PDA

View Full Version : Τι τιμονι?



hornettrela
05/03/2013, 20:23
Καλησπερα,
γνωριζει κανεις αν αλλαξεις τιμονι (το μηχανακι ειναι hornet '07) τι πρεπει να χρησιμοποιησεις, και τι πρεπει να προσεξεις. Διαβασα οτι βαζουν πιο κοντο, κατι fatbar... τι ειναι αυτα? πιο χοντρο? θα χωραει τις μανετες μετα? :eyepop: :eyepop: :uplate: Sorry για τις πολλες αποριες! :confused:

Allst@rf
05/03/2013, 21:40
Fatbar είναι τα τιμονια με μεταβλητή διατομή από το μέσο προς τις άκρες και χρειάζονται αλλά καβαλετα για να στηριχθουν στην τιμονοπλακα...

Επίσης και η γωνια σε σχέση με τα χέρια σου είναι διαφορετικη.

Ευνοούν την πιο επιθετικη στάση...

dmf
05/03/2013, 21:50
Το renthal low και ultra low βαζουν συνήθως όσοι αλλάζουν τιμόνια σε hornet, και κόβουν γύρω στα 2-2,5 εκ από κάθε άκρη γιατι ειναι μακρυ.
Κι εγώ έχω αλλάξει με αφτερμαρκετ (όχι renthal), το οποίο είναι γύρω στα 3εκ πιο μακρυ από το μαμα συνολικά, και μπορώ να σου πω ότι δεν θα σου το πρότεινα (ειδικά αν δεν το κόψεις)
Πραγματικά οι διηθήσεις έγιναν αρκετα πιο δύσκολες, αφου σε σημεία που το μάτι μου έλεγε ότι χωράω, έβλεπα ότι πλέον τα αντίβαρα ακουμπούσαν..

Α και επειδή τόσο το μαμά όσο και το αφτερμαρκετ δοκιμάστηκαν σε ατύχημα, έχω να πω ότι το γνήσιο είναι απίστευτα πιο ανθεκτικό από τα αλουμινένια αφτερμαρκετ. Σε παρόμοιες συγκρούσεις, το μεν ίσα ίσα πήρε δυο τρία εκατοστά, και το δε γύρισε σα μακαρόνι (ευτυχώς δεν έσπασε να καρφωνόταν πάνω μου).