PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ



jimmy7
12/03/2013, 14:04
γεια σας παιδια εχω το εξης προβλημα: εχω αγορασει ενα μηχανακι 125cc κ πηγα στα κεπ για την μεταβιβαση
με το αλλο παιδι π ειναι εκτος αθηνων (βολο), εκει στην μεταβιβαση
καναμε υπευθυνες δηλωσεις , μ εκανε εξουσιοδοτηση κ βγαλαμε κ φωτοτυπια
την ταυτοτητα του κ επικυρωθηκε , ρωταω την υπαλληλο αν χρειαζεται
τιποτα αλλο κ μ λεει οχι , :fear:
το προβλημα ειναι οτι επρεπε να κανω αιτηση με αριθμο πρωτοκολλου κ
τωρα πρεπει να γινει παλι η διαδικασια , παιρνω τηλ το αλλο παιδι να μ
στειλει την αδεια καθως δεν την πηρα κ τα χαρτια παλι , κ μου λεει σου
τα στελνω κ σου τα στελνω , κ δεν στελνει τιποτα ..τι μπορω να κανω
τωρα ? εχω πληρωσει κ εχω το μηχανακι χωρις αδεια (που ειναι στο ονομα
του) ανυσηχω τι να κανω?

dmf
12/03/2013, 14:24
Την άδεια έπρεπε να την κρατήσεις εσύ, δική σου είναι πλέον.
Την εξουσιοδότηση που σου έκανε την έχεις τώρα;
Αν κατάλαβα καλά είσαι από Αθήνα, γιατί δεν πας κατ'ευθειαν στο υπουργείο να την κάνεις;

jimmy7
12/03/2013, 14:30
περασε 1μιση μηνας, στα κεπ δεχονται εντος 1 μηνα να ειναι τα χαρτια , χωρις την αδεια γινεται η μεταβιβαση?

SVX
12/03/2013, 14:32
περασε 1μιση μηνας, στα κεπ δεχονται εντος 1 μηνα να ειναι τα χαρτια , χωρις την αδεια γινεται η μεταβιβαση?


αφου το αφησες τοσο πολυ, δε νομιζω να υπαρχει τροπος ... μονο αν βρεις τον προηγουμενο... ο οποιος αν κανει δηλωση για κλοπη, μπορει να βρεις και τον μπελα σου

πηγαινε στην αστυνομια να σου πουν τι επιλογες εχεις

McGyver
12/03/2013, 14:36
Την άδεια έπρεπε να την κρατήσεις εσύ, δική σου είναι πλέον.
Την εξουσιοδότηση που σου έκανε την έχεις τώρα;
Αν κατάλαβα καλά είσαι από Αθήνα, γιατί δεν πας κατ'ευθειαν στο υπουργείο να την κάνεις;


περασε 1μιση μηνας, στα κεπ δεχονται εντος 1 μηνα να ειναι τα χαρτια , χωρις την αδεια γινεται η μεταβιβαση?

Χωρίς την άδεια, μεταβίβαση δε γίνεται.
Πρέπει να υπογράψει σε αυτή και ο πωλητής και ο αγοράστης.
Αν έχεις εξουσιοδότηση υπογράφεις και στα δύο πεδία εσύ.

jimmy7
12/03/2013, 14:42
εχω την εξουσιοδοτηση που μου εκανε αυτος συγκεκριμενα 22 ιανουαριου , γινεται?

dimzan
12/03/2013, 15:17
εχω την εξουσιοδοτηση που μου εκανε αυτος συγκεκριμενα 22 ιανουαριου , γινεται?

Τόσο καιρό πως το κυκλοφορείς το μηχανακι ? Ασφαλεια πως εβγαλες ?

AristidisZ
12/03/2013, 15:18
Τόσο καιρό πως το κυκλοφορείς το μηχανακι ? Ασφαλεια πως εβγαλες ?

Κάτι ερωτήσεις που κάνεις και συ βρε άνθρωπε...

jimmy7
12/03/2013, 15:24
δεν το κυκλοφωρο περιμενω να μ στειλει την αδεια πρωτα,κ ν γινει η μεταβιβαση

jimmy7
12/03/2013, 15:25
αν παω αστυνομια θα βγαλω ακρη?

McGyver
12/03/2013, 15:46
εχω την εξουσιοδοτηση που μου εκανε αυτος συγκεκριμενα 22 ιανουαριου , γινεται?

Πάμε άλλη μία...
Χωρίς την άδεια ΔΕ γίνεται μεταβίβαση.

notakos600
12/03/2013, 15:47
αν παω αστυνομια θα βγαλω ακρη?

Του στέλνεις εξώδικο με δικηγόρο να τακτοποιήσει το θέμα εντός πέντε ημερών για παράδειγμα αλλιώς θα κινηθείς νομικά εναντίον του.
Κράτησε ότι ντοκουμέντα έχεις και βγάλε τα φωτοτυπίες και ελπίζω πως θα καθαρίσεις.
Πρώτα βέβαια ενημέρωσέ τον πως θα του στείλεις εξώδικο για να δεις αν ψαρώσει, αν δεν ψαρώσει τότε κάτι άλλο έχει στο μυαλό του.
Εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα και να χαρείς το μηχανάκι σου.

jimmy7
12/03/2013, 15:50
μακαρι ρε παιδια , εχω τρελαθει εντελως .δεν ξερω τι να κανω σας ευχαριστω πολυ για ολα , παω μια στην αστυνομια να ρωτησω μπας κ πουν τιποτα αλλο

notakos600
12/03/2013, 15:53
Το μυστικό είναι να μην τρελαίνεσαι, αλήθεια πως κρατήθηκες 1 μήνα?
Τέσπα, πήγαινε μια στην αστυνομία και αν είναι εκεί κανένα καλό τυπάκι βάλτο να του τηλεφωνήσει, μπορεί να φοβηθεί που ξέρεις.
Καλή επιτυχία.

SHOOTER045
12/03/2013, 16:01
μακαρι ρε παιδια , εχω τρελαθει εντελως .δεν ξερω τι να κανω σας ευχαριστω πολυ για ολα , παω μια στην αστυνομια να ρωτησω μπας κ πουν τιποτα αλλο
θα σου πουν τα ιδια με οτι σου ειπαν οι απο πανω,την πρωτοτυπη γιατι δεν την κρατησες αφου σου εκανε και εξουσιοδοτηση?αφου τον αποπληρωσες(υποθετω)επρεπε να στην αφησει για να κανεις την μεταβιβαση με την εξουσιοδοτηση που εχεις απ αυτον,ειτε στο κεπ,ειτε στο συγκοινωνιων απευθειας,και να βγαλεις καινουργια αδεια στο ονομα σου.τωρα αν ψαρωσει-οπως σου ειπαν και δεν ειναι λερα-η αλλιως δια της νομιμης οδου με δικηγορο κλπ,η εκτος(αλλα δεν ειμαι σιγουρος)πηγαινεις σε τοπικο αστυνομικο τμημα,κανεις δηλωση απωλειας(φτανει να τους πεισεις πως την ειχες αφου ετσι και αλλιως ειναι δικο σου αποπληρωμενο και δεν εχεις καποιο υπολοιπο και γι αυτο σου κρατησε την αδεια)παιρνεις το χαρτι πηγαινεις με ολα τα χαρτια στο συγκοινωνιων και σου βγαζουν καινουργια

notakos600
12/03/2013, 16:05
θα σου πουν τα ιδια με οτι σου ειπαν οι απο πανω,την πρωτοτυπη γιατι δεν την κρατησες αφου σου εκανε και εξουσιοδοτηση?αφου τον αποπληρωσες(υποθετω)επρεπε να στην αφησει για να κανεις την μεταβιβαση με την εξουσιοδοτηση που εχεις απ αυτον,ειτε στο κεπ,ειτε στο συγκοινωνιων απευθειας,και να βγαλεις καινουργια αδεια στο ονομα σου.τωρα αν ψαρωσει-οπως σου ειπαν και δεν ειναι λερα-η αλλιως δια της νομιμης οδου με δικηγορο κλπ,η εκτος(αλλα δεν ειμαι σιγουρος)πηγαινεις σε τοπικο αστυνομικο τμημα,κανεις δηλωση απωλειας(φτανει να τους πεισεις πως την ειχες αφου ετσι και αλλιως ειναι δικο σου αποπληρωμενο και δεν εχεις καποιο υπολοιπο και γι αυτο σου κρατησε την αδεια)παιρνεις το χαρτι πηγαινεις με ολα τα χαρτια στο συγκοινωνιων και σου βγαζουν καινουργια

Ρε συ shooter, σόρυ για το ρε οικειότητα λόγω φόρουμ, έχεις άκρες στα τμήματα, βάλε ένα χεράκι να ξεμπλέξει το παλληκαράκι. :beer:

buckley
12/03/2013, 17:16
Πήγατε ΚΕΠ με τον άλλον και αρκεστήκατε στο να κάνατε εξουσιοδοτήσεις απλά ?
Σου είπε ότι δεν είχε μαζί του την άδεια και δεν έγινε η διαδικασία ??
Αίτηση με αριθμό πρωτοκ. για πιο πράγμα ακριβώς εννοείς ?
Τον ξόφλησες ? Πως θα το αποδείξεις ?
Σου λέει στα στέλνω και δεν...
Σόρρυ αλλά έμπλεξες.

jimmy7
13/03/2013, 13:42
πηγαμε στα κεπ και η υπαλληλος , μην την χαρακτηρισω μας ειπε την διαδικασια , δεν ειμαι ηλιθιος την ξαναρωτησα, δεν μ ειπε να παρω την αδεια την παλια , επισεις μου εχει κανει εξουσιοδοτηση οτι μου πουλησε το μηχανακι με αριθμο κυκλοφοριας κ χρωμαα πανω , και οτι ουδεμια οικονομικη απαιτηση εχει πλεον, υπεγραψε κααι επικυρωθηκε απο τα κεπ

SHOOTER045
13/03/2013, 22:34
και μετα τι εγινε?

jimmy7
14/03/2013, 07:10
Εφοσον ανταλαξαμε δηλωσεις για την εφορια , φυγαμε νομιζοντας οτι ειναι ολα οκ,

Sapadak
14/03/2013, 07:24
Εφοσον ανταλαξαμε δηλωσεις για την εφορια , φυγαμε νομιζοντας οτι ειναι ολα οκ,

prospathw na katalabw giati de sou stelnei tin adeia :s

notakos600
14/03/2013, 07:29
prospathw na katalabw giati de sou stelnei tin adeia :s

Προφανώς θα την πουλήσει χωριστά, στον ίδιον η σε άλλον, κάτι άλλο δεν περνάει από το μυαλό μου, πάντως ότι κάτι πονηρό παίζει στο όλο σκηνικό αυτό είναι σίγουρο.
Μιλάμε για το απόλυτο κλωτσομπουνίδι αλλά τέσπα ας μην παρεκτρεπόμαστε πρω'ί'-πρω'ί'.

SHOOTER045
14/03/2013, 23:54
εγω εστειλα πμ στον μικρο,αλλα απαντηση δεν πηρα....:a6:

geo_box2
15/03/2013, 16:58
mporei na mou peis apo poion to pires eimai apo volo k isws boithisw....

SHOOTER045
15/03/2013, 19:14
Ρε συ shooter, σόρυ για το ρε οικειότητα λόγω φόρουμ, έχεις άκρες στα τμήματα, βάλε ένα χεράκι να ξεμπλέξει το παλληκαράκι. :beer:
κανενα προβλημα μαν...:smokin:

dmf
23/03/2013, 11:06
Τελικά τί έγινε;