PDA

View Full Version : Χτύπημα στο μοτέρ.



makisc50
04/03/2013, 18:08
καλησπέρα σε όλους. Το καλοκαίρι αγόρασα ένα μεταχειρισμένο c50. έκαιγε λίγο λαδάκι αλλά δεν είχε κανένα πρόβλημα. Το μοτέρ "κελαηδούσε" και είχα χορτάσει βόλτα. Του έκανα και ένα βάψιμο και όλα καλά όλα ωραία, Λέω να το φτιάξω να μην καίει και λάδι. Το πήγα σε έναν μάστορα (τι το 'θελα) άλλαξε πιστόνι και έκανε ρετιφκέ στον κύλινδρο και άλλαξε και τα κοκοράκια στην κεφαλή. ε όλα κοπανούσανε μετά και το μηχανάκι πήγαινε χειρότερα, του είπα αν θέλουνε ρύθμισα οι βαλβίδες όχι μου λέει καλά είναι. Μετά από λίγο καιρό το πήγα σε έναν άλλον και μου είπε ότι ήταν ο τεντωτήρας της καδένας και θα ρύθμιζε και της βαλβίδες. Είπε ότι τον άλλαξε και ρύθμισε της βαλβίδες αλλά το μηχανάκι κοπανούσε ακόμα όχι χάλι όπως πριν αλλά κοπανούσε. πήγαινε κάπως καλύτερα πάντως. Αλλά τώρα μου φαίνεται κοπανάει πάλι λέω να ρυθμίσω εγώ τις βαλβίδες και να σφίξω και την καδένα. Λέτε να φταίει τπτ από αυτά ή τπτ άλλο?

Bowleno
05/03/2013, 12:17
παλιΟγερε φέρε την 283791 :D

OldMan
05/03/2013, 13:15
Όταν ζεσταίνεται το μοτέρ, πάει καλύτερα ή χειρότερα..??

(όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία, απλά για να δούμε αν έχεις μικρό πιστόνι σε μεγάλο κύλινδρο ή το αντίθετο..)

makisc50
05/03/2013, 15:11
όχι ίδια πάει