εισαι ετσι σιγουρα δεν χρειαζεσε κρανος

alexcy
04/03/2013, 20:04
πωωω τα χάλασες όλα τώρα

μα εχω ελιες...

alexcy
04/03/2013, 20:05
αν οντως εισαι ετσι σιγουρα δεν χρειαζεσε κρανος
xaxaxaxxa :lol:

bocaros
04/03/2013, 20:08
μα εχω ελιες...


και μπορει να μην ειναι τιμια αλλα ειναι φτωχια

alexcy
04/03/2013, 20:11
αναποδα τα ειπες και προσθεσε και το δεν βλεπετε

bocaros
04/03/2013, 20:12
καλα το ειπα αλλα πρεπει να το κλεισουμε γαιτι καναμε το ποστ σαν τη κοπελια της φωτογραφιας

Lioulios
04/03/2013, 23:32
Ρεμάλιαααααα !!!!! Το νου σας !!!!


Μην πάει και μπλέξει κανείς με Κύπρια φοιτήτρια ...

Αυτές το μόνο που θέλουν είναι να σας γλεντήσουν και να σας παρατήσουν ... Σαν στημέμη λεμονόκουπα θα σας πετάξουν .

Άσε μας κοπελιά ... Τράβα στο προξενείο και άστα τα άλλα . Εδώ έχει ευαίσθητα αγόρια .

dimik
05/03/2013, 07:43
Για να σου εξηγήσω τι χρειάζεται....φαντάσου ότι όπως ένας πολίτης της ΕΕ που μένει πάνω από 4 μήνες στην Κύπρο πρέπει να πάει στο immigration και να πάρει το λεγόμενο yellow slip, κάτι αντίστοιχο χρειάζεσαι και για την Ελλάδα το οποίο θα πιστοποιεί ότι είσαι "μόνιμος" κάτοικος της χώρας. Για το πως θα προμηθευτείς την ελληνική "άδεια παραμονής" συμβουλέψου το προξενείο καλύτερα ή κανένα ΚΕΠ αν έχεις στην γειτονιά σου.

Μετά πας σε άλλες λύσεις...τύπου παντρεύομαι τον πρώτο ξέμπαρκο αλήτη μηχανόβιο με θεληματικό πηγούνι που θα μου την πέσει μέσω φόρουμ:lol:

blackbusa
05/03/2013, 08:45
kapoios sou evale ena link stin prwti selida apo to ypourgio eswterikwn...diase ekei pou leei gia adeies diamonis fia eidikous logous... vasika oute to kypriako proksenio exei kammia sxesi oute sta KEP tha se voithisoun...

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=4010&Itemid=96&lang=



Γραφείο Πολιτών Ε.Ε - Ομογενών
2310 558017
2310 558018



pare tilefwno tous batsous kai zita tous ti xreiazete na vgaleis ADEIA DIAMONIS POLITI EVRWPAIKIS ENWSIS...i akoma kalytera perna apo ekei na sou poune ti xreiazese...prospathise na vgaleis tin pio apli pou boreis gia na min xaseis kai poly xrono...

y.g. etsi ginete i diadikasia stin Athina...fantazomai to idio ginete kai Sallonika...

sniper
05/03/2013, 10:54
Εγω 2 χρόνια δουλευα κανονικότατα στο Λονδίνο, χωρίς να μου ζητήσουν ούτε αδεια παραμονής ούτε τίποτα.

Αδεια οδήγησης είχα προσωρινή, και μπορούσα να αντικαστήσω την "Ελληνική" με την UK με μια αίτηση στο ταχυδρομειο κάτι που δεν έκανα τελικά γιατί γύρισα πίσω (εύγε μ@λ@κ@)...

alexcy
05/03/2013, 11:29
απο τη σχολη οδηγων μου ειπαν να παω στην αστυνομια να βγαλω την αδεια, να περιμενω 90 μερες , μετα να γυρίσουμε το διπλωμα αυτοκινητου σε ελληνικο που θα παρει κανα 2μηνο και μετα να ξεκινησω μαθηματα.....εγω μεχρι τοτε θα εχω φυγει για κυπρο!!!

dimik
05/03/2013, 11:34
Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις η διαδικασία έκδοσης διπλώματος άλλαξε πλέον στην Κύπρο και δεν είναι και τόσο δύσκολη από ότι διάβαζα. Άσε που είναι σίγουρα φθηνότερη....μήπως να περίμενες και να το έβγαζες εδώ (στην Κύπρο)?

alexcy
05/03/2013, 11:38
γι αυτο ηθελα να βγαλω εδω επδ στη κύπρο βγαζουν ολοι πολυ ευκολα και δεν ξερω κατα ποσο μαθαινεις

sniper
05/03/2013, 11:42
γι αυτο ηθελα να βγαλω εδω επδ στη κύπρο βγαζουν ολοι πολυ ευκολα και δεν ξερω κατα ποσο μαθαινεις

Μην αγχώνεσαι, ούτε εδώ μαθαίνεις. Βγάλτο όπου είναι πιο εύκολο και μάθε μετά "μόνη" σου.

dimik
05/03/2013, 11:44
Μην περιμένεις να μάθεις πουθενά....εκτός από τα βασικά περί συμπλέκτη, φρένου και μιας ομαλής πορείας με λίγα χλμ. Για να μάθεις πραγματικά χρειάζονται πολλά χλμ και κανένα σχολείο σε πίστα... παρεμπιπτόντως τον ερχόμενο Οκτώβρη γίνεται το CSS στην Άχνα, αν θα έχεις δίπλωμα και μοτοσυκλέτα μέχρι τότε είναι μια καλή ευκαιρία.

AristidisZ
05/03/2013, 11:44
283788

alexcy
05/03/2013, 11:56
θα καταφερω να βγαλω ειτε εδω ειτε κύπρο?γτ και εκει αλλαξαν τα πραγματα ,δεν μπορω να βγαλω απευθειας A2,πρεπει να ειμαι κατοχος 2 Χρόνια της A1

blackbusa
05/03/2013, 12:16
απο τη σχολη οδηγων μου ειπαν να παω στην αστυνομια να βγαλω την αδεια, να περιμενω 90 μερες , μετα να γυρίσουμε το διπλωμα αυτοκινητου σε ελληνικο που θα παρει κανα 2μηνο και μετα να ξεκινησω μαθηματα.....εγω μεχρι τοτε θα εχω φυγει για κυπρο!!!

o monos logos pou zitane adeia diamonis einai na kseroun oti exeis mia monimi diefthinsi kai oti eisai monima katoikos elladas...einai as poume i antistoixi elliniki taytotita...

gia to xroniko diastima pou xreiazete na paralaveis tin adeia diamonis sou den kserw poso kairo xreiazete...apo oti thymame prepei na einai tsamba na sto ekdwsoun....eipame trava stous batsous kai tha sou poune ta panta...koita to link pou sou evala...

den kserw an exoun allaksei toso poly ta pragmata alla pistevw i sxoli paei na se dagkwsei kala...

elliniko diplwma tha vgaleis...twra ti ennoeis me to na allakseis to diplwma se elliniko klp den to katalava....

i diadikasies stin xartoura einai akrivws to idio opws kai gia tous ellines polites...

ektos an to exoun allaksei toso poly...

cityfly
07/03/2013, 17:17
Εγω 2 χρόνια δουλευα κανονικότατα στο Λονδίνο, χωρίς να μου ζητήσουν ούτε αδεια παραμονής ούτε τίποτα.

Αδεια οδήγησης είχα προσωρινή, και μπορούσα να αντικαστήσω την "Ελληνική" με την UK με μια αίτηση στο ταχυδρομειο κάτι που δεν έκανα τελικά γιατί γύρισα πίσω (εύγε μ@λ@κ@)...

μα ουσιαστικά δεν είναι άδεια παραμονής είναι εγγραφή στα μητρώα των μόνιμων κατοίκων που συνήθως είναι στον δήμου που μένεις.
Σε όλες τις χώρες ισχύει, οταν ήσουν Λονδίνο δεν υπήρξες καταγεγγραμένος στον Δήμου που έμενες με κάποιον τρόπο;
Θεωρητικά όταν μείνεις πάνω από τρεις μήνες πρέπει να τους πεις πού μένεις και τι κάνεις, ουσιαστικά η μόνη περίπτωση που θα ασχοληθούν μαζί σου και θα πρέπει κι εσύ να το κάνεις είναι όταν θέλεις να κάνεις κάτι τυπικό, να βγάλεις πινακίδες τοπικές πχ, να βγάλεις δίπλωμα κλπ