PDA

View Full Version : Αγορά sport touring - zx12r 05 ή κάποιο άλλο;



smooth criminal
05/03/2013, 12:06
Γεια χαρα,ειμαι κατοχος ενος cbr600rr 08,αλλα θελω να παω σε κατι πιο sport touring.Για να μαι ακριβης,δεν θελω χαγιαμπουσα,δεν θελω μπλακμπερντ,δεν θελω zx14r,τα θεωρω υπερ υπερβολικα και μιας και θα κανω τραμπα απο ss σε sport touring δεν θελω να ναι τοοοοσο μεγαλη η διαφορα.
Σκεφτομαι το zx12r 05,δεν λεω απο οτι μπαινω και διαβαζω ειναι πολλα τα κιλα του(καπως λιγοτερα σε σχεση με αυτα που προανεφερα),και πολλα και τα αλογα του(λιγοτερα απο μπουσα και zx14r,αλλα παντως παραπανω απο το δικο μου),αλλα μιας και το μηχανακι θα το χω για μακρινες βολτες μονο και 2καβαλα με την κοπελα απο πισω,θα μαι συντηριτικος.
Απλα θελω να μαθω ποσο sport ειναι- ποσο touring ειναι?,που ποναει σαν κατασκευη?,πιθανες ζημιες που μπορει να εμφανιζει και με τι συχνοτητα?
Οποιος μπει και θελησει να μου απαντησει ας λαβει υποψη τι εχω και βαση αυτου ας μου απαντησει τουλαχιστον οσο αφορα τον χαρακτηρα της μηχανης
Ευχαριστω πολυ.

Sapadak
05/03/2013, 12:08
Εφοσον σε ενδιαφερει το δικαβαλο, ξανασκεψου αυτα που αποκλειεις

sniper
05/03/2013, 12:08
Σε θέμα δικάβαλης άνεσης, δεν διαφέρει πολύ από αυτό που έχεις.

Σε θέμα στριψίματος, δεν στρίβει καθόλου σε σύγκριση μ' αυτό που έχεις.

Αν θες δικάβαλλα ταξίδια (ταξίδια όμως, όχι 200 χλμ με σακίδιο στην πλάτη) τότε σκέψου ξανά τα δύο που απέρριψες.

Bowleno
05/03/2013, 12:12
Σε θέμα άνεσης, δεν διαφέρει πολύ από αυτό που έχεις.

Σε θέμα στριψίματος, δεν στρίβει καθόλου σε σύγκριση μ' αυτό που έχεις.

Αν θες δικάβαλλα ταξίδια (ταξίδια όμως, όχι 200 χλμ με σακίδιο στην πλάτη) τότε σκέψου ξανά τα δύο που απέρριψες.


3 απέρριψε...

sniper
05/03/2013, 12:14
3 απέρριψε...

Το 3ο ήταν το ΧΧ, το απορρίπτω κι εγω! :tooth:

smooth criminal
05/03/2013, 12:38
Μαλιστα καταλαβα,απλα ετσι οπως τα εβλεπα το μπουσα το zx14r το χχ και το zx12r,καθαρα σαν εντυπωση οπτικη,μου φανηκε οτι το 12αρι εχει πιο γρηγορη γεωμετρια απο τα υπολοιπα,αλλα αν εν τελη ειναι η χειροτερη επιλογη σε σχεση με τα αλλα(εκτος απο το χχ),τι να κανω?!?,θα αρχισω να σκεφτομαι και το μπουσα.Κριμα γιατι το 12αρι οπτικα με φτιαχνει παρα πολυ,οχι οτι με χαλαει η ιδεα του να καβαλω μπουσα,αλλα θα με χαλασει απεριοριστα η στιγμη που θα τα χω σκασει για να το αγορασω και θα καταλαβω οτι δεν το χω...,ποιος κατοχος μπουσα θελει να γινει κολλητος μου?- για 1 μηνα να του δανειζομαι το μπουσα για να δω αμα το καταφερνω(τα εξοδα κινησης και χιλιομετρικης φθορας δικα μου):PPPPPP

harris_x
05/03/2013, 12:50
Εφοσον σε ενδιαφερει το δικαβαλο, ξανασκεψου αυτα που αποκλειεις

+675

DrBig
05/03/2013, 12:52
για 1 μηνα να του δανειζομαι το μπουσα για να δω αμα το καταφερνω(τα εξοδα κινησης και χιλιομετρικης φθορας δικα μου):PPPPPP

Μισο να σκεφτω αν κρυβει καμια παγιδα....

PetranGR
05/03/2013, 12:59
Πιστεύω οτι δεν μπορείς να τα έχεις όλα όπως θέλεις ακριβώς,οπότε χρειάζονται υποχωρήσεις εάν θες Sport-Touring κτλ. σκέψου ξανά αυτά που απορρίπτεις.

Προσωπικά για τέτοιο σκοπό το Hayabusha , ή το XX δεν είναι καθόλου κακά ;)

smooth criminal
05/03/2013, 13:02
Μισο να σκεφτω αν κρυβει καμια παγιδα....

Καμια παγιδα,σε κανα 2μηνο που θα κανω την τραμπα,θα ψαξω πιο πριν να βρω καναν γνωστο μου με μπουσα να το κανω καμια διαδρομη τουλαχιστον,γιατι καλυτερα να ξενερωσω οτι δεν το χω,παρα να κλαιω τα λεφτουδακια μου εχωντας αγορασει κατι που θα το χω και θα καθεται.

smooth criminal
05/03/2013, 13:05
Πιστεύω οτι δεν μπορείς να τα έχεις όλα όπως θέλεις ακριβώς,οπότε χρειάζονται υποχωρήσεις εάν θες Sport-Touring κτλ. σκέψου ξανά αυτά που απορρίπτεις.

Προσωπικά για τέτοιο σκοπό το Hayabusha , ή το XX δεν είναι καθόλου κακά ;)

Το πιστευω και εγω αυτο και συμφωνω μαζι σου,αλλα μεταξυ μπουσα και χχ μαλλον βλεπω να τεινω στο 1ο

PetranGR
05/03/2013, 13:59
Το πιστευω και εγω αυτο και συμφωνω μαζι σου,αλλα μεταξυ μπουσα και χχ μαλλον βλεπω να τεινω στο 1ο

τότε όρμα του !!!

BUSA MAKIS
05/03/2013, 14:08
Μια από τους λόγους που η μηχανή δεν πούλησε είναι και έλειψη ταυτότητας. Η μηχανή ούτε για sport touring έκανε αλλά ούτε ss ήταν.
Όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά ή ΧΧ ή Busa.

Lioulios
05/03/2013, 14:14
Έχε στο μυαλό σου πως πολλοί είναι αυτοί που θα αντάλαζαν το μπούσα τους με το μηχανάκι σου .

Lioulios
05/03/2013, 14:15
+ ότι το 14αρι το καβα ,έχει περισσότερα τελη και ασφαλειες απο το μπουσα

DrBig
05/03/2013, 14:22
Παντως το zx14 μαλλον ειναι το καλλιτερο για τουρινγκ και εχει και abs.
Αν υπαρχουν τα γουονγκα βεβαια....
Το μπουσα πιστευω θα ειναι αυτο με την χαμηλοτερη καταναλωση.

V-TEC
05/03/2013, 17:13
Αν κανεις κεφι το zx12, ριξε κ ενα βλεφαρο στα zx9R απο το 2000 κ μετα,
παρομοια εμφανισιακά μηχανακια κ ισως αρκετα πιο φθηνό απο το 12αρι που ψαχνεις !

Υ.Γ.
Ριξε ενα βλεφαρο στα gsxr 1000,
απο το 2000 ως το 2004.
Μια χαρά ταξιδευουν κ εχουν ( για μενα )
απο τις πιο ανετες θεσεις συνεπιβατη απο πααααρα πολλα ss.
Ειχα καποια εποχη ενα K1
κ μεχρι κ σημερα λεω οτι ηταν το καλυτερο VFR που ειχα ποτε !

smooth criminal
05/03/2013, 17:17
τότε όρμα του !!!
Aμα ειναι να παρω μπουσα,ο μποναμας ανεβαινει πολυ,οποτε θελω και παραπανω χρονο να μαζεψω τη διαφορα(κανα 3χιλιαρο ακομα θα χρειαστω+τα λεφτα απο την πωληση του rr),και θελω να βεβαιωθω οσο πιο πολυ μπορω οτι θα μπορω να το οδηγησω το τερας γιατι ειναι πολυ μπουγιοζικο και πολλα τα αλογατα!!!

smooth criminal
05/03/2013, 17:20
Έχε στο μυαλό σου πως πολλοί είναι αυτοί που θα αντάλαζαν το μπούσα τους με το μηχανάκι σου .
Μετα απο μια γρηγορη και επιφανειακη ψαχτικη που εκανα αυτο διαπιστωσα και χαιρομαι ταμαλα!!!

DrBig
05/03/2013, 17:25
Aμα ειναι να παρω μπουσα,ο μποναμας ανεβαινει πολυ,οποτε θελω και παραπανω χρονο να μαζεψω τη διαφορα(κανα 3χιλιαρο ακομα θα χρειαστω+τα λεφτα απο την πωληση του rr),και θελω να βεβαιωθω οσο πιο πολυ μπορω οτι θα μπορω να το οδηγησω το τερας γιατι ειναι πολυ μπουγιοζικο και πολλα τα αλογατα!!!

Παρε μοντελο 03-07 εκτος κι αν θεωρεις οτι αξιζει να δωσεις 3χιλ για 15-20 αλογα παραπανω απο τα ηδη αρκετα. Βρισκεις με 4 σε αριστη κατασταση.

Sapadak
05/03/2013, 17:26
Aμα ειναι να παρω μπουσα,ο μποναμας ανεβαινει πολυ,οποτε θελω και παραπανω χρονο να μαζεψω τη διαφορα(κανα 3χιλιαρο ακομα θα χρειαστω+τα λεφτα απο την πωληση του rr),και θελω να βεβαιωθω οσο πιο πολυ μπορω οτι θα μπορω να το οδηγησω το τερας γιατι ειναι πολυ μπουγιοζικο και πολλα τα αλογατα!!!

Αν δε μιλας για gen2 busa τοτε μια η αλλη θα σου βγει η τραμπα

smooth criminal
05/03/2013, 17:27
+ ότι το 14αρι το καβα ,έχει περισσότερα τελη και ασφαλειες απο το μπουσα
Το zx14r,(γουστα βεβαια ειναι )το θεωρω κακασχημο,και ετσι οπως το χω δει και απο κοντα μια φορα-παρα ειναι νταλικα πρεπει να παραειναι βαρυ και πρεπει τα αλογατα του να ειναι παραπανω απο του μπουσα και η ροπη του πρεπει να ξηλωνει σφραγισματα απο τυρανοσαυρο:P.
Oσο αφορα τελη και ασφαλιστρα αμα παιζεις αναμεσα σε μπουσα και zx14r,δεν νομιζω να ειναι μεγαλη η διααφορα,αλλα δεεεεεεν με βλεπω για το καβασακι.

smooth criminal
05/03/2013, 17:43
Παντως το zx14 μαλλον ειναι το καλλιτερο για τουρινγκ και εχει και abs.
Αν υπαρχουν τα γουονγκα βεβαια....
Το μπουσα πιστευω θα ειναι αυτο με την χαμηλοτερη καταναλωση.
Δεν με βλεπω για το zx14r,δεν μου αρεσει και θεωρω πως παραειναι τερας απο ολες τις αποψεις,οσο αφορα το abs,ειχα στο 1ο μου μηχανακι και ομολογω σαν ψαρας οδηγος που ημανε με εσωσε παααααααρα πολλες φορες,αλλα μετα απο ενα ατυχημα και 2 μηχανακια στο 3ο μου ειμαι αρκετο υποψιασμενος απο ολες τις αποψεις-μιλαμε για 260 κιλα μηχανακι με 170 αλογατα 14-15 κιλα ροπη,οποτε γκαζι και φρενο πολιτισμενα.
Οσο αφορα την καταναλωση δεν ξερω,αλλα ποσο μεγαλη διαφορα να εχουν μπουσα και zx14r?!?

smooth criminal
05/03/2013, 17:47
Παρε μοντελο 03-07 εκτος κι αν θεωρεις οτι αξιζει να δωσεις 3χιλ για 15-20 αλογα παραπανω απο τα ηδη αρκετα. Βρισκεις με 4 σε αριστη κατασταση.

Θα το κοιταξω,αν και απο μια συντομη ερευνα που εκανα μαλλον θα παω σε 08 μοντελο στο πορτοκαλι μαυρο γκρι που μου αρεσει παααααααααααρα πολυ και που τυγχανει να ειναι και αντιεμπορικο σχεδιο(σαν χρωμα)-και που το βρισκω 500 με 700 ευρω κατω απο τα αντιστοιχα σε αλλα χρωματα

smooth criminal
05/03/2013, 17:49
Αν δε μιλας για gen2 busa τοτε μια η αλλη θα σου βγει η τραμπα

Μαλλον θα παω σε gen2 busa,μεχρι να βγω στη γυρα να ψαχνω θα χουν πεσει κιαλλο οι τιμες,οποτε μπορει μαζι με το rr να δωσω πιο λιγα λεφτα πανω στην τραμπα.

smooth criminal
05/03/2013, 18:04
Αν κανεις κεφι το zx12, ριξε κ ενα βλεφαρο στα zx9R απο το 2000 κ μετα,
παρομοια εμφανισιακά μηχανακια κ ισως αρκετα πιο φθηνό απο το 12αρι που ψαχνεις !

Υ.Γ.
Ριξε ενα βλεφαρο στα gsxr 1000,
απο το 2000 ως το 2004.
Μια χαρά ταξιδευουν κ εχουν ( για μενα )
απο τις πιο ανετες θεσεις συνεπιβατη απο πααααρα πολλα ss.
Ειχα καποια εποχη ενα K1
κ μεχρι κ σημερα λεω οτι ηταν το καλυτερο VFR που ειχα ποτε !
Για το zx9r,εμαθα απο κατοχο του συγκεκριμενου μοντελου,και δεν με βλεπω να το επιλεγω.
Για το zx12r,αμα ειναι να παρω ενα πιο δυνατο αλλα λιγοτερο στριφτερο rr,δεν θα το επιλεξω,γιατι πραγματικα θελω ενα sport touring μηχανακι που να μην κολλωνει στα 2καβαλα με ροπη και αλογα(αλλα οχι για κανιβαλισμους αλλα για ανετο σπορ τουρισμο).
Τα τζιξερ(εχωντας οδηγησει αρκετες φορες ενα 750αρι τζιξερ 08)εχει πααααααρα πολυ πιο ανετη θεση οδηγησης απο το rr μου,αλλα και το τζιξερ οπως μου λεει το φιλαρακι μου μετα απο αρκετη ωρα οδηγησης(και μαλιστα 2καβαλης)-θα με κουρασει-αλλωστε το τζιξερ ειναι ss,εγω θελω sport touring,αλλα σε ευχαριστω που διαβασες την ερωτηση μου και απαντησες,οπως και ολους σας που απαντησατε!!!

MG-KTiNoS
05/03/2013, 18:07
όλα αυτά τα μηχακια που γράφεις για την Ελλάδα είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ !
:lol:


Κράτα το μηχανάκι σου ρε άνθρωπε που πα να μπλέξεις με τα παπόρΓια !

smooth criminal
05/03/2013, 18:29
όλα αυτά τα μηχακια που γράφεις για την Ελλάδα είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ !
:lol:


Κράτα το μηχανάκι σου ρε άνθρωπε που πα να μπλέξεις με τα παπόρΓια !
Αμα ημανε μονος μου θα το κραταγα,αλλα δεν ειμαι και εχω αρχισει και εγω και η κοπελα μου να κουραζομαστε πανω στο rr,κατα τα αλλα οταν ειμαι μονος μου πανω στο μηχανακι-δεν εχω κανενα προβλημα-και δεν θα ηθελα ουτε να αλλαξω κατηγορια ουτε να παρω παραπανω κιλα και κυβικα και αλογα και οτι αυτα κουβαλανε απο πισω τους...,αλλοστε-δεν ξερω αν θα ακουστει περιεργο αυτο...,αλλα ειμαι ερωτευμενος με το μηχανακι μου,και απο αποψη εμφανισης αλλα κυριως γιατι οπως λες και εσυ για τους δρομους μας και τους κουτακιδες που εχουμε εκει εξω,εχει ιδανικη συμπεριφορα+γεωμετρια.

DrBig
05/03/2013, 19:00
Αμα ημανε μονος μου θα το κραταγα,αλλα δεν ειμαι και εχω αρχισει και εγω και η κοπελα μου να κουραζομαστε πανω στο rr,κατα τα αλλα οταν ειμαι μονος μου πανω στο μηχανακι-δεν εχω κανενα προβλημα-και δεν θα ηθελα ουτε να αλλαξω κατηγορια ουτε να παρω παραπανω κιλα και κυβικα και αλογα και οτι αυτα κουβαλανε απο πισω τους...,αλλοστε-δεν ξερω αν θα ακουστει περιεργο αυτο...,αλλα ειμαι ερωτευμενος με το μηχανακι μου,και απο αποψη εμφανισης αλλα κυριως γιατι οπως λες και εσυ για τους δρομους μας και τους κουτακιδες που εχουμε εκει εξω,εχει ιδανικη συμπεριφορα+γεωμετρια.

Φτου...και σε πηραμε στα σοβαρα :p
Σε βλεπω να το πουλας το μπουσα σε 1 χρονο.
Για ταξιδια διπλος παρε ενα ον-οφφ η κανα τυπου cbf με τα μισα χρηματα (ανοιξε αλλο θρεντ με τιτλο 'ποιο ειναι το ιδανικο ον-οφφ' για να σου προτεινουμε το 950) και κρατα το 600ρι για την παρτη σου.

ΥΓ
Χωρις πλακα τωρα, παρε ενα cbf1000

anwrimos
05/03/2013, 19:35
Αν κανεις κεφι το zx12, ριξε κ ενα βλεφαρο στα zx9R απο το 2000 κ μετα,
παρομοια εμφανισιακά μηχανακια κ ισως αρκετα πιο φθηνό απο το 12αρι που ψαχνεις !

Υ.Γ.
Ριξε ενα βλεφαρο στα gsxr 1000,
απο το 2000 ως το 2004.
Μια χαρά ταξιδευουν κ εχουν ( για μενα )
απο τις πιο ανετες θεσεις συνεπιβατη απο πααααρα πολλα ss.
Ειχα καποια εποχη ενα K1
κ μεχρι κ σημερα λεω οτι ηταν το καλυτερο VFR που ειχα ποτε !

Θα συμφωνησω με το Γιώργο και να σου πω σαν κατοχος Κ1 οτι ουδεποτε με προβληματισαν οι ss καταβολες του και εχω ταξιδεψει και Ελλαδα και εξωτερικό μόνος μου βέβαια και μπαινει και πιστα αρκετα συχνά αν σε ενδιαφερει αυτο βεβαια. Δικάβαλα όσα έχω ανεβάσει δεν παραπονέθηκε κανένας λίγο πιο άβολο απο το μπουσα θα το χαρακτηριζα. Το μονο του ισως μειονεκτημα ειναι οτι ειναι λιγο παλιο μιας και μιλαμε για 10ετιας+ μηχανακι. συν οτι δεν θα βρεις ευκολα μη κανιβαλισμενο. Ενα που ξερω δεν το δινω....

Υ.Γ. Γιωργο το μηχανακι σου υπαρχει ακομα αθικτο.... (ο Γιαννης που το ειχα παρει ειμαι)

mikes
05/03/2013, 22:26
ρε χαμενε μητσο, σου ειπα να δεις για κανενα all around μηχανακι οπως fz1, bandit 1250 cbf 1000! για αυτο που θες να κανεις δεν θα σε βολεψει το σκυφτο!

smooth criminal
06/03/2013, 04:11
Φτου...και σε πηραμε στα σοβαρα :p
Σε βλεπω να το πουλας το μπουσα σε 1 χρονο.
Για ταξιδια διπλος παρε ενα ον-οφφ η κανα τυπου cbf με τα μισα χρηματα (ανοιξε αλλο θρεντ με τιτλο 'ποιο ειναι το ιδανικο ον-οφφ' για να σου προτεινουμε το 950) και κρατα το 600ρι για την παρτη σου.

ΥΓ
Χωρις πλακα τωρα, παρε ενα cbf1000

Cbf1000 ε?,εεεεεεεεεεεεεεεεε ναι εεεεεεεεε κοιτα,δεν ειναι κακη ιδεα,αλλααααααα το θεωρω λιγο παππουδισττικο,στην αρχη το κοιταγα και αυτο,αλλα κατελληξα στο οτι θα το χω στο πισω μερος του μυαλου μου σαν fail safe-αν δεν κατσει κατι αλλο.

smooth criminal
06/03/2013, 04:18
Θα συμφωνησω με το Γιώργο και να σου πω σαν κατοχος Κ1 οτι ουδεποτε με προβληματισαν οι ss καταβολες του και εχω ταξιδεψει και Ελλαδα και εξωτερικό μόνος μου βέβαια και μπαινει και πιστα αρκετα συχνά αν σε ενδιαφερει αυτο βεβαια. Δικάβαλα όσα έχω ανεβάσει δεν παραπονέθηκε κανένας λίγο πιο άβολο απο το μπουσα θα το χαρακτηριζα. Το μονο του ισως μειονεκτημα ειναι οτι ειναι λιγο παλιο μιας και μιλαμε για 10ετιας+ μηχανακι. συν οτι δεν θα βρεις ευκολα μη κανιβαλισμενο. Ενα που ξερω δεν το δινω....

Υ.Γ. Γιωργο το μηχανακι σου υπαρχει ακομα αθικτο.... (ο Γιαννης που το ειχα παρει ειμαι)
Δεν με βλεπω για τζιξερ αν και τα συγκεκριμενα απο οτι εχω καταλαβει εχουν πολυ καλη θεση οδηγησης,μπραβο στη σουζουκι που βγαζει ss με τοσο καλη θεση,αλλα δεεεεεν με βλεπω για τζιξερ,ευχαριστω πολυ φιλε.

smooth criminal
06/03/2013, 04:29
ρε χαμενε μητσο, σου ειπα να δεις για κανενα all around μηχανακι οπως fz1, bandit 1250 cbf 1000! για αυτο που θες να κανεις δεν θα σε βολεψει το σκυφτο!
Μπουυυυυυυυυυυυυυ μπουυυυυυυυυ γιατι μου μιλας ετσι????,γιατι με απο παιρνεις,κοιτα κλαιω τωρα,κλαιω,μπουυυ μπουυυυ:bigcry::bigcry:,το fz1 αντε να το σκεφτω(αμα το βρω με κανα καλο συνολακι κουστουμιου για ανεμο προστασια) το bandit noway,
το χοντακι ειπαμε το χω στο πισω μερος του μυαλου μου σαν fail safe.
Αλλα κοιτα λαβε και το αλλο υποψη σου,πρεπει να εχω και κατι αναλογο για να φτανω το κτηνος του αλλουνου,με 100 αλογατα στη ροδα δεν παω πουθενα:D:p

EL GATO NEGRO
06/03/2013, 09:26
Αχ εσεις τα παντρεμενα νεα παιδια....παει το RR θυσια για την ανεση του δικαβαλου...και αν στο μελλον σου προκυψει κανα τρικαβαλο θα ψαχνεις μηχανη με καροτσι διπλα χαχαχα!!!
παντως απο οσα διαβασα hayabusa ειναι κυριαρχος στα spor-turing!!! και στριβει...και τα κανει ολα...μεχρι πιστα μπαινει...και το βαρος του μετα απο τις πρωτες βολτες το διαχειριζεσαι μια χαρα!
οσων αφορα την οικογενειακη ζωη που θες να κανεις με την μηχανη σου ναι πιο ανετα θα εισαι με ενα cbf1000, v-strom1000, fazer1000, tiger, bmw f800gs,Ducati Multistrada αλλα επειδη ακομα και στα γεραματα θες καποιες συγκηνησεις για να σου σηκωνετε που και που...θες τα γκαζια και την σταθεροτητα που εχει ενα busa. :beer:

sniper
06/03/2013, 09:39
Cbf1000 ε?,εεεεεεεεεεεεεεεεε ναι εεεεεεεεε κοιτα,δεν ειναι κακη ιδεα,αλλααααααα το θεωρω λιγο παππουδισττικο,. ...

Έχεις δει τους κατόχους μπούσα;

EL GATO NEGRO
06/03/2013, 10:05
Έχεις δει τους κατόχους μπούσα;

θα συμφωνησω...εχεις δει αυτους που εχουν busa???
γιατι αν δεν εισαι σαψαλο 260kg μηχανη και 200ΗΡ δεν γινετε να καβαλας !!! μιλαμε το ιδανικο μηχανακι της τριτης ηλικιας :D

Σε αυτο που συμφωνω με τον Δημητρη ειναι οτι μηχανες τυπου cbf δεν εχουν καθολου σπορ υφος μεσα τους κι αυτο ειναι μαλλον που τον κανει να τις χαρακτηριζει παππουδιστικες...εεε τι να κανουμε απο RR σε CBF η αλλαγη οπτικα και οχι μονο ειναι τεραστια !!!!

DrBig
06/03/2013, 10:55
Έχεις δει τους κατόχους μπούσα;

Εκτος του οτι ειναι ανω του 1.80 τι αλλο χαρακτηριστικο εχουν? :p

menos
06/03/2013, 10:55
Έχεις δει τους κατόχους μπούσα;

Η αλήθεια να λέγεται.. :lol::lol::lol:

Δεν μας είπες smooth criminal.. το ΧΧ γιατί το έχεις αποκλείσει?
οχι που δεν θα ρωτουσα..

DrBig
06/03/2013, 10:57
Η αλήθεια να λέγεται.. :lol::lol::lol:

Ωχχχχ....πλακωσε η επιτροπη υποστηριξης ΧΧ :bawl: :lol:

menos
06/03/2013, 11:00
Αφού μιλάτε για sport-maounes, είναι δυνατόν να μην έδινα το παρών? :D

DrBig
06/03/2013, 11:02
Αφού μιλάτε για sport-maounes, είναι δυνατόν να μην έδινα το παρών? :D

Ναι μιλαμε, αλλα με εμφαση στο 'σπορ'.
Για εμφαση στο 'μαουνες' υπαρχει αλλο θρεντ!

menos
06/03/2013, 11:05
Δεν σπαμάρω άλλο... απλά αναμένω την απάντηση του unsmooth criminal..
ακούς εκεί..."δεν θέλω μπλάκμπερντ"..

DrBig
06/03/2013, 11:09
Δεν σπαμάρω άλλο... απλά αναμένω την απάντηση του unsmooth criminal..
ακούς εκεί..."δεν θέλω μπλάκμπερντ"..

Εχε λιγη κατανοηση. Απο μηχανη χαμηλου κυβισμου προερχεται. Δεν γνωριζει καν τι θα πει ροπη.

sniper
06/03/2013, 11:11
Εχε λιγη κατανοηση. Απο μηχανη χαμηλου κυβισμου προερχεται. Δεν γνωριζει καν τι θα πει ροπη.

:bawl: :tooth:

menos
06/03/2013, 11:17
Το 3ο ήταν το ΧΧ, το απορρίπτω κι εγω! :tooth:
Κι'εσύ τέκνον Βρούτε..? :lol:

sniper
06/03/2013, 11:24
Κι'εσύ τέκνον Βρούτε..? :lol:

E το παιδί έχει CBR600RR. Θέλει κάτι πιο δυνατό κι άνετο.

menos
06/03/2013, 11:29
Μπορεί να μην αγγίζει τα δεδομένα των σημερινών στις ροπές και τις τελικές (ZX, Haya) .. αλλά σίγουρα τα δοντάκια του τα δείχνει όταν χρειαστεί.. και απο άνεση.. ακόμη πιστεύω οτι κρατάει (αν οχι την 1η) τις πρώτες θέσεις.
Αλλα τι στα λέω εσένα... εσύ ήδη τα γνωρίζεις.. ;)

smooth criminal
07/03/2013, 11:13
Αχ εσεις τα παντρεμενα νεα παιδια....παει το RR θυσια για την ανεση του δικαβαλου...και αν στο μελλον σου προκυψει κανα τρικαβαλο θα ψαχνεις μηχανη με καροτσι διπλα χαχαχα!!!
παντως απο οσα διαβασα hayabusa ειναι κυριαρχος στα spor-turing!!! και στριβει...και τα κανει ολα...μεχρι πιστα μπαινει...και το βαρος του μετα απο τις πρωτες βολτες το διαχειριζεσαι μια χαρα!
οσων αφορα την οικογενειακη ζωη που θες να κανεις με την μηχανη σου ναι πιο ανετα θα εισαι με ενα cbf1000, v-strom1000, fazer1000, tiger, bmw f800gs,Ducati Multistrada αλλα επειδη ακομα και στα γεραματα θες καποιες συγκηνησεις για να σου σηκωνετε που και που...θες τα γκαζια και την σταθεροτητα που εχει ενα busa. :beer:
Α ρε μαυρο γατε,χαχαχαχαχα,καλα καλα,τα παμε και χθες εμεις,θααααααα το κοιταξουμε το θεμα να δουμε...

smooth criminal
07/03/2013, 11:16
Έχεις δει τους κατόχους μπούσα;
Μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα,τα της εμφανισης θεματα σε ενα μηχανακι ειναι καθαρα προσωπικη αποψη του καθενος,δεν εννοουσα οτι παππουδες καβαλανε μονο το cbf,απλα για μενα θα το επαιρνα σε μια αλλη ηλικια μεγαλυτερη των 30 που θα κλεισω το καλοκαιρι,thats all!

sniper
07/03/2013, 11:18
Μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα,τα της εμφανισης θεματα σε ενα μηχανακι ειναι καθαρα προσωπικη αποψη του καθενος,δεν εννοουσα οτι παππουδες καβαλανε μονο το cbf,απλα για μενα θα το επαιρνα σε μια αλλη ηλικια μεγαλυτερη των 30 που θα κλεισω το καλοκαιρι,thats all!

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αστειεύτηκα... οι περισσότεροι που ξέρω κι έχουν/είχαν μπουσα δεν ειναι παππούδες.. :winka:

smooth criminal
07/03/2013, 11:20
Η αλήθεια να λέγεται.. :lol::lol::lol:

Δεν μας είπες smooth criminal.. το ΧΧ γιατί το έχεις αποκλείσει?
οχι που δεν θα ρωτουσα..

Προσπαθωντας να βρω τη χρυση τομη μεταξυ sport και touring(υποκειμενικα βεβαια ειναι τουτα προς Θεου καθε αποψη σεβαστη και τις ακουσω ολες για αυτο αλλωστε και ρωτησα για να μαθω 5 πραγματα παραπανω),θεωρω πιο touring απο sport το χχ.

smooth criminal
07/03/2013, 11:26
Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αστειεύτηκα... οι περισσότεροι που ξέρω κι έχουν/είχαν μπουσα δεν ειναι παππούδες.. :winka:
Φιλαρακι μου,επειδη μπορει να μην γραφω συχνα.αλλα επειδη διαβαζω,εχετε/με πολλους θερμοκεφαλους εδω μεσα,και επειδη εγω τη δουλεια μου θελω να κανω-να μαθω κοινως τι μελλι γενεσται,για αυτο και απανταω ετσι και σε ολους γιατι πραγματικα θελω να μαθω 5 πραγματα και δεν εχω καμια ορεξη να αρπαχτω-να με αρπαξει κανεις,κατα τα αλλα καθε αστειο πλακα πειραγμα ειναι more than wellcome απο πλευρας μου,μαζι σου!!!!

manhunter
07/03/2013, 11:55
Mε όλα αυτά που έχεις γράψει σε αυτό το θρέντ, θεωρώ οτι το μπούσα είναι μονόδρομος στις ανάγκες σου.
Αν σε παίρνει, αγοράζεις εννοείται το 2008 και μετά. Αν όχι, και το προηγούμενο (ιδία πείρα) είναι εξίσου καλό για τις ανάγκες σου.

sniper
07/03/2013, 11:57
Mε όλα αυτά που έχεις γράψει σε αυτό το θρέντ, θεωρώ οτι το μπούσα είναι μονόδρομος στις ανάγκες σου.
Αν σε παίρνει, αγοράζεις εννοείται το 2008 και μετά. Αν όχι, και το προηγούμενο (ιδία πείρα) είναι εξίσου καλό για τις ανάγκες σου.

Και τα Gen 1 έχουν το αναλογικό κοντέρ που δεν σταματάει στα 299 :winka:

menos
07/03/2013, 12:14
Τις μηχανές που έχεις στα υπόψιν σου... τις έχεις καβαλήσει?

xaotikos
07/03/2013, 12:48
Αυτό θα ρωτούσα και εγω. Πρώτα από όλα πόσο σπορ ειναι το τουρινγκ που θελεις και μπορεις; Θα το εκμεταλεύεσαι όσο μπορεί να δώσει ή απλα κολάμε στον ορισμο της κατηγορίας; Αν δεν είσαι σίγουρος για τις απαντήσεις μηπως να δεις και πιο "πολιτικά" μηχανακια οπως fazer1000 tiger κλπ;

harris_x
07/03/2013, 14:41
επειδή ξεφύγαμε, μεταφερθήκαμε και αλλάξαμε λιγάκι τον τίτλο.

smooth criminal
11/03/2013, 11:07
Αυτό θα ρωτούσα και εγω. Πρώτα από όλα πόσο σπορ ειναι το τουρινγκ που θελεις και μπορεις; Θα το εκμεταλεύεσαι όσο μπορεί να δώσει ή απλα κολάμε στον ορισμο της κατηγορίας; Αν δεν είσαι σίγουρος για τις απαντήσεις μηπως να δεις και πιο "πολιτικά" μηχανακια οπως fazer1000 tiger κλπ;
Πρωτου αγορασω αυτο που τελος παντων εχω κατασταλλαξει,θα το εχω οδηγησει οσο παραπανω μπορω.Αν προκειται να παρω το μπουσα,δοξα τον Αλλαχ εχω ενα φιλαρακι που αμα θελει να παγαινουμε παρεα βολτουλες(γιατι τα πολλα τα αλογα θελουν και καλη παρεα:P),θα με το δοκει 2-3 βολτες(με το αζημειωτο βεβαια),για να δω οτι μπορω να δω τελος παντων,αμα καπου κολλωσω,θα κανω πισω και θα κοιταξω κατι αλλο.
Ετσι κιαλλιως εμενα το βαρος του μπουσα με κανει και ψηλοχεζομαι-για τα αλογα και τη ροπη δεν μιλαω...,οποτε παω πααααααααααααρα πολυ δειλα-βλεποντας και κανοντας.
Οσο αφορα το- θα το εκμεταλευεσαι οσο μπορει να δωσει?-το αφηνω ασχολιαστο-γιατι και αυτος που μπορει-οποτε το κανει παιζει κορονα γραμματα.
Σε καθε περιπτωση μιας και δεν ειμαι κολλημενος με το μοτιβο:οοοοοοοοοοοοο θα παρω μπουσα οοοοοοοοοοοοοοοο θα μαμαω και θα δερνω,μπουσα μπουσα μπουσα,οπου βρω τα σκουρα,οτι με ξενερωσει πανω στο μηχανακι-θα κανω πισω και δεν θα το αγορασω απλο ειναι.
Θελω να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας,αν και θα θελα κανα δυο ακομα ατομα κατοχους zx12r να γραφανε,για να συγκρινα τις απαντησεις τους με κατι παιδια απο το Αμερικα που μου απαντησαν για το zx12r σαν κατοχοι του,γιατι καλο το Αμερικα αλλα εντω ειναι Ελλαντα:).
Σας ευχαριστω ολους,καλα χλμ,παντα ορθιοι!!!

EL GATO NEGRO
11/03/2013, 11:16
Πρωτου αγορασω αυτο που τελος παντων εχω κατασταλλαξει,θα το εχω οδηγησει οσο παραπανω μπορω.Αν προκειται να παρω το μπουσα,δοξα τον Αλλαχ εχω ενα φιλαρακι που αμα θελει να παγαινουμε παρεα βολτουλες(γιατι τα πολλα τα αλογα θελουν και καλη παρεα:P),θα με το δοκει 2-3 βολτες(με το αζημειωτο βεβαια),για να δω οτι μπορω να δω τελος παντων,αμα καπου κολλωσω,θα κανω πισω και θα κοιταξω κατι αλλο.
Ετσι κιαλλιως εμενα το βαρος του μπουσα με κανει και ψηλοχεζομαι-για τα αλογα και τη ροπη δεν μιλαω...,οποτε παω πααααααααααααρα πολυ δειλα-βλεποντας και κανοντας.
Οσο αφορα το- θα το εκμεταλευεσαι οσο μπορει να δωσει?-το αφηνω ασχολιαστο-γιατι και αυτος που μπορει-οποτε το κανει παιζει κορονα γραμματα.
Σε καθε περιπτωση μιας και δεν ειμαι κολλημενος με το μοτιβο:οοοοοοοοοοοοο θα παρω μπουσα οοοοοοοοοοοοοοοο θα μαμαω και θα δερνω,μπουσα μπουσα μπουσα,οπου βρω τα σκουρα,οτι με ξενερωσει πανω στο μηχανακι-θα κανω πισω και δεν θα το αγορασω απλο ειναι.
Θελω να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας,αν και θα θελα κανα δυο ακομα ατομα κατοχους zx12r να γραφανε,για να συγκρινα τις απαντησεις τους με κατι παιδια απο το Αμερικα που μου απαντησαν για το zx12r σαν κατοχοι του,γιατι καλο το Αμερικα αλλα εντω ειναι Ελλαντα:).
Σας ευχαριστω ολους,καλα χλμ,παντα ορθιοι!!!

καταλαβες ο smooth criminal....θελει και 2 - 3 βολτες να κανει με το μπουσα...αυτα ειναι...ατιμα test-ride !!!:a25:
το εκβιασμο τον διαβασατε ολοι σας ε....εχω ενα φιλαρακι που αμα θελει να παγαινουμε παρεα βολτουλες(γιατι τα πολλα τα αλογα θελουν και καλη παρεα:P),θα με το δοκει 2-3 βολτες
και καπακι και η γυριστη...(με το αζημειωτο βεβαια)...τα συμπερασματα για το ποιόν του δικα σας!!!!

mikes
11/03/2013, 21:19
.......

εννοια σου και τον εχουμε παρει πρεφα! αλλωστε για το ποιον του τα λεει ολα το nikname του! .......criminal!!! ειναι ολοφανερο οτι ο τυπος ειναι λαμογιο και εγκληματιας!! :p

μητσο, sprint st 1050 παρε!!! να βρεις την υγεια σου!!

smooth criminal
15/03/2013, 14:40
καταλαβες ο smooth criminal....θελει και 2 - 3 βολτες να κανει με το μπουσα...αυτα ειναι...ατιμα test-ride !!!:a25:
το εκβιασμο τον διαβασατε ολοι σας ε....εχω ενα φιλαρακι που αμα θελει να παγαινουμε παρεα βολτουλες(γιατι τα πολλα τα αλογα θελουν και καλη παρεα:P),θα με το δοκει 2-3 βολτες
και καπακι και η γυριστη...(με το αζημειωτο βεβαια)...τα συμπερασματα για το ποιόν του δικα σας!!!!

Xαχαχαχαχαχαχαχαχαχα,αρε μαυρο γατε.....,χαχαχαχαχαχαχαχα,εγω δεν εκβιαζω κανεναν,απλα λεω αααααμα μπορει το φιλαρααααααααααααακι μου να μου την δωκει μια δυο φορεεεεεεεεεεεεεες,thats all-με το αζημειωτο βεβαιως βεβαιως,γιατι εχουμε τιμη και υποληψη,βεβαιως βαβαιως.Τελοτ!!!!:D:D:D

smooth criminal
15/03/2013, 14:43
εννοια σου και τον εχουμε παρει πρεφα! αλλωστε για το ποιον του τα λεει ολα το nikname του! .......criminal!!! ειναι ολοφανερο οτι ο τυπος ειναι λαμογιο και εγκληματιας!! :p

μητσο, sprint st 1050 παρε!!! να βρεις την υγεια σου!!
Ρε Μικε!!!!,πιπερι στο στομα θα σε βανω(μαζι με 3πλο πιτογυρο για να ισιωσεις!!!:) )
Aπλα τυγχανει να ειμαι μεγαλος fan του Μιχαλιου του Τζακσον,μεγαλη η χαρη του:P

smooth criminal
15/03/2013, 14:44
Ρε Μικε!!!!,πιπερι στο στομα θα σε βανω(μαζι με 3πλο πιτογυρο για να ισιωσεις!!!:) )
Aπλα τυγχανει να ειμαι μεγαλος fan του Μιχαλιου του Τζακσον,μεγαλη η χαρη του:P

1050 να παρεις εσυ :P

Psychoduke
06/03/2014, 10:07
Για το zx9r,εμαθα απο κατοχο του συγκεκριμενου μοντελου,και δεν με βλεπω να το επιλεγω.
Για το zx12r,αμα ειναι να παρω ενα πιο δυνατο αλλα λιγοτερο στριφτερο rr,δεν θα το επιλεξω,γιατι πραγματικα θελω ενα sport touring μηχανακι που να μην κολλωνει στα 2καβαλα με ροπη και αλογα(αλλα οχι για κανιβαλισμους αλλα για ανετο σπορ τουρισμο).
Τα τζιξερ(εχωντας οδηγησει αρκετες φορες ενα 750αρι τζιξερ 08)εχει πααααααρα πολυ πιο ανετη θεση οδηγησης απο το rr μου,αλλα και το τζιξερ οπως μου λεει το φιλαρακι μου μετα απο αρκετη ωρα οδηγησης(και μαλιστα 2καβαλης)-θα με κουρασει-αλλωστε το τζιξερ ειναι ss,εγω θελω sport touring,αλλα σε ευχαριστω που διαβασες την ερωτηση μου και απαντησες,οπως και ολους σας που απαντησατε!!!

απαντω αρκετα καθυστερημενα αλλα αυτο που εγραψες δεν ισχυε ποτε φιλε μου

TONYBANDIT
07/03/2014, 10:15
κοιταξε zzr 1200 ταξιδιαρικο και γρηγορο αλλα ξεχνας πολη λογω ζεστης κυριως,αλλα παιρνει βαλιτσες ειναι ανετο και τα 300 κοντερ ευκολα.

TONYBANDIT
07/03/2014, 10:21
οσο για sprint 1050 για να βρεις την υγεια σου που διαβασα πιο πανω ο μονος που πραγματικα θα βρει την υγεια του και οχι μονο ειναι ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΟΥ.

figo-migo
09/03/2014, 00:14
Για κάποιους που πιθανόν ενδιαφέρονται να αγοράσουν ZX12r (από τα πολλά καλά μεταχειρισμένα που υπάρχουν και σε καλή τιμή σήμερα)
έχω να πω τα εξής σαν κάτοχος του τελευταίου μοντέλου (2006):
1) Θέλει εμπειρία και δεν είναι για αρχάριους (80%ss - 20%st χαρακτήρας) . Αντιθέτως Busa και 14 είναι πιο άνετα και προβλέψιμα ως sport-touring 100%.
2) Δεν ισχύει ότι δεν στρίβει κάτι που αναφέρεται συχνά και συνήθως από μη κατόχους οι οποίοι πάντα ξέρουν τα περισσότερα ως συνήθως.
Συγκρινόμενο με 600ss σίγουρα δεν είναι τόσο στριφτερό αλλά αυτό πρακτικά μόνο στη πίστα έχει αξία. Αν μάθεις να την οδηγείς στη πραγματικότητα ακολουθείς τους πάντες παντού σε όλα τα στροφιλίκια και ευχαριστιέσαι την βόλτα σου. Προσωπικά γουστάρω να την οδηγώ και να βρίσκω γραμμές στα στροφιλίκια παρά στις ευθείες σε τελικές χωρίς νόημα (για μένα πάντα).
3) Προσοχή στη ροπή της σε χούφτωμα στην έξοδο της στροφής και όχι πολύ φόρτιση στο μπροστινό υπό κλίση στην είσοδο (νευρικό μπροστινό αλλά kawa 10r)
4) Η κατανάλωση είναι 7-7.5λ/100 που την χαρακτηρίζω εκπληκτική για το είδος της. Λαστιχάκια τρώει για πλάκα (κάθε 3.000χλμ το πίσω)
5) Αγοράζεις ένα φουσκωμένο ss (σκυφτό, δυνατό, βαρύ, μονόσελο στην ουσία μηχανάκι). Δηλαδή μηχανάκι για πάρτυ σου.
6) Αν τα αποδεχτείς αυτά είσαι άρχοντας του δρόμου. Πας παντού: Μια βολτίτσα με τους φίλους για ''ξύσιμο'' ή μία βόλτα Θεσσαλονίκη για καφέ με σακίδιο πλάτης. Για την μηχανή αυτή δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιο λέξεις όπως ''αποσκευές'' ή ''γυναίκα'' ή ''μακρινές'' διαδρομές.
7)Στο δρόμο εμπνέεις σεβασμό και κανείς δεν θα σου κολλήσει σε φανάρι (ούτε 1000άρι).
8) Το πρώτο 14άρι ήρθε με 164 άλογα τροχό ενώ το 12άρι είχε ήδη 175 τροχό και είναι και αρκετά ελαφρύτερο (μετρήσεις 0-300 και μοτό της εποχής).
9) Για μένα είναι μακράν πιο σπόρ μηχανάκι από busa (για το 14άρι δεν το σχολιάζω καν).
Αυτά από μένα. Γειά σας.

tragos
24/03/2014, 21:57
Ολα καλα αλλα που ειδες οτι το zx12 εχει 175 αλογα τροχο?? Ουτε στροφαλο δεν εχει τοσα!

ego_o_idios
24/03/2014, 22:49
lipon zzr 12 8a paris ke teliose min akouo ala

figo-migo
25/03/2014, 13:11
Ολα καλα αλλα που ειδες οτι το zx12 εχει 175 αλογα τροχο?? Ουτε στροφαλο δεν εχει τοσα!

Στρόφαλο έχει κοντά 200. Τα 174+ τα είχε μετρήσει το 0-300 στο τεύχος τεστ. Σε δυναμομέτρηση επίσης το 2006 του πρώτου zzr14 είχε μετρήσει 164 τροχό για το 14άρι και το σχολίαζε σαν αρνητικό και μη αναμενόμενο αποτέλεσμα το γεγονός ότι είναι πιο αδύναμο και πιο βαρύ από το 12άρι. Στις δυναμομετρήσεις επίσης δεν υπολογίζεται και η ιπποδύναμη από το Ramair που ανοίγει πάνω από τα 200χλμ.:)

DrBig
25/03/2014, 22:02
Σε σοβαρα δυναμομετρα καπου 150 στον τροχο στοκ πχ
http://kawasakiworld.com/zx-12r/76-factory-dyno-numbers-zx12-nearly-stock.html
Σε δυναμομετρα που πουλανε ονειρα μπορεις να δεις οτι θες...

tragos
26/03/2014, 10:33
ναι το zx12 παιζει απο 150 μεχρι 160 αλογα τροχο max! παντα σε μαμα μορφη

αα και ποτε μην ακους περιοδικα!