PDA

View Full Version : Kαλησπερα!!!!Νέο μέλος με πρόβλημα!!!!!



nikos0104
09/03/2013, 19:29
Καλησπέρα σε όλους (καθως είναι η πρώτη φορά που γράφω!)
Νέος αναβάτης
Είμαι λοιπόν στην αναζήτηση εξοπλισμού και έχω καταλήξει τόσο σε κράνος όσο και σε μπουφάν
Όμως το πρόβλημα ήρθε απο την κοπέλα μου η οποία έχει κλειστοφοβία και μόλις δοκίμασε φουλ φεις κράνος
έπαθε ΣΟΚ!
Μπήκε λοιπόν στη διαδικασία να ψαξει μόνη της και βρήκε τη λύση σε αυτό που λέμε κράνος τύπου τζετ!
Ακολούθησαν τσακωμοί γιατί ήμουν κάθετα αντίθετος σε κατι ΜΗ φουλ φεης αλλά ακρη δεν βγάλαμε!
Το ερώτημα λοιπόν:
Υπάρχουν κράνη τύπου τζέτ που να έχουν κάποια στοιχειώδη ασφάλεια?(ειναι πιστοποιημένα κράνη πχ?)
Αν ναι ποιά?Μεγάλες εταιρείες που κοίταζα για δικό μου κράνος πχ shoei είχαν όλες και κράνη τέτοιου τύπου!
Η λύση που ακούει στο όνομα σπαστό κράνος είναι ασφαλής?(καλύτερη ή χειρότερη απο τα τζετ?)


Και μέσα σε όλα και μια ερώτηση για μένα παρ όλο που έχω καταλήξει σε 3-4 μοντέλα αυτα είναι το arai viper ,το shoei 1100 ,το shark rsr και το suomy vandal μήπως είναι μοντέλα για πιο σπορ στύλ οδήγησης και για την συγκεκριμένη χρονική στιγμή θα θελα κατι αλλο?(σε καμία περιπτωση δεν εννοώ πιο οικονομικό ή λιγότερο ασφαλές)

Αυτά και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις
Ένας μάγειρας....

audioslave
09/03/2013, 20:48
Aν ειναι μες στην εγγυηση αλλαξε την..

harris_x
09/03/2013, 21:37
Shoei xr1100.

PetranGR
09/03/2013, 21:51
Shoei xr1100.

+1 πρόσφατος αγοραστής του εν λόγου κράνους!

GsDakar
09/03/2013, 22:01
Aν ειναι μες στην εγγυηση αλλαξε την..

:bawl:

Isi
10/03/2013, 08:08
Αναλόγως πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις για την κοπέλα σου ρίξε μια ματιά σε Shark Evoline ..... αλλά φυσικά από τη στιγμή που θα το έχει ανοιχτό δε νομίζω ότι έχουν νόημα τα 4 αστέρια απο το sharp .... :(

nathair
10/03/2013, 09:37
Schuberth J1 ίσως για την κοπελιά σου; λόγω της μπάρας στο σαγώνι;

http://www.schuberth.com/en/motorcycle/j1.html

devil's animal
10/03/2013, 10:57
απο την στιγμη που θα το εχει ανοιχτο χειμωνα-καλοκαιρι δεν μπορουμε να συζητησουμε για ασφαλεια...
ακομα και κλειστο ομως να ειναι, καταλαβαινεις οτι απο την στιγμη που ειναι "σπαστο" και ολο το κατω μερος στηριζεται σε δυο καρφακια αριστερα και δεξια, δεν μπορει να απορροφησει μεγαλη δυναμη κρουσης...
οποτε αν (εξω απο εδω) χτυπησει δυνατα με το σαγονι, δυστυχως δεν εγγυαται κανεις για το αποτελεσμα...:rolleyes:

οσο για σενα, τα κρανη που επιλεγεις ειναι κορυφαια σαν κατασκευες και φυσικα θα σε προστατεψουν απλα για να δουλεψουν σωστα οι αεραγωγοι πρεπει να εχουν μια συγκεκριμενη γωνια κλισης...

γι'αυτο οταν πας να ψωνισεις κρανος πολλοι πωλητες σε ρωτανε "τι μηχανακι εχεις?"...
εχει να κανει με την εξαερωση του κεφαλιου..και πιστεψε με αυτο ειναι πολυ σημαντικο το καλοκαιρι με 38+ βαθμους (στον ηλιο)...


οποτε αν πας αποκλειστικα για on-off κοιτα κατι που να σε καλυπτει για την ορθια θεση οδηγησης που θα εχεις και οσο για την κοπελια σου,
προσπαθησε να την πεισεις για full face κρανος και εν αναγκη δειξ'της και το συγκεκριμενο thread..

καλες αγορες..
:wave2:

endopandou
10/03/2013, 10:57
Tα jet κράνη καλά αλλά όπως καταλαβαίνεις αφήνουν εντελώς εκτεθειμένο το πρόσωπο.
Μια λύση που είναι και μοδάτη και πιστεύω θα της αρέσει είναι αυτή.
284148

Anty12
10/03/2013, 11:12
+1 πρόσφατος αγοραστής του εν λόγου κράνους!

+2..

nikos0104
10/03/2013, 12:31
απο την στιγμη που θα το εχει ανοιχτο χειμωνα-καλοκαιρι δεν μπορουμε να συζητησουμε για ασφαλεια...
ακομα και κλειστο ομως να ειναι, καταλαβαινεις οτι απο την στιγμη που ειναι "σπαστο" και ολο το κατω μερος στηριζεται σε δυο καρφακια αριστερα και δεξια, δεν μπορει να απορροφησει μεγαλη δυναμη κρουσης...
οποτε αν (εξω απο εδω) χτυπησει δυνατα με το σαγονι, δυστυχως δεν εγγυαται κανεις για το αποτελεσμα...:rolleyes:

οσο για σενα, τα κρανη που επιλεγεις ειναι κορυφαια σαν κατασκευες και φυσικα θα σε προστατεψουν απλα για να δουλεψουν σωστα οι αεραγωγοι πρεπει να εχουν μια συγκεκριμενη γωνια κλισης...

γι'αυτο οταν πας να ψωνισεις κρανος πολλοι πωλητες σε ρωτανε "τι μηχανακι εχεις?"...
εχει να κανει με την εξαερωση του κεφαλιου..και πιστεψε με αυτο ειναι πολυ σημαντικο το καλοκαιρι με 38+ βαθμους (στον ηλιο)...


οποτε αν πας αποκλειστικα για on-off κοιτα κατι που να σε καλυπτει για την ορθια θεση οδηγησης που θα εχεις και οσο για την κοπελια σου,
προσπαθησε να την πεισεις για full face κρανος και εν αναγκη δειξ'της και το συγκεκριμενο thread..

καλες αγορες..
:wave2:

Μα για αυτο ρωταω!η θέση οδηγησης και σε σκουτερ και σε ον-οφ ειναι λιγο πολυ η ιδια!απλα δεν ξερω αν αυτα τα κρανη με τετοιους τοποθετημενους εξαερισμους
βολευουν για την περιπτωση μου η θα επρεπε να προσανατολιστω σε κατι αλλο!
Αλλα το σοβαρο θεμα ειναι αλλο!Το σουμπερτ που αναφερθηκε πχ η το jcruise της shoei δεν παρεχουν καποια ασφαλεια παραπανω απο κατι ντενεκεδες που βλεπω να πουλιουνται για τζετ κρανη?
Επισης το ερωτημα παραμενει:Για περισσοτερη ασφαλεια διαλεγεις τζετ η σπαστο?
και ερωτηση (τεταρτη) υπαρχουν σπαστα η τζετ που να εχουν πιστοποιησεις ασφαλειας πχ ece ????
Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι λιγο αγχωμενος με το θεμα ασφαλειας!!!

EVI
11/03/2013, 03:25
πιστοποιησεις παιρνουν και τα ανοιχτα κρανη αλλα στα ειπαν οι παραπανω...εχω μια ιδεα αλλα δεν ειναι πολυ βολικη.... :confused: αν φοβαται να φορα full face και το ανοιχτο ειναι σαφως κακη επιλογη για διαφορους λογους... μηπως ενα εντουρο κρανος...αλλα δεν ειναι βολικο για να ειναι του συνεπιβατη το κρανος καθως θα κουτουλατε συνεχως αν κανει να γυρισει το κεφαλι...

VANDA
11/03/2013, 09:29
Κι άλλη ιδέα, από εδώ.. (http://www.msgroup.org/forums/mtt/topic.asp?TOPIC_ID=11006)

Δανείσου ένα full face κράνος στο μέγεθός της και πες της να το φοράει στο σπίτι δοκιμαστικά, για όση ώρα το αντέχει. Μπορεί να το συνηθίσει σιγά-σιγά.

nikos0104
11/03/2013, 14:44
@EVI καλη η ιδεα του εντουρο ΑΛΛΑ ποσο αστειο πανω σε σκουτερ ενας συνοδηγος με εντουρο?Θα το προσπαθησω παντως!
@VANDA καπως ετσι θα γινει!!!!και οχι τιποτα αλλο αλλα ειχαμε βρει και το σχεδιο το 1100 μπαροκ σε μαυρο ροζ!!!!!

Επισης της δειχνω και διαφορες φωτο με ατυχηματα και κρανη

+Πως οταν μπαινω πλεον στο αυτοκινητο της δεν βαζω ζωνη λεγοντας της οτι "με σφιγκει"
Το τελευταιο φαίνεται να αποδιδει καρπους παντως
και παλι σας ευχαριστω για τις απαντησεις και το λινκ!!!!!

pipe_smoker
11/03/2013, 16:11
+Πως οταν μπαινω πλεον στο αυτοκινητο της δεν βαζω ζωνη λεγοντας της οτι "με σφιγκει"


Αν όντως είναι κλειστοφοβική δε νομίζω να βοηθήσει κάτι τέτοιο (ή κάτι ανάλογο τέλος πάντων). Αν απλά νιώθει περίεργα με το full face και ψιλοϋπερβάλει μπας και τη σκαπουλάρει και περάσει το δικό της (το να πάρει jet ή σπαστό) αλλάζει το πράγμα.

Συμφωνώ με το να δανειστείς ένα κράνος που να της κάνει σε μέγεθος και να δοκιμάσει να το φοράει στο σπίτι. Αν με το που το βάζει γίνεται μπλε και δεν μπορεί να αναπνεύσει και την πιάνει πανικός, κλαφ'τα. Αν υπάρχει έστω και μικρή βελτίωση σιγά σιγά, μπορεί να σου σπάσουν μεν τα νεύρα, αλλά θα το συνηθίσει.

Οι δοκιμές καλό είναι να γίνονται στο σπίτι και να μη βράζει ο τόπος γιατί θα νιώσει ακόμα μεγαλύτερη δυσφορία. Εννοείται ότι το φοράει με ανοιχτή τη ζελατίνα για να νιώθει πιο άνετα και δεν το δένεις ώστε αν την πιάσει καμιά κρίση να μπορεί να το βγάλει γρήγορα (για τις δοκιμές στο σπίτι μιλάω πάντα). Αν όλα αυτά πιάσουν ξεκίνα με καμιά κοντινή βόλτα στη γειτονιά και κόψε αντιδράσεις. Θέλω να πω μη δεις ότι συνηθίζει το κράνος και πεις "Α κομπλέ είμαστε, φόρα και μια μπαλακλάβα, βάλε και γάντια και μπουφάν, και πάμε Δελφούς". One step at a time.

Τέλος, no offence προς τις γυναίκες του φόρουμ (και τις μοτοσικλετίστριες γενικότερα), αλλά δεν έχουν όλες οι γυναίκες τη δικιά μας όρεξη για τα δίκυκλα με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και το μαλλί θα χαλάσει με το κράνος, και η γόβα δεν είναι το καταλληλότερο παπούτσι για τα μαρσπιέ του συνοδηγού, και το μακιγιάζ θα ψιλοφύγει και ειδικά άμα είναι μεγάλη η διαδρομή μόλις βγάλουν το κράνος μπορεί να μοιάζουν με τον Τζόκερ.

Σε πολλές αρέσει η ιδέα "μηχανή" και "Αααααα πάμε βόλτα πάμε βόλτα πάμε βόλτα" αλλά μόλις καταλάβουν ότι η βόλτα δεν είναι ακριβώς όπως την είχαν στο μυαλό τους αρχίζουν τα παρατράγουδα.

Ξαναλέω, δε λέω κάτι αρνητικό για τις γυναίκες που καβαλάνε μηχανή (είτε ως αναβάτες είτε ως συναναβάτες). Ίσα ίσα, ακόμα και την κοπέλα που δε θέλει να της χαλάσει το μαλλί και το μακιγιάζ την καταλαβαίνω γιατί της πήρε 3 ώρες μπροστά στον καθρέφτη να τα φτιάξει (κι εγώ τα ίδια τραβάω κάθε βράδυ πριν βγω για δουλειά :smokin: ).

Drake Ramore
11/03/2013, 16:23
Ο καλυτερος συμβιβασμός ειναι το schuberth J1

chr1s_86
11/03/2013, 17:10
Τέλος, no offence προς τις γυναίκες του φόρουμ (και τις μοτοσικλετίστριες γενικότερα), αλλά δεν έχουν όλες οι γυναίκες τη δικιά μας όρεξη για τα δίκυκλα με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και το μαλλί θα χαλάσει με το κράνος, και η γόβα δεν είναι το καταλληλότερο παπούτσι για τα μαρσπιέ του συνοδηγού, και το μακιγιάζ θα ψιλοφύγει και ειδικά άμα είναι μεγάλη η διαδρομή μόλις βγάλουν το κράνος μπορεί να μοιάζουν με τον Τζόκερ.

Σε πολλές αρέσει η ιδέα "μηχανή" και "Αααααα πάμε βόλτα πάμε βόλτα πάμε βόλτα" αλλά μόλις καταλάβουν ότι η βόλτα δεν είναι ακριβώς όπως την είχαν στο μυαλό τους αρχίζουν τα παρατράγουδα.


+1, να μην παρεξηγηθώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω όσους θέλουν σώνει και καλά να πάρουν την κοπέλα/γυναίκα τους μαζί...

Άμα δεν θέλει την αφήνεις σπίτι/με τις φίλες/δενξέρωτι και πας τη βόλτα σου! Εκτός αν πάει κανείς μαζί της και στα Hondos Center :lol:

mikepap
11/03/2013, 17:48
:D
+1, να μην παρεξηγηθώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω όσους θέλουν σώνει και καλά να πάρουν την κοπέλα/γυναίκα τους μαζί...

Άμα δεν θέλει την αφήνεις σπίτι/με τις φίλες/δενξέρωτι και πας τη βόλτα σου! Εκτός αν πάει κανείς μαζί της και στα Hondos Center :lol:

μπας κ το αλλο ονομα σου ειναι χρυσοστομος.....

SHOOTER045
12/03/2013, 01:02
χωρις να θελω να θιξω η να παρομοιασω,απλα ως αναφορα ενα γεγονος που ειδα με τα ματια μου(οπως φανταζομαι αναλογα θα εχετε δει και καποιοι απο εδω)ενα απογευμα καθομασταν στην Χ.Α.Ν.Θ(τριγωνο)και ανεβαινει ενας τυπας με varadero καμαρωτος κουστουμαρισμενος,κρανωμενος κλπ μετα συζυγου-φιλης-γκομενας(δεν πηρα στοιχεια)και οπως περνανε απο μπροστα μας,ενας απο την παρεα φωναζει(κοιτα τι εκανε η γκομενα)και χυνεται απ τα γελια,η τυπισα λοιπον ειχε φορεσει κρανος jet αναποδα δλδ η ανοιχτη πλευρα που ειναι στο προσωπο,ηταν στο σβερκο:uplate:,τον πιανει φαναρι μας βλεπει που γελαμε,γυρναει την κοιταει και την αρχιζει στα καντιλια,ο τυπος ειχε αλλαξει 15 χρωματα απ την τσατιλα:cool:

chr1s_86
12/03/2013, 13:49
:D

μπας κ το αλλο ονομα σου ειναι χρυσοστομος.....

με έχουν πει και έτσι :cool:

nikos_abel
12/03/2013, 13:54
Σε πολλές αρέσει η ιδέα "μηχανή" και "Αααααα πάμε βόλτα πάμε βόλτα πάμε βόλτα" αλλά μόλις καταλάβουν ότι η βόλτα δεν είναι ακριβώς όπως την είχαν στο μυαλό τους αρχίζουν τα παρατράγουδα.


Ο χρυσόστομος νο 2

dmf
12/03/2013, 14:17
Αν καταλήξεις σε jet τουλάχιστον πάρε ένα απ'αυτα που έχουν αυτο το σίδερο στο πηγούνι.
π.χ http://www.fc-moto.de/WebRoot/FCMotoDB/Shops/10207048/475C/3D1F/9EC3/E827/01D9/C0A8/2936/4178/Schuberth-J1-White.jpg
(Αλλά μεταξύ μας, 2 φορές που έχω τρακάρει, και τις 2 φορές έχω βρει με το πηγούνι την άσφαλτο (ευτυχως με κρανος).
Είναι η πιο επικίνδυνη περιοχή πιστεύω)

pipe_smoker
12/03/2013, 14:19
Ο χρυσόστομος νο 2

Άνθιμο μόνο μη με πεις και είμαστε φίλοι:lol:

Γενικότερα σχετικά με το θέμα: Και όσους από εμάς θέλουμε την κοπέλα μας συχνά παρέα επάνω στη μηχανή μας καταλαβαίνω (όχι μόνο για βόλτα αλλά και για πρακτικούς λόγους), και τις κοπέλες που έχουν τα θεματάκια τους με το ζήτημα του εξοπλισμού αλλά παράλληλα θέλουν να ανέβουν στη σέλα τις καταλαβαίνω (επίσης όχι μόνο για βόλτα αλλά και για πρακτικούς λόγους). Χρυσή τομή υπάρχει, απλά χρειάζεται υπομονή κι από τις δύο πλευρές κι όλα γίνονται.

Βέβαια αν μιλάμε για παθολογίες (βλ. κλειστοφοβία, στην περίπτωση που κυριολεκτούμε και δεν μιλάμε μεταφορικά) ή για τραύματα (για το χ ψ λόγο να φοβάται/μη θέλει να ανέβει σε μηχανή), καλό είναι να μην πιέζουμε γιατί μόνο χειρότερα μπορούμε να τα κάνουμε τα πράγματα.

nikos0104
12/03/2013, 20:11
Λοιπον επανερχομαι με νεα!Ξεκινησαμε την προσπαθεια μεσα στο σπιτι και φαινετε να πηγαινει καλα!
Οσο για τον χαρακτηρα της κοπελας δεν φοραει ουτε τακουνια ουτε μαλλια και πολλα μεικ απ (αλλωστε ειναι ομορφη απο μονη της) και παει και γηπεδο(ασχετο αλλα για να δειξω οτι δεν προκειται για τυπικη περιπτωση) και της αρεσει η μηχανη και η κλειστοφοβια εχει εμφανιστει και πριν την αποκτηση μηχανης (δεν μπαινει σε μικρα ασανσερ και χωρους με στοιβαγμενους ανθρωπους κλπ) ΑΛΛΑ πιστευω οτι με καλη θεληση η οταν καταφερνει και δεν το σκεφτετε ολα κυλανε ομορφα!!!
@pipesmoker ειχα ενα καθηγητη που χρησιμοποιούσε πολυ την εκφραση "εισαι φιλος" να σαι καλα μου τον θυμισες!!!
@chris1_ παω και στα χοντος μαζι της αλλα ειπαμε αυτη ερχεται γηπεδο (μεχρι και γυναικειο μπασκετ) οποτε παει μια η αλλη

nikos_abel
12/03/2013, 21:35
Άνθιμο μόνο μη με πεις και είμαστε φίλοι:lol:


Άμα σου φιλήσω το χέρι μετράει;:lol:

Πάντως δεν παρεξηγώ. Και εγώ όταν πρωτοφόρεσα κράνος, έναν πανικό τον ένιωσα.
Και να πω την αλήθεια, ακόμα και τώρα όταν είναι χειμώνας και φοράω και λαιμούς και αρματόνομαι πρωϊνιάτικα, μέχρι να βγω από το σπίτι στο καθαρό αέρα την ψιλοακούω.
Άλλο που αν καβαλήσω και δεν το φοράω αισθάνομαι ότι έχει βγει και η τσουτσού μου απέξω.

skylaros
12/03/2013, 23:37
Την αγαπάς πολύ, μια χαρά θα τα πάτε, δείξε της αυτό http://dontai.com/wp/wp-content/uploads/2010/05/helmetcrashdiagram.gif ελπίζω να βοηθήσει :)

TROOPER
14/03/2013, 09:28
για τις δικες σου επιλογες δεν εχω να πω κατι.οτι και να παρεις θα ειναι μια χαρα.για την κοπελια υπαρχουν πολλες επιλογες:
1.μην την ανεβαζεις
2.το φοραει μεχρι να το συνηθισει
3.μαγειρεψε την :wave2:

sniper
14/03/2013, 09:48
.... (αλλωστε ειναι ομορφη απο μονη της) και παει και γηπεδο .....

Παναθηναΐκός; :bawl: :tooth:

AristidisZ
14/03/2013, 09:53
Παναθηναΐκός; :bawl: :tooth:

Εμένα πιο πολύ με τρόμαξε το "πάω στο Χόντος μαζί της" :plaf:

VANDA
14/03/2013, 10:13
Μη σπαμάρετε στην κατηγορία, θα σας πάρει και θα σας σηκώσει, ανεξαρτήτως γαλονιών.

nikos0104
15/03/2013, 14:49
Ευχαριστω ολους για της απαντησεις (οσο για τους περιεργους ναι παναθηναικος ειναι μονο ετσι θα ταιριαζαμε αλλωστε! :P )!
Αν λέω ΑΝ δεν βαριούνται οι κυρίες της παρέας να κάνουν καμία πρόταση με ασφαλή και ποιοτικά κράνη με θηλυκά γραφικά θα ήταν κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη!

sniper
15/03/2013, 14:53
Ευχαριστω ολους για της απαντησεις (οσο για τους περιεργους ναι παναθηναικος ειναι μονο ετσι θα ταιριαζαμε αλλωστε! :P )!

Φιλαράκι, μόνο στην Πανάθα έχουμε ωραίες γυναίκες οπαδούς!


Αν λέω ΑΝ δεν βαριούνται οι κυρίες της παρέας να κάνουν καμία πρόταση με ασφαλή και ποιοτικά κράνη με θηλυκά γραφικά θα ήταν κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη!
Τώρα μην γίνεσαι ρατσιστής.... (γεικά κάτι ροζ κράνη παιζουν...)

MG-KTiNoS
15/03/2013, 15:22
284871

Γυναίκες ρπσμ...
Έτσι αρχίζουν όλα...
πρώτα με χαλάει το κράνος, μετά πάρε αμάξι να γίνεις άνθρωπος μετά πάρε δάνειο κλπ κλπ
και μια μέρα ξυπνας και λες μα τι έκανα ο μλκς???
Εγώ μηχανή ήθελα και τώρα???
- Καναπές και Άγιος ο θεός !!!!
:rolleyes:

SHOOTER045
15/03/2013, 19:16
και αν τον προλαβεις....

bonnie
15/03/2013, 19:56
οσον αφορα το δικο σου κρανος, προφανως θα παρεις αυτο που "κουμπωνει" καλυτερα στο κεφαλι σου. να μην σε σφιγγει σε σημεια, να μην εχει κενα, κλπ κλπ
αν πας σε καλο μαγαζι κιολας, πιστευω ο αρμοδιος υπαλληλος θα σε βοηθησει.
οσο για το γυναικειο θεμα...
ενα γυναικειο κρανος δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ροζ ρε παιδια, ουτε να εχει πεταλουδιτσες.. :P
απλα να εχει ομορφα γραφικα, εστω.
το σουμπερθ που αναφερθηκε παραπανω, αφενος ειναι τρομερα ακριβο κατα την γνωμη μου για ανοιχτο κρανος, αυτη η μπαρα ανεβαζει το budget τοσο πολυ πια? :/αφετερου, δεν εχει νομιζω κ πολυ γυναικεια σχεδιακια.. :P
συνεχισε το πρακτις στο σπιτι, βοηθαει, κ μετα πηγαινετε μαζι σε ενα μαγαζι με καλη ποικιλια κ αστην μεχρι να της κανει κλικ καποιο κρανακι... οι γυναικες καμια φορα λειτουργουμε κ με την "οπτικη" μεθοδο... ;)

σημειωτεον, αμα γουσταρει πολυ ενα κρανακι κ το παρει, τοσο πιο πολυ θα θελει να το φοραει κ δεν θα σου κανει σουξουμουξου κλπ
αμα της ειναι ψιλοαδιαφορο, θα ψαχνει αφορμες για να μην το βαλει.. :p

καλους δρομους!


υγ. ολες οι εταιριες βγαζουν κρανη "γυναικεια".. το θεμα ειναι ποιο απ ολα θα την κανει να μην ασφυκτια.. απο μοντελο σε μοντελο, αλλαζουν καμποσα πραγματακια στην εφαρμογη πανω στο κεφαλι..

skylaros
15/03/2013, 20:55
Να σου προτείνω το Shark vision R και για εσένα και για αυτή. Είναι ένα κρανάκι με καλή ποιότητα που αν το βάλεις στο κεφάλι σου για full face κράνος έχει πολύ μεγάλο οπτικό πεδίο (πράγμα που ίσως να βοηθάει τη φίλη σου λόγο κλειστοφοβίας αλλά και εσένα μιας που με το scooter μάλλον μέσα στην πόλη θα οδηγείς + έχει υποδοχές και για γυαλιά ηλίου και οράσεως + έχει και πολλές επιλογές για το πάχος στα μάγουλα) http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ViewAction=View&ObjectID=18122581 και http://www.youtube.com/watch?v=-ljb0Vv5jFQ

pipe_smoker
15/03/2013, 21:32
Αν λέω ΑΝ δεν βαριούνται οι κυρίες της παρέας να κάνουν καμία πρόταση με ασφαλή και ποιοτικά κράνη με θηλυκά γραφικά θα ήταν κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη!

Λίγες έχουμε μείνει. Μας έχει διώξει όλες αυτός ο αγριάνθρωπος ο Vandas.

Για διάβασε λίγο εδώ το θεματάκι του φίλου που ψαχνότανε κι αυτός για την κοπελιά του και προτάθηκαν διάφορα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133808&page=4

από την 4η σελίδα και μετά διάβασε.