PDA

View Full Version : Κόμπλερ μίζας Pegaso



kokkiklhs
09/03/2013, 13:35
Λοιπόν, να ξεκινήσω δηλώνοντας ότι είμαι τελείως άσχετος με Aprilia, και γράφω ζητώντας βοήθεια για λογαριασμό ενός φίλου με Pegaso (πρώτη άδεια 1997, δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές μοντέλο, αλλά είναι το μπλε-ασημί), που είναι τελείως άσχετος με τα ιντερνετικά!! :D

Το πρόβλημα είναι ότι το μηχανάκι τον άφησε από μίζα εδώ και καιρό, χωρίς να έχει κάποιο άλλο εμφανές πρόβλημα! Ο μάστορας στον οποίο το πήγαινε χρόνια του είπε ότι έχει θέμα με το κόμπλερ και χρειάζεται κάνα 500άρικο για επισκευή! :eek:
Έψαξα τριγύρω στο διαδίκτυο και είδα ότι πράγματι αυτό το μοντέλο πάσχει στο συγκεκριμένο σημείο! Βρήκα επίσης διάσπαρτες και ανεξακρίβωτες πληροφορίες ότι ταιριάζουν ανταλλακτικά από BMW F650 Funduro και από KTM LC4, μια κι ο κινητήρας είναι Rotax, τα οποία βρίσκονται σε πολύ πιο χαμηλή τιμή!
Ξέρει κανείς κάτι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ, από δική του εμπειρία ή από "πρώτο χέρι" σε σχέση με κάποιον άλλο για το πρόβλημα με το κόμπλερ;
Τα διάφορα λινκ σε σχετικά φόρουμ, ελληνικά και του εξωτερικού τα έχω τσεκάρει ήδη, αλλά δεν έβγαλα άκρη!
Κάθε βοήθεια με τσεκαρισμένες συμβουλές θα ήταν πολύτιμη, το μηχανάκι είναι κατά τ'άλλα σε πολύ καλή κατάσταση και κάθεται πάνω από ένα χρόνο λόγω αυτού του προβλήματος, κρίμα...
Υ.Γ. Βρισκόμαστε στη Μυτιλήνη, οπότε προτάσεις για μαστόρια στην Αθήνα δε θα μας βοηθούσαν, εκτός αν πρόκειται για καμιά πηγή ανταλλακτικών σε λογικές τιμές, που θα μπορούσε να μας στείλει υλικό ταχυδρομικώς...

nickald
09/03/2013, 14:18
Αν παρεις ανταλλακτικο απο την απριλια για να επισκευασεις το κομπλερ τοσο παει πανω κατω.

Ειναι γνωστο το προβλημα και οι εναλλακτικες λυσεις παντως. Κανε μια βολτα απο το apriliabikers εχει ολοκληρο θεμα αφιερωμενο στο συγκεκριμενο προβλημα και τα workarounds για να μη σου βγει ο κουκος αηδονι.

kokkiklhs
09/03/2013, 14:31
Μερσί, εκεί κοίταξα κι εγώ και βρήκα τις πληροφορίες που γράφω παραπάνω, αλλά μου φαίνεται ότι είναι μόνο υποθέσεις! Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα με άλλα εκτός από τα γνήσια ανταλλακτικά κι έγινε σωστά η δουλειά του, ας μας δώσει τα φώτα του! Μέχρι κι από Husqvarna διάβασα κάπου ότι ΜΑΛΛΟΝ κάνει, αλλά με εικασίες δε γίνεται δουλειά...

gefr
09/03/2013, 15:40
Θα σε παραπέμψω σε συνεργείο στον Στέλιο Φιλιππάκη. Δούλευε στα Aprilia, KTM και τώρα κυρίως Ducati, αλλά θα σου πεί τι γίνεται.
τηλ. 210-9419229 . Εμένα με βόλεψε με μεταχειρισμένο κομπλέρ από ΚΤΜ 640 στο ΚΤΜ 950 που έβγαλε πρόβλημα. Γειά χαρά.

nickald
09/03/2013, 15:40
Ε δεν ειναι υποθεσεις.... στον πηγασο μου ειχα βαλει απο bmw..... απλα σου λεω οτι περισσοτερες πληροφοριες και απο που μπορεις να βρεις ανταλλακτικα θα βρεις εκει.

kokkiklhs
09/03/2013, 15:47
Κύριοι, σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!
:smokin:

gefr
09/03/2013, 16:07
http://www.ebay.com/itm/APRILIA-PEGASO-1997-TO-2000-STARTER-SPRAG-GEAR-CLUTCH-/350711076217?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item51a8025579

Κάτι τέτοιο ψάχνεις;

el-Gatto
09/03/2013, 16:31
http://www.ebay.com/itm/APRILIA-PEGASO-1997-TO-2000-STARTER-SPRAG-GEAR-CLUTCH-/350711076217?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item51a8025579

Κάτι τέτοιο ψάχνεις;
Ακριβό είναι αυτό.
Κι ειναι ακριβώς ίδιο με τον μπιλιοφόρο του κόμπλερ του LC4 της ΚΤΜ ,το οποίο έχει καινούργιο 74€ λιανική.
Εχουν κ τον ίδιο κωδικό σκαλισμένο πανω.
Το θέμα ειναι ΑΝ εχεις πρόβλημα ΜΟΝΟ στο μπιλιοφόρο ,ή & στο βολάν & στο γρανάζι
Αν ναι ,τότε ολο μαζί το σετ που χρειάζεσαι ειναι αυτό.
284043

Ο μπιλιοφόρος μόνο ειναι κοινός σε όλες τις κατασκευάστριες που ανέφερες.
Τα υπολοιπα 2 εξαρτήματα ειναι ιδια μονον με οτι φόρεσε τον ίδιο ROTAX.
BMW δηλ ,αλλα ειναι εξίσου ακριβά.

Κοίτα για φθορές/γραμμώσεις στα χείλη/πατούρες των εξαρτηματων ,μέσα & έξω
284044

284045

Αν και ,όλα αυτά για να γίνουν σωστά,χρειάζονται μετρήσεις και εμπειρία

el-Gatto
09/03/2013, 16:34
Οταν όλα θα είναι σωστα θα πρεπει να κουμπώνουν έτσι
284046


Πάρε κ το σχέδιο ,για να 'χεις έναν μπούσουλα
284047

ΑΝ τελικά το κάνετε μόνοι σας ,φροντίστε να αλλάξετε τις βίδες συγκράτησης τους με νέες ,ισχυρότερες ,γιατι αυτές κοβόντουσαν.
Εχει βγάλει νέες με τεχνική οδηγία η BMW ,για να μην ψάχνετε "ψίλους στ'άχυρα".
Κατα την Παπρίλια ,ήταν μιά χαρά.
Και Loctite εννοείται ,αλλιώς....κλάφτα Χαράλαμπε.

Α ,κ κάτι άλλο ,οι πληροφορίες επι του θέματος ,οι οποίες εχουν αναρτηθεί στο ApriliaBikers ,ειναι ακριβείς ,και εχουν προσφερθεί απο μέλη μετα απο πολυ ψαξιμο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Καλή Τύχη.

gefr
09/03/2013, 16:55
Λογικά θα υπάρχει κάποια φθορά, αλλά η διαφορά τιμής είναι τέτοια που δικαιολογεί το ρίσκο. Για να έφαγε 4 μπιλιοφόρους θα πρέπει να είναι πολύ φαγωμένο το γρανάζι, ή να έβαλε φθαρμένο ανταλλακτικό;;;

nickald
09/03/2013, 17:30
Συνηθως ολοι την πρωτη φορα βαζουν μονο το ενα κομματι του σετ απο ΚΤΜ και αγνοουν την φθορα στο υπολοιπο το οποιο αν εχει "παρει" θα το πει το ποιημα αργα η γρηγορα......

Οσοι εχουν κανει με πηγασους ξερουν οτι στο πρωτο κιχ πρεπει να αρχισεις να ψαχνεσαι..... αλλιως το 500αρικο περιμενει στη γωνια.

Ο μπιλιοφορος ειναι ο νουμερο ενα υποπτος.... αν εχει παει το θεμα στο βολαν καληνυχτα...... τον ηπιες.

gefr
09/03/2013, 18:35
Εγώ στο ΚΤΜ 950 τη γλύτωσα με αλλαγή του sprag. Νομίζω οτι το γρανάζι για να πάρει στην επιφάνεια τριβής είναι κομματάκι δύσκολο. Ένα αγρίεμα με γυαλόχαρτο μπορεί να αρκεί. Η φθορά συμβαίνει όταν η μπαταρία δεν έχει τη δύναμη να κομπλάρει το γρανάζι και γυρνάει τρίβοντας το sparag επάνω στο γρανάζι. Θα μπορούσε να φταίει κακή φόρτιση της μπαταρίας;
Δεν μάς απάντησε ο αρχικά ενδιαφερόμενος: καινούργιο sprag έβαζε ή μεταχειρισμένο;

bros400pgm
09/03/2013, 18:42
Το κομματι που παταει εξωτερικα το ρουλεμαν, μπορει να φτιαχτει σε τορνο παιρνωντας τον εξωτερικο δακτυλιο απο ενα ρουλεμαν-δοτη.

gefr
09/03/2013, 20:33
Κοίτα για φθορές/γραμμώσεις στα χείλη/πατούρες των εξαρτηματων ,μέσα & έξω
284044

284045



Σε αυτές τις πολύ χρήσιμες φωτογραφίες φαίνονται οι επιφάνειες τριβής. Άν δεν έχουν σχηματιστεί σκαλοπάτια μεταξύ της περιοχής τριβής και της περιοχής που δεν τρίβεται, τότε η φθορά είναι μικρή. Στη δικιά μου περίπτωση φθορά είχαν μόνο οι "μπίλιες". Είχαν μία επιφάνεια με εμφανή φθορά.

kokkiklhs
10/03/2013, 10:00
Θερμές ευχαριστίες σε όλους σας!!!
:beer:

mikearab
28/03/2017, 18:57
Καλησπερα παιδια.καινουργιος.
Κξερει κάποιος για το ταιβαν κομπλερ για το πηγασο 650 καρμπυλατερ;δλδ το βρηκα περιπου στα 300.αλλα ειναι ενταξει;αντεχει;αξίζει να τα δωσω;

georgeprrs
04/04/2017, 21:17
Παιδιά καλησπέρα, βρήκα και εγώ κόμπλερ ταιβαν ολόκληρο για funduro καρμυρατεράτο 110 ευρώ. Έχει βάλει κανείς το ίδιο??? αξίζει να το πάρω η θα βρώ τον μπελά μου??

amyroukai
05/04/2017, 18:39
το δεύτερο πάντως στα 110 είναι καλή τιμή. Στον δικό μου θεωρητικά είναι αλλαγμένο και δεν κάνει και περίεργους ήχους, οπότε δεν τρελαίνομαι ακόμα...