PDA

View Full Version : kawasaki ER6n or honda cbf600



joker29888
13/03/2013, 07:30
καλησπερα συμφορουμιτες, νεος στο φορουμ 1 ποστ που κανω (εχω διαβασει πολλα θεματα εδω αλλα τωρα εφτιαξα λογαριασμο)
θα ηθελα να θεσω μια ερωτηση ειμαι αναμεσα στο er6 06" και στο cbf 600 04" λογος που κοιταζω μεταχειρισμενα ειναι το budget... τη μηχανη τη θελω για πολη και καμια εξορμηση το καλοκαιρι σε κανα νησακι καμια πατρα και τετοια.... για το er6 μιας και ειναι γυμνο εχω βρει μια ψηλη ζελατινα που βοηθαει στον αερα απλα εχω κολησει με αυτες τις 2 και δε ξερω τι να κοιταξω... γνωμες αποψεις ολα δεκτα επισης κοιταζω και τις καταναλωσεις ερ6 5.5L/100 cbf600 6.5L/100 περιπου καταναλωση πολης

geoxif
18/03/2013, 13:14
Καλώς ήρθες στο forum! Εγώ σαν κάτοχος er 6n μπορώ να σου πω θετικά από αυτό, για το cbf 600 δεν γνωρίζω.. Για κατανάλωση που ανέφερες του er ισχύει, είναι κοντά στα 5,5/100, από πλευράς συντήρησης οικονομικό ως δικύλινδρο που είναι (2 λίτρα λάδι παίρνει +σε οικονομία δλδ αλλά -μην ξεχαστείς να τα τσεκάρεις και σου στεγνώσει ο κινητήρας), αρκετά φιλικό σε οδήγηση και με τη ζελατίνα που λες (έχω βάλει κ εγώ μια Kappa) κάνεις κάποια δουλειά στο θέμα του αέρα. Από όσο έχω ψάξει, ο κύλινδρος έχει κεραμική επίστρωση κ θεωρήται αξιόπιστος. Ελπίζω να βοήθησα.

Dant3
21/03/2013, 17:30
εφοσον εχει περιορισμενο μπατζετ πας για το ερ 6.
πρωτον το cbf του 04 πρεπει να ειναι καρμπυρατερατο.αρα θα εχει 4 αδα καρμπυρατερ με οτι αυτο σημαινει στη καταναλωση και στο ρυθμισμα τους.επισης περισσοτερο λαδι,μπουζι κτλ κτλ.
παρε το ερ 6 χωρις δευτερη σκεψη.για τη δουλεια που το θες ειναι αριστο.

SoulGR
21/03/2013, 22:51
kawa :D

TROOPER
22/03/2013, 01:43
kawa :D

+ 1

theofilos888
26/03/2013, 12:41
Με κλειστά μάτια το cbf. Έχω ένα 600s του 04 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. πολύ καλή προστασία από τον αέρα, ρυθμίζεις τη σέλα όπου γουστάρεις σε ύψος και δεν έχει τραγική συντήρηση. Δεν μένει απο λάδι (όσο θα βάλεις, τόσο θα βγάλεις), σέρβις ουσιαστικό κάθε 24000χλμ. Το έχω από καινούριο και είναι σκυλί!

nikonian
27/03/2013, 08:31
Αν υπήρχε σύγκριση, δεν θα υπήρχε τέτοια διαφορά στην τιμή.
Μεγάλη ποιοτική διαφορά υπέρ του cbf. Το ER όμως είναι πιο διασκεδαστικό.

dimzan
27/03/2013, 10:24
Με κλειστά μάτια το cbf. Έχω ένα 600s του 04 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. πολύ καλή προστασία από τον αέρα, ρυθμίζεις τη σέλα όπου γουστάρεις σε ύψος και δεν έχει τραγική συντήρηση. Δεν μένει απο λάδι (όσο θα βάλεις, τόσο θα βγάλεις), σέρβις ουσιαστικό κάθε 24000χλμ. Το έχω από καινούριο και είναι σκυλί!

το οτι σου βγηκε πολυ καλο λογω αξιοπιστιας (αναμενομενο) δε σημαιενι οτι ειναι και μονοδρομος.

Προσωπικα αναμεσα στα 2 θεωρω πως το er ειναι μονοδρομος αν δεν υπαρχει κολλημα με τα 4κυλινδρα. Εξηγω

ER6 ειναι ψεκαστο, ειναι πολυ πιο ελαφρυ, πολυ πιο οικονομικο σε καυσιμο και σερβις (λιγοτερο λαδι, λιγτερες βαλβιδες)

Επισης σε πιο κιανουριο μοντελο βρισκει ιδια και καλύτερη τιμη ακομα και με abs

Τελος ο φιλςο που ψαχνει μηχανη θελει πρωτα για χρηση πολης (καταναλωση στο er) και δευτερευοντως για καμια εξορμηση (μια φορα το μηνα? ) που και παλι θα ειναι σε νησακι κι οχι ανοιχτους δρομους με υψηλες ταχυτητες ταξιδιου

Σιγουρα το cbf κουβαλαει την καλη ποιοτητα της honda , ομως αλλο να μιλαμε για μηχανακι 8 χρονων κι αλλο 4 χρονων.

theofilos888
27/03/2013, 11:21
το οτι σου βγηκε πολυ καλο λογω αξιοπιστιας (αναμενομενο) δε σημαιενι οτι ειναι και μονοδρομος.

Προσωπικα αναμεσα στα 2 θεωρω πως το er ειναι μονοδρομος αν δεν υπαρχει κολλημα με τα 4κυλινδρα. Εξηγω

ER6 ειναι ψεκαστο, ειναι πολυ πιο ελαφρυ, πολυ πιο οικονομικο σε καυσιμο και σερβις (λιγοτερο λαδι, λιγτερες βαλβιδες)

Επισης σε πιο κιανουριο μοντελο βρισκει ιδια και καλύτερη τιμη ακομα και με abs

Τελος ο φιλςο που ψαχνει μηχανη θελει πρωτα για χρηση πολης (καταναλωση στο er) και δευτερευοντως για καμια εξορμηση (μια φορα το μηνα? ) που και παλι θα ειναι σε νησακι κι οχι ανοιχτους δρομους με υψηλες ταχυτητες ταξιδιου

Σιγουρα το cbf κουβαλαει την καλη ποιοτητα της honda , ομως αλλο να μιλαμε για μηχανακι 8 χρονων κι αλλο 4 χρονων.

Ο geoxif πιο πάνω είπε πως πρέπει να το προσέχεις μη μείνει από λάδι! Πιστεύεις πως αυτή η κουβέντα ( αν ισχύει η όχι δεν το γνωρίζω) φανερώνει πως θα έπρεπε ο φίλος που ρωτάει, να τον οδηγήσει προς το kawasaki η θα ήταν πιο φρόνιμο να πάει προς το honda; Νοείται μηχανάκι 4 ετών, όπως λες, να έχει τέτοια θέματα; Κατ εμε είναι απαράδεκτο εάν και εφόσον υφίσταται τέτοιο θέμα!
Χωρίς παρεξήγηση! :wave2:

dimzan
27/03/2013, 12:04
δεν ισχυει αυτο που λες. Τα στατιστικα δεν προκυπτουν απο την αποψη ΕΝΟΣ μονο, οποτε μην επηρρεαζεσαι απο αυτο μονο.

Μπες στο αντιστοιχο φορουμ και ψαξε. Θα ανακαλυψεις οτι δεν εχει κανενα θεμα με καψιμο λαδιου ο συγκεκριμενος κινητηρας.

Απλα ο φιλος το ανεφερε οτι παιρνει πολυ λιγο (2 λιτρα) σε σχεση με τα 4κυλ ιδιων κυβικων (εμενα παιρνει 3,7 ή 4 λιτρα με το φιλτρο) οποτε αν σου καψει ειναι πιο πιθανο να μεινεις πιο γρηγορα.

Χωρις παρεξηγηση επισης, αλλα ξεκινας χαλασμενο τηλεφωνο. Το ποστ του φιλου δεν υπονοει οτι καιει λαδια το er


ΥΓ που ειναι ο topic starter? να μαθουμε τουλαχιστο αν αποφασισε τιποτα

akis_trevor
27/03/2013, 13:42
Τελος ο φιλςο που ψαχνει μηχανη θελει πρωτα για χρηση πολης (καταναλωση στο er) και δευτερευοντως για καμια εξορμηση (μια φορα το μηνα? ) που και παλι θα ειναι σε νησακι κι οχι ανοιχτους δρομους με υψηλες ταχυτητες ταξιδιου

αυτο και μονο.το er για την πολη ειναι λουκουμι.αν εκανε περισσοτερες βολτες παραεξω θα υπηρχε λογος να το συζητησουμε.τωρα νομιζω πως δεν χρειαζεται.

Dant3
27/03/2013, 15:35
Αν υπήρχε σύγκριση, δεν θα υπήρχε τέτοια διαφορά στην τιμή.
Μεγάλη ποιοτική διαφορά υπέρ του cbf. Το ER όμως είναι πιο διασκεδαστικό.
Οδηγησες ερ και δεν σε καλυπτε η ποιοτητα του?
μια χαρα ποιοτικο ειναι και τα πλαστικα του το ιδιο(οσα εχει)

ο συγκεκριμενος κινητηρας δεν καιει σταγορα λαδι.
αν ειναι δυνατον να λεμε ως μειονεκτημα το οτι παιρνει 2 λιτρα λαδι και εαν καιει θα σου μεινει.
ε αν δεν το κοιτας το μηχανακι καλα θα κανει και θα σου κολλησει.
το ερ για πολη ειναι μονοδρομος αναμεσα σε αυτα τα 2.και θα κανει και την εξορμηση του παραπανω απο καλα...

johnpan
27/03/2013, 19:04
καλό και άγιο το er αλλά μην το συγκρίνεις με τετρακύλινδρο χοντα.... καλύπτει άλλες ανάγκες. Οδήγησέ τα. Τελεία. Οοοοταν τα οδηγήσεις και δεις διαφορά στο δούλεμα, κύλιση, αίσθηση θα δεις ότι δεν υπάρχει σύγκριση... όμως όσα είπαν τα παιδιά περί κατανάλωσης, εξόδων κλπ ισχύει. Οπότε καταλήγουμε στο ότι πρέπει να τα οδηγήσεις πρώτα.

Υ.Γ. Ναι, τα έχω οδηγήσει και τα δύο, και σε πόλη και σε μακρινή βόλτα

Dant3
27/03/2013, 23:10
δεν ειπα πουθενα οτι υπερκαλυπτει το καβα το χοντα.
σε καθε μου ποστ λεω οτι για πολη το καβα ειναι καλυτερο.ναι σε ταξιδι το χοντα ειναι καλυτερο
αλλα θεωρω οτι πιο πολυ οφελος θα εχει εκμετταλευομενος τα πλεονεκτηματα του καβα στη πολη παρα του χοντα στα λιγοστα ταξιδια που θα κανει

p_sapelas
27/03/2013, 23:22
Αν είσαι σε σημείο που σκέφτεσαι τη διαφορά των 2 lt λαδιού από τα 3.7 και των 5,5lt/100 από τα 6,5lt/100 τότε έχεις ανοίξει λάθος post.. Δεν ψάχνεις μηχανή αλλά παπί κ αυτό σου το λέω με πλήρη συναίσθηση γτ θα πάρεις ένα μηχανάκι που δεν θα μπορείς να το συντηρείς με φυσικό επακόλουθο είτε να μή το χαίρεσαι.. είτε ακόμα χειρότερα να φάς το κεφάλι σου.. Δεν θα συγκρίνω ER-6 με CbF δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, σίγουρα όμως δεν θα έπαιρνα μηχανάκι σχεδόν 10ετίας. Οπότε με αποκλειστικό γνώμονα αυτό θα διάλεγα το τίμιο για τα λεφτά του ER-6 ή ξαναλέω χωρίς παρεξήγηση ένα παπί να κάνω την δουλειά μου μέσα στην πόλη.. έχω κ παπί κ μηχανή κ αυτό γτ δυστηχώς το παπί δεν είναι μηχανή αλλά κ το αντίθετο. Βάλε κάτω αν χρειάζεσαι εργαλείο πρώτα ή μεσο ψυχαγωγίας. Με το παπί αν κάνεις τα κουμάντα σου κ όλα σου πάνε κατευχήν μπορεί σύντομα να μπορέσεις να πάρεις κάτι αξιόλογο σε μηχανή που να το γουστάρεις.. Με μια μηχανή όμως πλέον δύσκολο να μπεις στην διαδικασία να μαζέψεις για να αναβαθμιστείς. Μη στερηθείς για κάτι που θα σου συνεχίσει να στερεί, το να σου μείνει το παπί στην άκρη σαν δεύτερο δεν λέει κάτι, μηχανές όμως σαν τις παραπάνω είναι μηχανές παντρειάς όσο τις κρατάς θα τις πληρώνεις...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
28/03/2013, 07:44
σε καποια σεμιναρια εταιριων λαδιων που εχω παρακολουθισει λεγανε οτι εαν πχ βαλεις 4 λιτρα λαδι φουλ συνθετικο σε 5000 χιλ μπορει να δεις 1 κιλο απολια λαδιου. αυτο δεν συμενει οτι καιγετε το λαδι απλα τα χιμηκα προσθετα που ειναι για να προστατευουν και να καθαριζουν τον κυνιτιρα καιγονται γιατι αυτος ειναι ο σκοπος τους. εαν σε καθε αλλαγη βαζεις το ιδιο λαδι σιγα σιγα θα δεις οτι θα εχεις μιωση στην απολια γιατι τα χημικα προσθετα κανουν προστατευτικη μεμβρανι και ετσι μιονεται η απολεια που παρατιτουσες γιατι ο κηνητιρας διατιριται καθαρος.
εαν βαλεις απλο λαδι στα ιδια χιλιομετρα θα δεις οτι στην αρχη εχεις πχ 300 γραμαρια καταναλοση με αυτο το λαδι .
αυτο εχει λιγοτερα χημικα προσθετα και προστατευει λιγοτερο τους πολυστροφους κηνητηρες με αποτελεσμα σιγα συγα να αυξανεται η καταναλοσι αλλα αυτην την φορα εκτος απο τα προσθετα κεγεται και λαδι γιατι ο κηνητηρας αρχειζει αν εχει φθορες.
προσποπικη γνωμη μου ειναι το ιμισυνθετικο παντα ιδιο λαδι σε τυπο και εταιρια.
ετσι εβγαλε το ZZR1100 μου το 92 το <<προβλιματικο γιατι βαραγε τριτη μπιελα>> 287000 χιλιομετρα και μετα εκοψε μπιελα κοντα στα 3000 χιλιομετα στο κοντερ.
μετα απο πολλα ταξιδια με 220 250 δυκαβαλος και φορτιο.
προσοπικα πιστευω οτι οσο πιο αργοστροφο και ρωπατο μοτερ ειναι καλυτερα για καθημερινη χρηση και κηνηση μεσα στην πολη αλλα και εξωρμισεις δυκαβαλο στους επαρχιακους δρομους.
καβασακι = φτινα ανταλακτικα τουλαχιστον στο zzr1100 που ειχα και στο zx636 που εχει ο γιος μου

tasos034
02/04/2013, 22:11
Συμφορουμητες γεια σας.
Απ' οτι βλεπω καποιοι το πηραν λιγο προσωπικα το θεμα.
Επειδη κι εγω ειμαι καπου στην ιδια απορια (οχι ομως cbf αλλα cbrf, απο μεριας honda) θελω να καταθεσω τα παρακατω
Ο ερωτων διατυπωσε πολυ καθαρα την ερωτηση. Λογω οικονομικων. Και κυριως κινηση πολης. Αρα ουτε και στο ταξιδακι
δε θα εχει μεγαλες απαιτησεις
Εγω λοιπον σας λεω οτι μεχρι τα 35μου χρονια ειχα τσοπερ(διαφορα). Μετα suzuki bandit 1200 καρμπ. και προσφατα varadero 1000 καρμπ. Εχω κανει αρκετες βολτες με cbrf600 (και καρμπ και ψεκαστο) και λιγες φορες οδηγησα er-6 νομιζω μοντελο του '06 πρεπει να ειναι.
Τωρα ξεμεινα. Εχω αυτοματο 125 το οποιο το ειχα παντα για δουλειες και για τη γυναικα
Για μενα, το καλυτερο απ' ολα ειναι το cbrf600(πολη και εξω) για να γουσταρεις και λιγο το γκαζι.
Για μεσα στην πολη ομως, πιο ξεκουραστο μου φαινεται το er-6.
Επισης και σε ταξιδακι, αν δεν εχεις απαιτησεις καλο ειναι και υπαρχει και το er-6f που εχει φερινγκ και ζελατινα.
Αν λοιπον ο φιλος θελει χαλαρο και οικονομικο, σιγουρα το kawasaki.
Εγω παλι, μαλλον για honda με βλεπω, παρολο που ειμαι κλειστα 40
Η διαφορα στην αισθηση και στις επιδοσης ειναι μεγαλυτερη απ' οτι η διαφορα κοστους καταναλωσης και συντηρησης
Μιλαω παντα για CBRF και οχι CBF
Οτι δε σας ''καθεται'' καλα απο αυτα που εγραψα, ρωτηστε το. Υπαρχει εξηγηση για ολα.
Παντρευτηκα μικρος και συνηθως δεν περισσευαν για γουστα.Κυριο λογο ειχε το αυτοκινητο
Οτι επιλογες εκανα κατα καιρους ηταν με προυποθεση η μηχανη που εχω να ειναι αψογη για να μπορει να πουληθει
Και τελος για να κλεισω, η αγαπη μου πριν χρονια (και τωρα ακομα, αλλα δεν το σκεφτομαι πλεον) ηταν η CBR1100XX
Τα συμπερασματα δικα σας

dimzan
03/04/2013, 16:25
μιλας ομως για εντελως διαφορετικο μηχανακι , το cbr600f και οχι το cbf που απεχουν ετη φωτος μεταξυ τους

λογικο να βγαζεις αλλα συμπερασματα!

tasos034
03/04/2013, 21:51
μιλας ομως για εντελως διαφορετικο μηχανακι , το cbr600f και οχι το cbf που απεχουν ετη φωτος μεταξυ τους

λογικο να βγαζεις αλλα συμπερασματα!

Tο μεταξυ cbf600 και cbrf600, το προβαλω ως δικη μου προτιμηση.
Η απαντηση μου στην απορια ηταν οτι μεταξυ των δυο er-6n και cbf600, για τη χρηση που το θελει
ο ερωτων και για το χαμηλο ''κασε'' καλυτερα το kawasaki
και οσον αφορα τη ζελατινα για τον αερα, υπαρχει το er-6f το οποιο εχει και ζελατινα και φερινγκ

Καταλαβα πολυ καλα τι ζηταει ο φιλος και αν διαβασεις προσεκτικα την απαντηση μου θα καταλαβεις
που ακριβως εχω απαντησει.

Και για να μην ξαναμπερδευουμε τα μπουτια μας, η δικη μου αποψη για τη χρηση που το θελει ο ερωτων
ειναι ναι στο er-6 (απλα αναφερω και το er-6f με φερινγκ) και κατα δευτερη προτιμηση το cbf600 το οποιο σιγουρα
θα ειναι λιγο πιο ακριβο σε αγορα, συντηρηση και καταναλωση.

Ζητω συγνωμη που μεσα σε μια απαντηση συμπεριελαβα και προσωπικα
και ισως γι αυτο να μην εγινε κατανοητη η απαντηση μου

tc-drift
03/04/2013, 22:34
Εϊχα το ER6n για 3 χρόνια και το CBF 600 για 1,5 χρόνο.

Αν είχα να ξαναεπιλέξω θα διάλεγα το Honda εύκολα και εξηγούμαι.

Αν εξαιρεσεις την κατανάλωση που μέσα στην πόλη η διαφορά μπορεί να είναι και 1,5 λίτρο υπέρ του KAWA συνολικά το CBF είναι καλύτερη μηχανή.

Έχει καλύτερα φρένα, καλύτερες αναρτήσεις, πιο μαλακό και σαφές κιβώτιο, λογότερους κραδασμούς, έχει την προστασία απο τον αέρα που ότι ζελατίνα και να βάλεις στο ER θα δείξει μέτριο και στο θέμα ποιότητα-φινίρισμα-συγκολήσεις-βαφές είναι καλύτερο το Honda.

Για οικονομία και μικρότερο βάρος-ευελιξία και λίγο καλύτερες ροπές απο χαμηλά διαλέγεις το ER.

Παντού αλλού είναι καλυτερο το Honda. Και στο λέω αντικειμενικά ως πρωην ιδιοκτήτης και των 2. ΔΕΝ υποθέτω..