PDA

View Full Version : Ε αει σιχτιρ!



aspirini
11/03/2013, 16:20
Λοιπον σταματαω στο περιπτερο να παρω τσιγαρακια βαζω παταρι αφηνω κρανος πανω στην μηχανη και προχωραω στο περιπτερο,
περνω τα τσιγαρα και οπως πληρωνω το ακουω ,γκντουπ!κοιταζω τι να δω?? ξαπλωθηκε η μηχανη το κρανος κατρακυλαει ακριβως στην μεση του δρομου στην διαχωριστικη(ευτυχως κανενα κουτι δεν περνουσε και δεν δημηουργηθηκε κανενα ατυχημα.)τρεχω να σηκωσω το μωρο μου και βλεπω λαδια χυμενα, ε λεω οκ λογικο ειναι υπερχειληση εκανε απο πουθενα με χιλια ζορια την σηκωνω και βλεπω οτι το λαδακι τρεχει συνεφοοοοοο..παρατηρω πιο καλα ...εσπασε το καπακι της μηχανης !!!αν ειναι δυνατον επεσε απο το σταντ και εσπασε το καπακι!!καινουρια τα λαδια εντωμεταξυ ακομη το ομορφο χρωματακι τους ειχαν..
Συμβαινουν και σε αλλους αυτα ρε παιδια η μονο σε μενα???? :uplate:
(ευτυχως ειχε κ κατηφορικη κλιση προς αποχετευση και τα λαδια κυλησαν εκει, ηταν και πολυ ακρη που δεν περπαταει μηχανη και ετσι μου φυγε ενα βαρος και τα αφησα ετσι δεν ασχοληθηκα )

Ichigo
11/03/2013, 16:22
Αφου εισαι οκ ολα τ αλλα φτιαχνονται :beer:

Btw kawasaki εχεις;

kostas777
11/03/2013, 17:09
Συμβαινουν και σε αλλους αυτα ρε παιδια η μονο σε μενα???? :uplate:

άμα είσαι γκαντέμης, καλή η ώρα.

εγώ την άφησα να ζεσταίνεται και πήγα να κλείσω τη σιδερόπορτα στη δουλειά, κυλάει, διπλώνει το σταντ και πέφτει. σπασμένη ουρά, καθρέπτης, ξύστρα μασπιέ σύνολο ζημιάς ένα πεντακοσάρικο, με τις υγείες μας.

devil's animal
11/03/2013, 18:08
ενταξει, χωρις να θελω να γινω καυστικος....
ΑΛΛΑ

δεν ειναι γκαντεμια αυτο!
απροσεξια φουλ ειναι...

οποτε αφηνω μηχανακι, το τσεκαρω κουνοντας το...
ακομα και την παραμικρη υποψια να εχω οτι θα τουμπαρει, της αλλαζω θεση...
τοσο απλα.

παιζουν πολλα...απο σαθρο εδαφος, (χωμα, αμμος, φρεσκια ασφαλτος κλπ) μεχρι κατηφορα που δεν φαινεται και κλεινει το σταντ σιγα σιγα ή ακομα και αδυναμια πληρους ξεδιπλωσης του σταντ λογω προβληματικου ελατηριου...

ολα αυτα αν τα προσεξεις λιγο παραπανω, απλα δεν μπορουν να συμβουν...

ολοι το εχουμε παθει αρκετες φορες και μετα βαλαμε μυαλο...

περαστικα στην τσεπη σου, οπως και να εχει και ελπιζω ποτε ξανα..
:wave2:

aspirini
11/03/2013, 18:17
Αφου εισαι οκ ολα τ αλλα φτιαχνονται :beer:

Btw kawasaki εχεις;
oxi suzuki εχω ..gsx600f..


άμα είσαι γκαντέμης, καλή η ώρα.

εγώ την άφησα να ζεσταίνεται και πήγα να κλείσω τη σιδερόπορτα στη δουλειά, κυλάει, διπλώνει το σταντ και πέφτει. σπασμένη ουρά, καθρέπτης, ξύστρα μασπιέ σύνολο ζημιάς ένα πεντακοσάρικο, με τις υγείες μας.
αστα να πανε φιλε μου μας κυνηγαει....


ενταξει, χωρις να θελω να γινω καυστικος....
ΑΛΛΑ

δεν ειναι γκαντεμια αυτο!
απροσεξια φουλ ειναι...

οποτε αφηνω μηχανακι, το τσεκαρω κουνοντας το...
ακομα και την παραμικρη υποψια να εχω οτι θα τουμπαρει, της αλλαζω θεση...
τοσο απλα.

παιζουν πολλα...απο σαθρο εδαφος, (χωμα, αμμος, φρεσκια ασφαλτος κλπ) μεχρι κατηφορα που δεν φαινεται και κλεινει το σταντ σιγα σιγα ή ακομα και αδυναμια πληρους ξεδιπλωσης του σταντ λογω προβληματικου ελατηριου...

ολα αυτα αν τα προσεξεις λιγο παραπανω, απλα δεν μπορουν να συμβουν...

ολοι το εχουμε παθει αρκετες φορες και μετα βαλαμε μυαλο...

περαστικα στην τσεπη σου, οπως και να εχει και ελπιζω ποτε ξανα..
:wave2:
εχεις δικιο σιγουρα οτι με περισοτερη προσοχη δεν θα συναιβει αλλα η γκαντεμια ειναι οτι εσπασε το καπακι της μηχανης ρε φιλε , οχι οτι επεσε...

devil's animal
11/03/2013, 18:36
εχεις δικιο σιγουρα οτι με περισοτερη προσοχη δεν θα συναιβει αλλα η γκαντεμια ειναι οτι εσπασε το καπακι της μηχανης ρε φιλε , οχι οτι επεσε...

δυστυχως αυτο δεν μπορεις να το προβλεψεις...
υπαρχουν περιπτωσεις που εχει πεσει μηχανακι και σηκωνοντας το, δεν εχει τιποτα...ΤΙΠΟΤΑ ομως...
λες και ενα αορατο τεραστιο μαξιλαρι υπηρχε ακριβως εκει και την προστατεψε...

και υπαρχουν και αλλες φορες που πεφτει απο το stand και γινονται κομματια ολα..καθρεφτες, τιμονια, φλασακια, καπακια κινητηρα, λεβιες ταχυτητων/φρενου, μανετες και οτι αλλο τελοσπαντων μπορει να σπασει, να γρατζουνιστει ή να στραβωσει...

γι'αυτο προσεχουμε εξ'αρχης για να μην ειμαστε στην 2η περιπτωση...
;)

aspirini
11/03/2013, 20:32
να κανω και μια ερωτηση που κανονικα ανοικει στο τεχνικα θεματα τιπς &τρικς...
τι επιλογες εχω τωρα εκτος απο την αντικατασταση??
τα κολανε σε καποια μαγαζια με γανωμα?καποια ισχυρη κολλα για σιδερα???

kostas777
12/03/2013, 09:17
απροσεξια φουλ ειναι...

ολα αυτα αν τα προσεξεις λιγο παραπανω, απλα δεν μπορουν να συμβουν...

ολοι το εχουμε παθει αρκετες φορες και μετα βαλαμε μυαλο...

όσο μυαλό και να βάλω, αν είμαι πτώμα από την κούραση μετά από ένα 15ωρο δουλειάς, αυτό δεν λειτουργεί σωστά (το μυαλό). να πάρω έναν υπνάκο στο γραφείο νηστικός από όλη μέρα δεν παίζει, δεν βλέπω την ώρα να πάω σπίτι να ξεκουραστώ. και μετά συμβαίνει αυτό και σκέφτεσαι ότι εκτός του ότι γαμήθηκες στη δουλειά, αυτό ήταν η αιτία να πάει ο κόπος χαμένος και όλα τα λεφτά στη ζημιά. η πολλή δουλειά τρώει τον μηχανόβιο...

devil's animal
12/03/2013, 10:22
όσο μυαλό και να βάλω, αν είμαι πτώμα από την κούραση μετά από ένα 15ωρο δουλειάς, αυτό δεν λειτουργεί σωστά (το μυαλό). να πάρω έναν υπνάκο στο γραφείο νηστικός από όλη μέρα δεν παίζει, δεν βλέπω την ώρα να πάω σπίτι να ξεκουραστώ. και μετά συμβαίνει αυτό και σκέφτεσαι ότι εκτός του ότι γαμήθηκες στη δουλειά, αυτό ήταν η αιτία να πάει ο κόπος χαμένος και όλα τα λεφτά στη ζημιά. η πολλή δουλειά τρώει τον μηχανόβιο...

σε καταλαβαινω, αλλα καποια πραγματα πρεπει να τα επιβαλλουμε στους εαυτους μας (και στο μυαλο μας)...
οπως επιβαλλεται να οδηγας σωστα στον δρομο οταν φευγεις απο την δουλεια, ετσι θα πρεπει να σπρωχνεις το μυαλο σου να λειτουργει σωστα και τα 5'' που κανεις να βαλεις σταντ και να τσεκαρεις μετα, για να μην εχεις χαζα εξοδα...

kostas777
12/03/2013, 12:01
θα πρεπει να σπρωχνεις το μυαλο σου να λειτουργει σωστα και τα 5'' που κανεις να βαλεις σταντ και να τσεκαρεις μετα, για να μην εχεις χαζα εξοδα...

όσο και να το επιβάλλεις, άμα είναι να γίνει μαλακία.. και την κούνησα όπως κάνω πάντα και στάθηκα δίπλα μερικά δευτερόλεπτα να δω ότι είναι ΟΚ. μόλις γύρισα την πλάτη και έκανα 3 βήματα άκουσα το «κλουκ-κρακ». είχα ξεχάσει το τιμόνι ίσιο στην ελαφρά κατηφόρα.. φυσικά δεν είχα φανταστεί ότι θα έπεφτε με την καμία, ήμουν σίγουρος ότι ήταν ΟΚ.
αλλά δε γαμιέται, βλέπω το θετικό της υπόθεσης. η ουρά είχε μερικές μικρές γρατζουνίτσες και σπασμένες βάσεις από βίδες μέσα (όμως δεν κουνιόταν) και είχε ξεθωριάσει λίγο από τον ήλιο. τώρα έχει ολοκαίνουργια ουρά, δεν έχει καθρέπτες (αλλά έχει τάπες) και ξύστρες στα μασπιε (τι να τις κάνω). :)
μου έχει μείνει και μια ουρά να την κάνω αγωνιστική όταν χρειαστεί ;)

TROOPER
14/03/2013, 09:13
...
τι επιλογες εχω τωρα εκτος απο την αντικατασταση??

καμια κατα την αποψη μου.

sapila racing
14/03/2013, 10:17
να κανω και μια ερωτηση που κανονικα ανοικει στο τεχνικα θεματα τιπς &τρικς...
τι επιλογες εχω τωρα εκτος απο την αντικατασταση??
τα κολανε σε καποια μαγαζια με γανωμα?καποια ισχυρη κολλα για σιδερα???

Ναι μπορεί να κολληθεί.
Βεβαια το μηχανακι ειναι αρκετα παλιό και μοιράζεται και ανταλλακτικά με άλλα, οπoτε μπορεί να βρείς μεταχειρισμένο πολύ φτηνά αν ψάξεις.

Αν θέλεις να το κολλήσεις, θα πρέπει να το βγάλεις, να καθαριστεί τέλεια απο λάδια κλπ, και να το πας να στο κολλήσουν με αργκόν.

Μπορείς βέβαια να το φτιάξεις και μόνος σου με καποιο υλικό σαν αυτό:

http://www.wurth.co.uk/product/liquidmetal

Δες εδω πως δουλευει:

http://www.wuerth.com.kh/userfiles/file/automative/Engine_Chemicals_and_Special_Tools/Liquidmetal.pdf

:wave2:

aspirini
15/03/2013, 01:22
τελικα το πηγα για κολληση..το κολησε σχεδον τελεια μπορω να παω.εξωτερικα μετα την κοληση το λυανε με το σβουρακι και ενα αλλο εργαλειο που δεν γνωριζω και μου το εβαψε κιολας...μονο σκυβοντας και κοιτοντας απο κοντα καταλαβαινεις οτι εχει κοληθει.

ξεχασα να ευχαριστησω τον σαπιλα για τον κοπο του!:beer:

dmf
15/03/2013, 01:47
πόσο σου κόστισε αν επιτρέπεται;

aspirini
15/03/2013, 02:04
πόσο σου κόστισε αν επιτρέπεται;

15 ευρουλακια μου πηρε.
+45 για νεα λαδια συνολο 60 ευρω ζημια με πεσιμο απο σταντ..πιο πανω ο κωστας ειπε οτι του βγηκε 500 ευρα παρομοιο πεσιμο , οποτε εκει που νομισα ειμαι ο πιο γκαντεμης που υπαρχει τελικα σκεφτομαι πως ειμαι τυχερουλης!!!!!

yannis24
15/03/2013, 08:05
Mum mode on :

Το συμπέρασμα πιο ειναι απ´ όλη την ιστορία : το τσιγάρο εκτός απο την υγεία σας και ττην τσέπη σας....καταστρέφει και την μηχανη σας.....

Κόψει το τσιγάρο λοιπόν.......

Mum mode off

devil's animal
15/03/2013, 09:05
15 ευρουλακια μου πηρε.
+45 για νεα λαδια συνολο 60 ευρω ζημια με πεσιμο απο σταντ..πιο πανω ο κωστας ειπε οτι του βγηκε 500 ευρα παρομοιο πεσιμο , οποτε εκει που νομισα ειμαι ο πιο γκαντεμης που υπαρχει τελικα σκεφτομαι πως ειμαι τυχερουλης!!!!!

ενταξει, μια χαρα εισαι...
τα λαδακια θεωρησε τα δωρο στο μοτερ σου...πιστεψε με θα τα εκτιμησει...;)

aspirini
16/03/2013, 23:36
βγαζει σταγονες λαδιου απο την κατω μερια...πιστευω πως ειναι η φλατζα διοτι δεν την αλλαξα...ναι ναι ξερω οτι αφου ανοιχθει κανονικα αλλαζεις φλαντζα αλλα μου φανηκε σε σχεδον αριστη κατασταση και δεν την αντικατεστησα..
τωρα πρεπει να παρω καινουρια φλατζα , ξανα μανα να τις βγαλω τα λαδια να βγαλω πλαστικα και καπακι μπλα μπλα μπλα μπλα..

οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια ενα πραγμα...

notakos600
19/03/2013, 14:13
βγαζει σταγονες λαδιου απο την κατω μερια...πιστευω πως ειναι η φλατζα διοτι δεν την αλλαξα...ναι ναι ξερω οτι αφου ανοιχθει κανονικα αλλαζεις φλαντζα αλλα μου φανηκε σε σχεδον αριστη κατασταση και δεν την αντικατεστησα..
τωρα πρεπει να παρω καινουρια φλατζα , ξανα μανα να τις βγαλω τα λαδια να βγαλω πλαστικα και καπακι μπλα μπλα μπλα μπλα..

οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια ενα πραγμα...

Με την ησυχία σου, χαλαρά και με τη σκέψη στο μυαλό σου πως δεν τρέχει κάστανο, πάλι φτηνά την έβγαλες. :beer: