PDA

View Full Version : Ανέβασμα CC



Νίκος_Κρικ
05/03/2013, 12:51
Καλησπέρα παιδιά.Θέλω λίγο τα φώτα σας.Έχω ένα παπί Supra και θέλω να το ανεβάσω λίγο στα κυβικά.Όχι κάτι το ιδιαίτερο απλά το μαμά δεν πάει και πολύ.Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε κάτι δοκιμασμένο εσείς.Το budget είναι περίπου 300€ για αρχή.

OldMan
05/03/2013, 14:09
Τις δυνατότητες ρύθμισης πάιζοντας με φίλτρο αέρα και ζιγκλέρ τις εξάντλησες..??

Νίκος_Κρικ
05/03/2013, 15:44
Τις δυνατότητες ρύθμισης πάιζοντας με φίλτρο αέρα και ζιγκλέρ τις εξάντλησες..??

κοίτα.επειδή είχε κάποια στιγμή πρόβλημα το Μοτερ το πήγα σε γνωστό συνεργείο στον Πειραιά και μου έκανε ρεκτιφιέ στον κύλινδρο με αποτέλεσμα να γίνει ~52 χιλιοστά ( χωρίς να είναι στανταρ αυτο ) και έβαλα και μια εξάτμιση protech tri oval για να αναπνέει καλύτερα. Η αλήθεια είναι οτι ειδα λίγο βελτίωση βαση χρηματων αλλα δεν είναι αρκετό.Θελει απο οτι ξερω κατι λιγα απο μοτο ζιγκλερ γιατι κανει σκασίματα η εξάτμιση.Εσύ δλδ τι προτείνεις ?

Υ.Γ σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

OldMan
06/03/2013, 13:41
Ώπα μάστορα..
Εφόσον έχεις κάνει ρεκτιφιέ και μιλάς για αύξηση κυβικών, πας σε αλλαγή τουλάχιστον κυλινδροπίστονου (και θα ακολουθήσουν στροφαλομπιέλες, ρεύματα, φυγοκεντρικά, καρμπυρατέρ, εκκεντροφόρος κ.λ.π. κ.λ.π.)

Η εξάτμιση είναι λογικό να κάνει σκασίματα εφόσον δεν αλλάξατε φίλτρο αέρα...
(σύμφωνα μ'αυτά που γράφεις..)
Με ένα πιο "ελεύθερο" φίλτρο και μια καλή ρύθμιση καρμπυρατερ, νομίζω ότι θα είσαι Ο.Κ.


Υ.Γ.
Κάτι που αρκετοί δεν δίνουν σημασία στις "μικρές" μετατροπές είναι το μπουζί ..;)