PDA

View Full Version : universal ρουλεμάν και τσιμούχες στροφάλου?



raptorok
07/03/2013, 20:30
με την ευκαιρία που έλυσα το μοτέρ σκέφτομαι να αλλάξω και τα ρουλεμάν στροφάλου με τις τσιμούχες τους...
εφόσον ξέρω τις διαστάσεις τους μπορώ να πάω σε ένα μαγαζί με τέτοια υλικά και να τα πάρω?
ευχαριστώ εκ των προτέρων!

p@nos
08/03/2013, 03:47
τωρα σοβαρα σκοπευεις ναλυσεις μοτερ και δεν ξερεις την απαντηση σε αυτη την ερωτηση?

raptorok
08/03/2013, 11:27
χαχα... είναι τόσο αυτονόητη δηλαδή η απάντηση?
βάση λογικής πιστεύω ότι τα ρουλεμάν πρέπει να είναι ανοιχτά από τα πλάγια και για τις τιμουχες κάπου έχω διαβάσει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν universal.
ωστόσο για κανένα από τα δυο δεν είμαι σίγουρος και γιαυτό ζητάω την βοήθεια σας...

kapnias
08/03/2013, 21:32
Μπορείς να πάς, απλά τα ρουλεμάν αν θυμαμαι καλά εχουν στο τελος ενα νουμερο C3 ,εχουν μια μπιλια λιγότερη για να αντεχουν τις διαστολές, κατι τετοιο (εχω να λύσω πάπια απο το 1997).
Πηγαινε σε μαγαζι με ανταλλακτικα μοτο, δεν ειναι ακριβα, αλλα μην πάρεις κινέζικα,πάρε κατι καλό.

SHOOTER045
09/03/2013, 02:04
τις περισοτερες φορες τα του εμποριου ειναι ολοιδια,και ποιο φθηνα,η μονη διαφορα ειναι το σακουλακι(συσκευασια)με την φιρμα της καθε εταιρειια:a014:

notakos600
09/03/2013, 07:09
τις περισοτερες φορες τα του εμποριου ειναι ολοιδια,και ποιο φθηνα,η μονη διαφορα ειναι το σακουλακι(συσκευασια)με την φιρμα της καθε εταιρειια:a014:

+600, μας τα παίρνουν κανονικά οι εταιρείες...:rolleyes:

SHOOTER045
09/03/2013, 10:36
καποτε μου εσκασαν οι τσιμουχες στο μπροστινο του cr που ειχα,το ελυσα ,τις παραγγελα και περιμενοντας αφου τις ειχα στο χερι και αργουσαν πηγα σε τοπικο καταστημα με τσιμουχες υδραυλικου κλπ,λοιπον ηταν ιδιες και ουτε στην μιση τιμη απο τις honda,οταν δε ηρθαν οι<γνησιες>ηταν ολοιδιες απλα ηταν σε σακουλακι με καρτελακι honda.αν εχεις λυσει και εχεις τα εξαρτηματα στο χερι εχουν πανω κωδικους(και τα ρουλεμαν και οι τσιμουχες)σε ενα οποιοδηποτε καταστημα θα τα βρεις,αν δεν εχεις λυσει και βιαζεσαι πηγαινεις αντ/πεια και συμφωνα με μοντελο κλπ σου δινουν τα ιδια σε συσκευασια δωρου:eek:,γνωστη αντιπροσωπεια αγοραζε καγκελα κινητηρα απο γνωστο σιδερα στην θεσ/νικη.ο οποιος το κατειχε το αθλημα(εκει εφτιαξα αλουμινενια ποδια για ενα wr που ειχα)τα εβαζε σε συσκευασια και τα πωλουσε για οριτζιναλ:moutza:

raptorok
09/03/2013, 11:13
καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
τα ρουλεμάν είναι τα 63/28 c3 και απ ότι είδα (με μια ματιά στο νετ) υπάρχουν στο εμπόριο.
οι τσιμούχες απ ότι είδα όμως έχουν εξωτερικά μεταλλική επιφάνεια, άραγε θα βρω τέτοιες στο εμπόριο?

kapnias
09/03/2013, 15:09
θα βρείς τσιμούχες αλλα μην τσιγγουνευτεις και πάρεις τα φτηνότερα. Υπάρχουν επώνυμα ρουλεμάν που φτιάχνονται όμως π.χ. στην Κινα, Στρόφαλος ειναι δεν ειναι ευκολο να το ξανανοίξεις το μοτερ για 5 ευρω διαφορά (ασε που θα τα δωσει σε φλάτζες αν ξαναχρειαστει ανοιγμα).

και για να σχολιάσω λίγο το μηνυμα του notakos και του shooter, ο κολλητός μου κάνει ανακατασκευη ενα yamaha alfa100 και ψωνίζουμε αβέρτα ανταλλακτικα.
Σκεφτείτε οτι για ενα μηχανάκι που ψευτοκυκλοφόρησε για 3 χρόνια το 1994-1996 οι αντιπροσωπείες ακόμη εχουν στοκ ανταλλακτικα. Σκεφτείτε ποσο θα πρέπει να πουλήσουν το 2013 ενα πιστόνι που αγόρασαν π.χ. 10.000 δραχμες και το εχουν στοκ απο το 1994; Εχουν μπει μέσα με τα μπούνια. Το στοκ πρεπει να συνυπολογίζεται στο κόστος των ανταλλακτικών (κατι φυσικά που δεν μας απασχολεί σαν καταναλωτές γιατι ψάχνουμε τα φτηνότερα).
Δεν είμαι έμπορος απλά κάθε νόμισμα εχει δυο όψεις.
(μην με παρεξηγήσετε, κουβέντα κάνουμε!!!:wave2:

SHOOTER045
09/03/2013, 23:29
ειπαμε στην περιπτωση που οι αντ/πειες ζητανε να βγαλουν ενα μηνιατικο με ενα σετ ρουλεμαν οκ?εν ετη 2004 οταν αγορασα το super tenere(750)μου,τα καλυματα των δισκοφρενων δεν τα εβρισκα εδω ελλαδα,και αφου τα βρηκα μου ζητησαν 50 ευρο το σετ μαζι με τις βιδες,απο yamaha ολλανδιας που τα πηρα σε 3 μερες αεροπορικως ειχαν 2.70 το αριστερο και 3.20 το δεξι,τωρα γιατι ειχαν διαφορα στην τιμη....:rolleyes:

raptorok
10/03/2013, 09:57
αυτό είναι άλλο κεφαλαίο παιδιά... με τόσα έξοδα να επιβαρύνουν την κάθε ελληνική επιχείριση είναι λογικό (ως ένα σημείο) να γ@μικουντε οι τιμές.

στο θέμα μας τώρα, επειδή δεν βρίσκω τα στοιχειά της μια τσιμούχας λέω να πάρω ένα σετ τσιμούχες για τον κινητήρα μου (20ευρω).

και κάτι τελευταίο... το μηχανάκι μου είναι ένα rm250 και έχω άλλο ένα ίδιο για ανταλλακτικά... αυτό που παρατήρησα είναι ότι η τσιμούχα στροφάλου από τον συμπλέκτη μεριά στο ένα ήταν με την επίπεδη μεριά προς τα μέσα και στο άλλο αντίστροφα... ποιο είναι το σωστό?

SHOOTER045
10/03/2013, 15:35
αυτό είναι άλλο κεφαλαίο παιδιά... με τόσα έξοδα να επιβαρύνουν την κάθε ελληνική επιχείριση είναι λογικό (ως ένα σημείο) να γ@μικουντε οι τιμές.

στο θέμα μας τώρα, επειδή δεν βρίσκω τα στοιχειά της μια τσιμούχας λέω να πάρω ένα σετ τσιμούχες για τον κινητήρα μου (20ευρω).

και κάτι τελευταίο... το μηχανάκι μου είναι ένα rm250 και έχω άλλο ένα ίδιο για ανταλλακτικά... αυτό που παρατήρησα είναι ότι η τσιμούχα στροφάλου από τον συμπλέκτη μεριά στο ένα ήταν με την επίπεδη μεριά προς τα μέσα και στο άλλο αντίστροφα... ποιο είναι το σωστό?

καποιος καποτε ηταν ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ και την εβαλε αναποδα,νομιζω οτι η επιπεδη μερια παει προς τα εξω,ας βοηθησει οποιος ξερει σιγουρα

motomaniac
10/03/2013, 15:46
τσιμουχες οι διχρονοι πρτεινου γνησιες. ρουλεμαν αφου ξερεις κωδικο πας σε καταλληλο μαγαζι κι αγοραζεις μια επωνυμη μαρκα. ειναι ολοιδια αν ο κωδικος τους ειναι ολιδιος. εγω τσιμουχες εβαλα εμποριου και οταν το τελιωσω θα εχω γνωμη. ισως εχω πιο περιορισμενο χρονο μεχρι να τις ξαναφαει.

raptorok
15/03/2013, 20:45
σήμερα που κατέβηκα Δράμα πήρα τα ρουλεμάν, 11ευρω το κομμάτι είχαν σε μάρκα koyo.
το πρωί ήρθε και το σετακι με τις τσιμούχες... αύριο μεθαύριο θα το συναρμολογήσω το μοτέρ.
αν έχει κανείς καμιά συμβουλή για την αλλαγή των ρουλεμάν στρόφαλου... ας μιλήσει τώρα η ας σωπασει για πάντα χαχαχα!

kapnias
15/03/2013, 21:00
σήμερα που κατέβηκα Δράμα πήρα τα ρουλεμάν, 11ευρω το κομμάτι είχαν σε μάρκα koyo.
το πρωί ήρθε και το σετακι με τις τσιμούχες... αύριο μεθαύριο θα το συναρμολογήσω το μοτέρ.
αν έχει κανείς καμιά συμβουλή για την αλλαγή των ρουλεμάν στρόφαλου... ας μιλήσει τώρα η ας σωπασει για πάντα χαχαχα!

Εχω εγω μια συμβουλή.
Για να βάλεις τα ρουλεμάν στο στρόφαλο, ασε για καμιά ωρίτσα το στρόφαλο στην κατάψυξη και βάλε τα ρουλεμάν στο φούρνο στους 100 βαθμούς για λίγο.
Μετα με γάντια βάλε τα ρουλεμάν στο στρόφαλο και θα μπούν κατευθείαν χωρίς χτύπημα.
Και μην κοροιδεύεις, σε βλέπω που γελάς!!!:lol:

(δεν κάνω πλάκα, συστολή ο στρόφαλος, διαστολή τα ρουλεμάν, θα πάθεις πλάκα!!)

motomaniac
15/03/2013, 21:43
Εχω εγω μια συμβουλή.
Για να βάλεις τα ρουλεμάν στο στρόφαλο, ασε για καμιά ωρίτσα το στρόφαλο στην κατάψυξη και βάλε τα ρουλεμάν στο φούρνο στους 100 βαθμούς για λίγο.
Μετα με γάντια βάλε τα ρουλεμάν στο στρόφαλο και θα μπούν κατευθείαν χωρίς χτύπημα.
Και μην κοροιδεύεις, σε βλέπω που γελάς!!!:lol:

(δεν κάνω πλάκα, συστολή ο στρόφαλος, διαστολή τα ρουλεμάν, θα πάθεις πλάκα!!)
αναποδα τα λες φιλε.

kapnias
15/03/2013, 22:15
αναποδα τα λες φιλε.

Μια χαρά τα λέω, αποδεδειγμένα και δοκιμασμένα!!!
Και αν θέλει να κλείσει κάσες με το στρόφαλο μέσα ζεσταίνει τις κάσες ή κρυώνει το στρόφαλο.
Στο εργοστάσιο που δουλευα οπου θέλαμε να αλλάξουμε ρουλεμάν κουβαλούσαμε και το ηλεκτρικο μάτι μαζί, βάζαμε τα ρουλεμάν επάνω και μετα τα φορούσαμε στο ρότορα (εδώ ο στρόφαλος)

motomaniac
16/03/2013, 05:06
ωπα. εχεις δικιο. σωστα τα λες ως ενα σημειο. μετα αντε ξαναζεστανε κασες μοτερ να μπει ο στροφαλλος? ετσι κι αλλιως στον στροφαλο ευκολα μπανει, στις κασες τρωει ζορι.

kapnias
16/03/2013, 05:26
ωπα. εχεις δικιο. σωστα τα λες ως ενα σημειο. μετα αντε ξαναζεστανε κασες μοτερ να μπει ο στροφαλλος? ετσι κι αλλιως στον στροφαλο ευκολα μπανει, στις κασες τρωει ζορι.

Καλημέρα!!
Μετα ζεσταινεις τις κάσες στην φωλιά πολύ εύκολα με φλόγηστρο (αν θέλεις βάζεις και στρόφαλο στην κατάψυξη για να διατηρείται φρέσκος!!!) :)

raptorok
16/03/2013, 09:38
όχι φιλέ μου, δεν γελάω!
την έχω δει αυτή την τεχνική: http://www.youtube.com/watch?v=vVKeT8Mh2dQ
απλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να ακουμπήσουν το καυτό καρτερ με το παγωμένο ρουλεμάν...

kapnias
16/03/2013, 09:44
όχι φιλέ μου, δεν γελάω!
την έχω δει αυτή την τεχνική: http://www.youtube.com/watch?v=vVKeT8Mh2dQ
απλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να ακουμπήσουν το καυτό καρτερ με το παγωμένο ρουλεμάν...

Μπορείς μονο να ζεστάνεις τις κάσες, πάλι εύκολα θα κλεισουν.

Αλλα μάλλον ξέρεις οπότε δεν χρειάζονται συμβουλες.
:wave2:

raptorok
16/03/2013, 09:52
δεν έχω αλλάξει ποτέ ρουλεμάν στροφάλου.
αλλά και να ήξερα οι συμβουλές πάντα χρειάζονται, και ο καθένας με τις εμπειρίες του έχει να δώσει διαφορετικές...

andreastwin
17/03/2013, 22:12
Εχω εγω μια συμβουλή.
Για να βάλεις τα ρουλεμάν στο στρόφαλο, ασε για καμιά ωρίτσα το στρόφαλο στην κατάψυξη και βάλε τα ρουλεμάν στο φούρνο στους 100 βαθμούς για λίγο.
Μετα με γάντια βάλε τα ρουλεμάν στο στρόφαλο και θα μπούν κατευθείαν χωρίς χτύπημα.
Και μην κοροιδεύεις, σε βλέπω που γελάς!!!:lol:
(δεν κάνω πλάκα, συστολή ο στρόφαλος, διαστολή τα ρουλεμάν, θα πάθεις πλάκα!!)

σωστοσσσ+1000 το καλυτερο περασμα για να τα βαλεις στο σπιτι,αλλιως με πρεσσα.

raptorok
19/03/2013, 16:46
σήμερα που έκλεισα τα καρτερ παρατήρησα ότι ο στρόφαλος γυρνάει λίγο σφιχτά...
είναι κάτι που θα στρώσει με το δούλεμα ή να αρχίσω να ανησυχώ?
λετε να μην εκατσαν καλά τα νέα ρουλεμάν?

kapnias
19/03/2013, 19:44
Σφιχτά μπορεί να σου το κρατάνε και οι καινούργιες τσιμούχες αλλα καί οι κάσες. Αν δεν εχεις βαλει παρελκόμενα (καμπάνες βολάν κλπ) ρίξε λίγο λαδάκι στις τσιμούχες και δες αν άλλαξε συμπεριφορά. Αν δεν αλλάζει τοτε ρίξε καμιά ελαφριά σφυριά (κατα προτίμηση ματσολία) δεξια και αριστερά για να πατήσει καλύτερα στις κάσες. Μπορείς να βάλεις το βολάν και κρατώντας το μοτέρ κρεμασμένο απο το βολάν πές σε καποιον να χτυπήσει το κάρτερ γυρω γύρω απο το βολάν για να φέρεις το στρόφαλο προσ τη μεριά του βολάν, κάνε το ίδιο και απο την καμπάνα και θα μαλακώσει.

motomaniac
19/03/2013, 19:45
δεν εκατσαν καλα. οχι.

raptorok
19/03/2013, 20:05
αν όντως δεν έκατσαν καλά τότε δεν νομίζω να κάτσουν με χτυπηματάκια ματσόλας... με βλέπω να ξανανοίγω.

motomaniac
19/03/2013, 20:26
αν όντως δεν έκατσαν καλά τότε δεν νομίζω να κάτσουν με χτυπηματάκια ματσόλας... με βλέπω να ξανανοίγω.

κι ομως αυτο θελει.. και μαλιστα θελει οσο βαρας τις κασες να γυρνας και τον στροφαλλο και να παρατηρεις. εγω 2-3 φορες ξανακλεισα το μοτερ μου μεχρι να το φερω. ισως χρειαστει και ματσολια πανω στον στροφαλλο αφου βισωμουε το παξιμαδι να ρθει προσωπο για να μην κεφαλωσει. αλλα οταν λεμε χτυπημα δεν λεμε να σπασεις τις κασες ενα ελαφρυ θελει ωστε να πατησει ολη η εδρα του ρουλεμαν η οποια τωρα παταει στραβα, ειτε στον στροφαλλο ειτε στις κασες.

raptorok
19/03/2013, 21:35
θα δοκιμάσω αύριο και θα σας πω...

raptorok
20/03/2013, 14:32
έστρωσε τελικά με τα χτυπήματα... όσο ήταν να στρώσει δηλαδή γιατί το μεγαλύτερο μέρος του σφιξίματος οφειλόταν στις τσιμούχες στροφάλου.
:a016:
σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας!